Kunstenaarsboeken in museum n i Vrouwenstaking Dit is vreemd. IvOUs I Schiedamse boekenweek: ENFB ontevreden over Horvothweg OPLAGE 287.115 135085 132170 132489 Bewoners mogen niet zeuren over eerste bouwplan ter meulen natuurlijk evmrtellik minder betalen. Fauteuil woonmarkt brienenoord DE Q HAVENLOODS DONDERDAG 2 APRIL 1981 14-577 SCHIEDAM - De boekenweek, die van 26 maart tot en met 4 april duurt, krijgt in Schiedam extra kleur door een tentoonstelling van kunstenaars boeken in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 112. De expositie werd vrijdag 27 maart geopend door Ulises Carrion, de beheerder van het zogenaamde "Other Books So"- archief. De tentoonstelling bestaat voor een groot deel uit werk dat in zijn bezit is. Met behulp van een dia voorstelling lichtte Ulises het ver schijnsel "Kunstenaarsboek" toe. "Voor een kunstenaar is een boek een opeenvolging van ruimte", ver klaarde hij, "en daarin ligt de sleutel voor het verschil tussen boeken van schrijvers en boeken van kunstenaars". Boeken bevatten doorgaans gedrukte teksten. Om ze uit te geven en hand zaam te maken wordt voor de boek vorm gekozen. Maar in dezelfde vorm kunnen ook hele andere dingen ge beuren. "De concrete dichters maak ten dit voor het eerst duidelijk", vindt Ulises. "De kleur en het ge wicht van het papier, de vorm van de letters en de manier waarop de tekst op het papier gezet werden, onder steunden de gedichten zelf. De dichter Appolinaire bijvoorbeeld liet een gedicht over regen zo op pa pier zetten dat het er ook uit zag als regen: de letters niet horizontaal maar verticaal geplaatst in "stroom pjes". Toen was het "andere ge bruik" van het boek afkomstig vanuit de literatuur. Beeldend kunstenaars "Het boek als bergplaats": wie dit exemplaar openslaat ziet een kogeltje. Sinterklaassurprise Kunsternaars werken op verschillen de manieren met boeken. De zestig tentoongestelde kunstenaarsboeken laten de verschillen goed zien. Som mige kunstenaars zijn duidelijk geïn spireerd door het boek als bergplaats voor smokkelwaar: uitgeholde exem plaren die bijvoorbeeld een fles whis key bevatten in plaats van pagina's. In die gevallen moet de kunstenaar wel goed zijn best doen om boven het niveau van Sinterklaassurprise uit te stijgen. Andere kunstenaars nemen de typemachine en het alfabet als uit gangspunt. Zo is er een boek van 26 pagina's, die bedrukt zijn met "teke ningen" van elke keer dezelfde let ters. Weer anderen maken gebruik van perforaties, waardoor elke keer twee pagina's door elkaar gezien wor den en telkens een ander beeld opge roepen wordt. Buiten deze "boekengrapjes" zijn er ook veel conceptuele kunstwerken in boekvonp te zien. Bij de conceptuele kunst ligt het accent op het idee en niet op het uiteindelijke product. Ulises Carriön, die zelf ook maker van kunstenaarsboeken is, heeft zo bijvoorbeeld een uitgave verzorgd. Op elke pagina is een foto van een archieflade met systeemkaarten te zien. Op de kaarten zijn namen en adressen geschreven. Op elke foto 'staan kaarten uit de bak omhoog en onder aan de bladzij is geschreven wat hij van de betreffende mensen denkt, zoals „mensen die ik graag wil ontmoeten" of „mensen die ik haat". Nadeel Een nadeel van de tentoonstelling is dat alle boeken in plastic mappen op gehangen zijn, op één bladzij openge- "De drie piramides van Breda"is ook een uitgeholdè uitgave. slagen. Men kan er dus niet in blade ren. Maar degenen die graag eens meer willen zien van kunstenaars boeken kunnen het archief van Ulises Carrion bekijken, op de Bloemgracht 121 in Amsterdam. Van woensdag tot en met zaterdag is het archief ge opend van ongeveer twee tot vijf in de middag. En dan mag er wel gebla derd worden. Ter afsluiting van de boekenweek wordt op vrijdag 3 april een forum discussie over het medium "boek" gehouden in de aula van het Stedelijk Museum. Verschillende ontwerpers, drukkers, vormgevers en kunstenaars zullen hun meningen over boeken te berde brengen. Deelnemers zijn onder anderen Elly de Waard, Flip Bool en Ulises Car riön. De discussie begint om kwart over acht 's-avonds. Wie de expositie wil bekijken kan van maandag tot en met zaterdag van tien uur 's-ochtends tot vijf uur 's-middags in het museum terecht. Op zondagen opent het Ste delijk om half één 's-middags. De ten toonstelling duurt tot en met 26 april. De toegang is gratis. SCHIEDAM - „Wanneer de gemeente in het vervolg alle plannen met conse quenties voor het fietsverkeer aan de ENFB voorlegt, dan kan gezeur achteraf worden voorkomen". Dit stelt bestuurslid Rob van Loenen van de afdeling Waterweg-Noord van de Echte Nederlandse Fietsers Bond. Hij komt namelijk tot de conclusie dat de herinrichting van de Horvathweg maar hét beste op nieuw kan worden gedaan. „Met het verdwijnen van bussen en druk autoverkeer over de Singel dachten we een knelpunt minder te hebben in Schiedam", aldus Rob van Loenen. „Het ziet er echter naar uit dat die gedachten te optimistisch is geweest, er is een nieuwe bijgeko men, de Horvathweg". De recon structie van de kruising van deze weg met de afrit naar het Stationsplein had naar het idee van de ENFB-ver- keerswerkgroep veel beter gekund. Het vrijliggend fietspad houdt al 130 meter voor de kruising op. Een stuk verder bestaat de strook zelfs hele maal niet meer. „De rechtsafslaande fietser moet maar hoper. dat auto's en bussen hem enige ruimte laten. Wanneer de rij voor het stoplicht aan groeit, loopt de fietser het risico dat zijn vrije rechtsaf-mogelijkheid ver sperd wordt", aldus de ENFB. Pas echt gevaarlijk is het, volgens hen, voor de fietser die rechtdoor wil. Er is een grote stroom auto's (vooral bussen), die rechtsaf slaan en geen fietsers verwachten. Voor het zelfde bedrag had het vol gens de fietsersbond, veel beter en veiliger gekund. Zo had de grasstrook tussen weg cn busbaan smaller kun nen zijn, zodat er ruimte voor een DE HAVENLOODS Uitgave: Maatschappij tot uitgifte van periodieken De Havenloods B.V Directie: J.P. Eillebrecht Kantoor Westblaak 159 3012 KJ Rotterdam Postadres: uitsluitend postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam, tel. Bijkantoren: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, tel. 010-35.29.11 en Weteringsingel 2, 2921 BB Krimpen a/d IJssel, tel. 01807- 16899. Verschijnt tweemaal per week (woensdag en donderdag) huis- aan-huis in: Rotterdam rechter Maasoever, Schiedam (op woens dag als Schiedams Nieuwsblad), Vlaardingen (op woensdag als Nieuwe Vlaardingse Courant). Maassluis (op woensdag als Maas sluis Nieuwsblad), Hoek van Hol land, Maasdijk, Maasland, Bleis- wijk, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs, Capelle a/d IJssel, Nieuwerkerk a/d IJssel, Krimpen a/d IJssel, Ouderkerk a/d IJssel, Krimpen a/d Lek, Lekkerkerk, Berkenwoude, Bergambacht, Ammerstol, Stolwijk en Schoon hoven, Groot Ammers, Langerak, Vlist, Lopik, Polsbroek, Nieuw- poort. Voor duo's, personeelsadvertenties en administratie: kantoor Prins Hendrikkade 14, 3071 KB Rotter dam, tel. Mocht u een krant eens niet of niet op tijd ontvangen, dan kunt u zich wenden tot ons lezersservice nummer: (van 8.30 tot 17.00 uur) DE HAVENLOODS Bijkantoor Vlaardingen Hoogstraat 122, 3131 BP; Postbus 306,3130 AH, Vlaardingen Tel. 010-352911 Redactie: Medewerker editie S'dam: J. Bunte, privé 010-707062 Medewerker editie Maassluis: M. Doddema, privé 01899-11858 Sportredactie G. Verver, privé 01899-17787 Het kon niet uitblijven: De Telegraaf had al eerder The Late Pien Wiegel, Vrij Neder land heeft nog steeds Hugh Jans en PRIVé heeft Henk Molenberg in de keuken staan. Het wachten was inderdaad op De Haven loods. Herman Posthoorn, de wethouder, offert zich er voor op. „Hij staat bekend als een fanatiek koker en een echter smul- Ier," kondigt het blad rood omkaderd aan. En ik altijd maar denken dat die man iets met de politiek te maken had. Koken met Herman. Dat belooft wat. Ik hoop ook steeds met een olijk fotootje van Herman met Koksmuts (een beetje scheef, dat maakt het zo leuk speels). Alleen al bij het lezen van de aankondiging loopt mij het water bij bakken uit de mond. Het eerste recept belooft dan ook heel wat: „Het wordt iets met gehakt en champig nons. Erg lekker," roept de wethouder ons vanachter het fornuis toe. Gehakt a la Posthoorn. En dat is dan nog maar het be gin. Op vrijdagavond moeten we al de keuken in cn dan in het weekeinde aan het smul- leh slaan. Ik ben razend nieuwsgierig. Kookt die man zo langzaam, of zijn het van die uitgebreide recepten? Ik kan nau welijks wachten en denk er over de laatste nacht voor de komst van De Havenloods op de deurmat door te brengen. In de aan kondiging ook nog dit: „Zelf kwam hij op het idee dit in het vervolg naar de bevol king uit te dragen." Leest u dat goed? Zelf, helemaal zelf. Knap hoor, Herman. Wat c r dat ii jok wel als je wethouder bent tuur. Dan weet je wat er onder de mensen leeft. Dan weet je dat heel kunstminnend Schiedam al jaren wacht op zo'n kookru- brick. Nee, de wethouder heeft het beste met ons voor, want ook al staat er niets in het PvdA-vcrkiezingsprogramma over een kookrubrick; de wethouder doet het toch Af en toe wordt het ook nog macrobio tisch. Onbespoten biefstukken dus. Waar haalt Herman de tijd vandaan vraag je je af. Alleen al vanwege zo'n rubriek moet zo'n man toch herkozen worden? Wat ge beurt er trouwens met dat honorarium? Verdwijnt dat in de partijkas, of is dit een ncvcnfunktic waar anders alleen maar CDA-crs voor te vinden zijn? Ik bedoel: waar rinkelt de kassa? Vast staat in ieder geval dat de rubriek de PvdA zal helpen bij de komende verkiezin gen. Twijfelaars worden door Gehakt- Herman over de streep gehaald. „Wat zal ik dit jaar eens stemmen.vraagt de moda le Schiedammer zich af. Het antwoord ligt voor de hand: „De PvdA. Die kan zo lek ker koken." Het opent ook perspektieven voor andere plaatselijke coryfeeën. Wet houder Zijdeveld binnenkort met een doc- het-zclf rubriekje .Hamertje Tik met Chris"). Wethouder Reinier Scheeres met een brcikransje („Noorse truien in een wip"). Wethouder mevrouw Rietje Taver ne zet koffie voor de jongens (,3akkie doen met Rietje"). En onze burgemeester John te Loo een kappersrubriek („Per manent zonder Brylcream"). Nee. ik ben blij met De Havenloods en de revolutionaire doorbraak die dit blad nu weer teweeg brengt in de journalistiek. En mislukt Hermans Rubriek (Is de titel „Trek met Herman een Blik open" mis schien iets?), dan kan nog altijd dat aardi ge plan van die twee partijgenoten van hem -waarvan de namen mij gelukkig zijn ontschoten -om het Stedelijk Museum te sluiten nog altijd worden uitgevoerd. Dat museum kan dan worden omgebouwd tot gaarkeuken met Herman aan het hoofd. Posthoorn schijnt niet tegen kip te kun nen. Daar gaat hij van over zijn nek. Ik heb daar al last van wanneer ik zo'n aankon diging lees. Kan die man geen écht vak le ren? Als keukcnhulpje of als snelkookpan. Soms schaam ik me diep PvdA -lid te zijn. Naschrift redactie: Cees van der Wel kan gerust zijn. Zijn partijgenoot Posthoorn krijgt voor de rubriek niets betaald en of de PvdA door de wethouder zijn bijdragen stemmen zal winnen of verliezen hangt geheel af van de kwaliteit van de recepten. Helemaal zonder risico is '.iet initiatief van onze kookrubri- cist dus niet voor de PvdA Over plannen om het Stedelijk Muse um om te bouwen tot gaarkeuken is niets bekend. Posthoorn zal van zijn hobby dus voorlopig nog geen vak kunnen maken. Dat Cees van der Wel zich schaamt PvdA-lid te zijn omdat de wethouder een kookrubriek begint, is geheel zijn zaak. Schaamte over het PvdA'er zijn zou inzake andere kwesties wellicht meer op zijn plaats zijn. De Havenloods pretendeert overigens niet met het starten van de rubriek een ,yevolutionaire doorbraak in de journalistiek teweeg te brengen. Met trots constateert zij echter door een enigszins gerenommeerd journalist (Cees van der Wel) in één adem te worden genoemd met De Telegraaf, Privé en Vrij Nederland. 't Is natuurlijk vreemd, dat mensen die niet eens kam- peerspullen hebben, een campingvlucht naar Alicante boeken. Het is nog vreemder dat zo'n campingvlucht bij de Holland International Reisburo's al vanaf f375,- te krijgen is. Als u even bij 't Holland International Reisburo binnen loopt leggen ze u dat haarfijn uit. Schiedam, G. Verboonstraat 17-21,010- 266077. Reisburo Zijdeveld bezoekt met fractie binnenstad, maar SCHIEDAM - De voltallige PvdA-fractie (inclusief wethouders) brengt van- inspraak is volgens de wethouder niet avond een bezoek aan Schiedam-Centrum. Voornaamste gesprekspunt tussen meer mogelijk door de haast waar bewoners en fractie zal ongetwijfeld de binnenstadsvernieuwing zijn. mee de eerste paal de grond Ln moet. Vorige week liet de bewonersvereniging Schiedam-Centrum weten zich volle- De Schiedamse gemeenteraad steun- dig te distanciëren van het eerste bouwplan. Dit omdat inspraak niet mogelijk de "ar"el'J^ een motie waarin geëist bleek. Iets dat ze de verantwoordelijke wethouder, Chris Zijdeveld, vanavond werd dat de woningbouw in de bin- nogmaals onder de neus zullen wrijven. molt nemén J m JUn' 3anVang Het verhaal van de twee vergeten bo men op de kaalslag is inmiddels be kend. De kastanjes moesten in ieder geval blijven, maar de bouwtekening diende er wel voor gewijzigd te wor den. Ieder nieuw oponthoud bete kent dat de wethouder deze termijn sowieso niet haalt. Nu al bestaan er grote twijfels over de haalbaarheid. Nu zij „nog slechts over de kleur van de deuren mee mogen praten", voelt het bestuur van de bewonersvereni ging er weinig voor hun naam aan het eerste deelplan te verbinden. Temeer daar bepaalde ideeën die zij hadden nu niet zijn te verwezenlijken. Vol gens een bestuurslid heeft de wethou der hen de toezeggihg gedaan „bij de twee volgende plannen volledige in spraak te krijgen, als over het eerste niet meer gezeurd wordt". Als ze zich daar vanavond (zaal Bea- Voornaam discussiepunt zal vanavond (donderdag) de invulling van de kaal- trix> Lange Kerkstraat, aanvang slag in de binnenstad zijn. 20.00 uur) maar aan houden! STADSKRONIEK- SCHIEDAM Uiteindelijk liepen er vijftig vrouwen te demonstreren op de Hoogstraat. En de solidaire mannen, die in de Teerstoof functioneerden als kleuterleider an nex kok, konden het werk gemakkelijk aan: het was een mooie actiedag voor de liefhebbeis, maar van de staking als zodanig is natuurlijk niets terecht ge komen. De huisvrouwen hoefden in de winkels van de binnenstad geen secon de langer in de rij te staan dan anders, want bijna alle verkoopsters waren ge woon op het werk verschenen. En wie naar bedrijven belde, werd als altijd door de TELEFONISTE doorverbonden. 's Avonds heerste er een hoop ent housiasme over zoveel vrouwensoli- dariteit, maar het feit, dat sociëteit De Teerstoof de belangstellenden gemakkelijk kon bevatten, moet toch te denken geven: de ruimte heeft het vloeroppervlak van de gemiddelde Nieuwlandse flat. Stakingen op touw zetten is vakwerk. De Nederlandse arbeidersbeweging heeft er tientallen jaren over gedaan, voor ze die actievorm een beetje on der de knie had. Vele malen draaide het neerleggen van de arbeid op een groot fiasco uit, omdat niet de kracht, maar de zwakte van het proletariaat werd aangetoond. Sta kingen mislukten bij gebrek aan orga- satie en duidelijkheid over het doel. Bovendien waren er vaak geen kassen om de stakers te steunen. Het leek maar al te vaak als twee druppels water op de huidige vrou wenstaking en daarom ook heeft de ervaren FNV een beetje afstand geno men van deze nieuwlichters. Het na re van de tweede feministische golf is, dat men vaak een soort vrouwelij ke apartheid cultiveert. Men maakt dan exact dezelfde fouten als alle andere emancipatiebewegingen in hun beginstadium. Wat ontbrak er aan de vrouwenstaking? Ze ging niet tegen een duidelijke tegenstander in. De staking was vóór de abortus cn daarom mocht manlief 's avonds geen warm tctcn krijgen, moest je hele raderwerk van de maat schappij stil komen Ie staan. Meteen staking moet je altijd je tegenstander af. Het actiedoel was ook al niet duide lijk. Want naast vrije abortus waren er ook andere thema's: de „werk loosheid", de „kernenergie" zonder veel nadere toelichting. Uit Amster dam komt een in tweehonderdvijf tigduizend exemplaren verspreid krantje „Vrouwenstaking", dat bol staat van leugens en halve waarhe den, die de vele feiten van het echte vrouwenleven in Nederland besmet ten en ongeloofwaardig maken. Met name op de middenpagina's is er sprake van de mannen die één front maken tegen de vrouwen om ze uit hun baantjes te houden, maar vooral om hun geliefde pornografie tegen aanvallen te beschermen. Op pagina drie wordt de vraag gesteld, waarom de regering op straat geen briefjes van honderd uitdeelt om de koop kracht op peil te houden. Dit is seri eus bedoeld. En dan maar klagen, dat de „mannenpers" de vrouwen niet serieus neemt. Het krantje „Vrouwenstaking" blijkt een angst wekkend alternatief. Er was geen duidelijke, erkende sta kingsleiding, die de boel goed en ef fectief coördineerde cn de parolen uitgaf. Elke staking wordt altijd door vele groepen gebruikt om de eigen politieke doelen door te zetten, om propaganda te maken voor de eigen denkbeelden. Die kunnen dan door anderen worden gehanteerd om de vrjjliggend fietspad was gekomen. Daar is het nu te laat voor. De ENFB draagt nu andere oplossingen aan. Zo» zou de doorgetrokken streep vervan gen kunnen worden voor een beton- balk, zodat een echt fietspad ontstaat, tot zestig meter voor de kruising. Daarna zouden er fietsstroken in rood asfalt kunnen komen voor rechtdoor en rechtsaf. Waarbij de strook voor afslaand fietsverkeer dan met een doorgetrokken witte lijn gemarkeerd moet worden. hele actie in een kwaad daglicht te stellen. Ik heb dat eigenlijk zélf een beetje gedaan met die beschrijving van de krant „Vrouwenstaking", want dat is gewoon een uitgave van de Amsterdamse Vrouwenkrant en de groep zeer strenge en rechtzinnige feministes daaromheen, voor wie be vrijding veelal gelijk staat met abso lute kuisheid, dat wil zeggen naar de mannen toe. Er werd vertrouwd op solidariteit en actiebereidheid, zonder dat die van te voren een beetje gemeten was. Er is ook nauwelijks aan gedacht om weifelaars die ochtend nog te overre den. Er was wel sprake van „dweil- ploegen", maar ik heb ze niet gezien. Een algemeen gebrek aan demonstra tievaardigheid leidt tot verkeerde in terpretaties. De Schiedamse staaks- ters gingen om vier uur naar Rotter dam, waar zich een optocht van acht honderd mensen formeerde. Die hiel den het verkeer op het Hofplein te gen. Er zijn er een paar bijna doodge reden, want elke auto is een poten tieel moordwapen en sommige be stuurders gaan volstrekt over de rooie, als iets of iemand van lagere orde hun pad belemmert, 't Gebeurt op elke demonstratie en kenners van het actiewezen kijken er al lang niet meer van op. Zo'n snelle rijder heeft veelal geluk, als zijn woedeuitbars ting hem alleen maar een spiegel of een antenne kost. Demonstreren leidt tot risico's en je kunt de opge roepen agressie niet op de mannen als geheel laden. Zo heeft de vrouwenbeweging juist door onervarenheid niet haar kracht, maar haar zwakte getoond. Politici hebben gemerkt, dat hun abortus standpunt niet zo heel veel mensen vóór of tégen hen in beweging brengt. Jammer. HAN VAN DER HORST Een jet-set model... dat lieve jongetjes steengoed zal staan. Dit polo-shirt is van 65/35 polyester/katoen. In de vlotte kleurenkombinatie camel met bruine kraag. Maten 104t/nrH76. Géén-probleem-prijs. Van 15,95 voor Vow meubelen Aanbiedingsprijs 149,- met gemakkelijke zit. Gewatteerde canvas-zitting. Blank grenen en bruin. T T Q Aanbiedingsprijs Iwi' IJsselmondselaan175 Rotterdam Tel. 010-50 74 44 Geopend: maandag t/m donderdag 9-17.30. vrijdag en zaterdag 9-17 uur. Koopavond vrijdag van 19-21 uur.

De Havenloods | 1981 | | pagina 3