Voortbestaan Stichting Ombudsman bedreigd „Emancipatie aspekten": expositie met kwaliteit 90ct ter meulen Kennismaken met de VOS 3KAIMJ2S OP DE SPACETOWER i GRATIS OP DE j SPACETOWER Overheid dreigt subsidiekraan dicht te draaien Donateurs dringend nodig OPLAGE 287.115 135085 132170 132489 ter meulen DE ©HAVENLOODS DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1980 35-592 *7 ij Jens de hoorzitting konden de eigenaar van de dansschool en de bewonersvereniging hun standpinten uiteen-et- tai voor de wethnuflpr*ritlvvplrl s>ti GROTE AANBIEDING COUPONS TAPIJT Extra voordelige coupons tapijt vanaf 4 meter in diverse kwali teiten; o.a. berber,.wol, nylon, katoen en acryl. In vele kleu ren.Nu extra voordelig voor minder dan de helft van de prijs door kleine schoonheids foutjes. VOOR DE HELFT VAN DE PRIJS Vervolg voorpagina SCHIEDAM - Het schijnt gewoonte te worden om openingen van tentoon stellingen muzikaal te laten begeleiden door New-, Old- of No Wave groepen. Werd een paar maanden geleden de expositie van Sjef Henderickx en Diet Wiegman in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat geopend door de Rotter damse groep Headline, nu trad de vrouwenpopgroep "Gerania" uit Amster dam in de aula van het museum op ter ere van de tentoonstelling "Emancipa tie aspekten". Toch kwam de stemming er deze keer niet zo goed in. Ten eerste was het zaterdagmiddag en ten tweede was het publiek gedwongen eerst een dik half uur naar Genania te luisteren omdat de tentoonstelling pas na hun optreden geopend werd. Ten derde kon men op hetzelfde moment in de Plantage aan de Lange Nieuwstraat van "Popbouwerij" genieten, hetgeen misschien een reden was voor een niet zo grote opkomst in het museum als bij een dergelijke tentoonstelling te verwachten is. Niettemin deden de dames van Gera nia hun best allerlei soorten muziek ten gehore te brengen op een verschei denheid aan instrumenten. Talent is de groep zeker niet te ontzeggen, maar de muziekmakerij verliep nog niet zo gladjes als eigenlijk moet. Hierdoor versmolten de verschillende geluiden tot één brij, waar soms kop noch staart aan te ontdekken viel en waarbij vooral de zang niet meer te onderscheiden was. Maar Gerania komt er wel. De expositie werd geopend door de heer Zutter, die uitlegde hoe alle wer ken in relatie staan met het thema "emancipatie". Bij sommige werken is dat heel duidelijk, maar het werk van bijvoorbeeld Els de Groot, Emmy van Leersum en Yvonne Kracht is niets te merken van "vrou wen-emancipatie". Zij maken mijns inziens gewoon kunstwerken, waarbij man- of vrouw-zijn zeker niet direct SCHIEDAM - Nans van Pelt expo seert met ingang van 29 augustus a.s. 14 met de hand geweven wand kleden in de grote zaal van ontmoe tingscentrum „De Blauwe Brug". Dit ontmoetingscentrum, dat te vin den is aan het Bachplein 485 in de Schiedamse wijk Groenoord, wordt a.s. zaterdag geopend. Ter gelegen heid van deze opening exposeert Nans van Pelt haar wandkleden. De expositie is dagelijks te bezichtigen vanaf 09.00-21.00 uur. ter zake doet. De enige emancipatie waar zij mee te maken hebben op het gebied van kunst bedrijven is het "vrijmaken" van de kunstenaar in zich zelf, waar elke kunstenaar mee bezig is. Zelfportretten De tentoonstelling bestaat uit werken van 19 vrouwen en één man, Wally Stevens, die uitzonderlijk goede foto's exposeert. Hoewel een man, is hij toch geen vreemde eend in de bijt, hetgeen zijn "zelfportret" op naald hakken heel duidelijk bewijst. Wally Stevens zegt zelf: „door middel van zelfportretten heb ik de vrouw in mij van haar boeien bevrijd", maar dat lijkt me onzin. Volgens mij is het ver schil tussen man en vrouw alleen lichamelijk en zijn de andere verschil len zuiver resultaten van opvoeding. Trouwens, zolang er nog met nadruk over vróuwen en ménnen gepraat wordt is er nog geen sprake van emancipatie in de zin van gelijkstel ling. Natuurlijk kunnen juist die verschil len in opvoeding en de rolpatronen die man en vrouw opgelegd krijgen uitstekende inspiratiebronnen zijn om beeldende kunst te gaan bedrij ven. Op de tentoonstelling zijn hier van dan ook prima staaltjes te zien. Het werk van Wies de Bles ("Het kruis óf Jezus is een vrouw"), Maria Beatriz Matias ("strijkende vrouw"), Patricia Bleysens ("Ik ga naar het vrouwenhuis") en Lydia Schouten ("How does it feel to be a sex-object") zijn hier voorbeelden van. Tot slot zijn de wrange grappen in de cartoons van Joke Noest nog het vermelden waard. Wie even de tijd heeft moet zeker in het Stedelijk Museum een kijkje nemen. Het museum verdient ook een pluim voor het tentoonstellen van deze werken en het is te hopen dat er meer exposities van recente ontwikkelingen in de beeldende kunst volgen. Het museum is van maandag tot en met zaterdag geopend van tien tot vijf, op zondag van half één tot vijf. De toegang is gratis. Een catalo gus is verkrijgbaar aan de balie van M. de Zwart SCHIEDAM - Voor kennis willen maken met de VOS, dat wil zeggen Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving, zijn twee bij eenkomsten georganiseerd. In het Zuiderkwartier, Dwarsstraat 33, is iedereen welkom om op dinsdagmor gen 2 september vanaf 9.30 uur kof fie te komen drinken. In het Vor mingscentrum Nieuwe Waterweg Noord, Louis Raemaekerstraat 10 (zijstraat van de Burgemeester van Haarenlaan), wordt op donderdag morgen 4 september vanaf 9.30 uur koffie gedronken. Naast het kopje koffie met eigenge bakken cake staat een aantal vrou wen die zelf de VOS-cursus al ge volgd hebben, klaar om het een en ander te vertellen. Ze gaan praten over de bedoeling van een VOS-groep wat zij in hun groep zoal hebben ge daan, waarover ze hebben gepraat en hoe fijn het was met andere vrouwen over een heleboel dingen te kunnen praten. Ze hopen dat veel belang stellende vrouwen even langs zullen komen. Wie geen oppas voor de kinderen heeft kan ze gewoon meebrengen. En wie wel naar een VOS groep zou wil len maar niet kan komen koffiedrin ken kan bellen met Len van Berkel tel. 373244 of Annelies Heupink, tel. 266334 De Havenloods biedt zijn lezers een unieke gelegenheid om een gratis bezoek te brengen aan de Euromast Spacetower. De normale toegangsprijs van een bezoek aan de Euromast en de Spacetower bedraagt f 9,- p.p. Bij inlevering van onderstaande bon krijgt u het bezoek aan de Spacetower gratis en betaalt u slechts f 6,- p.p. Kinderen t/m 14 jaar betalen f 3,- i.p.v. f 5,-. ^Openingstijd: van 9.00 tot 22.0^ Deze bon is geldig voor max. 4 personen. Aantal kinderen Aangeboden door: I DE HAVENLOODS I Geldig t/m 30 september 1980. II De Stichting De Ombudsman helpt jaarlijks ongeveer veertigdui zend mensen om hun weg te vinden in de warwinkel van wetten, officiële instanties en regelingen in Nederland. Dat betekent dat zo'n tweehonderd keer per dag een beroep op de Stichting wordt gedaan. Om al die mensen daadwerkelijk te helpen, wordt door een groot aantal beroepskrachten zowel als vrijwilligers, een hoop werk verzet. Veel van dit werk gebeurt, zoals bij velen bekend, vanuit het kantoor van de Stichting in Hilversum. Minder bekend is het feit, dat in het hele land 24 regionale teams van vrijwilligers de Ombudsman een handje helpen. Zo steken de Vlaardingers M.Kalis- vaart en W.Schoenmakers veel van hun vrije tijd in het ombudswerk in de regio Rijnmond. Dat kan omdat ze beiden gepensioneerd zijn, want er gaat ontzettend veel werk in zit ten. Ze doen het graag, „want", zegt de heer Schoenmakers, vroeger do cent sociale verzekeringen, „het geeft enorme voldoening als je wat voor elkaar krijgt, dan zijn de mensen je erg dankbaar". Beide heren denken nog jarenlang door te kunnen gaan met het helpen van hun medemen sen, tenminste als de staatssecretaris van CRM daar geen stokje voor steekt. Want de overheid dreigt de subsidiekraan dicht te draaien. De Stichting Ombudsman is onaf hankelijk, hoewel de Ombudsman in dienst is van de VARA en daar ook zijn programma presenteert. Verder betaalt de VARA een derde deel van de kosten van de Stichting. Die rela tie met één omroep was er de oor zaak van dat staatssecretaris Wallis de Vries de overheidssubsidie per 1 juli 1980 wilde beëindigen. Protes ten in de tweede kamer van PvdA, CDA, D'66 en PSP leidden tot uit stel van executie tot 1 januari 1981 op voorwaarde dat de stichting op een „bredere basis" zou gaan wer ken, dus minder verbonden met de VARA. „Deze VVD staatssecreta ris heeft een hekel aan alles wat uit de rode hoek komt" zegt de heer Schoenmakers. Hij wil de Stichting de nek omdraaien. Het is toch ont- staan bij de VARA, daar worden we door gesteund. Maar als we geen sub sidie meer krijgen, dan is dat de doos doodssteek voor de Stichting, tenzij we heel veel donateurs krijgen". Verbreding Mevrouw Jo-Anne Raming, directeur van de Stichting Ombudsman kijkt er wat minder somber tegenaan dan beide Vlaardingers. „Ik vind dat het ombudswerk voor iedereen bereik baar moet zijn, dus die „breedte" moet het wel hebben. In maart 1980 zijn we dan ook naar de staatssecre taris gegaan met een aantal plannen voor verbreding. Allereerst werken we aan de eigen inkomsten, er loopt nog steeds een campagne voor meer donateurs of contribuanten. Verder bouwen we samenwerking op met een aantal andere organisaties, zoals de vereniging van maatschappelijke dienstverlenende instellingen JOINT en het MAIC. de Ombudsman medewerkers. Ge zamenlijk worden bijvoorbeeld pro blemen gesignaleerd waar veel men sen mee te maken krijgen. Als maat schappelijk werkers niet met hun cliënten uit de weg kunnen, dan pro beren wij er iets aan te doen. Als dat in Limburg slaagt, dan wordt het uitgebreid door het hele land. Tenslotte voert de Stichting overleg met diverse omroepen, om het Om budsman-programma aan meer dan één zendgemachtigde te koppelen. De gesprekken met de NOS, het Ikon en de federatie van principiële om roepen, dus KRO, NCRV en VARA, lopen nog tot eind augustus. Toen we in maart met deze „ver bredingsstappen" bij de staatssecre taris kwamen, bleek die ons welge zind. Daarom kregen we nog tot 1 januari; subsidie en verder heeft hij ons toegezegd, dat voor 1 okto ber 1980 beslist wordt over het voortbestaan van de Stichting Om budsman". Misstanden Er wordt wel eens beweerd dat andere instellingen hetzelfde werk doen als de Ombudsman en dat de Stichting dus overbodig zou zijn. „Dat is beslist niet waar" zegt me vrouw Raming. „Vanuit het Ombuds werk help je niet alleen individueel, het gaat juist vaak om problemen waar veel mensen mee te maken krijgen, zoals bijvoorbeeld huurkwes- ties, gezondheid, leven van een uit kering, schade, verzekeringszaken. We stellen gaten in de dienstverle ning aan de kaak, om ze zodoende opgevuld te krijgen. We kunnen laten zien waar de schoen in deze samenle ving wringt en de mensen die verant woordelijk zijn, aanpakken. En wij hebben altijd nog het televisie programma als stok achter de deur, zo hang je misstanden aan de grote klok. Alleen staan mensen vaak machte loos, maar met een telefoontje of DE HAVENLOODS Uitgave: Maatschappij tot uitgifte v; periodieken De Havenloods B.V. Directie: J.P. Eillebrecht Chef-redactie: K.M. Frische Kantoor Westblaak 155159 3012 KJ Rotterdam Postadres: uitsluitend postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam, tel. Bijkantoren: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, tel. 010-35.29.1 len Weteringsingel 2, 2921 BB Krimpen a/d IJssel, tel.01807 -16899. Verschijnt tweemaal per week (woensdag en donderdag) huis- aan-huis in Rotterdam rechter Maasoever, Schiedam (op woens dag als Schiedams Nieuwsblad), Vlaardingen (op woensdag als Nieuwe Vlaardingse Courant). Maassluis (op woensdag als Maas sluis Nieuwsblad), Hoek van Hol land, Maasdijk, Maasland, Bleis- wijk, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs, Capelle a/d IJssel, Nieuwerkerk a/d IJssel, Krimpen a/d IJssel, Ouderkerk a/d IJssel, Krimpen a/d Lek, Lekkerkerk, Berkenwoude, Bergambacht, Ammerstol, Stolwijk en Schoon hoven, Groot Ammers, Langerak, Vlist, Lopik, Polsbroek, Nieuw- poort. Voor duo's, personeelsadvertenties en administratie: kantoor Prins Hendrikkade 14, 3071 KB Rotter dam, tel. Mocht u een krant eens niet of niet op tijd ontvangen, dan kunt u zich wenden tot ons lezersservice- tmer: (van 8.30 tot 17.00 uur) DE ©HAVENLOODS Bijkantoor Vlaardingen Hoogstraat 122,3131 BP; Postbus 306, 3130 AH, Vlaardingen Tel. 010- 352911 Redactie: Y. Hontelé, privé 010- 262716 M. Ames. Medewerker editie S'dam J. Bunte, privé 010- 707062 Sportredactie: G. Verver, privé 01899-17787 briefje naar ons weten ze dat ze niet alleen staan. Dan kun je de klachten bundelen en gezamenlijk optreden. Veel signalen die wij binnenkrijgen gaan door naar de kadercommissies, dan zeggen wij: „zo en zo zit het in dit land met bijvoorbeeld huur, voog dij enzovoort". En dat alles kunnen gewone hulpverlenende instellingen niet doen". De Vlaardingse medewerkers van de Stichting Ombudsman kunnen dat vanuit hun regionale werk beamen. De heer Schoenmakers is gespecia liseerd op sociale-verzekeringen. „We krijgen te maken met problemen op het gebied van WW, Ziektewet, Bij stand, WAO, kinderbescherming, huisvesting, invaliditeit, noem maar op, allemaal zaken die voor meer dan één persoon spelen". De heer Kalisvaart houdt zich vooral bezig met woningbouw en huisves ting. Zo kreeg hy te maken met een fiat die niet voor invaliden toeganke lijk was. Hij maakte een tekening van een „afrol" en kreeg voor elkaar dat die werd aangelegd. De Ombudsman doet veel meer als de welzijnswer kers" vindt hij. „Hij stelt misstanden aan de kaak en daar zijn de autori teiten niet altijd blij mee". Een van de voorwaarden voor het voortbestaan van de Stichting Om- M.Kalisvaart: De ombudsman stel( misstanden aan Schoenmakers: Het geeft een enorme voldoening als je de kaak. Daar zijn de autoriteiten niet altijd blij mee", wat voor elkaar krijgtdan zijn de mensen je erg dankbaar". budsman is dat ze voor voldoende eigen inkomsten kan zorgen. Daarom doet de Stichting nu een beroep op de solidariteit van iedereen. „De Wie dat met de Ombudsman eens is, Stichting kan mensen die hulp nodig kan zich als donateur opgeven bij de hebben niet laten vallen. Dat kunnen Stichting De Ombudsman, Postbus we niet toelaten Dat geld moet er 1700, 1200 BS, Hilversum. Men komen en ik denk dat het er ook wel krijgt dan een acceptgirokaart toege- komt. Want je kunt als medemens zonden. Negentien vrouwen en één man in museum Een unieke aanbieding... "Erables" breigaren, er is keuze uit een groot assortiment kleu ren o.a. wit, écru, bruin, rood, geel, grijs en nog vele andere kleuren. Uw kleur zit er vast ook bij. Per bol 40 gram. Voor slechts van beide steden ons oogmerk, maar de horeca in Schiedam is behoorlijk uit z'n krachten gegroeid. En als je nu nog een verscheidenheid aan vesti gingen zou hebben, okay, maar je kan overal dezelfde verbrande bief stuk eten!", aldus de bestuursleden. Hajee verwacht niet dat het besluit van het college van Burgemeester en Wethouders na de hoorzitting nega tief uitpakt. „Mocht dat zo zijn, dan span ik een kort geding aan of ga ik een andere gerechtelijke procedure volgen om mijn zaak van de grond te krijgen. Ik leg me in ieder geval niet zomaar neer bij een negatief besluit. Ik heb m'n vakantie al gemist door al die rompslomp met de bewoners- vereniging en nu vind ik het wel wel letjes. Zaterdag de 30ste augustus ga ik gewoon open, en als de school weer dicht moet gaan ze maar over m'n lijk. Ik heb geen zin om het pies- paaltje van de bewonersvereniging te zyn wanneer ze het gemeentelijk horeca-beleid aanvalt." De heer De Graaff van de bewoners vereniging vindt op zijn beurt dat het college de bewoners garanties moet geven dat het pand op de Dam niet van dansschool in discotheeek ver andert. „Volgens mij kan de gemeen te een aantal voorwaarden in het be stemmingsplan opnemen waardoor die garanties er komen, Tenslotte zijn wij niet tegen de dansschool of me neer Hajee persoonlijk gekant, maar we willen de zekerheid hebben dat er geen discofuifjes gehouden gaan worden. Het college neemt uiterlijk 15 september een besluit in de zaak. Tot die tijd kand de dansschool niet geopend worden, omdat de. vereiste vergunningen niet afgegeven zijn. Als meneer Hajee wel opent voor die tijd, zullen wij de politie en het college daarvan op de hoogte stellen." IVies de Bles: "Het kruis óf Jezus is een vrouw

De Havenloods | 1980 | | pagina 3