Rotterdamse attracties f IF F DE HAVENLOODS termeulen Poppenkast Taandersplein In 1919 is het allemaal begonnen termeulen WÊmwfB <>teeM tjee ke en Bedevaart naar Brielle termeulen termeulen DONDERDAG 3 JULI 1980 27-573 Erg vee! toeristische attracties zijn er eigenlijk in Rotterdam niet te vinden. De Euromast staat er, Diergaarde Blijdorp geeft ook duide lijk van zijn aanwezigheid blijk, maar dan houdt het wel zo'n bee tje op. Ho, ho, wordt er niet eentje vergeten? Inderdaad, één at tractie, zeg maar gerust wereldattractie, hebben we wellicht be wust vergeten. Het Rotterdamse havenrondvaartbedrijf waar geen landgenoot, noch een buitenlander omheen kan wanneer hij de Maasstad met een bezoek vereert. De Spido serveert die grote x wereldhaven op een menu 5 dat als bijzonder smakelijk 'i kan gelden. Het Rotterdamse Havenrondvaartbedrijf beant- 5 woordt de jongensdroom over grote zeekastelen, geeft ouderen - want wie wilde er ooit niet eens naar zee? - de kans de nijvere en imposante Lange maagband BH's... Voor een ongelooflijk lage prijs. Oeze perfekt passende BH's zijn prachtig afgewerkt met brede schouderbandjes. De zijpanden zijn dubbel. De maagband BH kortïgeert en maakt slank tot tn de taille. De stevige tailleband zorgt voor extra stevigheid. In wit en huidkleur. Maten B 75 t/m 105, C 80 t/m 110. VOO» U loopt er vlot bij... ir» zo'n uni overhemd met een leuk klein boordje. V8n 65/35 polyester/katoen, In wit, beige, groen, bleu of grijs. Maten 37 t/m 43. Van 14,95 havengebeuren van dichtbij te volgen. Rotterdam aan- doen, betekent dan ook stee- S vast voor bijna iedere toerist. dagjesmensen of zomaar een bezoeker of bezoekster een S toertocht door die zo onver- brekelijk met de Maasstad :i verbonden haven. Door de groei van de Rotterdamse haven in de afgelopen decennia is een rondvaartbedrijf natuurlijk een gege ven waar bijna niemand omheen kan Een ieder die ermee zou willen star ten, aangenomen dat er geen één zou zijn, krijgt zonder enig probleem elk gewenst crediet van welke bank dan ook om de zaak op poten te zetten. Door Willem Schothorst voor deze bedrijven, gelegen op lin ker Maasoever overgevaren. Het was dus al voor de oorlog duidelijk dat Smit Jr. niet alleen baat zag bij het slepen van allerhande objecten. Na de oorlog barstte het echter alle maal pas goed los. Ons eerste echte rondvaartboot, de voor die tijd zeer moderne en luxueze „Prinsesseplaat" kwam in 1949 in de vaart. Daar kwa men in een weer later stadium de „Regentesseplaat" en de „Erasmus" bjj. De „Regentesseplaat" en de i een onbekend „Prinsesseplaat" zijn nu nog altijd in de vaart. De „Erasmus", die we in 1955 als de „Van Wijk" kochten, is inmiddels uit de vaart. Met veel pijn in ons hart hebben we in 1972 af scheid van dit schip genomen. Het was een echt rondvaartschip, oer gezellig ingericht. De „Erasmus" werd echter te duur in gebruik, te arbeidsintensief. Ook de noodzake lijke onderdelen voor de niet meer zo jonge motoren waren op den duui nog maar moeilijk te verkrijgen. Een Kroonprins De Spido kreeg er echter een hjyer- modeme boot voor in de plaats. Een tje die ook nu nog als een der mo dernste op rondvaartgebied wordt beschouwd. Het is de in 1960 bij Bodewes in Millingen gebouwde „Pieter Caland". Nog geruime tijd heeft het huidige vlaggeschip van de Spido als een soort kroonprins naast de „Erasmus" gevaren. Na het wegvallen van de laatste heeft de „Caland" de titel vlaggeschip overgenomen. Een titel die dit werkelijk prachtige schip met ere draagt. Dat blijkt ook wel uit de keuze van de gemeente Rotterdam, een van de vaste klanten van het rondvaartbedrijf, wanneer er hoog of koninklijk bezoek wordt verwacht. De „Caland" is in negen van de tien keer het gevraagde schip voor een rondvaart door de haven. Naast de veel besproken hut, voor de konin gin, die inderdaad aan boord te vin den is, maar waar Juliana nog nooit een voet inzetten. (De toenmalige koningin prefereerde stuurhut of dek als verblijfplaats aan boord. Slechts eenmaal heeft daadwerkelijk een hoge gast er gebruik van gemaakt. Dat was de nu overleden Joegosla vische president Tito, die er een paai uur lang het vermoeide (staats)hoofd te ruste legde). Met de bouw van de „Pieter Caland" is ook de modernisering van de rest van de vloot op gang gekomen. De „Stad Rotterdam" en de „Oraiye- plaat" behoren tot die generatie van uiterst moderne rondvaartboten. On danks het feit dat ze al weer geruime tijd in het circuit meedraaien, wordt over vervanging absoluut nog niet gedacht. Zo „vooruitstrevend" zjjn ze toendertijd gebouwd. 'S Niet, dat het een verschrikkelijk winstgevend geheel zou zijn, dat is niet waar. Het is echter wel een goed belegde boterham. Een boterham waarvan in het hoogseizoen zo'n 50 werknemers goed kunnen bestaan. Historie Hoe kwam Rotterdam aan zijn Spido of hoe kwam de Spido aan Rotter dam? Deze vraag wordt beantwoord door een man die al meer dan 23 jaar zijn beste krachten aan dit bedrijf geeft. De man ook van de bandjes met de keurige stem erop die u in alle talen informeert over hetgeen u onderweg ziet. Wanneer wij hem in zijn kantoor op het Willemsplein aan de balie ontmoeten staan we al direkt verbaasd over zijn talenkennis. Ach teraf blijkt dat J.G. Hoogenhout be halve plaatsvervangend bedrijfsleider, ook nog een voorliefde voor talen (vooral Romaanse) heeft. Hij steekt van wal over de historie van zijn Spido: „De Nederlandsche Stoomsleepdienst Piet Smit Jr. begon in 1919 met een havendienst ten be hoeve van matrozen en kapiteins van zeeschepen. Aan deze dienst bleek een grote behoefte te bestaan in de haven. Daar kwamen op een gegeven ogen blik ook de tochten naar het vlieg veld Waalhaven bü, dat voor de Tweede Wereldoorlog als een grote attractie te boek stond. Deze tochten waren eigenlijk weer een uitvloeisel van de diensten die Piet Smit verleen de aan de RDM en de Shell. Met zijn boten werd namelijk het personeel Het kantoor van de Spido aan het Willemsplein, rr Hoogenhout desgevraagd over de toe komst van de huidige vloot: „De twee oudere schepen, de „Regentesseplaat" en de „Prinsesse plaat" zullen over een jaar of vijf wel aan vervanging toe zijn. Aan nieuw bouw denken we op dit moment ech ter nog niet. We willen eerst even af wachten welke kant het opgaat met de economie. Onze branche is, en daar zal een ieder het waarschijnlijk mee eens zijn, zeer conjunctuur ge voelig. We wachten dus wat betreft de verdere modernisering van onze vloot maar even af, want voor dat nieuwe spul moet wel voldoende em plooi zijn." Keud buffet Hoogenhout vertelt verder over zijn Spido. Over het verhuur van de luxe motorschepen aan particulieren en bedrijven voor het houden van par tijen en recepties, waarvan steeds meer gebruik wordt gemaakt. Het is weer eens iets anders. Geen zaal of andere ruimte huren voor de brui- lofsiecepties, maar gewoon een schip. Bij menig bruidspaar slaat dit idee geweldig aan en na afloop van de on vergetelijke dag stappen bijna altijd alleen maar tevreden gasten over de loopplank aan wal. Het bleek zeer goed te zijn bevallen. „Mond op mond reclame doet dan de rest", aldus Hoogenhout, „en daar bij komt dan nog dat wij aan boord van onze schepen variërend van een kopje koffie tot een zeer uitgebreid koud buffet kunnen serveren". Spido, een naam die bekendheid ge niet over de hele wereld. Een bedrijf dat onmiskenbaar deel uitmaakt van „Stad Rotterdaméén van de moderne rondvaartschepcn die erg goed voldoen. Hen dagelijks terugkerend beeld aan de Willemskade ROTTERDAM - Op het Taandersplein in Spangen speelden zich afge lopen zaterdag een aantal festiviteiten af die georganiseerd waren door de buurtvereniging. Een onderdeel ervan was een poppenkast waar voor veel belangstelling bestond, zoals duidelijk op deze foto te zien ROTTERDAM- De kerngroep Anders Oud Worden (AOW) zoekt in Centrum- Noord een aantal vrijwilli gers die mee willen denken en prater, en misschien in de toekomst een taak op zich willen nemen. Voor meer in formatie moet men zich wenden tot het Dienstencentrum Walenburg, Walenburgerweg 31telefoon 671533 of tot de heer Lijflander telefoon 664625. Ach, als U 't mij zou vragen, dan hebben die Olympische Spelen nog nooit iets bijgedragen aan verbroedering van volken of lotsverbetering van mensen Wat mij betreft had de schande in negentienzesendertig van Berlijn de allerlaatste Olympiade mogen zijn. Voor wie het echter anders ziet: Waarom Berlijn toen wel en vandaag Moskou niet? Wegens schending van de mensenrechten zo klaagt Amerika. Nou ja zeg Is dat niet hypocritisch? Als U het soms hoort kraken dan is dat het geluid van een klomp, die breekt. En als U soms hoort kwaken, dan is dat die vos die passie preekt. Nee hoor, op naar Moskou 't is nu eenmaal afgesproken Nog één keer 't Olympisch vuurtje aangestoken Nog één keer de sportlieden aangevuurd en dan 't Olympisch Committee naar huis gestuurd, voorgoed en 't vlammetje gedoofd Nogmaals, als U 't mij zou vragen heeft die hooggedragen vlam nog nimmer bijgedragen tot ontspanning eer tot het tegendeel en dat is dat en weet ik véél Leen de Zwart ROTTERDAM - Pastoor G.A. Bot, te bereiken via telefoonnummer 010- 157909, kan ieder geïnteresseerde nadere informatie verschaffen over de bedevaart naar Brielle die zaterdag 12 juli aanstaande gehouden wordt ROTTERDAM- De Poolse zang groep "Zespol Piesni i Tanco Plock" zal op zaterdag 5 juli op het Schouw burgplein een voorstelling geven. De leden van de groep zijn werknemers van een grote petrochemische fabriek in Polen en bestaat uit 40 personen.. Op verschillende festival was men zeer succesvol en werden diverse prij zen in de wacht gesleept. De groep zal dansen en muziek uitvoeren uit Een ding zal echter niemand te weten komen en dat is de oorsprong van de naam van het rondvaartbedrijf. „De naam is een vondst van een onbe kend, maar geniaal iemand", zo ver telt Hoogenhout ons tot slot „De persoon die met deze naam op de proppen is gekomen zijn we erg dankbaar. H« ligt lekker in het ge hoor, is niet te lang en is door het er in verweven woordje speed boven dien nog erg dynamisch ook. Een element waaruit de oorpsrong enigs zins kan worden herleid zit er echter wel in. En dat zijn drie letters van de naam van de man die ons bedrijf op- richtte, Piet Smit Jr." Lekker in de schaduw., als de zon u te warm wordt. Fraaie 8-baans parasol in een flinke maat (0 180 cm), In hoogte verstelbaar, mèt knik. Nu slechts Vakantiekoopje. Leuk lederen hakmuiltje. met lederen zool Handig voor de vakantie. Haast u, want de voorraad is beperkt In wit. Maten 36 t/m 41 Van 29,75 voor

De Havenloods | 1980 | | pagina 5