VDL wil weer kampioen worden en zal daarom de aanval niet schuwen 'Verschil tussen divisies groot: het wordt knokken' Schiedam-dammers op eindstation WANNEER BEGINT DE COMPETITIE Verhoorn: „Hennes ploeg met mogelijkheden" Broleco'fcRaul de Haan rekent op moeilijk jaar De eerste divisie. Een droom is het allang niet meer. Is het dan een avontuur zullen er voor moeten zorgen dat w* of gewoon een karwei, dat geklaard moet worden? Reken maar, dat de heren de punten pakken van Broleco inmiddels weten waar ze aan beginnen. Als ze al niet zelf uitge vonden hebben, dat er dadelijk aangepakt moet worden, dan heeft trainer Paul de Haan de ogen wel geopend. Nee, een zacht eitje -zoals de promotie- klas was in het niet meer. Een avontuur evenmin. „Het wordt zelfs een heel moeilijk jaar", accentueert Paul de Haan dan. Maar Broleco gaat. Neemt de uitdaging aan en houdt daarmee in de vaderlandse competitie (op de op één na hoogste treed) het vaan hoog van de hele Rijnmond. Er zal op ze gelet worden. Met bijna dezelfde formatie als in de tweede divisie, durft Paul de Haan deze „struggle for survive" aan. Zegt hjj: „Als we gewild hadden, als we sommige spelers zomaar een hint gegeven hadden, dat ze welkom waren, dan waren we door over schrijving van elders zeker enkele sterke spelers rijker geworden. Het is evenwel mijn stjjl niet om aan men sen te gaan trekken en alsjeblieft te spelen. Bovendien had ik aan uitbrei ding van de selectie niet eens behoef te. Bc heb een goed team, dat nog ieder jaar in kracht groeit. Met een kern van routiniers en daarom heen een groep die met het niveau is meegegroeid". Het verlies (door vertrek wegens ver huizing naar Nijmegen) bleef beperkt tot Leo van Marwijk. „Toch jammer" taxeert De Haan, „want hü was een goed ingespeelde kracht". De enige %PauldeHaan komende man is Steven Spliethoff, een voormalige PVC/Blokkeer speler taties tijdens toernooien wisten ze De Haan vindt dat zijn.manschappen zich immer aardig overeind te hou dt jaren, waarin ze op de vleugelen den. Echterde bekerwedstrijd van het succes van het ene kampioen- tegen het inmiddels naar de er-divi- schap naar het andere fladderden, sie gepromoveerde Bredase Brevok snel moeten vergeten. „Dar waren werd een debacle. „Die mannen drie makkelijk geïnde titels", ia zijn oordeel. „Nu wordt het knokken want het verschil tussen de tweede en eerste divisie is vrij groot. Daarom hoor je mij niet zeggen dat we zomaar bij de eerste vijf zullen ein digen. Ik geloof dat we content mogen zijn, wanneer we vijf ploegen onder ons kunnen houden". waren 'te sterk. We werden kansloos jeggetjkt VOLLEYBAL Weggetikt Zoiets is goed om Paul de Haan te laten vaststellen, dat de ,krachts- verschillëh tussen de top-ploegen en de mindere goden in de eerste divisie groot zijn. Zo bestaat er een hemelsbrede kloof tussen Orawi en Valkenburg/Martinus. Welnu, wij I Nimmer tevoren bereikten Schiedamse dammers de eerste klas. Dit tiental wel. met rechts teamleider Louis Vrijland). Nooit eerder speelden ze zo hoog Nooit tevoren hebben Schiedamse dammers de eerste klas van de natio nale competitie bereikt. Nu wel, hoewel, dat vorig jaar in de laatste wedstrijd van het seizoen aan een uitermate dun zgden draadje gehan gen heeft. Een 9-1 achterstand tegen de degradant Charlois leek fataal. Niemand geloofde nog in een goede afloop. Toch werd het 10-10. Vol doende voor een barrage tegen de andere titelkandidaten Dordrecht en Monster. Het Schiedamse tiental won. Zelfs betrekkelijk eenvoudig en promotie was de terechte beloning. Zo hoog als de club nu gaat spelen, heeft het in alle voorgaande jaren van het bestaan nog nimmer gespeeld. „Als damclub werden we voorheen nooit erg serieus genpmen", aldus voorzitter en teamleider Louis Vrjj- Vierindividuelen en zes teams naar Markt VLAARDINGEN i' Vier individu ele sporters en zes teams zijn zeker van een uitnodiging voor de huldi ging van sportkampioenen, die het college van B W en de sportraad op dinsdag 23 september houdt. Op de gastenlijst staan inmiddels Bert van Delden (politie-kampioen atle tiek), Monique van de Kasteele ren), Henny de Man( van de turnvere niging Leonidas-Dovido, kringkampi oen), het zaalvoetbalteam van de w Vlaardingen, het eerste herenteam van De Hollandiaan-handbal, het eerste herenteam van Broleco, het eerste team van VLTC(regionaal kampioen tennis), het eerste tiental van de schaakvereniging HVO en het eerste badmintonteam van ROV- Shell. wij hen de kans bieden te dammen. Hakken (red. defensief spelen in een poging snel remise te behalen) komt bij ons zelden voor". De tien van Schiedam zullen in de nieuwe, ongetwijfeld zware, compe titie, niet uiteen geslagen worden. „We hebben er wel een aantal nieuwe spelers bijgekregen, waarvan er enke len zeker in staat zijn om hoog te spelen, maar we vinden het tiental dat kampioen werd, capabel genoeg om met succes naar handhaving in de eerste klas te streven", meent Vrij land. Geen BV Handhaven. Meer hoeft niet, want Vrijland eh zijn manschappen staan niet te dringen voor promotie naar de ere-klas, het damwalhallah. „Met ons clubsysteem zouden we die klas niet aankunnen. Daar worden spelers be taald. Dat hebben wij ep niet voor over. Wij zijn een club en geen B V". Veel jeugd en een enkele routinier moeten, vindt de Schiedam-voorzit- ter, de formatie in de eerste klas kunnen houden. „Als ik de kracht van de tweede klas op honderd stel, dan is de eerste klas honderdentwin tig. Sterker dus, maar we hebben nu een ander uitgangspunt dan vorig jaar. Winnen en kampioen worden, vonden we toen een voorwaarde. Dat waren we aan onze stand verplicht. Nu is handhaven voldoende en daar om verwacht ik, dat we ons zeker in de middenmoot zullen plaatsen". Toch kan „Schiedam" voor een ver rassing zorgen. Iedere sporter wil immers winnen. Zeker als er gespeeld wordt tegen sterker geachte spelers. Vrijland: „Och, het zou best wel eens aardig zijn om een jaartje in de ere- klas te spélen de kansen zich voordoen. Even verslappen, de aandacht verliezen, zoals we voor heen zonder echte fatale gevol gen konden doen, is niet meer moge lijk. Nu hebben we alle punten hard nodig". Ingecalculeerd Broleco's trainer is realist genoeg deren verwacht. „Weet je waaraan ik om nu al te erkennen dat zijn ploeg tegen sommige tegenstanders duide lijk in de underdog-rol gedrukt zal worden. „Die nederlagen zijn inge calculeerd. Als je in dat soort wed strijden enkele sets kan pakken is het mooi". 9 Het wordt een moeilijk jaar voor Broleco. Ze gaan het karwei echter niet uit de weg. tussen de zevende en negende plaats te halen. Lukt dat, dan moeten die andere clubs wel heel knap zijn om ons daarna nog te wippen". Of hijzelf als speler zfln steentje zal bijdragen durft Den Haan niet te bevestigen. „Ach, dat is niet eens belangrijk. Het beste team gaat het veld in". veel waarde hecht? Aan het hogerop van het tweede team. Dan wordt de afstand met het eerste wat minder". Tosch heeft Paul de Haan voor zijn toppens een verwachtingspatroon: „Handhaven in de eerste divisie. We zullen in de eerste helft van de Nee. van Broleco worden geen won- competitie proberen een klassering Niet alle sportbonden beginnen op dezelf- TAFELTENNIS: 13 september; de datum met de competities. Hier is een HOCKEY: 7 september; overzicht: VOLLEYBAL: in de week van 22 tot 27 AMATEURVOETBAL: het afdelingsvoet- september; augustus; de KNVB-clubs een week later ZAALVOETBAL: maandag 25 augustus BASKETBALL: in het weekeinde var afdeling Rotterd HANDBAL: de regio-teams begonnen al op 24 augustus, de afdeling Rotterdam opeht op 31 augustus. De zaalcompetitie start op 19 (regio) en 26 oktober (lande lijk); DAMMEN: in de week van 16 tot 20 sep tember; WATERPOLO: 22 september (zwemkring Rotterdam) en 11 oktober (landelijk); BADMINTON: 13 september. Wim Engel bracht trainer bij Unitas Nieuw bij Unitas is Wim Engel- bracht. Zijn indruk van de selec tie: „Goed. Er wordt met veel in- „Voor de heren is het belangrijk om snel terug te keren naar de regionale derde divisie", oppert hij. Z(j degra deerden vanuit deze positie naar de eerste klas van de afdeling. „En uit ervaring weet ik, dat het moeilijk is om daar weer uit te komen. Dat zal veel energie kosten", aldus Wim Engelbracht. Handhaving is het pa rool in de veldcompetitie, waar de Maassluizers in de tweede divisie uit komen. zet gewerkt. Dat vindt ik belang rijk". H(j heeft zowel de dames als de heren onder zijn hoede. Bij de dames - in de zaal tweede klas en op het veld eerste klas - ligt veel werk te wachten. „Veel zal afhangen hoe de jeugd zal integreren in de se lectie", aldus de Unitas-trainer. „Loopt dat goed, dan ligt een hoge klassering in het verschiet". VDL heeft bewezen, dat het mogelijk is met aanvallend voetbal een kam pioenschap binnen te halen. De ploeg van Cor Nieuwenhuizen behaalde een doelsaldo van 68 voor en 23 tegen. In de vietde klasse veruit de hoogste score. „En wij gaan op de ingeslagen weg verder. Dus duidelijk op de aanval spelen, daarvoor komt het publiek toch naar een voetbalveld", is het kommentaar vannde VDMrainer. Daarom kan van de Maassluise ploeg in het nieuwe sei zoen weer spektaculair voetbal verwacht worden: „VDL is een ploeg die ook op de aanval kan spelen en dat is natuurlijk belangrijk". „Maar ook verdedigend zijn wjj ster ker geworden, daardoor vrees ik de derde klasse niet". Cor Nieuwenhui zen wil er ook best voor uitkomen, dat hij weer aan het karwei begint om kampioen te worden: „Als trai ner wil ik daar gewoon vanuit gaan, want dat is uiteindelijk het doel van het seizoen". VDL werd onderge bracht in een afdeling met veel ploe gen uit deze regio: „Dat vind ik geen nadeel, deze wedstrijden geven toch altijd een bepaalde sfeer en dat mag ik wel en ook voor het publiek zijn deze ontmoetingen aantrekkelijk". Cor Nieuwenhuizen zag weinig muta ties in zijn selectie plaatsvinden: „Er is niemand vertrokken. Zelfs zijn er een aantal spelers bij gekomen, die i mogelijk een plaats in de selectie kunnen veroveren". De VDL-trainer denkt hierbij aan Ton Vonk van Hoekse Boys en Harry Huizing van de zaterdag-afdeling van VDL. Ge zien het enthousiasme waarmee in Maassluis gewerkt wordt, zou er wei eens een verrassing in de lucht kun nen hangen! Martinit ziet zich geplaatst in de Goudse afdeling: „Met veel onbeken de ploegen, waarvoor wij dus moeten oppassen". Ook weet Joop Schop, dat het verschil tussen een degrada tieplaats en een kampioenschap erg klein is: „Dat hebben wij vorig sei zoen kunnen zien en ik verwacht ook in het nieuwe seizoen zo'n situatie, daarom is elk punt belangrijk", aldus de Martinit-trainer Een nadeel voor Hans Ruitenberg is, dat een aantal vaste selektie spelers vertrokken zijn: „Dat is een feit, maar toch zie ik wel mogelijkheden om in de top van die derde klasse mee te gaan draaien". De Hollan- nieuwe seizoen veranderen". Voor diaan hoopt in het nieuwe seizoen op Ger Pijl is het ook belangrijk hoe de betere tijden, na het seizoen met een ploeg uit de startblokken komt: degradatie en een greep in de kas ..Kunnen wii in het begin een aantal A""' A" wedstrijden winnen, dan groeit de motivatie". Ook RK WIK ziet zich SFC Piet Roozen door de penningmeester. FORTUNA VFC Wolter Bos heeft het eerste jaar in de tweede klasse gebruikt om het terrein te verkennen: „Maar nu moet de ploeg in de strijd om de eerste plaats mee kunnen draaien", is de reaktie van de VFC-trainer. „Wij hebben nu voldoende ervaring opgedaan en de selektie is breed genoeg om inder daad een gooi te doen naar een toppositie". Met 24 punten uit evenzoveel wed strijden kijkt de VFC-trainer content terug op het vorige seizoen: „Het EXCELSIOR'20 weer geplaatst voor een aantal semi T derby's in het nieuwe seizoen: „Dat p*et Roozen verwacht duidelijk meer resultaat van zijn ploeg dan vorig sei zoen: „Een bescheiden vijfde plaats zegt Ger Pijl tenslotte. URSUS Jan Postema Jan Postema is erg gelukkig met het feit, dat het bestuur op zijn verzoek is ingegaan om een tweede man aan te trekken voor de training van de selektiegroep. Hans Stout zal naast Jan Postema ook de begeleiding van doel wat wij voor ogen hadden heb- het eerste team verzorgen: „Een ben wij bereikt en daarop gaan wij juiste taakverdeling moet nog plaats- Na een ongelukkig seizoen hoopt Aad Bierhuizen op meer geluk: „Die lage positie op de ranglijst is Ursus onwaardig. Dat beseffen de spelers zelf ook. Geloof me: de resultaten in het nieuwe seizoen komen er aan". Aad Bierhuizen, die vorig jaar al vroeg de training van de toen door ziekte gevelde Hans Schinkel moest overnemen, verwacht een gemoti veerde ploeg: „Ursus wil nu wel eens wat laten zien, waarbij mini maal een middenmoot-positie bereikt moet worden", aldus de Ursus-trai- ner. De Schiedamse ploég ziet zich geplaatst tegen de bekende ploegen SFC en RKWIK: „Maar met veel onbekende ploegen en dat zal het karwei* niet gemakkelijker maken, maar wij zullen proberen met aan trekkelijk voetbal de nodige punten binnen te halen". verder bouwen". De Sportlaan-ploeg zag een aantal spelers komen, die mogelijk een plaats in de selectie kunnen veroveren. Rob Maat en Jack Riedijk, beide van De Hollan- diaan en Peter Stroevelaar van TSB mogen als een versterking gezien worden. „En gelukkig kan ik in het nieuwe seizoen ook weer beschikken over Hans Jansen, die zo ongelukkig aan het einde van het vorige seizoen zijn been brak. De genezing verloopt voorspoedig zodat ik hem straks zeker weer in kan zetten", zegt Wol ter Bos tenslotte. vinden, maar ik ben al blij, Jat het bestuur zover is willen gaan. Een te ken, dat de bestuurders meege groeid zijn met de prestaties van de spelers op het veld", zegt Jan Poste ma enthousiast. Minder gelukkig is Jan Postema met de indeling van zijn ploeg. De For- tunaploeg ziet zich geplaatst tegen een aantal tegenstanders uit deze omgeving: „Deze derby's en semi- derby's zijn erg onberekenbaar en veroorzaken veel onnodige Spanning, die wel eens punten zou kunnen kos ten". De Fortuna-trainer weet ook, dat hij moet pfoberen de vorm van zijn ploeg tot de laatste wedstrijd vast te houden: „Daarop hebben wij het kampioenschap het vorige seizoen verloren. Wij waren in de slotfase onze vorm kwijt". van onderen noem ik een erg matig resultaat. Daarom verwacht ik nu meer van het team". De Excelsior- trainer baseert dit vooral op het feit dat de ploeg in de vorige kompetitie veel ervaring heeft opgedaan. „Daarbij komt, dat er hard gewerkt is aan de verbetering van de kondi- tie en dat moet zijn resultaat wel op leveren". Piet Roozen is er ook van overtuigd, dat hem en zijn ploeg de nodige hindernissen wachten: „Ze ker als je de tegenstanders bekijkt. De vier ploegen uit deze regio zijn wel bekend, maar van de overige is bij ons weinig bekend". HOEK VAN HOLLAND Nico Paget wil zo snel mogelijk het matige vorige seizoen vergeten: „En dat kan alleen maar met goede resul taten in het nieuwe seizoen en daar aan zijn wjj nu hard aan het werk". De Hoekse trainer, die aan zijn der de seizoen begint, hoopt daarin wat meer met een vast elftal te kunnen uitkomen: „Het slechte resultaat in het afgelopen seizoen werd hoofd zakelijk veroorzaakt door veel bles sures, waardoor ik steeds het team moest wisselen en dat komt het spel zeker niet ten goeije". Met enkele nieuwe spelers hoopt hij zijn selek tie aan het begin van de kompetitie in de juiste vorm te hebben: „De indeling viel mij niet tegen, daarin zie ik wel mogelijkheden", aldus Nico Paget, die Hoek van Holland in de Haagse afdeling zag geplaatst. SCHIEDAM RKWIK Aad Bierhuizen Wim Ruitenberg DE HOLLANDIAAN Ger Pijl streeft er naar om in het nieuwe seizoen zo dicht mogelijk bij de titel te komen: „Dat is natuurlijk het streven van elke trainer, maar ik geloof dat RK WIK er aan toe is om een kampioenschap te behalen. De organisatie bij RK WIK is daar in het nieuwe seizoen duidelijk op ge richt", zegt Ger Pijl, die met veel ple zier aan zijn tweede seizoen begint. De Vlaardingse ploeg is bij een aantal onbekende ploegen ingedeeld. „En dat maakt die nieuwe kompetitie wel erg onzeker, omdat ik de kracht van die ploegen niet ken", zegt Ger pyi. DHS Belangrijkste feit voor Jan Kooijman is, dat zijn selektie sterk is uitge breid: „Als ik de balans opmaak, zie ik tien nieuwe spelers, waaronder ze ker een aantal die eén kans maken een plaats in de selektie te verove ren". DHS zag ondermeer Mart en Cock de Zwart, Joop Koster en Paul Vork overkomen. „Zaak is nu een juist evenwicht te krijgen in de se lektie. Zeker nu de onderlinge kon- kurrentie sterker is geworden", zegt Jan Kooijman. het nieuwe seizoen kampioenschap", aldus Nico Huet. De Schiedamse trainer weet ook, dat zo'n opgave niet gemakkelijk is: „Met enige tegenslag is een plaats in de onderste regionen zo bereikt. Het krachtsverschil in deze afdeling is erg klein". Voor Nico Huet was de twee de plaats een prettige verrassing: „Mijn uitgangspunt was toen een plaats in de middenmoot, dat is nu duidelijk anders. De verwachtingen zjjn hoog gespannen. Het zal zeker geen simpel seizoen worden. Maar één geluk heb ik: de selektie is niet veranderd". Met dat als basis begint Schiedam aan het karwei in het nieuwe seizoen. SFC was voor Cas Wegman een totaal onbekende vereniging: „Tot mijn schande moest ik bekennen, dat ik nog niet eerder van de Schiedamse vereniging gehoord had, maar dat heeft mij er niet van weerhouden, toch aan de slag te gaan", is de eerste reaktie. Na een aantal weken van verkennet) komt de Dordtenaar tot een opmer kelijke conclusie: „Het lijkt wel of ik hier al jaren werk, zo ben ik onf) vangen. Snel kreeg ik ook het gevoel! dat ik er helemaal bjjhoorde en dal zegt toch wel iets van de sfeer bij deze vereniging". SFC, dat nog druk bezig is met de bouw van de kantine! kijkt ook al weer naar het nieuwe voetbalseizoen: „Na het magere re'? sultaat in het afgelopen seizoen) wordt er nu wat verwacht", zegt Cas Wegman, die er direkt aan toevoegd: „Niet dat ik de opdracht heb gekre gen om de ploeg kampioen te maken, maar er moet wel gepresteerd wor den, waarbij tevens voorop staat dat de sfeer goed moet blijven". Was SFC voor Cas Wegman een dicht geslagen boek, ook de tegenstanders die de ploeg in het komende seizoen krijgt zijn voor hem allemaal onbe kende ploegen: „Maar dat vind ik geen nadeel. Een trainer moet zelf met zijn ploeg de wedstrijd maken en zich niet laten beihvloeden door een tegenstander". HERMES DVS Het publiek moet weer naar de velden komen. Dat staat bij Wim Ver hoorn centraal in het nieuwe seizoen: „En wij willen daar het nodige voor doen, al zal het niet makkelijk zijn". Zo voor de start van het nieuwe seizoen weet de Hermes DVS-trainer precies welke opdrachten hij zijn spelers moet mee geven: „Maar zjj moeten het wel kunnen uitvoeren, vorig seizoen zjjn de prestaties mij erg tegengevallen. Dat was qiede veroorzaakt door de vele mutaties die plaatsvonden", zegt Wim Ver- hoorn. Toch heeft de Schiedamse oefen- meester in het vorige seizoen een basis gelegd: „Van het team waar mee wij de kompetitie hebben beëindigd is niemand vertrokken, zelfs zijn er een aantal spelers bij gekomen, die mogelijk een plaats in de selektie kunnen verkrijgen". Wim Verhoorn denkt hierbij aan Arie Riedijk, Koos van Ellswijk en Frans Schaap: „Hermes is een ploeg met mogelijkheden, alleen moeten wij in het nieuwe seizoen het juiste evenwicht zien te vinden tussen een brok onervarenheid en routine, waarbij de eigen creativiteit niet mag ontbreken", aldus Wim Verhoorn. MARTINIT Hans Ruitenberg heeft zijn nieuwe vereniging in de slotfase van de vorige kompetitie nauwkeurig vgevolgd „Het meest opvallende was, dat de ploeg geen eenheid vormde en daar- ge seizoen wel veel geleerd: „Het was om kon de ploeg die degradatie niet voor mij het eerste seizoen waarin ik meer ontlopen". Hans Ruitenberg als zelfstandige trainer aan het werk weet daarom, dat er genoeg werk ligt ging. Opvallend daarbij was dat de De RK WIK-trainer heeft in het vori- Joop Schop steekt zijn hoofd niet in het zand: „Het resultaat van het vo- De DHS-tramer gaat van een midden- rige seizoen was voor mij erg teleur- '7-'— 3 stellend. Daarom moet de ploeg moot positie uit: „Zeker gezien de resultaten in het afgelopen seizoen moet dat het uitgangspunt zijn". Ook voor DHS zijn de resultaten in de eerste wedstrijden erg belangrijk: ,Met een goed resultaat zal de ploeg straks beter voor de dag komen". Schop denkt dan vooral aan de start: „Die verliep vorig seizoen erg slecht en dat breekt later toch op, daarom is onze voorbereiding erop te wachten bij De Hollandiaan: „Ik ploeg niet voldoende geconcentreerd gaande weg sterker worden, dat weet gericht zo sterk mogelijk in de eerste heb wel gezien, dat er voldoende ta- kon blijven spelen en dat moet in het ik zeker", zegt Jan Kooijman. wedstrijden voor de dag te komen". Wim Verhoom

De Havenloods | 1980 | | pagina 29