Vlaardinger-Ambacht zoals het was. u ter meulen natuurlijk 22?? 11?s DE #HAVENLOODS WM4 §H4?5 Onderwijzer Jan de Bloeme publiceert: DONDERDAG 18 JUNI 1981 25-580 i4 «f j -n *Op de foto zien we een deel van het raadhuis. De commissaris van de Koningin mor Zuid-Holland bracht een bezoek aan Vlaardinger-Ambacht. Toenmalige burgemeester was Hugo de Bordes van 1903 -1920). VLAARDINGEN - Van onderwijzer Jan de Bloeme is onlang? een boekje uitgebracht dat de titel draagt „Vlaardinger-Ambacht zoals het was....". Aanleiding tot het schrijven van het boekje is het 50- jarig bestaan van de nir. J. Terpstraschool aan de Chrysantenstraat in Ambacht. De Bloeme is sinds 1975 als onderwijzer aan deze school verbonden. Een bijzondere bijkomstigheid is dat Vlaardinger-Ambacht 40 jaar geleden (op 1 augustus) als zelfstandige gemeente werd opgeheven en stadswijk van Vlaardingen werd. Dé schrijver meent dat het boekje geen complete geschiedenis van Vlaardinger-Ambacht be vat. Deze uitgave geeft echter een goed beeld van de werk- en leef omstandigheden der bewoners. Derhalve is het uitermate geschikt voor leerlingen van lagere scholen, terwijl ook de ouderen het boekje met veel plezier zullen lezen. Oorspronkelijk bestond Vlaardinger- Ambacht uit drie heerlijkheden (ge bieden die eigendom waren vart een bepaakde heer), namelijk Ambacht /elf, Zoute veen en Babberspolder. Het was een zeer uitgestrekt gebied dat wel tien keer zo groot was als dat van de stad Vlaardingen. Hoewel het aantal inwoners weer tien keer zo klein was: slechts'800 in 1867 tegen Vlaardingen 8.453 inwoners. De officiële titel van de baas van de heerlijkheid was de Ambachtsheer. In 1611 kocht de familie Van Ruy- tenburgh het gebied Vlaardinger- Ambacht, dat voornamelijk bestond uit weilanden met hier en daar langs de Kethelweg was huisjes. In de zo mer woonde de ambachtsheer Willem van Ruytenburgh op zijn buitenhuis, dat tussen de Hoflaan en de Haven stond, ongeveer schuin tegenover de huidige brandweerkazerne. Bij dat buitenhuis liet hij tevens een park aanleggen: Het Hof. De laatste ambachtsheer was mr. Die- derik Baron van Leyden die in 1810 is overleden. Zijn neef interesseerde zich niet zo voor zijn bezit en ver kocht daarom Het Hof en al het land daarbij, gelegen tussen de Oosthaven- kade, de Hoflaan, de Schiedamsedijk en de Maas, met alle daarbij beho rende rechten op 12 maart 1830 aan de stad Vlaardingen voor f. 100.000,- Het park Het Hof is er nog steeds, het buitenhuis is echter in de vorige eeuw afgebroken. Vlaardinger-Ambacht verkoopt in 1910 het stuk grond rechts van Vlaardingen aan de stad, die er fa brieken wil neerzetten. Vlaardingen betaalde daar 10.500 gulden voor. Dit bedrag mocht in twintig jaar worden betaald. In 1941, tijdens de Duitse bezetting, komt geheel Vlaardinger-Ambacht bij de stad en leeft het verder als een, ge lukkig mooie en welvarende stads wijk. Wanneer de oude foto's beke ken worden, is het duidelijk dat er erg veel verdwenen is. Ook de rust en de landelijkheid van Ambacht zoals het vele eeuwen is geweest,-vinden we niet meer terug. Molen Op de grens van Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht staat al sins be gin 1400 een molen. Die molen was van hout gemaakt en dus niet al te stevig. In 1585 koopt de gemeente Vlaardingen de molen voor 1100 rijksdaalders. Na 1790 waren de bak kers verplicht hun graan in deze zoge- *Waterstokerij Buiten lust: hier kon men een emmer warm water halen. naamde dwangmolen te laten malen, datzelfde gold voor de boeren voor hun veevoer. en werd ook het maalwerk weer op gesteld. Sindsdien draait de molen weer op volle toefen. Waterstokerij De molen Aeolus heeft intussen een brand en de oorlogen overleefd. Ver der deed hij dienst als uitkijktoren Het stuk grond dat gelegen was tus- (Tweede Wereldoorlog) en ook als sen de Schiedamsedijk, de Voor reclamezuil,de zogenaamde Peperbus. straat of Omring en het Emaus werd In 1977 kwamen er nieuwe wieken altijd De Put genoemd. Waar de kin- W *In de diepte staat de mr. J. Terpstraschool, die 50 jaar bestaat. De foto toont de tolhekken voor de molen. Omdat er geen geld was voorde bestrating van de dijk, werd besloten de gebruikers tol te laten betalen. De tollen werden tenslotte per I januari 1931 opgeheven. deren nu kunnen voetballen, stonden eens kleine eengezinswoninkjes. 35 in totaal. Het waren huisjes vooi wone mensen: de huur van zo'n ning bedroeg bijvoorbeeld in 1905 65 cent per week. Er was geen kraan in huis en ook geen electriciteit. Men gebruikte een petroleumlamp voor verlichting. In De Put was een waterstokerij ge vestigd, onder de nok daarvan stond Buitenlust. Dit was ook de officiële naam van het buurtje. Bü de stokerij kon men voor twee cent een emmer warm water halen. De wat rijkere mensen lieten het warme water in tonnetjes thuis brengen. De huizen waren vroeger niet aange sloten op een waterleiding, maar ook niet op een riolering. Omdat de mensen geen w.c. hadden, zoals wij die nu kennen, moesten ze hun behoeften doen in een ton (beerton). Twee maal in de week weTd die ton opgehaald en omgeruild voor een le ge. Sommigen hadden samen met de buren één ton, meestal om financiële redenen. Bij het verwisselen werd de ton op een kar gezet, waarmee de tonnen naar een boot werden gebracht die het weeT vervoerde naar de boeren in het Westland. Al is er dan weinig van vroeger over gebleven, deze tijd heeft ten opzichte van vroeger ook vele voordelen. Zeker op het gebied van de hy- giëne. Haadhuis Het raadhuis is altijd het „centrum" van het dorp geweest. Het tegen woordige gebouw staat er vanaf 1905; daarvoor stond op dezelfde plaats een kleiner raadhuis (vanaf 1861). Achter het raadhuis werd tevens een veldwachterswoning ge bouwd. Toen Vlaardinger-Am bacht in 1941 bij Vlaa'dingen werd gevoegd, wist men eerst nog geen be stemming voor het raadhuis. Later werd het archief van de gemeente er in gevestigd. De veldwachterswoning werd gesloopt en op die plek kwam een uitbreiding ten behoeve van het archief. In De Bloeme's boekje staan nog vele andere wetenswaardigheden. Naast de onderwerpen die we belicht heb ben, tracht deze onderwijzer tevens een tijdsbeeld te schetsen van de periode 1931 1932. In dit hoofd stuk behandelt hij de industrie en werkloosheid; de groei, stratenplan en getallen; kerken, politiek en scho len. Dit interessante boekje „Vlaardinger- Ambacht zoals het was,..." is ver krijgbaar bij Boekhuis Den Draak, eerplein 33 - 35, en bij het post kantoor aan de Rozenlaan 2. Prijs is f9,95. door PIERRE BRONSGEEST Nieuw wereldrekord Peter Burrels uit het Engelse Essex verbeterde onlangs het wereldrecord match fishing, hij deed dit mét meer dan 50 pond en bracht het op ruim 258 lbs (ongeveer 118 kg). Peter ving deze 650 vissen voornamelijk voorn, in vijf uur tijd in de Sillees River in Noord-Ierland. De vissen hadden een gemiddeld gewicht van 680 gram. Goldijn hengel Tuigenstrip De firma Albatras brengt speciale plastic strip op de markt die men in de zitmand kan bevestigen en waar tussen de uitsparingen de tuigenrek- jes passen. OP deze manier kan een ieder zelf zijn zitmand inrichten, net jes en overzichtelijk. De adviesprijs is f7,50. Dé naam Goldijn is voor vele vissers een begrip. Jarenlang was dit de beste glashengel die er voor de vissers te krijgen was. De hengel die in België met de hand gemaakt werd en nog steeds wordt is in een nieuw jasje gestoken, namelijk een van car bon. Hij is gemaakt van dezelfde mal als de glashengel en is zeer strak. De hengel wordt geleverd met verleng- deel en is dan elf meter lang. De prijs van deze hengel is f 1.050,-. De glas hengel die 9,50 meter lang is kost 209 gulden. De hengel is in Neder land voorlopig alleen maar te zien bij rfenny Lupker in Delft. Comité tegen kernbewap stuurt telegram VLAARDINGEN - Het comité „Vlaardingen tegen kernbewapening" heeft een telegram gestuurd aan de heren Van Agt, Lubbers, De Koning, Den Uyl en Terlouw. Dit telegram luidde als volgt: „Kernwapens moe ten Nederland uit. Dat is bij de for matie minstens even belangrijk als economische problemen". Het comité wordt gevormd door een groep Vlaardingers, afkomstig uit di verse poütieke partijen, kerken en maatschappelijke groeperingen. De leden spreken zich uit tegen alle vor men van massa-vernietigingswapens als biologische-, chemische- en kern wapens, maar richt zich op de bestrij ding van kernwapens. Het is de be doeling dat het comité een zo breed mogelijke basis krijgt, waarin onder andere acties zoals die door het IKV en de werkgroep „Stop de Neutro nenbom" worden gevoerd en onder steund, alsmede op plaatstelijk ni veau worden uitgebreid. Het IKV en de werkgroep zullen echter ge woon zelfstandig doorgaan. Inlichtingen over het comité Vlaar dingen tegen kernbewapening via telefoonnummes 740706 of 742420. HOBBYKASTJE Metalen opbergkastje (330 x 155 x 175 mm) met 16 transparante laadjes (68 x 135 x 33 mm). Zijn onder ling opstapelbaar en kunnen aan de muur bevestigd wor den. Het bruin uitgevoerde kastje is voorzien van een handvat. AFSTRIPTANG Voor alle soorten elektrici teitskabel. Van 8,95 VETSPUIT Met uitlaatpijpjes,hoge druk- slang, hydraulisch mondstuk en een vetpatroon. Van 29,95 ifl BAGAGE ANTI-SLIP SYSTEEM verschuift niet meer in uw kofferbak dankzij dit moderne vastzet-systeem Van 24.75 SOLDEER REVOLVER GROTE DOPSLEUTELSET Van hoogwaardig ver chroomd gereedschapsstaal. 18 doppen in de maten 10 t/m 24 en 27 - 30 - 32 mm. Ratelseutel (finks/rechts), schuifgreep, 2 verlengstuk ken, omslag en kniegewricht. Verwisselbare koperen sol- deerpunt. Met bijlicht-lamp- je. 100 Watt, ?20 Volt. In 3 sekonden warm. Van 31,25 IÏÜÖJ V.tSJFfFïFiF'WF'PFy CV-SHRALBOHRER 19 DELIGE BORENSET Van chroom-vanadiumstaal. Geschikt voor hout en me taal. Maten 0,5 oplopend van 1 t/m 10 mm. VERSTEKLADE MET ZAAG Van hardplastic. Inwendige breedte 40 mm. Kapzaag 250 mm. Van 14,95 25 DELIGE INSTRUMENTENSET 5 dopsleutels, 3 kruisdop^ 5 horlogeschroevedraaiers, priem, 3 imbussleutels, pin eet, wringijzer en 8 haakse imbussleutels. Van 34,95 DOPSLEUTELSET Van verchroomd gereed schapsstaal. 14 doppen 4 t/m 19 mm, ratelgreep (links/ rechts), 2 verlengstukken, plastic heft, bougiesleutel, verloopdop. In metalen kas

De Havenloods | 1981 | | pagina 13