'Als je van mensen houdt moet je ze soms bekeuren' WONEN IN HELLEVOETSLUIS Tentoonstelling Rijwielbelasting ^kleuren t.v/ Hellevoetsluis <saa>mopma] Veenwegrapport niet openbaar Taxibedrijf: geen nadelige gevolgen Adjudant Moraal: ter meulen natuurlijk ter meulen natuurlijk meo verhuur bv AQCIAI. INFORMATIECENTRUM NIEUWBOUW, OOSTDIJK 35A (AFSLAG HELLEVOETSLUIS OOST) IS MET INGANG VAN 1 JUN11981 GEOPEND OP: DINSDAG T/M VRIJDAG VAN 13.30-17.00 UUR OP ZATERDAG VAN 11.00-15.00 UUR. ROTTERDAM - Wethouder W. van der Have (Volksgezondheid) mag van staatssecretaris Veder-Smit het rap port over de gang van zaken in de psycho-geriatrische kliniek aan de Veen weg niet openbaar maken. Aan personen die daarom vragen kan wel inlichtingen worden ver strekt, mits men garandeert die niet publiekelijk te ventileren. de situatie in de kliniek, de afgelopen vrijftien jaar. In het rapport worden echter ook namen en gegevens van patiënten en over het functioneren van de staf melding gemaakt. Van daar de terughoudende reactie van de staatssecretaris. De huidige kliniek zal overigens niet voor 1986 worden vernieuwd. Nieuwbouw zowel als verbetering zullen goedgekeurd moeten worden De Havenloods publiceerde eerder door rijk en provincie. Figen initia- DE(Lj)HAVENLOODS VRIJDAG 29 MEI 1981 22-586 ROTTERDAM - Het taxibedriji ondervindt tot nu toe geen nadeli ge gevolgen van het gratis open baar vervoer. Dit blijkt uit verkla ringen van taxichauf feurs en de Taxi Centrale (TTC). De aktie van het RET-personeel die afgelopen zaterdag begon, heeft eveneens geen stormloop op bus, tram en metro tot gevolg gehad. Mensen die normaal een taxi ne men, zullen nu niet plotseling met het gratis openbaar vervoer reizen. Ze houden niet van de drukte en vrezen zakkenrollers", zo meent een taxichauffeur. De TTC is kort in haar reactie. Een woordvoerder meldt„Van een vermindering van het aantal ritten is niets merk baar". ROTTERDAM Het eerste Maas popfestival zal gehouden worden op maandag 8 juni 81, tweede pinkster dag. De locatie is; Stadionweg, achter vi deotheek Hollywood. De deelnemende groepen zijn: Fo reign Bodies, Jan Kin, Willy Nilly, Herman Brood, Fruppo Sportivo, Tuxedo Moon (uit Amerika). Aanvang is 11.00 uur. Entree isf.10,-. Sportieve jongens en meisjes... ROTTERDAM - Op 1 mei 1981 is het veertig jaar geleden dat de veel bekritiseerde „Rijwielbelasting" werd opgeheven. Ter gelegenheid hiervan is in het Belastingmuseum ,,Prof.Dr. Van der Poel" te Rotterdam (Park- laan 14) een tentoonstelling ingericht, die zal duren tot en met 31 december 1981. In 1924 werd de „Rijwielbelasting" ingevoerd. Deze belasting diende be taald te worden door middel van een rijwielbelastingmerk, het fietsplaatje, een koperen plaatje dat op een be paalde plaats aan de fiets, later ook op de bovenkleding, zichtbaar beves tigd diende te worden. Een plaatje kostte aanvankelijk f. 3,-, later f. 2,50 per jaar. De geschiedenis van deze belasting is bijzonder nauw verbonden met de politiek. Steeds weer is de korte be lastingwet gewijzigd en aangevuld met allerhande bepalingen die ver band hielden met de slechte econo mische toestand van Nederland. Fiet sers die geen of weinig inkomen had den, kregen onder voorwaarden een kosteloos plaatje dat voorzien was van een gaatje en daardoor herken baar. Door de grote werkeloosheid in het begin van de dertiger jaren liep het aantal uitgereikte kosteloze plaat jes op van 80.000 tot een half mil joen In sommige plaatsen (Amsterdam, Rotterdam en Utrecht) moest zelfs het trouwboekje gestempeld worden voordat een kosteloos plaatje werd uitgereikt. De stempeltjes in de trouwboekjes zijn nu onbekende te kens geworden. Alleen de insider kan nog zien dat degene die nu nog zo'n trouwboekje heeft (dat zijn er nog vrien) ooit eens een kosteloos plaatje heeft gehad. Het koperen fietsplaatje is intussen een gewild verzamelobject geworden, waarbij de verzamelaar zoveel moge lijk historische achtergrond wil voe gen. In deze expositie zal aan die vraag worden voldaan. Zowel de ge wone plaatjes, als die met gaatjes en sterren (voor diplomaten) zullen met alles wat daarbij hoort van b.v. een voudige tot ingenieuse houders om aan de fiets te bevestigen ter beveili ging tegen diefstal, worden aange toond. Nederland stond niet alleen in de hef fing van een rijwielbelasting. België en Frankrijk gingen voor. Zelfs in het voormalig/" Ned. Indië en in Surina me is rijwielbelasting geheven. Voor beelden van deze verschillende plaat jes zijn er op de tentoonstelling. Het Belastingmuseum „Prof.Dr. Van der Poel", Parklaan 14, Rotterdam is geopend van maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 16.30 uur. lopen er graag vlot bij in dit n derne sweatshirt met moderne opdruk. Binnenzijde geruwd. Van 100% spunpolyester. Wit met ma rine/rood/zwart. 104 t/m 176. Géén-probleem-prijs. Van 15,95 voor Ze zijn er weer... Een gesprek kan soms meer zin heb ben dan een bekeuring, meent Mo raal. Dat is wat de aspiranten in de toekomst zullen gaan leren. Natuur lijk onderkennen de aspiranten dit gebrek aan ervaring ook. Sommigen draaien daarom in de vakantie mee met het korps waar ze na hun oplei ding zullen belanden. Jan Cribbelier is iemand die deze mogelijkheid, om ervaring op te doen, met beide han den heeft aangegrepen. Eind juni zal hij het Schiedamse korps gaan versterken. Praktijk „Nadat ik tien jaar als automonteur werkzaam was, keerde ik terug in de schoolbanken. Dat is toch wel even wennen. Ik ben echter blij dat ik doorgezet heb, hoewel het agent-zijn in de praktijk heel anders kan uitval len. Wij bootsen nu verbaliseringssi- tuaties na met klasgenoten. Je weet echter hoe ze zullen reageren. In de praktijk kun je met heel vreemde mensen in aanraking komen. Het on derscheid kun je nog moeilijk maken. De oudere agenten hebben een enor me know-how, die wij in de loop der jaren zullen opdoen", aldus Cribbe lier. Wellicht dat de politie door deze ver andering in opleiding tevens wat meer contact krijgt met het publiek en daardoor wat uit het isolement raakt. „De politie is over het alge meen een solidair geheel, wat het iso lement natuurlijk nog wat groter maakt. De jongens kunnen daardoor soms moeilijk kritiek van binnenuit het korps velen. Van het publiek en van hun bestuur krijgen ze al veel te "erduren. Wanneer ze dan ook nog door collega's zoals die socialist De Goede uit Nijmegen worden afge vallen, is dat niet goed voor het moreel", aldus de adjudant. Över-capaciteit Een geheel ander probleem waar de politie de laatste jaren mèe wordt ge confronteerd, is de daling van het aantal jongeren dat zich bij de politie opgeeft. De Boskamp bijvoorbeeld kan 270 leerlingen plaatsen, terwijl nu slechts zo'n 112 aspiranten de woon-units bevolken. De scholen zijn gebouwd in de eerste decennia na de Tweede Wereldoor log. De korpsen moesten aangevuld worden, de scholen werden optimaal gebruikt. Momenteel vloeit alleen via normale wijze personeel af, zoals pensioenering. De gemeente Schie dam bijvoorbeeld zit qua politie- kracht op sterkte. Het aantal inwo ners geeft de gemeente recht op een bepaald aantal agenten. Deze norm voldoet echter niet geheel. Rotter dam beschikt over veel meer politie agenten. Natuurlijk heeft deze ha venstad meer inwoners, maar dat brengt dikwijls ook meer misdaad met zich mee. Schiedam krijgt hiervan wel de neerslag, extra werk, maar moet de landelijke norm hanteren. Na deze zomervakantie krijgt het Schiedamse korps er vier jonge krach ten bij, die dan De Boskamp de rug zullen toekeren. De laatste lichting agenten die de opleiding oude stijl hebben gevolgd, zij zullen het in 't begin zeker niet makkelijk hebben in de praktijk te staan. Adjudant Moraal staat volledig achter deze nieuwe opleiding. Een kwart eeuw lang heeft deze sympathieke agent met beide benen in de praktijk gestaan. De afgelopen zeven jaar do ceert hij het vak staatsinrichting op De Boskamp. „Als je van de mensen houdt, moetje ze bekeuren. Het opvoeden van kin deren gaat immers ook voortdurend gepaard met berispingen. Het is nodig om de mensen tegen zichzelf en an deren te beschermen. Stel eens dat er een automobilist door een rood ver keerslicht rijdt en er valt een dode, dan denk ik „dat is mijn schuld". SCHIEDAM/VLAARDINGEN - Onder de rook van Amersfoort is de politieschool De Boskamp gesitueerd. Gedurende twaalf maanden ontvangen aspirant-agenten een opleiding op dit uitste kend geoutilleerd complex te Leusden. De school levert jaarlijks ruim honderd agenten aan de diverse gemeenten in Zuid-Holland, Zeeland en Utrecht (met uitzondering van Rotterdam en Den Haag die over een eigen opleidingsorganisatie beschikken. De Boskamp heeft momenteel een overcapaciteit die er niet om liegt: op de school kunnen zo'n 270 leerlingen worden geplaatst! Dit is één van de problemen waarmee de school kampt. In dit ver haal zullen de diverse kanten van de politieschool worden belicht. Een Schiedamse delegatie van o.a. commissieleden bracht onlangs een bezoek aan Leusden om zodoende een beter inzicht te verkrij gen in de problematiek en werkwijze van de school. Daar verkre gen de leden tevens informatie over de nieuwe opleiding. PER WEEK 095* VANAF fjn Eerste kwaliteit dahlia's voor deze ongelooflijk lage prijs. U kunt zelfs nog kiezen uit 3 soorten: dekora- tief. kaktus of pompon. Nu voor één kwartje per stuk. 4 stuks voor Normaal 4,85 De eerste intergemeentelijke oplei dingsorganisatie ging in 1952 te Wassenaar van start. De opleiding nam twee, later drie maanden in be slag. Het aantal leerlingen bleef groei en. Het naoorlogse politiekorps moest immers uitgebreid worden. In 1968 verhuisde de school naar Leusden, alwaar de politie de beschik king kreeg over een prachtige school. Een judozaal, gymzaal, schietbaan, wegcircuit, schietbioscoop moeten de aspirant-agenten voor de praktijk klaarstomen. Momenteel duurt de opleiding één jaar. Deze termijn is te kort gebleken, gezien de eisen die de Nederlanders aan de agenten stellen. De opleiding oude stijl is teveel toegespitst op de technische kennis van de agent, ter wijl de politionele vaardigehden ten aanzien van de mensen weinig aan dacht krijgt. Volgend jaar april zal De Boskamp een nieuwe weg bewandelen: de leer lingen krijgen een langere en meer praktijkgerichte studie. De nieuwe opleiding zal 19 maanden beslaan. Gedurende elf maanden zullen de leerlingen het theoretische gedeelte van de studie ontvangen. Na vijf maanden stage worden de opgedane ervaringen besproken in de afsluiten de opleiding van drie maanden. Doelstellingen Doelstellingen van deze nieuwe oplei ding: de aspirant moet zich toerusten tot een grote mate van zelfwerkzaam heid, het zelf definiëren van de situ atie en het zelf nemen van beslissin gen. De nadruk wordt dus meer op zelfstandigheid gelegd dan nu het ge val is. Tevens zal de leerling de regels en bepalingen moeten kunnen han teren. Dus omgaan met de regels. Daarnaast worden de agenten - in- spé geconfronteerd met zaken die nauw met de politie samenhangen. De agent moet dus niet alleen praten over verdachten, maar tevens over hulpverlening en reclassering. Naast het juridisch pakket krijgt dus ook het sociale pakket de volle aandacht. 3|C Gemiddelde huurpi Ven Utrechtweg 8 Krimpen e/dllssel 01807 10200

De Havenloods | 1981 | | pagina 5