m 'Zo veel mogelijk mensen met volksmuziek confronteren' 'êi 8ESTE KEUS! HOPPE - iiiÜHMf SCHIEDAM $9 wSWllfifcfK Zevende Vlaardingen Folkfestival in Oranjepark VARA-radio Gratis op de i Spacetower maakt opnames vrijdag zaterdag voordeel - vrijdag zaterdag voordeel - vrijdag zaterdag voordeel Velona 203 herenhorloge 47.50 Vendomatic kleurentelevisie 9.95 21.50 Polo-shirt HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 159 ROTTERDAM. I editie P DONDERDAG 2 JULI 1981 30e JAARGANG NO. 24 TEL. 010-132170 5 dagen per week van 8.30 tot 17.00 uur VOORDEEL-DUBBELDUO indien opgegeven voor ma. 17.00 uur Naar verwachting zullen maar liefst 20.00 mensen zaterdag het Oranjepark bevolken. Om deze grote stroom te kunnen verwerken heeft de organisatie heel wat voorzieningen moeten treffen. Naar het .zich laat aanzien is men daarin geslaagd. O.a. toiletten, een EHBO-post en een politiepost zijn zaterdag in het Oranjepark ge stationeerd. Op verkooppunten kan men comsumptiebonnen krijgen, welke bij verscheidene kramen inwisselbaar zijn tegen consumpties. Naast de kramen van het cateringbedrijf zijn er ook stands aanwe zig van Amnesty International, Unicef, Le Bon Ton (een platen zaak met als specialiteit folkmuziek), de Nederlandse Wielrijders Bond, Cultureel Jongeren Paspoort en een vacaturebank van Havenbedrijf Vlaardingen Oost. Op nevenstaande luchtfoto ziet men waar de belangrijkste punten in het Oranjepark te vinden zijn. slaapbankstellen, enorme sortering. Ook alle BEKA banken uit voorraad te leveren. Vr. folder. Fabrlekstoonzalen Industriegebouw, Goudseslngel 66, R'dam. Tel. 010-13.80.18 eerste keus is j HOPpg barkeeper's eerste keus is JJ| JONGE JENEVER Die van u toch zeker ook! Schotse Whisky 1450 Hankey Bannister 40% fles J*T. Rivero medium sherry fles 3.» Nieuw! Pedro Maréenez Spaanse Import La Capitana Sherry og5 medium of fino 1'2 liter Sr. Chateau de Rieux minervois V.D.Q.S rode fruitige wijn of witte Duitse Piesporter Michelsberg 1. PODIUM NOORD. 2. CENTRALE POST. 3. PODIUM WEST. 4. TOILETTEN, 5. POLITIEPOST, m Wal is voor u hel dichtstbijzijnde FT Bel: 010-132728 'n Uniek, zomers aanbod voor lezers van dit blad: bij inlevering van de bon krijgt u gratis toegang tot de Spacetower. U betaalt dus tijdelijk slechts I 6,- p.p. i.p.v. f 9,- (kinderen t/m Aanstaande zaterdag is het dan zo ver: sinds drie jaar wordt er weer een folkfestival in Vlaar dingen gehouden. Dit maal zal het echter een veel grootser evenement worden dan de zes voorgaande keren. Naar ver wachting 20.000 mensen zullen naar het Oranjepark trekken om negentien artiesten, dichters, muziek- en theatergroepen uit binnen- en buitenland te bekij ken en te beluisteren. De Vlaar- dingse folkfestivals die in de ja ren zeventig werden gehouden, hadden al programma's met klinkende namen, zoals de ge renommeerde Engelse groep Fairport Convention. Het ze vende Vlaardingen Folkfestival is echter niet of nauwelijks met de voorgaande evenementen te vergelijken. De opzet is veel groter en het programma, telt louter klinkende namen. De organisatie mikt op een groot publiek. Vandaar ook dat de toegang gratis is. Jan van Ry is met mede-organisato ren Bert van Nieuwenhuizen, John Overkleeft en Krijn van Pelt vanaf het begin betrokken geweest bij de organisatie van de Vlaardingse Folk festivals. Vanuit de Stichting Assu- rancetourix, waaronder het in 1971 opgerichte folkcentrum Assurance- tourix ressorteerde, namen zij in 1972 het initiatief voor het eerste grote folkevenement in Vlaardingen. In de ruimte van het folkcentrum aan de Hoflaan, waar tegenwoordig sociëteit B'Bwana te vinden is, be zochten zo'n 350 mensen het eerste muziekgebeuren. Na festivals in Triangel, Harmonie en Stadsgehoor zaal weken de organisatoren uit naar een grote tent aan de Hoflaan, waar in 1978 het folkfestival voor het laatst werd gehouden. De organisa toren waren in de volgende jaren nauw betrokken bij Rotterdam Folk, dat jaarlijks in De Doelen wordt gehouden. Publiek „De reden om naar Rotterdam Folk over te stappen, was dat we groot schaliger bezig wilden zijn", zegt Jan van Rij. We wilden een groter publiek voor de volksmuziek be reiken. Alleen nog evenementen voor de „incrowd". Het tijdperk van de geitenharen sokken en sandalen is af gesloten. Natuurlijk vind je dat soort figuren nog wel, maar het folk- publiek is veel breder van samenstel ling geworden. Dat komt o.a. door festivals als Rotterdam Folk. Daar kwamen toch zo'n 8000 betalende bezoekers. Je kunt dan niet meer spreken van „een incrowd". Doordat hier helemaal geen toegangsprijs wordt gevraagd, is er helemaal geen drempel meer". Volgens Jan van Rij is het ook aan bepaalde folkgroepen, met name de inmiddels opgeheven Vlaardingse formatie Fungus, te danken dat de volksmuziek zijn weg naar een groter publiek heeft gevonden. „Ook een groep als Steeleye Span heeft daartoe Rij: „Tijdperk van geitenharen sokken en sandalen is afgesloten". bijgedragen. Andere artiesten, Peter Bellamy bijvoorbeeld, zullen altijd kleinschalig moeten blijven werken. Maar dat geeft niet. Bellamy hoeft niet zo nodig, netals Bob Dylan, in de Kuip te spelen". Netals bij de voorgaande folkfestivals heeft de organisatie gezorgd dat er in het programma een aantal elementen zit, die niet alleen de folkliefhebbers trekken. Op die manier wordt bereikt dat mensen voor het eerste met folk muziek worden geconfronteerde en er wellicht in geïnteresseerd raken. Dit keer is er veel aandacht voor mime, theater en poëzie. Een belangrijke plaats is er tijdens het festival voor de strijdcultuur, welke een nauwe relatie heeft met de volksmuziek. Van Rij: „Het kost me geen moeite strijdcultuur eigentijdse volksmuziek te noemen. Peter Bellamy heeft ooit een opera geschre ven aan de hand van oude ballades. Die gaat over de deportatie van Brit se criminelen naar Australië in 1680. In de ballades worden sociale mis standen aan de kaak gesteld. Bijvoor beeld een moeder die wordt gedepor teerd en haar pas geboren baby in Engeland achter moet laten. Moss man daarentegen zingt over het ge vaar van kerncentrales, die in 1980 op de hoek van de straat worden ge bouwd. In beide gevallen komt men op voor het welzijn van de mens. Zy gebruiken muziek als een vorm van cultureel verzet. Het gaat er niet primair om mooie melodietjes te zingen. De zangers hebben ook niet altijd een even mooie stem. Het hoeft echter niet altyd over dat soort zaken te gaan. Er kan net zo goed gezongen worden over een ver loren liefde uit 1631". Het inhoudelijke karakter van de folk is één van de elementen waardoor Van Rij zich tot deze muzieksoort aangetrokken voelt. Waarom hy een groot folkfestival organiseert? „Als ik een popconcert zou organiseren, zou ik moeilijk kunnen zeggen dat ik een genegeerde en onderdrukte muziek vorm naar voren zou schuiven. Ik heb al twaalf jaar veel belangstelling voor de folk. Vanaf het moment dat ik me bewust was wat je aan muziek kunt beleven en wat je eraan kunt hebben, Hoorde ik dingen die me niet aanstonden op Hilversum 3 en zo. Toevallig kwam ik in aanraking met volksmuziek en dat stond me erg aan. Ik werd bestuurslid van een sociëteit en in die hoedanigheid stelde ik het programma samen. Vanzelfsprekend kom je dan met dingen die je zelf leuk vindt. Ik liet bijvoorbeeld Elly en Rikkert en Crackerhash komerr. Op die manier zorg je ervoor dat serieuze muziek de aandacht krygt. Dat is ook min of meer mijn bedoe ling met een folkfestival. Zoveel mogelijk mensen confronteren met de folk". EEN KILO BANANEN 3,- p.p. i.p.v. f 5,-) U bent welkom elke dag vanaf Ook de VARA-radio is present op het Zevende Vlaardingen Folkfes tival. Onder leiding van de produ cers Louis Verschuur en Willem van Beusekom worden opnames gemaakt, welke in juli en augustus worden uitgezonden. Het is voor het eerst dat de om roep blijk van belangstelling geeft voor de folkmuziek. Wellicht dat in dit geval het element van de strijdcultuur voor de omroep doorslaggevend is geweest om het stilzwijgen van de folk door de media te doorbreken. De opnames, die in overleg met de organisatie worden geselecteerd, zijn te beluisteren op de zaterda gen van 4, 11, 18 en 25 juli en 1,8 15, 22 en 29 augustus van 18.30 tot 19.00 uur via Hilversum 1. Aangeboden door: DE HAVENLOODS I Geldig voor max. 4 personen, t/m tn cent 1QR1 Aantal volwassenen: j Maniai volwassenenj j^antal kinderen t/m 14 jaar: je moei ex maar o/h &o*hck f LCD chrono/alarm horloge Met alle tijd en datum funkties en 2e tijd. Instelbaar 24 uurs alarm. Stopwatch tot 1/10 sec. en LAP time Chroom kast met stalen band. Met garantiebewijs Dekbedovertrekken van 100% katoen Bedrukt in diverse dessins. Vele kleuren. 200x200 2 slopen 55- 135x200+ 1 sloop Karok 7x50 prisma-kijker Zgn. nachtkijker. Haalt onderwerp 7x dichterbij I Gecoated optiek I Instelling voor bril dragers. Met tas B Nieuwste Vendomatic kleurentelevisie met 56 cm. beeldscherm. Draadloze afstands bediening voor het instellen van alle funkties. Afstemmen van 99 kanalen waarvan 29 programmeerbaar. Aansluitingen voor hoofdtelefoon, bandrecorder, 2e luid spreker en video. Boodschappen mand Van half gespleten teen. Heel veel ruimte Lederen voetbal Rucanor. "Vijfje 32-delig. In vier ver schillende kleur combinaties Herenpolo in streepdessin met kontrast boord. In 65/35% polyester/katoen. Eveneens verkrijgbaar in 100% katoenen pique. Maten: S, M, L en XL VROOMS DREESM ANN ook geldig op de plaatselijke koopavond 11

De Havenloods | 1981 | | pagina 1