Ena Boga op orgel tijdens vertoning stomme films 1 Burchthuys Interieur... ^'•#1 REDUCTIEBON j( j ZUIDPLEIN wmm Continental Singers in Ahoy' slaapkamers* dillsIÉ SCHIEDAM Vooroorlogse voorstellingen in Passage Theater DE Q HAVENLOODS - ter meulen natuurlijk Winkelcentrum Zuidplein Dat is voordelig uit zijn daao? winkel je fijn UNIEKE MEUBELVERKOOP 1 ter meulen natuurlijk mm BONn j Gratis op de Spacetower i V^vrUdafl zaterdag voordeel - vrijdag zaterdag voordeel - wjjciag zaterdag vooi Keukeneefset 129r S9.- 49.- Union Topper. Type Safari 32.56 5.- Vendomatic steelstof zuiger 8070 139: ods®3 TCI A4A 4 4 7A HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 159 ROTTERDAM. I editie P DONDERDAG 9 JULI 1981 30e JAARGANG NO. 25 TEL. 010-132170 5 dagen per week van 8.30 tot 17.00 uur VOORDEEL-DUBBELDIK) indien opgegeven voor ma. 17.00 uur - V Ena Baga bespeelt het Cinema-orgel in het Passage Theater. ROTTERDAM - Traditiegetrouw is het slotconcert van de Conti nental Singers in Rotterdam. Voorgaande jaren is telkenmale De Doelen de muziektempel ge weest waar de gospel-happening plaatsvond. Ditmaal heeft men echter voor een grotere tem pel gekozen: het Sportpaleis Ahoy'. Daar treden vrijdag 17 juli vier groepen Continental Singers op. In totaal zijn bij dit reli-pop concert 180 zangers zangeressen en orkestleden betrokken. Dat er zoveel Continental Singers op het podium in Ahoy' staan komt door de structuur die - gelijk Holiday on Ice - het mogelijk maakt meerdere groepen onder Met deze bon f3,50 korting op toegangsprijs van f 15,- j voor concert CONTINENTAL SINGERS ORCHESTRA IN AHOY' op 17 juli 1981 aanvang 20.00 uur. Bon geldig voor 2 personen, j dezelfde naam te laten optreden. De leden komen allen uit Amerika en aldaar nemen ze een zeer voor aanstaande plaats in op het gebied van gospel-songs, dynamisch ge bracht en gezongen. Lezers van De Havenloods kunnen het concert van de Continental Singers Orchestra in Ahoy' op 17 juli a,s, tegen sterk gereduceer de prijzen bijwonen. Door het in leveren van de reductiebon kan een kor ting van f 3,50 worden verkregen op de toegangsprijs van f 15.-. Aanvang van het concert 20.00 SCHIEDAM - Het Passage Theater staat deze week bol van bedrij vigheid. Naast de filmvoorstellingen, die in verband met de school vakantie al in aantal verdubbeld zijn, hebben de Nederlandse Or gelfederatie, Film International, de Stichting Passage Theater en de wereldvermaarde organiste Ena Baga de handen ineen geslagen. Als nijvere mieren krioelen zij in de grote zaal om nog voor het eind van de week zeventien ouderwetse „stomme films" van passende orgelgeluiden te voorzien. Tijdens de opnamen moet iedereen zich op kousevoeten verplaatsen en het grootste stilzwijgen betrachten, want de muziek moet met microfoons opgenomen worden. De medewerkers voeren een verbeten strijd tegen de klok, maar de werkzaamheden verlopen niet altijd vlekkeloos. Dinsdagmorgen viel de projector uit en pas tegen de middag konden de opnamen hervat worden. Initiatiefnemer van dit opmerkelijke project is Tjitte de Vries van Film International. Film International is al een paar jaar aan het werk om de „cinematheekgedachte" uit te dragen. Bepaalde historische aspecten van het filmen en vertonen van films dreigen te verdwijnen. Net zoals in een biblio theek oude documenten bewaard worden, wil Film International film historische documenten behouden. Deze zomer deden zich twee goede gelegenheden voor om een eerste aan zet te geven. Het Rotterdamse Lijn- baantheater wordt betrokken bij de programmering van Film Internatio nal's zomercircuit en men wilde het nijpende gebrek aan gpede kinder programma's binnen het aanbod van Film International bijspijkeren. Er werd gedacht aan Charlie Chaplin- films en Tjitte de Vries werd gevraagd een en ander te organiseren vanwege zijn kennis en ervaring. 3000 melodieen Tjitte de Vries kende Ena Baga uit Engeland. „Ze is één van de weinige nog levende organisten, die door de wol geverfd zijn. Op jonge leeftijd speelde ze op een cinema-orgel in een bioscoop in Londen. Ze kent driedui zend melodieën uit haar hoofd en weet ook precies welk muziekstuk bij welke film hoort. De zeventien films die we nu in het programma opne- Neem er één extra... Jacquard polo-shirts in een ruim- vallend model. Van 100/£> katoen. In vele kleurenkombinaties. Maten 36 t/m 46. Winkelcentrum Zuidplein begint de uitverkoop goed. Met koopjes die met geld niet te betalen zijn: u moet er een UI en een EI voor meebrengen. En u moet er wat voor doen: zelf uitzoeken in welke Zuidplein winkel het UI El-koopje van uw gading te halen is. Dat is niet moeilijk, want deze UI El-aanbiedingen zijn nü al duidelijk herkenbaar in de winkels opgesteld. Een paar voorbeelden Strandtassen - 2 Jeugdledikanten - Schoenen - 2 Naaimachines - 1 Persoons dekbed -1 Prismakijker - 50 Brilmonturen - 20 Overhemden 50 bundeltjes van 5 paar sokken -1 Kostuum - 1 Jeanspantalon - 500 glazen Olielampjes - Salades -18 Shawls - T-Shirts - 4 Lampen -100 Puzzelboeken - 20 leren Voetballen - 3 Horloges - 3 Joggingpakken -12 zilveren Bedels -1 draagbare Radio - Boeken - Brood Al deze en nog veel meer artikelen gaan op 16 juli vanaf 9.00 uur van de hand voor 'n UI en 'n EI. Als u nu vast op speurtocht gaat, weet u op 16 juli precies waar u uw UI Se EI kwijt kunt. Want de voorraden zijn beperkt en op is écht op! VOOREEN.. X - met 140 winkels onder één dak. i met 140 winkels onder één dak. I de metro stopt voor de deur, parkeergarage - en busstation zijn onder het winkelcentrum. men worden voorzien van de origine le muziek. De vijf Chaplinfilms, twee klassiekers en tien andere, waaronder Lupino Lane- en,Al Christie-produc- ties, zullen tesamen een waardevol filmhistorisch document gaan vor men. Als het af is kunnen we de mensen van de NOS eens laten horen hoe het moet", zegt Tjitte de Vries strijdlustig. Hij vindt de prestaties van de televisiemakers op dit gebied maar zo-zo, omdat de muziek volgens hem helemaal niet bij de films past. Buiten de onvermijdelijke problemen als geluidslaboratoria die plotsklaps met vakantie zijn en soortgelijke tegenslagen, liep de organisatie van een leien dakje. Het Passage Theater hoefde zich geen tweemaal te beden ken en stelde grif de ruimte tfer be schikking. Wie een cinema-orgel nodig heeft, kan bijna niet om de Nederlandse Orgelfederatie heen. De federatie is opgericht om kerk- en theaterorgels van de ondergang te redden en het Schiedamse „Standaart- orgel" (van de eveneens Schiedamse firma Standaart) in het Passage Thea ter werd één van hun beschermelin gen. In 1979 richtte de NOF voor elk theaterorgel technische teams op, zo dat ook het Schiedamse instrument nu omgeven is door goede zorgen. De cinema-orgels werden in de derti ger jaren in zo'n zevehtig Nederland se theaters geplaatst. Tijdens de voor stellingen van de stomme films speel de een organist een muziekstuk, dat speciaal voor de betreffende beelden gecomponeerd was. Ook toen de sprekende film zijn opmars begon te maken omstreeks 1926, werden de orgels intensief gebruikt. Bij het bin nenkomen en weggaan van het pu bliek werden er korte concerten ge geven. Leugentje Ena Baga deed met zulk werk haar - nu bijna unieke - ervaring op. De energieke Engelse „Miss" is de jongste uit een gezin van vier muzikale doch ters. Alleen zij en haar zus Florence de Jong zijn nu nog in leven. De ge zusters vormen samen het neusje van de zalm pp orgelgebied. Ena begon op haar twaalfde met het bespelen van een orgel in de kerk, waar haar vader koormeester was. Op haar veer tiende mocht ze in West End in Lon den invallen voor een zieke organist. Een leugentje om bestwil (Ena deed net of ze zestien was) verschafte haar een permanent baantje in de bios coop. Volgens Tjitte de Vries begon haar carrière nog vóór de twintiger jaren. Ena Baga laat de jaartallen lie ver achterwege, omdat ze haar leef tijd niet wil verklappen. Door haar succes in West End kreeg Ena een touring-contract bij dezelfde firma. Zodoende zag ze talrijke thea ters van binnen en leerde ze ook snel veel films met de bijbehorende mu ziekstukken kennen. „Om het werk goed te doen moet je een groot reper toire opbouwen en een goed geheu gen hebben", legt Ena Baga uit. En daar bewijst ze nog steeds over te be schikken. Nog voor de oorlog kreeg Ena Baga de kans om trips naar het buitenland te maken, waarbij de radio haar vergezelde. Maar in de oor log werd ze ontslagen. Ze kon echter in Blackpool terecht, waar ze gedu- Laurel en Hardy zijn vrijdagavond te zien in de film „Do detectives think". rende de oorlogsjaren onder meer radio-programma's en platenopna- mes maakte. Toen het eind van de Tweede Wereld- I Zie verder pagina 3 OVERTUIG U ZELF KIJK ELDERS IN DEZE KRANT Textielbehang... makkelijk aan te brengen. Op rol len van 8,15 m lang en 65 cm breed. In naturel. Per rol I m wandmeubelen, bankstellen, slaapbanken enz. 1 Uit voorraad te leveren. Nergens zo'n keus. Fabrlekstoonzalen I Industriegebouw. Goudseslngel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61 'n Uniek, zomers aanbod voor lezers van dit blad: bij inlevering van de bon krijgt u gratis toegang tot de Spacetower. U betaalt dus tijdelijk slechts 6,- p.p. i.p.v. f 9,-. (kinderen t/m 14 jaar: f 3,- p.p. i.p.v. f 5,-). U bent welkom, elke dag vanaf 9 uur. Aangeboden door: DE HAVENLOODS 1 j Aantal volwassenen:J ^Aantal kinderen t/m 14 jaar: je woeien waar oft komen f Bestaande uit tafel (70x110 cm.) en stoelen. Tafelblad in mat kunststof. Beige met bruine rand of geheel wit. Chroom poten. Stoel met kunstlederen zitting en leu ning. In bruin en wit. Chroom poten. Moulinex Slacentrifuge Uitneembare groen tecentrifuge. Eenvoudig schoon te spoelen. jaar garantie Vendomatlc porta ble radio PR 870 AM/FM. Afstem in dicatie-batterij- controlemeter. Speelt ook op licht- net Moderne merkfiets met 5 jaar garantie op frame en vorm e knijpremmen e 3 versnellingen e kompleet uitgevoerd met verlichting, jasbescnermer, standaard en pomp e met het beroemde Bastaslot, dus inklusief een jaar verzekering, tegen diefstal en total-loss schade Schakelklok Voor '1001'' moge lijkheden. Per kwar tier instelbaar. Schakelvermogen 3500 Watt. Past in ieder stopkontakt Heren sportslip 100% katoen. Uit stekende pasvorm. In wit, bleu, beige en marine. Maten S, M, L Krachtige 500 Watt motor. 5 hulpstukken. Stofzak met grote inhoud. Kema Keur. VROQEVm DREESM ANN ook geldig op de plaatselijke koopavond -i igz a-2

De Havenloods | 1981 | | pagina 1