SKI- MODE 80/81 Nieuwvan Blizzard NIEUWE IMPULSEN BIJ RM DE QJp HflVEMLÖODS Dynofit- skischoen Arnold Peek wil met Hollandiaon oogsten Pas in oktober tennispark voor Evergreen, nu al ledenstop De nieuwe Salomon SX 90 SPECIAALZAAK DACHSTEIN GRANDPRIX Dames UVG willen positie stabiliseren Een groep tinten die momenteel po pulair is wordt gevormd door diverse rood-tonen en een kleurskala dat van bordeaux naar aubergine loopt. Een serie pasteltinten vormt een tweede groep: zachtgroen, zacht- blauw, rose, mimosa en hemelsblauw. Een palet van frisse, heldere kleuren vindt men in een derde serie: pink, cyclaam, helgeel en oranje. Als vierde en laatste groep worden de neutrale tonen of "nocolours" zoals zand, beige, hooi en houtkleuren genoemd. Deze 4 kleurpaletten zorgen ervoor dat het klassieke marine, zwart, mid- denblauw en vuurrood naar de achter grond geschoven worden. Ook het voorheen zeer gewilde spierwit keert nog slechts in bescheiden mate terug. Veel meer ziet men minder helle wit- variaties als crème en gebroken wit, vaak gekombineerd met zilver. Jonge skimode Uit het bovenstaande zou afgeleid kunnen worden dat het met dessin- stoffen helemaal gedaan is. Dat is echter niet het geval; vooral in de jonge ski-mode treft men nog vele modellen met (soms zelfs opvallende en extravagante) motieven aan. Dik wijls vormt wit daarbij de achter grond en maken fijne haarlijnen of dito streep-motieven in of 3 kleu ren het dessin. Meestal is een derge lijk jack of blouson aan de voering zijde in een uni-kleur uitgevoerd, waardoor het tweezijdig draagbaar is. Stoffen van 100 pet. synthetische garens genieten uit een oogpunt van funktionaliteit (lange levensduur en waterafstotend) ook nu weer de voorkeur. Het blijft dus voornamelijk bij de zo geliefde ballon-zijde en Tas- lan, vervaardigd van 100 pet. polya mide. Glansstoffen zijn overigens v.w.b. de ski-mode niet in. Dat zijn wel allerlei stoffen met een struktuur, ojn. ontstaan door de toepassing van nieuw-ontwikkelde doorstik-technie ken, waarbij veelal geomtrische figu ren op de stof gecreëerd worden. (foto met medewerking van Emous Sport) Zogenaamde Tube-designs, waarbij jack of blouson uit een aantal ver- tikale buizen, gevuld met imitatie dons, lijkt te bestaan, zijn daar weer een uitvloeisel van. Naarmate het aantal beoefenaren van de Langlauf-sport toeneemt, wordt ook het aanbod van speciale kleding voor de verschillende doelgroepen groter. Hier spreekt het eergevoel minder dan bij de alpine-skiër. Veel belangrijker dan een opvallende vormgeving, een uiterst modieus kleurgebruik of een in bet oog springend design is hier het aspekt van de funktionaliteit. De Langlauf- kleding is in de eerste plaats bedoeld om het lichaam warm te houden. De producenten spelen op dit gegeven in door steeds meer hoogsluitende salo- pets, laag gesneden jacks en kos tuums te brengen, gemaakt van dub bele stof of twee lagen stof met een vulling. Tevens worden de traditionele mate rialen, zoals polyester/katoen resp. buiten/binnen) in zwaardere kwali teiten verwerkt. Een andere ontwik keling is het inbrengen van water en winddichte „panelen" in schou derpartijfront en mouwen. Naast de salopet met jack handhaaft de overal zich uitstekend; vooral bij de wat sportievere langlaufer is dit hoog-elastischenauwsluitende kle dingstuk erg populair. Voor wat betreft kleuren en dessins zijn de trends in de alpine-ski-mode sterk van invloed op de langlauf- kleding. Alhoewel men hier nog volop kontrasterende kleurpanels en paspels terugvindt, zijn er nu toch ook heel wat modellen in uni. Behalve de klassieke kleuren marine, wit en roodworden meer modische tinten als aubergine, bordeaux, royal, beige, olijf, crème, gebroken wit en zilver veelvuldiger toegepast. Vijf jaar van intensieve research is voorafgegaan en Ffrs. 5 miljoen is er besteed aan de SX 90, de eerste ski schoen van (tot nu toe) ski-bindin- pM-specialist Salamon. Aanleiding voor d« ontwikkeling van een geheel nieuwe, revolutionair gekonstrueerde Op zichzelf is de afgebeeMe ski schoen van Dynafit, genaamd World cup Competition geen novi teit. Het al eerder gebrachte model heeft echter wel een ingrijpende verandering in het binnenwerk ondergaan. Met name de pasvorm van de binnenschoen werd sterk verbeterd. In nauwe samenwerking met een team van medici en orthopeten hebben de onderzoekers van Dynafit de binnenschoen aan een grondig onderzoek onderworpen. Daaruit bleek dat er aan de pas vorm en daarmee aan het komfort van de ski-schoen nog al het één en ander schort. Doordat de bin nenzijde van de binnenschoen de preciese ljjnen en oneffenheden van de voet niet 'op de voet' volgt, ontstaan er knel- en schuurplek- ken, die na enige tijd op pijnlijke wjjze merkbaar worden. Bepaalde bloedvaten worden afgekneld waardoor soms het gevoel uit be paalde delen van de voet verdwijnt. Dynafit heeft aan de hand van de verkregen uitkomsten een binnen schoen ontworpen die de lijnen van de voet beter volgt en hem, daar waar deze voorheen knelde, enigszins verruimd. Daarnaast is er, doordat de loden voering di- rekt aan de vulling van PU-foam aangeschuimd wordt, geen kans op dat de voering rimpelt of dub bel gaat zitten, wat eveneens tot irritatie leidt. ski-schoen, was de onvrede die er be stond over het komfort en de pas vorm van dergelijk schoeisel. Met het oog daarop, ontwierp Salomon een geheel nieuw meetsysteem, dat niet gebaseerd is op meting van de voet lengte maar van devoetomvang, daarbij rekening houdend met de breedte van hiel en bal van de voet. Direkt voordeel van dit nieuwe maat- systeem voor de handel: met 8 ver schillende maten kan men meer dan 90 pet. van de klanten bedienen. Daarnaast ontwikkelde Salomon het interne diagonaal-aanpassysteem", waarmee de binnenschoen millimeter millimeter aangepast kan wor den aan de leest; een optimale hiel- fixatie behoort daardoor tot de mo gelijkheden. Resultaat: ervoor dat de voorvoet niet te veel, rekte overbrenging van de lichaams- maar ook weer niet te weinig ruimte kracht op de ski; een maximale kon- trole dus. Een ander intern instelsys- teem, dat Salomon ontwierp, zorgt slechts 2 schroeven. Een heel aparte lijn van Blizzard is de zgn. Superklasse, bestaande uit een drietal top-modellen, waarin deze Oostenrijkse ski-producent alle, in vele jaren verworven kennis en erva ring met de rensport verwerkt heeft. Het resultaat is een kunststof-glasfi- ber-konstruktie die zich aan de tem peratuur van de sneeuw of het glet- scherijs aanpast. Door een speciale bouw van de glasvezelkern stelt de spanning van de ski, afhankelijk van de hoogte van de temperatuur, zich in op de gesteldheid van de piste. Od koude, harde pistes is de spanning laag, waardoor het draaien lichter, de Kantengriff beter en het vasthou den van een konstante snelheid een voudiger wordt. Hoger is de spanning op minder koude, zachte pistes, waardoor een gelijkmatige drukver- deling, gevolgd door een betere be stuurbaarheid, betere wendbaarheid en betere Kantengriff, bereikt wordt. Bij alle gradaties tussen deze twee uitersten past de spanning zich gelijk matig aan. De Superklasse bestaat uit de typen Firebird Competition Pro, Firebird Royal S en MID Sport 660. „Koopt uw ski-uitrusting bij een speciaalzaak" Het is namelijk van bijzonder groot belang dat u die ski's en ski schoenen koopt die voor u het best geschikt zjjn. Daarom dient u goed geïnformeerd te zijn over de artikelen die u wilt aanschaf fen. In een kort gesprek kan de specia list beoordelen wat voor een „type" skieër u bent, en aan welk materiaal u het meeste plezier kunt beleven. Verder is het prettig te weten dat indien een artikel tijdens de vakantie niet aan de gestelde eisen voldoet, dit na de vakantie weer te mogen ruilen. Dit is één van de nieuwe topmo dellen uit de ski-schoenenkollektie 80/81 van Dachstein. Deze, spe ciaal voor de sportieve, gevorderde amateur ontworpen schoen, ge naamd Grand Prix, is ter hoogte van het draaipunt van de manchet uitgerust met een zgn. Kanting- Mikroverstellung, stand van de schacht binnen- of buitenwaarts aan die van het been aangepast kan worden. Aan de achterzijde bevindt zich een instel- mechanisme waarmee de stand in voorwaartse richting gewijzigd kan worden. De stand van de schacht kan naar voren tot maximaal 2S gr. en zijwaarts tot 6 gr. gewijzigd worden. De binnenschoen van PU-schuim is gevoerd met warm aanvoelend en vochtabsorberend loden. Vier precisie-sluitingen zorgen voor een exakte omsluiting van voet en onderbeen. Via scholen op zoek naar talent De tafeltennisvereniging Radio Mole naar gaat zich volledig richten op de jeugd. Dat doel heeft het bestuur zich tenminste gesteld, „want", zegt wedstrijdsecretaris Henk Nobel,Jan- ge tijd hebben we een ledenstop ge kend voor jeugd. Dat was toen nood zakelijk, omdat ruimte ontbrak voor de training. Nu zitten met het feit, dat door een flinke doorstroming de jongeren vertrokken zijn en de aan vulling ontbreekt". RM wil daarom een aktie gaan voeren op de basisscholen: „Binnenkort gaat er een brief uit naar die scholen met de vraag of zij talentjes door willen sturen naar onze vereniging". Ook via het Vlaardingse kampioenschap, dat op 13 september op het programma staat, hoopt men de nodige leden te kunnen inlijven. „De aanmeldingen voor het toernooi stromen na de eerste publicaties binnen en dat geeft ook voldoende mogelijkheden om de jeugd te versterken". RM voelt nu pas, dat een ledenstop in een later stadiun een averechtse werking kan hebben. Nobel: „Ons eerste team is daarvan een duidelijk voorbeeld. Onlangs vielen de drie basis-spelers weg en vervangende mensen waren er niet direct. Geluk kig is de doorstroming dit jaar nog goed. Met drie jeugdspelers proberen we ons nu in de overgangsklas te handhaven". Die zware taak rust dan op de schouders van Eduard van der Bout, Jan-Jaap van der Mark en Guy Noordink. Henk Nobel: Hans-Jaap Oppenheim fungeert als vaste inval ler. Door studie wilde hij niet als vas te basis-speler opgesteld worden". Nieuwe basis Voorzitter Mart van der Knaap laat een identiek geluid horen: „Onze op zet os om de basis breder te maken. Wij moeten niet meer afhankelijk zijn van drie spelers. Valt er één weg, dan dreigt degradatie onmiddelijk. Het verleden heeft dat bewezen TAFELTENNIS Het tafeltennisgebeuren is veranderd. Vindt Van der Knaap: „Vroeger stond de gezelligheid in de vereniging voorop. Nu is het duidelijk de presta tie, die telt. Dat vind ik jammer". Gelukkig is de RM-voorzitter met het feit, dat zijn vereniging een trainer voor de jeugd heeft. Laat hij weten: „Het is niet makkelijk om een goede trainer te vinden. Van Henten is er zo één en met hem moet het mogelijk «Üa. een nieuwe bais te leggen bij de jeugd". Peter Hulsman werd niet alleen RM's teamleider (hij volgt Ton Stolk op), hij was al de centrale man in de jeugdafdeling. "Vooral dat laatste brengt veel werk met zich mee zegt hij. "Ik sta er bijna alleen voor. Toch zouden de ou ders een belangrijke rol kunnen vervullen. Om de jeugdafdeling goed draaiende en gezond te houden is hun hulp eigenlijk onontbeerlijk Na 2 jaar opbouwen ,Na twee jaar opbouwen moet er nu geoogst worden". Arnold Peek ver wacht veel. De Maassluise oefenmees- ter traint nu de Hollandiaan-dames, na drie jaar de heren geleid te heb ben. Over dat laatste zegt hij: „De omgang met de heren werd te ami caal. Daardoor kon ik de ploeg niet meer voldoende motiveren". De over stap is in goed overleg gegaan: ,Jk zag de dames eigenlijk maar een beetje aanrommelen. Het bestuur had toen geen moeite met de wisseling". HANDBAL Arnold Peek kwam met een meerja renplan, dat in het derde jaar tot resultaat moest leiden: „Aan dat laatste jaar beginnen we nu en er mag het nodige verwacht worden, omdat de nog jonge ploeg erg ge motiveerd is". Hij houdt het op een kampioenschap in de veldcompeti- tie. .Met als belangrijkste rivaal In Schiedam Recreatieve sportvierdaagse met wandelen/ kanovaren en fietsen SCHIEDAM - Wandelen, kanovaren, start op maandag 18 augustus. Dan fietsen en sport en spel in de Margriet- kan men zich melden bij het VVV- hal zijn de ingrediënten van de recre- kantoor, Overschiesestraat 1 en bij de atieve vierdaagse, die van maandag 1 sportraad op de zevende etage van tot en met donderdag 4 september het stadskantoor. Meer informatie gehouden wordt. Dit evenement geeft het sportbureau via telefoon -georganiseerd door de sportraad inet enkele verenigingen- is bestemd voor jong en oud. Op maandag 1 september wordt ge opend met een wandeltocht van ca. tien kilometer. De start is omstreeks 19.00 uur bij het clubhuis van de wandelvereniging DST aan de Singel (links naast de Singelkerk). De vol gende dag is er bij het Theehuis in het Beatrixpark kanovaren over 100, 200 of 500 meter. Hoewel de deelne mers aan dit onderdeel moeten kun nen zwemmen, zorgt de Schiedamse Reddingsbrigade met een duikgroep van de brandweer voor een extra be veiliging. De fietstocht is op woensdag 3 sep tember. De route is uitgezet door de tourclub Rijnmond en heeft als start punt de Margriethal, waar om 18.30 uur gestart wordt. De tocht heeft een lengte van 25 km. Een controle-rust plaats is in het clubgebouw van de voetbalvereniging Ursus aan de Paral lelweg. De vierdaagse wordt op don derdag 4 september afgesloten in de Margriethal met sport- en spelactivi teiten. De deelnamekosten per avond zijn twee gulden, een kaart voor alle avonden zes gulden. De inschrijving 260500 toestel 158. De dames spelen landelijk tweede klas veld en landelijk derde klas (zaal). Net als voor zovele andere trainers prevaleert ook bij Arnold Peek de zaalcompetitie. „Het is vooral de sfeer. Buiten is het weer de grootste spelbreker. Slecht weer komt niet ten goede aan het spel". De heren trainen inmiddels onder Wim Schaap. Peek: Die heb ik aan bevolen bij het bestuur, toen werd uitgekeken naar een nieuwe trainer. Ik weet, dat hij de nodige snelheid in het spel kan brengen. Daar man keerde het bij de herenploeg vooral Na promotie Ruud Bierhoff begint aan zijn zesde UVG-seizoen. „En nog steeds werk ik er met plezier. Zeker na de pro-, motie, waardoor de dames gepro moveerd zijn naar de regionale tweede klas". Een toppositie daarin verwacht hij niet, „maar het is belangrijk erva ring op te doen". De UVG-trainer heeft zijn hoop tevens gevestigd op de jeugd. Vertelt hij: „Voorheen is de doorstroming erg klein geweest. Nu is er een talentvol jeugdteam en zo ziet de toekomst er zonnig uit. Binnenkort zullen diverse jongeren doorkomen naar de selectie". de vereniging kweek je toch op het eigen complex. Niet in diverse sport hallen. Daarom hoop ik, dat de ge meente haar toezeggingen nakomt en na DWS ook snel bij ons in Harga met de aanleg van verharde velden gaat beginnen". U weet toch hoe belangrijk het is dat u ski's GOEO na gekeken en behandeld zijn, als U met vacantie gaat. Daarom maken wij U gaar ne attent op ons bedrijf. „SKI-REP" Spec.in SKI-ONDERHOUD voor vr.bl. advies en prijs opg. Bergse L. Rottekade 283, Rotterdam, tel. 010- 213231. Biliartagenda Voor het district Nieuwe Waterweg Noord staan in het seizoen 1980/81 de volgende titeltoernooien op het programma: LIBRE: 6e klas voorwedstrijden van 29 september tot 24 oktober en finale van 28 rwedstrijden van 3 november finale van 20 tot 22 fe bruari 1981, 1980 tot 30 januari 'l981 en finale van 20 >t 22 fl ari. hoofdklas (geen voorwedstrijden) finale van 13 tot 15 maart 1981. BANDSTOTEN: in de 4e. 3e. 2e en 1e klas beginnen de voor wedstrijden in fe bruari 1981 en de finales zijn in maart/april 1981. Tevens worden toernooien georganiseerd om de Rijnmond-bokaal (januari 19§1), Scholten-bokaal (januari 1981) endeHeto- bokaal (september 1980). Na drie jaar spelen op trainingsveld Ruim vierhonderd leden en een provisorisch aangelegd tennispark op het halfverharde trainingsveld van Excelsior M. Dat was het visitekaartje van het Maassluise Evergreen de hockeyvereniging, die tevens een tennisclub werd. Binnenkort krijgen ze een echt tennispark. Dat is het doel waarnaar gestreefd werd. toen een viertal jaren geleden het initiatief genomen werd om tennis aan het activiteitenpakket toe te voegen. De animo was geweldig. Tweehonderd aspirant-leden meldden zich spon taan, hoewel er nog geen enkel uit zicht was op tennisbanen. De ge meente had plannen voor de aanleg van een park in de Steendjjkpolder. Dat was alles. De uitwerking nam nog maanden, dagen, jaren in beslag en daarom zocht men een tijdelijke speelgelegenheid bij Excelsior M. De voetbalvereniging krijgt dadelijk een met veel dank gevulde handdruk. Dan namelijk is het echte tennispark in de Steendijkpolder gereed. Ever green krijgt daar het beheer van de kantine, het medegebruik van de buitenbanen en het huurt een aantal banen in de overdekte tennishal. Dan wordt de tennisafdeling eindelijk echt functioneel. En dat wordt hoog tijd, vindt voorzitter Kees Borsboom. „We hadden er namelijk op gerekend al eerder in 1980 in de Steendijkpol der te kunnen spelen. Toen we hoor den, dat dat niet doorging, wat het een flinke dimper". Vandaar, dat de club dit jaar nog eenmaal zijn heil moest zoeken bij Excelsior M. „Iedereen was het er over eens, dat we daar niet eens zulke slechte banen hadden. Dit jaar hadden we er even eens een soort kantine en schuil- tent". Hoe knus het daar tussen de hoge bomen en het lover aan de Rozen- laan ook geweest mag zijn. Ever green ruilt het graag in voor het ten nispark aan de westkant van Maas sluis. Vooral omdat we daar hele maal onszelf kunnen zijn", aldus Borsboom. Dat maken van een eigen identiteit is dan vooral bestemd voor tennissers, die het De Maassluise tennishal: in augustus onder dak en in oktober in gebruik. meer zou het heel moeilijk worden iedereen aan zijn trekken te laten komen". Het huidige ledenbestand vertegenwoordigt alle facetten. Van jeugd tot huisvrouwentënnis. Van competitie door veteranen. „Aardig is, dat we dit jaar begonnen zijn met het begeleiden van jongeren, die voor het eerst op een tennisbaan kwamen. Door medewerking van enkele ouders en een 10-uurs-pro- gramma van de trainers hebben we getracht hen de nodige park-dicipline te leren. Het was een geslaagd experi ment". grootste deel van het ledenbestand vormen. „De fraaie accommodatie is daarbij zonder twijfel een uit stekend hulpmiddel. Het kan gaan fungeren als een plaats waar mensen elkaar ontmoeten en contacten leg gen Integratie Tevens kan dan de werkelijke inte gratie gaan plaatsvinden tussen het hockeyende en het tennissende deel van Evergreen. „We verwachten niet, dat dat vreselijk moeilijk zal gaan. Alle voorgaande festiviteiten waren al voor iedereen toegankelijk en dat klikte goed". Evergreen-tennis is en dat zal een tegenvaller zijn voor hen, die in Maas sluis lid willen worden van een ten nisclub - met zijn ruim vierhonderd leden meer dan volgeboekt. „Dat aantal is het absolute maximum. Met Evergreen zal, meent Koos Bors boom, geen concurrent zjjn of vor men van de andere - veel oudere - tennisclub Be Quick. „Nee hoor. De samenwerking is zelfs uitstekend. Ik verwacht, maar dat is een persoon lijke mening, dat er meer een regio nale spreiding zal ontstaan. Een ouder uit de Westwijk zal zijn kind immers niet zo snel dwars door de stad naar Be Quick sturen. Datzelfde zal andersom ook wel het geval zjjn".

De Havenloods | 1980 | | pagina 23