'Mooi bouwen hoeft niet duur te zijn' i J. 4 2HU Vrouwenbond Werkloosheidspeil stijgt Goedkeuring Bureau Drs.H.vanHerk GROEPSLEIDER (m/v) Zin in accuraat werk? Maar ook in veel kontakten? MORET LIMPERG i BEZORGERSISTERS INTERESSE? DE HAVENLOODS - DONDERDAG 18 SEPTEMBER 19,SO 38-ï$1 SCHIEDAM - De Nederlandse Chris ten-Vrouwenbond heeft ook een afdeling in Schiedam-Kethel. De bond biedt vrouwen de gelegenheid te discusiëren over onderwerpen op politiek, maatschappelijk of geeste lijk gebied vanuit een godsdienstige achtergrond. Eén keer in de maand komt de bond bij elkaar om een onderwerp te behandelen. Deskundi gen worden soms uitgenodigd om wat dieper op de zaken in te kunnen gaan. De vergaderingen worden ge houden in „de Rank" aan de Schie- damseweg 1 22. De eerstvolgende ver gadering is op 15 oktober om acht uur 's avonds. Het jaarprogramma ziet er voorlopig als volgt uit: in oktober wordt het onderwerp „de vrouw in de bijbel en haar rol die ze in de geschiedenis heeft gespeeld" behandeld. In november is er voorlichting over Amnesty International, waarna er kerstkaarten voor politieke gevange nen gemaakt kunnen worden. In december wordt de Kerst gevierd. „De plant als geneeskruid" is het thema van de vergadering in januari. In de bijeenkomst van februari wor den het openbaar vervoer en de snel tram behandeld tijdens een voorlich ting over Schiedam. In maart is er een Scandinavische avond met dia van Zweden en volksverhalen. Een politiek forum valt in april te ver wachten en in mei is er een jaarfeest. Wie verdere inlichtingen wil kan bel len naar mevrouw Taat-Kreft, Sibe- liusplein 77, telefoon 714058. SCHIEDAM - Het werkloosheidspeil steeg in de maand augustus met 276 personen, 99 mannen en 177 vrou wen. Hiermee is 3,2 procent van de beroepsbevolking zonder werk. De vraag naar personeel daalde met 37 plaatsen. In totaal zijn er nu 3.077 werklozen en worden er 1.105 werk nemers gevraagd. In de bouwnijverheid is wat meer vraag naar hoogwaardig geschoold personeel gekomen in verband met de aanvang van diverse bouwwerk zaamheden in de regio. Het aanbod van personeel neemt echter harder toe. Ook in de metaalsector blijft een grote vraag naar goede vaklieden. In de handelssector is de werkloos heid zeer groot. De vraag naar per soneel stijgt wel enigszins, maar voor elke vrijkomende arbeidsplaats zijn dertien werklozen beschikbaar. Er zijn vooral veel werkloze vrouwen in deze sector. Het aanbod van kan toorwerk daalt, terwijl het aantal werkzoekenden in deze sector stijgt. Het aantal jeugdige werklozen tot 23 jaar is fors gestegen van 980 tot 1217. Zowel schoolverlaters als ande re jongeren komen moeilijk aan de slag. Vooral meisjes met een LHNO- opleiding, jongeren met een mavo opleiding en (in mindere mate) LTS-ers met autotechniek en bouw techniek komen moeilijk aan een baan. In de komende maanden wordt het bedrijfsleven verzocht hun behoefte aan personeel aan het arbeidsbureau bekend te maken. Men hoopt door deze „extra-vacaturegolf" veel werk zoekenden te kunnen plaatsen. Eind oktober kan er dan wat gezegd wor den van de ontwikkeling op de ar beidsmarkt. SCHIEDAM - Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland heb ben verklaard geen bezwaar te heb ben tegen de besluiten van de ge meenteraad van Schiedam waarbij, met een wijziging van de begroting voor 1980 en in afwachting van de formele goedkeuring van die begro ting de volgende kredieten zijn ver leend: f 6.262.000.- voor de verbetering van 241 woningen in Tuindorp Kè- thel f 37.760,- voor de aanschaf van een office-computer voor de Gem. Socia le Dienst f 350.000,- voor de voorbereidings- kosten t.b.v. de aanleg van dë tram baan naar Schiedam Noord f 100.000,- voor de reconstructie van het Marconi-plantsoen f 75.000,-voor het jaarlijks krediet voor de, subsidiëring van restauratie van particuliere woningen f 95.000,- voor het bouwrijp ma ken van het terrein Burg. van Haaren- laan hoek Vlaardingerdijk f 188.200,- voor de bouw van een noodgedeelte bij de openbare kleu terschool „De Zevensprong" f 130.000,- voor het bestedingsge- reedmaken van het isotopenlabora- torium OUDERKERK AAN DEN IJSSEL, IJSSELDIJK NOORD 339 (Dit ligt 10 min. van Gouda en 20 minuten van R'dam) Direkt van architekt een rustig gelegen fraai landhuis a pote schuur plm. 9.00*20.00 m, geschikt als botenberging of bedrijfsi prondopp. 1065 m2 erfpacht van de domeinen. Inhoud 1000 m3. Bouwjaaj I, geschikt als botenberging of b Ie domeinen. Inhoud 1000 m3. - w„vr-'Wi"2nde plavuizen vloeren. Woonkamer plm. 80 mz met open haard. Hal 5.00x4.00. Luxe woonkeuken 3.50x4.50 met div app Bijkeuken. Ie verd.: 4 royale slaapkamers studeerkamer met open haard en luxe b-dkamer met verwarmde vloer. 2e verd. flobbykamer 5.00x5.00. verreikend uit- it buïtepPopenrhaard r°y^e bergingen. Onder architektuur aangelegde tuin ,__a p korte termjjn te aanvaarden. Vraagprijs f. 475.000,- k.k. mak. o.g. Capelle a/d IJsseT. tel. 010- 503066 of 01807- 10000 ROBBENOORD STICHTING ALGEMEEN INTERNAAT VOOR SCHIPPERSKINDEREN ROBBENOORD ROTTERDAM Gaarne willen wij in kontakt komen met kandidaten voor een tweetal half time funkties Korte taakomschrijving: Funktie A: Deze kandidaat zal belast worden met de studiebegeleiding vari kinderen die voortgezet onderwijs volgen. De werktijden zijn van maandag t/m donderdag van 15.00-21.00 uur. Vereisten: - opleiding: H.B.O.; Pedagogische Akademie; M.O. pedagogiek; K. en O. of gelijkwaardige opleiding ervaring met leefgroepen in internaatsverband bereidheid tot samenwerking met diverse teams en/of personen Funktie B: De kandidaat zal speciaal belast worden met de centrale leiding en coördl- naite van de rekreatieaktiviteiten. De werktijden liggen hoofdzakelijk in de middag en avonden. Vereisten: - opleiding H.B.O.-cultureel werk of vergelijkbaar - bekendheid met inrichtingswerk enige administratieve ervaring - organisatievermogen rijbewijs BE Voor beide funkties ligt het salaris (op tuil-time basis) tussen f 1667.-en f 2940.- en is de indiensttreding zo spoedig mogelijk. Tijdens de langere vakanties is het internaat gestoten. Nadere inlichtingen bij de direktie 010-29.75.88. Uit sluitend schriftelijke sollicitaties met vermelding van de funktie waarvoor men solliciteert te richten aan: Schulpweg 37, Rotterdam. CAPELLE AAN DEN IJSSEL - Binnenkort gaat in Deelplan 1 van Schollevaar de bouw van start van een vak van 136 woningwet en 50 premie-A woningen. Het is een van de 5 plannen waarvan de bouw vertraagd werd omdat de huur aanvankelijk te duur uitviel. Harde maatregelen van de gemeente en met name van de wethou der brachten de kosten terug. Architect Andries van Wijngaarden, expert in de sociale woningbouw, is daar erg blij mee. Al iaren pleit hij voor stapelbouw die meer mensen plezierige,en betaalbare woningen kan bieden. Een groot deel van de woningen wodt gebouwd rond besloten hoven. Van Wijngaarden wil daarmee berei ken dat de woningen met hun voor kant aan de drukkere straat en met hun achterzijde aan een rustig, auto loos groengebied liggen. De smallere woningen hebben hun leeflioek aan de tuinzijde, de bredere zijn bestemd voor mensen die graag bij het raam aan de straat willen kunnen zitten. Ik vraag me af of die trend ih steeds kleinere woningen nu Capelle doorzet. Grondprijs Architect van Wijngaarden: De meesteren zijn creatie. Aan de randen van het vak naar de Capelseweg toe komt stapelbouw van 3 verdiepingen. Maximaal liggen er 2 woningen op elkaar, het zijn de maisonettes niet een aparte slaap- etage. De woningen zijn bereikbaar via ruime en lichte portieken. De helft van de maisonettes heeft een eigen tuintje, de daarboven liggende een groot terras. In de portiek-etage blokjes is ook een aantal 2-kamerwo- ninkjes voor 1- of 2 persoons-liuis- houdens verwerkt. Om de omsloten- heid van de hoven te bereiken en de grond zoveel mogelijk te benutten heeft van Wijngaarden de hoeken van de blokken dichtgebouwd met onder meer bejaarden woningen. Zo is hij er in geslaagd een keuze te bieden van 2-, 3-, 4-, 5- en 6 kamerwoningen. "Zwarte piet" Het plan van van Wijngaarden bewijst dat het niet nodig is om in saaie ge lijkvormige woonblokken te vervallen als men zuinig bouwen wil. „De rode draad in mijn bouwverhaal is dat door de vele schakeringen in soort en grootte allerlei groepen men sen door elkaar wonen: alleenstaan den, bejaarden en (grote) gezinnen. Premie-A gemengd met woningwet. Ik vind het niet zo leuk dat er veel gezegd wordt dat er meer toezicht op de ontwerpers moet zijn, dat wij al leen de Zwarte Piet van de dure bouw krijgen toegeschoven. Ook de opdrachtgever, moet weten wat hij zegt als hij alleen maar ruime eenge zinshuizen wil, terwijl ik vind dat je dit moet mengen met stapelbouw, zoals bijvoorbeeld portiek-etage- bouw. In Capelle bouwt men nog steeds hoofdzakelijk voor doorsnee gezinnen, ik heb pas gelezen dat minder dan de helft van de bevolking in gezinsverband leeft. In Rotterdam Toen van Wijngaarden startte met dit plan in Schollevaar was de grond be stemd voor 156 woningen. Van Wijn gaarden wist er veel meer op te krij gen: „Ik ben toén met dat verhaal geko men van de omsloten hoven en por- tiek-etagebouw aan de randen. Ik kreeg er zo 200 woningen op. In eer ste instantie was men daar niet geluk kig mee, het was niet royaal genoeg. Want vergeet niet dat het hele SchoH levaar-plan vanuit een zeer idealisti sche opzet was ontwikkeld. Iedereen stond er toen achter om een ideale wijk te bouwen, ruim en zonder die saaie gelijkvormigheid. Dat bleek veel te duur te worden. Toen de minister dan ook een minder ruime opzet eis te, zat ik al op die toer. De gemeenteraad was bang dat we de krotten van morgen zouden bouwen, maar ik bleef en blijf er bij dat een hogere bebouwingsdichtheid best kan samengaan met een hoog leefmi lieu. Het is echter een heel kwalijk iets dat de grondprijs vaststaat per woning, dat die nauwelijks lager wordt door een zuiniger grondgebruik. Dat sti- direct een dichte be- muleert n bouwing." "Roggebroodjes" Van Wijngaarden wijst op de golfbe wegingen die men aantreft in de wo ningbouw: „Kijk maar naar Schenkel en Middelwatering, plezierige woon wijken. In de 50-er jaren kwam daar portiek-etagebouw, gemengd met eengezinswoningen. In de 60-er jaren kwamen de flatgebouwen van 6-13 hoog. In het begin van de jaren '70 rees daartégen enorm verzet, dat wilde men nooit meer. Men sloeg om naar het andere uiterste: alleen maar eengezinswoningen. En ook geen rechte rijtjes meer. Ook ik moest aanvankelijk elk blokje van 4 of 5 huizen naar voren of achteren la ten verspringen. Dat wordt erg kost baar. Nu zijn die sprongen-er weer uit gehaald, ook daardoor kon de geplande huurprijs zakken. We zit ten nu al haast op de toer van alles recht op en neer - een landschap vol roggebroodjes, dit plan bewijst dat dit niet hoeft. Wel zou je meer aan de bewoners kunnen overlaten. Binnen een paar aar gooit haast ieder de Bruynzeel- keukentjes en de kasten er uit en teemt een andere keuken en mooie kasten. Dat is verspilling, als de huh en zonder keukens opgeleverd wor- ien, is de huur ook lager. Inspraak Besparingen ook doordat kostendeskundigen begroting van de aannemer ging door lichten. Daar kwamen allerlei bespa ringen uit. Van Wijngaarden: „ik doe op zichzelf bijna niets anders dan sociale woningbouw, daardoor be schik ik over een brok ervaring, waar door ik heus wel weet wat er wel of niet kan. Er zijn ook allerlei voor schriften die de bouw onnodig duur maken. In deze tijd van energie-be- spraing is het bij voorbeeld nog ver plicht om een aansluiting voor een vaatwasmachine aan te leggen. In een open keuken moet er mechanische ventilatie komen, duur in aanleg en onderhoud. Daarom kiezen we in Het nieuwe plan us vogelvlucht. Veel huizen op weinig grond, toch een bcnij- Rotterdam weer meer voor gesloten denswaardig ontwerp. keukens. Ik ben het er niet mee eens Van Wijngaarden betreurt het dat nog zo weinig bewoners bij het plan- neninaken betrokken worden: „Er is wel wat inspraak gekomen van de Woningstichting, die hebben bewo- nersgroepen bij elkaar gehaald, maar die mensen komen daar niet wonen. En ik heb gesproken met de Vrou wen Adviescommissie voor de Wo ningbouw. Dat vond ik heel p Als ontwerper mis ik in Capelle het praten met groepen die belang heb ben bij het resultaat. Dat is een ver schil met zijn werk in de stadsver nieuwing, daar praat ik met de mensen die er komen wonen, dat is heel plezierig als je als ontwerper met een plan bezig bent. Ons bureau heeft nu 10-12 stadsvernieuwings plannen met inspraak gemaakt, ik heb de ervaring dat het daardoor be ter gaat. Het is wel erg belangrijk dat die mensen begeleid worden door deskundigen op inspraakgebied. Van begin af aan moeten z(j precies weten wat de grenzen van de mogelijkheden zijn. Die worden samengevat in een afspraken-lijstje, waarmee men mij als ontwerper kan controleren. Daar komen de mensen later niet meer op terug. Ik hoop dat ze in Capelle zulke methodes ook eens ontwikkelen. Ook de woniiigwetmensen hebben recht op inspraak." 22 september om 15.45 wordt de eerste paal voor het plan van van Wijngaarden geslagen door de heer J. Molenaar, bestuurslid van de Wo ningstichting Capelle. Bouwer is bouwbedrijf Fraanje uit Ridderkerk. Boottocht voor minder-validen SCHIEDAM Rolstoelpatiënten, minder validen en hoogbejaarden met hun begeleiders kunnen nog boeken voor de boottocht over de Rijn en de Moezel van een week. De Stichting Lentefeest, die zich inzet voor alle gehandicapten van Schiedam heeft deze reis verzorgd. Op het Hotelschip „Regina Rhemi" van de rederij Rijnvakantie, zijn 120 hutten met douche, toilet en centra Ie verwarming. De keuken is inge steld op het bereiden van "dieetmaal- tijden wanneer dat nodig is. Er is een ligt aan boord voor het bereiken van het promenadedek. Een staf die bestaat uit vrijwilligers zal de begeleiding verzorgen. Onder henbevinden zich vijf gediplomeer de verpleegsters. De nachten zullen aan wal worden doorgebracht, ter wijl er voor genoeg avondrecreatie wordt gezorgd. Reizigers moeten beschikken over een geldig paspoort of een toeristenk aart. Voor boekingen en nadere inlichtin gen kan men zich wenden tot de sociëteit van de Stichting Lentefeest Broersvest 101, tel. 730831. Aan het Schiedamse Hoofd wordt vrij dagavond 11 oktober om zes uur in gescheept. De zeventiende oktober is de boot daar weer terug. een heeft ALTIJD succes! Patiëntenrechten ter discussie SCHIEDAM - In het Dienstencen trum „de Vier Molens" zal donder dagavond 18 september om acht uur een openbare discussie over het on derwerp „patiëntenrechten" gehou den worden. De bedoeling van de avond is mensen die belangstelling hebben voor de rechten van de ge-* bruikers van de gezondheidszorg met elkaar in contact te brengen. Hier door wordt misschien een aanzet ge geven tot het oprichten van een pa tiëntenorganisatie, zoals die al ineen aantal steden bestaat. Len forum zal de discussie voorzitten en een inleiding verzorgen. Leden van het forum zijn een lid van de tweede kamer, een medewerker van de Alge mene Bond van Patiënten, een medi cus en een verpleegkundige. Zij zul len vanuit hun werk een korte inlei ding geven. De vragen waaruit patiëntenrechten bestaan, of ze wettelijk vastliggen en/ of de patiënten invloed hebben op de behandelingswijze van artsen komen in ieder geval aan de orde. Wij zoeken een nieuwe kollega, die een MAVO-IV diploma heeft. En die ons wil assisteren bij de administratieve verwerking van alle personeelsmutaties. De funktie wordt dan ook betiteld als Medewerker(st)er Persoonsregistratie. Enig typewerk en veelvuldige telefonische kontakten zijn er onverbrekelijk mee verbonden. En wie wij zijn? De Centrale Personeelsafdeling van Moret Limperg, met 25 vestigingen een van de grootste accountantskantoren in Nederland. De afdeling is nu nog gevestigd in Rijswijk, maar wordt in het voorjaar van 1981 overgeplaatst naar het nieuwe kantoor in Rotterdam-Alexanderpolder. Een overbruggingsregeling t.a.v. de reiskosten zal onderdeel vormen van een uitstekend pakket arbeidsvoorwaarden. Belangstellenden kunnen bellen of schrijven naar de heer L. D. van der Klis, Moret Limperg, Sir Winston Churchilllaan 370, 2285 SJ Rijswijk. Telefoon 070-949250. i De Nieuwe Vlaardingse Courant,Het Schiedams Nieuwsblad Het Maassluis Nieuwsblad en De Havenloods zoeken voor enkele wijken serieuze bezorgers/sters van 15 jaar en ouder Stuur onderstaande bon in een enveloppe zonder postzegel naar INTERLANDEN/SPREIGROEP Antwoordnummer 828, 3000 VB Rotterdam NAAM: ADRES PLAATS TEL.:LEEFTIJD trtferlandenj spreigroep Huls aan huis verspreiding Je kan ook bellen naar het kantoor ^4 vart de krant tel. 346528

De Havenloods | 1980 | | pagina 7