lVENLOODS OPKNAPPEN EIGEN HUIS WORDT BELAST WUB slaapkamers! ril New Wave m: Srilankaans weekeinde in Korenbeurs Pas op voor bomen! Vier exposanten in Nolet SCHIEDAM Molenstichting krijgt veel werk te doen O.C. belasting flink omhoog Er is aleen Adria lichtgewichtvoor f.4.995.-* VVD: 'Economische groei zit er niet in' BLACK AND WHITE' Gebruik Plantagepodium opnieuw in beraat) HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 159 ROTTERDAM. I editie p VRIJDAG 1 MEI 1981 30e JAARGANG NO. 16 TEL. 010-132170 5 dagen per week van 8.30 tot 17.00 uur VOORDEEL-DUBBELDUO indien opgegeven voor ma. 17.00 uur *Vertegenwoordigers van de Vereniging Molenvrijwilligers, de Stichting Molens Schiedam en de molencoördinator op de balie van de Noordmolen. SCHIEDAM - De Stichting Molens Schiedam, die het behoud van de Schiedamse molens als hoofddoel krijgt, werd dinsdag 28 april opge richt in de Noordmolen. Tegelijker tijd werd de Vereniging Molenvrijwil ligers in het leven geroepen en werd Jos Gunnewegh als molencoördinator aangesteld. In de Stichting zijn alle instellingen die iets met de molens te maken hebben vertegenwoordigd. Door deze nieuwe organisatie hopen de partijen op doeltreffende wijze te kunnen werken. De voorzitter van de stichting, de heer Van Ham, sprak tijdens zijn toe spraak de hoop uit dat de gemeente spoedig tot een akkoord met de Hol- landsche Molen komt over de aan koop van „De Walvisch" aan de West- vest. De Walvisch is de enige molen die nog niet in bezit van de gemeente is. „De stichting is nu nog een wagen met drie wielen", vond de heer Van Ham. De molencoördinator Jos Gunne wegh is geboren en getogen Schie dammer. Zijn enthousiasme voormo lens werd dan ook in zijn geboorte plaats opgewekt. Voordat hij in de gemeente Schiedam benoemd werd was hij werkzaam bij de Rijksmonu- mentendienst op de molenafdeling. Daarnaast heeft hij veel gedaan voor het behoud van het Schiedamse mo lenbestand. De jonge molencoördina tor, die in augustus komt werken, wilde wel benadrukken dat er nog heel wat werk aan de gebouwen is. „Schiedam bezit niet alleen de groot ste, maar ook de duurste molens van Nederland. Het metselwerk van drie van de vier bouwsels is gedurende twee eeuwen nooit gerestaureerd. De Vrijheid en de Drie Koornbloemen lijken tijdens een periode van hevige regenval dan ook meer op lekke ten ten dan op molens. Gezien de finan ciële situatie van het rijk zal het her stel van het metselwerk echter over een lange tijd uitgesmeerd dienen te worden. Wanneer men bedenkt dat één molenromp een oppervlakte van 900 vierkante meter heeft, zo'n 180.000 IJsselsteentjes bevat en 28 kilometer voegwerk, wordt wel dui delijk dat dit werk in de papieren zal lopen". Toch zijn alle participanten die in de nieuwe stichting zitting hebben van plan het behoud grootscheeps te gaan aanpakken. Wethouder Scheeres, die namens de gemeente het woord voerde, meende echter dat enige soberheid nog wel op z'n plaats was. „De woorden moeten eerst nog in daden omgezet worden", vond hij. Citroenbrandewijn of bessenjenever Fris, fruitig ...lekker! I m wandmeubelen, bankstellen, slaapbanken enz. Uit voorraad te leveren. Nérgens zo'n keus. Fabrlekstoonzalen I Industriegebouw, Goudseslngel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61 SCHIEDAM - Disc-jockey Bill Herfst zal op vrijdagavond 1 mei een „New Wave" avond verzorgen in de soos van de Kreek aan de Lange Ha ven 92. Iedereen van 18 jaar en ouder is vanaf negen uur welkom. SCHIEDAM - De markt op het Bachptein is verplaatst in verband met reconstructie werkzaamheden. De wekelijkse markt wordt voorlopig op dinsdagochtenden op het parkeerterrein ten noorden van het wijkcentrum de Blauwe Brug gehouden. Auto's kunnen daardoor vanaf maandag avond tot dinsdagavond niet meer parke ren op het terrein. Het Bachplein wordt grondig veranderd. Het zuidelijke gedeel te wordt omgevormd tot een manifesta tieterrein, waar in de toekomst de week markt gehouden zal worden. Taallessen voor buitenlanders SCHIEDAM - Vrijwilligers die aan buitenlanders les willen geven in de Nederlandse taal kunnen meehelpen aan de ABC-cursus. Zo'n 60 buiten landers volgen deze cursus op woens dagmiddagen. Speciaal voor vrouwen, die in groepsverband op zondagmid dag of individueel thuis les krijgen, worden vrouwelijk vrijwilligers ge vraagd. Wie meer informatie wil of zich aan wil melden kan bellen naar Joop van den Enden, telefoon 708467; of Heieen Povel, telefoon 263910. SCHIEDAM - De hertaxatie van panden in Schiedam met het doel een nieuw tarief voor de onroerend goed belasting vast te stellen heeft heel wat stof doen opwaaien. Tijdens de gemeenteraadsverga dering van 27 april diende de Bewonersvereniging Zuid een open brief in, waarin werd vastgesteld dat sommige eigenaren een verho ging van 300 pet. te incasseren krijgen, wat uitgelegd kan worden als straf voor het opknappen van panden. De V.V.D.-fractie diende een amendement in om de vrijstelling voor gebruikers van panden die minder dan f 27.000,- waard zijn, te laten vervallen. De heer Van Lingen van het CDA eiste meer duidelijkheid over de manier waarom het vrijstellingsbedrag is vastgesteld, hoewel hij in eerste instantie wel accoord wilde gaan met het bedrag van f27.000,-. Ulferd Bruseker van de CPN kon zich helemaal niet verenigen met de hertaxatie. Deze had volgens hem meer gevolgen voor bewoners van panden dan voor gebruikers van bedrijfspanden. Bovendien zou de stijging van waarde van oude huizen veel groter zijn dan die van nieuwere. De moeilijkheden over de wijze waar- besluit van vijf jaar geleden. De ge- op de onroerend goed belasting wordt meente kon kiezen tussen het belas- vastgesteld komen voort uit het raads- ten van onroerend goed op basis van oppervlakte of op basis van waarde. Omdat vijf jaar geleden geen uitge breide gegevens over de oppervlakte van panden beschikbaar waren en de gemeenteraad niet voelde voor de gi gantische operatie om de hele stad op te meten werd gekozen voor de waar- de-basis. De gevolgen van de ontwik kelingen op de woningmarkt zijn daar echter direct op van invloed. Het afgelopen jaar werden de panden in Schiedam getaxeerd, waarbij de meeste alleen van buiten werden be keken. Eigenaren en gebruikers kun nen op de aanslag de taxatiewaarde terugvinden. Zij kunnen daar tegen in beroep gaan. De nieuwe tarieven voor onroerend goed belasting werden vastgesteld door de gemeenteraad, waarbij het voorstel van Van Lingen om het vrij stellingsbedrag nader te bekijken meegenomen werd. Het amendement van Van Tilborg, Verhulsdonk en Renskers werd alleen door de indie ners gesteund en derhalve afgewezen. Bruseker was de enige tegenstemmer. De brief van de Bewonersvereniging Zuid is ter afdoening in handen van Burgemeester en Wethouders gesteld. C. van Tilborg (V.V.D.): Geen vrijstelling van onroerend goed belasting voor gebruikers van panden die minder waard zijn dan f27.000, - Zwembad Groenoord opent feestelijk SCHIEDAM - De opening van Bad Groenoord op zaterdag 2 mei zal dit jaar extra feestelijk verlopen. Het zwembad bestaat namelijk 25 jaar. Ter ere hiervan is de toegang de gehe le dag gratis. 's Ochtends om elf uur gaan de poor ten van het openluchtbad open. Een team parachutisten zal op de speel- en ligweides (of ui het water) landen en een ploeg grondwerkers van de pa rachutisten zal een demonstratie ge ven. Verscheidene korpsen zullen voor muziek zorgen. Om half twee 's middags is er een grote verkleedpartij voor kinderen tot en met 15 jaar. Wie mee wil doen kan zich inschrijven bij de Stichting Zwembaden, Emmastraat 1, telefoon 260500. Ook aan de kassa van het zwembad kan men zich opgeven. De houder van het oudste abonne ment en de houder van het oudste zwemdiploma, dat in het zwembad behaald is, komen in aanmerking voor een prijs. Degenen die mee wil len dingen kunnen de Stichting Zwembaden inlichten. SCHIEDAM VLAARDINGEN - Door het ontslag nemen van de heer M. Weststrate uit Vlaardingen als lid van de raad van Rijnmond, heeft de voorzitter van het centraal stembu reau voor de verkiezing van die raad de heer S. Rosman uit Schiedam in zijn plaats benoemd. Het besluit ligt voor iedereen ter inzage in het kantoor van het Openbaar Lichaam Rijnmond aan het Vasteland 96- 104 te Rotterdam. De komfortabele 305 SL. Overdag plaats voor 6,'s nachts voor 4 personen. Vier grote ramen, luxe keukenblok met2-bekken gasvuuren watervoorziening. Veel kast- en bergruimte. Kleine auto? Dan deze zeer stabiele lichtgewicht met z'n prima wegligging. Kom hem - en de andere 14 Adria-modellen - nu bij ons zien! incl. BTW' en afleveringskosien CARAVAN CEN1TOM ROTURDM Debetere caravan voor minder geld. ROnERDAMm-o,nowii?455 SCHIEDAM - De verkiezingscam- in het Novotel, verliep niet helemaal pagne van de Volkspartij voor Vrij- volgens plan. Minister Tuijnman van heid en Democratie, vrijdag 24 april Verkeer en Waterstaat bleek op het voor inkomensstijgingen en uitbrei- Rietkerk: „We zijn te slordig omge- dingen van de collectieve sector. We gaan met het verdiende geld. De eco- hebben al die tijd het bedrijfsleven nomische groei werd altijd gebruikt uitgehold". laatste moment niet te kunnen ko men. De VVD stuurde weliswaar fractievoorzitter Rietkerk naar Schiedam, maar over de hete hangijzers als rijksweg 19 kon niet meer gepraat worden. Bovendien was de beschikbare ruimte in Novotel kleiner dan verwacht. Zeventig be langstellenden moesten zich in een zijkamertje proppen, omdat een gro tere ruimte tegen de afspraken in aan een bruiloftvierende familie was ver huurd. Fractievoorzitter Rietkerk hield zijn betoog dan ook ondersteund door bruiloftsgedruis. De VVD schetste daardoor echter geen rooskleuriger beeld. Economische groei zit er vol gens de partij helemaal niet in, wat betekent dat iedereen moet inleve ren. Omdat de VVD de meeste heil ziet in het verbeteren van het onder nemersklimaat door het investeren te stimuleren en vernieuwing te be werkstelligen, moet er bezuinigd wor den op de dienstensector en zullen er loonmatigingen en bezuinigingen in de sociale sector moeten komen. Alleen degenen die het eerlijk toe komt zouden nog maar gebruik mo gen maken van de uitkeringen. Rietkerk is erg bezorgd over „de geest van het gebroken geweertje, die weer gaat zegevieren in Nederland". Wellicht bedoelt hij hiermee dat op defensie niet bezuinigd dient te worden. De VVD vindt dat we de mogelijkhe den van alternatieve energiebronnen moeten bestuderen, maar dat niet direct gezegd moet worden dat we straks geen kernenergie zullen gebrui ken. De VVD wil in principe met elke andere partij in de regering komen. Wat de PvdA betreft heeft de partij al de zekerheid dat die mogelijkheid er niet in zit. „En onze coalitiepart ner, het CDA, is jammergenoeg weer even vaag als altijd. Er is nog geen enkele uitspraak over gedaan. Met het CDA kun je als altijd weer alle kanten uit", constateerde fractie voorzitter Rietkerk. f WÊ waar je „woef, I tegen kunt I zeggen. NU FT «Men een slok SCHIEDAM - De beslissing van de burgemeester van Schiedam J. te Loo, om op het Plantagepo dium nog meer één keer per jaar optredens toe te staan, wordt op nieuw in overweging genomen. Vorig jaar nam de burgemeester als hoofd van de politie dit besluit om de geluidsoverlast voor omwo nende van de Plantage te beper ken. Overleg tussen omwonenden, de Stichting Plantagefestivai en Pop Overleg Schiedam was er niet geweest. Door een schrijven van laatstgenoemde instellingen kwam het besluit in de gemeenteraads vergadering van 27 april aan de orde. Raadslid Herman Noorde- graaf (PPR) vroeg de burgemeester nogmaals een afweging te maken. Hij wees op de beperkte overlast (een paar maal per jaar) en d< behoefte waarin het popfestival voorziet. De burgemeester neemt het besluit opnieuw in beraad in de commissie Algemene en Burgerzaken. Herman Noordegraaf: Popmu ziek voorziet voor de één in een behofte, voor de ander is het over last. SCHIEDAM-Burgemeester John Te Loo geeft zaterdagochtend om 11.00 uur in De Korenbeurs het startsein voor een tweedaags gebeuren, waarbij het Sri lankaans dorp Sippimaduwa centraal staat. Een Schiedamse werkgroep onder houdt al enige tijd nauwe contacten met dit 215 inwoners tellende plaatsje dat wordt geteisterd door honger en armoede. De werkgroep steunt door geldinza melingen projecten in Sippimaduwa, die in het kader van een vijfjarenplan worden verwezenlijkt. Tevens werd eerder hulp geboden nadat het dorp was geruiheerd door natuurrampen. Niet alleen geld inzamelen, maar ook bewustwording van de situatie in de ontwikkelingslanden is een doel dat de werkgroep voor ogen staat. In de Korenbeurs is in het weekeinde een tentoonstelling te zien, waar zo wel het dagelijke leven van een Schie dams als van een Srilankaans meisje wordt belicht. Als begeleiding bij de ze expositie is er een themanummer van „Voortouw" een uitgave van de mondiale werkplaats Vlaardingen, verschenen. Dit boekje beoogt een bijdrage te leveren aan de discussie over de ontwikkelingsproblematiek. Hedendaagse problemen van de maat schappij waarin wij leven worden ver geleken met die van een samenleving in een Derde Wereldland. Zaterdag en zondag zijn er behalve de expositie, nog tal van andere attrac ties in de Korenbeurs. Zo bestaat er de mogelijkheid tegen een gering be drag te spelen tegen tafeltennister Bettine Vriesekoop, die zich vorige week tijdens de wereldkampioen schappen bij de beste zestien schaar de. In een Srilankaans winkelstraatje krijgt men een idee op welke manier de inwoners van het eiland aan hun artikelen komen. Ook kan men ken nis maken met inheemse hapjes en drankjes. Tiny Mouse zal tegen bezoekers een partij Srilankaans dam men spelen. SCHIEDAM - In de Warande is maandagmiddag om kwart voor vijf een kastanjeboom bovenop een auto gevallen. Ook een ruit van het Rode Kruis- gebouw werd getroffen. Onderzoek wees uit dat de boom van binnen geheel verpulverd was terwijl het uiterlijk er gezond uitzag. Een woordvoerder van de plantsoenendienst sluit niet uit dat er meer van dergelijke ogenschijnlijk ongevaarlijke begroeiingen in de stad aanwezig zijn. Men hoeft dus niet vreemd op te kijken wanneer er plotseling een boom uit de lucht komt vallen. Het is maar dat u het weet: een gewaarschuwd mens telt voor twee. SCHIEDAM Vier exposanten zul len op woensdag 6 mei een tentoon stelling in het Notelziekenhuis ope nen. Inge van Haastert laat schilderij en Zien, mevrouw De Man - Thurmer exposeert droogbloemen en Frans Duin en Jan Rotteveel laten litho's zien. De tentoonstelling wordt om half vijf 's middags geopend met een „informele borrel", waarbij iedereen welkom is. De expositie duurt van 6 :i tot ei Inge van Haastert schildert realistisch hoewel delen van haar werk niet kloppen". Zelf zegt zij daarover, dat ze het gebrek aan techniek soms uit buit. Dc „fouten" die ze maakt geven een speciale uitstraling aan haar werk. Mevrouw De Man-Thurmur probeert alle bloemen en planten die ze plukt of koopt te drogen. Ze maakt er Kerst- of felicitatiekaarten van. Ze is erg dankbaar dat ze de kunst verstaat om iets met bloemen, zaaddozen, stronken en zwammen te doen en hoopt dat iedereen ook vanuit dat idee naar het werk komt kijken. Jan Rotteveel en Frans Duin leerden het lithograferen op de Vrije Acade mie. Lithografieën zijn afdrukken, waarbij stenen de ..nlaat" vormen. Klaksteen wordt eerst vlakgeschuurd en gepolijst en daarna worde de voor stelling in vet materiaal aangebracht De inkt wordt alleen opgenomen door de onbedekte delen van de steen, de vette delen stoten de inkt af. Het drukken gebeurt met een hefboompers of een hydraulische pers. De affiches van Toulouse-Lau trec zijn bijvoorbeeld op deze wijze gemaakt.

De Havenloods | 1981 | | pagina 1