Tony schildert zijn doeken dicht LEZERSSERVICE Anti-sliDcursus voor onze lezers Sprankelende teksten van Robert en Leen DE Q HAVENLOODS Universe timmert aan de weg Nieuw talent bij 'Schiedamse Ateliers 6' Diefstal van bord Draaiorgelshow Jeugd in Noord aan de wandel n; Half miljoen postzegels aan het college van Burgemeester en Wethouders heb ik nog steeds geen goede werkruimte. Ze zijn zelf te Dat is trouwens ook een gedachte ge weest die me heeft aangezet om Alarm Medische diensten vrijdagmorgen 9-12 uur. Bachplein iriuviwui v. roo Cl,:.,-.,.™ ..I rnein .nntakuur STICHTING KRAAMCENTRUM MAASSTEDEN INTE RK RU IS2e en 4e woensdag v.d. maand van 2-3 uur wijkgebouw Westerkade t/m nr. 24, Groenoord en Kethel: elke 3e don derdag v.d. maand van 2-3 uur wijkge bouw Bachplein. TELEFOONBAKEN VOOR VRAGEN OVER KANKER Integraal Kanker centrum R-dam, tel. 010 634130. Sociale informatie Kerkdiensten - het vliegveld Ypenburg de fijne vendien voor een tientje een prima lunch gebruiken. Wie na een dagje slippen op de anti-slipschoo! van de KNAC weer achter het stuur van zijn of haar eigen auto kruipt doet dat met een uiterst tevreden gevoel. En dat kan ook niet anders, want men heeft de auto onder de meest extreme omstandigheden een heel stuk beter leren kennen. Heeft ge leerd hoe een slip voorkomen kan worden, hoe je moet remmen zon der in een slip te geraken en wel ke handelingen er verricht moe ten worden om de auto zelfs uit de meest lastigste slip te halen. Zo'n anti-slipcursus van de Ko ninklijke Nederlandse Automo bielclub sterkt het vertrouwen van iedere automobilist of automobi liste en het kan niet anders dat mede daardoor menig ongeluk voorkomen is. Lezers en lezeressen van De Havenloods en Het Zuiden kun nen tegen zeer gereduceerde prij zen (f175. in plaats van f215.- per persoon) een anti-slipcursus van de Koninklijke Nederlandse Automobiel Club gaan volgen. Een dag lang is men te gast bij de KNAC om op de slipbaan nabij Vul de bon in (naam, adres, woon plaats en telefoonnummer) zodat de KNAC een afspraak met u kan maken en zorg ervoor dat niet u diegene bent die de macht over het stuur verloor. Wint zomer of winter: Nederland blijft een voch tig land, waar slippen altijd tot de mogelijkheden behoort. De actie voor onze lezers duurt tot en met april aanstaande. Adres: Woonplaats: Postcode: Telefoon: De KNAC neemt contact met U op voor het maken van een afspraak. Bon opsturen naar De Havenloods/Het Zuiden, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam, in linker bovenhoek a.u.b. KNAC vermelden. DONDERDAG 19 FEBRUARI 1981 8-575 SCHIEDAM - Fans van de Schiedamse formatie Universe hebben de ze week hun hart op kunnen halen. OJC-Noord contracteerde de groep al voor afgelopen zaterdag en vanavond zijn ze in café De Goudsbloem te zien. Bij OJC-Noord hebben de filmavonden nog altijd het meeste succes. Toen vrijdagavonden De Blauwe Brug de film „The Godfather" draai de, waren daar maar liefst 140 mensen op af gekomen. Cijfers die met popconcerten nog niet gehaald worden. Ook niet met Universe dat het Schiedamse publiek met twee optredens in vijf dagen wel erg verwend. Frans Mineur (drums), Thom van der Linden (piano), Remus Aussen bas) en Jasper de Koster zang en gitaar) zijn vanavond vanaf half tien in café De Goudsbloem, St. Anna Zusterstraat 30, te zien. De toegang is als altijd gratis. BON Voor deelname aan anti-slipcursus KNAC. Naam: Josien van Bochove, conservator van het Stedelijk Museum, op bezoek bij mij om mijn werk te bekijken. Ze vroeg me of ik het leuk zou vinden om bij de expositie "Schiedamse Alteliers 6" mijn werk op te hangen. Meestal schijnen pas afgestudeerden een soort terugslag te krijgen, maar daar heb ik geen last van gehad. Ver der is 't natuurlijk wel spannend, en daar hou ik wel van". Josien van Bochove kwam aan Tony's naam via zijn inschrijving voor een koninklijke subsidie. Met een lijst waarop veertig Schiedamse kunstenaars stonden ging ze langs alle ateliers, bekeek het werk en nodigde vier Schiedammers uit. "Ik vond het werk van Tony erg spannend", zegt ze, "en daarom heb ik hem gevraagd". Tony schreef inderdaad in voor een koninklijke subsidie. Hij stuurde drie schilderijen in: "Koninklijke Subsi die", een impressie van de kroning en de gebeurtenissen in Amsterdam op 30 april; "Das Drama" en "de Mis lukte Party". "Koninklijke Subsidie" vervaardigde hij speciaal voor die ge legenheid. Hij maakte foto's van de televisieuitzendingen van 30 april 1980, selecteerde ze en plakte ze daarna op Daarna schilderde hij het doek grotendeels dicht: alleen de belangrijkste gedeeltes liet hij open, zodat je toch nog kan zien wat er ge beurde. Tony maakte "de konink lijke subsidie" vanuit zijn instem ming met de leuze "geen woning, geen kroning" "Ik heb het schilderij speciaal ge maakt voor die subsidie, en toen het af was vond ik dat ik het niet kon maken om het niet in te sturen. De ideeën moeten kloppen, anders vind ik het resultaat niet goed". Familieportret Het feit dat Tony delen van schilde rijen wegschildert wanneer ze af zijn. of zelfs de hele doeken dichtschildert. doet sommige toeschouwers denken dat hij de dingen die te "pijnlijk" zijn naderhand bedekt. Toch is dat niet zo. "Het eerste schilderij dat ik dichtverf- de was "het familieportret". Ik was maanden lang bezig geweest om mijn familie bijna fotografisch precies op het doek te krijgen. Ik werk vaak nogal verhalend en ik heb een beetje een galgenhumor. Zo zaten mijn zusje en ik op de voor grond met ogen naar elkaar te knik keren, een soort grapje, omdat we een tweeling zijn. Toen het schilderij eindelijk af was, dacht ik: "waar ben ik eigenlijk mee bezig..."Ik wilde een daad stellen, en tegelijkertijd ben je met schilderkunst bezig. Ik begon dus het doek dicht te schilderen, niet omdat ik m'n familie niet zie zitten of zo iets dergelijks Dat wegschü- deren kost mezelf echt veel moeite bij zo'n werk waar je maanden aan bezig bent geweest. Ik was vreselijk zenuwachtig, maar ik dacht dat het beter zou worden. Ik vind zo'n werk wijze ook heel anders dan bij abstrac te schilderijen, egale vlakken in één kleur, met een boek vol filosofiën ernaast. vaak dingen die ik niet zogoed vind. ik maak eigenlijk m'n eigen kritiek. Kunstcritici kunnen schrijven wat ze willen, het blijft altijd een persoon lijke visie. "Kunstkritiek" bestaat uit een doek, waarop foto's zijn geplakt van onder andere hedendaagse kunstenaars Niet mooi Terwijl ik het werk maakte fotogra feerde een vriend van me het proces, waarin het doek steeds meer dichtge- schilderd werd. Uiteindelijk werden er schilderingen over elkaar gezet. Op de rand van het doek zat een ko nijntje, dat stond in verband met Joseph Beuys, een Duitse kunstenaar. Die heeft namelijk ooit eens een dode haas uitleg gegeven over ten toongestelde kunstwerken. Op het laatst werd het doek helemaal grijs. Grijs vind ik verwijzen naar het heden, dat vind ik ook nogal grijs. Bovendien heb je lelijke en mooie kritieken, zoals je ook lelijk en mooi grijs hebt. Aan "Kunstkritiek" maak te ik een kastje, waarin de foto's, het konijntje, hersens in potjes en een foto van het werk voordat ik het dichtschilderde liggen. Ook een krante-artikeltje, dat mij uiteindelijk deed besluiten "Kunstkritiek" te maken, ligt erin. Als ik het verkoop, krijgt de koper het sleuteltje van 't kastje. De toeschouwers bij een expo sitie hoeven niet in de kast te kijken, tenslotte is het ook nooit duidelijk wat de beweegredenen voor een criticus zijn om iets af te kraken of op te hemelen, legt Tony uit. Buiten de "dichtgeschilderde" doeken zijn er ook i.og andere schil derijen in het museum te zien. "De mislukte party" is één van de eerste werken die Tony maakte. Verder hangen er etsen "Hommage aan Kees Franse"een docent van de aca demie, en "de ontvoering". Beide etsen zijn in vier stadia afgedrukt: "Tony bewerkte de plaat met snij branders om gedeeltes van de voorstelling uit te vagen. Het werk dat Tony maakte naar aanleiding van het bezoek dat Joseph Beuys in 1980 aan het museum Boymans van Beuningen bracht is ook niet dichtgeschilderd. Omdat Tony in een zeepfabriek in Vlaardingen werkte kon hij niet naar het museum toe, maar hij zag later wel de video opname die van de avonden werd gemaakt.Hij beeldde Beuys uit zoals hij hem ziet: een wapperend handje om aan te geven dat Beuys een ouwe hoer is en een klein snorretje onder de neus: "In Duitsland zijn ze gek op leiderfiguren".. Ondertussen zit Tony niet stil. In de benedenruimte van zijn huis heeft hij een minuscuul werkplaatsje kunnen inrichten, (de expositie in "t Stede lijk heet dan wel "Schiedamse Ate liers", niet iedere exposant bli.ikt over een atelier te kunnen beschik ken) waar al weer drie werken staan. "Ondanks een aangetekende brief belazerd om te antwoorden op je brief, die je nota bene nog aangete kend hebt verstuurd", zegt Tonv mis prijzend. Een vers doek, dat zo te zien over Tony's eindexamen gaat (de gecomitteerde en een leraar van de academie zijn er op te zien), be weert Tony niet dicht te schilderen. "Nee, deze niet.." en na enig aarze len. "nou... misschien ook wel..." Daaruit blijkt wel dat het wegschil- deren geen maniertje voor Tony is ge worden. Het kost hem elke keer moeite. "Maar foto's van hoe het schilderij eruit zag toen het "af" was doe ik er niet meer bij. Het bewijs dat er echt een schilderij onder het uiteindelijke product zit is nu wat geleverd", besluit Tony. SCHIEDAM—Het kleinste kleren- winkeltje van Nederland "Speed Mouton" genaamd is afgelopen week voor de tweede maal in haar korte bestaan bezocht door onverlaten. Nadat ongeveer anderhalve maand geleden enkele dames geprobeerd hadden een stapel truien te ontvreemden, hebben uithangbord- verzamelaars zich ontfermd over het bord van het Speed Mouton winkel tje. De waarde van het reclamebord wordt geschat op ongeveer f 300,-. Gedupeerde eigenaar Jan Schrijver vond dit een duidelijk voorbeeld van de "Verloedering van de maatschap pij" De gene die aanwijzingen kan ver schaffen die leiden tot de aanhouding van de onverlaat of onverlaten en teruggave van het reclamebord, zal een beloning tegemoet kunnen zien. Het truienwinkeltje zit op het Broers- veld tegenover het Groenendaal. SCHIEDAM Onder de noemer: ..Het wekken van belangstelling voor het draaiorgel als instrument van histo rische. culturele en folkloristische waarde", is in het Dienstencentrum „De 4 Molens" zondag 22 februari een miniatuur-draaiorgelshow met een folkloristische omlijning georga niseerd. Liefhebbeis van draaioigelmuziek kunnen hier naar hartelust informa tie vergaren oyer verschillende straat- en draaiorgeltjes. Ook zijn er diverse langspeelplaten met orgelmuziek te koop. Het Carl Frei-orgel dat identiek is aan het 17e eeuwse orgel, en het draaiorgel „Het Toppertje" zullen de middag luister bijzetten. De orgelmiddag begint om 13.00 uur en zal tot ongeveer 17.00 uur duren. Meer informatie kan verkregen wor den bij het Dienstencentrum „De 4 Molens", Nieuwe Damlaan 766, tele foon 705500. ^SCHIEDAM - De Werkgroep Jeugd werk Schiedam-Noord is van plan de komende weken op de woensdagen en de zaterdagen activiteiten te orga niseren. Zaterdag 21 februari kunnen de kin deren" mee naar het strand om een >JSS(ijpnfJ.wandeling te maken. Inschrii- yingen voor deze strandwandeling kunnen vandaag nog gedaan worden tot 17.00 uur. Het meedoen aan de «"wanéeling kost f- 2,- en na vandaag zijn er geen inschrijvingen meer mo gelijk:*" Op de zaterdag zelf moeten de kinderen om 13.00 uur bij de Blauwe Brug zijn. Woensdag 25 februari is er een wan- ■»d#lpuzzeltocht. De kosten voor deze opdrachtenmiddag bedragen f. I .- en het begint om 14.00 uur bij de Blauwe Brug. VGRAVENZANDE - De plaatse- olijke afdeling van de Nederlandse Bond van PhUatelisten-Verenigingen houdt op zaterdag 21 februari een postzegelbeurs in gebouw De Kiem, Koningin Julianaweg 91. Hier zullen verzamelaars en handelaars ruim 450.000 zegels aanbieden Deze zegels hebben betrekking Op ■Nederland, Overzeese Rijksdelen, Eu ropa en de rest van de wereld. Tevens kunnen bezoekers onderling ruilen. Gezien de flinke groei van het aantal postzegelverzamelaars (in ons land ^rujm zesduizend!) en het grote succes van de voorgaande postzegelbeurzen van 'Philatelica" in 's-Gravenzande wordt er weer een grote opkomst ver- wacht. Tjjdens deze beurzen kan men zich ook opgeven als lid van de vereniging. "Het lidmaatschap kost f.25,- per jaar. Dit geeft ondermeer recht op het bij wonen van de maandelijkse büeen- - komst in het gebouw De Kiem. Voorts ontvangen de leden een fraai geïllustreerd maandblad van de lan delijke organisatie. Hierin prakisch "al het postzegelnieuws van de gehele wereld opgenomen. Informatie wordt verstrekt door de heer Heij, Abeelstraat 27, 2691 DG 's-Gravenzande, telefoon 01748- 4379. SCHIEDAM - Tony van Wassem, een schilder die onlangs afstu deerde aan de Rotterdamse Academie van Beeldende Kunsten, Heeft nu een tentoonstelling in het Stedelijk Museum. Samen met Goof Smit, Paul Beekman en Ton van Gelder kreeg hij de mogelijk heid aangeboden om zijn werk tijdens de expositie "Schiedamse Ateliers 6" te laten zien. Tony is zelf nogal verrast over de mede werking die hij van alle kanten kreeg na zijn eindexamen. "Eigen lek is het me allemaal komen aanwaaien", zegt hij. 'Thrtdat ik niet vóór maar na de zo mervakantie afstudeerde kreeg ik geen beurs meer. Eerst zou ik nog wel een paar maanden geld krijgen, maar door dat Pais minister van flftderwijs, ging bezuinigen ging het nipt door. Ik had zodoende erg veel schulden. Eindexamen doen is name lijk een dure grap: je moet drank in slaan, uitnodigingen versturen, vervoer regelen en dergelijke. Maar na m'n examen kreeg ik op voorspraak van docenten een paar giften van fondsen en bovendien heb ik veel etsen verkocht. Verder kreeg ik daarna nog een stipendium toegewe zen, zodat ik voorlopig vooruit kan. Óp een gegeven moment kwam I L AARDINGEN - Robert Long en Leen Jongewaard brengen op donderdag 26 februari hun programma 'Duidelijk Zo?'op de planken bij de Stadsgehoor zaal. In het vorig seizoen was dit programma ook al te zien in Vlaardingen. Door het overweldigende succes wordt deze voorstelling nu weer in deze stad gegeven. Samen met Leen en een combo, onder leiding van Koos Mark. zet Robert Long een show neer die vooral in het begin hard en cru overkomt. Geleidelijk zal dit overgaan in een teer en ontroerend spel Kaartverkoop begint op vrijdag 20 februari. Kassa is geopend van 10.00 tot 13.00 uur cn van 19.00 tot 21.00 uur uur 's middags open. De toegang is gratis. Een catalogus van de ten- toonstelling is aan de balie te koop voor f 5,Buiten het werk van Tony van Wassem zijn de kunstwerken van de andere Schie- damse kunstenaars natuurlijk ook het bekijken waard. De expositie „Schiedam Ateliers 6" is tot 16 maart te zien in het Stedelijk Museum aan de Hoog- straat 112. Het museum is van maandag tot en met zaterdag van -£ tien uur 's ochtends tot vijf uur 's middags geopend. Op zondag is bet museum van half één tot vijf

De Havenloods | 1981 | | pagina 7