Schiedamse geschiedenis voor kinderen verklaard Totaal assortiment ruiten bij Aram ZAKELIJK rS 245» .14* m 095 fverbuur^ autobussen MILOT rwwj Leidraad voor onderwijzer termeulen OPLAGE 287.025 135085 132170 132489 Fietsen door de provincie Kanovaren voor de jeugd termeulen Een familie uit de raad termeulen termeulen DE HAVENLOODS DONDERDAG 12 JUNI 1980 24-583 Vrijdagmiddag kreeg burgemeester Jolin Te Loo het eerste exem plaar van „Schiedam, de geschiedenis van onze stad", een hand zaam boekje, waarin voor de schooljeugd wordt verklaard, hoe on ze stad werd, wat zij is. Gevers waren de drie Schiedamse service clubs, de rotaries, de lions en de tafelaars, waarvan Schiedam voor zijn 700-ste verjaardag nog een cadeautje tegoed had. Deze clubs bestaan uit notabel ogende lieden, die onderlinge gezel ligheid zoeken en tegelijkertijd de samenleving diensten willen ver lenen. Met dat boekje is het zeker gelukt. eindeloze jaartallen leren, zoals dat vroeger ijverig werd beoefend, is geen sprake meer. (leen enkele ouder hoeft er bezorgd om te zijn, dat zijn na kroost de veldslagen van de Tachtig jarige Oorlog uit het hoofd moet le ren en er zijn nog maar weinig mees ters die het geschiedenisboek mis bruiken om er eindeloos leesles uit te geven. Kr wordt zelfs geëxperimen teerd met integratie van geschiedenis, aardrijkskunde en maatschappijleer tot het vak wereldoriëntatie. Als dat serieus gedaan wordt en tot de lagere school beperkt blijft, kan zo'n com binatievak de kinderen alleen maar meer inzicht geven in de opbouw van onze samenleving. In het voortgezet onderwijs is deze drie-eenheid niet meer mogelijk. Dat zou ten koste gaan van de diepgang. Het boekje „Schiedam, de Geschiede nis van onze stad"biedt voortreffe lijke uitgangspunten voor zo'n op we reldoriëntatie gerichte aanpak. De ver schillende hoofdstukken gaan alle maal uit van concrete zaken die je nog steeds kunt zien. En dat varieert dan van de Grote Kerk of het kan tongerecht tot de archeologische vondsten die in de kelder van het stedelijk museum voor iederen te kijk Sjiek en enorm handig... Een geweldige éénmalige aan bieding van deze attaché cases. Hij is er in twee maten. In zwart. Maat 44x35x8 cm__ van 39,95 voor Maat 48x40x12 cm van 44,95 voor 29,95 De auteurs hebben er geen leerboek van willen maken, maar een leesboek. De verschillende deskundigen op as pecten van Schiedams historie heb ben allemaal een hoofdstukje bijge dragen en dat is waar nodig zo her schreven, dat er een voor kinderen prettig leesbare tekst ontstond. Dit laatste is gedaan door Henriette Nij- hoff-van Alderwerelt van het Ge meentearchief en nu medewerkster Schiedamse geschiedenis bij het Vrije Volk. Ze mag trots zijn op het resul taat. „Schiedam, de Geschiedenis van Onze Stad", ziet er verzorgd uit. Blaam Na zoveel lof is enige blaam op zijn plaats. „Schiedam, de Geschiedenis van Onze Stad" geeft wel een zon nige kijk op de geschiedenis. Over de verschrikkelijke armoe, die altijd als een schaduw boven de stad hing, staat er veel te weinig in. Dat de kin deren honderd jaar geleden op hun tiende al naar het werk werden gedre ven, dat hier veel ondervoeding heeft geheerst, dat de mensen een levens kans hadden van gemiddeld dertig jaar. dat het alcoholisme het levens geluk van hele generaties heeft ver ziekt, blijft wel een beetje heel erg op achtergrond. Schiedam is in heel Ne derland berucht geweest om zijn sme righeid en zijn schreeuwend onrecht en dat hoort de jonge generatie goed te weten. Kinderen hebben een heel grote weerstand tegen enge dingen. Zij kunnen daar best tegen. Zij moe ten dat ook weten. Vv'ant als er één gevaar dreigt in deze tijd, die juist nieuwe oplossingen en nieuwe wegen eist, dan is dat idealisering van het verleden Wat ook ontbreekt, is een hoofdstuk je over Schiedam in oorlogstijd. Blij kens hun stemgedrag staan de Schie dammers voor bijna honderd procent achter de Nederlandse waarden van vrijheid, democratie en bescherming van de zwakkeren in de samenleving. Toen, in de jaren 1940-1945 was de stad bezet door een vijand die deze waarden en principes wilde ausradie- ren, zoals zij dat met Engelands ste den trachtte te doen. Hoe daar in on ze stad op gereageerd werd - met col laboratie, lafheid, berusting en verzet - hoort niet te worden vergeten. Ik ben zelf van na de oorlog. Ik weet niet, wat ik op het spel zou durven zetten, als opnieuw de nood aan de man kwam. Maar ik ken tenminste het ken illustratie uit het boekje probleem. Daarom blijft de oorlog in de klas nog steeds actueel. Daarom moet je ook daar de kinderzielen mee beladen. Dat is heel gezond en verhel derend voor ze. Dat legt bovendien het fundament voor een geestelijke weerbaarheid, die we in de komende tijd misschien wel nodig hebben. i au Onze Stad". ehiedei creatieve leerkracht vindt i Maar ..Schiedam, de Geschiedenis van Onze Stad" genoeg aanknopingspun ten om dat ontbrekende zelf te inte greren. Schiedam mag blij zijn met dit boek. HAN VAN DER HORST. DE HAVENLOODS Uitgave Maatschappij tot uitgifte van periodieken De Havenloods B V Postadres uitsluitend postbus 1980. 3000 BZ Rotterdam tel Bijkantoren Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen. tel 010 35 29 11 en Weteringsingel 2. 2921 BB Krimpen a/d [jssel. tel 01807 16899. Verschijnt tweemaal per week (woehsdag en donderdag) huis aan huis in Rotterdam rechter Maasoever. Schiedam (op woens dag als Schiedams Nieuwsblad). Vlaardingen (op woensdag als Nieuwe Vlaardingse Courant) Maassluis (op woensdag als Maas sluis Nieuwsblad). Hoek van Hol land. Maasdijk. Maasland. Biets wijk* Bergsche.nhoek Berkel en Rodenrijs. Capelle ad IJssel. Nieuwerkerk a/d IJssel. Krimpen a/d IJssel, Ouderkerk a d IJssel. Krimpen a/d Lek, Lekkerkerk. Berkenwoude. Bergambacht. Ammerstol. Stolwijk en Schoon hoven Voor duo's, personeelsadvertenties en administratie kantoor Prins Hendrikkade 14 3071 KB Rotter tel Mocht u een krant eens niet of op tijd ontvangen, dan kunt u zich wenden tot ons lezersservice- (van 8 30 tot 17 00 uur) Vrouwen moeilijker aan baan SCHIEDAM De totale werkloosheid in Waterweg-Noord is deze maand me 26 toegenomen. Het aantal is nu 2472. De directeur van het gewestelijk arbeids bureau, J. A. van Lent, stelt in zijn be schouwing dat de situatie op de arbeids markt voor vrouwen steeds ongunstiger wordt. Door de schoolverlaters die de komende maanden aan een baan moeten worden geholpen, zal de werkloosheid binnenkort weer gaan stijgen. Het totaal beeld van de werkloosheid onder man nen blijft in deze regio tamelijk gunstig, met name in de metaalsector. SCHIEDAM Voor bewoners van de provincie Zuid-Holland wordt op zater dag 21 juni voor de eerste maal een Pro vinciale fietsdag georganiseerd. Aan deze fietsdag werken tien fietsver- enigmgen mee. Voor deze regio is dit de fietsvereniging Rijnmond, gevestigd in gebouw De Noord, Kerkweg 46, Schiedam-Kethel. Er zijn tien verschillende routes uitgezet, steeds lopend van clubhuisnaarclubhuis' van een van de aangesloten fietsvereni- gingen. De routes variëren dan ook van 30 tot 250 kilometer. Voor boven de 200 kilometer is wel het NRTU-toerboekje verplicht. De vertrekplaatsen zijn geopend van 8.00 tot 17.00 uur. Er kan tot 2 uur 's middags vertrokken worden. Deelnemerskosten zijn één (zonder) en drie (met medaille) gulden. - Dc Dienst voor Sport en Recrea tie biedt de jeugd van 8 tot en met 16 jaar ook dit jaar de gelegenheid tot recreatief kanovaren. De kano s liggen vanaf vandaag op sportievelingen te wachten in de kanovijver van het Zuiderpark. In de periode van 11 juni tot 5 juli a.s. kan er gevaren worden op woensdag- en zaterdagmiddag van 13.00 tot 18.00 uur terwijl de jeugd er van 7 tot en met 26 juli a.s. van maandag tot en met zaterdag welkom is van 11.00 tot 18.00 uur. Op 28 juli verhuist het kanovaren van het Zuiderpark naar IJsselmonde. Daar kan de jeugd in de vijver aan de Dwarsdiik peddelen tot 16 augustus a.s. van maandag tot en met zaterdag van 11.00 tot 18.00 uur. Wie mee wil doen dient in sportkleding/ schoeisel te verschijnen en een hand doek, zwemdiploma en eventueel droge kleding mee te brengen. Een sportleider is aanwezig om de deelne mers instructie te geven. Bij hem zijn ook de deelnamekaartjes a f 1,25 (voor één uur varen met instructie) verkrijgbaar. Levensgevaarlijk Tijdens een file-beveiliging op zater dagmiddag, die noodzakelijk was geworden wegens werkzaamheden in de Beneluxtunnel, werd acht maal procesverbaal opgemaakt tegen autobestuurders, die achteruit over de vluchtstrook reden, volgens de politie een levensgevaarlijke manoeu SCHIEDAM Met een daverende knal opende mevrouw Marges zater dagmiddag om half twee de Schie damse vestiging van Aram Autoglas service. De knal was afkomstig van de ruit van een der service wagens die voor dit doel aan gruzels ging. Hierna was de officiële opening van elfde Aram Autoglasservicebedrijf in Nederland een feit en was Schiedam toegevoegd aan deze snelgroeiende keten van autoglasservicebedrijven. In totaal is het aantal bedrijven, die het complete assortiment autoruiten in voorraad hebben, daarmee geko men op vierentwintig. Al deze bedrij ven kennen voor wat betreft de ver vanging van gebroken autovoorruiten een dag-, nacht- en weekendservice. „Juist omdat een ruitbreuk altijd ongelegen komt", vertelt de heer Marges, „ervaart oe autobestuurder het als een ware ramp. Vooral wan neer het een geharde ruit betreft, die met een luide knal breekt en je ieder uitzicht ontneemt voor hij in duizen den stukjes uit elkaar valt, schrikt men trouwens zo erg dat verder rijden bijna onmogelijk is. Zo gauw wij nu een telefoontje krij gen over een gebroken autovoorruit halen wij de wagen en inzittende naar onze werkplaats. Terwijl de Eerste klant na de ofjieièle opening werd mevrouw Marges die de ruit r, een der bedrijfswagens met een daverende klap liet fprihgen. autoruitenmonteur de glasresten uit de sponning en de wagen verwijderd, de nieuwe ruit erin zet en hem met afdichtingskit zo behandeld dat hij niet gaat lekken, kunnen de bestuur der en passagiers in de-showroom op verhaal komen bij een kopje koffie". Naast het totale assortiment ruiten Omdat het hier gaat over een grote hoeveelheid restanten van kant en klaar gordijnen. Er is keuze uit 2 mooie dessins in groen- oranje en goud. Goede kwaliteit en kant cn klaar geleverd. Maat 120x220 cm Voor Overige maten: 240 x 220 voor 29,95 120 x 260 voor 16,50 240 x 260 voor 33,- STADSKRONIEK- SCHIEDAM Een diamanten jubileum is er voor de familie Collé niet van gekomen. Een jaar na het gouden raadsjubileum van Schiedams traditionele communistische geslacht neemt Eef Collé, die na de tweede wereld oorlog zijn vader als communistische volksvertegenwoordiger opvolg de, afscheid van de gemeenteraad. Dat gebeurt niet helemaal zonder bitterheid. De stem van de CPN is er in Schie dam altijd één geweest van de roe pende in de woestijn, ook toen de PvdA Eef Collé had opgescheept met de ondankbare wethouders- post van volkshuisvesting. Zodra de socialisten hun al uit de jaren van de eerste wereldoorlog date rende samenwerking met de confessionelen konden hernieu wen, werd Collé zonder veel spijt opgeofferd. Hij nam zijn vertrouwde plaats in de raadszaal weer in, van waaruit hij op rustige wijze het gemeentebeleid kritisch bleef volgen. Je kunt de communisten een hele hoop verwijten, maar niet dat ze laf zijn of inconsequent. De Collé's hebben altijd alles voor de partij overgehad. Zij trotseerden de haat van de hele burgerij. Zij offerden hun werk en hun finan ciële zekerheid op voor dat ene ideaal: de socialistische maat schappij. Die houding is Eef Collé met de paplepel ingegoten, hoewel er bij hem thuis vaak geen pap was. Va der Willem had in 1919 - vandaar dat gouden jubileum - zijn intre de gedaan als links socialistisch raadslid, die de SDAP maar een stelletje slappe verraders van de revolutie en collaboranten met het burgerdom vond. Hij ging regelma tig te keer, werd door zijn colle ga's voornamelijk met verachting bejegend en menigmaal het woord ontnomen. Voor de Schiedamse bestuurderen was Willem Collé be smet. Hij viel buiten de perken van de stedelijke netheid. Hij was een gevaarlijk element. Bij de Collé's thuis heerste dan ook armoe, want Collé kwam zel den aan werk. Communistische opruiers waren op de werkplaat sen en bedrijven niet gewenst. Om te pesten stuurde de gemeente hem in het jaar 1930 naar de werkverschaffing in Wittcvcen. Daar was hij uit de buurt, moeten de autoriteiten gedacht hebben. Inderdaad, maar Collé vond genoeg vrienden om een stevige staking te organiseren die niet zonder ordeverstoringen ve.rüep. Bii oproeren die je in Schiedam toen wel had, stond Willem Collé óók voorop. Bij een arrestatie ging hij eens in zijn cel zó tekeer, dat de politie in paniek een dokter liet komen. Dat klinkt allemaal prachtig en fantastisch, dat is geweldig om in je goed verwarmde flat achter een borrel te vertellen, maar zul ke dingen zelf meemaken is min der plezierig. De Collé's hebben een hard leven gehad. Eef Collé kon het op het oog beter met de gevestigde orde vin den dan zijn vader. Het heeft altijd tot de goede toon behoord om hem luid en vol overtuiging te prijzen. Naar hem luisteren was echter wat anders. En in de dagen van de koude oorlog ging hij natuurlijk toch door voor een satanskind, iemand die het eens was met de moordenaars van Boedapest en de wurgers van Praag. Hij is zelfs één keer niet als raadslid herkozen. Collé heeft het in die tijd niet opgegeven en dat is een hewjjs van moed. Mensen die tegen de ver drukking in blijven strijden voor hun ideaal zijn 'altijd bewonde renswaardig. Als meneer Knip- scheer van de SGP - ook een kérel die staat voor zijn geloof - dc poli tiek vaarwel zegt, schrijf ik weer zo'n stuk. HAN VAN DER HORST voor personenwagens beschikken de autoglasservice-bedrijven ook óver alle maten voorruiten voor bedrijfs wagens. Hoewel het in Nederland nog steeds is toegestaan auto's te leveren met een geharde ruit maakt Aram zich sterk voor de promoting van gelaagd glas. „Een gelaagde voorruit", zo vertelt de heer Marges, „is stukken veiliger. Doordat het uitzicht niet belemmerd wordt als er met zo'n ruit iets ge beurd blijft een paniek-reactie, die vaak tot grote ongelukken kan lei den, van de bestuurder meestal uit. Je kan met zo'n gebroken ruit dan ook veilig doorrijden en hem pas laten vervangen wanneer het je uit komt. Bedrijfswagens kunnen zo'n gebro ken ruit dan dus buiten de produc tieve uren laten vervangen. Ook ge beurt het wel dat men in de vakantie- tijd, ergens in het buitenland, een gebroken ruit oploopt. Vooral in de landen rond de Middellandse zee hebben ze dan dikwijls niet de goede maat in voorraad. De ruit moet dan worden besteld en je bent dagen lang niet in staat om te rjjden. Met een gelaagde ruit kan je dus gewoon je vakantie voortzetten en er later thuis een nieuwe ruit in laten zetten". Zonnedaken Naast autoruiten levert en monteert Aram ook zonnedaken. Ze zijn er in twee modellen en kunnen in bijna iedere auto worden geplaatst of het nu een personenwagen, vrachtwagen of caravan is. Een openstaand zonnedak zorgt er voor dat bedompte en rokerige lucht onmiddellijk uit de auto wordt weggezogen. Er is geen sprake van tocht zoals bij een portierraam. Zelfs bij regenachtig weer kan het dak wor den opengezet. Door de gestroomlijnde vormgeving maakt het dak geen lawaai en wordt de geluidshinder van passerende auto's minder, omdat er door een aan de bovenzijde van de wagen zittend dak nu eenmaal minder geluid door dringt dan door een geopend portierraam. Op een Aram zonnedak, dat in tijd van één dag kan worden gemonteerd, krijgt men bovendien twaalf maan den garantie op materiaal en constructiefouten. Helemaal in! Ruimvallend shirt in Hawaiian- style zoals men gewend is in warme klimaten te dragen. Dit opvallende hawaii-shirt is be drukt met een fleurig dessin. Maten 1, 2, 3, 4 (48 t/m 541 In rood of zwart fond. Van 100% viscose. Van 49,75 voor t rond. Van >?Slaflhekstraat 36. Rotterdam V tel 82.76.00 Abtsbrug gesloten SCHIEDAM In verband mei net plaatsen van het beweegbare deel van de Oost-Abtsbrug is de doorvaart voor boten hoger dan 3,5 meter van 24 juni tot en met 3 juli gesloten. De Oost-Abtsbrug loopt over de Schic, circa 400 meter ten westen van de Delfs- havense Schie. Vaartuigen lager dan 3,5 meter moeten gedurende deze periode (of zoveel langer of korter als nodig blijkt) rekening houden met wat oponthoud. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij de gemeentelijke Havendienst, telefoon 268019 of 263960. Voor zo'n prijs kunt u er nog eens een verliezen... stijlvolie LCD herennorl neeft 8 functies. Het horloge geeft de uren, minuten, seconden, datum, dag, maand en jaar aan. Bij dit horloge kunt u ook nog kiezen uit per manente seconden- of datum aflezing.. Inclusief Stainless steel band Van 49,

De Havenloods | 1980 | | pagina 3