De therapie van Julian S. With Het spektakel van Ensemble Havadia Rum meer dan ooit een eigen klankkleur DE BANQUE GEEFT NU MEER RF.NTEAANA1.1.E TROUWE SPAARDERS Bcurver 995 10 RANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS N\ï Folk-rock uit het Oostblok 'Massa bevrijden van intermenselijke stoornissen' De Volharding Pure volksmuziek van Peter Bellamy ter meuten natuurlijk ter meuten natuurlijk Fanfare Sint Juttemis Prima humor van Engels trio ter meuten natuurlijk DEHAVENLOODSDONDERDAG 2 JULI 1981 27-576 Spaarbiljetten «(ongewijzigd, tarieven) 1 jaar (aankoop'f 909,05; na 1 jaar f 1.000,-) 10% 2 jaar (aankoop f 811,60; na 2 jaar f 1.000,-) 11% Voor informatie en het openen van een rekening: SINDS 1872 van Vollenhovenstraat 36-40,010-1112 44 Oostplein 99,010-110150 En nu ook in Hillegersberg: Bergsedorpstraat 5010- 22 00 55 Uit Hongarije komt de groep Kormo- ran, de eerste band uit het Oostblok die folk-rock speelt. Het repertoire bestaat voornamelijk uit Hongaarse thema's, maar ook uit melodieën uit Centraai-Zuid-Europa. De teksten zijn van klassieke en moderne Hon gaarse dichters en Gergely Koltay, de leider van de groep. Kormoran is er sinds 1976 in ge slaagd om met electrische muziek in Hongarije een groot publiek te be reiken. Ook in het buitenland tim mert het zestal uit Boedapest aan de weg. Ze speelden op festivals in Le ningrad, Moskou, Berlijn, Caracas, Havana, Dresden en in 1979 en 1980 op het Tubingen-festival in West- Duitsland. De zes muzikanten spelen op electri sche viool, electrische en akoestische gitaar, basgitaar, bazoeki en drums. De zes leden van de Hongaarse groep Kormoran. De groep Rum draait al ruim tien jaar mee aan de top van de Vlaamse mu ziekwereld. Door toemees in verschillende Europese landen hebben zij in be langrijke mate bijgedragen aan de verspreiding van de Vlaamse cultuur. Door veel wisselingen in de groep is Rum er tot nog toe niet in geslaagd door te dringen tot de absolute top van de folkmuziek. Alles wijst er echter op dat die top binnenkort wel zal worden bereikt. Meer dan ooit heeft de band een eigen klankkleur gekregen, waardoor de muziek niet meer simpelweg kan worden gedefinieerd als „folk" of „volksmuziek". Het repertoire bestaat uit zowel in strumentaal als vocaal werktraditio nele melodiën worden voorzien van nieuwe teksten, terwijl de goepsleden zelf ook verrassende melodiën com poneren. De teksten komen vaal tot stand in samenwerking met Neder landse of Vlaamse dichters. Rum trad vorig jaar op tijdens ver scheidene grote manifestaties, zoals het Pinksterfestival in Eindhoven, 150 jaar België in Opheylissem, het Doelen Festival in Rotterdam en het Fête de l'Humanité in Parijs. De kritieken in de pers waren vorig jaar unaniem lovend. Zo schreef het Brugs Handelsblad na het Zevento- renfestival in Assebroek: „De nieuwe Rum is sprankelend, fris, steengoed en zal zeker een nog groter aanhang krijgen, gezien het allemaal wat eigentijdser klinkt". Ook het Rotter dams Nieuwsblad beschreef een op treden in de Doelen in juli 1980 met lovende woorden. Rum bestaat uit Dirk van Esbroeck (zang, gitaar, hobo en tinwhistle), Juan Masondo (gitaar, requinto, bou- zouki en bas), Frakke Arn (bas, trombone bas (het blaasinstrument) en bastuba) en Jean-Pierre van Hees (dwarsfluit en verschillende doedel zakken). Spaar-Rekening* geen opzegtermijn; vrij opnemen 5 hk een 13e maand dus voOr trouwe spaarders. 5,9-6% Reservegeld-Rekening* 6% een 13e maand 30 dagen opzegtermijn; f 5.000,-per dus voor trouwe spaarders: 6,50% dertig dagen vrij opnemen of dagelijks opvraagbaar met 1% opnamekosten. Profijt-Rekening ?/i% een 13e maand 90 dagen opzegtermijn; f3.000,-per dus voor trouwe spaarders: 8,12 90 dagen vrij opnemen of dagelijks opvraagbaar met 1% opnamekosten. Paraat-Rekening 9% een 13e maand 6 maanden opzegtermijn of dagelijks dus voor trouwe spaarders: 9,75% opvraagbaar met 2% Opnamekosten. Peter Bellamy en Chris Birch uit respectievelijk Engeland en Luxem burg vertegenwoordigen op dit festi val de pure volksmuziek op een wijze die voor zeer veel artiesten uit West- Europa als voorbeeld heeft gediend. Als er één man is die naast mensen als Martin Carthy en de Watersons een stempel heeft gedrukt op de En gelse folk revival, dan is het Bellamy wel. Natuurlijk kunnen deze twee muzikanten niet in Vlaardingen ont breken. Reeds 21 LP's zijn op de markt ver- Van 100% zuiver scheerwol... is dit prachtige smyrna tafelkleed. of 135 0. Van 209, voor Ook in 135x200 cm verkrijgbaar. schenen sinds Peter Bellamy in 1966 zijn professionele carrière startte. Acht platen staan op naam van de Young Tradition, die naast Peter uit Heater en Royston Wood be stond. Nadat hij als solo-zanger ('69) ging werken, nam Peter nog eens 13 LP's op. (Het muzikale hoogtepunt werd voor Peter bereikt met de op name van de twee grammofoonpla ten en life-produktie van de folk- opera The Transports uit 1977. Deze opera handelde over de deportatie van Engese misdadigers naar Austra lië enkele eeuwen geleden. Peter zingt overwegend a-capella en begeleidt zich slechts zelden op con certina, gitaar of flageolet. Chris Birch zal Bellamy op het folkfestival begeleiden. Deze in Luxemburg woonachtige Engelsman heeft Peter al op enkele van zyn LP's terzijde gestaan met harmonieuze zang en spel op viool en de gitaar. In het woelige sociaal-maatschap- x iv pelijke klimaat van het einde van j;; gde jaren zestig en het begin van de Sjaren zeventig ontstond het orkest x De Volharding. Aangevuld met jS: enige geestverwante jazz-musici g X; ging een aantal klassieke geschool- x Sden een eigen weg. vlEén van de oprichters van de j; i: groep was Louis Andriessen, de '::j:componist die dit jaar centraal x i-j:stond tijdens het Holland Festival. Hij heeft een grote inbreng bij De Volharding door de talloze com- S posities die hij voor het orkest •i; schrijft. jxDe groep speelt verder stukken.;:; 8 van oa. Milhaud, Stravinsky, Weil,x 8 Mengelberg en Borstlap. Neder- inlandse componisten worden door Jxhet orkest regelmatig uitgenodigd;: gom iets te schrijven. De VoUw-g i;i;ding speelt voornamelijk bij voor-;.' 8 uitstrevende manifestaties en de-;; gmonstraties. De twaalf orkestle4' gden bespelen, piano, hoorn, fluit,;: gtuba, piccolo, klarinet, saxofoon,;: trombone en trompet. Eén van de meest opvallende Ook bij Havadia is er plaats van het groepen die tijdens het zevende Strijdelement. De leden hebben een a- 11,„1 duidelijk standpunt over de kapitalis- Vlaardtngse Folkfestival op- tische structu£n> met name in treedt is ongetwijfeld Italiaanse hun geboorteland, „het door Ameri- Ensemble Havadia, die tijdens ka gekoloniseerde Italië". Jammer is Rotterdam Folk van het vorig jaar Nederlandse primeur be leefde. Onder dè naam Gruppo Folk Inter- nazionale begon de groep als een folk-revival-groep met oog voor de meest authentieke aspecten van de historische en hedendaagse reali teit van de arbeidersklasse. Na ver loop van tijd gingen de leden van Havadia zich meer toeleggen op het componeren. Het stylistisch copie eren van bestaande stukken nam een steeds minder belangrijke plaats in. Het op de plaat zetten van de zelf ge schreven stukken „Teatro dell'Elfo" en „Lé mille e una notte" betekende voor de groep de inleiding tot een nieuwe, creatieve periode waarin het zoeken naar eigen geaardheid cen traal staat. Het verwachtingspatroon van menig toehoorder van de muziek wordt da nig verstoord door de hoeveelheid van stijlen die Havadia verenigt: La tijnse kerkzang, roek-opera, klassiek- Spaans, operette en vooral „Lieder- stiil". dan ook dat hun teksten Italiaans zijn en voor menigeen niet te ver staan. Havadia blijft echter het aan kijken en beluisteren volledig waard; optredens zijn van het begin tot het eind een boeiend spektakel. Staat werkelijk schattig... dit grappige badstof joggingpakje. Leuke model in wit, bleu of ma rine. Maten 74-80-86. Van 19,95 VIJTD voor Hoewel de naam anders doet vermoe den, is Fanfare Sint Juttemis geen echte fanfare. De leden maken ge bruik van saxofoons, een accordeon en maar liefst twee doedelzakken, terwijl een fanfare alleen bestaat uit koperinstrumenten. Ook het reper toire gaat niet zozeer die richting uit. Invloeden vanuit de jazz en de folk zijn bijvoorbeeld duidelijk aan wezig. Tijdens een straattoemee in *75 maakten enkele van de huidige fanfa releden kennis met de „Lochte Gen- teneers" van Walter de Buck. Deze helaas verdwenen groep gaf de eerste aanzet voor Fanfare Sint Juttemis. Sindsdien werken de leden, eerst met z'n zessen en later met één dozijn musici, aan een totaalprodukt. Een produkt dat op de dag van vandaag grote verbazing wekt op folk- en jazzfestivals in binnen- en buitenland. In 1977 en 1978 is de kern van het huidige repertoire ontstaan. Het aan tal muzikanten breidde zich uit en daarmee stegen tevens de muzikale mogelijkheden. Ieder bracht zijn ei gen afkomst mee. In de soli is dit dui delijk herkenbaar. De composities neemt Dies le Due voor een groot deel voor zijn rekening. Deze 30- jarige muzikant en componist bespeelt in Sint Juttemis de sopraan-saxofoon en de doedelzak. De huidige bezetting is verder als volgt: Pierre Schwartz, doedelzak, accordeon en beitels; Robert Maas kant, altsaxofoon; Niek van Raay, baritonsaxofoon; Pier le Due, trom bone; Gusta le Due, euphonium; Kees But, drummer; Henk Don, te norsaxofoon; Luc Mischalle, tenor saxofoon; Jan van Westen, grote trom; Patricia Beyssens, bastuba; Mike Zinzen, altsaxofoon. progressieve groeperingen, homo's en hetro's protestbrieven overhandigen aan de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag. Ze zouden gelden inzamelen om een advertentie te plaatsen in Washington Post of in Times. Mieke Telkamp, Jasperina de Jong, Mies Bouwman, Robert Long, Manine Bijl en alle an deren zouden een geweldige show or ganiseren, het geld zouden ze gebrui ken voor de tekst STOP KILLING BLACK CHILDREN IN A TLANTA. Van Julian S. With zijn tot nu toe verschenen Ja, ik ben Marron (proza, 1974) Bevrijd mijn volk (poëzie, 1975) De onvermijdelijke splijting (poëzie, Land van Harmonieuze contrasten (proza, 1979) De wereld op zijn kop (poëzie, 1980) De weerzinwekkende worsteling (poëzie, 1981). „Ik heet Julian S. With, maar dat zul je ondertussen wel weten, wat je misschien niet weet is dat ik op 16 oktober op een snik hete dag met een temperatuur van 30 graden celcius geboren ben, om preciezer te zijn in het jaar 1954 na Christus. Na de kweekschool heb ik een jaar les gegeven op een Mavo in Suriname en daarna vertrok ik op 24 augus tus 1975 met de KI 747 van de luchthaven Zanderij (ligt in Suriname) met bestemming Nederland. Ik kwam pas een dag daarna aan. Ik was aanvankelijk van plan Spaans te gaan studeren, maar aangezien ik geen Latijn in mijn pakket had, werd dat niet toegelaten, dus ging ik psychologie studeren aan de R. U. U. en mocht het goed gaan dan studeer ik volgend jaar af. Ik heb als hoofdrichting Persoonlijkheidsleer en als tweede hoofdrichting Sociale psychologie. Want mijn belangstelling betreft ben ik erg geïnteresseerd in rassenvraagstukken, hetgeen ook vaak tot uiting kont in mijn gedichten. Verder heb ik een sterke hedonistische inslag en leef ik in de veronderstelling dat ik door middel van schrijven en therapie kan aanbieden aan een massa die aan een ziekte lijdt, die ik intermenselijke stoornissen noem. Tot zover een citaat uit de autobio grafie van de in Nederland wonende Surinaamse schrijver/dichter Julian S. With. In zijn werk komt tot uit drukking met welke verbitterde en cynische blik een kleurling aankijkt tegen een maatschappij van blanken, die gedreven door „negrofobistische" gevoelens, de zwarten reduceren tot een marginale bevolkingsgroep. In het voorwoord van de bundel „De wereld op zijn kop" schrijft With: „Vandaag de dag zit Nederland met een van zijn koloniale erfenissen in zijn maag: tienduizenden Surinamers en Antillianen die waarschijnlijk niet meer naar hun land zullen terugkeren Dit land wordt over enekel jaren een multi-raciale gemeenschap en ter voorkoming van conflicten die ver oorzaakt zouden kunnen worden door onwetendheid van eikaars cul turele achtergronden, acht ik het noodzakelijk dat de mensen hier hun belangstellingsgrenzen verruimen; een handeling die de sociale tolerantie ten goede zal en die ook zal voorko- De indruk die men krijgt wanneer de ze foto bekeken wordt, is juist: Me chanical Horse trough bestaat uit drie dwazen. Prima humor van deze Engelsen met een act die nooit vast staat. Het trio bestaat reeds vijf jaar en treedt veel op in Engelse televi sieprogramma's en is een graag ge ziene gast op festivals. Mechanical Horsetrough heeft in middels twee LP's gemaakt en twee singles, waaronder het bekende num mer „Santa's lost his trousers". Op podium noord zorgen de leden voor de nodige variatie tussen het vele geëngageerde werk. Solide kwaliteit... Zware kunststof naaidoos met losse inzet en metalen sluiting. In beige/bruin, blauw/lichtblauw ^)f wit. Van 21,95 men dat Nederland een Noord-Ame- rika of een Zuid-Afrika wordt, waar blanken hun cultuur nog steeds als superieur beschouwen en minachtend neerzien op alles wat niet blank is." Uit het werk van With spreekt een ze kere machteloosheid, waaraan hij niet wil toegeven. Deze machteloos heid brengt hem vaak tot het schrij ven van harde, bittere en cynische ge- didhten, zoals uit het vólgend citaat bljjkt. Het is niet waar dat in Atlanta twin tig zwarte kinderen vermoord zijn door blanke negerhaters, want als dit alles waar zou zijn, zouden linkse

De Havenloods | 1981 | | pagina 5