'De school moet eenzijdige functie laten vallen' mm 'De Vloot' in de belangstelling MmSV REDUCTIE BON Kerkbrik weer de oude Postagentschap opgeheven Mig» Hart van Wel stapt uit het onderwijs Scheidingen BRADERIE '80 HOEK VAN HOLLAND OP DE SPACETOWER GRATIS OP DE j SPACETOWER j SLAAPKAMERS DE Q HAVENLOODS Vendomatie kleuren-TV 1349.- 59 cent 6.95 Brother naaimachine VX500 279.- 4.50 15.- Eetset IS»4\ HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 159 ROTTERDAM. (editie p SCHIEDAM DONDERDAG 3 JULI 1980 29e JAARGANG NO. 25 "geen mem kan ze missen in Groot Rotterdam9* MAASSLUIS - Een vertegenwoordiging van de Goethe universiteit uit Frank furt bracht dinsdagmiddag een bezoek aan het Maassluisse dienstencentrum „de Vloot". Zij wilden eens kijken hoe verpleeginrichtingen en dienstencentra in Nederland functioneren en kwamen toen in Maassluis terecht. Het gezelschap stond onder lei ding van professor Carstens, die een achttal gediplomeerde pedago gen had meegenomen. Het bezoek is georganiseerd door de afdeling Internationale Betrekkingen van het ministerie van CRM. In totaal verblijven ze vier dagen in Neder land, waarbij onder andere reeds een gesprek is gevoerd met verte genwoordigers van de Federatie Bejaardenbeleid en een bezoek is gebracht aan TNO in Delft. De stichting van het dienstencen trum was vanzelfsprekend bijzon der in de wolken van het bezoek. Het ziet er in een bevestiging van het feit dat „deVloot", dat sinds drie jaar bestaat, één van de mooi ste dienstencentra van Nederland is en goed blijkt te functioneren. Het Duitse gezelschap werd dins dagmiddag ontvangen door de voorzitter van de Stichting Dienst verlening-centrum, mevrouw G. van Eck-Grootveld. Opheffing spreekuur MAASSLUIS - De spreekuren van de wijkagenten zijn met ingang van 1 juli a.s. opgeheven, omdat er hoege naamd geen gebruik van werd ge maakt. In mei 1978 werd op twee plaatsen in de stad dit wekelijkse maandag avondspreekuur bij wijze van proef ingesteld. Tot dusver zijn er maar héél weinig bezoekers gekomen. MAASSLUIS Het postagentschap aan de Dr. Kuy perkade zal met in gang van 14 juli 1980 worden opge heven. Met ingang van dezelfde datum zal een dergelijke dienstverlening tijde lijk worden voortgezet in een zoge naamde Portakabin, die wordt ge plaatst op het parkeerterrein aan de Anne de Vriesstraat. De Portakabin is van maandag tot en met vrijdag geopend van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 17.00 Het postagentschap Rembrandtlaan zal in verband met de vakanties in de periode van 14 tot en met 29 juli ge sloten zijn. SCHIEDAM - „Ik heb geen zin meer om al mijn energie te steken in de verandering van het schoolsysteem. Wanneer je de dingen in het onderwijs op een wat andere manier wilt aanpakken, dan krijg je te maken met heel veel tegenwerking en een groot aantal men sen dat je niet serieus neemt". Aan het woord is Han van Wel. Ruim drie jaar is hij leraar Nederlands geweest op Rijksscholenge meenschap Schravenlant. In die periode heeft hij ervaren met welke problemen een leraar te maken krijgt, wanneer hij op een wat andere dan de gangbare manier probeert les te geven. Proble men, die voor Han uiteindelijk reden waren om het onderwijs definitief de rug toe te keren. „Als je als jonge leraar een school bbbbbbbmbbmbbbmrbrhm*onmh binnenstapt, krijg je te maken met een groep docenten die daar al heel lang zit", vertelt Han. „Elke nieuwig- heid die de school binnenkomt, moment ontwikkelen ze een systeem zig bent?" Daar waren ze erg bang systeem waarin je leerlingen moet voor. Weet je, het is eigenlijk te gelijken met iemand die heel goed kan fietsen. Die heeft het ritme van het trappen zo goed te pakken, dat hij niet eens meer weet wat hij nu precies doet. Wanneer je hem vraagt, opvoeden in het kader van het eind examen. Binnen dat systeem is de enige manier om ze te motiveren is veel huiswerk geven en ze hard la ten werken. Als je ervan uitgaat dat flexibel wil staan tegenover je r hij precies mee bezig is, dan is leerlingen, en je moet ze toch hard - door JOHN GEIJP- om de orde te kunnen handhaven. Maar dat systeem gaat heel vaak sa men met de onderdrukking van leer lingen. Zo'n werkwijze wordt door de meeste gehandhaafd tot aan het eind van hun loopbaan. het niet ondenkbaar dat hij op zijn bek gaat. En voor dat moment zijn al die docenten bang. Ze zijn bang om op hun bek te gaan op het moment dat zij hun manier van les geven moeten gaan herzien. Dat verklaart hun houding ten opzichte van mij. Als ik iets zei, dan reageerden ze vaak met: „Daar heb je Han weer met zijn ideeën". Ik heb echter nog nooit ideeën naar voren gebracht. Het is niet aan mij om te bepalen, hoe het wel zou moeten. Ik trachtte hen alleen te laten zien dat het huidige systeem niet juist is. Gewetensconflict Han van Wel: „Docenten zijn bang om op hun bek te gaan. Chinees-Indisch restaurant THE GOLDEN DRAGON Groenelaan 32 Schiedam OPENINGSKORTING VAN 16-6 tot 16-7 lOO/o OP MAALTIJDEN EERSTE DRANKJE GRATIS Gelegenheid voor afhalen en dineren, 's middags speciale lunches, prima keuken met billijke prijzen. Reserveren mogelijk. Dagelijks geopend van 11.30-21.30 uur, tel. 010-730654. VamaBBi SCHIEDAM - Het aantal schei- dingen blijft toenemen in Schie dam. In de maand mei besloten 24 echtparen een punt achter hun huwelijk te zetten. Dat is drie meer dan de maand er voor en ze ven meer dan in de maand januari. In de eerste vijf maanden van 1980 zijn in totaal al 102 schei dingen uitgesproken. Daartegen over staat een aantal van 176 hu welijken. In de maanden januari en februari wogen deze twee cij fers nog vrijwel geheel tegen elkaar op; 43 huwelijken om 37 echtscheidingen. Vorig jaar waren er in totaal [556 huwelijken en 201 scheidin- wordt door die groep ervaren als een mogelijke aantasting van de betrekke lijk zekere manier van hun bestaan. Die nieuwigheid werd ook in mijn persoon ervaren. Die docenten hebben allemaal een heel eigen systeem voor het les geven. vanwege ue leerpucnt. uen leerpucnt, Een systeem, waarvan je kunt zeggen, Om een dergelijke verstarring te voor- die ik niet wil verdedigen of bestrij- dat wanneer je het aan een techni- komen is het noodzakelijk dat een den. Belangrijk is dat door die leer- sche analyse zou onderwerpen, het docent een zekere creativiteit hand- plicht toch zeker zo'n 90 pet van de volkomen mank zou blijken te gaan. haaft. Daartoe moet hij kritisch leerlingen met tegenzin op school In de meeste gevallen tenminste, blijven staan tegenover elke stap die zit- Ze hebben dan ook niet zo'n Ie vraaaf ,e af hne Haf Han tnm, Hef hjj neemt je ontsteUend &Qte belangstelling VOOr je eigen doen en laten ter discussie wat ze door de docenten verteld stellen. Maar dat gebeurt niet. wordt. Ze zitten zich eigenlijk aan Ik vroeg mijn collega's vaak: „Denk één stuk door te vervelen. Als do- nu eens na waar je eigenlijk mee be- cent heb je echter te maken met een laten werken voor het eindexamen, dan krijg je een hekel aan jezelf. Op een gegeven moment mondt dat uit in een gewetensconflict. Je probeert dan een ander soort dingen te doen. In de onderbouw wordt dat nog wel getolereerd. In de bovenbouw blijkt het onmogelijk te zijn, omdat je aan het schoolwerk plan gebonden bent. En dat is alleen maar gericht op het eindexamen. Zie verder pag. 3 Je vraagt je af hoe dat dan komt. Het heeft onder meer te maken met het vrij simpele gegeven dat een docent heel zelfstandig kan functioneren. Als je als docent zo ver gekomen bent, dat je resultaten voldoende zijn, dan is er vrijwel niemand die zich nog met je bemoeit. Dat bete kent dan dat je het .juiste" systeem gevonden heb. Creatief denken is dan niet meer nodig. Ze denken dan dat ze klaar zijn. Ik denk echter dat je dan nog lang niet klaar bent, om dat je lessen op dat moment het ge vaar lopen heel saai te worden. Door-dat de docent niet meer beschikt over een zekere creativi teit, is hij ook niet meer in staat in de klas flexibel op te treden". Onderdrukking Volgens Han komt het daardoor dat een docent in de eerste jaren van zijn leraar zijn, zijn leerlingen het meest weet aan te spreken. Om deze Stelling onderbouwen, vertelt hij de volgende anekdote: „Tijdens de vie ring van het lustrum van de school hadden oud-leerlingen de mogelijk heid lessen bij te wonen van docen ten die tien jaar of langer op Schra venlant les gaven. Eén van die do centen vertelde mij dat alle oud leerlingen die zijn lessen bezochten, tijdens de eerste tien jaar van zijn le raar zijn op school hadden gezeten. En hoe komt dat? Doordat hij het in die eerste tien jaar het beste heeft gedaan. ROTTERDAMDeze Friese kerkbrik uit omstreeks 1900 verkeert weer in prima staat. Het voertuig uit vervlogen tijden was door houtworm aangetast en moest door de Roteb worden ontsmet. De kerkbrik die eigendom is van de gemeente Maasland zal gebruikt worden om speciale evenementen in deze plaats extra cachet te geven. SCHIEDAM - In de maand is het aan tal Schiedammers afgenomen met negen. Momentcel zijn er nog 74.788 mensen in deze gemeente woonachtig. In vergelijking met begin dit jaar betekent dit een daling van elf. De Havenloods biedt zijn lezers een unieke gelegenheid om een gratis bezoek te brengen aan de Euromast Spacetower. De normale toegangsprijs van een bezoek aan de Euromast en de Spacetower bedraagt f 9,- p.p. Bij inlevering van onderstaande bon krijgt u het bezoek aan de Spacetower gratis en betaalt u slechts f 6,- p.p. Kinderen t/m 14 jaar betalen f 3,- Openingstijd: van 9.00 tot 22.00 Deze bon is geldig voor max. 4 i oersonen. Aantal volwassonen Aantal kinderen j j Aangeboden door: I DE HAVENLOODS t ^Geldig t/m 30 september 1980. VLAARDINGEN - De „Happy Club" organiseert in de maanden juli en augustus elke vrijdagavond in zaal Middelhuis aan de Koning- innelaan dansavonden. Deze avon den duren van 20.00 tot 1.00 uur. De toegang kost f 4,- wandmeubelen, banketellen, slaapbanken enz. Uit voorraad te leveren. Nergens zo'n keu*. Fabrlekstoonzajen Industriegebouw. Goudeeelngel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61 Ook dit jaar kunnen de lezers var^De Havenloods tegen gereduceerde prijzen deelnemen aan de door dë~Spido georga niseerde dagtochten en een avondrondvaart. De tochten vinden van 1 juli t/m eind augustus plaats. DAGTOCHT DELTAWERKEN (maandag- dinsdag- woensdag- donderdag) Normale prijs: volwassenen f. 28,-, kinderen 4-14 jaar f. 14,- De Havenloods- prijs: volwassenen f. 24,- .kinderen f. 12,- DAGTOCHT EUROPOORT (vrijdagen) Normale prijs: volwassenen f. 23,-, kinderen 4-14 jaar f.11,50 De Havenloods-prijs: volwassenen f.19,50, kinderen f. 9,75 AVOND VAART (donderdagavond) Normale prijs: volwassenen f. 14,-, kinderen 4-14 jaar f. 7,- De Havenloods-prijs: volwassenen f. 12,-, kinderen f. 6,- Wanneer deze reductiebon (geldig voor maximaal 2 perso nen) bij de kassa van de Spido, Willemsplei 24, wordt inge leverd, kan voor De Havenloodsprijs worden meegevaren. Met de nieuwe Hi-Bri beeldbuis! 56 cm. 110° beeldbuis 12 voorkeurzenders kompleet met aansluitingen voor: band- en videorecor der, hoofdtelefoon en 2e luidspreker laag stroomverbruik: 110 Watt Rijststro tegels Dekoratieve vloer bedekking. Gemak kelijk te leggen. 30x30 cm. Per stuk Kop In transparant of fuméglas. Apart en dekoratief Volledige zig-zag lichtgewicht naai machine. Vele mogelijkheden. Links- midden-en rechtse naalduitslag. Retourknop, moge lijkheid voor knopen aanzetten. Dubbel- geïsoleerde motor met instruktie. Sportslip Van 100% katoen. Prima pasvorm. Vele uni-kleuren. Maten S,M en L Damespyama Polyesterkatoen. Overhemdstyle. Diverse dessins en kleuren. Maten 38 t/m 48 Zeer solide van massief grenen. Past apart in de kamer, maar ook in de keuken. Tafel: 65x120 cm Kompleet met twee banken van 30x120 cm. VROOM^DREIÉSmANN ook geldig op de plaatselijke koopavond ao A i?7

De Havenloods | 1980 | | pagina 1