'Ik geef geen oorlogsspeelgoed meer' m n ■g ELKEDA0 Agenda Schiedam Sint belooft aan Rode Valk Gustaaf Klepke: Niet meer roken ternfeulen 'Ze willen gewoon slaaf blijven' OPLAGE 287.115 135085 132170 132489 ternfeulen Begrotingsmenu Lezing Chris Zijdeveld tm «-• C 010-766644 cr H Van Dale over Van Tilborg Bijdorp wil nieuwbouw Voor het goede doel meedoen en dan. f25.000,- schoon winnen! Ml Koop nu uw kaarten voor spelronde5. htev wteWik vntoder betelen. woonmarkt brienenoord DE HAVENLOODS DONDERDAG 27 NOVEMBER 1980 «48-584 SCHIEDAM - Met de speciale boot vanuit Spanje is afgelopen za terdag de Goedlieiligman weer in onze stad aangekomen. De men sen op de kant ontvingen hem met een luid geschreeuw. De blij- heid was van de gezichten af te lezen, ieder kind probeerde de aandacht van de Sint te trekken. Bij de 's-Gravelandsebrug was de ontvangst meer dan groots, het enthousiasme won het van de lang zaam neerdalende motregen. Schipper Klepke had het commando over het schip van de Sint. Hij mocht van de Sint vanwege zijn ge toonde schipperskunsten een kadootje uitkiezen. De schipper wil de echter niets van de Goede Baas. Hij vroeg alleen aan de Sint of hij de kinderen voortaan geen oorlogsspeelgoed meer wilde geven. Want, zo vond de schipper, de kinde ren begrijpen de echte betekenis van geweld niet. De kinderen nemen gauw dingen die ze horen of zien over, en spelen het zo natuurgetrouw mogelijk na. Hij nam aan dat de Sint wel wist wat oorlog inhield, maar toch vond hij het nodig om alle ellen de die deze gruwel met zich mee brengt uiteen te zetten. Oorlog bete kent voor vele mensen nog steeds honger en ellende, dakloos worden, en verscheuren van familiebanden. Daarom vond kapitein Klepke wel dat de Sint, de aangewezen man was om al deze ellende in de kiem te smo ren. Dus als de Sint, een man die ie dereen kent in Nederland, gewoon begint met het weigeren oorlogsspeel goed te kopen en te geven, zullen de kinderen zich bezig gaan houden met verantwoorden en daardoor voor de toekomst interessanter speelgoed. „Omgekeerd zit het natuurlijk hele maal fout, zei Gustaaf Klepke. „De grote mensen maken oortog, en als ze dat nou gewoon eens zouden laten, was er ook geen oorlogsspeelgoed. Het een werkt het ander in de hand. We kunnen de kinderen gewoon leren kritisch tegen de oorlog aan te kij ken, de onzin van het oorlogje-spe- Sint regelmatig zijn tocht om wat kinderen persoonlijk te begroeten. Goedgehumeurd als altijd onderbrak len in laten zien. Ik hoop dat u zich ervoor in zult zetten dat deze kinde ren zich later niet inlaten met de meest onzinnige bezigheid in deze wereld, oorlog genaamd". De Sint be loofde de kaptein dat hij de kinderen geen oorlogsspeelgoed zou geven, hij vond het wel een goed initiatief van de baardige bootsman. Klepke ver telde de Sint dat het geen initiatief van hem alleen was. „Deze actie gaat uit van de Rode Valken (socialische jeugdbeweging, red.), en gaat van start in twintig andere landen. We zijn ook van plan verschillende mensen die vanwege hun werk met de oorlog te maken hebben te benaderen. We willen hen vragen waarom ze toch door blijven gaan met die onzin. Verder gaat er een poging gewaagd worden de ver koop en productie van oorlogsspeel goed stop te zetten. De verering van geweld en oorlog in de massamedia en ontspanningsindustrie moet uitge bannen worden". Sinterklaas beloofde er zeker aan te werken dit probleem uit de wereld te helpen, al was hij wel van mening zoiets absoluut niet alleen te kunnen SCHIEDAM Tijdens gemeente raadsverkiezingen zal in het vervolg niet meer gerookt mogen worden. Een door D'66 ingediende motie met deze strekking werd vorige week met ruime meerderheid van stemmen aan genomen. Mensen die tijdens vergaderingen toch behoefte krijgen aan een siga ret, sigaar of pijp kunnen uitwijken naar een van de nissen in het stads kantoor. Nicolai Dielemans van de PvdA wilde echter de inrichting van de nis gewijzigd zien. Hij dacht hierbij aan een met kleedjes bedekte kloos tertafel, een antieke klok, geborduur de schilderijtjes en een mechanische asbak. Burgemeester Te Loo zei toen te be kijken op> wat voor wijze financiële ruimte kan worden gemaakt voor deze interieurswijziging, maar of het nu allemaal serieus bedoeld was. natuurlijk bij. Als Sinterklaaskoopje... bieden wij dit zeer fraaie berg- meubeltie met massief eiken deuren en lijstwerk aan. Nu bij zonder voordelig. Afm. 79 x 43 x 63 cm (br x d x h). Alléén vrijdag en zaterdag. Van 299. doen. De Sint zei het daarom fijn te voren even door moeten lezen. Moch- vinden als ook ouders hun jarig kind ten daar dan (speelgoed) tanks en sol geen oorlogs-, maar ander speelgoed daten op voorkomen, dan zouden zij gaven. hun kinderen moeten laten weten dat de Sint dit soort cadeaus in het ver volg niet meer geeft. Nu kunnen er namelijk nog veranderingen op het lijstje aangebracht worden. Om teleurstelling bij kinderen voorkomen zouden ouders het ve langlijstje voor Sinterklaas van Reactie op (ANJV) Zuid-Afrika avond: SCHIEDAM - „Ze willen het gewoon blijven, slaaf bedoel ik. Wat weten jullie met je club er nou helemaal van. Ik heb jaren in Zuid-Afrika ge zeten, ik heb er zelf een bedrijf ge had. Ik verzeker je dat die mensen daar gewoon niet beter weten, die vinden het fijn om slaaf te zijn. Ze mogen blij zijn dat wij ze in dienst willen nemen". Gerrit op 't Ende vertelt over zijn DE HAVENLOODS Uitgave: Maatschappij tot uitgifte van periodieken De Havenloods B V Directie: J.P. Eillebrecht Chef-redactie K M. Frische Kantoor Westblaak 159 3012 KJ Rotterdam Postadres: uitsluitend postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam, tel. Bijkantoren: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, tel. 010 35.29.11 en Weteringsingel 2, 2921 BB Krimpen a/d IJssel, tel. 01807 - 16899. Verschijnt tweemaal per week (woensdag en donderdag) huis aan-huis in: Rotterdam rechter Maasoever, Schiedam (op woens dag als Schiedams Nieuwsblad), Vlaardingen (op woensdag als Nieuwe Vlaardingse Courant). Maassluis (op woensdag als Maas sluis Nieuwsblad), Hoek van Hol land, Maasdijk, Maasland, Bleis- wijk, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs, Capelle a/d IJssel, Nieuwerkerk a/d IJssel, Krimpen a/d IJssel, Ouderkerk a/d IJssel, Krimpen a/d Lek, Lekkerkerk, Berkenwoude, Bergambacht, Ammerstol, Stolwijk en Schoon hoven, Groot Ammers, Langerak, Vlist, Lopik, Polsbroek, Nieuw poort. Voor duo's, personeelsadvertenties en administraties kantoor Prins Hendrikkade 14, 3071 KB Rotter dam, tel. Mocht u een krant eens niet of niet op tijd ontvangen, dan kunt u zich wenden tot ons lezersservice (van 8.30 tot 17.00 uur) DE HAVENLOODS Bijkantoor Vlaardingen Hoogstraat 122, 3131 BP; Postbus 306,3130 AH, Vlaardingen Tel. 010- 352911 Redactie: Y. Hontelé, privé 010- 262716 M. Ames. Medewerker editie S'dam J. Bunte, privé 010- 707062 Sportredactie: G. Verver, privé 01899- 17787 waar vindt /e van die voetver- natuurlijk bi/ Lekker voor in huis... Vlot damespantoffeltje bedrukt met böa-acryl. In beige/bruin, wijnrood/beige of blauw/beige. Maten 36 t/m 41Voor een schenkprijsje. Géén 9,95 maar SCHIEDAM - VVD'er Gerard Ver- hulsdonk vatte vrijdagavond de zojuist afgesloten begrotingsbehan deling op kolderieke wijze samen. Waar alle politieke partijen in die week voor gepleit hadden noteerde Verhulsdonk in een paar regels op het menubord in de recreatiezaal van het Stadskantoor. DEZE WEEK CDA: ncch vlees, noch vis PvdA: Ham met een rose randje CPN: Alle broodjes gratis PPR: dat geldt ook voor Turken D'66: Je mag zelf kiezen VVD: als we er maar op verdienen Eerder op de avond had Verhulsdonk de lachers ook al op zijn hand gekre gen tijdens de discussie over een lichtinstallatie voor SVV. Zijn partij stemde voor het voorstel (evenals het overgrote deel van de gemeenteraad) al wilde hij hier wel een wijziging bij voor stellen. Tijdens de verkie zingsstrijd zou de eerste divisieclub enige tijd met rugnummer drie moe ten spelen; het lijstnummer van zijn partij. SCHIEDAM - Zonne-energiefanaat en wethouder Chris Zijdeveld houdt vanavond (27 november) een lezing over de toepassing van zonne-energie. Chris Zijdeveld zal met gebruik making van dia's en ander materiaal vertellen over de practische mo gelijkheden om zonne-energie (nu al) t gebruiken. De lezing wordt georganiseerd door de afdelingen Schiedam van PvdA en Nivon. Het begint om 20.00 uur in gebouw Irene. 0) Voor uw tijdelijke auto. Wi] verhuren personen- en bestelauto s 0) interRent .m,ikkeli|k geregeld Rotterdam (west) Van Deventerstraat 15 SCHIEDAM—Door middel van een reclamecampagne (compleet met stripver haal) werd de Schiedamse bevolking opgeroepen de, vorige week afgeronde begrotingsbehandelingen bij te wonen. Immers, hier zouden zaken beslist worden die ook in hun direct belang waren. Voor hen die hieraan gehopr gaven overeen probleem), zou een kleine vertaling van het be- "Ter adstructie van onze bezwaren toog van Cor Van Tilborg (VVD) tegen de Wet van Parkinson" (Een waarschijnlijk best welkom zijn. adstructie is een toelichting. De Wet Daarom onderstaand zijn mooiste van Parkinson: een bij wijze van volzinnen met daar achter tussen satire geformuleerde wet die zegt dat haakies wat de Dikke van Dale hier hetgeen als werk of taak is aangewe- nu van vond. zen zo uitdijt dat alle beschikbare "Bij een teruglopend bevolkings- tijd er door opgevuld wordt) aantal constateren wij een reciprook verloop van ons ambtenaren be stand". (Het woord 'reciprook' bestaat niet, wel reciprok of recipro que, hetgeen betekent wederzijds of wederkerig) "Allocatie" (ambtenarentaal, staat voor toewijzing). "Onze thesaurier de Heer Scheeres" (Zonder puntjes op de 'e' wil dit woord zoveel zeggen als schatbe waarder, wat Scheeres als wethouder van Financiën inderdaad is). "Om een pregnant voorbeeld t'e noe men, heel Schiedam wordt gebrain- washed(pregnant betekent veel of meer inhoud hebbend. De term brainwashen is Engels en niet in de Van Dale terug te vinden. Het zal waarschijnlijk betekenen: nadenken meest opvallende telefoontje dat hij kreeg voordat zijn „feesf'avond van start ging. Vorige week vrijdag had hij als voorzitter van de Schiedamse afdeling van het jubilerende Alge meen Nederlands Jeugd Verbond een solidariteitsavond georganiseerd Deze avond stond in het teken van de strijd van de Zwarte bevolking tegen de aprtheid in Zuid-Afrika en met name om geld voor de ondergrondse krant „Mayibuye" (Geef Afrika te rug) bijeen te zamelen. Op deze avond waar drie bandjes op traden, waren ongeveer 80 mensen aanwezig. Gerrit bleef echter onder de indruk van het telefoontje. „Ik werd ineens gebeld door iemand die zijn naam niet wilde zeggen. Hij be gon te ratelen en ineens hing hij op. Ik stond werkelijk perplex". Juist door dit zijn ze bij het A.N.V.J. van plan nog harder te gaan werken aan de actie. „Apartheid is niet alleen op een bepaalde plaats geconcentreerd, het leeft in alle landen in alle lagen van de bevolking. Dit soort telefoon tjes bewijzen het gewoon. Ik vind dit heel erg, en het groeit ook steeds meer onder onze bevolking, merk ik de laatste tijd. Het heet dan geen apartheid maar discriminatie, maar ergens komt het op hetzelfde neer. Het is een foute ontwikkeling, waar tegen de verstandigere mensen ten strijde moeten trekken. „Dat er behoefte aan onze organisa tie is blijkt wel, de mensen moeten gewoon wijzer gemaakt worden inza ke misstanden met minderheidsgroe peringen. Het is een gerechtigde strijd die de Afrikanen voeren tegen hun onderdrukkers. Daarom is het nodig dat er steeds op gewezen wordt dat het fout zit. In de pers, door onze en door andere organisaties en mensen Het A.N.V.J. gaat door met haar acties en hoopt veel respons en gel delijke steun te krijgen. Het gironum mer is nogmaals 43 44 114 ten name van A.N.V.J. Reacties kunt u sturen naar Gerrit op 't Ende, Broersvest 66c in Schiedam, telefoon 269894. Of naar de A.N.V.J. in Amsterdam, Spuistraat 47a onder vermelding van Mayibuye. Het telefoonnummer al daar is 020-22 57 99. SCHIEDAM - De wijkvereniging Bij dorp wil dat het bestemmingsplan voor Bijdorp in zoverre gewijzigd gaat worden dat de bestaande woon bebouwing weer in het plan wordt opgenomen Mogelijkheden hiertoe gaan met behulp van Hugo Pennarts van het Rotterdams Advocaten Col lectief onderzocht worden. In het in 1968 voor het laatst offi cieel vastgestelde bestemmingsplan Bijdorp stond vermeld dat de wonin gen op een enkele uitzondering na moesten verdwijnen. Eiso Blauw van de wijkvereniging in het november nummer van Bijdorpnieuws: „Men had de grond kennelijk dringend no dig voor recreatieve- en verkeersdoel- einden. Dat hield natuurlijk wel in dat veen bewoners en eigenaars van de panden er weinig voor voelden om groot onderhoud te plegen. Het is niet leuk dat je ieder moment wegge saneerd kunt worden." Naast behoud van een aantal wonin gen in Bijdorp denkt de wijkvereni ging voor de toekomst ook aan nieuwbouw. Vqorop staat echter ze kerheid over de bestemming van Bij dorp. 't Was meteen de dag van hun leven. Zon dag kunt u óók hebben. Heel gemakkelijk zelfs t Enige wat u moet doen. is even naar het dichtstbijziinde Dagblad-Bingo verkooppunt stappen Daar koopt u een bingostrip (of meerdere natuurlijk) a f 2.50 en u wacht uw kans af. Met iedere strip hebt u ook maar liefst zés kansen op een (netto) prijs van f 5.000.-:f 10.000.-off 25 000,- De door de notaris getrokken cijfers vindt u iedere dag. telkens 2 weken lang. in Het Vrije Volk Achterop uw Dagblad-Bingo kaart leest u hoe het spel precies in zi)n werk gaat. En dat de opbrengst besteed wordt aan de gezondheidszorg in de Rotterdamse regio Dus u speelt meteen ook voor een goed doel! Theater de Teerstoof Vrijdag 28 en zaterdag 29 november, 21.00 uur - Cabaret Monkau, Meeberg en Meeberg met „Langslinksewegen". Prijs f 10,-, geredu ceerd f 7,50. Zaterdag 29 november, 14.30 uur - Poppentheater Musquit met „Don Christobal en Donja Rosita". Prijs f 3,50. Tot eind december, een uur voor de voorstelling - Expositie „zachte schilderijtjes" van Annemieke Westdijk. Vrijdag 28 november - Sinterklaas op bezoek bij sociëteit SVS. Toe gang voor niet-leden f 1,50. Woensdag 3 december, 21.00 uur - Jazz-room (In QT, zelfde gebouw). Stedelijk Museum met 7 december - St. Nicolaas verkooptentoonstelling e expositie van Michael Gibbs. Passage Theater Sociale Belangen IJsselmonöselaan175 Rotterdam Tel. 010-50 74 44 Koopavonden 3 en 4 dec. Geopend van 19.00 uur tot 21.00 uur

De Havenloods | 1980 | | pagina 3