Met huis-, tuin- en keukenmeubelen zit je altijd goed Wonen in een bejaardenflat Plantenportret Heggeschaar beveiligd Klimop (hedera) „Isolatie van spouwmuren vaak ondoelmatig" Laag verbruik afwasmachine „Liliput" ua MAVt^UXJUS DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1981 39-573 BtJ REGEN OF ZONNESCHIJN: Een vreemde „kop", maar toch een kop met een juiste beteke nis, want wat er op het ogenblik aan tuinmode wordt aangebo den, zal in menige moderne woning zeker niet misstaan. Dat is wel te verklaren. Bij veel nieuwgebouwde, of verbouwde wo ningen wordt het gedeelte dat aan de tuin grenst, vaak zodanig gecon strueerd, dat men de mogelijkheid de deuren of een schuifpui het woon/ tuingebeuren in elkaar over te laten lopen. Dit heeft de tuinmeubelfabri kant aan het denken gezet en zo zijn er modellen ontstaan, die zowel in de tuin als in de kamer of keuken zijn te gebruiken. Uiteraard geeft dit veel meer toepassingsmogelijkheden, waarbij we bijvoorbeeld kunnen denken aan grotere gezelschappen, die nu bij mooi weer de gelegenheid krijgen om overal plaats te nemen, zowel binnen als buiten. Een ander zeer positief punt is dat men nu de mogelijkheid heeft om, zonder extra kosten, meubelen te kopen met meer fünkties, want de konstruktie en af werking van de betere tuinmeubelen zijn hierop berekend. Maar het is vooral de vormgeving, welke nu zo danig is aangepast, dat we gerust kunnen spreken van huis-, tuin- en keukenmeubelmode. VEEL PASTELTINTEN Waren enkele jaren geleden nog wit en bruin de hoofdkleuren, met vaak felrode, blauwe of oranje kus sens. nu ziet men ook prachtige pas teltinten, zowel in bekleding als af werking. Geen plastic-achtige prot serigheid meer, maar ontwerpen van specialisten, die zitkomfort en mo delvoering op een prachtige manier combineren. Deze ontwerpen zijn se rieus bedoeld om zowel in- als bui tenshuis te gebruiken, zonder angst voor beschadigingen. Vooral jonge mensen, die eens wat anders willen, kunnen hier meubelen vinden naar geheel eigen smaak. ZONWERING Wanneer men aan tuinmeubelen denkt komt gelijk de gedachte aan zon in ons op. Maar niet ieder die 'S zomers buiten zit, wil, kan of mag in die zon zitten. Daar zijn verschil lende redenen voor op te noemen. Natuurlijk zijn er dan de bekende tuinparasols, losstaand of mooi pas send middenin de tuintafel. En even natuurlijk is de buitenzonwering, waarmee men licht warmte en inkijk kan afschermen. Lange tijd was deze zonwering alleen maar leverbaar in erg harde en ook onnatuurlijke kleu ren: hard oranje, blauw en groen. Dit gaf, bij zonlicht een erg lelijke kleur- dominant onder het scherm en in de woning. Meestal tot verdriet van de bewoner, die niet van te voren hierop attent was gemaakt. Nog vervelen der is het dat sommige gemeenten en bouwverenigingen de kleur van de zonwering als verplicht voorschrij ven. Gelukkig gaat eindelijk het ver stand (en smaak) meespreken en zien de meeste mensen in, dat zonwering meer funkties heeft dan alleen het te genhouden van zonlicht en warmte. Dat komt ook door de verbetering van het mechanisme, waardoor het nu mogelijk is buitenzonwering op vrijwel iedere plaats aan te brengen. De ouderwetse markies en het rol- scherm blijven nog favoriet, maar' toch komt er een doorbraak naar an dere vormen. De buitenlamellen, die ook een dekoratieve funktie hebben. Men kan hiermee de zonlichtdoorla ting regelen. Iets wat ook in de wo ning als prettig wordt ervaren. De la mellen zijn leverbaar in 50, 65 en 80 mm breedte. Uit warmte-technisch oogpunt is buitenzonwering gun stiger dan binnenzonwering. Anders dan bij laatstgenoemde, wordt bij de buitenzonwering voorkomen dat de zonnestraling door het glas in het erachter liggende vertrek kan door dringen. De door deze zonwering geabsorbeerde zonnewarmte wordt grotendeels direct aan de buiten lucht afgedragen. De mate van zon wering wordt bij buitenlamellen be paald door de stand van de lamellen. ZONNESCHERMDOEK Vroeger moest de markies of het uitvalzonnescherm na het seizoen worden opgeborgen, omdat anders het doek zou gaan rotten. Gelukkig is dat nu niet meer nodig. Het meest toegepaste doek is een volsynthe- tisch zonneschermdoek, dat heel goed bestand is tegen rot en schim mel en dat bovendien buitengewoon kleurecht is. De effen stukken doek kunnen in breedten tot 250 cm gele verd worden, waardoor de verwer king meestal naadloos kan zijn. Iedere stiknaad rekt namelijk altijd iets uit, waardoor het doek ter plaat se van dit stikwerk kan gaan door hangen. Zonneschermdoeken in strepen worden echter slechts op 140 cm geweven, waardoor verwerking bijna altijd in banen moet geschie den. Er worden ook katoenen doeken op de markt gebracht, die leverbaar zijn met modieuze motieven en bloe men. De levensduur van deze doeken is iets minder lang. Kinderen hebben ook recht op gezellig plekje Het maken van een interieur voor kinderen is een van de moeilijkste bin nenhuiskarweitjes. Maar dat wil na tuurlijk niet zeggen dat we er geen aan dacht aan hoeven te besteden. Kinderen hebben net zo goed recht op een gezelli ge plaats in huis. We kunnen zelfs al bij het inrichten van de babykamer reke ning houden met het meegroei-aspect van de kamer, zodat zo'n vertrek heel wat jaartjes meegaat. DE GROEIKAMER Heel belangrijk is welke kamer het kind toebedeeld krijgt. De kleinste kamer, om dat baby toch nog niet veel ruimte no dig heeft, of meteen een grotere ruimte waar het ook in de peuter- en kleuter leeftijd moet kunnen spelen? De kamer krijgt dan een meegroeiin terieur, geschikt voor een kind van één, maar makkelijk aan te passen als het kind eisen aan zijn eigen woonruimte gaat stellen. In feite moe ten we dus al bij het plannen van de baby kamer rekening hou den met de wensen van de kleuter. Moet er een ledikantje in de kamer, of een eenper soonsbed? Gaan we op .zoek naar een commode die straks als kast, bureautje of speeltafel bruikbaar is? Gaat u eens bij een betere interieuradvi seur kijken. LEGKASTEN Ook kunt u twee legkasten kopen. Als u daar een aflegblad tussen maakt op 100 cm van de vloer en dat voorziet van op staande randen, heeft u een prima commode. Een ronde stok boven het blad tussen de twee kasten is geschikt voor het ophangen van kleer tjes. Er kan zelfs nog een extra schapje tussen twee kasten op bijvoorbeeld 160 cm boven de vloer. Daar kunnen dan poeder bussen, handdoekjes en dergelijke liggen. En straks als de kleu ter in zijn eigen ka mer wil spelen, ma ken we van zo'n op stelling in een hand omdraai een leuk bureautje door het legblad om te draaien en op 60 cm van de vloer tussen de kas ten te monteren. Het interieur van zo'n babykamer gaat vrij lang mee. SPEELHOEK Peuters en kleuters zijn het liefst dicht bij moeder. Daar moeten we wel degelijk reke ning mee houden bij het inrichten van bij voorbeeld de woon kamer en keuken. Nu zijn er geen regels om aan te geven hoe je zoiets doet. Maar misschien is in de woonkamer een knus speelhoekje te creë ren door een niet te hoge kast of bank haaks op de wand te zetten waarachter uw spruit heerlijk kan rommelen. Het beste kunt u e.e.a. eerst uitproberen op papier. Een van de leukste plekjes in huis is natuurlijk bij het raam. Daar kan een verbrede ven sterbank bijvoor beeld te zijner tijd dienst doen als speel tafel. SPEELGANG Kinderen in kleu terleeftijd zijn slo pers. Maar de hele dag achter hen aanlo pen en „niet doen" roepen, is uiteraard ook slopend. Als het interieur op kinderen is ingericht, zal dat ook minder nodig zijn. Het tuinmeubel is wat zijn constructie en af werking betreft zodanig uitgevoerd dat gespro ken kan worden van huis-, tuin- en keuken meubels KLEUR Bij de keuze van de kleur van het synthetische zonneschermdoek moet zorgvuldig rekening worden gehou den met de kleur van het interieur. Het is niet alleen nodig om een har monisch geheel te krijgen, maar de kleur van het door de zon beschenen doek kan in het interieur heel onver wachte effekten geven. Tevens is het van belang dat de kleur en het dessin van de tuinmeu belen overeenstemmen met de kleu ren van tuinparasol of zonnescherm. Rode kussens onder een oranje scherm doen pijn aan de ogen en "vor men een lelijke combinatie En mocht de zon verstek laten gaan, dan kunt u in ieder geval toch plezier hebben van uw tuinmeube len, want ze misstaan ook in kamer en keuken niet. Wanneer men ouder wordt komt voor velen het moment dat er de beslissing moet worden ge nomen: blijven we thuis wonen of nemen we de grote (en onge wisse) stap naar het wonen in een bejaardenflat. We willen hier niet ingaan op de psychologische kant, maar wel en kele tips geven voor een praktische woonindeling wanneer dit besluit na veel wikken en wegen genomen is. Zo'n verandering is zeer groot. Veel ingrijpender dan een normale gezinsverhuizing en dat vraagt een juist inzicht en goede begelei ding. Veel ouderen onder ons zijn nog kerngezond en voelen zich daarbij nog „jeugdig". Willen dan ook als zodanig worden behan deld, ook wat het inrichten van hun woonruimte(n) betreft. Na tuurlijk is het zaak om daarbij de praktische kant niet uit het oog te verliezen, want eenmaal ingericht zal er niet snel meer veranderd worden. Zullen we eens praktisch gaan bekijken naar enkele zaken waarmee we in ieder geval reke ning kunnen houden? RUIMTELIJK EFFEKT Beginnen we met de vloerbe dekking. Die moet voor 100% an- tistatisch zijn, u weet wel: ze moet „schokvrij" zijn als we een meta len voorwerp aanraken. Vooral in een wat kleinere ruimte en de meeste bejaardenwoningen zijn te klein en ook op een wat gevor derde leeftijd is dit schokeffekt zeer hinderlijk. Mocht u trouwens nu al met dit ongemak te kampen hebben dan kan een goede lucht bevochtiger de oplossing zijn. Neem de kleur van de vloerbe dekking zo licht mogelijk. Ook hier is de oppervlakte van de vloer in belangrijke mate bepalend want ieder begrijpt dat een donke-- re vloerbedekking in een kleinere ruimte alles nog veel kleiner doet lijken. Laat daarom als het moge lijk is ook de plinten mee bekleden, dat geeft een nog meer ruimtelijk effekt. Dat de kans bij een licht ta pijt op vlekken groter is, is non sens, oudere mensen morsen echt niet meer dan jongere. En wat dan nog? ZORGVULDIG KIEZEN De vloerbedekking moet ook brandvrij zijn en wat nog belang rijker is: er mogen bij brand onder geen voorwaarde giftige gassen vrijkomen. Dit is namelijk bij sommige tapijtsoorten wel het ge val. Niet zo bekend is het dat bij brand de meeste slachtoffers door giftige gassen eerst het bewustzijn verliezen en daardoor omkomen. Misschien minder leuk om dit te lezen, maar toch wel een zaak om daar bij voorbaat rekening mee te houden. Laat u zich daarom in dit opzicht goed adviseren en stel dui delijk uw eisen. Het verhaal als „dat bestaat niet" kunt u rustig vergeten, er zijn wel degelijk hele mooie, fijne schok- en brandvrije tapijten en ook andere soorten vloerbedekking. In de zachte soor ten is wol zeker aan te bevelen. Hetzelfde geldt in nog belangrij ker mate voor de wandbekleding en de gordijnen. Vervelend om ook hier weer wat dieper op in te gaan, maar aan de andere kant: u kunt nu nog beslissen en het is voor uw eigen bestwil. Brand grijpt in ver- tikale richting (van beneden naar boven) veel sneller om zich heen dan in horizontale. Met andere woorden: gordijnen branden vlugger dan tapijten. Gelukkig is er ook bij dit woontextiel al 'een vrij ruime keus in brandvrije of brandwerende stoffen. En nog maals, het is niet de opzet om pa niek te zaaien, maar als u het toch voor het zeggen heeft, waarom daar dan geen rekening mee ge houden? Je bent als „senior" nu eenmaal niet zo snel meer ter been en dan is het een rustig gevoel om te weten dat er een veilige keus is gemaakt. Wat meubelen betreft, hier zal vooral de persoonlijke konditie bepalend zijn want daar hangt veel van af. Bent u nogal stijf in de gewrichten dan moet het gaan zit ten en liggen zonder al te veel bui gen gebeuren. In de meeste geval len betekent dit een wat hogere zitting (niet te diep) en rug en ste vige armleggers. Er zijn bekroon de bejaardenstoelen in de handel. Moet u nog een keus maken, zorg dan in ieder geval voor voldoende loopruimte tussen de meubels, want daar ontbreekt het vaak wel Een hoger bed waarbij men van uit staande houding zonder enige moeite zo op de rand kan plaatsne men is voor de meeste ouderen een heel praktische oplossing. Het bes te is om dan tevens een bed te ne men met stevige en wat bredere zijkanten, zodat men absolute ze kerheid heeft wat betreft het gaan zitten en opstaan. Verder kan een grondverlichting, onder het bed gemonteerd, ook heel erg nuttig zijn. Er zijn seniorbedden te koop die al deze extra's hebben. De stramheid van de matras hangt voornamelijk af van het lichaams gewicht. De veerkracht moet ech ter wel zodanig zijn dat u daar ook inderdaad profijt van heeft. Het liggen op een te harde matras en dus „bovenop" bevalt op den duur niet. Liggen moet ook nog behaag lijk zijn. NIEUW IN DE WINKEL Coffee-therm Van Philips is een zogenaamde coffee-therm op de markt gekomen. Van dit koffie-apparaat is de kan zodanig geïsoleerd, dat de koffie hierin geruime tijd warm gehouden kan worden zonder dat er van smaakverlies sprake is. Door deze vinding is het apparaat energie zuinig. Nadat de koffie is gezet, schakelt men de koffiezetter uit en in de isoleerkan blijft uw „bruine bak" toch prima warm. Skil heeft een nieuwe hegge schaar ontwikkeld, waarvan de 60 centimeter lange messen aan twee kanten snijden. Behalve dat door dit nieuwe systeem efficiënt kan worden gewerkt, treden bovendien vrijwel geen trillingen meer op. En dat betekent dus een vergroting van het bedieningsgemak. Wat betreft de veiligheid kent dit apparaat ook een nieuwtje. Pas nadat een zoge naamde blokkeerknop is inge drukt, kan de schakelaar worden bediend. Dit is ingevoerd om te voorkomen dat door een toevallige druk op de startknop de machine gaat lopen. In zekere zin is dit een dubbel portret want klimop heeft twee ge zichten. Iedereen heeft wel eens gezien hoe klimop een muur kan overwoekeren met dakpansgewijs over elkaar liggende donkergroe ne bladeren. Het kan dan gebeuren dat bo venop de bladeren niet alleen an ders van kleur zijn maar ook een afwijkende vorm hebben: ze zijn niet gelobd maar langwerpig met een gave rand. Bovendien blijken de ranken geen hechtwortels te hebben zoals de lagergeplaatste en opvallend zijn de schermen van geelwitte bloempjes die laat bloeien en veel insecten aantrek ken die elders weinig nectar meer kunnen vinden. Hun activiteiten leiden er ook toe dat er later zwarte, soms gele bessen voor de dag komen. Dat tweede gezicht is minder bekend dan het eerste waarmee ei genlijk iedereen wel vertrouwd is. Als echte bosplant weet klimop even goed de ranken over de grond te schuiven als ze omhoog te stu wen in bomen, langs gebouwen, palen en kerktorens. Er zijn men sen die bang zijn dat hun huis door klimop wordt vernield maar dat is een fabel- In plantencatalogi zijn de beide gezichten, afzonderlijk vermeld: onder de klimplanten staat de ge wone klimop als Hedera helix en elders staat de voortgekvyeekte bloeikop, H. helix „Arborescens", die tot de heesters kan worden ge rekend. Deze vormt op eigen kracht een ronde struik tot mans hoogte en vertoont niet de minste neiging tot klimmen. Beide klimops zijn, al naar de bestemming, de moeite waard en aan de hand van dit verhaal zullen ze met extra belangstelling wor den bekeken. Er kunnen nu en in de toekomst hon derden miljoenen guldens worden be spaard als alle nieu we bouwwerken meteen na de vol tooiing aan de bui tenkant een relatief goedkope, praktisch onzichtbare en doel matig beschermende behandeling zouden ondergaan. Dat is heel wat ver standiger dan ach en wee te roepen over de verwoestende werking van het huidige milieu en pas in te grijpen als gigantische kapita len voor herstel of zelfs afbraak en nieuwbouw moeten worden opgebracht. Dat is de mening van Remmers Bouw chemie in H oo geveen, de Neder landse vestiging van 't gelijknamige West- duitse bedrijf in Löningen dat zich op dit gebied in nauwe lijks dertig jaar een wereldreputatie heeft verworven. Waar wringt de schoen? Remmers geeft een kenmer kend voorbeeld. Bij een controle op enke le bedreigde projec ten is aan het licht ge komen dat er twee honderd jaar nodig waren voor een erosie van twee millimeter in de laatste twin tig jaar is dat twee centimeter gewor den! Onthutsende cijfers maar begrij pelijk als men weet dat de regen op be paalde plaatsen soms zo zuur is dat een pH- waarde van 3,5 is ge meten. „Verdund zwavelzuur" zeiden sommigen. Maar er is niet al leen de chemische aantasting, het gaat ook om de corrosie door regen, condens- en grondwater die bij temperatuurswisse lingen veel narigheid REMMERS BOUWCHEMIE: kunnen veroorzaken. Ook winderosie speelt een rol alsme de aangroei van al gen, mos en bacte riën. Het wonderlijke is dat de bevolking, af gezien van een aantal doordouwende actie groepen, dit alles lij delijk aanziet alsof het een onafwendba re Griekse tragedie is. Volgens Remmers is dat een onzinnige houding nu er pro- dukten zijn die een voudig kunnen wor den aangebracht en een prima bescher ming bieden. Waar om gaat het? In de bouw zijn er momen teel twee series die er duidelijk uitsprin gen, namelijk kelder en fundamentafdich- tingssystemen (Kie- sol genaamd) en ge velbescherming (Funcosil). Historische gebouwen Gevelaantasting is natuurlijk het meest opzienbarend, dui delijk zichtbaar en treft vooral óude, his torische gebouwen waarvan men dan zegt dat zij „aan de tands des tijds ten of fer vallen". Onzin, zegt Remmers, we moeten niet wachten tot het fatale ogen blik is aangebroken maar zo spoedig mo gelijk ingrijpen. De verschillende soor ten Funcosil kunnen op diverse manieren worden aangebracht door middel van spuiten, gieten of met de kwast. Tal van on vervangbare oude gebouwen in Europa zijn inmiddels dank zij de methode Rem mers geconserveerd en voor verdere be schadiging behoed. Maar we moeten, vol gens Remmers, voor al ook de nieuwbouw niet vergeten. Een dunne, beschermen de laag op de funda menten, kelders of op binnen- dan wel bui tenmuren kan won deren doen. Dat geldt ook als er in de spouw een isolerende laag is aangebracht. Dat is prachtig en het be spaart op stookkos ten. Maar er worden soms materialen ge bruikt die hygrosco- pisch (vochtaantrek- kend) zijn of waarin door de capillaire werking van haar dunne openingen water zich gaat opho pen. De isolatiewaar- de wordt dan hoogst problematisch en de gevel kan aangetast worden. Remmers is voor nemens binnenkort op grote schaal zowel de bouwwereld als de amateurs té laten zien hoe met geringe moeite en voor wei nig geld veel kan worden bereikt. Niet alleen de bouwmaterialen- handel maar ook de DHZ-zaken voeren Remmers-produkten. of gaan het binnen kort doen. Als Rem mers zijn zin krijgt bouwen we niet lan ger de krotten voor de volgende generatie maar huizen en ge bouwen die de eeuwen kunnen trot seren, ondanks de verslechterende toe stand van het milieu. De nieuwe, door AEG-Telefun- Celsius verbruikt slechts 38 liter ken ontwikkelde afwasmachine water en 2,2 kWh. De verbruiks- heeft een extreem laag verbruik, kosten voor stroom, afwasmiddel, Een normaal programma met een glansmiddel en zout bedragen bij watertemperatuur van 65 graden zo'n programma 0,67 „Liliput" is dit electrisch stoffer en blik in de winkel. De wandhouder is voorzien van een laadapparaat dat Na Black en Decker is nu ook op het lichtnet is aangesloten. Met AEG met een kruimeldief op de een voüe acculading kan hij acht markt gekomen. Onder de naam minuten zuigen.

De Havenloods | 1981 | | pagina 7