'Nederlands elftal arrogant en onvolwassen' 'Ik ben blij met alles wat groeit en bloeit' ss5.tss.wx bssswus' INFORMATIE UITZENDKRACHTE 30(fm van Hanègem: Ing. J. Kortenhoeve van 'Blijdorp' door Ernst R. Hofmann, A.I.J.P. SCRIPTUM ROTTERDAM - Bij onze binnenkomst in de bestuurskamer van FC Utrecht, zit Wim van Hanegem rustig met zijn ploeggenoten aan de lunch. Trainer Han Berger en Gerard van de Lem hebben het hoogste woord. Na wat zakelijke me ldingen, stapt de gehele groep van tafel en Van Hanegem - de handen in de zak - ioopt naar ons toe. We wjjzen naar de muur, waar een afbeelding hangt van het nieuwe stadion Galgewaard. Hij knikt en zegt: „Ziet er mooi uit. Zal ik niet meer meemaken. Het gaat beter dan vorig sei zoen en ik begin weer te twijfelen. Maar zoals her er nu naar uit ziet stop ik over vijf, zes maanden. Je hebt geluk want de competi tie duurt dit jaar langer, dus je kunt me wat langer bewonderen". Hij lacht en steekt een sigaret op. Ondanks de transfer destijds van - Feyenoord naar AZ'67 bleef „de kromme" populair in Rotterdam. De laatste maal dat Van Hanegem met zijn huidige werkgever, FC Utrecht gauw; krijg het lazerus maar, ik voet- de kuip bezocht, scandeerde Feyen- ■- oords engelenbak vak-S, verschillende DOOR JAAPDEYBEL malen zijn naam. Een verklaring voor "eer en traP. 'm 0P«n. normaal. I J J Nee ze moeten on If, 17-ianoe leef. die populariteit kan de oude meester. Nee, ze moeten op 16, 17-jarige leef tijd pas de mogelijkheden van een speler bekijken. Laat die jongeren maar aanrommelen want we moeten het toch van de creatieve spelers zo als een Moulijn, Keizer, Cruyff, Ling en ook Kristsnsen hebben. Die Deen heb ik vaak vervloekt maar hij deed soms schitterende dingen. Eén van de L„ weinige talenten die er in het huidige voetbal nog rondloopt is Rcné van 36 jaar inmiddels, niet geven. „Misschien komt het omdat ik meest al spontaan reageer. Ik denk nooit dat moet ik nu doen, want dat vin den de mensen leuk. Een vedette voel ik me piet. Ik moet er ook voor wer ken. Kan niet zeggen: hier die bal. Ie- zjjn verziekt en misplaatst arrogant. Ze willen veel geld verdienen en er zo weinig mogelijk voor doen. Wanneer ze een wedstrijd verloren hebben zit ten ze een uur later te zingen en met elkaar te bespreken welke discotheek die avond bezocht zal worden. Dat heeft Wim Jansen ook zo teleurge steld. Hij is bij Feyenoord niet wegge gaan omdat hij moeilijkheden had met het bestuur of Stephan. De voor naamste reden was dat spelers die in mijn tijd nauwelijks goed genoeg wa ren voor het C-team, nu openlijk de kwaliteiten van Jansen ter discussie stelden. Belachelijk. Het is de beste speler die ik ooit heb meegemaakt. Hü kan goed voetballen en daarnaast zuigt die over het vc 'd als een Hoover. Toen ik bij Feyenoord speelde zat ik na een nederlaag samen met hem tot diep in de nacht uit te dokteren wat er fout was gegaan. Nu heb ik dat een beetje van me afgezet omdat Utrecht meer wedstrijden verliest dan Feyenoord vroeger en ik dan hele maal geen oog meer dicht zou doen. Kijk, als ik een bal verspeel vervloek ik mezelf. Als een ander dat doet kanker ik ook. Waarom doet ie lui dat nou niet zo, denk ik dan. Voetbal is in feite heel simpel, maar erg moei lijk over te brengen. Je kunt wel te gen iemand aanpraten, zit het er niet in dan komt het er ook niet uit". Gezeur „Het is destijds eigenlijk allemaal fout gegaan bij de basis. Zelfs het jeugdvoetbal is prestatiegericht. De trainers waarschuwen creatieve spe lers dat ze niet moeten pingelen. Als twaalfjarige denk je na dat gezeur drie jaar te hebben aangehoord al man uit en speelde de bal onmiddel lijk af, omdat hij wist dat anderen daar iets beters mee konden doen. Ik ga ook niet met Van de Kerkhof sprinten. Peters doet het helemaal fout. Haalt ie bij Willy van de Kerk hof de bal van de voeten. Het gevolg is dat de overige middenvelders terug moeten om als aanspeelpunt te fun geren. Dan heb je weer zes. zeven man achter de bal. Geen wonder dat Kist en Vermeulen niets klaar maken. Er valt een enorm gat". „Die actie van Peters vond ik trou wens toch vernederend. Zo van geef die bal maar hier, want je kunt er toch niets van. Zelfs Cruyff deed dat niet. Ja, soms bij Suurbier, die heeft een trap van een olifant in z'n benen. Ik had dat nooit bij Israel of Laseroms hoeven te proberen want dan had ik een peun gekregen. Je moet zorgen dat de spelers zoveel respect voor je krijgen dat ze de bal automatisch bij je in gaan leveren". Terugkeer „i voeiuai nog ronuioopi is ivur is netzo belangruk als de der Gyp veaak sche,^ ik op >m Hy U-: 1kan veel beter. Je kan niet zoals in Nog steeds is h« bezeten van voetbal Zyn geval, één goede en vier slechte en de wil om te winnen dry ft hem wedstrijden spelen. Maar ja, als ie per net als in vroegere dagen vaak tot ongeluk drie goede wedstrijden speelt het uiterste Tudens het gesprek geeft dan i00pt ie de kans geselecteerd te de 54-voudig international aan wat WOrden voor het Nederlands elftal, volgens hem nus is met het Nfder- jr0 gaat jat momenteel. Neem nou Toine van Mierlo, misschien een leu ke jongen, maar geen international. Als ik bondscoach was geweest had Verziekt ik Schapendonk en Hiele voor Does- burg naar Uruguay meegenomen. Dan Van Hanegem. „Het is een mentah- probeer je tenminste wat. Zwartkruis teitskwestie. De huidige voetballers experimenteert wel, echter steeds m,cnl^ct arrn„ant Wim van Hanegem: „Wim Janten is niet voor Stephan of het bestuur Feyenoord weggegaan „Een terugkeer in het Nederlandse elftal en dan een rol vervullen als Van Moer bij België doet, zie ik niet zit ten. Wanneer Zwartkruis me dat zou vragen, zou ik het niet doen. Wel als het verzoek van een Happel of een Michels zou komen. De enige twee trainers die het Nederlands elftal zou den kunnen helpen. Die hielden een bespreking van tien minuten en daar na wist iedereen waar ie aan toe was. Nederland kan Spanje nog wel halen. Doen ze dat niet dan verwacht ik een verdere daling van de publieke belang stelling en daardoor het verdwijnen van een aantal clubs. Nee, geen opti mistisch toekomstbeeld. Wat mezelf aangaat zie ik het wat zonniger in. Ik ben mede-eigenaar van een tennisconr- plex in Den Haag en misschien ga ik ooit eens die kleine apies trainen. Een trainerscarrière ambièer ik niet. Het is een hondebaan en bovendien pen. Misschien probeert Zwartkruis heb ik geen diploma's. Wel een poos de volgende wedstrijd Brandts als doelman, voor de hoge ballen. Je moet natuurlijk altijd uitgaan van de kwaliteiten van de spelers, ze op de een"reepTwatta' juiste plaats neerzetten. Dan krijg je het hoogste rendement. Want heus er lopen in Nederland nog voldoende klassespelcrs rond waarvan een elftal samengesteld kan worden, dat mee- je voor geleerd maar ik werd gek in Zeist. Het enige positieve wat ik daar gehad heb was het lunchpakket en „Het is bijna gebeurd met m'n voet bal carrière. Zit er af en toe toch wel mee. Wanneer ik opnieuw moest be- draait in de Europese top. De meeste ginnen zöu ik weer dezelfde beslis sing nemen. Dus niet eerder naar het buitenland om het grote geld te pak ken. Geld heeft me nooit geïnteres seerd, het is niet m'n belangrijkste drijfveer geweest. En ik heb er geen containers vol van thuis staan. Het gevoel na een overwinning, die inten se tevredenheid, daar was ik en ben ik nog steeds aan verslaafd". Lof „Blijkt weer uit die persboycot. Vin den ze 't gek dat het publiek weg blijft. Dat ga je krijgen met dit soort acties. De mensen gaan zich steeds meer tegen het topvoetbal - dus ook tegen ons afzetten, met alle gevol gen van dien. Dat vergeten die jon gens. Als Cruyff vroeger had gezegd, mensen ik praat niet meer met jour nalisten dan hadden er zeker vijf ge zegd: daar hebben wij geen bood schap aan. Laf vind ik 't. Ze verschui len zich achter de journalisten ter wijl juist zjj met hun slechte spel de bondscoach beledigd hebben. En nu is dezelfde Zwartkruis trots op ze, nou ja. een aardige man hoor, maar zo lopen er honderdduizend rond. Hij spreekt zichzelf ook constant te gen. Na de wedstrijd tegen Duitsland had ie een klasse-team en nu hebben ze twee keer op de flikker gehad en dan weet ie 't niet meer. Laat hij de durf hebben om tegen de spelers te zeggen wat ze fout doen. Iedereen wil het spel bepalen. Komt omdat één of andere gek destijds de kreet „totaalvoetbal" gei'ntroduceerd heeft. Ze vergeten dat iedereen een taak heeft. Theo Laseroms schakelde z'n Wist u. beste lezer, dat sey, Alderney, Groot-Brit- zijn bouwwerken uit. het verzamelen van aan- tannië en de „Internatio- Voorts een zegel van 60Pf tekenstrookjes steeds nale autoriteiten" (ver- ter ere van de natuurkun- meer verzamelaars in zijn moedelijk wordt de We- dige A. von Chamisso, die ban trekt? Er zijn al hele reldpostvereniging op een medaillon is alge verenigingen. die zich hiermee bedoeld) werd beeld. Hij vluchtte als daarmee bezighouden, overeengekomen dat de Louis Charles Adelaide Niet voor niets publiceert postadministratie van de Chamisseau de Bon- PTT in haar DO H511 het Guernsey frankeerzegels court voor de Franse Re- volgende: Gebleken is dat en bijzondere postzegels volutie naar Berlijn. Aan regelmatig wordt voldaan voor Alderney als regio- de belangrijkste dichter aan verzoeken van verza- nale uitgiften zal uitleve- uit de jonge romantiek, meiaars gebruikte en/of ren. Dat kenmerkt een Achim von Arnim, tenslot- ongebruikte R-stroken over het paardje getilde te wordt eveneens een ze- toe te zenden. In verband postadministratie, die tij- gel van 60Pf gewijd Alle daarmee wordt het ver- dens de Internaba 74 te drie zegels komen uit op melde in de PTT-gids Bazel de uitspreek deed: 15 januari (etc in herinnering ge- We hebben geen filatelis- bracht waarin is voorge- tische journalisten meer schreven dat aan verzoe- nodig, wij zitten vast in het ken om verstrekking van zadel! U zult zich wellicht gebruikte en/of onge- herinneren, dat ik vanaf bruikte R-stroken voor die datum geen nieuws verzameldoeleinden niet over de Kanaaleilanden mag worden voldaan. Zo- meer verstrek. Laat ik het ik-utw.,-twrtin ver deze dienstorder voorzichtig formuleren: Kennelijk wil men met de- Ze zijn uitsluitend com- ze bepaling misbruik van mercieel, d.w.z. op de R-stroken vermijden. Bij beurs van de goedgelovi gen aantal postadminis- ge verzamelaar, uitge- traties worden zelfs de R- richt, dus postaal geheel stroken van een dagteke- overbodig. Zonde van ie- ninqsstempel voorzien. dere cent, die men eraan besteedt. Koopt u voor Groot-Brlttannlt: Voor die flauwe kul liever een de goede orde hier nog goede zegel van Neder- de gegevens van de land, die u nog mist. Kerstzegels -l:- J door jl: In no vember verschenen drie Michel-catalogi: De Mi chel-Junior Duitsland, ge heel in kleur, de catalogus Duitsland brieven met no teringen voor enkelvoudi ge frankering, gemengde frankering en meervoudi ge frankering. Wie heeft er in ons land de moed, eens een brievencatalo- plaatsgebrek vorige keer Straks komt nog het vo- gus op de markt brem niet meer gemeld konden - gelparadijs Sark (aantal gen? ^ijn advies' verza worden: op 19.11.80 kwa- bewoners: 1 vogelwach- me„ u brieven iaat de men de vijf zegels met ter) en de grote run op de postzegel erop zitten en kerstdecoraties aan de lo- ..voorlopers" - u herin- ,racht van e,ke waarde ketten. Ze vinden hun nert *ich '°ch nog aan die een ecbt gelopen brief te oorsprong in de verre his- ongelukzalige prentjes bemachtigen (zie ook torie van Europa, nl. de zonder waarde met en mijn ui,Voerige bijdrage kerstboom (eerste overle- zonder opdruk „Europa" Van mei J.I.). De derde co vering afkomstig uit de El- van dat soort eilanden, talogus omvat Noord-en zas!). klimop, kaarsen. Harm. Jethou en Lundy Middelamerika Voorts dennegroen, mistel en inbegrepen. Goddank is gaf B0rek een aantai gebeeld op zegels 12, 13.5, 15 en 17.o pen ce. Het uitgiftepro- gramma 1981 luidt blijft Veel nieuws uit de Duitstalige landen. Om te beginnen met de lië/Chili, Australie/Nieuw Zeeland. Italië, Japan/Riu Kiu, Canada/New Found- Heuss-Knapp, de ?jfina <VR> en Uruguay- vrouw van de toenmalige 'Paraguay/Bolivia (kleu- volgt: 6.2: folklore (Valen- Bondspresident, die zich ren>- tijnsdag) als bijdrage lot door de haar in h0t 'oven de CEPT-uitgifte 1981; geroepen Heuss-Stichting DDR: Hier heb ik heel 25.3; Internationaal Jaar voor sociaal werk en moe- wat in te halen: 28.10 eet- de Gehandicapten; df^.c^aP_ onvergetelijk bare paddestoelen 5, 10, 13.5 vlinders; 24.6 Natio- heeft gemaakt, nale Stichting voor Schot- oo^ 'n Oit land land; 12.8: Prijs van de van 60Pf voor Gehandi- Hertog van Edinburgh: capten. De Raad van Eu- 23.9: visserij en 18.11 r°P0 voert dit jaar een Kerstuitgifte. Boven- campagne voor de „Re- dien verschijnen op 14.1 naissance van de Europe- Voor treinenliefhebbers zes nieuwe frankeerze- se Steden". Ter gelegen- belangrijk de serie smal- gels van 2.5, 11.5, 14, heid daarvan ook hier een spoor-spoorweg 20/vig- 15.5, 18 en 25p. Eerder, waarde van 60Pf. Een net/25Pf locomotief/tra- 22.10.80, kwamen grote hit beloven de expe- ject/personenwagen i andr~ -„i- ■- - ter wa 3 en 22p. Voorts 15, 20. 35 en 7ÖPf, 11 zegel geofysica (het onderzoek van de aardkorst): 20, 25, 35 en 50Pf als samendruk in blokvorm alsmede een frankeerzegel van 1 mark. k vertel- en 50Pf bevat. Helaas ont- de vorige breekt de plaatsruimte voor verder nieuws uit Oostenrijk (belangrijkl) van Guernsey en Alder- Berlijn: Ter ere van de Liechtenstein, Vaticaan- ney streven naar postale belangrijkste architect stad. Verenigde Naties onafhankelijkheid van Al- van zijn tijdvak, K. Ph. von Zweden, Israël en Cyprus! derney. Onder voorbe- Gontard, geeft de PTT op Zij staan in de volgende houd van de goedkeuring 15:1 een 50Pf zegel met rubriek op de eerste van de staten van Guern- diens portret vóór een van plaats! er een worden gesteld, melding, waarover u zich de u hierover in eigen gedachten kunt rubriek. Hoogte ziekengelduitkering. de volgende taald doch geldt het loon dat de inlener aan de uitzendkracht zou hebben betaald De Nieuwe Algemene Bedrijfsvereni- a|S deze bij hem In vaste dienst zou zijn ging, en met die bedrijfsvereniging heeft Als op de uitzendkracht de A.B.U.- geweest. Het aldus over de laatste 13 we de uitzendkracht te maken, kent een spe- c.a.o. van toepassing is geldt het loon dat ken (65 werkdagen) berekende loon ciale regeling voor het vaststellen van het door het uitzendbureau is betaald; dit zal wordt gedeeld door een getal dat verkre- z.g. dagloon. Basis voor de berekening is dus het geval zijn als de uitzendkracht gen wordt door die 65 te verminderen me t het loon dat de laatste 13 weken is ver- kantoor- of administratief werk verrichtte; dlend. Daarvoor echter neemt de bedrijfs- indien op de uitzendkracht geen c.a.o. van Dagen waarover ziekengeld is betaald, vereniging niet zonder meer het loon dat toepassing is geldt in principe niet het Inklusief de wachtdagen; dagen waarop bij het uitzendbureau is verdiend, doch loon, datdoor het uitzendbureau is be- vakantie met doorbetaling van loon Is ge in; niet-betaalde feestdagen en dagen rover w.w.-ultkerlng is genoten. DE Q HAVENLOODS DONDERDAG 8 JANUARI 1981 «2-583 Hortulanus ing. J. Kor tenhoeve is trots op zijn tuin én op zijn kassen. Dat zullen er uiteraard wel meer in Nederland zijn maar de heer Kortenhoeve heeft "toevallig" het beheer over de botanische afdeling van de enige dierentuin in ons land die zoiets rijk is en die is te vin den aan de Van Aerssenlaan in Blijdorp, te weten de Konin klijke Rotterdamse Diergaarde. Bijzonderheden: naast de fraaie beplanting van de uitgestrekte groen- en bloementuin herbergt "Blijdorp" een groot aantal bij zondere heesters, bomen en co niferen. Daar trots op te zijn als alles uitstekend gedijt is dan een vanzelfsprekende zaak! De heer Kortenhoeve vertelt "Wij hebben hier in de diergaarde dan ook nog kassen met een totale opper vlakte van 700 m2. Daarin bevinden zich een uitgebreide verzameling van warme en koude kasplanten, orchi deeën, boomvarens, planten ook uit bijvoorbeeld Australië en Nieuw- Zeeland en heel veel succulenten. We staan internationaal geregistreerd, samen met vijfhonderd tuinen in de hele wereld waarmee we via de zogeheten Index Seminum, waar allerlei zaden genummerd in staan, zaden kunnen uitwisselen. Daar wordt een flink gebruik van gemaakt. Zo zijn er bijvoorbeeld in twee-en- een-halve maand aan 150 tuinen op verzoek 5348 zakjes zaad verstuurd. Die aanvragen en verzoeken duren tot half mei, dan staat het weer een poosje stil. Ik ben blij met die moge lijkheid want zo kom je natuurlijk aan bijzonder materiaal." Een aantal kassen in de diergaarde is -helaas, maar heel begrijpelijk- niet toeganke lijk voor het publiek. Een uitzonde ring wordt gemaakt voor bijvoor beeld tuinbouwscholen die excursies naar "Blijdorp" maken. Op aanvraag aan de botanische afdeling kan voor een rondgang in de kassen toestem ming worden verkregen. De bezoe kers mogen overigens wel in de tro pische- en de Kosterkas. De heer Kor- tenhove werkt nu elf jaar in de Dier gaarde. Zijn opleiding kreeg hij aan de Hogere Tuinbouwschool in Frede- riksoord waarna hij zijn kennis uit breidde in de praktijk en door zelf studie. "Alles wat groeit en bloeit heeft mijn belangstelling" zegt hij. "Daarnaast heb ik ook bemoeienis met de aestetica van de tuin. Mijn af deling heeft 19 mensen in vaste dienst en verder werken er nog zes tot acht mensen via de ge meentelijke sociale werkvoor ziening die in hoofdzaak de op- ruimwerkzaamheden doen. Grote liefde Hoewel mijn eerste aandacht uitgaat naar de tuin heb ik mij met opzet nergens in gespecialiseerd. Natuurlijk heb ik onder m'n "groene vrienden" wel planten waar mijn grote liefde iiaar uitgaat zoals naar de Austra lische en de Nieuw Zeelandse gewas sen en die uit Nieuw Guinea. Die zijn erg fraai allemaal maar wel moeilijk om in ons land te kweken omdat het hier eigenlijk te vochtig voor ze is. Maar als het lukt is de voldoening des te groter, dat spreekt. Heel wat men sen brengen de laatste tijd hun plan ten die te groot zijn geworden'voor de huiskamer, zoals kamerdennen en yuga's, naar ons toe. We zijn daar erg blij mee. Laat ze ze maar brengen. ing. J. Kortenhoeve in een van de kassen. wij hebben er altijd wel een plaatsje voor." De planten worden na een kennisgeving dat ze beschikbaar zijn door het Djergaardepersoneel zelf op gehaald. Voor de tuin, die, naast de dieren van "Blijdorp", terecht veel bewondering wekt, worden de perk- planten zelf gekweekt. Dat die tuin ieders belangstelling heeft bleek trou- wens onlangs wel uit een enquête waarin bezoekers (sters) dit duidelijk lieten uitkomen. Veel mensen weten echter niet eens, dat de Diergaarde zelf een botanische afdeling bezit en dat gaat de heer Kortenhoeve toch wel aan het hart, zo wordt ons duide lijk. Maar wat hij veel erger vindt zijn de vernielingen die aan de naamge ving van de planten en bomen voor komen. "Wat men er aan heeft om die naambordjes kapot te maken of mee te nemen begrijp ik niet", zucht hij. Maar dan nog even een prettiger bericht. De botanische afdeling is bezig gewone, alledaagse planten in dtf tuin te vervangen voor bomen en 2. Wat wordt op hot ziekengeld ingehouden? Op de ziekengelduitkering worden al leen Ingehouden premie AOW/AWW en loonbelasting. Premie voor de werkne mersverzekeringen (ziektewet, werkloos heidswet, ziekenfonds en W.A.O) behoeft niet te worden betaald. 3. Hoe met overwerkverdlenste? In voorkomende gevallen wordt bij de 4. Vakantietoeslag. Meeberekening van vakantietoeslag in het dagloon vindt plaats wanneer aan de volgende voorwaarden is voldaan: De uitkomst van bovenvermelde deling geeft het dagloon aan. Het kan echter ook zijn dat het aldus gevonden dagloon sterk afwijkt van het dagloon dat gemiddeld per jaar verdiend wordt. In dat geval kan 'hef dagloon berekend worden op basis van de gemiddelde jaarverdiensten. Er moet tijdens de dienstbetrekking aanspraak op vakantietoeslag hebben be staan en de uitzending moet tijdens de duur van de ziekte beëindigd zijn. heesters uit Japan, China, Noord Amerika en Canada. "Allemaal eigen kweek. "En achteraan bij de apenrots is een rosarium met zestig soorten ro zen. Beslist de moeite van een kijkje waard". "Wat plant u nu in uw eigen tuin in u w woonplaats Capelle aan de Hssel? Veel geks. (iewassen uit Japan, cv- claumpjes uit de Alpen, fleurig goed uit Chili. En ook eens een heel mooie yuga, maar die is onlangs gestolen! KITTY DAM 5. Maximum uitkering. De ziektewet geeft recht op een uitke ring van 80% van het dagloon. Bedraagt het dagloon meer dan 239,95 (dit be drag geldt voor 1980) dan wordt mét het meerdere geen rekening gehouden. 6. Wanneer gaat de uitkering In? Over de eerste 2 dagen van ziekte wordt geen uitkering verleend, zaterdag en zondag tellen daarbij niet mee. Is de eerste ziektedag dus een vrijdag dan gaat de uitkering pas in op dinsdag.

De Havenloods | 1981 | | pagina 13