Passagiersschepen meren weer af aan de Parkkade Engeland om de Hoek! Mi TV KAPOT? Afscheid Open Havendag op 26 september 187-° hoek van holland harwich ter meulen natuurlijk OPLAGE 287.115 132170 132489 ter meulen natuurlijk De Koepel Voorlichting borstkanker ter meulen natuurlijk j-fA DE® HAVENLOODS DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1981 36-585 R - De jaarlijkse Open Havendag, georganiseerd door het Rotter damse Havenbedrijf in samenwerking met de Havenvereniging Rotterdam en een groot aantal bedrijven, begint langzamerhand traditie te worden. Dit jaar kan men op zaterdag 26 september een kijkje nemen in de scheepvaartkeuken en langs de havens gesi tueerde grote bedrijven. De activiteiten die op de Open Havendag worden georganiseerd, bestaan uit afwisselende programma's en diverse "losse onderdelen". Be langstellenden kunnen kiezen uit een serie busritten, boottochten en boot/treinreizen. Ook zijn op diverse ue uvtMrvcuu rvumi. lOf, j Rij niet verder dan nodig is. Met onze ervaring van meer dan 100 jaar zorgen wij ervoor dat u aan de overkant komt. vanaf per dagboot staan echt paar, twee kinderen en een auto al op engelse bodem. Meer weten? Ga dan langs uw reisagent per dagboot staan echtpaar, twee kinderen en een auto al op engelse bodem. Meer weten, p.a. over onze supervoordelige Minitours? Ga dan langs uw reisagent. Als u er toch bent, vraag dan ook voor geheel verzorgde rei- t zen het BIG BEN TOURS-programma, met nog meer aan- ujfi trekkelijke reis informatie over Engeland en in het bijzonder L'j Londen... 't is de moeite waard! f rVoor brochures deze bon ongefrankeerd A SMZ Voor meer informatie: daar waar ze m weten of bel rechtstreeks: (0 VD Hoek va naam adres lokaties in het havengebied schepen, bedrijven en installaties te bezich tigen. Om met de afzonderlijk te bezoeken lokaties te beginnen: aan de Cool- haven zullen twee bekende Neder landse schepen liggen, het koninklijk jacht Piet Hein en het opleidingsschip voor de handelsvaart "Nederland", die de hele dag (gratis) te bezichtigen zijn. Op de luchthaven Zestienhoven heeft men een uniek uitzicht op het Goodyear Luchtschip "Europa", dat de hele dag havenfondvluchten maakt met prijswinnaars van de Havenvereniging Rotterdam en gas ten van Goodyear; voorts worden er behendigheidswedstrijden voor vrachtchauffeurs gehouden en zal een NLM City Hopper de lucht in gaan voor speciale havenrondvluchten (hiervoor dient men van tevoren kaarten te kopen bij VVV Rotter dam of in het HIC, postkantoor Cool- singel). De Haven- en Vervoerschool "Prof. Rutten" aan de Waalhaven (Zz) houdt open huis, met demon straties door een groep leerlingen. In het Botlekpark aan de Prof. Gerbrandyweg (aan de Waterweg onder Rozenburg) wordt speciaal voor de Open Havendag een grote tent opgezet, waar men kan "aanleggen" voor een korte pauze. Fietsen In de tent zullen koffie, frisdranken en broodjes worden verkocht. Er zal een verrassing zijn voor de kinderen, en de ANWB en de Nederlandse Hartstichting zorgen voor 72 witte fietsen, waarmee men een rondje kan rijden door Rozenburg en om geving. De deelnemers aan de verschillende busritten zullen in de tent in het Bot lekpark pauzeren. De gratis ritten UI TALEN TYPEN "STENO Mht Studiecentrum Nederland Tuinlaan 10c Schiedam 010-734500 Tijdens de aanslaande Open Havendag wordt de unieke kans geboden om per groot passagiersschip af te meren in Rotterdam. Voor de heenreis of de terugreis (naar en van Hoek van Holland) zal een D-trein klaar staan. hebben als begin- en eindpunt het metrostation Slinge en voeren onder meer langs de haven- en vervoers- school "Prof. Rutten" en een aantal bedrijven. Wie mee wil, dient zich door middel van een bon van tevoren aan te melden. De tochten per Spidoboot en D-trein beginnen op de kade van het Willems plein en eindigen op een perron van het Rotterdamse Centraal Station. Er zijn ook Spido-tochten vanaf Hoek van Holland. Voor deze boot/trein reizen geldt een speciaal tarief: f; 8.50 (vanaf Rotterdam) of f.5.00 (Hoek van Holland) per persoon. In samenwerking met de weekbla den Het Zuiden en De Havenloods worden drie programma's georgani seerd. Programma 11a brengt de passagiers per bus door het gehele haven- en industriegebied Botlek, Europoort en Maasvlakte en vervol gens per M.S. Norstar naar de Park kade (een unieke kans om weer eens met een passagiersschip in hartje stad af te meren, 's Middags voert pro gramma 11b de 750 passagiers per schip naar de Beneluxhaven, waar een D-trein gereed zal staan voor de terugreis naar Rotterdam CS. Prinses Beatrix Ook programma 12 bevat een reisje met een groot passagierenschip dit maal het M.S. "Prinses Beatrix". Een trein brengt de passagiers 's morgens van Rotterdam naar Hoek van Hol land. De "Prinses Beatrix" vervoert de havenbezoekers vervolgens naar de Parkkade, 's Middags vertrekt het schip dan weer (met een nieuwe groep passagiers) naar Hoek van Hol land, waar een trein gereed zal staan voor de terugreis naar Rotterdam. Beide passagiersschepen, de "Prinses Beatrix" en de "Norstar", zijn gratis te bezichtigen tussen 11.00 en 13.00 uur aan de Parkkade. In het kader van de Open Havendag zijn niet alleen de eerder genoemde activiteiten op touw gezet; er is nog meer. Een volledig programma is ver krijgbaar bij de VVV-kantoren in Rotterdam en Hoek van Holland, bij het Hulp- en Informatiecentrum aan de Coolsingel en bij de kantoren van Het Zuiden, Dordtselaan 139, en De Havenloods, Westblaak 155-159 te Rotterdam. Kaartverkoop voor de vaartochten met motorschip "Norstar" en motorschip "Prinses Beatrix" zijn te koop f.25.00) bij Het Zuiden en De Havenloods; kaarten voor de boot/treintochten en de busritten alléén bij de VVV- kantoren en het HIC. HONDEN EN KATTEN- VLOOIENBANDEN Doodt vlooien, luizerj en teken. Werkingsduur ca. 3 maanden. Respektievelijk van en 8,90 voor^^ DE HAVENLOODS Uitgave: Maatschappij tot uitgifte van periodieken De Havenloods B.V. Directie: J.P. Eillebrecht Kantoor WestblaaK 159 3012 KJ Rotterdam Postadres: uitsluitend postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam, tel. 010-135085 Bijkantoren: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, tel. 010-35.29.11 en Weteringsingel 2, 2921 BB Krimpen a/d IJssel, tel.01807- 16899. Verschijnt tweemaal per week (woensdag en donderdag) huis- aanhuis in: Rotterdam rechter Maasoever, Schiedam (op woens dag als Schiedams Nieuwsblad), Vlaardingen (op woensdag als Nieuwe Vlaardingse Courant). Maassluis (op woensdag als Maas sluis Nieuwsblad), Hoek van Hol land, Maasdijk, Maasland, Bleis- wijk, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs, Capelle a/d IJssel, Nieuwerkerk a/d IJssel, Krimpen a/d IJssel, Ouderkerk a/d IJssel Krimpen a/d Lek, Lekkerkerk, Berkenwoude, Bergambacht, Ammerstol, Stolwijk en Schoon hoven, Groot Ammers, Langerak, Vlist, Lopik, Polsbroek, Nieuw poort. Voor duo's, personeelsadvertenties en administratie kantoor Prins Hendrikkade 14, 3071 KB Rotter dam, tel. Mocht u een krant eens niet niet op tijd ontvangen, dan kunt u zich wenden tot ons lezersservice nummer: (van 8.30 tot 17.00 uur) DE HAVENLOODS Bijkantoor Vlaardingen Hoogstraat 122,3131 BP; Postbus 306, 3130 AH, Redactie: M. Ames, tel. 352446 Medewerker editie Maassluis: M. Dcddema. privé 01899 11858 Sportredactie: G. Verver, privé 01899-17787 TALEN TYPEN STENO Studiecentrum Nederland Schiedam 010 - 734500 "Groenoord" zoekt zaalvoetballers SCHIEDAM - Door allerlei oorza ken zijn de ledenlijsten van de eerste, echte zaalvoetbal vereni ging Groenoord wat uitgedund. Met andere woorden, er is plaats voor nieuwe leden. Groenoord speelt met zijn teams in de competitie van de KNVB af deling Rotterdam. Het eerste zelfs in de hoofdklasse. Voor informa tie of aanmelding kan men terecht bij F. de Langen, Primulastraat 29b, Vlaardingen, tel. 010-707978. Gewoonlijk worden de thuiswed strijden gespeeld in de Margriethal. In vele kleuren en dessins- Extra voordelig wandvinyl op textielbasis. Beslist eerste keus, in diverse kleuren en dessins, o.a. granol, linnenstruktuur, matting, marmer enz. 130 cm breetL Onze aktieprijs van 12,95 voor STADSKRONIEK- SCHIEDAM Het Julianapark is een beetje sjofel geworden. De plantsoenendienst weet er nog wel iets sfeervols van te maken, maar met de strengheid van vroeger is het gedaan. De scherpe afscheiding tussen wandelpad en groen is ook aan het vervagen. Het was er stil zondagmiddag. Vroeger- in de jaren vijftig- trok dan half Schiedam naar het Julia napark om daar met het gezin te flaneren. Alles was toen nog dui delijk. Vader heerste. De kinderen hadden te gehoorzamen. Overal stonden bordjes met daarop: „Verboden zich op het gras te bevinden." In het Julianapark was slechts gedrag toegestaan, dat bij het zondagse tenue paste. Ravot ten mocht alleen aan de andere kant van de Stadhouderslaan- in het Volkspark. Het Volkspark was een echt bos met woeste speel weiden en primitieve speelappara- tuur van hout en half verzaagde stammen. Het was meer voor de woensdagmiddag. Afgelopen zondag lag het Juliana park dus verlaten. Er waren geen kinderen om zich op het nu vrijge geven gras te bevinden. Hier en daar sjokten wat bejaarde buurt bewoners. De eenden wachtten tevergeefs op brood. Ik klom om hoog naar de top van de kunstma tige heuvel middenin het park. Daar schuilt onder een dak van bladeren: De Koepel. Een geheim zinnige stenen muziektent in vest zakformaat, die bij mijn weten nog nooit als zodanig gediend heeft. Heb ik het mis, dan komt er wel een ingezonden brief. De Koepel werd wél als café ge bruikt. Ik herinner me nog, hoe in de arme jaren vijftig het Juliana park eens werd omgebouwd tot tovertuin. Aan de fraaie perken voegde met extra bloemenweelde toe en electriciens legden het hele park vol schijnwerpers, die 's avonds een kleurig licht wierpen op bomen en planten. Nu zou er geen hond op af komen. In dat televisieloze tijdperk liep het storm. Duizenden Schiedammers stroomden naar het Julianapark om daar tegen betaling het won der te aanschouwen. Ik weet nog, hoe ik mee mocht het avondlijke park in. En de Koepel was dicht gebouwd. Er stonden symbolen op, die ik als kleuter al in verband bracht met ijsjes. Er waren ta feltjes en stoeltjes rond geplaatst. Er zaten mensen te drinken. Een week later waren de schijn werpers weg en stond de koepel weer leeg. 'In 1981 is ze nog niet veranderd: de Koepel is een van Schiedams gemiste kansen. de stad. Ondanks de nabijheid van een hoofdweg en veel industrie heerst er altijd rust. Daarom is de Koepel een uitstekende< plek om des zomers muziek te maken. Ik denk niet aan punk of aan het pop-overleg. Ik denk aan folkmu ziek en een kamerorkestje. Er zijn in Schiedam genoeg mensen met talent die in de Koepel een aller aardigste opvoering kunnen geven. Onversterkt, want electrische lei dingen liggen er niet. Maar dat hebben de meeste musici of ac teurs niet nodig. De gemeente zou dit kunnen sti muleren door De Koepel vrij te geven voor alle soorten klein kunst; door aan het programma via de kanalen van de voorlichting bekendheid te geven. Dit kost niets. Er moeten wel eenvoudige houten bankjes komen rond De Koepel, zoveel dat minstens vijftig mensen er een zitplaats kunnen vinden. Muziek, toneelstukjes, goochelen, poppenkast. Het kan allemaal, als het maar kleinschalig blijft. Schiedam moet woekeren met het weinige, wat de stad nog rest. Daar is durf voor nodig en een beetje creativiteit. Als er volgend jaar niks met die Koepel gebeurt, is Schiedams culturele leven geen knip voor de neus waard. Dan ver dient het in ieder geval niet de aanduiding „leven". HAN VAN DER HORST Inwoners van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis die vragen hebben op het gebied van voorlichting over borstkanker kunnen hiervoor terecht bij de plaatselijke kruisvereniging in hun woonplaats. De plaatselijke kruisverenigingen van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis nemen deze taak over van het projekt „omgaan met borstkanker". Ruim een jaar geleden is op initiatief van het projekt „omgaan met borst kanker" - samenwerkingsverband van de Provinciale Kruisvereniging Zuid-Holland en het KWF-Studiecen- trum Sociale Oncologie - intensief voorlichting gegeven over borstkan ker en borstzelfondcrzoek. Op ruime schaal zijn in de regio pos ters en folders over „omgaan met borstkanker" verspreid. Informatie materiaal over borstkanker en borst- zelfonderzoek zijn verkrijgbaar bij o.a. huisartsen, kruisverenigingen, apotheken én buurtcentra. In de pe riode september 1980-juni 1981 zijn bijna 60 voorlichtingsbijeenkomsten over borstkanker gehouden, waarvan de meeste bij vrouwenverenigingen in de regio. Doel van het projekt „omgaan met borstkanker" is te onderzoeken op welke wijze deze voorlichting over borstkanker en borstzelfondcrzoek het beste gegeven kan worden. Daar om zijn regelmatig interviews gehou den met volwassen vrouwen in de re gio, om te achterhalen wat het effekt ....deze voorlichting is. In het najaar ervaringen tot nu toe wijzen in de wordt een laatste interviewronde ge- goede richting: na een periode van 9 houden. Het projektteam beschikt maanden voorlichting heeft 56 pet. over voldoende gegevens om de ef- van de volwassen vrouwen een poster fekten van gegeven voorlichting te gezien, 29 pet. een of meerdere fol- kunnen beoordelen. De resultaten en ders en 30 pet. een artike over borst- kanker/borstzelfonderzoek in de re gionale pers. Ook de voorlichtingsbij eenkomsten blijken succesvol te zijn: inmiddels zijn ruim 2.100 vrouwen via deze bijeenkomsten bereikt. Nieu we aanvragen voor voorlichtingsbij eenkomsten bij verenigingen en in stellingen komen nog steeds binnen. Alhoewel het projektteam van „om gaan met borstkanker" zijn aktivitei- ten in de regio afrondt, betekent dit niet, dat de voorlichting wordt stop gezet. Folders over borstkanker en borstzelfondcrzoek blijven op de hui dige adressen beschikbaar voor ge- interesseerden bij huisartsen, kruisge- bouwen, apotheken etc. Voor allerlei vragen op het gebied van voorlichting over borstkanker/ borstzelfonderzoek (bij. aanvragen voor een voorlichtingsbijeenkomst of voorlichtingsmateriaal) kunnen inwo ners van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis terecht bij de plaatselijke kruisvereniging in hun woonplaats. In Schiedam is de Kruisvereniging geves tigd aan het Bachplein 58, tel. 010- 706177; Vlaardingen, Floreslaan 41, tel. 010-342779 en in Maassluis aan de Vloot 206, tel. 01899-21882. Bel 010-622300 ook s'maandags Voor 10 uur gebeld in de meeste gevallen nog dezelfde dag gerepareerd en met garantie! Technische Dienst Nieuwpoortweg 2 - Schiedam (langs de Rijksweg A20) .kom zelf la1^ VLAARDINGEN - Afgelopen vrijdag nam de heer H. Ponte, hoofd van de afdeling algemene zaken op het stadhuis en tevens tweede loco-secretaris, afscheid van de gemeentedienst. De heer Ponte is ruim 40 jaar werkzaam geweest bij de gemeen te Vlaardingen. Hij wordt opge volgd door de heer mr. M.M. Jacobs (40) die sinds augustus 1977 waarnemend hoofd was van de afdeling algemene zaken. Voor heen was de heer Jacobs werk zaam als beleidsmedewerker bij de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. De heer J. van der Lugt, sedert 1972 hoofd van de afdeling sport, recreatie en jeugdzaken, werd be noemd tot tweede loco-secretaris. De heer Van der Lugt werd giste ren tijdens de gemeenteraadsver gadering beëdigd. Party Restaurant ©c tXruyf-dCoQVO Diner dansant vrijdag 4 september Een gastronomisch menu met 7 gangen. Aperitiél om 19.00 uur. Aanvang diner 20.00 uur. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door het trio Wim Moens. Reserveren vanaf 2 per vlhamlJ1xJtt]ngef^ voor gerieflijke luxe en eenvoudige eerlijke badkamers Tevens wand- en vloertegels vihamijlxjttinger telefoon 010 50 M.n 25 MTR ALUMINIUMFOLIE 30 MTR HUISHOUDFOLIE 20 KOMO HUISVUILZAKKEN Voor door Herman Posthoorn Voor deze week heb ik een recept uitgezocht, voor degenen die een* extra aandacht aan het vlees wil len besteden. Het kost wat tijd en voorbereiding, ik beloof u echter dat het de moeite waard is. Wat heeft u voor deze, gema rineerde varkenshaas nodig? Benodigdheden: 500 gr. varkenshaas, peper en zout 2 1/2 dl. witte wijn, een teentje knoflook, sjalot, tijm, laurier, rozemarijn, peterselie, 1 eetlepel magere spekblokjes, 75 gram bo- 1 eetlepel bloem en 1 dL room. Van de wijn, knoflook, g perde sjalot en de kruiden maakt u een mengsel. Voeg de fijnge sneden wortel toe. Het vlees moet hier 24 uur in staan, marineren, draai het van tijd tot tijd om. Neem het vlees uit de marinade, droog het goed af en wrijf bet in met peper en zout. Nu smelt u in een braadpan de boter, fruit de spekblokjes er in en neem deze vervolgens met een schuimspaan uit de pan. Braad het haasje snel aan alle kanten bruin. Draai het vuur lager, en voeg de gezeefde en even voorverwarmde marinade toe. Laat nu het vlees, onder de deksel ongeveer een half uur zachtjes stoven. Neem het vlees uit de pan. Maak een papje van room en bloem en bindt hier mee de saus. Het vlees wordt in plakken ge sneden, waarna u de spekblokjes en de saus er op giet. De ger rineerde varkenshaas kan won opgediend.

De Havenloods | 1981 | | pagina 3