DE ©HAVENLOODS 'Brood op de plank' expositie over arbeider Diversiteit in Artoteek MACT Agenda Vlaardingen tér meuten Mishandeling in dierenboek Vermindering inwoners Collectie Van Heel Acties BVSZ JE ZAL D'R MAAR MEE ZITTEN Landelijke regels voor bijstand bijzondere kosten Amerikaans koor Concert STADSKRONIEK- SCHIEDAM Tér meulen OP DE SPACETOWER GRATIS OP DE SPACETOWER DONDERDAG 31 JULI 1980 31-573 RIJNMOND - In de Archiefwinkel, Coolsingel 89 in Rotterdam, is tot en met 5 september een boeiende tentoonstelling te zien, waar men de Rotter dammer vanaf 1900 aan het werk kan zien. Foto's brengen de alledaagse werkelijkheid van de arbeider in heden en verleden onder de aandacht van de bezoeker. Daarnaast wordt in een video-film het werken in een Rotterdamse fa briek in de levensmiddelenbranche getoond tijdens de twintiger jaren. In de expositieruimte hangen 'tevens een aantal fraaie aquarellen. Elk ogenblik van de dag werd en wordt een onvoorstelbare hoeveel heid werk verzet. In de 20e eeuw is deze massale inspanning een aantal maal tot stilstand gekomen: de crisis in de dertiger jaren en de beruchte hongerwinter. Het waren momenten dat het leven van tienduizenden erns tig werd bedreigd. Ook vandaag nog vormen stagnatie en stilstand in vitale sectoren van de economie een bedrei ging van het leefklimaat van individu en gemeenschap. tie luidt, al geruime tijd geen echte zorg neer voor de Nederlandse staats burger. In de eerste decennia van de ze eeuw was het hebeen van werk voor de voorziening in ook de aller eerste levensbehoeften essentieel. In een tijd dat de werkterreinen in hoge mate afgeschermd worden voor de blikken van onbevoegden is het een ervaring al die verschillende be roepen uitgeoefend te zien worden. Zo kan de bezoeker kijken naar het bikken van stenen, het beschilderen van een troittoir, het souffleren in de schouwburg, het oogsten van graan in het hart van de stad, het verkopen van drinkwater langs de deur en het goed beeld van de Rotterdammer klinken van een scheepswand. Deze interessante tentoonstelling is op werkdagen geopend van 11 tot 16 VLAARDINGEN - Vijftien Vlaardingse kunstenaars exposeren vanaf vrijdag 25 juli hun werk in de Galerie/artotheek aan de Oosthavenkade 8. Van elke deelnemende kunstenaar hangen maximaal drie werken. .Deelnemers zijn: Jules Breeman, Dirk Brouwer, Peter Dumas, Joop van Esch, O.C. Hooymeijer, Frederike Kamerbeek, Age Klink, Wilma Kuil, Kees Lesuis, Ben Palli, Jan van Ree ven, Marijke Rek, Karin de Ruiter, Carla Sparreboom, Piet Teeuwen en Karien Wielenga. positie geleverd. De serie heeft te ma ken met de onderlinge verhoudingen tussen mens en natuur: eerst het zich afzetten van de mens tegen de natuur en omgekeerd, daarna het ontdekken en herwaarderen van elkaar. Deze minitieus uitgewerkte tekeningen dragen dan ook de namen Duel 1, Duel II en Duet. Het werk van Jules Breeman toont hoe hij probeert om met weinig woorden alles te zeggen. De wereld wordt teruggebracht tot enkele lijnen en vlakken. Op de expositie hangen zijn werken „Wat denk jij ervan?", „Bij de kerstboom en „Als ik niet slapen kan". Van Ben Palli hangen drie bijzonder mooie aquarellen en Joop van Esch exposeert twee grote olieverven: „Het grote vuurwerk en „Portret van de schilderes Nanda van Beek". Openingstijden: maandag tot en met vrijdag van 12 tot 17 uur, vrijdag van 19 tot 21 uur, zaterdag van 10 tot 17 uur. Toegang is vrij. Middelhuyse 13.15 uur lunchconcert door Aad lur wandelconcert. Toegang gratis. Grote Kerk Iedere donderdag van 12.45 tot Zoutendijk. Toegang gratis. Iedere zaterdag van 15 tot 17 Exposities GALERIE ARTOTEEK, Oosthavenkade 8, vanaf 26 juli tentoonstel ling van werk van Vlaardingse kunstenaars. Geopend maandag tot en met vrijdag van 12 tot 17 uur, Vrijdag tevens van 19 tot 21 uur eri za terdag van 10 tot 17 uur. Toegang gratis. GALERIE DE DUIG, Smalle Havenstraat 13, tot en met 7 augustus expositie olieverf en aquarellen van Martin Koole en gouaches en te keningen van Jaap Maartense. Geopend vrijdag van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur, zaterdag van 13 tot 17 uur. Toegang gratis. VISSERIJMUSEUM, Westhavenkade 53/54, tot en met 31 augustus tentoonstelling van amateurschilder Van Duyvenbode. Permanente ex positie: Nederlandse zeevisserij. Iedere woensdag, zaterdag en zondag om 15.30 uur film van de maand "De Hoop 1922/Prins Claus. Openingstijden dagelijks van 10 tot 17 uur, zondag van 14 tot 17 uur. Toegang f 1,-. BOEKHUIS DEN DRAAK, Veerplein 33-35, tot en met 16 augustus tentoonstelling internationale grafiek. Geopend dinsdag tot en met donderdag van 8.30 tot 18 uur, vrijdag van 8.30 tot 21 uur en zater dag van 8.30 tot 17 uur. Toegang vrij. STREEKMUSEUM JAN ANDERSON, Kethelweg 50, tot en met 31 augustus, "Nooit weer" tentoonstelling over Vlaardingen en Tweede Wereldoorlog. Geopend iedere zaterdag en eerste zondag van de maand van 14 tot 16 uur, toegang vrij. Heemtuin Stadskorenmolen Blijf bij de tijd... Een fraaie eigentijdse pendule wandklok van kunststof met een zeer nauwkeurig uurwerk. Loopt een héél jaar op 1 batterij. In bruin met een okerkleurige wij zerplaat. Exklusief batterij. Voor maar S\\\M1 MAASSLUIS - Medewerkers van plantsoenendienst ontdekten vrijdag ochtend j.l. een ergerlijk staaltje van dierenmishandeling. In de dierenhoek aan de G.A. Brederolaan werden twee door stenen doodgegooide ko nijntjes aangetroffen. Het wordt op prijs gesteld, wanneer omwoners po gingen van een dergelijke mishande ling ontdekken, zij dit zo mogelijk proberen te verhinderen of de politie ervan in kennis te stellen. In de dierenhoek aan het Lepelaar plantsoen werd een dood marmotje gevonden. Het dier is gestikt in een plastic zakje. Men wordt verzocht bij het voeren van de dieren op te letten dat dergelijk materiaal niet achterblijft... VLAARDINGEN Het gemeentelijk mini-badhuis aan de Hartmanstraat zal 12, 8 en 9 augustus wegens va kantie gesloten zijn. De badhuizen van de Woningbouwvereniging „Sa menwerking '77" en de VVV "Pa- trimonium's Woningen", gevestigd aan resp. de Marisstraat en de 2e Van Leyden Gaelstraat zijn op deze dagen wel open, zodat men daar voor een douche of een bad terecht lean. VLAARDINGEN - Het aantal inwo ners van de gemeente Vlaardingen is in de maand mei met 23 personen teruggelopen tot 79333. In januari dit jaar bedroeg dit aantal nog 79531dat is in totaal een verminde ring van 198 mensen. In mei zjjn 94 kinderen geboren en 59 personen overleden. MAASSLUIS - Het Gemeentemu seum, gevestigd aan de Zuiddijk 16, besteedt in de maand augustus aan dacht aan de eigen verzameling. Een keuze uit de schenkingen van de heer en mevrouw van Heel-Poort wordt geëxposeerd van 1 tot en met 31 augustus. De kunstenaar Jan van Heel is in deze collectie het sterkst vertegenwoor digd middels olieverven, gouaches, aquarellen en tekeningen. De eerste schenking van de heer de Vries, van onder meer diens verzameling Van Heel, was voor deze kunstenaar aan leiding eveneens het museum te ge denken. De collectie de Vries was in juli te bekijken in het Gemeentemu seum. Vrijwel alle technieken zijn in de ver zameling Van Heel-Poort vertegen woordigd. Zo zijn er bijvoorbeeld etsen van Herman Berserikx en litho's van Jef Diederen en Co Weste- rik. De bezoeker treft tevens werk aan van Sierk Schroder en Armin Mehling. SCHIEDAM Er zijn de komen de maanden weer tal van acties van de BVSZ te verwachten. Bij een aantal zaken zitten ze reeds op het vinketouw, klaar om weer toe te slaan. Op welke punten is deze bewo- nersvereniging weer actief? Wel, ten eerste de aanstelling van een opbouwwerker (Armand van Puyvelde), op 18 september in het clubgebouw een gesprek met mi nister Ginjaar, en ondermeer wet houders uit Schiedam, Rotterdam en Vlaardingen over een verhui zing van het schoonmaakbedrijf Tankercleaning, een medisch cen trum in de Bethelkerk, tariefsver laging CAI, storing t.v. beeld en onder andere een aantal zaken de ISR in Zuid betreffende. De B. V.S.Z. strijdt o.a. voor handhaving van de winkelstraat, verbetering van het openbaar vervoer en de huren van de gerenoveerde woningen. Aan deze rubriek werken mee: de Stichting Maatschappelijk werk, werklozenproject „De Trechter", de Stichting Rechtswinkel-, de Stichting Raad van Bejaardenwerk, de Sociaal Raadsman en de Ge meentelijke Dienst. Deze Schiedamse instellingen brengen elke veertien dagen een stuk sociale informatie, gericht op problemen waar onze lezers in het dagelijks leven mee te maken kunnen krij gen. Lezers die uitgebreidere infonnatie willen, kunnen steeds te recht bij de instelling wiens adres en spreekuren onderaan de ru briek vermeld staan. Wie met een probleem zit dat hij of zij graag behandeld zou zien. kan hierover suggesties doen aan de redactie, (telefoon 352911 Vanaf 1 april 1980 gelden er lan delijke regels die aangeven hoe de sociale diensten bij de verlening van bijstand voor bijzondere kos ten rekening moeten houden met de draagkracht van de aanvrager. Bij iemand die bijstand aanvraagt voor noodzakelijk extra uitgaven, bijvoorbeeld als gevolg van ziekte of sociale omstandigheden, zal voortaan volgens vaste regels wor den bekeken hoeveel hij of zij ze zelf kan bijdragen. De regels gelden uitsluitend voor personen die thuis wonen, dus niet voor personen in een bejaarden tehuis of een andere inrichting. Omdat landelijk geldende regels tot nu toe ontbraken, konden de gemeenten tot uiteenlopende berekeningen komen,hetgeen van zelfsprekend niet bevordelijk was voor de rechtszekerheid en de rechtsgelijkheid. De landelijke draagkrachtregels brengen meer duidelijkheid en gelijkheid voor degenen die op deze vorm van bij stand een beroep doen. Bij de draagkrachtbepaling wordt rekening gehouden met het ver mogen en met het netto inkomen. De draagkracht in het inkomen wordt op jaarbasis bekeken. Heeft men draagkracht dan zal men deze financiële middelen eerst moeten aanwenden voor de betaling van Mensen met een inkomen op het niveau van het sociaal minimum - dat is voor gezinnen het minimum loon - hebben uiteraard geen draagkracht voor bijzondere kos ten. Dit ligt anders bij de inko mens boven het sociaal minimum die in meerdere of mindere mate wel „ruimte" kennen. Voor het inkomen boven het sociaal mini mum wordt in het algemeen 35 procent van deze ruimte als draag kracht aangehouden. Daar het hier slechts de hoofd lijnen van het Besluit landelijke draagkrachtcriteria betreft en het onmogelijk is om alle onderdelen en uitzonderingen te vermelden, raden wij u dringend aan, indien u meent voor bijzondere bijstand in aanmerking te komen, contact op te nemen met de gemeentelijke sociale dienst. Daar kan men aan de hand van uw gegevens uitreke nen in hoeverre u voor bijzondere bijstand in aanmerking zou kun nen komen. MAASDIJK - Het Amerikaanse jeugdkoor de „New York - New Eng land Youth Chorale" geeft vanavond om 20.15 uur een concert in de Ge reformeerde kerk te Maasdijk. Het uit ongeveer vijftig leden tellende koor is samengesteld uit studenten uit eerdergenoemde staten. Het pro gramma bestaat uit geestelijke koor muziek, werken van klassieke mees ters en enkele negro spirituals, die juist de Amerikaanse koren zo goed kunnen vertolken. De studenten staan onder leiding van dr. John Poel- lein, zij verzorgen tevens optredens in België, Frankrijk, Engeland en Schotland. Het concert staat mede onder auspi ciën van de Dutch Immigrant Socie ty. Dit is een emigrantenvereniging die zich inzet voor de culturele uitwisseling tussen Nederland en Amerika en daarnaast ook veel doet voor de belangen van de Nederlandse emigrant in Amerika. MAASSLUIS - De stadsbeiaardier van Amsterdam en Alkmaar is vanavond te horen op de beiaard van de Grote Kerk. Todd Fair speelt van 19.30 tot 20.30 uur. Dit open-torenconcert is voor publiek boven in de toren bij te wonen. Belangstellenden (vanaf 16 jaar) worden om 19 uur bij de toren deur verwacht. Het programma ziet er als volgt uit: Allegro ma non presto van Handel Filmmuziek uit The Deer Hunter, Jeux Interdites en The Sound of Music. Selecties uit het beiaardboek van Ioann^s de Gruytters Volksmuziek Beiaard composities Prelude op Chartres van Roy Hamlin Johnson Wiener Blut van Strauss Wie weet jagen al weer grauwe wolken over de Grote Kerk en zijn deze regels voor niets geschreven, omdat een regenbui Uw half uit de brievenbus gestoken Havenloods doorweekt en onleesbaar heeft gemaakt. Het klimaat is grillig in Nederland en studenten uit warme landen, die hier kennis komen opdoen, krijgen dan ook het advies altijd, altijd bescherming tegen een plotselinge weersomslag bij zich te hebben. Maar nu is het nog algemeen beschaafd weer, zoals dat in het grootste deel van de wereld normaal is. Er zit een tikje vochtigheid in de lucht, de ther mometer stijgt langzaam, de zon geeft nu al een voorproefje van het ultraviolette bombardement, dat zij om twaalf uur gaat uitvoeren. Veel Schiedammers hebben, op het moment, dat dit vel papier de machi ne in werd gedraaid, wanhopig uit het raam gekeken. De hittegolf houdt aan. Nu al stroomt het zweet over hun gezicht. De voetbalachtige broek en het T-shirt, dat zij hebben aange trokken - de vrouwelijke Schiedam mers met keurig een BH daaronder - voelen'nu al aan als dikke winterjas sen. Rond de oksels verschijnen tran- spiratieplekken, waar de televisie zo nadrukkelijk tegen waarschuwt Ze voelen zich driftig worden, die Schiedammers. Het vooruitzicht van weer een dag fellé zon voegt een ver hitte ziel toe aan het al verhitte lichaam. Toch hebben zij de elemen ten niets te verwijten. Het is allemaal hun eigen schuld. Last hebben van de warmte is een persoonlijke keuze. Voor de kleintjes... Dit grappige babypakje, dat be staat uit een broekje en een T- shirtje. Het broekje is leuk kon trasterend afgebiesd. In rood, marine of bruin. Maten 62 t/m 92. Van 19,95 voor Wjj zijn gewend aan een nogal koud - door ons net als alle andere dingen die we goed vinden, bijv. rechtse poli tici - "gematigd" genoemd klimaat. Je hebt een overjas nodig wil je geen kou vatten en het lichaam moet zel den de zweetklieren gebruiken om af te koelen, ook al produceren we zelf nog zoveel warmte door onze werk kracht. Koud weer stelt een mens in staat om een paar uur stevig aan te poten zonder gevolgen. Op de televisie ziet U wel eens beel den uit de tropen. Het valt U dan op dat de mensen zo schijnbaar ontspan nen lopen te slenteren. Ook het tem po in de fabrieken en de werkplaatsen is traag. Dit wordt door immigranten uit het westen met irritatie bekeken. Het gaat te langzaam. Zo komt er nooit ontwikkeling. Zjj zullen het anders doen. Inderdaad pakken die mensen stevig aan. Zy beginnen om negen uur, nemen in de middag een half uur pauze in plaats van een paar uur in de schaduw te liggen en tegen twee uur gaan ze inderdaad voor de bijl. Ze kunnen niet tegen het kli maat. De hitte velt hen. Ze worden er doodziek van. Ondertussen zijn de in landers bijna klaar met de siesta en vatten straks de arbeid in hun bij de temparatuur aangepaste tempo weer aan. Schiedamse echtgenotes hebben de neiging om na het vertrek van manlief nog een uurtje of zo in bed te krui pen. Wees dapper en doe het huis houden in de vroege ochtend, als het nog koel is. De verloren slaap haalt U in tijdens een siesta in de middag uren, als U in de koelste kamer van het huis lekker een uurtje gaat liggen. En maak U ook niet zo kwaad. In Mozambique, zo merkte een Neder landse ontwikkelingswerker, begon nen de mensen te lachen, als er iets mis ging. Er wordt in dat land dus heel wat afgelachen en weinig energie verspild aan driftbuien, die verder toch geen nuttig effect hebben. Neem daar een voorbeeld aan. Transpireert U nu niet? Blijft U nu net zo lekker ruiken als die types van de televisie? Transpiratie is een nor male menselijke functie. Wjj wester lingen letten er alleen maar een beetje op, omdat we er niet aan ge wend zijn. We vinden het niet prettig. We proberen er wat tegen te onderne men. Als je zweet op je gezicht als een gegeven beschouwt en er verder niet over zit te zeuren, dan wordt de dag heel wat aangenamer. En U moet kiezen. Zaterdagmiddag zag ik ze door de stad hollen, de huisvrouwen, met ro de, kokendhete gezichten en zware boodschappentassen. Die mensen be sprenkelen zich thuis met eau de co logne en gaan ziek naar bed, hopend op de voor woensdag zo vervloekte regen, dacht ik, want ik denk nu en dan in volzinnen. Dat hoort bij dit vak. Als de temperatuur tropisch is, dan moet je de bewoners van de tropen navolgen. Van drukke bezigheden krjjg je het warm. By hitte, luidt het parool: geen zenuwachtige daden drang. Traag en geduldig je werk doen, langzaamaan dan breekt het lijntje niet. Maar wel consequent door gaan. De tjjd die U verliest, wordt goedgemaakt door het feit, dat U nu niet gebroken en met hoofdpijn en beroerd moet uitpuffen. Sta bo vendien vroep op, vooral in het week einde en als U huisvrouw bent. De Ik heb bijvoorbeeld zin om een beetje te dansen op een buitenge woon behoorlijke plaat met Brazili aanse popmuziek. Omdat ze bij een werkelijk behoorlijk ritme in een Hollandse boerendisco met zijn allen ornsodemieteren, moet dat thuis en alleen. Nou, dan ga ik na die plaat maar even onder de douche. Tijd zat en morgen, morgen is er weer een dag om al die verplichtingen te dragen. HAN VAN DER HORST De Havenloods biedt zijn lezers een unieke gelegenheid om een gratis bezoek te brengen aan de Euromast Spacetower. De normale toegangsprijs van een bezoek aan de Euromast en de Spacetower bedraagt f 9,- p.p. Bij inlevering van onderstaande bon krijgt u het bezoek aan de Spacetower gratis en betaalt u slechts f 6,- p.p. Kinderen t/m 14 jaar betalen f 3,- i.p.v. f 5.-. ^Openingstijd: van 9.00 tot 22.0^ Deze bon is geldig voor max. 4 personen. Aantal volwassenen Aantal kinderen Aangeboden door: I DE HAVENLOODS Geldig t/m 30 september 198a

De Havenloods | 1980 | | pagina 9