SCHOLENKRANT MODERN ONDERWIJS IN OUD GEBOUW Hi Ilse en Marian kozen voor een technische school UITGAVE VAN DE HAVENLOODS EN HET ZUIDEN 15 FEBRUARI 1981 Renée: „Met bepaalde klasgenoten heb ik totaal géén contact' IET oude schoolgebouw neemt bijna een hele kant van de Tambóerstraat in Rotterdam- Crooswijk in beslag. In de buurt duidt men de school nog altijd aan als: „Eerste Technische School". Toch draagt de onderwijs- instelling al sinds 1974 een andere naam: „Streekschool "Rotterdam-Noord, school voor beroepsbegeleidend onderwijs. Jonge mensen die in bedrijven en op kantoren werken, kunnen hier een algemene of beroepsgerichte opleiding volgen gedurende een dag per week. Tevens verzorgt de school in samenwerking met vormingsinstituten volledige tweedagen programma's voor leerlingen nog partieel leerplichtig zijn. De leerlingen die de school be zoeken, komen uit Rotterdam en wijde omgeving. Wekelijks volgen 3275 mensen de dag avond- en semi-part-time les sen. Deze lessen worden gege ven door 140 docenten. Men heeft de keuze uit zo'n 70 verschillende cursussen op het gebied van: Elektrotcch- niekMotorvoertuigentechniek Wegenbouw, Leerbewerken, Detailhandel, Chemische tech niek, Bouw- en Houttechniek, Metaaltechniek, Onderhouds techniek en Installatietechniek. Men kan er terecht voor een Economische- en Administra tieve opleiding, maai ook voor een brugopleiding verplegende en Verzorgende beroepen. De leerling krijgt van een con sulent van het bij zijn opleiding behorende leerlingwezen prak tische begeleiding in het bedrijf waar hij werkt. Technisch Binnen in de school is het van oorsprong technische karakter bewaard gebleven. De cursisten die een technische opleiding volgen zijn in de meerderheid. De -praktijklokalen beschikken over uitgebreide apparatuur. De lokalen zijn erg hoog; de gangen lang: omstreeks de eeuwwisseling hield men bij het bouwen van een ruime opzet. Met verlaagde plafonds, kleur rijke kantines en vrolijke platen aan de muren heeft men het gebouw enigszins aan de eisen van de moderne tijd aangepast. ding volgen? Monique (16), Ha rold (27), Renée (21), alle drie cursisten economische en admi nistratieve beroepencategorie wilden op een aantal vragen wel antwoord geven. Ton (19) vertegenwoordigt de elektro- opleiding. Uit de voorbereiden de Gawalo4das geeft Leo (16) zijn mening en Ronald (17) Harold: Ik wil niet altijd het zelfde werk blijven doerj dan hu. Ik wil zowel financieel als a-materieel vooruit. Renée: Ik heb niet echt geko zen. Ik werk bij de P.T.T. en iedere nieuwe werknemer met Ronald: Ik wil me in het vak specialiseren. Op de L.T.S.heb ik de metaalrichting gedaan. Vind je dat het theoretische ge- deelté van de opleiding aansluit bij de situatie in de pfaktijk? Leerlingen Monique: De regionaal consu lent van het leerlingwezen heeft mij op {leze 'opleiding gé- wezen. Ik ben nog partieel leer- een MAVO-diploma is verplicht deze cursus te volgen. Ton: Ik wil nog wat erbij leren. Mijn baaS stelt deze opleiding verplicht. Dat vind ik best, want ik krijg de schooldag doorbetaald Leo: {tfijn baas vindt het be langrijk dat ik het diploma haal. Daarnaast ben ik nog leer plichtig. opberg- en overtypewerk doe. Wat ik op school leer pas ik in het bedrijf nog niet toe. Harold: Nee, er is geen aanslui ting, want het werk dat ik doe is lager geclassificieerd. Renée: Wat ik bij boekhouden en economie leer, kan ik op mijn werk niet gebruiken. Al leen Nederlands wel. Ton: Alles wat je hier leert, heb je in de praktijk niet nodig. Ik vind de opleiding waarde loos. Leo: Ja, een aantal dingen die ik hier heb geleerd kan ik op mijn werk goed gebruiken. Ronald: In de praktijk leer je eigenlijk meer, maar toch heb je wel wat aan de theorie. Monique: De Streekschool vind ik een goede school. De oplei ding is wel pittig. Op de tweede dag doen we weinig bij een vak als maatschappelijke begelei ding, dat is wel jammer. Harold: De lessen zijn wel goed. Renée: Ik ga niet met tegenzin naar school. Er is wel een men- taliteitsverschil tussen de deel nemers aan de Technische op leidingen en de anderen. Ton: Wel gezellig, er zijrn lek ker veel cafè's in de buurt. Leo: Streng, als je te laat komt wordt je al naar huis gestuurd. Ronald: Het is een oud ge bouw, waarin veel te veel leer lingen rondlopen. Kun je de school gemakkelijk bereiken, hoe lang ben je on derweg? Monique: Ik woon in Bleiswijk. Om op tijd te komen moet ik om kwart over zeven weg. Harold: Ik heb ongeveer 20 minuten nodig om met de auto uit Rotterdam Spangen te ko men. Renée: Vanuit Hoogvliet doe ik er ongeveer drie kwartier over met de metro en de bus. Ton: Ik ben ongeveer een uur onderweg. Vanuit Hoek van Holland neem ik de trein en in Rotterdam stap ik op de bus. Leo: Ik doe er drie kwartier over met de metro en de bus. Ronald: Drie kwartier met de trein en de bus. Heb je een goed contact met je klasgenoten en leraren? Monique: Met de klasgenoten beperkt het contact zich tot de schooldag. Het leeftijdsverschil is soms wel een probleem. Met de leraren heb ik tot nu toe geen ruzie gehad. Harold: Het contact met de klasgenoten beperkt zich tot de school, maar is wel goed. Wel rijdt één van mijn klasgenoten met me mee. Renée: Met bepaalde klasgeno ten heb ik totaal geen contact. Met anderen wel. Met de lera ren kan ik goed opschieten. Ton: Met de leerlingen is het contact goed. Met de leraar niet. Ik mag 6 uur per dag de lessen niet volgen. Leo: Ja, het contact in de klas is goed, maar buiten school heb ik geen omgang met mijn klas genoten. Ronald: Met twee klasgenoten heb ik een erg goed contact, omdat ze bij hetzelfde bedrijf werken als ik. Met de leraren heb ik geen problemen. Wat vind er ervan om maar één of twee dagen per week naar school te gaan en de rest van de week te werken? Monique: Leuk, afwisselend. Harold: Prettige onderbreking. Renée: Fijne afwisseling. Ton: Afwisselend. Leo: Ik vind het niet zo fijn, je bent er op je werk helemaal uit. Ronald: Het is afwisselend. Na jaren op school te hebben geze ten, l(jkt het me zo'n grote Henk de Moes, schooldekaan, onze klasgenoten vaak de pé in hebben is dat wij, Ilse en ik, beter zijn in tekenen. Daar ba len „the boys" enorm van. Je kunt er zeker van zijn dat ze extra hun best hebben gedaan op de komende tekenopdracht. Breinaald Zowel Ilse, die in Rotterdam- Ommoord woont, als Marian hebben een vader die met een technisch beroep zijn brood verdient. Thuis pakten ze maar al te vaak inplaats van de brei naald de soldeerbout van vader. De technische vonken sloegen over en de keuze stond na eindexamen Mavo-4 met in het keuzepakket natuur- en wis kunde (Marian) en Havo-3 met voldoendes voor wis-, schei- en natuurkunde (Ilse) vast: hun la tere beroep moest iets met va ders broodwinning te maken hebben. Het werd zoals gezegd procestechniek. tlse en Marian zijn enthousiast over de door hun gekozen rich ting. Wanneer zij de opleiding afmaken kunnen ze wachtchef- fin worden op bijvoorbeeld een olieraffinaderij in Europoort. „Maar dan moet de minister wel goedkeuren dat vrouwen in vol-continu dienst werkzaam zijn", zegt schooldekaan Henk de Moes, „anders wordt de keuze van een baan te beperkt. We hebben echter goede hoop dat tegen die tijd een en ander na behoren geregeld is. De emancipatie van de vrouw is nu in volle gang en dit valt er zeker onder. De meisjes hebben in ieder geval geen bezwaar tegen vol continu". Henk de Moes heeft samen met z(jn directeur de komst van Ilse en Marian van harte toegejuicht en gesteund. Henk heeft er ook voor gezorgd dat beide da mes zo mogelijk werden opge vangen, vindt dat het experi ment geslaagd is en hoopt dat nog meer meisjes het voorbeeld van Ilse en Marion zullen vol gen. En waarom ook niet? Vrouwen ter koopvaardij, vrouwen op marineschepen en vrouwen in de procesindustrie, het is een gegeven dat in deze tijd past. Willem Schothorst overgang om ineens de hele week te moeten werken. Is de praktijkbegeleiding in de bedrijven goed? Monique: Ik zit al vanaf augus tus op school, maar ik heb de consulent nog niet gezien. Harold: De praktijkopdrachten zijn niet erg duidelijk. Van de begeleiding merk je niet veel. Renée: De opdrachten zijn wel uit te voeren, maar van werke lijke belangstelling van Je con sulent is niets te merken. Ton: Alles wat je in de prakti sche theorie leert kun je prima gebruiken. Leo: De begeleiding van de consulent vind ik goed. Ronald: De consulent heb ik nog maar een keer gezien. De chef in het bedrijf helpt je ech ter wel goed. Willy Entrop OP een Middelbare Technische School. M.T.S. Zuid te Rotterdam-Zuid, twee meisjes aantreffen is bepaald geen sinecure. Technische beroeoen behoren voor het overgrote deel tot het monopolie van de man. Er is derhalve een behoorlijke dosis moed voor nodig om dat te doorbreken. #9 ft,eer,ing staat centraa' 'n deze, a'weer zesde> Scholenkrant van De Havenloods en Het Zuiden. WClti Sl&t f$0 m 00 'nterviews met jongens en meisjes uit het voortgezet onderwijs, opstellen van kinderen van de basisschool die straks naar de 'heel grote school' gaan, verhalen waarbij schooltype én leerling in het middelpunt staan, geven uiting aan het dit jaar gekozen thema "De Leerling". Ook bij onderwerpen over "Coëducatie - niet de sexe, maar het individu is belangrijk","Nijverheidsonderwijs" en het praatje van wethouder Den Dunnen loopt de leerling als een "roze-felrode draad" door het verhaal. Hoewel het onmogelijk is geweest om iedere school en hun leerlingen aan het woord te laten, het moest bij een keuze blijven, hebben we geprobeerd om zo gevarieerd mogelijk te werk te gaan: Menig keer veranderen van (scholen) spijs doet eten", is daarbij uitgangspunt Ilse en Marian, tijdens een praktijkles. Marian Maris en Ilse Douma, beiden 16 lentes jong, hebben dit schooljaar de levefigrote stap naar het technisch onderwijs genomen. Zij kozen bovendien een richting die tot nu toe nog nooit door vrouwen werd geïnfiltreerd de afdeling procestechniek. Twee jonge meiden temidden van 18 jongens in een klas op een school die op nog een meisje na (zij zit in het laatste jaar van de afdeling bouwkunde) uitsluitend lieden van het mannelijke geslacht opleidt. Hoe gaat dat en waarom kozen zij voor deze Ilse, krullend haar, blauwe ogen: „Ik geloof dat wij een gunstige invloed hebben op het gedrag van de jongens uit onze klas. Ze gedragen zich beschaaf der en sloeven zich bovendien extra uit omdat ze vooral niet de mindere van een meisje wil len zjjn. Grove taal wordt door onze klasgenoten zelden gebe zigd, wel door sommige oudere leerlingen op de school". Krul Marian, een Oud-Beijerlandse met grote bruine ogen en een beginnende krul in het half lan ge haar, haakt daar gelijk op in: „Ja, soms, roepen ze ons wel eens wat vervelends na, als wij na gym onder de douche zijn geweest. Zo van ,je hebt zeker liggen vrijen wat je haar is nog zo nat". Maar dat gebeurt niet al te vaak, want een ieder op school weet dat de directeur aan zulk soort opmerkingen gruwelijk de pest heeeft. Waar sip&e*

De Havenloods | 1981 | | pagina 21