'Wij zoeken naar goede combinaties tussen werkgever en uitzendkracht' Niehuis en Van den Berg al sinds 1896 in scheepsreparatie Douane-ambtenaar gewild beroep BERAG PERZEN Rob Overwater van Randstad: Ali: 'Veel uren handvaardigheid' Ondanks zwaar takenpakket een video recorder i verhuur bv Peter:'Overal' uw penascne tapijiei waar u geen gulden teveel betaalt DE Q HAVENLOODS DONDERDAG 5 MAART 1981 10-572 ROTTERDAM - Tijdelijk werken is waarschijnlijk net zo oud, als het werken zelf. Al in vroege tijden kwam seizoenarbeid voor in de landbouw. Sinds het begin van de twintiger jaren is men in de Verenigde Staten dit tijdelijk werk gaan organiseren. hl ons land boden mensen zich na de Tweede Wereldoorlog via advertenties aan voor tijdelijk werk. Onder hen waren vooral getrouwde vrouwen, die konden typen, maar zich niet wilden binden aan vaste werktijden, zo be schrijft Randstad Uitzendbureau het ontstaan van tijdelijk werk in haar boekje „Werk maken van tijdelijk werk". „De bureau's, die vraag en aanbod combineren, dateren van na de Twee de Wereldoorlog. Vooral de laatste jaren is het uitzendwerk populair ge worden. Sinds tien jaar bestaat één procent van de landelijke beroepsbe volking uit uitzendkrachten". Aan het woord is de heer Rob Overwater, hoofd publiciteit bij Randstad Uit zendbureau, dat met over de honderd vestigingen in plaatsen met meer dan 30.000 inwoners, verreweg de groot ste landelijke uitzendorganisatie is. Randstad bestaat nu twintig jaar. Niet iedereen kan zomaar een uit zendbureau beginnen. Daarvoor is een vergunning nodig van de minister van Sociale Zaken. Eveneens let de overheid erop, dat de uitzendkrach ten geen niet-tijdelijke banen bezet ten. Werkt een uitzendkracht langer dan drie maanden bij dezelfde werk gever, dan moet toestemming voor verlenging gevraagd worden aan het Ministerie van Sociale Zaken.Deze regeling loopt sinds één januari 1981, overigens tot groot ongenoegen van de uitzendbureau's, die via hun bond, de ABU (Algemene Bond van Uit zendbureaus) beroep tegen deze maatregel hebben aangetekend bij de Raad van State. Aantrekkelijk Het grootste deel van de uitzend krachten werkt korter dan drie maan den. Een derde werkt korter dan vijf weken, een derde tussen de vijf en twaalf weken, en een derde langer dan twaalf weken. „Dit is één van de aantrekkelijke kanten van het uit zendwerk: de uitzendkracht kan op elk moment opstappen. De uitzend bureau's moeten hem daarentegen, wanneer de betrekking langer duurt dan twee maanden, van te voren zeg gen dat de opdracht afloopt", zegt Rob Overwater. „Bij een vaste baan heb je na je proeftijd meestal te ma ken met een opzegtermijn van zo'n drie maanden". Uitzendwerk biedt meer vrijheid dan een vaste baan. Je kunt een tijdje werken en geld verdienen, en vervol gens de regen vaarwel zeggen, en op vakantie gaan naar een zonnig land. Moet je over enkele maanden in mi litaire dienst of naar een opleiding, dan kun je die periode overbruggen door te werken. Verder doe je erva ring op, en heb je kans op een vaste baan. Een groot deel van de uitzend krachten treedt na het werken in vas te dienst bij de opdrachtgever, al heeft slechts drie procent die bedoe ling. Die vrijheid kan voor sommige men sen minder gunstig zijn. Rob Over water: „Je kunt niet je toekomst plannen op uitzendwerk. Ben je ge trouwd en heb je kinderen, dan lijkt een vaste baan mij meer zekerheid ge ven. Als uitzendkracht bouw je bo vendien geen bedrijfspensioen op. De meesten van onze krachten zijn tus sen de 18 en 30 jaar, hoewel het ons opvalt dat de uitzendkracht zo lang zamerhand een beetje ouder wordt. In het begin hebben wij ons vooral gericht op een jonge groep mensen. Het blijkt dat de uitzendkracht nogal tevreden is, gemiddeld tevredener dan werknemers in vaste dienst. Door onze kennis en ervaring kunnen wij naar goede combinaties zoeken tus sen werkgever en uitzendkracht". Spoedorders Ook voor bedrijven zijn uitzend krachten makkelijk. Bij ziektes, va kanties, reorganisatie en spoedorders doen zij vaak een beroep op een uit zendbureau. „Ook bij sollicitatiepro cedures kunnen bepaalde plaatsen niet voor twee of drie maanden be zet blijven. Zoiets kan wel een tijdje worden opgevangen met overwerk, maar op de lange duur toch niet", zegt Rob Overwater. Een uitzendkracht verdient maximaal hetzelfde als een vaste werknemer in dezelfde functie. Beiden hebben recht op vakantiebijslag, doorbetaling van vakantiedagen en feestdagen. De verdiensten van een uitzendkracht worden berekend over werkelijk ge werkte uren, dus niet over verzuim vanwege doktersbezoek etcetera. Wel bestaat er een compensatieregeling voor kort verzuim. Ook heeft een uit zendkracht een groot aantal zekerhe den. Randstad is aangesloten bij de ABU, en heeft voor haar kantoor- en administratief personeel een CAO- regeling. Voor de andere sectoren be staan arbeidsvoorwaardenregelingen. De uitzendbureaus houden de premies in voor de sociale verzeke ringen. Van het aantal uitzendkrachten in Nederland bestaat veertig procent uit administratief en kantoorpersoneel. De grootste groep hiervan zijn typis tes, steno/pons/datatypistes en ad ministratie medewerkers. Secreta ressen en boekhouders worden min der gevraagd en bieden zich minder aan. In Rotterdam werken 500 men sen in die administratieve sector via Randstad; 300 zoeken naar werk. Maandagochtend om 11 uur had Randstad 24 vacatures in deze sector. Van de 300 werkzoekenden zijn 100 fulltimers, en 200 part-timers. Voor de laatste groep is het moeilijker om aan de slag te komen, omdat zij op zoek zijn naar afwijkende werktijden. De meeste vacatures staan toch in verband met ziekte of vakantie'. Bo vendien zo zegt de heer G. van der Sterk, Randstad stafmedewerker ad ministratieve- en reclamezaken, district Rotterdam, is een groot deel van deze werkzoekenden schoolver later, en heeft weinig of geen erva ring, wat het vinden van passend werk bemoeilijkt. Vacatures bij Randstad worden gemiddeld binnen drie dagen vervult. Capaciteiten „We proberen natuurlijk iedereen een baan te geven op grond van zijn of haar capaciteiten, maar dat lukt lang niet in alle gevallen", zegt Rob Over water. „Ja, en dan kun je natuurlijk zeggen", ik accepteer alleen werk, waar ik mijn opleiding voor gehad heb", maar als het voor een korte periode is, en je hebt geld nodig, of je bent liever bezig, dan dat je thuis zit, levert het meestal geen proble men op". Randstad krijgt ook ieder jaar een groot aanbod van vakantie- werkers. Voor hen is men momenteel een boekje aan het samenstellen met andere mogelijkheden voor vakantie werk, behalve via Randstad. Mensen met belangstelling voor tijde lijk werk, kunnen altijd bij een uit zendbureau binnenlopen voor infor matie. Wil men zich opgeven, dan volgt een sollicitatiegesprek, en krijgt de sollicitant uitvoerige inlichtingen. Als hij/zij in aanmerking komt voor werk, wordt hij/zii ingeschreven bij het bureau. Uitzendkrachten kunnen zich bij meer dan één bureau laten inschrijven. Bedrijven daarentegen doen meestal zaken met één of twee bureau's. Randstad heeft een speciale eis, die zij aan haar krachten stelt. Rob Over water: ,,Men moet gemakkelijk inzet- stad de vestigingen van Rand- baar zijn, en zonder veel problemen kunnen werken in een groep. We zul len een verlegen iemand niet tussen druktemakers zetten, of zwaar werk geven aan iemand met rugklachten. Wij zoeken de bedrijven op, en kijken wat ze verlangen". je overal terecht". m"n'iun Bedrijfsschool bittere noodzaak afkorting van BEdrijfsopleiding in de ME taal- en ELektrotechnische indus trie. Iemand die de leer- en arbeids overeenkomst tekent dient wel mini maal nog een jaar bij het scheepsrepa- ratiebedrijf te blijven werken. Zomaar na de schooltijd naar een an dere baas stappen is er dus niet bij. Enige PERNIS—"De bron voor het bitter noodzakelijke vakbekwame personeel dat onze werf zo dringend nodig heeft. Zo zou je onze al sinds 1950 draaiende bedrijfsschool kunnen noemen". Aan het woord chef personeelszaken van het scheepsreparatiebe- drijf Niehuis en Van den Berg, de heer Westerhout. Jaarlijks neemt hij ongeveer 20 jongens aan voor de school, waarop voor de duur van de opleiding in totaal veertig leerlingen geplaatst kunnen wor den. "In twee jaar tijd wordt deze jongens het vak bijgebracht waarvoor ze ge kozen hebben. Er zijn twee richtin gen: men kan metaalbewerker in de scheepsbouw, electrisch lasser of machinebankwerker worden. De leer overeenkomst houdt tevens een ar beidsovereenkomst in. Dat betekent leren en verdienen. De jongens krij gen gedurende de opleiding het mini mum jeugdloon uitbetaald". Welke vooropleidingen er nodig zijn? "Mavo en dan liefst met wiskunde of LTS-B. Het klinkt misschien een beetje raar dat we ook jongens met Mavo aannemen, maar de praktijk heeft uitgewezen dat het prima werk krachten zijn. Ze moeten echter wel feeling voor de techniek hebben, dat is een absolute voorwaarde". De bedrijfsschool van Niehuis en Van den Berg, leidt op voor het officiële BEMETEL-diploma. BEMETEL is de Ali Mutlvel is 18 jaar oud. Zijn ouders kwamen tien jaar geleden vanuit Turkije naar Nederland. Ali is daardoor in de gelegenheid ge weest een bijna volledige Neder landse schoolopleiding te volgen. Na de LTS-B kwam hij terecht op de bedrijfsschool van Niehuis en Van den Berg. Hij zit nu in het tweede jaar en hoopt straks op de werf als machinebankwerker aan de slag te kunnen. gelijke school. Vroeger heeft dat ge leid tot overstap van menig opgeleide werknemer naar andere havenbedrij ven in de buurt, zoals bijvoorbeeld containerbedrijven. De laatste jaren is dat gelukkig een stuk minder en dat heeft ongetwijfeld met de huidige stand van zaken op het gebied van de werkgelegenheid te maken". Westerhout spreekt met betrekking tot het laatste positief over zijn be drijf, alhoewel men ook moeilijke tij den heeft doorgemaakt. "78 en '79 waren uitgesproken slechte jaren. In 1980'zette zich een lichte verbetering in en '81 ziet er een stuk beter uit. Loonkosten en enorme concurrentie zijn factoren die een voorname rol spelen bij het goed of slecht draaien. Nu andere scheepsreparatiebedrijven niet veel nieuw bouworders hebben gaan zij natuurlijk ook over tot het onttrekken van reparatieorders. Dat is een geduchte concurrentie die we het hoofd proberen te bieden met specialisatie en het leveren van vak werk," aldus Westerhout. Vijf Niehuis en Van den Berg heeft in to taal de beschikking over vijf dokken. Het grootste schip dat zij kunnen ontvangen meet 35.000 ton. Verder beschikt het bedrijf over een aantal steigers waar reparatie uitgevoerd kan worden aan schepen die niet per sé in dok hoeven. Men repareert tankers vracht- en con tainerschepen, sleepboten, bagger- vaartuigen, kortom zo'n beetje alles binnen de gestelde afmetingen na tuurlijk, dat rondvaart. Of het nu schade aan schroefas, mo tor of laadboom betreft, het maakt niet uit. Het enige waarmee deze werf zich niet bezig houdt is de elek tronica aan boord en het schuren en verven van een schip. Het laatste wordt indien noodzakelijk uitbesteed aan een onderaannemer die eert vaste stek op de werf heeft. Over de toekomst zegt Westerhout tot slot: "Een specifieke lange-ter- mijn-politiek hebben we niet. Dat is binnen dit bedrijf haast onmogelijk. We zijn wat dat betreft net een gara ge. Morgen leeg en overmorgen vol. Nee, onze voornaamste zorg is blijven bestaan en sinds 1896 is dat ons al tijd aardig gelukt". „Hebt u iets aan te geven". Deze vraag hebben talloze mensen na 'terugkeer van hun vakantie gehoord. De douane is echter niet alleen actief aan onze landsgrenzen. Maar ook op de luchthavens, op de rivieren, in de havens en fabrieken. Hij of zij is belast met de controle op de in- uit- en doorvoer van goederen. Men houdt toezicht op internationaal reizigersverkeer, zonodig worden de passen gecontroleerd. Er moet ge waakt en opgetreden worden tegen smokkelaars en personen die ille gaal de grens passeren. En men heeft de controle op goederen die een gevaar voor de volksgezondheid ople veren en op artikelen die aan accijns onderhevig zijn, zoals bier, tabak en suiker. Ondanks dat zware takenpakket is er een overweldigende belangstelling voor het beroep, douane-ambtenaar. De personeelsdienst van deze rijks dienst vindt dat in het geheel niet bezwaarlijk. Er zijn jaarlijks zo'n 400 vacatures. Dit grote aantal open plaatsen komt voornamelijk doordat in de periode 1980-1988 mensen in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd de dienst verlaten. De verwachting is dat men zeker tot 1990 behoefte aan perso neel zal hebben. De man of vrouw die voor de functie douane-ambtenaar solliciteert moet aan een aantal voorwaarden voldoen. Zo dient men bereid te zijn 's avonds, 's nachts en in het weekend te wer ken. Men moet zelfstandig kunnen optreden en zeer tactvol zijn, de Ne derlandse nationaliteit bezitten en in het bezit zijn van een Mavo-diploma. Begrip en inzicht onder alle omstan digheden, zijn een eerste vereiste. De minimumleeftijd is 18 jaar en de maximumleeftijd 27 jaar. Dat men een goede gezondheid moet hebben spreekt vanzelf. Het selectieonder zoek bestaat uit twee gedeelten. De sollicitant wordt eerst uitgenodigd voor het maken van een schriftelijke tekst. Is dat resultaat bevredigend, dan volgt er een gesprek met een selectiecommissie. De adspirant douane-ambtenaar krijgt voordat hij met het grote werk wordt geconfronteerd een theoreti sche en praktische opleiding. Die vindt plaats in het Douane Oplei dingsinstituut in Elspeet. De oplei ding duurt vier maanden. Na een aan tal weken wordt men beëdigd als ambtenaar. De cursisten zijn intern. Men is in het weekend vrij. In Elspeet wordt aandacht besteedt aan: Alge mene vorming, theoretische vakken nis, praktijk en sportbeoefening. Zo wordt er les gegeven in visitatie van vervoermiddelen, recherche- en verhoortechniek, verzegeling, verdo vende middelen en kaartlezen. Tij dens de hele opleiding staat de per soonlijkheidsvorming centraal. Ook is een aantal excursies in het program ma opgenomen, om het werk van de douane in de praktijk mee te maken. Nadat men met goed gevolg het tentamen heeft afgewerkt, gaat de adspirant-douaneambtenaar een cur sus van één jaar volgen. De lessen worden in diensttijd gegeven. Aan het einde van die cursus kan men assistent worden. Men moet dan het diploma behaald hebben, minstens twee jaar in dienst zijn en het werk naar behoren hebben verricht. Ver dere promotie is mogelijk. Overplaat sing zowel in de lagere als hogere rangen is mogelijk. Ook is de kans aanwezig dat men naar andere een heden van de belastingdienst over gaat. Een douane-ambtenaar verricht veel verantwoordelijk werk. PER WEEK VOOR fcV/ j|C Gemiddelde huurprijs over vijl jaai Van Utrechtweg 8 JT 01807 11 k 010-846471 I iu»Jmeo *tn totaal vijf dokken telt het bedriit De grootste kan schepen tot 35.000 ton ontvangen. Wielrennen is de grote hobby van de 18-jarige Peter Krens die even als klasgenoot Ali een opleiding tot machinebankwerker volgt. Van het minimumloon dat hij ver dient heeft hij al een heel aardige race-fiets kunnen kopen. Toch zal hij nooit prof worden. "Daarvoor ben ik te laat begonnen", zegt hij. Peter is na de LTS-B ook naar de bedrijfsschool gegaan. In het eer ste jaar viel het hem erg mee, nu zit hij aan een andere richting te denken. "In het begin zag ik het helemaal zitten, maar wanneer ik straks mijn diploma heb ga ik na het jaar werken toch naar iets an ders uitkijken. Kraanmachinist of iets dergelijks trekt mij wel". Vindt hij dat niet een beetje zon de van de opleiding? "Nee hoor, met mijn diploma kun je overal te recht. technische hobby'; I demonstraties vlieg wedstrijden zaterdag I I zondag Telefoc Boezemweg 136-138 Rotterdam telefoon 010-140619 Freericksplaats 9 Rotterdam- Hillegersberg Telefoon 010-187700 Dinsdag t/m Zaterdag van 9.00 uur tot Rubensplein 12 18.00 uur geopend, op koopavonden Schiedam tot 21.00 uur. Telefoon OtO-261975

De Havenloods | 1981 | | pagina 15