Havenloods Presfatieloop opnieuw topper Bedrijfsarchief Gusto voor gemeente verloren Op één na grootste in Nederland ter meulen natuurlijk Archivaris dringt aan op 'micro-filming' registers Schiedam soepel met Anti-Bulderbaan' Werkzaamheden staan onthulling kunstwerk in de weg Galerie Nolet geprolongeert Bethelkerk plat ,Adje Roland draait ons niet!' ter meulen natuurlijk Jan van Vliet wint vis- J concours DU'BA - Koster DE Q HAVENLOODS DONDERDAG 12 MAART 1981 11-575 ROTTERDAM - Wie na zaterdag 14 maart a.s. de hond van de buurman met een medaille om de nek door het park ziet draven, moet niet verbaasd blijven staan kijken. Belle en zijn baas hebben meegedaan aan de Havenloods prestatieloop, en gezamenlijk de fi nish bereikt. „Het komt nogal eens voor dat iemand met een hond aan de start verschijnt. Beiden hebben dan een startkaarten beiden krijgen een me daille". Aan het woord zijn de heren Wim Witvliet en Wim van Hemert, le den van Pro Patria Aio Combinatie, ofwel PAC, de oudste atletiekvereni ging in Nederland die samen met de Havenloods de organisatie van de Ha venloods Prestatieloop in handen heeft. Met haar 86 jaren bestaat PAC zelfs nog langer dan de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie. Samen met Jan Verschoor, eveneens lid van PAC, zijn de beide Wim's al voor de veertiende maal mede-organisator van de Havenloods Prestatieloop. Hierin worden ze bijgestaan door een acht man sterke organisatiecommissie. Dit sportieve evenement is in de 13 jaar, dat het al gehouden is, uitgeg- groeid tot één van de drie grootste landelijke prestatielopen. „We heb ben het opgezet als een leuk evene ment, voor mensen, die niet direct geïnteresseerd zijn in prestatiesport, maar meer hun conditie willen tes ten. Het eerste jaar waren er zo'n 1000 deelnemers. Daarna zijn het er altijd rond de 3000 geweest. Toen we deze loop twee jaar geleden samen met een Rotterdamse studentenver eniging organiseerden, deden bijna 4000 mensen mee. In de veertien jaar, dat dit evenement bij de Kralingse Plas is georganiseerd, hebben al zo'n 35.000 mensen massaal de benen ge strekt", aldus de organisatoren. Het gebeuren zal van start gaan vanaf de sintelbaan Lange Pad in het Kra lingse Bos. Als het startschot om 15.00 uur wordt gelost, zullen de eerste reusachtige stofwolken opstij gen, veroorzaakt door de vijf-kilome ter lopers. Een half uur later worden de zeven en halve kilometer fanaten losgelaten. De start vindt plaats op het 800 meter tot 1000 meter brede Kralingse Strandbad. „Als dan het schot is gevallen, voel je de grond tril len. Zodra men het Kralingse Strand bad verlaten heeft, wordt de hele meute één langgerekt kleurig lint. Wanneer de vijf-kilometer lopers de finish bereiken, zie je over de plas de zeven-en-half kilometers langzaam op gang komen. Een machtig gezicht", Medaille De organisatoren benadrukken, dat de prestatieloop geen wedstrijd is. Of men nu als eerste of laatste binnen komt, iedereen krijgt bij de finish een medaille, en iedereen maakt evenveel kansen op de prijzen, die door de di verse sponsors ter beschikking zijn gesteld. Wel is er een tijdslimiet be paald van 50 minuten. Bij de finish aan de Plaslaan tegenover de Kraling se IJsclub worden de startkaartjes van de deelnemers in twee zakken, één voor de vijf en één voor de zeven- en-halve kilometer, gedaan. Om en om worden vervolgens de prijzen eruit geloot, die beschikbaar zijn ge steld door Eddy Pieters Graafland (tien paar Intersport Loopschoenen), DAKA Sport, Rucanor en Metselbe drijf Westerlaken. Ook de Haven loods deelt 125 prijzen uit. De medailles, die aan iedereen, die de finish overschrijdt, worden uitgereikt, dragen een afbeelding van de nieuwe Willemsbrug. Ieder jaar bevat het ere metaal een markant punt in Rotter dam. Een aantal jaren geleden waren dat de Maasbruggen, die op dezelfde dag als de prestatieloop anderhalve meter omhooggekrikt werden. Vorig jaar toonde de medaille het Witte Huis, dat gerenoveerd was. Ook heb ben de Ahoyhallen, Zadkine, de Euromast, molens en nog meer Rot terdamse bezienswaardigheden de munten al gesierd. De vijf a zes Rot terdammers, die reeds alle 13 voor gaande jaren hebben meegelopen, be- De drie organisatoren van de Havenloods Prestatieloop: Wim Witvliet Wim van Hemert en Jan Verschoor zitten zo langzamerhand een verza meling van markante plekjes in Rot terdam. Naast de duizenden deelnemers ver wachten de organisatoren zo'n vijf zesduizend toeschouwers langs het parcoure. Deelnemers kunnen zich, behalve bij de adressen, die elders op deze pagina worden vermeld, ook nog op zaterdag 14 maart vanaf 12 uur inschrijven in de kantine van de sintelbaan aan het Lange Pad, ingang Kralingse Bos. „Elk jaar zijn er wel wandelaars, die naar ons toekomen om te vragen wat er aan de hand is. Als wij ze dan vertellen, dat om 15.00 en om 15.30 uur een prestatie loop van start gaat, spoeden ze zich naar huis toe om zich om te kleden, en verschijnen even later om zich als nog in te schrijven", zeggen Witvliet en Van Hemert. Friesland Het aantal deelnemers is bij een der gelijk evenement natuurlijk nooit van tevoren bekend. Bij het bestellen van de medailles is de organisatie dit jaar uitgegaan van zo'n 3000 exemplaren. Mocht het aantal deelnemers hoger uitvallen, dan is er geen man over boord. Van Hemert: „Ook die men sen krijgen de medaille binnen een week. Al op de dinsdag of woensdag na de prestatieloop doen we ze op de bus. En het is nooit voorgekomen, dat we van iemand een klacht hebben ontvangen, dat zijn of haar medaille niet is aangekomen". In dit verband verzoekt hjj de sportievelingen met klem toch vooral duidelijk naam, adres, woonplaats en leeftijd in te vullen. „Ieder jaar moeten we weer in telefoonboeken naar adressen speu ren. Het is een erezaak voor ons er voor te zorgen, dat iedereen zijn me daille ontvangt". Aan de hand van de startkaarten is gebleken dat zich onder de deelne mers, mensen uit zelfs Friesland en Brabant bevinden, die speciaal voor de Havenloods Prestatieloop naar Rotterdam zijn gekomen, sommigen met hun trimboekjes, waarin ze een stempel krijgen, in de hand. Ook blijkt uit deze kaarten, dat er men sen van over de 70 jaar meedoen. Een maximumleeftijd is er immers niet. Wel moeten de deelnemers aan de vijf kilometer minstens zeven jaar en die aan de zeven-en-halve kilome ter minstens vijftien zijn. De jeugd is ieder jaar goed vertegenwoordigd. De veertien scholen, die dit jaar meeren nen, leveren al 1000 jonge trimmers. „Die scholen leveren onderling een geweldige strijd", vertellen Witvliet en Van Hemert. ..Ieder jaar boksen ze tegen elkaar op, wie de meeste leerlingen afvaardigt. De heer G. Romers, hoofd van de Hildegaert- school in Hillegersberg ziet telkens weer kans ongeveer 90 procent van zijn kinderen te stimuleren mee te lopen. De Nier Stichting speelt sinds drie jaar aardig in op het enthousaisme van jonge lopers. Bij de betaling van het inschrijfgeld ontvangen de deel nemers een voorlichtingsfolder en een donor-codicil van de Stichting, die tevens met een vooriichtingcara- van bij de sintelbaan aanwezig zal zijn. Ieder jaar ontvangt één school, die leerlingen afvaardigt naar de pres tatieloop, een beker. Telkens is dat weer een andere school. Drs. Horsting van de Nier Stichting reikt de beker persoonlijk uit op deze school, waar bij hij een praatje houdt over het nut en het doel van de stichting. Elftallen scholen. Hoe meer leerlingen meeren nen, des te groter is de beker. De sportieve jeugd is niet alleen afkom stig van scholen. Ook veel gezinnen geven zich op. Van Hemert: „Al we ken tevoren lopen er families te oefe nen in het Kralingse Bos. Wordt het voetbal afgelast, dan stijgt het aantal inschrijvingen. Elftalleiders komen met hun elftal hierheen om de af stand af te leggen. Trouwens, op dit weekend haalt geen enkele sportor ganisatie het in zijn hoofd iets te or ganiseren. ledereen gaat toch naar de Havenloods Prestatieloop". Witvliet en Van Hemert prijzen de in zet van ruim 50 medewerkers van PAC, die langs het parcours staan, en bij de organisatie betrokken zijn. Voor sommigen, die dit ook al 14 jaar doen, is de prestatieloop een soort reünie. Langs het gehele par cours bevindt zich ook de EHBO. Nog nooit heeft zich een ongeval van ernstige aard voorgedaan. Goede me dewerking verlenen tevens politie en boswachter. En niet te vergeten de losser van het startschot. In voorgaan de jaren was dit onder meer Ada Kok, Jos Hermens, Eddy Pieters Graafland, Wethouder Roel den Dun nen en burgevader André van der Louw. Dit jaar haalt de Rotterdamse zanger Lee Towers de trekker over. Een hele organisatie, waarvan een hoop afhangt van het weer. De orga nisatoren zijn optimistisch. Na zoveel dagen regen kan de zon niet anders doen dan schijnen, vooral bjj zo'n evenement. Men is trouwens wel wat gewend. „We hebben in sneeuw ge lopen, maar ook tijdens een hittegolf. Dat jaar lagen er in de tweede of der de week van maart al meisjes in biki ni op het Kralingse strand. Wij zijn met een geluidswagen langs de plas sen gereden, om de mensen te waar schuwen, dat ze beter konden ver trekken, wilden ze het er levend van af brengen". „Men moest zelfs zonneschermen af breken", aldus Witvliet en Van He mert. Hoe dan ook, zowel bij regen als zonneschijn, de Havenloods Pres tatieloop gaat in ieder geval door en belooft ook dit jaar een enorm succes te worden. Verdere inlichtingen over de Ha venloods Prestatieloop zijn ver krijgbaar bij J. Verschoor, tel. 207998 ,en WWitvliettel225439 (na 18 uur). Inschrijven is nu al mogelijk bij de volgende adressen: Reisbureau „Oost", Raadhuisplein 114, Krim pen aan den IJssel, VW-kantoor, Dekkers Palestinastraat 57b, Hoek van Holland, tel. 522913, Kantine Sintelbaan, Lange Pad, tel. 521960, A C. in 't Veld, Libanon- weg 6a, tel. 110288, kantoor tel 521930 (na 18 uur), Winkelman, Witte Brem 7, tel. 219824, Van Hemert, Sal de Braystraat 31, tel. 201494, De Havenloods, West- blaak 159, Rotterdam en Prins Hendrikkade 14, Rotterdam, Hoogstraat 122, Vlaardingen en Weteringssingel 2, Krimpen aan de Llssel, Holland Silhouet, Dub bele Buurt 4-6, Gouda en Het Zui den, Dordtselaan 139, Rotterdam- Zuid. Inschrijfgeld bedraagt f. 3,50. Weer zo'n tapijtvoordeel! Een mooie kwaliteit tapijt met een heerlijk zachte pool. Ideaal als vloerbedekking in uw slaap kamer. In beige of bruin.400 cm breed. Per meter SCHIEDAM - Het bedrijfsarchief van de scheepswerf Gusto is geheel verlo ren gegaan. Gemeente-archivaris Van der Feijst heeft nog getracht een gedeel te ervan voor zijn archief te selecteren, maar eind vorig jaar bleek dat al niet meer mogelijk. Alles is door derden verstrooid in de fabriekshallen, ge stort in vuilcontainers of mee naar huis genomen. Van der Feijst zegt dit in het jaarver- zullen onder andere enkele kohieren slag van het Archief Gemeente Schie- van Kethel uit de Franse tijd dam. Achteraf is hij ook van mening 'opgeknapt'worden. dat het bedrijfsarchief(enige honder den meters papier) toch niet of Van der Feijst signaleert eveneens dat nauwelijks m zyn archief opgenomen voortdurende raadpleging van Bevol- had kunnen worden. De archivaris: "Een gemeentearchief kan bij de verwerving van een bedrijfsarchief, hoe plaatsgebonden deze ook is, niet anders dan uiterst selectief te werk gaan." Ook een select gedeel te van de Gustogeschiedenis behoort, door bovengeschetste oorzaken, niet meer tot de mogelijkheden. In het jaarverslag ?preekt Van der Feijst voorts de verwachting uit dit jaar zijn onderzoek naar de geschie denis van Gemeentewerken af te kun nen ronden. Dit zal ondermeer gaan resulteren in een tentoonstelling. king- en Burgelijke Standregisters door het publiek nog niet tot aan wijsbare schade heeft geleid. Deze registers worden veruit het meest ge raadpleegd, omdat nog altijd veel mensen hun stamboom na willen pluizen. De archivaris blijft voor de toekomst ook aandringen op micro filming, omdat hij beschadiging wel degelijk vreest. Op de meeste grotere archieven in Nederland krijgt het publiek dit soort originelen al niet meer in handen. Micro-filming Voorts blijkt uit het verslag dat de archieven en verzamelingen zich in redelijk tot goede staat bevinden, al moest er hier en daar al wel iets ge restaureerd worden. Zo is een aantal 17-eeuwse stadsrekeningen en besog- neboeken van burgemeester naar de restauratiebinderij gegaan. Dit jaar *Het bedrijfsarchief van de werf Gusto is verloren gegaan. t0TALE BABYVERZORGING 3 etages babymeubelshow 1ia1%U «llAA Aparte kinderwagen showroom #IIW|# Uitzet en cadeau shop Schiedamseweg 52, tel. 010-762868 Vrijdag koopavond. SCHIEDAM Het gemeentebe stuur zou het bijzonder spijtig vin den als de Stichting Centraal Comi té Anti-Bulderbaan, dat actie voert tegen geluidshinder rond vliegveld Zestienhoven, door gebrek aan fi nanciële middelen zou moeten stop pen of de activiteiten beperken. De gemeente is derhalve van plan de criteria die bij een subsidieaan vraag moeten worden aangelegd, ditmaal niet stringent ter hand te Het Comité Anti-Bulderbaan vroeg om een subsisie van 2500 gulden. De gebruikelijke criteria volgend zou Schiedam uit komen op de helft (1250 gulden). De Stichting zit al in de problemen; rekeningen over 1979 moeten nog steeds be taald worden. Deze problemen gekoppeld aan de grote waardering die Schiedam heeft voor het werk van de stich ting, maakten het „onredelijk en ongewenst" de subdidie-aanvraag op louter formele gronden te be handelen. Het gemeentebestuur stelt derhalve voor een subsidie van 1800 gulden te verlenen. Dit komt overeen met het bedrag dat vorig jaar werd gegeven. Gesteld wordt wel dat de begroting van de stichting in de toekomst steeds kritisch beoordeeld zal wor den. SCHIEDAM In verband met de voorgenomen bouwactiviteiten in en rond Huize Frankeland hoefde bis schop Simonis vandaag niet naar Schiedam te komen. Het lag in de be doeling dat hij vandaag samen met burgemeester Te Loo een mozaiëk van Frits Henderickx (ter gelegenheid van het zesde eeuwfeest van Lidui- na) zou onthullen. Door de voorge nomen verbouwing heeft de directie SCHIEDAM - De Ziekenhuis Galerie in het Nolet heeft twee tentoonstel lingen verlengd tot 23 maart. Naast het geprolongeerde werk van Frans Kokshoorn (beelden) en John Berwald (foto's) zijn nu ook Afri kaanse Weefkatrolhouders uit een particuliere verzameling te bekijken. er van afgezien het kunstwerk een plaats te geven. De plaatsing (naast de hoofdingang) zou overigens tijdelijk zijn geweest. De Sint Liduina Vereniging, die Hen derickx de opdracht had gegeven, wil het mozaiek te zijner tijd een plaatsje geven aan de muur van de Lindenhof aan de Lange Achterweg. Omdat ook hier werkzaamheden verricht worden klopte de vereniging aan bij Huize Frankeland. Bestuur en directie van de Sint Lidui na Stichting (dus niet de vereniging) die het bejaardentehuis in beheer hebben, kunnen noodgedwongen echter niet aan een plaatsing begin nen. De onthulling van het kunst werk blijft derhalve nog enige tijd achterwege. SCHIEDAM - Ondanks dat dc bingo avond van gisteravond in Boerderij Land- vreugd is komen te vervallen, betekent dit niet dat de wijkvercniging Groenoord en omstreken dit edele spel niet meer orga niseert. Ze gaan rustig door op dc avonden van 18 en 25 maart en 1 april. Lüeze probleme grote waardei SCHIEDAM - Binnenkort gaat de voormalige Bethelkerk op de hoek Nieuwe Maasstraat/Oude Maasstraat gesloopt worden. Ook de nevenruim ten en de kosterswoning gaan tegen de vlakte. De realisering van het nieuwe complex zal ongeveer twintig maanden in beslag nemen. Volgens de plannen komt er op de- zelfde plaats een kerkzaal, praktijk ruimten voor artsen, een tandarts en een fysoptherapeut, alsmede 46 be jaardenwoningen. Door de sloop kan de Nederlandse Hervormde Wijkgemeente Bethel- kapel aanstaande zondag voor de laatste maal de eredienst in de ver trouwde omgeving vieren. De Hervormde Kerk heeft voor de gehele periode onderdak gevonden in de H. Hartparochie aan de Lek straat 55. Hier kunnen zij vanaf zon dag 22 maart terecht (aanvang 8.45 uur). Ook voor andere activiteiten is men hier onder dak. Geheel onverwacht was het toch nog gaan vriezen de lucht was dagenlang onbarmhartig blauw de wind woèi koud uit Oost. De kleine vijver in de achtertuin was bevroren. Om de goudvisjes niet van alle zuurstof verstoken te laten moest er een bijt worden opengehouden. Tot vreugde van merels, roodborstjes, koolmeesjes spreeuwen en mussen die er om beurten kwamen drin ken. Ook de zwarte kater van de over kant kwam op de vijver af en de roodharige poes van twee huizen verder. Je kon nooit weten maar de vogels waren altijd weer te vlug af. De rooie poes was een rakker Die zat maar onbeweeglijk bij het wak gespannen als een veer loerend op de goudvissen Eenmaal sloeg ze raak precies zoals een beer op zalm vist Rang.' De poot sloeg in het water De goudvis maakte een slag in de lucht kwam op het ijs terecht De poes war er meteen bij. Het ging allemaal zo vlug Het was een fascinerend gezicht Volkomen natuurlijk. Ik dacht er niet aan de goudvis te redden. Er wordt al genoeg ingegrepen in de natuur, SCHIEDAM Bob van Vliet, zanger van het trio Mustang, voelt zich bena deeld door commerciële belangen waardoor de plaat „Hup er in, hup er uit", maar niet op de radio te horen is. Het enige tijdstip waarop een dergelij ke plaat normaliter te horen is, is het uurtje Nederlandstalig van Adje Ro land op de donderdag. Bob van Vliet: „Na de eerste oplage van 15.000 is de platenmaatschappij nu weer bij gaan persen. Maar Adje Roland draait onze plaat niet! Vorige week draaide hij wel „Puntje er in, puntje er uit", waar er drie keer zo weinig van verkocht zijn. Daarnaast hebben 98 piratenstations onze plaat nummer één op hun lijst gezet". Het Schiedamse product komt bij de TROS echter niet in aanmerking om als piratentip ge draaid te worden. „Ik heb er al", gaat hij verder, „contact over gehad met m'n platenmaatschappij, maar die zeggen dat ze er alles aan doen om 'm gedraaid te krijgen, maar dat de com mercie een te belangrijke rol speelt". Misschien dat Mustang in België op minder tegenwerking stuit, want ook onze zuiderburen schijnt „Hup in, hup er uit", met grote regel maat in café's te horen te zijn. Weer schaakdiploma's bij sv 'Schiedam' SCHIEDAM De schaakvereniging Schiedam blijft met veel succes jon geren de geheimen van het schaken leren. Zo zijn er onlangs weer schaak diploma's uitgereikt en kon de jeugd hun leraren uitdagen in een simul taan. Richard Kalmeijer, Bieneke Kohier, Alexander Kooyman, Raymond Lan- gezaal. Judith Robberecht en Mauri ce de Ruiter kregen het Pionnen- diploma. Voor het Torendiploma slaagden Mike Dijkhuizen, Rudi Kloos, Marcel van Krugten, Djin Narain en Dick Verkerk Omdat de boog niet altijd gespannen kan staan zorgde een simultaan voor de nodige afwisseling. Tweeëntwintig jongens en meisjes namen het daarin op tegen hun drie leraren Peter Weitering, Wim Breddels en Sylvia Groeneweg. Fabrieksinvenlarisscn Opkopen u Non-ferro metalen Sloopobjectcn •e R.V.S. soorten schadcpartijcn - Rotterdam IF g 5 KROMMENHOEK B\ffê 1|30I(U3UIUIQI)| IEEU JOOIipS JOOy\ Een voordelige aanbieding... Textielbehang op rollen van 8,15 m lang en 65 cm breed. In drie kleuren: geel, rood of blauw. Alléén vrijdag en zaterdag per rol slechts —in iiiiiiii i nmn it Éfr» t uw Tfrfti i v.l.nj.: Jan van Vliet, H. van Oostende, Jan van Schijndel, Ton Aarts op de voorgrond Sandör von Benes. voorgrond Sandör von Benes. Niet minder dan 270 vissers namen zondag jongstleden deel aan de vis wedstrijd in het Voorne Kanaal, ge organiseerd door DU-BA en Kos terhengelsport. De wind en regen maakten het de deelnemers het er niet makkelijker op. Om negen uur werd het beginsignaal gegeven en 270 hengels van gemiddeld 10 meter leng te hingen drie uur lang boven het ka naal speurend naar dé begeerde schubbendragers. In het begin waren het Ton Aarts en Jan van Schijndel die een gooi deden naar de overwinning, ook Henk van Oostende deed zijn best, hij ving een zeelt van maar liefst 1600 gram maar kon hier niet mee verhinderen dat Jan van Vliet de eer ste plaats voor zich opeiste met een totaal gewicht van 4500 gram. Na het wegen werd koers gezet naar café „De Paardenstal" te Heenvliet, waar de prijzen werden uitgereikt. Hiervoor hadden de organisatoren de heer Bossard directeur van het Ahoy en Sandör von Benes organisator van de Visma uitgenodigd Uitslag: eerste Jan van Vliet (4500 gram), twee Ton Aart? (4250), drie Jan van Schijndel (3850 gram) vijf Huub van Zetten (3650) zes, Wim van der Schee (3400), zeven, Huub Rombouts (3150) op een gedeelde achtste plaats Koos van Dorp en Hans Heesik met (3100 gram), tien R. Martijn (2900). NATIONAAL CONCOURS De visvereniging „vroeg in de mor gen" organiseert aanstaande zondag een nationaal concours in de Rotte. Er zal worden gevist op gewicht. De wedstrijd duurt van 9-12 uur. Jongste leden woensdag is de loting verricht maar er zijn nog diverse slaapnum- mers verkrijgbaar. Inlichtingen P- van Asten telefoon 010-267925.

De Havenloods | 1981 | | pagina 5