Vier eeuwen gemeentewerken ■ter. 29?s Verjaarsfeest op komst Eenakterfestival opent Theaterseizoen OPLAGE 287.115 132170 132489 ter meulen natuurlijk mm Lezing over meditatie ter meulen natuurlijk 'Praten met Muziekcollectief over kraakpand zinloos' Riool van zes miljoen voor tuinhuisjes Bel: 010-766644 Activiteiten in de Blauwe Brug ter meulen natuurlijk ter meuten natuurlijk 'Armband' DE Q HAVENLOODS DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1981 39-592 SCHIEDAM - De dienst gemeentewerken Schiedam mag een be- expositie in het Stedelijk Museum ingericht, die de historie van de drag van f33.000,- besteden aan zijn verjaardagsfeestje. Gemeen- stad met de huidige situatie in verband brengt; in een brochure tewerken bestaat in oktober 400 jaar. De viering zal ook voor de wordt de geschiedenis van liet reilen en zeilen van de dienst vanaf inwoners van Schiedam niet ongemerkt voorbijgaan: er wordt een zijn ontstaan in 1581 op schrift gesteld en er zullen open dagen bij de vele bedrijven van Gemeentewerken gehouden worden. Naast een personeelsavond voor de vierhonderd werknemers van de ge meentelijke dienst zullen er heel wat kleinere activiteiten op touw gezet worden. Het precieze programma moet evenwel nog uit handen van de ambtenaren komen. IfiLLx I De directeur van Gemeentewerken, de heer de Block (rechtsjen wethouder Zijdeveld (midden) hebben een groots jubileumfeest in petto. SCHIEDAM - Het nieuwe Theater seizoen in het Passage Theater wordt zaterdag 26 september geopend met het bekende „Eenakterfestival". Aan dit vierde festival doen vier amateur toneelgezelschappen van Schiedamse bodem mee. DE HAVENLOODS Uitgave: Maatschappij tot uitgifte van periodieken De Havenloods B.V. Directie: J.P. Eillebrecht Chef-redactie: K.l.I, Frische Kantoor Westblaak 159 3012 KJ Rotterdam Postadres: uitsluitend postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam, tel. 010-135085 Bijkantoren: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, tel. 010 - 35.29.11 en Weteringsingel 2, 2921 BB Krimpen a/d IJssel tel.01807- 16899. Verschijnt tweemaal per week (woensdag en donderdag) huis- aan-huis in: Rotterdam rechter Maasoever, Schiedam (op woens dag als Schiedams Nieuwsblad), Vlaardingen (op woensdag als Nieuwe Vlaardingse Courant). Maassluis (op woensdag als Maas sluis Nieuwsblad), Hoek van Hol land. Maasdijk, Maasland, Bleis wijk, Bergschenhoek, Berkel Rodenrijs, Capelle a/d IJssel, Nieuwerkerk a/d IJssel, Krimpen a/d IJssel, Ouderkerk a/d IJssel, Krimpen a/d Lek, Lekkerkerk Berkenwoude, Bergambacht, Ammerstol, Stolwijk en Schoon hoven, Groot Ammers, Langerak VlistLopik, Polsbroek, Nieuw poort. Voor duo's, personeelsadvertenties en administratie kantoor Prins Hendrikkade 14, 3071 KB Rotter dam, tel. Mocht u een krant eens niet niet op tijd ontvangen, dan kunt zich wenden tot ons lezersservice- (van 8.30 tot 17.00 uur) DE Q HAVENLOODS Bijkantoor Vlaardingen Hoogstraat 122,3131 BP; Postbus 306, 3130 AH, Redactie: M. Ames, tel. 352446 A. Beyen, tel. 352911 Medewerker editie Maassluis: M. Dcddema, privé 01899-11858 Sportredactie: G. Verver, privé 01899 17787 Utile Dulci zal het eerst het podium betreden. De groep brengt een eigen vertaling en bewerking van het Fran se stuk „Vuur" op de planken. Er spelen drie personen in de comedie mee. Pierre Deroche, die tot zijn nek in de schulden zit, heeft genoeg van het leven. Zijn geplande zelfmoord pakt evenwel anders uit dan ver wacht. Toneelgroep '71 beweert een „anar chistisch" stuk te brengen. Het heet „Help, ik leef", er wordt in gezongen en gedanst, en het bestaat eigenlijk alleen maar uit een grote verzameling vinola badzeep. Een lekker geurende bad zeep In 4 geuren o.a. tres chi que. van 2,10 woorden, die de spelers geïnspireerd hebben tot het scheppen van de figu ren en de sfeer. „De Gouvernante", een eenakter uit een avondvullend stuk naar verhalen van Tsjechow, wordt gepresenteerd door Apollo Toneel. In het stuk wor den twee vrouwen van twee standen en twee denkwerelden met elkaar ge confronteerd. Apollo Toneel zal later in het seizoen het gehele stuk in Ne derlandse première brengen. De Toneelvereniging Intermezzo sluit de avond. De groep, die voor 't eerst meedoet aan het festival, speelt „Het is een geheimpje" van Alejandro Ca- sona. Omdat het nog geheim is, we ten we hier verder niets over te ver melden. Het Eenakterfestival begint om acht uur. De toegang kost f 5.-. Het evene ment is georganiseerd door de werk groep Toneel van de Schiedamse Ge meenschap, met de bezielende mede werking van Thom Kayser, de nieuwe voorzitter. Sinds het vertrek van de heer Roelfsema in het begin van dit jaar, speurde de werkgroep naarstig naar een nieuwe voorzitter. Enkele maanden geleden werd deze gevon den in de heer Kayser, die bestuurlij ke ervaring heeft en speciale belang stelling voor het gemeenschapswerk. rwf\L mp watten 100 make-up watten schijfjes. van 2,95 voor Drakkar After shave. De avontuurlijke geur van Cuy Laroche Paris. Grote fles van 115 ml. Voor prodent tandpasta 2 grote tubes tandpasta met^ fluor. Van 3,25 voor door Herman Posthoorn leze donkere tijden tussen troonrede en regeringsverklaring, past het mij niet u een rijkelijk recept voor te schotelen. Was de troonrede al karig, dit recept kan bijna niet minder. Alleen het toet je is toepasselijk. Voor' dit toetje heeft u nodig: 1 liter witte vla, 2 citroenen en wat bruine suiker. Schil de citroenen en maal de schil na hem gewassen te hebben, fijn Het sap van de citroen uitpei en door de vla mengen. Het vrui vlees -wjj gooien natuurlijk niets weg- fijnmaken met de bruine su ker en even in de week zetten. U suiker wordt toegevoegd om enige weerstand op te bouwen, want dat zal de komende tijd wel nodig Vervolgens het geheel door elkaar mengen. Om aan het geheel een Nederlands tintje te geven: een prikkertje met de Nederlandse vlag in een kers zetten en deze "drijvend" opdie De tentoonstelling in het Stedelijk zal in ieder geval in de wintermaan den gaan plaatsvinden. Een werk groep is in het leven geroepen om de expositie voor te bereiden. Men denkt aan foto's en diaseries. De jubileumbrochure zal naast infor matie over de geschiedenis van Ge meentewerken ook voorlichting over de huidige manier van werken van het gemeentelijk apparaat moeten be- SCHIEDAM Het centrum voor het Transcedente Meditatieprogramma Rotterdam organiseert op donderdag avond 1 oktober om acht uur een lezing in wijkcentrum de Blauwe Brug, Bachplein S90. Er zal uitgelegd worden wat Transcedente Meditatie (TM) precies is, hoe het geleerd kan worden en wat voor effect het heeft. TM is volgens het centrum een een voudige, geestelijke techniek, die tweemaal per dag gedurende een kwartier toegepast wordt. Er zou een zeer diepe rust in lichaam en geest optreden, waardoor de gezondheid bevorderd wordt. 7-delige pannenset... Van zwaar geëmailleerde kwa liteit. Praktische koudhand- grepen. Bestaande uit kook pannen van 16 cm, 20 cm en 24 cm doorsrlede, steelpan netje van 14 cm, melkkoker met een inhoud van 2 liter, hapjespan van 22 cm en een 3 liter fluitketel.Alle uitgevoerd in wit met een fris blauw de- kor.Gehele set kompleet kost normaal 235,- Bij ons SCHIEDAM - Het Muziekcollectief Slachthuis mag wél naar de com missie Cultuur, Sport en Jeugdzaken komen om in algemene zin te praten oefenruimte voor popgroepen, een gesprek over het door hen gekraakte pand aan de Noordmolen straat 4 b/c zit er niet in. Er zouden onderhandelingen met eventuele ko pers aan de gang zjjn, waardoor het college van Burgemeester en Wethou ders het volstrekt zinloos acht te dis- - het pand. De raadsleden Bruseker (CPN), Noor- degraaf (PPR) en Hijmans (D'66) wil den liever wél over het gekraakte pand praten. Bruseker vroeg zich af of de beweging bij verkoop van pan- de binnenstad aan particulie ren soms alleen in het college gebeur de. Wethouder Scheeres (Economi sche Zaken en Financiën) betoogde dat B en W alleen het voorbereidende werk doen en dat de besluitvorming uiteindelijk in de gemeenteraad ge beurt. Dat is dan nog een lichtpuntje voor het Muziekcollectief. Het voorstel van de drie raadsleden vond slechts steun bij de fracties CPN, PPR en D'66: vier stemmen in totaal. vóór 9as *at?^pnïoek *ronl nieV? Opkopen. SloopobjectefnJ Schadepartijen. Fabrieksinventarissen j RVS soorten. Non-ferro metalen. Voor schroot naar Krommenhoek. SCHIEDAM - Wanneer het ge ge meente Schiedam lukt, voor 31 de cember riolering in de volkstuin complexen Vijfsluizen en Thurlede aan te leggen, kan er gerekend wor den op fikse subsidies van het Rijk. Volgens de adviseur voor riolerings werkzaamheden kunnen tuinhuisjes, net als woningen, tegen een Rijks subsidie van f 10.000, - per stuk aan gesloten worden op het buizenstelsel. De zeshonderd huisjes in de beide volkstuincomplexen kunnen volgens de gemeente voor een bedrag van ma ximaal f 6,513.000.- van rioleringen worden iVoorzien. De totale rijkssub sidie voor de huisjes zou op zes mil joen gulden komen. De uitvóering zal evenwel alleen geschieden, wan neer de investering rendabel is. Door het intensieve gebruik van de tuinhuisjes neemt de lozing van af valwater dusdanig toe, dat gevaar voor het milieu dreigt. Het Hoog heemraadschap Delfland heeft daar om al aangedrongen op de rioolaan- leg. De gemeente had daarpver al toe zeggingen gedaan. Voor uw tijdelijke auto. Wi| verhuren personen- en bestelauto s interRent makkelijk geregeld Rotterdam (west) Van Deventerstraat 15 SCHIEDAM - In Wijkcentrum „De Blauwe Brug" aan het Bachplein 590, starten deze maand verscheide- activiteiten. Er is nog plaats voor deelnemers aan de cursussen mario netten maken, weven en batikken, spinnen en plantaardig verven en volksdansen. Bovendien draaien er drie korte cursussen emailleren, wandkleden maken en Kerstversierin gen vervaardigen. Men kan marionetten leren maken in twaalf lessen, op dinsdagochtenden van kwart over negen tot kwart over elf. De kosten bedragen f. 50,-, exclu sief materiaal, waarvoor ongeveer f. 30,- uitgegeven moet worden. De cursus begint 29 september. Weven en batikken wordt op dinsdag avonden van acht tot tien uur gege ven. De twaalf lessen kosten f. 50,- exclusief materiaal. De cursus start 29 september. Op woensdagochtenden van kwart over negen tot kwart over elf kan men leren spinnen en plantaardig ver ven. De cursus, die 7 oktober start; duurt 10 lessen. De kosten-bedragen f. 40,- terwijl voör^Shateriaal op on geveer f. 25,- moet Worden gerekend. Volksdansen kan op iedere donder dagmiddag van half twee tot drie uur. De kosten per maand zijn f. 9,-. De korte cursussen nemen vier lessen in beslag. Emailleren begint in okto ber, wandkleden maken in november en Kerstversieringen in december. De lessen worden op donderdagavonden van acht tot tien gegeven en de kos ten bedragen f. 15,-per cursus exclu sief materiaal. Iedere donderdagochtend kwart over negen tot kwart over elf zijn er open h^ndenarbeidlessen. Voor f. 3„- per keer kan iedereen zo vaak komen als hij wil. Tenslotte heeft de Blauwe Brug een eigen koor, dat op maan dagavonden van half negen tot half elf repeteert. "Er is nog plaats voor zingende mensen. Voor inlichtingen en opgave voor cursussen kan men hellen naar nummer 705921. HANDELSONDERNEMING te Rotterdam, beschikkend over een pakhuis en veembedrijt voor de opslag van ruwe tabak zoekt magazijnbêdiende die toegevoegd zal, worden aan de aanwezige groep gespeciali seerd personeel. Naast het laden en lossen van containers, vrachtwagens en schepen ver zorgt hij 'ook het wegen van goederen en is hij behulpzaam bij een vakkundige opslag. Leef tijd 25-35 jaar Aantrekkelijke arbeidsvoorwaarden. Bij voor keur ervaring in soortgelijk werk en opleiding Havenvakschool. Wij zenden u op aanvraag be drijfsgegevens en een sollicita tieformulier toe. Bokslag afdeling wervingen selectie Sterke verpleegsters japonnen... Van bekend nederlands merk. Dus zeer zeker goede kwali teit. In wit. Maten 34 t/m 38 en 42 t/m 46. Nu géén 69,- tot 82,- maar in prijs verlaagd- Een met zorg afgewerkte vensterval met een fraai pa troon. In wit of ecru. 40 cm hoog. Per meter 60 cm hoog voor 6,95 I Stji STADSKRONIEK- SCHIEDAM We worden steeds beter in de gaten gehouden. Op talloze plekken staan uw gegevens genoteerd. Computergeheugens onthouden uw ver leden. Het lukt niet meer om onopgemerkt te blijven. De mens is slechts een nummer, zeggen ze tegenwoordig. Dat klopt. En een nummer kun je zo opzoeken. Vroeger maakten de mensen deel uit van een kleine gemeenschap. Je werd door de leden van je groep in toom gehouden. Tegenwoordig staan ze veel meer op zichzelf. Je ondervindt minder bemoeizucht van je omgeving, maar ook minder steun. Je moet het zelf zien te redden, tot je in botsing komt met de anonieme machten van de maatschappij. Dan pikken ze de gegevens er onmiddellijk uit. Je krijgt geen krediet, omdat je ooit - vroeger- wanbetaler bent geweest. De baan gaat naar een ander, want er is een oud strafblad gevonden. De bewaking door de mens wordt vervangen door die van machines. Een machine vervult alleen zijn opdrachten. Koel en efficiënt. Zonder warmte. Het was te verwachten, dat iemand ooit de mensen tot hun eigen bewaker zou maken. Tot nog toe is de techniek alleen maar gebruikt om mensen te bespione ren en op te sporen. Maar de voor uitgang staat niet stil. Er zijn ap paraatjes in de handel, waarmee de drager ongewild zijn omgeving kan beinvloeden. Concreter: ie kunt mensen armbanden met een zendertje om doen. Als ze dan in de buurt van de uitgang komen, valt de deur automatisch in het slot. De menselijke wacht aan de deur is vervangen door een appa raat, dat ie op je lichaam draagt. Je bent je eigen bewaker gewor den. Er is geen verschil meer tus sen dg gevangene en zijn cipier. Wie in de psychiatrische afdeling van het Schielandziekenhuis zit, kan zo'n armband om krijgen. Dat is prettig, zeggen de psychiaters. Het is veel akeliger om een wacht bij de deur te zetten. Nu is die al leen op slot voor de mensen die werkelijk niet mogen ontsnappen. Het zijn de mensenvrienden die de meeste ellende veroorzaken. De eenzame opsluiting is in de vorige eeuw ook door filantropen ver zonnen met het argument, dat boeven beter niet teveel met hun soortgenoten kunnen praten. Nu verzinnen hun opvolgers een zoge naamd menselijk slot, dat alleen voor sommige mensen de afdeling tot een gevangenis maakt. Ze doen immers- zonder het te willen- zelf hun deur op slot. Ik persoonlijk.zou daar hardstikke gek van worden. En dat kan niet de bedoeling zijn van een psychia trische afdeling. Ik kan mij voor stellen, tlat ik opgesloten zou worden. Dat iemand mij verhin dert het gebouw te verlaten. Maar ik zou nooit mezelf kunnen zijn als ik een armband droeg die mij het uitgaan verhirftierde. Ik zou me altijd bewaakt voelen. Ik zou het verschilt niet meer weten tus sen mijn eigen persoonlijkheid en mijn cipiers. Dat kan wel, als je uit het zicht van eert'portier bent, die gewoon de deur voor vertrekken de bezoekers open doet en voor de patiënten op slot houdt. Er is maar één categorie mensen die zo'n armband graag zal dra gen: overtuigde slaven. Mensenjdie hun ketenen niet als beperking er varen, maar als een soort bescher ming. Je kunt de boze wereld niet betreden. Je bent beperkt, maar ook veilig. Alles ligt immers vast. Vooral jijzelf. De grootste wens van een slaaf is dan ook een' markt, waar hij zijn eigen meester kan uitzoeken. Zulke mensen dragen zo'n arm band misschien graag. Hij is een hulp bij de conditionering die me nig psychiater voor een geestelijk genezingsproces aanziet. Maar vrije mensen accepteren de, armband nooit. Wie hen die om doet, ontvangt geen vertrouwen maar verachting. Het apparaat werkt averechts. Want ondanks al les is karakter sterker dan alle techniek nog wel. En karakter hou ie ook, als je in de war bent. HAN VAN DER HORST

De Havenloods | 1981 | | pagina 3