HAVENLOODS Vrouwen leren voor zichzelf opkomen Posthoorn: 6 miljoen niet ontzettend duur vrijdag^ zaterctegvoorcleel &ÊÊÊËÊSè.ti Vijvers in Beatrixpark worden uitgebaggerd SLAAPKAMERS SCHIEDAM Amerikaanse grafische kunst in Stedelijk Museum Wijziging route lijn 8 Buisfauteuil va"^49.50 HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 159 ROTTERDAM. editie p DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1980 29e JAARGANG NO. 60 "géenmesis kan ze missen in Groot Rot&rdanr' SCHIEDAM De tentoonstelling "Print publishing in America", die tot en met 8 september in het Stede lijk Museum aan de Hoogstraat 112 te bewonderen is, Iaat Amerikaanse grafische kunst uit de zestiger en ze ventiger jaren zien. De expositie is in Amerika samengesteld en reist een jaar lang over de wereld, waarbij vooral kleinere musea de kans krijgen een kwalitatief goede tentoonstelling te brengen. Vijf films vergezellen de expositie. Deze worden afwisselend in de aula van het museum vertoond tijdens de lunchpauze, steeds vanaf De tentoonstelling omvat ruim veer tig werken van Amerikaanse kunste naars, waaronder bekende zoals Claes Oldenburg, James Rosenquist en Roy Lichtenstein. Sommige werken zijn duidelijk te herkennen als Pop-art, waarbij het dagelijks leven uitgebeeld wordt of als Fotorealisme, waarbij de werkelijkheid van een fotografisch beeld weergegeven wordt. De grafische kunst is in Amerika aan het begin van de zestiger jaren popu- lair geworden door de stimulans van enkele individuen, te weten Tatyana Grosman en June Wayne, die het drukken van kunstwerken propageer den. Voor die tijd beschouwde men het drukken als een ambacht en niet als een kunstmedium. De expositie omvat veel verschillende werken van ruim dertig kunstenaars. Zodoende is een goed overzicht van Amerikaanse grafische kunst van de laatste twintig jaar ontstaan. Een en- gelstalige catalogus is bij de balie van het museum te koop. Eigen collectie Tegelijkertijd kan men in het mu seum de eigen collectie bekijken. Een keuze uit de Cobra-collectie is in de entréezaal opgesteld. In de bovenza len is een overzicht van de nieuwe aanwinsten van de laatste twee jaar te zien, in samenhang met oudere wer ken uit de collectie. Het museum is dagelijks geopend van tien uur 's ochtends tot vijf uur 's middags, behalve op zondag, dan opent het museum om half één 's middags. *Dc tentoonstelling Amerikaanse grafische kunst" omvat ruin veertig werken van ongeveer dertig verschillende kunstenaars. SCHIEDAM - Het ontmoetingskarakter moet de voornaamste gedachtte zijn van wijkcentrum De Blauwe Brug dat 29 augustus geopend wordt. „Als je er binnenkomt moet je merken dat er ontzettend veel activiteiten zijn. We ho pen dat 't gebouw gaat leven". Elf jaar nadat in Schiedam-Noord de eerste stemmen opgingen voor een wijkcentrum is het nu dan zover. Erg lang derhal ve, maar volgens de betrokkenen „geen verloren tijd". De Blauwe Brug heeft in totaal zes miljoen gulden gekost. „Helemaal niet ontzettend duur", aldus wethouder Posthoorn. „Qua uitvoering is het zo sober en effectief mogelijk gehouden. De hoogte van het bedrag zit 'm dan ook in de grote oppervlakte en de ge luidsdichtheid van het gebouw". Per vierkante meter heeft het wijk centrum 1170 gulden gekost. Verge lijkend met een groot aantal andere centra die de laatste jaren zijn ge bouwd komt alleen de Maassluise Koningshof op een ongeveer zelfde bedrag uit; de rest zit er boven. De Blauwe Brug heeft een oppervlak te van 3500 vierkante meter. 1600 Meter hiervan wordt gebruikt door de bibliotheek. Andere vaste huur ders zijn onder andere de SSSN en de muziekschool. Inmiddels hebben al 25 instellingen en organisaties een claim op een gedeelte van het wijk centrum gelegd. Andere (grote) in stellingen, zoals de SG, overwegen eveneens serieus een vestiging op het Bachplein. Plaats is er in ieder geval nog wel. In de begroting is, aldus wethouder Posthoorn, geen rekening gehouden met een volledige benut ting van het gebouw. De Blauwe Brug zal voorlopig blijven werken met twee beheerders. De be groting voorziet momenteel nog niet VLAARDINGEN - „Alles ga je anders zien, je veroordeelt ook andere vrouwen niet zo snel meer. Kleding of uiterlijk, daar kijk je niet meer zo naar als je vroeger deed. Je mag iemand wel een tut vinden vanwege de kleding, maar de mens zelf veroordeel je niet meer zo gauw en dat komt door praten met elkaar en luisteren. Je komt uit je eigen kringetje, je ziet dat er andere vrouwen zijn die ook problemen hebben. Het fijne van de VOS-cursus is het her kennen van dingen in elkaar". Zo brengt een VOS-cursiste van voorjaar 1980 haar ervaringen onder woorden, onder instemmend geknik van de anderw 17 vrouwen uit haar groep. Voor wie het nog niet weet: VOS be- training in een centrum in Noordwij- tekent „Vrouwen Oriënteren zich in kerhout. De VOS is geen opleiding de Samenleving". In Vlaardingen be- waar je feiten leert, maar geett staat sinds bijna 5 jaar de mogelijk- vrouwen de kans om met elkaar te heid om zo'n cursus te volgen; in praten over onderwerpen die ze zelt 1976 begon een aantal vrouwen- belangrijk vinden, roeperingen ermee en de eerste Een groep van 18 vrouwen volgde cursus werd in het wijkcentrum in de afgelopen voorjaar 12 weken lang Vettenoordse Polder gegeven. De zo'n cursus in het gebouw van de VOS is overigens een landelijke Stichting Welzijn Vlaardingen. Het is aangelegenheid en de vrouwen die de hun zo goed bevallen dat ze staan te cursussen begeleiden, krijgen een dringen om ook de vervolgcursus van 6 weken te gaan doen. Bovendien willen ze graag andere vrouwen warm maken voor de VOS en daarom kwamen ze op een snikhete vrijdag middag onze redaktie bezetten, om eens uit te leggen waarom ze het zo fijn hebben gevonden. belangstelling voor was, zijn op de lijst gezet. Zo hebben we onder andere gepraat over assertiviteit, de relatie arts-patiënt, verslaving en o ja, sex niet te vergeten! Niet zo rozig, hoor, gewoon zoals het is" zegt Renske lachend. nnnennnnpn „Tijdens de VOS komt er ontzet- ungenoegen tend veel los„ zegt bcgeleidSter Thea. De inhoud van de cursus wordt door „en dus moet je onderwerpen kun de deelneemsters zelf bepaald. „We nen bijstellen. Wie heeft de meeste Wat ben jij veranderd" „Nee, ik ben tegenwoordig mezelf" kiezen allemaal onderwerpen waar we over willen praten. Aan het begin hebben we een collage gemaakt met alles wat je dwarszit" - „Het Grote Ongenoegen!" roept iemand en daar moet de hele groep om lachen. „De onderwerpen waar de meeste *Een VOS-groep van vorig jaar bij een gezellig samenzijn in het park. invloed op je gehad, je vader of je moeder en wat is het gevolg voor je leven, was een vraag uit het emanci- patiespel. Daar hebben we tussen door een avond voor vrijgemaakt omdat er zoveel over te praten viel". Tijdens het gesprek blijkt steeds weer dat veel vrouwen het moeilijk hebben met „voor jezelf opkomen", of met een mooi woord „assertiviteit". Het was het eerste onderwerp waarover de groep heeft gepraat want het kreeg de meeste stemmen. „We be gonnen met een rondje: vertel eens iets goeds van jezelf" zegt de bege leidster Thea. „Dat was heel moei lijk hoor! Vroeger dacht ik zo nega tief over mezelf, maar van de week had ik een muur geverfd en toen zei ikdat heb ik goed geverfd. Daar mag ik toch trots op zijn, als ik weet dat ik iets goed heb gedaan! Langzamer hand gaan alle sloten bij je open, één voor één". Renske weet heel duidelijk onder woorden te brengen, wat voor jezelf opkomen voor haar betekent „Je zegt als vrouw veel te gauw ja, want je moet lief zijn. Ik vind dat zo goed wat in ons lokaal op de muur staat: „Wat ben jij veranderd" „Nee, ik ben tegenwoordig mezelf" En Irene: „Als ik in een situatie zit waar i haast geen nee durf te zeggen, dan heb ik altijd die VOS in m'~ achterhoofd en dat helpt". Voor jezelf opkomen moet je ook als VOS-vrouw, want er blijken nog heel wat vooroordelen te bestaan tegen wat sommigen „dat naaikransje" noemen, terwijl anderen je weer een feministisch etiketje opplakken. „Ik had eens een kennisje die ging hele maal van me vandaan zitten, toen ik zei dat ik op de VOS zat" zeet Ria Zie verder pagina Wijkcentrum wordt 29 augustus geopend in de aanstelling van een derde. Wel is er een extra post voor de inschake ling van ambulant personeel. In de week na de opening zal er van alles te doen zijn in het wijkcentrum. Er is, samen met de mensen die in de toekomst van de faciliteiten van het gebouw gebruik maken, een gevari eerd programma samengesteld. Zij zullen ook hun eigen activiteiten pre senteren, en zodoende wellicht bij meer mensen interesse op kunnen wekken. In de week zit ook nog een speciale bejaardendag verwerkt. Enige onderdelen van het feestpro gramma zijn: AVRO's Toppop Dis coshow (zondag), Lee Towers, Flairck en Partner. Wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bachplein in Schiedam-Noord, dat op 29 augustus feestelijk geopend wordt SCHIEDAM - Tramlijn 8 rijdt met ingang van maandag 18 augustus a.s. niet meer via de Lage Erfbrug. Dit in verband met werkzaamhe den ten behoeve van de toekom stige metro/sneltramlijn. De route van lijn 8 wordt daarom per 18 augustus als volgt gewjjzegd- Richting Schiedam: Bestaande route tot Nieuwe Binnenweg/hoek Mathenesserlaan en vervolgens Mathenesserlaan, Mathenesser- plein, Mathenesserdijk, Marconi- plein. Daarna eigen route. Richting Kralingcn: Bestaande route tot Marconiplein en vervol gens Mathenesserdijk, Mathenes- serplein, Mathenesserlaan tot Nieuwe Binnenweg. Daarna eigen route. Op het niet meer door lijn 8 bere den traject komen dus alle haltes voor deze lijn te vervallen. Nieuwe haltes worden voor beide richtin gen geplaatst cp de Mathenesser laan bij de Hooidrift en op de Ma thenesserlaan bij de Vierambachts- straat. Tussen het Mathenesser- plein en het Marconiplein zullen voor beide richtingen alle haltes van tramlijn 1 ook gelden voor 8. Verkeerslichten aangepast voor slechtzienden SCHIEDAM - De verkeerslichten rond het kruispunt Broersvest - Lange Kerkstraat krijgen binnenkort een zogenaamde „akoestische signa lering". Dit om visueel gehandicapten het oversteken wat gemakkelijker te ma ken. Er komt een signaal of hij of zij kan oversteken of niet. Staat het licht op groen, dan klinken er circa achthonderd snelle tikken per mi nuut; bij rood licht zijn er ongeveer 75 langzame tikken te horen. De kosten voor het aanbrengen van de installatie (bij alle zes de over steekplaatsen) worden geraamd rond de 11.300 gulden. Over een jaar zullen de resultaten be keken worden, en zal er wellicht een nieuw onderzoek plaatsvinden. RUDY WAIRATA, RËSTA TROPICAL, LOSALEGRES 21-22-23-24 aug. TON MENKEN USHAL/Weena 12-24 uur, zondag 12-18 uur, toeg. f 6, kind. en 65+ f 3 SCHIEDAM - Er zal spoedig een aan vang moeten worden gemaakt met het uitbaggeren van de vijvers in het Beatrixpark. Een nog langer uitstel is in feite onmogelijk, maar kan des noods in fases worden uitgevoerd. Dat is wat de dienst gemeentewer ken in een kredietaanvraag aan het college van B en W stelt. Het voorgestelde werkplan bevat vier punten: - Baggeren van vijvers en kanalen; -Verwerking van de bagger in tijde lijke baggerdepóts; Afvoer en gebruik van de gerijpte bagger op verschillende groenob- jecten; - Ombouw en aanpassingen van de oeverkanten van de waterpartijen en het aanbrengen van oeverplanten De twee eerste punten kunnen vol gens gemeentewerken niet langer wor den uitgesteld. Het bedrag dat hier mee gemoeid zal zijn, komt rond de 600.000 gulden te liggen. Met de baggerwerkzaamheden moet de kwaliteit van het water aanzien lijk verbeterd gaan worden, met als gevolg dat het aantal vissen en vis soorten weer gaat toenemen. Het is voor de eerste keer (zo'n twintig jaar derhalve) dat de vijvers in het Beatrixpark uitgebaggerd worden. INDOORTENNIS BADMINTON TAFELTENNIS slessen diverse mogelijkheden i lidmaatschap ïlngsmogelljkheld t. 140, of f, 175,- wandmeubelen, bankstellen, slaapbanken enz. Uit voorraad te leveren. Nergens zo'n keus. Fabrlekstoonzalen Industriegebouw, Goudseslngel 66. R'dam. Tel. Solide bruin gelakt frame Bekleed met naturel/beige gestreepte kanvas. Met handige meeneem- doos. Normale prijs 159 - Nü vax\Xi°r- IOC. voor IJfaeru (afd. meeneemmeubelen) Doe-het-zelf- Verona tapijt Sterk, antistatisch bouclé. 100% Poly amide. Diverse kleuren. Excl. leg- loon. 400 cm breed. Vanj6Br= voor m Damesjeans' Van 100% katoenen tinneroy. In grijs, donkerbruin, mauve en raf. Maten 38-46. VanüD^ voor VoigtlanderSpezial automatische diaprojector voor en achteruit projectie e scherpstelling op projector en op afstand te bedienen e haarscherp Heidosmat ou: 2.8/85 mm t heldere 24V/150W halogeen- p lamp twee jaar garantie (excl. lamp) e kompleet met lamp en magazijn inge bouwde diaviewer Adviesprijs 225 - ICfii Nil van voor Adidas Kick trainingsschoen Soepel leer Rubber zool met profiel. Maten 36-46 45- 31-35 van^«5- voor 25> Diepvriesdozen Sets van 2. 3 en 4 stuks. 0.5 -1.5 liter. Wit met blauw dek sel 3 Sets vanTDrS9oae voor 0>7J Vendomatic stoom/spi strijkijzer7977 voor droog en stoomstrijken doorzichtig waterreservoir kontrölelampje instelbare thermostaat aluminium gepolijste zool VROOMS DREESMANN ook geldig op de plaatselijke koopavond

De Havenloods | 1980 | | pagina 1