ODS Verwarring door wirwar cursussen Verklaring over armbandensysteem t 3 Energie/water in de peiling houden slaapbanken! SCHIEDAM irnfni FEMINAKRANT Hoorzittingen over sociaal-cultureel plan GS Keukens: Grootse Stijl? Bijspijkeren of herhalen? Kookcursus voor oudere heren Patiënten Belangenvereniging: vrijdag zaterdag voordeel - vrijdag zaterdag voordeel - vrijdag zaterdag Kettler hometrainer 239.- 89.- - 34.50 Ladecommode Chintz blouson HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 159 ROTTERDAM. editie p DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1981 30e JAARGANG NO. 35 Op woensdag 30 september a.s. verschijnt ter gelegenheid van onze speciale Met behulp van een kalender: SCHIEDAM - De Openbare Nuts bedrijven zullen alle Schiedamse huishoudens in staat stellen hun eigen energie- en waterverbruik in de peiling te houden. Daartoe heeft de dienst een „verbruikska- lender" ontwikkeld. In de komen de maanden krijgt iedereen een exemplaar thuisbezorgd. De kalender kan een plaatsje in de meterkast krijgen. Op een vel karton kan iedereen gedurende drie jaar maandelijks de meter standen noteren. Door de begin- stand onderaan op te schrijven en de eindstand daar een maand later boven te zetten, is het mogelijk het verbruik door een eenvoudig aftreksommetje te berekenen. De Openbare Nutsbedrijven wil len door de uitgave van de ver- bruikskalender een bijdrage leve ren aan zuinig omgaan met ener gie. De verbruikers kunnen beter in de gaten houden hoeveel er per maand verstookt wordt en ze kunnen ook zien of bewust ge bruik van energie-vretende apara- ten een echte besparing oplevert. De verbruikskalender kan een plaatsje in de meterkast krijgen. SCHIEDAM Het ontwerp sociaal- cultureel plan zal vanaf 21 september ter discussie komen te staan tijdens een grootse inspraakronde; Het plan, dat de verdeling van gelden voor soci aal-culturele instellingen en het in de jaren '82 tot en met '86 te voeren beleid omschrijft, ligt vanaf 21 sep tember tot 9 oktober voor iedereen ter inzage. In die periode kunnen er bezwaarschriften ingediend worden. Maar belangstellenden en sociaal-cul turele instellingen kunnen ook mon deling bezwaren naar voren brengen. Hiertoe worden in alle wijken hoor zittingen georganiseerd. In de maand november bespreken de commissies Cultuur, Sport en Jeugdzaken en Fi nanciën en Economische Zaken de plannen, terwjjl ook alle bezwaar schriften behandeld worden. De ge meenteraad zal in de vergadering van november een beslissing over het so ciaal-cultureel plan nemen. Groenoorders en bewoners van Schie- dam-Noord kunnen tijdens een hoor zitting op woensdag 23 september, n het wijkcentrum de Blauwe Brug aan het Bachplein 590, hun bezwaren uit een zetten. De bewoners van de wij ken Oost en Centrum krijgen dinsdag 29 september de gelegenheid protes ten in te dienen in wijkcentrum Oost, Galileistraat 86. Voor Schiedam-Zuid wordt donderdag 1 oktober een hoorzitting in het M.C.M. de Groot huis, Stadhouderslaan 30, gehouden. In wijkcentrum de Bever, Van Beve renstraat 40, kunnen bewoners van de Westwijk op maandag 5 oktober bezwaren uiteen. Tot slot krijgen Nieuwlanders de kans op- en aanmer kingen te maken over het plan tijdens een hoorzitting in het Dienstencen trum de Vier Molens, Nieuwe Dam- laan 766. op donderdag 8 oktober. Alle hoorzittingen beginnen om acht uur 's avonds en alle belangstellenden zijn welkom. Dat betekent GS óók. Stijl in keukeninterieur, smaak. Maar GS betekent meer: toont in de uitgebreide show room, met ruim 20 opstellingen, alle keukensoorten. Rekent samen met u uit welke mogelijkheden er bin nen uw budget zijn. Oriëntatiepunt voor keukenkopers in en om Rotterdam. GS Keukens Goudsesingel 61, 51 en 53 Rotterdam Telefoon 010-127700 of 132291. SCHIEDAM - De begeleidster van het Open School-project schrok ken zich in mei van dit jaar al een hoedje, toen ze er op de wel- zijnsmarkt achter kwamen dat de Schiedamse Gemeenschap een sterk op de "Bijspijkerlessen" gelijkenis cursus in september wilde starten. Maar nu de SG daadwerkelijk met de lessen voor "volwas senen op herhaling" is begonnen, zijn de leraressen van de Open School ronduit verontwaardigd. Ai sinas vong jaar september gingen er geruchten de ronde, dat de Schie damse Gemeenschap een cursus vol wassenenonderwijs wilde opzetten. De begeleidsters van de Bijspijker- cursus dachten dat er lessen voor mannen en vrouv sn, die wat bij wilden leren, georganiseerd zouden worden. Omdat de Open School én de Schiedamse Gemeenschap in de Werkgroep Volwasseneneducatie een maal per maand bijeen komen, ver wachten de leraressen de verdere plannen wel te vernemen. Tenslotte is de werkgroep, onder voorzitter schap van wethouder Posthoorn (Vorming en Onderwijs), speciaal in het leven geroepen om de samenwer king tussen1 alle betrokken instellin gen te vergroten en het aanbod van cursussen op elkaar af te stemmen. Tot mei van dit jaar hoorde de Open School niets meer van de ideeën. Vandaar dat de leraressen vreemd op keken, toen zij op de welzijnsmarkt een stencil over de nog ongeboren SG-cursus in handen kregen. De tekst over de "volwassenen op herhaling"- lessen vertoonde zeer sterke overeen komst met de folder van de Open School. Weliswaar kunnen er ook mannen aan de SG-cursus meedoen, maar dat werd niet specifiek ver meld. De medewerksters van de Bij spijkercursus vermoeden dan ook dat geen enkele man zich ingeschreven heeft. Hoe dan ook, de verbaasde dames klommen in de pen en schreven zo wel de Schiedamse Gemeenschap als wethouder Posthoorn brieven. Half juni lagen de schrijfsels, die verzoe ken om nader overleg bevatten, op de bureaus van de geadresseerden. Tot op heden heeft de Open School geen antwoord gekregen. De kwestie kon zelfs niet in de Werkgroep Vol wasseneneducatie behandeld worden, omdat de vertegenwoordiger van de Schiedamse Gemeenschap en de wet houder op twee achtereenvolgende vergaderingen niet aanwezig waren. Inmiddels is wél de nieuwe curs%J.e- start. Onduidelijk 'Het is gebleken dat de mensen die zich wilden inschrijven door het dub bele aanbod verward werden", legt Emmy Miltenburg van het Open Schoolproject uit. "Maar ook wij zelf hebben geen enkele duidelijkheid in deze zaak. Wethouder Posthoorn vond het zo ernstig, dat hij met het college van Burgemeester en Wet houders wilde overleggen. Maar we hebben nog geen enkele officiële re actie gekregen". Vrouwen op de Bijspijkercursus. bekendheid geniet en er op dat ni veau altijd naar hun ervaringen wordt gevraagd, terwijl dat in Schiedam zelf niet gebeurd. "Als de SG-cursus bij voorbeeld ook mannen had moeten aantrekken, hadden v/ij vanuit onze ervaring direct al kunnen vertellen, dat er een andere tekst opgesteld moest worden", meent Len van Ber- kel van de Open School. "Mannen komen nou eenmaal niet naar een groep om "naar elkaar te luisteren" of "voor zichzelf op te komen". En zeker niet 's ochtends vroeg tussen allemaal vrouwen. Zoiets moetje dan in de avonduren plannen". De drup pel die de emmer doet overlopen bij de leraressen is "het gemak waarmee de SG een potje opentrekt om een zelfde cursus als de onze te starten en een part-time docent te bekostigen, terwijl wij in het verleden ontzettend moesten knokken voor wat geld en by herhaling om meer geld vragen. Daarbij hebben we vanaf februari van dit jaar nog geen vergoedingen ont vangen voor de gewerkte uren en staat er zelfs nog een post uit 1980 De Werkgroep Volwasseneneducatie vergadert vanavond, donderdag 17 september, voor het eerst na de zo mervakantie. Onderaan de agenda staat het "overlappende cursussen- probleem". De medewerksters van de Open School hopen evenwel na de behandeling van alle jaarverslagen nog voldoende tijd te hebben voor bespreking van het laatste agenda punt. Joep den Brinker voorzitter DRZ SCHIEDAM- De bestuursbezetting van de voetbalvereniging DRZ is, na de ledenvergadering van eind augus tus, weer compleet. Voorzitter werd Joep den Brinker en hjj leidt een ploeg van zeven mannen en één Het secretariaat kreeg met Pim Kriek en André Houtzager een dubbele be zetting. Verder bestaat het DRZ-be- stuur uit penningmeester Rob Nef- kens, tweede voorzitter Piet van Doorn, de wedstrijdsecretarissen Wim Wijnen (veld) en Daan Alken (zaal), notuliste Jaqueline Wubben en be stuurslid Cock Boes. SCHIEDAM- Oudere heren kunnen hun kookkunsten wat opvijzelen door deel te nemen aan een cursus, die door het Dienstencentrum „De Vier Molens" in samenwerking met de Stichting Huishoudelijke Voor lichting gegeven zal worden. De les sen vinden plaats in de Scholenge meenschap Schieland aan de Nieuwe Damlaan 762. Elke dinsdagochtend om negen uur is er iemand aanwezig om de beginselen van het koken uit te leggen. De cursus duurt twaalf les sen. Vijfenzestigplussers moeten f. 5 5.- ineens en f. 4.- per les betalen. Wie zich op wil geven of meer in lichtingen wil, kan bellen naar het Dienstencentrum, telefoon 705500. De begindatum van de kookcursus wordt bekend gemaakt op het mo ment dat er voldoende aanmeldingen zijn. SCHIEDAM - De Patiënten Be langenvereniging Schiedam (PBVS) vindt dat het armban densysteem, zoals dat wordt toegepast in het Schielandzie- kenhuis, niet moet ontaarden in een gewoonte. De PBVS beraad de zich dinsdagavond 15 sep tember over het electronische beveiligingssysteem, waarmee psychiatrische patiënten van het algemeen ziekenhuis behoed moeten worden voor naar bui ten lopen in verwarde toestand. Hiertoe hanteert het Schielandzie- kenhuis sinds een half jaar een „arm bandensysteem". Patiënten op de psychiatrische afdeling, die bij tijd en wjjle zo verward zyn dat ze niet meer weten wat ze doen, wordt gevraagd of ze een polsbandje om willen ter zelfbescherming. Wanneer de betref fende patiënt de uitgangsdeur van de afdeling tot op zo'n twee meter gena- De omstreden „armband derd is, stelt een signaal uit de arm band een alarm in werking. De deur valt in het slot en sirene-achtige ge luidseffecten waarschuwen het perso neel. Op die wijze wil de directie van het Schielandziekenhuis voorkomen. dat verwarde mensen het ziekenhuis uitwandelen en zich plotseling op de drukke weg achter het gebouw bege ven. Bovendien zou het systeem grotere vrijheid voor de andere patiënten op de afdeling scheppen. De deur hoeft niet op slot, zodat zij zich vrijelijk door het ziekenhuis kunnen bewe gen. Volgens de heer Vlootman, me disch directeur van het Schielandzie kenhuis, komen gemiddeld 10 van de 250 patiënten per jaar in aaniperking voor de armband. Het.betreft door gaans oudere mensen, die aan demen tie lijden. Zij hebben de vrijheid de armband om te doen en zouden hem ook zelf weer af kunnen doen. In de praktijk blijkt dat moeilijker dan bij een juweliersproduct: het plastic polsbandje klemt goed en kan het ge makkelijkst doorgeknipt worden met een metaalschaar. Het Schielandziekenhuis kreeg de af gelopen weken nogal wat kritiek te verduren op het armbandensysteem. Patiëntenbelangenverenigingen wezen op de aantasting van de vrijheid, die iedere patiënt in een algemeen zie kenhuis rechts toekomt. Ook de PBVS meende een schriftelijke ver klaring te moeten afleggen, die ver zonden is aan de ziekenhuisdirectie. Criteria opstellen „De armbanden ijn in principe voor de PB VS niet acceptabel, indien deze1 zonder criteria worden toegepast". „Wegens plaatsgebrek is de belasting van de PAAZ- en Psycgiatrische Af deling Algemeen Ziekenhuisred.) niet conform de opzet hiervan, waar door andere waarden ontstaan. Slechts in heel speciale gevallen, waarbij door een team van de des kundigen de zaak/het geval beoor deeld wordt en toestemming verkre gen wordt van de naaste familieleden, lijkt ons de toepassing acceptabel. Hierbij blijft de eindverantwoorde lijkheid bij de directie. ■1 Zie verder pagina 3 Mode 1981-1982 Dinsdag 22 september en donderdag 24 september Aanvang 14.30 en 20.00 uur. Gratis toegang BONTHUIS LYA MURRIS BV Kleiweg 145 Botterdam Luidruchtig feest: stereo in beslag SCHIEDAM -. Een feestje bij de familie S. uit de Gordonstraat werd zondagnacht om kwart voor vier abrupt afgebroken, toen de politie de geluidsinstallatie in be slag nam. Nadat 25 omwonenden hadden geklaagd over de herrie, besloot de politie een kijkje te ne men. Daar de familie S. geen aan stalten maakte de volume-knop wat terug te draaien, betraden de agenten het pand en namen de bron van het geluid mee. Hoewel dat gepaard ging met enige scher mutselingen werd het daarna weer rustig in de straat. slaapbankstellen, enorme sortering. Ook alle BEKA banken uit voorraad te leveren. Vr. folder. Fabrlekstoonzalen Industriegebouw. Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010-13.80.18 Thuis trimmen! Uitgevoerd met kilometer teller, snelheidsmeter en weerstandsregelaar. Stuur en zadel op hoogte instelbaar. Vendomatic friteuse 078 Verwisselbaar anti- reukfilter, extra be veiligd, autom. temp. regeling. Inh. tot 2 .1. 1 jr. V&D garantie. Van.9^ voor Schakelklok Voor "1001 moge lijkheden. Per kwar tier instelbaar. Schakelvermogen 3500 W. Past in ieder stopkontakt. Van-3&r7S" Strakke eigentijdse vormgeving. Wit laqué, fraai afgewerkt. H74xB40xD39 cm met 4 laden. AAET Van 245^ voor ZUD," H39xB60xD39cm met 3 laden. 900a Van.229r-voor 177. 2-Delig hespakje Rechte broek ge- kombineerd met pullovertje. Diverse kleurstellingen o.a. marine, raf en rood. Maten 80-86-92. Van.20^ voor |0- Molton matrashoes Topkwaliteit. Hagel wit. Verschuift niet. Lits-jumeaux 180x200 cm 37.50 2 pers. 28.75 90x200 cm 22.75 1 pers. Van 55^ VOO, 19_75 Sportief met aparte doorge stikte details. Lekker warm door tussenvoering van polyesterdons. Ritssluiting en drukkers. In grijs en ecru. VROOM DREESMANN ook geldig op de plaatselijke koopavond 1872 A3

De Havenloods | 1981 | | pagina 1