Zo kwamen de landen in de eindronden De Kromme gooide in Joegoslavië de kop in de wind Alle veertien op de Europees Kampioenschap Voetbal 11 t.e.m. 22 juni luiepeSO Twee jaar is er gevoetbald voorafgaand aan de nu in Italië te spelen eindronden. Eén land, Italië, hoefde niet op de groene grasmat te verschijnen. Omdat dit land het EK organiseert, mocht het zelfzomaar" mee doen. De overige landen hebben er fiks voor moeten knokken. In totaal hadden 32 landen zich voor het EK ingeschreven. Italië plaatste zich rechtstreeks en de overige 31 werden in zeven groe pen ingedeeld en speelden hun „dubbele" competitie. Daaruit rolden uiteindelijk de zeven aan vullende finalisten. ENGELAND Groep 1 Denemarken - Rep. Ierland Rep. Ierland - N.-Ierland Denemarken - Engeland Denemarken - Bulgarije Rep. Ierland - Engeland N.-Ierland - Denemarken Bulgarije - N.-Ierland Engeland - N.-Ierland Rep. Ierland - Denemarken N.-Ierland - Bulgarije Bulgarije - Rep. Ierland Bulgarije - Engeland Denemarken - N.-Ierland Engeland - Denemarken Rep. Ierland - Bulgarije N.-Ierland - Engeland Bulgarije - Denemarken Engeland - Bulgarije N.-Ierland - Rep. Ierland Engeland - Rep. Ierland Eindstand: 1 Engeland 8 7 1 0 15 22- 2. N.-Ierland 8 5 1 3. Rep. Ierland 8 2 3 4. Bulgarije 8 3 1 QQ 5.Denemarken 8 12 BELGIË 1-1 2-1 °-2 Groep 2: 4-0 Noorwegen - Oostenrijk 2-0 België - Noorwegen 2-0 Oostenrijk - Schotland 1-0 Portugal - België 0-3 Schotland - Noorwegen 4-0 Oostenrijk - Portugal 1-0 Portugal - Schotland 3-0 België - Oostenrijk 1-5 Oostenrijk - België 3-0 Noorwegen - Portugal 2-0 Noorwegen - Schotland 1-0 Oostenrijk - Noorwegen 2-0 Noorwegen - België België - Portugal Schotland - Oostenrijk 2 11 8-14 Portugal - Noorwegen "79-8 - Schotland 7 6-14 Portugal - Oostenrijk 2 13-17 Schotland - België Schotland - Portugal Eindstand: 1België 8 4 2. Oostenrijk 3. Portugal 4. Schotland 5. Noorwegen 2-0 1-2 1-3 SPANJE Groep 3: Joegoslavië - Spanje Roemenië - Joegoslavië Spanje - Roemenië Spanje - Cyprus Cyprus - Joegoslavië Roemenië - Spanje Cyprus - Roemenië Spanje - Joegoslavië Joegoslavië - Roemenië Joegoslavië - Cyprus Roemenië - Cyprus Cyprus - Spanje Eindstand: 1. Spanje 6 4-1 2. Joegoslavië 6 4 ,0 3. Roemenië 4. Cyprus NEDERLAND Groep 4: IJsland - Polen Nederland - IJsland Oost-Duitsland - IJsland Zwitserland - Nederland Nederland - Oost-Duitsland Polen - Zwitserland Nederland - Zwitserland Oost-Duitsland - Polen Polen - Nederland Zwitserland - Oost-Duitsland Zwitserland - IJsland IJsland - Zwitserland IJsland - Nederland IJsland - Oost-Duitsland Zwitserland - Polen Polen - Oost-Duitsland Polen - IJsland Oost-Duitsland - Zwitserland Nederland-Polen Oost-Duitsland - Nederland Eindstand: 1Nederland 8 2. Polen 8 3. Oost-Duitsland TSJEGHO SLOWAKIJE Groep 5; Frankrijk - Zweden Zweden - Tsjechoslowakije Luxemburg - Frankrijk Frankrijk - Luxemburg Tsjechoslowakije - Frankrijk Luxemburg - Tsjechoslowakije Zweden - Luxemburg Zweden - Frankrijk Tsjechoslowakije - Zweden Luxemburg - Zweden Frankrijk - Tsjechoslowakije Tsjechoslowakije - Luxemburg 6 1 5 2 1 13 20- 6 1 12 13- 4 5 1 2 0 0 0 2 11 18-11 6 4 7-18 8 0 2-21 Eindstand: 1 .Tsjechoslowakije 6 5 2. Frankrijk 6 4 3. Zweden 6 1 4. Luxemburg 6 0 GRIEKENLAND Groep 6: Finland - Griekenland 3-0 Finland - Hongarije 2-1 Rusland - Griekenland 2-0 Hongarije - Rusland 2-0 Griekenland - Finland 8-1 Hongarije - Griekenland 0-0 Rusland - Hongarije 2-2 Finland - Rusland 1-1 Hongarije - Finland 3-1 Rusland - Finland 2-2 Eindstand: Ï.Griekenland 6 3 1 2 7 13- 7 2. Hongarije 6 2 2 2 6 9-9 3. Finland 6 2 2 2 6 10-15 4. Rusland 6 1 3 2 5 7-8 DUITSLAND Groep 7: Wales - Malta Wales - Turkije Malta - West-Duitsland Turkije - Malta Turkije - West-Duitsland Wales - West-Duitsland Malta - Wales West-Duitsland - Wales Malta - Turkije Turkije - Wales West-Duitsland - Turkije West-Duitsland - Malta 2. Turkije 3. Wales 4. Malta Voetbalprominenton plaatsen Nederland als vierde Voetbalprominenten zien voor het Nederlands elftal geen betere klasse ring zitten dan maximaal een vierde plaats. De Duitsers Bernard Dietz en Karl Heinz Rummenigge, de Griek Mike Galakos, Mauro Belluggi uit Italië, de Belg Julien Cools, Mick Mills uit Engeland en de Spanjaarden Asensi en Kubala menen dat West- Duitsland, Italië en Engeiand op het ogenblik de heersende voetballanden zijn. De Nederlandse Omroep Stichting zal alle veertien wed strijden die straks in Italië ge speeld worden rechtstreeks op de buis brengen. De radio zal eveneens rechtstreekse reporta ges uitzenden van de wedstijden die het Nederlands elftal speelt. Bovendien zullen flitsen worden gebracht van de andere partijen. Iedere morgen wordt rond de klok van acht uur op Hilversum 1 een EK-journaal gebracht Dit journaal wordt gepresenteerd vanuit de Hilversumse studio's. Het EK-programma (met tussen haakjes de zender via welke de wedstrijd wotdt uitgezonden op TV) ziet er als volgt uit: Woensdag 11 juni 1980 17.45 uur: Stadion Olimpico, Rome Tsjechoslowakije - W. Duitsland (tv Nederland 1). 20.30 uur: Stadion San Paolo, Napels Griekenland - Nederland (tv Nederland 1). Donderdag 12 juni 1980 17.45 uur: Stadion Comunale, Turijn België - Engeland (tv Nederland 1). 20.30 uur: Stadion San Siro, Milaan Spanje - Italië (tv Nederland 1). Zaterdag 14 juni 1980 17.45 uur: Stadion San Paolo, Napels W. Duitsland - Nederland (tv Nederland 1). 20.30 uur: Stadion Olimpico, Rome Tsjechoslowakije - Griekenland (tv Nederland 1). Zondag 15 juni 1980 17.45 uur: Stadion San Siro, Milaan Spanje-België (tv Nederland 2). 20.30 uur: Stadion Comunale, Turijn Italië - Engeland (tv Nederland 2) Dinsdag 17 juni 1980 17.45 uur: Stadion San Siro, Milaan Tsjechoslowakije - Nederland (tv Nederland 1) 20.30 uur: Stadion Comunale, Turijn W. Duitsland - Griekenland (tv Nederland 1). Woensdag 18 juni 1980 17.45 uur: Stadion San Paolo, Napels Spanje - Engeland (tv Nederland 1) 20.30 uur: Stadion Olimpico, Rome Italië - België (tv Nederland 1). Zaterdag 21 juni 1980 20.30 uur: Stadion San Paolo, Napels Wedstrijd 3e - 4e plaats (tv Nederland 1). Zondag 22 juni 1980 20.30 uur: Stadion Olimpico, Rome FINALE (tv Nederland 2) De televisie-uitzendingen beginnen ongeveer vijf minuten voor de aan vangstijd van de wedstrijd. DONDERDAG 5 JUNI 1980 •23-573 DE Q HAVENLOODS nog steeds eigen is. Dan kunnen weg naar de top te wijzen, maar oh wee als die jonge generatie niet behept blijkt te zijn met de meedo genloze profmentaliteit, die Willem naast zijn niet te stuiten woorden, blikken doden. Evenals zijn genera tiegenoot en trouwe gabber Wimpie Jansen kan Van Hanegem het niet verkroppen, dat de jeugd veelal eerst aan „poen" en dan pas aan „presteren" denkt. Zelf heeft hij die instelling nimmer gehad. Hij miste, zij het op een haar, het grote geld. Maar hij heeft daartegenover nooit dat ronde ding, die voetbal, met voorbedachten radè gebruikt om er geld mee te verdienen. Spel- technisch mag bij Van Hanegem het doel de middelen vele tientallen malen hebben geheiligd, bij geen schop van de vele honderddui zenden heeft hij ooit aan geld gedacht. En daarom zal hij straks, op 17 juni aanstaande, met veel wraakgevoelens voor de buis zitten. Nederland tegen Tsjechoslowakije in het toernooi om het Europese kampioenschap voor landen. Een wedstrijd, die hem steeds weer zal herinneren aan de zwartste bladzij de uit zijn bewogen voetbalcarrière. Een rode kaart, die in feite het afscheid betekende van Oranje... Noem Willem van Hanegem (34) de naam van Cliff Thomas, dat broodmagere maar zo consequente scheidsrechtertje uit Wales, en De Kromme reageert met een vertwijfelde glimlach. Diep onderuit gezakt in zijn comfortabele stulp in Leerbroek zie je hem in gedachten teruggaan naar de zestiende juni van het jaar 1976. Naar het voetbalstadion van Zagreb. Daar, in Joegoslavië, viel toen de beslissing voor het Europese kampioenschap voor landenteams. In de halve finales kwam Oranje uit tegen Tsjechoslowakije en nadat de eindstand 1-1 Nederlandse goal van Ruud Geels was geworden, diende er dus verlengd te worden. Een „extraatje" dat niet alleen onmiddellijk een doelpunt voor de latere titelhouder Tsjechoslowakije opleverde, maar dat tevens werd „versierd" met een rode kaart voor Joman Neeskens wegens natrappen. Van Hanegem, die het schrobben van de toenmalige Barcelonees im mer diep respecteerde, nam die overigens correcte beslissing van Thomas niet. Hij bleef lopen mek keren en weigerde met de van hem welbekende en alleszeggende hoofd beweging om af te trappen. Ergo, toen Neeskens al huilende de kleed kamers had bereikt, volgde prompt eenzelfde afgang voor De Kromme, Cliff Thomas hanteerde voor de tweede maal het rood. HUILEND ,,Ik zie het nog helemaal voor me Neeskens ging huilend af, we ston den achter met 2-1, maar ondanks alles was er voor Oranje nog geen man over boord. Maar ja, je kent me. Ik gooide prompt m'n kop in de wind en hoewel het hele gebeuren in mijn gedachten de lengte heeft van een complete speelfilm, zat ik nog geen vijf minuten later naast de Nees in de kleedkamer. Ook met rood. Stom van me, maar zo was ik toen. Zoiets zou me nu nooit meer gebeuren, hoewel..., ik vind „nooit" een rot woord. Je weet het maar, en daar komt dat woordje weer, nooit. We verloren prompt met 3-1 en waren kansloos voor de titel. Min of meer ook mijn schuld ja..." Overigens redde een geheel nieuw Oranje zonder Neeskens, Van Hanegem en de na veel problemen onverwacht Spanje-waarts gereisde Johan Cruijff daarna nog iets van het Nederlandse voetbalpresti- ge door andermaal in Zagreb en andermaal in een verlenging de strijd om de derde en vierde plaats tegen Joegoslavië te winnen (3-2). De pleister op de wonde werkte bij Van Hanegem echter nauwelijks verhelend. EINDELIJK „Misschien besefte ik het op dat moment nog niet zo heel duidelijk, maar in feite lag daar in dat rotte Zagreb voor mij het einde van m'n interlandcarrière. Ik heb daarna nog wel een paar interlands ge speeld en kwam zelfs nog in aan merking voor het wereldkampioen schap in Argentinië, maar geeste lijk was ik eigenlijk toen al aan het einde. Die trubbels met Happel kort voor het vertrek naar Buenos Aires deden de deur dicht. Ik be dankte voor de eer en daar kan ik dan nu wel spijt van hebben, als international maak ik met die ge dachten toch niets meer goed. Dat officiële afscheid in die vriend schappelijke wedstrijd tegen de Belgen mocht voor mij persoonlijk nog zo aangrijpend zijn, echt ik ben nog nooit zo sentimenteel geweest, de eindstreep bleef in Zagreb lig gen. Bij meneer Thomas". Straks, om precies te zijn op 17 juni 1980, speelt Oranje in het Europese kampioenschap weer te gen de Tsjechen. Vier jaar en welge teld één dag liggen er tussen dat duel en de afgang van Grote Wil lem. Hij mag dan nimmer de extre me klasse van Johan Cruijff en zeker niet diens banksaldo bereikt hebben, bewonderde de massa de als,een komeet uit de Amsterdamse Watergraafsmeer omhooggeschoten „Jopie" als geen andere voetballer ter wereld, van Willem van Hane gem hield het volk. Hij was niet alleen één van hen, hij bleef het, in tegenstelling tot Cruijffie, tot op de dag van vandaag. STERVEN Utrecht (Velox)-Delft (Xerxes/DHC)-Rotterdam (Feijen- oord)-Alkmaar (AZ'67)-Amerika- Utrecht (FC Utrecht). Daar, waar Willem als voetballer geboren werd, daar ook lijkt hij als voetballer te zullen sterven. In Utrecht, waar hij bij het nitige volksclubje Velox aan de Koningslaan zijn loopbaan be gon, is hij nu in het Stadion Gal genwaard aan de afbouw van die zelfde carrière bezig. Nationaal zo nu en dan nog op topniveau, maar voor bondscoach Jan Zwartkruis terecht al lang geen Oranje-kandi daat meer. Van Hanegem heeft het daar moeilijk mee. Hij heeft er altijd én zeer nadrukkelijk bijgehoord. Tus sen de Moulijns, de Keizers, de Israëls, de Swarts en de Cruijffs. Willem mist duidelijk dat typische interlandsfeertje. Het pokerpartij tje van de „vedetten",'waarbij veelal het grote geld op tafel kwam. Hij mist ook de autoriteit van Rinus Michels, de ondoorgronde lijkheid van Ernst Happel, die won derlijke Oostenrijkse vogel op wie hij, duidelijk al op weg zijnde naar „Argentina 1978", uiteindelijk geestelijk afknapte. GEMIS Maar Willem zou Willem niet zijn om een dergelijk gemis ooit openlijk toe te geven. Eigenwijs als hij is en blijft, stelt hij uiterlijk onbewogen de navolgende wijsheid als een koe vast: „Het einde komt voor iedereen, dus ook voor mij. Alleen probeer je voor jezelf dat einde steeds weer van je af te schuiven. Als je van iets houdt is het nooit leuk om daar afstand van te doen. En ik hou nou toevallig verschrikkelijk veel van die rare voetballerij. Niet alleen die pot op zondag, maar ook de training, dat hele sfeertje er omheen. Een apart wereldje dat m'n leven bepaald heeft. Vergeet niet, dat ik zo lang zamerhand al meer dar twintig jaar met voetballen naar bed ben ge gaan en ermee ben opgestaan. Dat maakt je levensritme. Wordt die draad verbroken, dan voel je je als iemand, die na zo vee' jaar trouwe dienst een gouden horloge met in scriptie krijgt en dan met een hen geltje van z'n pensioen mag gaan genieten. Uitgerangeerd ben je. Daar ben ik bang voor. Eerlijk, ik durf het te bekennen. Gelukkig heb ik in al die jaren een soort levensfi losofie ontwikkeld, waarbij ik me zelf geleerd heb niet verder te kijken dan naar de volgende wed strijd". TOEKOMST Het typeert Willem van Hane gem. Bezig zijn met het heden. Die toekomst komt later wel. Een onge wisse toekomst bovendien, want al verdient de Leerbroekse Utrechter nog steeds een meer dan modaal belegde boterham, stil leven is er straks beslist niet bij. „Soms denk ik wel eens, dat de mensen zich meer met mijn leven na de voetballerij bezighouden, dan ik dat zelf doe. Je ziet het ze denken: „Wat moet die jongen straks als het afgelopen is?" Nou, ik heb nog altijd twee handen, die gezonder zijn dan m'n beide ietwat versleten voeten. Natuurlijk, een stap terug te moeten doen, is nooit leuk, maar we komen er heus wel uit. Medelijden heb ik niet nodig. Als ik helemaal geen baantje kan vinden, begin ik hier met Truus gewoon een nieuw dierenpark", on dertitelt hij met een vaste grap zijn gedachtengang. Grappen overigens, die altijd het ware innerlijke den ken van Van Hanegem hebben moeten maskeren. De conflicten rondom hem konden in het verleden nog zo hoog oplopen, achter de ware gedachtengang van De Kromme kwam niemand. MENTALITEIT Dat „eigen ik" demonstreert hij alleen maar tegenover de jongere prof-voetballer. Willem steekt die nieuwe generatie beide handen en een achterzak ervaring toe om de

De Havenloods | 1980 | | pagina 15