Inspraak Midden-Delfland gaat beginnen Arbeidsbureau krijgt nieuw gebouw en andere stijl Agenda Maassluis 89.50 mm Gebied heeft belangrijke recreatieve functie - wmm. Hoefnagels over rellen Actie bedrijven tegen 'Zwartwerkers' termeulen Tienduizend jaar wonen pBEnflBiK'"** IMS KMS1 DE Q HAVENLOODS DONDERDAG 18 SEPTEMBER 128Q 38-587 SCHIEDAM/VLAARDINGEN/MAASSLUIS - Voor Midden-Delf land, ruwweg het gebied tussen Delft, Maassluis en Schiedam, is onlangs een ontwerp-uitwerkingsplan gereedgekomen. Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland willen de bewoners van de steden rond Midden-Delfland betrekken bij dit plan voor de toekomstige ont wikkeling van het gebied. Midden-Delfland moet een groene buffer tussen de steden Den Haag en omgeving en Rotterdam en omgeving blijven. Met de plan nen wil men voorkomen dat het gebied helemaal volgebouwd gaat worden. Al in 1960 werd Midden-Delfland door de overheid aange wezen als gebied met belangrijke functies voor de recreatie. Glastuinbouw In het plan van Gedeputeerde Staten worden vooral de gebieden langs de randen van Midden-Delfland voor recreatie ingericht. Deze gebieden lig gen vlak bij de steden en zijn zodoen de makkelijk te bereiken per open baar vervoer of met de fiets. Het blijvend agrarisch gebied moet land bouw of glastuinbouw als hoofdfunc tie hebben, maar recreanten zouden er ook gebruik van moeten kunnen maken. Men denkt hiertoe wandel en fietspaden in de oost-westrichting aan te kunnen leggen. Autoverkeer door het blijvend ^agra risch gebied en door de woonge bieden moet zoveel mogelijk be perkt worden. Voor de waterrecreatie denkt Gede puteerde Staten de Foppenpolder bij Maasland onder water te kunnen zet ten. Er ontstaat dan een plas van on geveer driekwart vierkante kilometers oppervlak. Hierdoor hoopt men Glastuinbouw hoopt men te kunnen concentreren in de Oude Camps- polder, delen van de Dorpspolder en de Kralingerpolder ten oosten van De Lier. Omdat tweederde van de ag rarische bedrijven te klein is om een redelijk inkomen te leveren hoopt men door toebedeling van extra grond, ruilverkaveling, betere water- InSPTBak huishouding en betere ontsluiting de omstandigheden van de land- en tuin bouwers te verbeteren, zodat de werkgelegenheid behouden blijft. polder en de Lage Abtwoudsepolder zal worden begonnen met bebossing. Voor de polders aan de randen van Schiedam en Vlaardingen zijn weinig mogelijkheden, omdat deze opgespo ten zijn met havenblubber. Tot slot wijst het streekplan de aan leg van Rijksweg 19 tussen Schiedam en Delft van de hand. Tot de Tweede Kamer uitspraak over de weg heeft gedaan is er echter nog niets zeker over de aanleg. Delen van de Alkeet-Buitenpolder (langs de Boonervliet bij Maassluis), de polder Noord-Kethel (bij Kande laar), de Lage Abtwoudse polder, de Zouteveense polder en de Klaas En- gelbrechtspolder (bij Schipluiden) en de Commandeurspolder (bij Vlaar dingen) komen in aanmerking voor reservaatvorming. In de Ackerdijkse Degenen die mee willen praten en denken over wat er precies moet gaan gebeuren met het gebied waarin zij wonen of hun vrije tijd doorbrengen worden uitgenodigd om mee te doen aan de inspraakronde die wordt georganiseerd. Binnenkort zullen in formatiekranten huis-aan-huis worden verspreid waarin wat meer te lezen *Midden-Delfland mag niet dichtgebouwd worden. ber gehouden in de Doelen te Delft, puteerde Staten, een korte uiteenzet- aan de Verwersdijk 44. De tweede ting geven over het ontwerp-plan. De avond is in Vlaardingen in de Deel, bijeenkomsten beginnen om. acht Baarnhoeve 6, op maandagavond 29 uur. Men kan zich tot 1 oktober september gepland. Beide avonden 1980 bij de PRRO (antwoordnum- zal de heer Buijsert, lid van Cede- mer 100, Den Haag (postzegel niet f i UÊÉm Directeur Van Lent: „In het Arbeidsbureau Nieuwe Stijl kunnen we moeilijk bemiddelbare mensen e begeleiding geven dan nu het geval is. MAASSLUIS - In de serie zomer- concerten zal Feike Asma op zater dag 20 september een concert verzor gen op het Garrelsorgel van de Grote Kerk. Het programma omvat werken van Karl Hoyer, Charles Marie Widor en Feike Asma zelf. Plaatsbewijzen zijn verkrijgbaar op de concertavond in de kerk, die vanaf 19.30 uur open is. Toegang f 5,- kinderen tot 12 jaar en houders van een CJP of Pas 65 be talen slechts f 3,50. SCHIEDAM - Professor Hoefnagels, hoogleraar criminologie aan de Eras mus universiteit houdt maandag avond in het Stedelijk Museum een lezing over ,,De Rechtstaat tussen jeugd en politie". Hoefnagels zal vanaf 20.00 uur over een zestal zaken spreken: Een analyse van de rellen op 30 april jongstleden; Het verschil tussen de rellen van nu en die van vroeger; De verklaring van een ME-er; Een bijdrage aan het onderzoek voor het parlement; Wat er eigenlijk aan de hand was; Jeugd versus jeugd. De lezing is georganiseerd door de Wetenschappelijke Kring Schiedam en Vlaardingen. MAASSLUIS - Een aantal aanne mers en bouwondernemingen heeft afgelopen maandag om 10.00 uur een opvallend gevelschild op hun bedrijf bevestigd. Dit vormde het begin van een landelijke actie van het Neder lands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid (N.V.O.B.) Met deze actie wil het N.V.O.B. zich met haar bijna 6.000 aangesloten le den duidelijk onderscheiden van welke vorm van onrechtmatige bouw activiteiten dan ook, als bijvoorbeeld zwartwerkers. Het gevelschild vermeldt de medede ling: „Erkend NVOB-bedrijf". Hier mee hoopt men het zoeken naar een bonafide kwaliteitsbedrijf te verge makkelijken. Men realiseert zich daarbij dat er ook buiten het N.V.O.B. betrouwbare aannemers te vinden zijn. Het Verbond wil door duidelijke erkenning van de eigen leden mogelijke opdrachtgevers sti muleren om werk door degelijke en betrouwbare aannemers te laten uit voeren. De leden van het N.V.O.B. onder werpen zich aan de landelijk gelden de voorwaarden voor de uitvoering van het werk. Daarbij is deze actie ook een streven naar een hoog niveau van kwaliteit voor de organisatori sche en ambachtelijke wijze van wer ken. Het is een afwijzing van alle sociaal schadelijke praktijken ten nadele van medewerkers en coilec- tievg voorzieningen, zo stelt de N.V.O.B. De aktie heeft als motto meegekre gen „Houen van Bouwen" waarmee men de nadruk wil leggen op de liefde voor het bouwvak en de behoefte aan werk. Koningshoek Zaterdag 20 september schoolbrandweerwedstrijden op het parkeer terrein, aanvang 10 uur. Prijsuitreiking door wethouder mevrouw Van Eek om ongeveer 12.30 uur. Grote Kerk Koningshof Exposities Nationale Sleepvaart Museum, Hoogstraat 1, permanente expositie over zeesleepvaart. Openingstijden woensdag en zondag van 14 tot 17 uur, zaterdag van 10 tot 17 uur. Koningshof, Uiverlaan 20, gehele maand september expositie wand kleden van Els Mak. Info-Centrum Satdhuis, Koningshoek, archeologische tentoonstelling ,,10.000 jaar Maasmond". Hoog of laag... U zegt het maar! Want deze moderne hangverlichting met bruinkleurige kap en beige bin nen- kap is verstelbaar tot iedere gewenste hoogte. Het 'Rolly trekpendelmechanisme maakt het mogelijk de lamp te verlen gen tot 180 cm. In perspex uit voering. Doorsnede kap 46 cm. Van 149,50 WATERWEG-NOORD De eerste paal voor het nieuwe Arbeids bureau, die onglangs in Schiedam de grond inging, betekent niet alleen het begin van de nieuwbouw, hij markeert ook het begin van een nieuw tijdperk in arbeidsbemiddeling. Want eind 1981 krijgt het Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg niet alleen een nieuw gebouw, maar ook een nieuwe stijl. Werkzoekenden en werkgevers zullen anders worden benaderd en begeleid door het "Arbeidsbureau Nieuwe Stijl", kortweg ANS, dan ze nu gewend zijn. Dat is het ge volg van een experiment dat van 1974 tot 1979 in vier Arbeidsbu reaus plaatsvond. Directeur Van Lent is bepaald wel ingenomen met de nieuwe stijl. "Er zijn twee belangrijke verschillen met onze "tradionele" methode zegt hij. De mensen krijgen straks eerst de kans, om zelf werk te zoeken. Wij schrijven ze dan alleen maar in de bemiddelaars worden voorlopig nog niet ingeschakeld. Pas als dat niet lukt, dan gaan onze bemiddelaars zich ermee bemoeien. En dan krijgt iemand zo nodig een veel intensievere begeleiding dan we nu kunnen geven. Want op het ogenblik is één bemid delaar met zo'n drie-tot zeshonderd mensen bezig, terwijl men vroeger een "case-load" van 30 tot 35 mensen had. Dat is geen gelukkige situatie en de cliënt is afhankelijk van de tijd en de prioriteitenstelling van zijn bemiddelaar. We hebben niet al teveel klachten, maar er zijn toch mensen die tussen de wal en het schip vielen. Het ANS is het gevolg van nieuwe inzichten die te maken hebben met veranderingen in de maatschappij. Vroeger was de bemiddeling van het Arbeidsbureau alleen gericht op het gaan werken. Nu moeten we de te bezetten vacatures zo goed mogelijk verdelen, maar er kunnen mensen overblijven, er is misschien niet voor iedereen werk. Het is nog niet zo lang geleden dat uitkerende instanties een rolling kregen als werklozen iets deden. Niet dat het nu helemaal "om" is, maar er wordt toch anders tegenaan gekeken. Want als er niet voor iedereen werk is, dan moet de overheid er rekening mee houden dat men toch z'n tijd zinvol wil besteden. Het Arbeidsbureau is natuurlijk niet de eerste die zich daarmee bezig moet houden, want ons doel is ar- beidsmiddeling, daar zit ik voor. Toch geeft ons beleid ook nu al meer ruimte om oog te hebben voor dit bemiddelbare mensen naar de Alge mene Arbeidsvporziening, de AVV, gaan. Daar werken mensen met een middelbare beroepsopleiding, die natuurlijk wel de mensen goed moeten kunnen benaderen. De moei lijkere gevallen gaan naar de Bijzon dere Arbeidsvoorziening, de BAV. Dat is de restgroep, jeugdigen, men sen die door medische of karaktero logische oorzaken moeilijk aan het werk komen, in elk geval iedereen die intensieve begeleiding nodig heeft. Daar komen ook de mensen die via vacaturebank en computer niet sla- Werkgevers Supermarkt Wie straks in het Arbeidsbureau Nieuwe Stijl binnenkomt, wordt allereerst verwezen naar een soort "banen-supermarkt".Men wordt wel ingeschreven, ten behoeve van de uitkerende instantie, maar verder kan men zelf in de vacaturebank naar een passende baan gaan zoeken. "We maken gebruik van het arbeidsmarkt mechanisme dat de mensen best zelf veel kunnen regelen" zegt de heer Van Lent. Tot nu toe werd ons hele systeem ingeschakeld voor alle men sen, ook voor de simpele gevallen. We merken het nu al, veel mensen vinden zelf wel iets,die zijn zo weer weg. Dat wordt in de toekomst in het systeem opgenomen. Als men direct een uitgebreid gesprek wil, dan kan dat natuurlijk wel. Behalve de vacaturebank is er ook nog een computer, daar gaan alle va catures en alle cliënten in. We krijgen dus nieuwe functionarissen, vraag- en aanbodvergeljjkers. Die werken met de gegevens voor de computer en stu ren de geselecteerde vacatures, na in tern overleg, door aan de cliënt. Dan kunnen de mensen zelf met die werk gever kontakt opnemen. Nog steeds hebben onze "dure" be middelaars geen hand uitgestoken, de mensen gaan eerst zelf aan het werk. Als men ingeschreven wordt is er wel een kort gesprek, eventueel "zwaar wichtige" gevallen worden er daarbij uitgehaald. Het komt erop neer dat makkelijk Begeleiding De begeleiders bij de BAV, dat zijn mensen met een hogere beroepsop leiding, maatschappelijk werkers, personeelswerkers en dergelijke. Zij gaan dan in meerdere gesprekken proberen om de cliënt tot een oplos sing te brengen. Het gevolg van dit systeem is dat we mensen de begelei ding kunnen geven die ze nodig hebben, als ze er zelf niet uitkomen. Bovendien wordt aan één cliënt door meerdere afdelingen gewerkt, men is niet meer afhankelijk van die ene be middelaar. De bemiddelaars krijgen bjj het ANS een andere zelfstandigheid, door het werken in teamverband. Het Arbeidsoureau Nieuwe Stijl is niet: van de regen naar de zonne schijn, dat niet. Want ook zoals we het nu doen, daar zit veel goeds in. Het ANS is in het eerste begin wat onpersoonlijker, totdat blijkt dat een intensievere be geleiding noodzakelijk is." De nieuwe stijl betekent straks een flinke personeelsuitbreiding voor het Arbeidsbureau, dat dan van 45 naar ongeveer 50 werknemers gaat. De heer Van Lent krijgt assistentie van twee adjunct-directeuren, één als hoofd van de algemene- en één voor de bijzondere arbeidsvoorziening. Dan komt er een aparte ontslagafde ling, rechtstreeks onder de directeur, Ook de werkgevers zullen in de toe komst merken dat het Arbeidsbureau anders gaat werken. Ze kunnen even eens gebruik maken van het doe-het- zelf systeem, want er komt een „sol- licitantenbank", met kaarten waarop alle gegevens over een bepaalde werk zoekenden een beter overzicht zullen krijgen van het totale aanbod van ba nen. Als het nieuwe gebouw eind 1981 klaar is, dan is dat niet onmiddeljjk een Arbeidsbureau Nieuwe Stijl. „Er gaat nog wel een tijdje overheen, voordat alles rond is" zegt de heer Van Lent. „Het is een heel reorgani satieproces, waarbij we een goede be geleiding van de Rijksoverheid zullen krijgen.,We zijn er nu al met het per soneel intensief over aan het praten en dat doen we trouwens al jaren. Tijdens de experimenten in de afge lopen jaren kregen we regelmatig in formatie, dus het personeel weet al vrij goed wat er gaat gebeuren. En dan moeten we natuurlijk de juiste mensen kunnen vinden die de vaca tures gaan opvullen. We nebben overigens geen „blauwdruk" van: zo moet het precies worden, want naast de basisprincipes van de nieuwe stijl krijg je toch ook te maken met de specifieke problemen die in dit ge bied spelen." In de provincie Zuid-Holland is Dor drecht als eerste per december 1979 gestart met een Arbeidsbureau Nieu we Stijl. Delft zal vermoedelijk eind december 1980 mogen beginnen en als derde is dan eind 1981 Schiedam aan de beurt. Het gebied Nieuwe Wa terweg-Noord is er dus vroeg bij en dat is niets nieuws. De gemeente Schiedam was namelijk de eerste ge meente in Nederland die zich met arbeidsbemiddeling ging bemoeien, om een eind te maken aan de .kroe genbemiddeling". In 1902 werd daar de eerste gemeentelijke arbeidsbeurs in Nederland gevestigd. YVONNE HONTELè MAASSLUIS In het informatiecen trum van het stadhuis is vanaf dinsdag 23 september a.s. de ten toonstelling ,10.000 jaar wonen in het Maasmondgebied" te bezichtigen. De tentoonstelling bestaat uit een grote kaart van het Rijnmondgebied en een 6-tal kleinere kaarten. Op de ze kaarten zijn met gekleurde stippem archeologische vindplaatsen uit ver schillende tijdperken aangegeven. Bij elke kaart hoort een vitrine waarin de vondsten uit het desbetreffende tijdperk worden getoond. Ook wor den maquettes, foto's en opgravings tekeningen tentoongesteld. Omdat het onderwerp van de exposi tie ook met name geschikt is om jon geren kennis te laten maken met de archeologie heeft het Gemeentemu seum een kleine verzameling vond sten uit iegen bodem bij de tentoon stelling gevoegd. Afspraken voor be zoeken van scholieren- en andere groepen kunnen telefonisch worden gemaakt met de afdeling voorlichting (tel. 19111, toestel 283). De tentoonstelling is te zien tot en met vrijdag 10 oktober a.s gedu rende de gebruikelijke openingstijden het stadhuis. jli!lINSPS De eerste paal voor het nieuwe Arbeidsbureau werd kortgeleden geslagen door ex-direkteur Harberts, thans gepen sioneerd. Met een nieuw gebouw krijgt het Arbeidsbureau ook een nieuwe stijl.

De Havenloods | 1980 | | pagina 15