'Vergrijzing Zeekadetkorps tegengaan' Schiedams culturele leven in gevaar ter meulen Jeugdleider Robert Jan van Dijk: 132170 132489 OPLAGE 287.115 Bel: 010-766644 Nota bepleit verhoging subsidie natuurlijk ter meulen natuurlijk gouman woonmarkt brienenoord Voordelige aanbiedingen KROMMENHOEK UZhR FNKUNSTSTOI FKN DE Q HAVENLOODS DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1981 33-574 SCHIEDAM - Hoewel het Schiedamse Zeekadetkorps „Jacob van Heemskerk binnenkort zijn dertig jarig bestaan viert en boven dien een ledenaantal van een dikke vijftig heeft, is het korps nog niet helemaal tevreden over de bekendheid bij het pubüek Van daar dat de viering van het dertig jarig jubileum en een comman- dowisseling gecombineerd gaat worden met een open dag. De „Spica" varend clubhuis van de Zeekadetten zal ter gelegenheid van de festiviteiten de ligplaats aan het H.C.G-terrein verlaten en aanleggen in de Voorhaven. Bezoekers kunnen dan makkelijker aanwippen, en zeker tijdens de open dag op 12 september kan iedereen informatie over het Zee kadetkorps inwinnen. „We hebben bij H.C.G. een prima lig plaats", vindt Robert Jan van Ewijk, jeugdleider van het Zeekadetkorps. „Maar jammer genoeg kan het pu bliek nu niet zo gemakkelijk een kijk je aan boord komen nemen. Dat is eigenlijk ons grootste probleem nu. We moeten oppassen dat ons leden bestand niet gaat vergrijzen, zodat we dadelijk met alleen maar achttienjari- gen op de Spica zitten. Daarom hou den we ook elk jaar een open dag, soms rond Koninginnedag, soms na de grote vakantie. Nu kozen we voor september, omdat dan een comman dowisseling plaats vindt en bovendien ons dertigjarig bestaan gevierd wordt. We varen dan naar de Voorhaven, waar we twee weken blijven liggen", kondigt Robert Jan aan. Officiéél Een „commando-wisseling". Het klinkt erg officiéél, niet helemaal wat je verwacht van een jeugdvereniging. Robert Jan, geneert zich ook een beetje voor al die officiële termen „Het Zeekadetkorps is na de oorlog opgericht als een soort vooropleiding voor de marine. Dat is nu helemaal veranderd, hoewel we marine-unifor men dragen bij officiële gelegenhe den. Titels als onderofficier, officier en commandant vervangen we liever door jeugdleider. We 1 zijn namelijk helemaal geen militaristisch geheel. Er zijn nu ook zes meisjes lid van het korps, dus het valt allemaal wel mee". De Spica vormt het clubhuis van de Zeekadetten. Het schip maakt alleen tochtjes van en naar de Voorhaven want voor langere tochten zou een sleepboot gehuurd moeten worden. Voor het vaarplezier zijn zeven zeil- sloepen en een motorboot ter be schikking. De Spica vormt evenwel een prachtig onderkomen voor de ka- detten. Ze kunnen er zelfs blijven slapen. Robert Jan laat de ruimtes van het schip zien. De meisjes hebben een apart verblijf, terwijl de jongens hutten met echte kooien hebben. In het ruim is een riant ontspanningsver- blijf gemaakt, waar een pick-up, een televisietoestel (wat nóóit aanstaat) en een heuse bar te vinden zijn. „Ie dereen die zestien is mag een of twee pilsjes drinken", legt Robert Jan uit. „Anders krijg je toch maar dat ze de kroeg in duiken, want daar mogen zestienjarigen ook drinken. Alleen houden we hier de limiet van twee pilsjes aan, net als bij autorijden". Aan het dek zijn de toiletten, één voor de jongens en één voor de meis jes. „Logisch hè," zegt Robert Jan. Hij wijst nog wat ruimtes aan. „Daar zijn de hutten voor de officieren. Nou ja, jeugdleiders. Het is niet zo strak als het lijkt hoor. Iedereen loopt de hutten binnen wanneer ze iets moeten weten, en we noemen elkaar gewoon bij de voornaam. Alleen de commandant heeft een ei gen hut, waarin hij mensen kan ont vangen en besprekingen kan voeren zonder gestoord te worden. Als je mensen van de werf op bezoek hebt, kan dat natuurlijk ook moeilijk". Jeugdleider gen, vaarregelementen en dergelijke gegeven. In de zomer worden de lessen in praktijk gebracht. De Kadet- ten die de opleiding voltooid hebben kunnen „aankomend jeugdleider" worden. Er wordt dan gekeken hoe de kandidaat functioneert, of hij pro blemen op kan lossen en of hij goed begeleidt. Maar wie geen ambities in die richting heeft kan ook gewoon voor de ontspanning komen. Geen les is verplicht en ook de deelname aan de diverse kampen is op vrijblijvende basis. Kampen zijn er overigens genoeg. Al met Pinksteren wordt het zeilseizoen ingeluid. De Zeekadetten gaan dan naar Hellevoetsluis, waar ook een korps gevestigd is. Het Haringvliet biedt daar prachtig zeilwater, waar de pas aangeleerde zeilkneepjes in de praktijk kunnen worden gebracht. In de zomer komen de meeste Neder landse korpsen en leden van buiten landse korpsen voor twee weken naar Texel. Andersom kunnen ook Neder landse Zeekadetten naar het buiten land. De korpsleden die voldoende actief zijn en veel interesse tonen kunnen in aanmerking komen voor zo'n reis. „Als jongetje van een jaar of zestien kun je dan ineens naar De hut van de commandant wordt schoongemaakt. Zweden, Engeland of zelfs Canada, waar je door de korpsen daar opge vangen wordt. Het is een hele sensa tie verzucht Robert Jan, die zelf eens naar Canada is geweest. Met Kerst wordt het zeilseizoen afgesloten met een mosseltocht. De kadetten gaan dan een lang weekend naar Bruinisse. De avondmaaltijden worden dan bijeen gegaard door mosselen te pluk ken en te vissen. „We kunnen met Kerst altijd op een grote opkomst rekenen", vertelt Robert Jan. „Er gaat echt een aparte charme van de mosseltocht uit". Hobbyisme DeJSpica en de zeilsloepen van het Zeekadetkorps. Iedereen die lid is van het Zeekadet korps kan het schoppen tot officier of jeugdleider. Gedurende drie of vier jaar doorlopen de nieuwe kadetten een opleiding, 's Winters worden er lessen in navigatie zeilen, knopen Ieg- Jeugdleider Robert Jan van Ewijk aan boord van de Spica. De Zeekadetten leren bij het korps in een team te werken. „Eigenlijk vor men we een kleine maatschappij", vindt Robert Jan. „Het korps is ge heel geënt op de interesse in zeilen en roeien. We praten aan boord dan ook alleen maar over het Zeekadet korps, en bijvoorbeeld niet over poli tiek. Tenslotte zijn degenen, die hier komen door hun leeftijd nog niet zo gei'nteresseerd in politiek. Verder wordt het véren bij ons uit hobby isme gedaan, we „wijzen" de jongens en meisjes de weg naar zee". Dat wil niet zeggen dat iedereen later ook gaat varen, of dat de jongens die Zee- kadet zijn geweest hun dienstplicht bij de marine gaan vervullen. Het enthousiasme is daar vaak niet groot genoeg voor", besluit Robert Jan. De Spica zal op dinsdag 1 september aanleggen in de Voorhaven. Het pro gramma voor de festiviteiten is nog niet in details bekend, maar in ieder geval zal op 5 september de comman dowisseling plaatsvinden. De heer Le- gemate, die als jongmaatje aan boord is gekomen en is opgeklommen tot commandant, maakt op die dag plaats voor de heer Van Roon. Er wordt ceremonieel afscheid genomen van de oude commandant. Op 12 september vanaf twee uur 's middags is iedereen welkom aan boord van de Spica. Wie nog meer wil weten over het Zeekadetkorps kan vragenstellen. Roeiwedstrijden, waarvoor diverse verenigingen zijn uitgenodigd, zullen voor een extra sfeervolle dag zorgen. Mocht u een krant eens niet of niet op tijd ontvangen, dan kunt u zich wenden tot ons lezersservice- tmer: (van 8.30 tot 17.00 uur) DE HAVENLOODS Bijkantoor Vlaardingen Hoogstraat 122.3131 BP; Postbus 306, 3130 AH, rW 1001 "badkamerideeën in^ de mooiste showroom^ van Rijnmond bij vihami/tKJttinger i evens vele accessoires, wand- e vloertegels en badtextiel vihamijtjutünger DE HAVENLOODS Uitgave: Maatschappij tot uitgifte van periodieken De Havenloods Directie: J.P. Eillebrecht Kantoor Westblaak 159 3012 KJ Rotterdam Postadres: uitsluitend postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam, tel. 010-135085 Bijkantoren: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, tel. 010-35.29.11 en Weteringsingel 2, 2921 BB Krimpen a/d IJssel, tel. 01807 - 16899. Verschijnt tweemaal per week (woensdag en donderdag) huis- aan-huis in: Rotterdam rechter Maasoever, Schiedam (op woens dag als Schiedams Nieuwsblad), Vlaardingen (op woensdag als Nieuwe Vlaardingse Courant). Maassluis (op woensdag als Maas sluis Nieuwsblad), Hoek van Hol land, Maasdijk, Maasland, Bleis- wijk, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs, Capelle a/d IJssel, Nieuwerkerk a/d IJssel, Krimpen a/d IJssel, Ouderkerk a/d IJssel, Krimpen a/d Lek, Lekkerkerk, Berkenwoude, Bergambacht, Ammerstol, Stolwijk en Schoon hoven, Groot Ammers, Langerak, Vlist, Lopik, Polsbroek, Nieuw- poort. Voor duo's, personeelsadvertenties administratie kantoor Prins Hendrikkade 14, 3071 KB Rotter dam, tel. Redactie: M Ames, tel. 352446 Medewerkster Schiedam M. de Zwart, tel. 736375 Medewerker editie Maassluis: M. Dcddema. privé 01899 11858 Sportredactie: G. Verver, privé 01899 1 7787 DOOR WOUT OPPENHEIM De centrale werkgroep stelt binnen afzienbare tijd de richtlijnen vast voor de subsidiëring van sociaal-cul turele activiteiten. De hieruit voort vloeiende regelingen bepalen voor een groot deel de financiële mogelijk heden van de muziek, zang en toneel verenigingen. De heer Smit, onder meer vootzitter van het Orpheuskoor, heeft daar het volgende over te zeggen: „Ik vind het een gevaarlijke manier van plannen maken. Men legt de te verdelen sub sidies van te voren vast waardoor er altijd groepen zijn die worden achter gesteld. Dat is de reden dat ik de no ta heb geschreven. Ik wil voorkomen dat de culturele gezelschappen de boot weer zullen missen. De afgelo pen jaren werden namelijk de profes sionele instellingen zoals bijvoor beeld jongerencentra sterk bevoor deeld. Ofschoon ik iedere club een ruime bijdrage gun, wü ik dat de amateurverenigingen een evenredig aandeel van de beschikbare gelden krijgen toegewezen". Recreatie De inhoud van de nota kan als volgt worden samengevat: Het maatschap pelijk belling van de Schiedamse cul turele gezelschappen is bijzonder groot te noemen. Al eeuwen kent ru -ii hier een bloeiend verenigingsle ven. De door de sociaal-economische I evolutie ontstane behoefte aan actie ve recreatie is daarmee tot uiting ge komen. In zang, muziek, toneel heeft men niet alleen ontspanning gevon den maar ook een mogelijkheid om de persoonlijke ontwikkeling te sti muleren. Het is daarom niet zo vreemd dat een groot deel van de bevolking aan het culturele leven deel neemt. Er zijn minstens 1700 actieve leden terwijl daarnaast een groot aantal mensen er passieve ontspan ning vinden. De verenigingen hebben /ich van *Een van de vele Schiedamse amateurgroepen in actie. oudsher weten te bedruipen met ei- lijke steun. Zelfs blijft deze ver ach- gen financiële middelen. Naast de ter bij de subsidies waarover sport- contnbutiegelden verkreeg men ook clubs en maatschappelijk georiënteer- geld uit de opbrengsten van uitvoe- de instellingen kunnen beschikken ringen. In de naoorlogse jaren zijn Dat maakt het voor de bestuurders de kosten echter zodanig gestegen van de eerstgenoemde verenigingen dat vele groepen de grootste moeite wel zeer moeilijk om hun taak te vi hebben om financieel overeind te vullen. blijven. Voor de muziekverenigingen Daarbij komt dat deze mensen ec» zijn de aanschaf van instrumenten en steeds groter deel van hun vrije tijd uniformen welhaast onbetaalbaar ge- moet opnemen om de gezelschappen worden. De zangkoren hebben voor- goed te kunnen begeleiden al problemen met het duurder wor den van partituren, accommodatie en In het slot van zijn nota merkt de concertkleding. Voor de veelal oude heer Smit op dat de functie van de hebben vaak de behoefte aan een j Zl*n' voeft er.aan toe 431 ket betere accommodatie en een intensie- dafr°m bijzonder jammer is dat vere begeleiding. Daarnaast leveren enkele verenigingen wegens geldge- in alle sectoren activiteiten als scho- brek de kans lopen te worden opge- ling en vorming extra kostenposten heven. Smit bepleit dan ook extra fl op. Ondanks de stijgende lasten krij- nanciële steun aan de door amateurs gen de groepen te weinig gemeente- geleide gezelschappen. Voor uw tijdelijke auto. Wi| verhuren personen- en bestelauto s interRent makkeli|k gdregeld Rotterdam (west) Van Deventerstraat 15 ROTTERDAM - De rockgroep Fro zen Frog is te beluisteren op zondag 16 augustus aanstaande in het pop- jazz Café Otto aan de 's-Gravendjjk- wal 130. Het concert begint om 22.00 uur. Vlaardingen Tel. 010 352911 SCHIEDAM - Om te voorko men dat de Schiedamse muziek, zang en toneelgezelschappen de dupe worden van het door de Gemeente gevoerde beleid is door de heer P. Smit aan de bel getrokken. Dat heeft hij gedaan door namens de culturele vere nigingen een nota aan te bieden aan de heer J.A.M. Kemps, voorzitter van de centrale werk groep ter voorbereiding van het sociaal cultureel plan (socup- plan). „Met het schrijven van de nota wil ik bewerkstelligen dat deze groepen meer subsidie krijgen", aldus Smit: „en dat wordt tijd omdat anders het Schiedams cultureel leven ten dode is opgeschreven". Dit is geen geld... inmiddels is de nota opgenomen in de beraadslagingen van de centrale werkgroep Socuplan die volgende week wordt gehouden. mocassin. Met een ijzersterke loopzooi. Voor deze prijs kunt u nog eens een paar verslijten. Zwart in de maten 43-44-45 of bruin in 41 -43-45-46. A Van 34,95 Een prima prijs... voor een echt jeanshemd in western style ruitstelling. Met jukstukken. Van 65/35 polyester/katoen. In marine/rood/wit kombinatie. ES-S M-ML-L (35/36 t/m 43/44). Van 28,95 voor weck" aanbieding IJsselmondselaan 175 - 3064 ASRotterdam Telefoon 010-507444 Geopend: maandag t/m donderdag 9-17.30 uur- vrijdag en zaterdag 9-17 uur. Koopavond: vrijdag van 19-21 uur.

De Havenloods | 1981 | | pagina 3