Ik ben een ideeënontwikkelaor termeulen Frans Kuil: gastheer in 't groot Geld rioolrecht terugvorderen Met regering proten over stijging gastarief liiilil Vakantiebelevenissen van Dirk Brouwer termeulen Goedkeuring GS Rietzeilers zoeken ruimte termeulen Openingstijden Eerste Schiedamse galerie geopend DE Qj) HAVENLOODS DONDERDAG 27 NOVEMBER 1980 48-585 VLAARDINGEN - Gastheer in 't groot. Zo wordt Frans Kuil ge noemd. Tien jaar geleden begon hij zijn party- en cateringservice. Sinds die tijd is het bedrijf gegroeid tot één van de grootste vier in zijn soort. Als ondernemer mag Frans Kuil dus .geslaagd" ge noemd worden. Praktijkervaring is de basis voor zijn succes ge weest. Na de lagere school heeft hij alleen zij horecavakdiploma en zijn groot rijbewijs gehaald. Zijn capaciteiten zijn echter algemeen erkend. Onlangs werd Frans uitgenodigd voor een gastcollege op de Hogere Hotelschool. Het leveren van diners is de eerste functie van Frans Kuil party-en cate ringservice. Het bedrijf levert maal tijden aan bedrijfsrestaurants, kan tines, aan boord van vliegtuigen. Dit is de zogenaamde catering. De party-service richt zich op de or ganisatie van feesten. Vaak zijn dit geweldige evenementen die in grote complexen of zelfs circustenten wor den gehouden. Meestal worden deze georganiseerd voor grote bedrijven. Een dergelijk feest moet altijd wor den afgestemd op het aanwezige pu bliek. Frans Kuil: „In dit werk ben je eigen lijk een soort ideeënontwikkelaar. Een man die vanuit zijn ervaring een bedrijf analyseert en daar het feest op afstemt. De ambiance op een feest voor metaalbewerkers moet heel anders zijn dan voor, bijvoorbeeld, een accountantsbureau. Als je me taalbewerkers in het Hilton hotel neerzet, dan krijgen ze problemen met omgangsvormen en de kleding die ze aan moeten trekken". waar vindt e woonidè'een? natuurli/k bi/... Dat vraagt om bewondering! Zweedse open weaves van 100% krimpvrije katoen of van 100% Dralon. In een tiental dessins en diverse kleuren; o.a. beige en bruin. 120 of 150 cm breed. Met guldens voordeel. Per meter slechts SCHIEDAM - De Hoge Raad heeft vorige maand uitgemaakt dat de ver huurders van huizen het rioolrecht moeten betalen. Het is nu verboden dat huiseigena ren het rioolrechtdoorberekenen aan hun huurders. Zij die het rioolrecht nooit aan hun eigenaar betaald heb ben, krijgen dus achteraf gelijk. De genen die het rioolrecht altijd be taald hebben kunnen dit terugvor deren bij hun huiseigenaren. Om het geld terug te krijgen moe ten de huurders het teveel betaalde bedrag zelf uitrekenen. Men kan te rugvorderen over alle jaren dat er rioolrecht betaald is. Het „onver schuldigd betaalde" rioolrecht is direct terug te eisen van de huisei genaar. Verdere inlichtingen zijn te verkrijgen bij de Rechtswinkel Broersveld 140 Schiedam. Het tele foonnummer is 730308. 'Happy' Als Frans een opdracht krijgt, analy seert hij eerst het publiek dat het Praktijk feest zal bezoeken. „Dan ga ik iets zoeken waarin die groep mensen zich „happy" kan voelen. Je gaat de ruim te binnen het bedrijf omtoveren tot een gezellig geheel. Het personeel be merkt dan dat je elkaar binnen het bedrijf ook op een heel andere manier kunt ontmoeten". Een dergelijk evenement wordt meestal georganiseerd na een verbou wing, het slaan van een eerste paal of wanneer twee bedrijven fuseren. „Mensen die eerst concurrenten waren kunnen elkaar dan goed leren kennen als collega's". Frans Kuil begon tien jaar geleden met zjjn bedrijf. Bij een beurs in de Oude Lijnbaanhallen werd hij ge vraagd als restaurateur. „Het zelfstan dig werken beviel me wel. In het begin moest ik'het vooral hebben van de klandizie uit mijn kring van vrien den en bekenden. Dat was zo'n bee tje in mijn pioniersfase, die duurde van 1970 tot ongeveer 1977". Het bedrijf was in de beginperiode gevestigd in de oude huishoudschool van het klooster aan de Hoflaan. Na enige tijd in een pand in Rotter dam te hebben gezeten, verhuisde het bedrijf naar het huidige onderkomen aan de 4e Industriestraat 50. Onge veer tegelijkertijd met het betrekken van dit pand, kwam ook een einde aan Frans' pioniersfase. „Dan moet je heel andere zaken in de gaten gaan houden. Je wordt dan ook manager. Maar dat gaat allemaal best goed. Ik heb een stukje aangeboren kennis. Daarnaast heb ik veel aan zelfstudie gedaan. Ik de praktijk blijkt dat ik me daarmee heel redelijk kan hand haven". gastcollege doceerde hij aan leerlin gen, die zich later door een „papier tje" toegang zullen weten te verschaf fen in het bedrijfsleven. Is dat geen vreemde tegenstrijdigheid? Frans: „Ik denk dat wetenschappe lijke vorming een goede basis is om binnen een bedrijf te kunnen functio neren. Die vorming moet echter wel aansluiten op de praktijk van het be drijfsleven. Op school doen ze echter vaak geen praktische ervaring op. Mensen met een papiertje worden dikwijls te hoog ingeschat. Ik denk dat dat een fout van de werkgevers is. Iemand die wetenschappelijk ge vormd is mist vaak het nodige raffi nement. Dat heb ik ook aan die leer lingen van de Hogere Hotelschool gezegd. Er kwam toen wel wat gejoel uit de menigte, maar uiteindelijk waren ze het toch wel een beetje met me eens". Frans Kuil kan uren doorpraten over het ondernemer zijn. Hij heeft uitge sproken ideeën over hoe het bedrijf moet functioneren en over de hou ding van een directeur tegenover zjjn personeel. Hij vindt dat iemand die aan het hoofd van een bedrijf staat kritiek moet kunnen verdragen. „Voor veel mensen is dat moeilijk. Ik zie kritiek van mensen als een gratis middel om tot een beter functione ren te komen. Waarom zou een voet baller wel gecoached moeten worden en ik niet?" Betrokkenheid Een bedrijf kan volgens Frans goed functioneren wanneer het personeel er in financieel opzicht nauw bij be trokken wordt. „Neem nou de der- SCHIEDAM - „Ik ben van mening dat we met de tarieven de verkeerde kant op gaan. De gasprijsstijgingen zijn een ondersteuning van dit kabi net". Op deze manier begon gemeen teraadslid Aat Wiegman van de PvdA zijn betoog, tijdens de gemeente raadsvergadering van vrijdagavond, waaraan een motie gekoppeld zat. „Schiedam is te terughoudend met het stemmen tegen de aangekondigde prijsverhogingen. Op jaarbasis scheelt het ettelijke honderden guldens voor een doorsnee gezin. Nu heb ik het nog over een gewone winter, kan je nagaan als het een strenge winter wordt". Daarom stelde Wiegman in zijn, door alle fracties gesteunde mo tie, voor om bij de regering te reage ren. Dit wilde hij samen doen met de 20 grootste steden van het land die al een dergelijk initiatief hadden voorgesteld. Hij vond het ook een foute ontwik keling dat de subsidiekraan voor warm te-isolatie langzaam wordt dichtgedraaid, terwijl de gasprijzen stijgen. Bruseker van de CPN legde uit dat de gasbaten niet alleen naar de regering gingen, maar dat onnoe melijk veel van dat geld bleef hangen aan de strijkstok van de oliemaat schappijen. Hij wilde bij zijn oude in gediende motie, (weigeren de aard gasverhoging aan de Gasunie te beta len) blijven. Wethouder Scheeres reageerde op de voorgestelde tariefsverhogingen en de daarop ingediende moties. Hij vond de ingediende motie van Wiegman uitstekend en noemde hem beleids ondersteunend. Hij was daarom be reid zich aan te sluiten bij de twintig gemeentes die gaan praten in Den Haag. De motie van Bruseker viel niet in goede aarde bij de wethouder. Hij vroeg zich af of Bruseker zich reali seerde wat de gevolgen van een wei- A ad Wiegman: Gasprijsstijgingen ondersteuning kabinet". gering zijn. „De le maand zal je nog gewoon gas krijgen, de 2e maand ook nog, maar de 3e maand krijg je dan toch wel moeilijkheden, denk ik. De minister zal zich er waarschijnlijk mee gaan bemoeien, en volgens mij komen we er dan niet zo gunstig af". Scheeres was verder er ook wel voor om over de 8,8 pet tariefsstijging van het water te gaan praten in Rotter dam. Dit was een motie van de CPN- er Bruseker. Bruseker vond het niet eerlijk hoe Rotterdam de prijzen voor Schiedam berekende. Er zat te veel verschil tussen de procentuele stijging van drinkwaterprijzen die de Rotterdammers de Schiedammers be rekenden en die de Rotterdammers hun eigen bewoners aansloeg, vond Bruseker. Sscheeres raadde Bruseker aan eens te bekijken hoe het Schiedamse ta rief berekend wordt. „Ik ben bereid om te knokken als een leeuw in Rot terdam. Ik ben echter bang dat ik met lege handen terugkom, maar ik verwijs bij deze naar de opmerking van de heer Noordegraaf". Noorde- graaf (PPR) had in een eerder be toog namelijk gezegd dat „men niet hoeft te slagen om te ondernemen, ook het pogen heeft iets schoons". Openingstijden bruggen en sluizen SCHIEDAM - Burgemeester en Wet houders hebben op 11 november 1980 vastgesteld het „Besluit ope ningstijden bruggen en sluizen in de gemeente Schiedam". Dit besluit treedt in werking op 1 januari 1981. De periode waarbinnen de in Schie dam gelegen bruggen en sluizen kun nen worden geopend voor het verle nen van doorvaart aan vaartuigen is: Op werkdagen van maandag tot en met vrijdag van 7.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.30 uur; Op zaterdag van 7.30 uur tot 12.00 Indien een vaartuig of een vlot vóór het einde van bovenvermelde tijden voor een brug of sluis ligt en de brug- of sluiswachter voor het einde van bedoelde tijd is verzocht om doorge laten te worden, doch deze niet in gelegenheid is geweest nog voor het einde van die tijd dat vaartuig of vlot door te laten, wordt die tijd voor het vaartuig of vlot geacht nog voort te duren, behoudens in gevallen van overmacht. Voor een doorvaart door een brug of sluis buiten de vermelde tijden is een vergoeding verschuldigd, gelijk aan het bedrag van de werkelijke extra kosten. g|::; VLA ARDINGEN Etsen en aquarellen van Dirk Brouwer sieren tot en met 14 december de muren van Kunst Plus. gevestigd aan de Joban Willem Frisolaan 70. Eenvoudige gegevens kan deze Vlaardingse kunstenaar op een wat ab surde manier uitbeelden. Vakantiebelevenissen gebruikt Brouwer voornamelijk als onderwerp voor zijn werk. Bij het uitwerken van de aante keningen in zijn logboek laat hij echter zijn fantasie de vrije loop. Het resultaat is een collectie zeer interessante pren ten. Sinds korf heeft KunstPlus een kleine verzameling keramiek van o.a. Nanna Tintel en Djoke Dokter. KunstPlUs is el ke zaterdag en zondag geopend van 13 tot 17 uur. waar vindt je knipprijsjes natuurlijk bij... Groot couponvoordeel... Per coupons van 2-4-6 of 12 me ter wordt deze mooie gordijnstof verkocht. In diverse kleuren en dessins. 120 cm breed. Per meter voor Frans Kuil:Wetenschappelijke vorming moet aansluiten op de praktijk. tiende maand die wordt uitgekeerd. Ik vind in feite dat het personeel daar iets tegenover zou moeten stel len. Eigenlijk zou je moeten overgaan tot een groepsgewijze beloning. Als een groep chauffeurs veel ongelukken veroorzaakt, dan zou zo'n extra be loning moeten blijken. Een keuken- groep die goed gewerkt heeft zou een grotere uitkering moeten krijgen" Volgens Frans is het ook een goede zaak dat kaderpersoneel een stukje aandelenkapitaal van het bedrijf krij gen. „Je creëert een stukje extra spanning. Ze raken dan gemotiveerd om meer kennis te verwerven. Men sen die medeverantwoordelijk zijn voor de continuïteit van het bedrijf, moeten een stukje van de spanning delen. Er moet echter altijd één „hoofdmotor" binnen een onder neming blijven", aldus Frans Kuil. coupons gordijnstof SCHIEDAM - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben verklaard geen bezwaar te hebben tegen de be sluiten van de gemeenteraad van Schiedam waarbij, met een wijziging van de begroting 1980 en in afwach ting van de formele goedkeuring van die begroting, de volgende kredieten zijn verleend - f 25.000,- voor de opening van het wijkontmoetingscentrum en de bi bliotheek in Schiedam-Noord; f 151.310,- voor het verbeteren van een aantal gemeentelijke gymnastieklokalen; - f 80.000,- voor het diversity net werk van de politie; f 444.800,- voor het aansluiten van 124 woningen in Woudhoek- Noord (deelplan IB) op gas, water, elektriciteit en CAI. SCHIEDAM De carnavalsvereni ging De Rietzeilers zit met hun Prin senwagen in de maag. Zij zijn ge dwongen uit te zien naar een vervan gende ruimte waar zij de wagen voor de jaarlijkse optocht gereed kunnen maken. De laatste jaren boden de werf Gusto en het GEB (de gashouder op het terrein) de helpende hand. Iets dat door sluiting en verhuizing niet meer mogelijk is. Zij doen nu een dringend verzoek aan Schiedamse Vlaardingse of Rotterdamse onderne mers hen (tegen vergoeding) aan een een zeer geschikte ruimte te helpen. Overdag kunnen de volgende tele foonnummer gedraauid worden; 268468,701456 en 154540. (fi waar vindt je wat je zoekt natuurlijk bq Houdt uw laarzen in model... met deze prima laarzenspanners. Met handige ophanghaken. Van bruine kunststof. Geen 9,95 SCHIEDAM - De heer A. van Dijk gaat na een periode van ruim zes jaar zijn lidmaatschap van het Dagelijks Bestuur van Rijnmond beëindigen. Voornaamste reden van de Schie dammer om op te stappen is de po sitie waarin Rijnmond is komen te verkeren. „Ik geef er thans de voor keur aan niet meer in de praktijk van elke bezig te zijn met discussies over de bestuurlijke toekomst." Daarnaast zegt hij ook de behoefte te voelen „dichter bij het uitvoerend niveau werkzaam te zijn". Van Dijk streeft er naar de ingangsdatum van zijn ontslag samen te laten vallen met die van zijn collega A. van 't Laar, die onlangs eenzelfde beslissing nam. SCHIEDAM Winkels mogen rond de komende feestdagen weer op ge wijzigde tijden geopend zijn. De na druk hierbij ligt op het woord „mo gen". hetgeen een openingstijd van vijf uur 's ochtends wel duidelijk maakt. vrijdag 28 november van 18.00 tot 21.00 uur; zaterdag 29 november van 5.00 tot 17.00 uur; maandag 1 tot en met donderdag 4 december van 5.00 tot 21.00 uur; vrijdag 5 december van 5.00 tot 18.00 uur. Rond de kerstdagen mogen winkels geopend zijn op: vrijdag 19 december van 18.00 tot 21.00 uur; zaterdag 20 december van 5.00 tot 17.00 uur; maandag 22 en dinsdag 23 december van 5.00 tot 21.00 uur; woensdag 24 december van 5.00 tot 18.00 uur; zaterdag 27 december van 5.00 tot 17.00 uur; maandag 29 tot en met woensdag 31 december van 5.00 tot 18.00 uur; vrijdag 2 januari van 5.00 tot 18.00 uur en zaterdag 3 januari van 5.00 tot 17.00 SCHIEDAM - Aan de Hoogstraat 164A iswoensdag 26 november Schiedams' eerste galerie geopend. Het fraai opgeknapte pandje kreeg de naam „Galerie Lidewijde" mee. De Rotterdamse Els van Wijk is eigenaar van het bedrijfje. Zij organiseerde een eerste expositie van het werk van haar zus, Marijke van Wijk, en een vriend. Hans Blank. Beide kunstenaars hebben een studie aan de Rijksacademie voor beeldende kunsten te Amsterdam volbracht. Het ligt niet in de bedoeling van Els ^ordt gehouden. Geïnteresseerden van Wijk om zich alleen tot bekende zlJn al''jd welkom om eens te komen en bevriende kunstenaars te beper ken. In principe komen alle kunste naars die tegen betaalbare prijzen werk leveren waar Els wat in ziet in aanmerking. Ook Schiedamse 'schil ders en beeldhouwers of mensen die werk over Schiedam maken, kunnen bij Lidewijde terecht. Het werk van Marijke van Wijk be staat uit olieverfschilderijen. De 34 kunstwerken zijn van uiteenlopende formaten en prijzen te beginnen bij f.80,- oplopend tot f. 2.200,-. De ha vens en het circus vormen de onder werpen van de schilderijen, die soms wat expressionistisch aandoen. De beeldjes van Hans Blank stellen mensen en dieren voor. De beelden hebben een krachtige uitdrukking die een beetje aan „oervormen" doet denken. De prijzen van de bronzen afgietsels variëren tussen de f. 800,- en de f. 3.600,-. In verhouding met de bronsprijs is dat aan de goedkope kant. Uniek Voor Schiedam is het uniek dat er nu een galerie gevestigd is. Veel winke lende voorbijgangers probeerden dan ook al voor de officiële opening een kijkje binnen te nemen. Els van Wijk koos speciaal voor een vestiging in Schiedam omdat hier buiten kunst handels niets van dien aard was. Els van Wijk is van plan jonge Neder landse kunstenaars gelegenheid tot exposeren te geven. Om de zes a acht weken zal er een nieuwe tentoonstel ling georganiseerd worden. Behalve schilderijen, tekeningen en sculpturen zijn ook foto's, wandkle den, keramiek en sieraden in Galerie Lidewijde te verwachten. Van elke tentoonstelling worden affiches ge drukt, zodat iedereen op de hoogte kijken. De koffie staat in ieder geval klaar. Lidewijde is geopend van woensdag tot en met vrijdag van elf uur 's ochtends tot en met zes uur 's avonds. Op zaterdagen gaat de gale rie om negen uur open en wordt om vijf uur gesloten. Op koopavond (donderdag) is Lidewijde tot negen uur geopend. Galerie Lidewijde aan de Hoogstraat.

De Havenloods | 1980 | | pagina 5