ODS INRICHTING'VEENWEG' VERMOEDELIJK DICHT ■ss Jeugd amuseert xich best... Inhaalplannen voor buitenlanders vriidag\3i> zaterdagvoordeel "geen mem kan ze missen in Groot Rotterdam*9 Naar aanleiding pi&licaties in fje Havenloods" Avondvierdaagse door Westland SLAAPKAMERS Gastgezinnen gezocht 69.- 299.- HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 159 ROTTERDAM. editie p SCHIEDAM DONDERDAG 31 JULI 1980 29e JAARGANG NO. 29 en de meisjes doen niet onder voor de jongens. VLAARDINGEN - De Vlaarding- se jeugd hoeft zich niet te verve len. Diverse buurtcentra hebben een leuk vakantieprogramma op gesteld. Bij Buurtcentrum De Ha ven, Weeshuisplein 18 links, is el ke (doordeweekse) dag wel wat te doen. In de Broekpolder werden maan dag en dinsdag j.l. hutten ge bouwd. De kinderen reden 's och tends op de fiets naar de plaats van bestemming, vergezeld van oom agent. Met veel animo werd er aan een grote hut geknutseld. Jongens en meisjes sleepten om het hardst hout aan. Dinsdagmid dag werd de dag afgelsoten met een vreugdevuur. Ook voor de komende dagen zijn er leuke activiteiten georganiseerd. nen kleren maken, huizen en ruimteschepen bouwen. En alles moet piekfijn in orde zijn, want Lange Leipe Lachende Lucht geest kijkt alles goed na... Vrijdag 8 augustus gaat de bus richting Drie vliet. Kosten zijn ook ditmaal f 5,-. Graag op tjjd opgeven. Eventuele informatie is verkrijg- Zo vertrekt er vrijdag een bus naar Duinrell. Wie het eerst komt, wie het eerst maalt: er zijn maar een beperkt aantal plaatsen. Voor de ze gehele dag uit betaalt men f5,- Brood graag meenemen, voor drinken wordt gezorgd. Het gerucht doet de ronde dat in de week van 4 tot en met 7 augus tus een geest bjj het centrum op r ...„-s bezoek komt. De kinderen kun- baar via telefoonnummer 344539. Oost, Oosterstraat 86, telefoon 356954. Ontmoetingscentrum Westwijk, l'loris de Vijfdelaan tel. 348993. VOP, It'. Pijperstraat 10 tel. 343841. De HeipaalReigerlaan 49 tel. 745142. Bouwspeelplaats, Amsterdam laan tel. 744472. 't Nieuwelant, lloudsesingel87a tel. 349978. Hocvenbuurt, Rillandhoere 19 tel. 743766. VOJ, Rotterdamseweg 1 tel. 35 7396. De volgende buurtcentra hebben tevens diverse vakantie-activiteiten voor de jeugd georganiseerd. Op deze adressen zijn programmaboekjes verkrijgbaar. Iedereen zet zijn beste beentje vi De in opspraak gekomen ge meentelijke verpleeginrichting aan de Rotterdamse Veenweg wordt vermoedelijk gesloten. De ca. 140 demente bejaarden die hier worden verpleegd krij gen een nieuwe behuizing en de staf van de inrichting zal wor den gereorganiseerd. Dit zijn enkele conclusies en aanbeve lingen die door B en W van Rot terdam zijn overgenomen uit een rapport over de situatie in de inrichting. Het rapport werd samengesteld door een com missie die in maart van dit jaar werd gevormd naar aanleiding van publicaties in onze krant over deze kwestie. Twee oud-medewerksters van de in richting alsmede de dochter van een inmiddels overleden patiënte, me vrouw De Waard-van Gulik uit Schie dam, verhaalden in "De Havenloods" over de slechte behandeling van de mente bejaarden en het gebrek aan medische begeleiding. Door een foute behandeling zouden een aantal pa tiënten zijn overleden. Kort daarna dienden de twee oud-medewerksters een klacht in bij de geneeskundig in specteur van de Volksgezondheid in Zuid-Holland. Eenzijdig De commissie presenteerde een lijvig rapport waarin ondermeer werd ge concludeerd, dat de inrichting aan de Veenweg op de huidige manier niet kan voortbestaan. Ook werd het als niet wenselijk geacht dat de enige.in de inrichting werkzame arts een full time functie elders uitoefent. Over het functioneren van deze arts en de medische behandeling in het alge meen wordt in het rapport niets ver meld. Wel meent de uit drie onder zoekers samengestelde commissie dat er beslist geen sprake is geweest van moedwillige geweldpleging door het personeel. Deze mening wordt niet gedeeld door een aantal familie-leden van patiënten alsmede de bezigheids- therapeuten. Deze maakten melding van het platspuiten van patiënten, een uiterst agressief gedrag van be paalde verpleegkundigen t.a.v. bejaar den en het feit dat de vrouwelijke arts zonder medeweten van familie leden een baarmoederhalskanker- onderzoek zou hebben verricht. Een leerling-ziekenverzorgster sprak zelfs van mishandelingen waarbij een ver pleger een bejaarde patient de tanden uit de mond sloeg en collega's bejaar de mannen sexueel trachten op te hitsen. De commissie gaat niet in op Onduidelijk deze beschuldigingen maar spreekt slechts van een behandeling die één zijdig kan worden genoemd. Ook is in het rapport kritiek geuit op de directie van de inrichting waarmee "niet te praten valt" en wordt voorts opgemerkt dat er een constant tekort is aan personeel. "Op korte termyn", zo luidt het advies, dient een wer vingscampagne van start te gaan om het schrijnend tekort aan personeel aan te vullen". Het rapport bevat een aantal heldere conclusies met betrekking tot het ge voerde beleid in de inrichting. Zo meent de commissie, dat er onduide lijkheid bestaat over de vraag wie de eindverantwoordelijkheid draagt. Volgens de onderzoekers is er sprake van een fundamenteel verschil in visie over de belangrijkste doelstelling van de verpleeginrichting tussen de lei ding en een deel van het personeel. Ook is er sprake van een constante kwalitatieve en kwantitatieve onder bezetting van het personeelsbestand. Kritiek is er op de begeleiding van leerling-ziekenverzorgenden die "door verschillende omstandigheden" niet tot zijn recht zou komen. Ook constateert de commissie een onvol doende opvang en introductie van de familieleden bij de opname van de patiënt. Overleg Mevrouw De Waard-Van Gulik rechtsdemonstreert. Zij onthulde de trieste feiten omtrent de behandeling van bejaarde patiënten aan de Rotterdamse Veenweg. "Mijn moeder werd vermoord", zo stelde zij tegenover Havenloods verslaggevers. Deze publicatie en de daaropvolgende luidden het einde in van de verpleeginrichting in Kralingen Weinig waardering oogst de dienst der. gemeentelijke Verpleeginrichting en. Het rapport stelt hieromtrent: "Een organisatie-structuur van deze dienst met daarin de structuur voor de verpleeginrichting aan de Veenweg, is niet aanwezig. Ook ontbreken functie- en taakomschrijvingen van zowel de directie, de leiding, de staf en het personeel van de inrichting. Daarentegen bestaat er een teveel aan ongeschreven en niet voldoende ge accepteerde regels en procedures. Vormen van overleg blijken welis waar aanwezig maar functioneren volgens de onderzoekers inadequaat. Ook zijn er onvoldoende mogelijk heden voor overleg tussen de ver pleeginrichting en de familieleden van patiënten waardoor deze laatsten onvoldoende op de hoogte zijn van het dagelijks gebeuren in de inrich ting. Een belangrijke conclusie in het rapport is, dat de onderlinge relatie tussen de leiding van de inrichting en een deel van het personeel veel te wensen overlaat. Dit zou mede kun nen worden veroorzaakt door de starre houding 'van dfr leiding die maar weinig voelt voor daadwerke lijke veranderingen. Het personeel heeft in deze te kennen gegeven dat het door de leiding niet als een ge lijkwaardige gesprekspartner wordt beschouwd. Het rapport komt naast conclusies als hierboven omschreven ook tot een aantal adviezen. Zo meent de commissie dat de verpleeg inrichting aan de Veenweg op korte termijn een uitspraak dient te doen over de vraag of men zich voorname lijk dient toe te leggen op de me dische en verpleegkundige behande ling van de patiënt of dat men zich mede en vooral zou moeten concen treren op de psycho-sociale begelei ding van de patiënt. Personeel Als eerstvolgende prioriteit wordt de werving van personeel geadviseerd. Volgens de commissie kunnen in een eerste fase intensieve wervingscam pagnes worden gestart om gediplo meerd personeel aan te trekken. In de tussentijd zouden vrijwillers moeten worden gemobiliseerd. Karei Frische HOEK VAN HOLLAND - De zeven tiende VVV-Vakantievierdaagse start dinsdag 5 augustus in Hoek van Hol land. Dit festijn brengt de wandelaar door en langs mooie duinen, bossen, het strand en andere plekjes van het Westland. De stichting verwacht dit jaar een re cord aantal deelnemers. Vorig jaar waren er ruim 2300 wandelaars. Het kantoor van de VVV aan de Hoekse Brink boekt alle aanmeldingen. Ver meld bij uw aanvrage: achternaam, voorletters, adres (eventueel vakan tieadres), leeftijd, de te lopen afstand en hoe vaak u de vierdaagse gelopen heeft. Starttijden: 18 tot 19 uur. Op de laatste avond gelden echter de aange geven tijden in het wandelboekje. De te lopen afstanden zijn 7, 10 en 15 kilometer. Het inschrijfgeld bedraagt f 4,50 per persoon, dit wo.dt na 2 augustus f 5,-. De vierde avond worden de wande laars begeleid door maar liefst 4 mu ziekkorpsen. Het Stichtingsbestuur verzoekt de inwoners en de winke liers van de stad de vlaggen uit te ste ken, zodat het geheel een nog feeste- lijker tintje krijgt. Natuurlijk wordt er in De Hoekstee op de laatste avond een blarenbal ge geven. Medewerking verlenen Rita Corita en The Travellers. Eventuele informatie: telefoonnum mer 01747 - 2456. wandmaubalen, bankstellen, slaapbanken anz. Uit voorraad te leveren. Nergens io n keus. Fabrlekstoonzalen Industriegebouw, Goudseslngel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61 Is uw bad beschadigd of verweerd? Wij kunnen uw bad op een voordeligf nieuwen volgens een speciale techniek met daar voor opgeleide vakmenser terwijl uw oude bad gewbon op zijr plaats blijft. Dus zonder hak- of breekwerk! Ongelooflijk resultaat! ROLLAND B.V. SCHIEDAM - In het kader van de jaarlijkse internationale uitwisse ling van de Schiedamse Gemeen schap (S.G.) komt een aantal jon geren uit het Franse Vienne en het Italiaanse Udine van 2 tot en met 16 augustus naar Schiedam. Het aantal jongeren dat hierheen komt is groter dan het aantal uitgezon den Schiedammers en daarom zoekt de S.G. nog een aantal gast gezinnen. In totaal komt men nog tien bedden tekort. Het is gebrui kelijk dat een gastgezin niet alleen voor onderdak, maar ook voor eten zorgt. Verder worden de gas ten elke dag beziggehouden en ook op een aantal avonden zijn aktiviteiten gepland. Wie belangstelling heeft, kan voor nadere informatie bellen naar Marty Schuitman van de S.G., telefoon 268043. Gemeente vraagt subsidie voor uitbreiding activiteiten VLAARDINGEN - Ruim vier procent van de bevolking van Vlaar- dingen bestaat uit buitenlanders; in cijfers uitgedrukt zijn dat meer dan drieduizend mensen. Veel van hen hebben een achterstand ten opzichte van de rest van de bevolking. Ze zijn vaak gebrekkig ge huisvest, spreken slecht of geen Nederlands en doen veelal het minst aantrekkelijke werk. Door de taalproblemen en door onbe kendheid met de Nederlandse samenleving, is het voor deze men sen nauwelijks mogelijk, om zelf die achterstand in te halen. Al enige jaren worden in Vlaardin gen door diverse instellingen cursus sen voor deze „culturele minderhe den" georganiseerd, om hen te hel pen die achterstand in te halen. Op die manier wil men bereiken dat de buitenlanders een volwaardige plaats in onze samenleving krijgen. Dit uitgangspunt integratie van buitenlanders in de Nederlandse samenleving, is terug te vinden in de beleidsnota over 1972 van de wet houder van onderwijs. Daarbij wordt uitdrukkelijk aangetekend dat die integratie niet zover mag gaan dat de buitenlander zijn eigen cultuur en identiteit niet meer kan beleven. Met hetzelfde uitgangspunt werd door de gemeentelijke afdeling On derwijs het „Projectplan Educatieve Activiteiten Culturele Minderhe den" samengesteld. Het plan is vo rige week met een subsidie-aanvraag door Burgemeester en Wethouders ingediend bij de overheid, dat wil zeggen bij een interdepartementale commissie die zich met dit werk bezighoudt. Tegelijkertijd werd bij diezelfde commissie ook het „Pro jectplan Alfabetisering" voor Ne derlanders èn buitenlanders inge diend Subsidie De indiening van beide plannen op dit tijdstip is een gevolg van een cir culaire van het ministerie van CRM met betrekking tot subsidie voor projecten op het gebied van volwas senen-educatie, gedateerd 29 mei 1980. Wilde de gemeente subsidie in de wacht slepen, dan diende die voor" 29 juli 1980 aangevraagd te worden. „Dat was kort dag", zegt de heer Duurland, die als medewer ker van de afdeling onderwijs veel werk aan de plannen verrichtte, sa men met zijn collega Hozemans „We wisten dat er wat aan zat te komen, maar we hadden een defini tieve circulaire niet op zo korte ter mijn verwacht. Tijd voor overleg met de groeperingen die bij dit werk zjjn betrokken, was er nauwe lijks, want we moesten binnen twee maanden reageren." Als betrokken groeperingen en in- Zie verder pagina 3 Door het volgen van cursussen kunnen buitenlanders hun achterstand in onze samenleving verkleinen. Groot assortiment regenmantels Keuze uit vele modellen en kleuren. Kwaliteit: polyester/katoen. Maten 36 t/m 46. Vendomatic eierkoker 7968 Voor maximaal 7 ei eren. Met instelbare kooktijd. Vermogen 350 Watt. Van 2&K voor 26.50 Polaroid SX-70 dubbelpak 2x 10 stuks direkt klaar kleurenfoto's in glanzend briljan te kleuren. 8x8 cm. Met foto-garantie Van 3Sr?5 -E voor J9' Nostalgische fiets o Nederlands fabrikaat o dames- of herenmodel uit 1900 28" wielen en lichtlopende onderdelen o jasbeschermer, ketting- kast, bagagedrager e klapstandaard a voorzien van verlichting en reflector Van .345^ voor Slaapzai Lekker warm en in diverse vrolijke dessins. Geheel ge voerd en gewat teerd. 100 cm lang. Van 30^ voor 27.50 Dubbeldouche Masseren en dou chen tegelijk. Trap loos regelbaar in 3 standen. Universeel aansluitbaar 1 jaar garantie. Van Mr- voor XT." Vendomatic naaimachine Lichtgewicht naaimachine met vrije arm en ingebouwde motor. Met vele nuttige steken. Volledige gratis instruktie. Kompleet met koffer en gebruiksaanwijzing. Van 5J&* voor AOO. VROOIVm DREESMANN ook geldig op de plaatselijke koopavond60 A 3221

De Havenloods | 1980 | | pagina 1