DE KORENBEURS GLIJDT LANGZAAM DE HAVEN IN Schiedammers slikken teveel Wie gaat in juni met Eendracht mee naar zee? Vrouwvriendelijk is niet genoeg Hans van der SlooT H06 ScHlGClCSITI CKM Cfö dffHlk kWQITI Het buikje ter meulert natuurlijk DE 0 HAVENLOODS VRIJDAG I MEI 1981 18-584 industrie op uitvoerige en leesbare wijze uit de doeken gedaan. De spiritus, als concurrent voor de moutwijn, is zeker niet alleen verant woordelijk voor de teloorgang van vierhonderd branderijen. Hoe de desolatie van de bevolking de sociale structuur van de stad letterlijk bedwelmd heeft en wat daarvan de reden was komt in „Verleden Tijd" duidelijk naar voren. Zeker is dat het overgrote deel van de brandersknechts zwaar aan de drank verslaafd was en willoos z'n werd deed in een voortdurende roes. Drank was voor velen het enige dat hen elke dag naar de branderij deed strompelen en hun zonder tegenwer ping bond aan de patroon en diens opvattingen over leven, werken en fatsoen." Aan de andere kant bleek de produk- tie zo hoog, dat ongeveer de hele wereld in de vorige eeuw al afzetge bied was voor het geestrijke vocht. Genever werd in Afrika bijvoorbeeld verkocht als medicijn en de Indianen heeft het dusdanig bedwelmd dat het hele volk uitgemoord kon worden. En toch, was het stoken van genever in feite een vervangende werkgelegen heid voor Schiedam. Oorspronkelijk was ze afhankelijk van visserij. De Nieuwe Haven is er voor gegraven, maar toen de spiritualiën hun wer king begonnen werd alles aan de kant geschoven en de genever als troef kaart op de toekomst uitgespeeld. De grenzeloze schaamte voor dit ver leden heeft in deze eeuw geresulteerd in het afbreken van bijna alle waar devolle stukken van de stad. Als vervanging voor „die vervallen troep" werd het plan van Enipeo gepresenteerd en als troefkaart uit gespeeld. Voor één keer heeft de bevolking in die jaren zestig zijn stem laten horen. Schiedam is toen ternau wernood aan de bouwwoede van de projectontwikkelaars ontsnapt, maar de Schiedammers hadden geen idee hoever de gemeentelijke plannen, on der aanvoering van Burgemeester Roelfsema, eigenlijk gingen. En het gevaar is vooralsnog niet geweken. Zo heeft Hans van der Sloot de link naar het heden weten te leggen, zon der direct een waarschuwend vinger tjes te heffen. „Schiedam, verleden tijd" is geen pamflet, maar een dege lijk stuk geschiedschrijving, dat ook voor niet-Schiedammers zeer verhel derend kan zijn. Uitgeverij Elmar heeft er een sympha- tiek boek van gemaakt. De tekst had in de vormgeving best wat meer aan dacht mogen hebben. Omdat het boek eigenlijk over de tragedie der Schiedammers gaat en de foto's het decor vormen hadden ze wellicht meer als documenten gepresenteerd kunnen worden. Maar wat formaat betreft komen ze in ieder geval goed aan bod. CIJS KONINGS Hans van der Sloot bladert in zijn eigen boek. Uitgever Roodnat, Judith van Voor het eerst is de ware geschiede- der Sloot en burgemeester Te Loo kijken geboeid toe. nis over de roemruchte genever- SCH1EDAM - Wie wil weten waar om er in deze stad niets van de grond komt moet beslist het nieuwste boek van Hans van der Sloot lezen. „Schie dam, verleden tijd" bevat, naast hon derdvijfendertig nog niet eerder gepu bliceerde foto's een bijzonder inte ressant stuk geschiedschrijving. Was de oorspronkelijke opzet het maken van (wederom) een fotoboek met bij schriften, Van der Sloot heeft de lengte gekregen, of genomen, om de foto's tot illustratiemateriaal bij zijn verhaal te maken. Gedessineerde lakenzak voor 12,95 De zwangerschsps- telefoon 030-328200 Wie problemen of vragen heeft rond zwangerschap kan bellen naar een speciaal z wangerschapstelefoon- nummer", 030-328200. ken vereni ging van vrijwilligers richtte de tele foondienst in 1980 op met het doel vooral luisterend steun te bieden aan bijvoorbeeld jonge en oude vrouwen met een problematische zwanger schap, ouders van jonge zwangere meisjes, jongens en mannen die een kind hebben verwekt, ouders van ..ongewenste" kinderen en vrouwen die abortus hebben laten plegen De gene die belt kan altijd anoniem blij ven. Wie het nummer belt krijgt een automatisch antwoordapparaat, dat het telefoonnummer van een vrijwil liger en het tijdstip waarop gebeld kan worden vermeldt. T.r is elke dag een vrijwilliger gedurende ongeveer zes uur per etmaal bereikbaar. beetje mooie nieuwe wapens kopen voor die dronkelappen in die uniform pjes. Nee hoor, er kwamen tweede handsjes uit Amerika, vandaar dat we een schitterende collectie colts hebben. Als de Schiedamse politie voor het eerst een motorfiets gaat aanschaffen dan is dat een tweede handsje. Dat is uitdrukkelijk door de raad bevolen. Ze moesten eerst maar eens kijken wat het was. Hetzelfde met de Passage. Er moest een facade komen, waarbij je zou denken, nou kom ik in een heuse overdekte winkelstraat en dan knij pen ze hem op vijftig meter af. Je komt er binnen vanaf de Broersvest en dan zie je wel wat hoor. Orna menten en hoge lantaarns, een thea ter, maar als je niet uitkijkt dan breek je je nek over de trappetjes naar het Broersveld. Zo lieten ze de officierentuin, wat notabene een concertzaal was. echt een Doelen voor Schiedam, gewoon verpauperen. En niemand grijpt in". Niemand grijpt in als er een sneltram over de Koemarkt komt. v.d. Sloot: „Hier zie je echt een idee- ,,We zijn weer terug in het echte Schiedam. De stad van degemis- te kansen. Na een opleving in de vijftiger jaren blijkt er nu weer echt niets mogelijk te zijn. Pre cies waar ik over schrijf in „Schiedam, Verleden Tijd". Hans van der Sloot heeft zijn nieuwe boek over de genever- stad klaar. Het ligt nu in de win kel. „Dit is het allerlaatste boek dat ik over Schiedam geschre ven heb", vertelt hij en onmid- delijk stapt hij over op zijn vol gende opdracht. Een boek ma ken over de geschiedenis van de drank. Hans van der Sloot is een ras-Schiedammer. Hij woont aan de Rotterdamsedijk, kan die soms niet meer terugvinden, zegt overal ja op, maar is uitein delijk toch niet kapot te krijgen. Journalist-geschiedschrijver staat er achter zijn naam en vanuit die hoeda nigheid hebben al heel wat mensen last van hem gehad. De twee stedelijke aartsvijanden van de jaren zestig, cineast Jan Schaper en toenmalig burgemeester Roelfse- ma staan beiden vrij gereserveerd te genover hem. Toc'i schroomt Hans van der Sloot geen steliingnamezo als uit het navolgende gesprek datGijs Konings met hem voerde,zal blijken. Schaper en Roelfsema hebben allebei een rol gespeeld in de historie van Schiedam die niet onderschat mag worden. Inzet was een buurtje; het decor voor Bordewijks roman Gas- In Schiedam kunnen alleen de echte Schiedammers overleven. het behoud van dit historisch stukje was dat noodzakelijk om van Schie- geneverstad. dam een jonge levende stad te maken Onder leiding van cineast Jan Scha- met veel inwoners, per is het Zakkendragershuis geres- Jan Schaper had net een film over taureerd, dat daarvóór als opslag- Schiedam gemaakt, in opdracht van plaats der gemeentelijke ladders fun- de vorige burgemeester Peek. Deze geerde. Het hele buurtje, tussen Schie, film is bij Roelfsema nooit goed ge- Dam en St. Annazusterstraat zou in vallen. Hans van der Sloot kan dat die destijds wethouder was. Maar hij dreef het wel door en daar kan ik nog altijd heel boos om worden. Er was totaal geen reden op dat moment om bijvoorbeeld het hele gedeelte achter het Broesveld te slopen. En als je dan later van een wethouder hoort dat er totaal geen zinnige redenen waren om De Lindenhof te slopen, dan ga je je afvragen v.d. Sloot: „Ja, je kan alles wel af wimpelen met: we hebben het goed gedaan, maar waar komen dan al die gaten vandaan? De man wil vierhon derd pagina's aan de geschiedenis van deze stad toevoegen, maar in mijn herinnering leeft hij toch voort in vierhonderdduizend grassprietjes, die er niet hadden hoeven te groeien. Er hadden ook vierhonderd woningen kunnen staan". De schaamte voor het verleden heeft zijn werk rigoreus gedaan, dus De Lindenhof had nooit gesloopt hoeven te worden En dat was nu net tegen het zere licht. Zwart Nazareth, de woonplaats been van burgemeester Roelfsema, van de brandersknechts: De Bran- die er voortvarende ideeen voor dersbuurt. Schiedam op nahield. In de tijd dat lucht, licht en ruimte Hij heeft dit plan getorpedeerd en de stedebouw beheerste, maakte een daarmee de navelstreng met het ver- groep Schiedammers zich sterk voor leden doorgesneden. Volgens hem De Havenloods heeft 2 (gratis) kooien! ROTTERDAM - Ooit eens zin gehad in een reisje op de Noordzee met het zeilend zeeschip „De Eendracht". Ja, dan bestaat nu via de Havenloods de kans om gratis een dergelijke reis mee te maken. Jongens of meisjes in de leeftijds groep van 15 tot 25 jaar die dolgraag eens met De Eendracht mee zouden willen op een tiendaagse avontuurlij ke trip, die op 15 juni in Schevenin- gen begint en 25 juni in IJmuiden eindigt, komen in aanmering. Schrijf ons in een kort briefje waarom je zo graag eens een keer met een groot zeilschip op zee wilt varen en voeg daaraan een uit twee regels bestaand rijm toe waarin in ieder geval het woordje Eendracht voorkomt. Uit de origineelste inzendingen gaan we de twee geuliikge winnaars halen (een jongen en een meisje) voor de gratis door De Havenloods aangeboden reis met de Eendracht. Een reis ter waar de van bijna f 1400,-. Stuur je bijdrage voor 18 mei a.s. op aan: Redactie De Havenloods. Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. In de linker bovenhoek svp. Eendracht vermelden. Veel succes! Zin in zo'n avontuurlijke'trip op De Eendracht? met stelligheid zeggen: „We liepen sa men het Monopoletheater uit, waar de première voor „Schiedam kiest voor het water" had plaatsgevonden, toen Roelfsema de gedenkwaardige woorden sprak over Schaper: „Met deze man reken ik nog wel af". Zou de Brandersbuurt onder burge meester Peek wellicht een kans ge maakt hebben? v.d. Sloot: „Nou, als ik kijk naar hoe zijn relatie met Schaper moet zijn ge weest en ook dat hij het huurcon tract voor het Zakkendragershuis heeft opgesteld, dan denk ik dat er in ieder geval over te praten was geweest. Niet, zoals nu gebeurd is, op valse voorwendsels slopen". Roelfsema had andere plannen met het gebied? v.d. Sloot: „Hij had geen plannen. Hij mag nu nog komen en daar wordt hij vriendelijk voor uitgenodigd, om alsnog die plannen dan te vertellen, want die waren er gewoon niet. Het hele slopen is puur reactie geweest op de aanwezigheid van ene meneer Jan Schaper, die contacten onderhield met mensen waarvan Roelfsema niet hield en dat deed op een manier die volgens hem hoogst oncontroleerbaar Ik weet dit uit eigen ervaring, want ik ben namelijk degene geweest die de valse plannen, inderhaast in elkaar ge timmerd, moest publiceren. We wis ten dat ze vals waren, dat ze niet be stonden". Hoe is dat mogelijk geweest v.d. Sloot: „We hebben ons vergist in de figuur Roelfsema. Het hoofd van gemeentewerken toen zei zelf: maar natuurlijk kunnen we dat niet alle maal slopen, dat kunnen we niet be happen; en hij gaf aan wat er onge veer weg moest. Dat was eenderde van wat er uiteindelijk gesloopt is. De tekeningen daarvan zijn zo in het ar chief te bekijken". Hoe was je eigen houding in die tijd? v.d. Sloot: „Ik vond het gedrevene van Schaper niet goed. Ik voelde aan m'n nagelriemen; hiermee ga je in de fout in Schiedam. Maar ik ijverde voor een totale bescherming van het binnenstadsgezicht. Een actie die ge baseerd is op amateurs en goedwillen- den heeft een risico dat, alhoewel dc goeie wil er nog is, de daadkracht ontbreekt. Als je een hele buurt moet opknappen zoals het Zakkendragers- huisje, ga je het overzicht missen. Dan moet je een bestuursploeg aan stellen waarmee je de mensen zelf weer tegen de haren instrijkt". Maar dat waren niet de motieven van de burgemeester? v.d. Sloot: „Ik weet gewoon dat Roelf sema heel stelselmatig alles afwees wat van Schaper afkwam en een be vestiging daarvan heb ik nog geen maand geleden gekregen van Bolmers Je kan niet alles afwimpelen met: we hebben het goed gedaan chief: als je de raadsuitspraken van burgemeesters en schepenen bekfjkt uit vijftienhonderd en je analiseert ze op Schiedammerigheid, dan is er nau welijks verschil met zoals de gemeen teraad tegenwoordig praat. We heb ben bijvoorbeeld een gigantische col lectie Amerikaanse wapens in het museum. Maar de Schutterij moest die wapens hebben, maar de aanschaf van nieuwe was onverantwoord vol gens de burgemeester. Ze gingen een De Brandersbuurt is op valse voorwendsels gesloopt". Over emancipatie wordt vqel moois gezegd en geschreven. Ook in de politiek. Maar als het bij 'vrouwvriendelijk' zijn blijft dan schieten we daar weinig mee op Dat brengt emancipatie geen stap dichterbij Daarvoor is een beleid nodig tegen bevoogding, traditioneel denken en traditionele rolverdeling. Vrouwen vormen de helft van de bevolking van Nederland Daarom worden hun zaken in het PPR- programma met met een apart hoofdstukje afgedaan. Voorstellen voor een nieuwe gelijkwaardige samenleving vind je terug in het hele programma van de PPR Denk alleen maar aan het idee van een basisinkomen voor iedereen Niet voor mets is bij de PPR 1/3 van alle gemeente raadsleden vrouw. Niet voor niets gaat de PPR opnieuw de verkiezingen in met een vrouwelijke lijst trekker. Voor de kampeerders... fix van een wethouder en een paar topambtenaren. Want als dit echt ge beurt, dan zijn de Koemarkt en de Broersvest naar de sodemieter. Je kunt in een oudsteedse bouwkundige contructie niet ingrijpen, zonder ook het karakter ervan te wijzigen. Het kost klauwen met geld en tegelijker tijd staat het Proveniershuis te ver krotten en zakt de Korenbeurs lang zaam de Korte Haven in. Wat het his torisch bezit van de gemeente betreft staat alles op de lange termijnlüst. Als je beschikt over een beschermd stadsgezicht dan moet je er effe meer aan doen dan alleen met de vlag voor op lopen als de historische vereniging ergens een tegeltje aanplakt. En als ze niets doen aan de historische aspec ten van de stad denk ik dat ze hele maal niets doen aan de sfeeraspecten van Schiedam". En de bevolking pikt alles? v.d. Sloot: „Waarom zijn Schiedam mers altijd zo desolaat geweest? Nou, omdat ze desolaat gemaakt zijn. Vroe ger was er hier een besloten gemeen schap, met zijn eigen regels. Wel ar mer. niet desolater. J arenlang hebben de teleurstellingen zich opgestapeld. De echte Schiedammer heeft iets van: iedereen heeft hier van alles lopen doen en wat hebben we er nou voor teruggekregen? Niets dat deze ge meenschap boeiender, hechter of be- wogener maakt. Of het nou om de Brandersbuurt gaat of dat lullige vismarktje, ik heb in de ze stad nooit een antwoord gehoord van de slopers, over wat er voor terug zou komen. Er is een stadskantoor gekomen, waarvan alleen het kantoor .Roelfsema leeft in mijn herinnering voort in vierhonderdduizend grassprietjes, die er niet hoeven te groeien er staat en de stedelijke aspecten ver geten zijn. En op dat stadskantoor wordt gepie kerd hoe je de bevolking er meer bij kunt betrekken. En dat is dan zo'n rare term van de laatste tijd. Het moet juist omgedraaid worden. De bevolking is bezig en huurt een stads bestuur in om zaakjes te regelen. Het oudste model van een samenleving kiest zijn eigen bestuur. Het treurige verschil tussen het Schiedam van mijn boek en nuals bewoner van de stad krijg je dingen zomaar voorge schoteld en dan wordt er gevraagd: Waarom worden we altijd opgezadeld met een stadsbestuur dat niets doet? waarom doet de bevolking niets. Waarom worden we altijd opgezadeld met een stadsbestuur dat niets doet. Er is een verhaal dat de ronde doet onder de hoofden van dienst. Als er een nieuwe komt dan wordt er ge vraagd hoelang hjj denkt te blijven. Zes jaar is het maximum. Als je na zes jaar niet weg bent dan kom je nooit weer weg, want dan ben je Schiedammer geworden. Lems heeft het altijd gezegd: „Ik neem alleen deze periode en dan ver trek ik, want in Schiedam kunnen al leen de echte Schiedammers overle ven". Een lekker warme, met polyester gevulde slaapzak met deelbare rits. Vederlichte 100,crown fiberfill. (240 gr. per m2). Afm. 160 x 190 cm. Slechts 3 stuks 80,-

De Havenloods | 1981 | | pagina 5