Inspraak over GSD 'wassen neus' n i t.oi. I m ONWEERSTAANBAAR... DIE FANTASTISCHE PRIJZEN BIJ DEOPENING VAN FEMINA Werkgroep wil meer tijd OPLAGE 287.115 132170 132489 Schaaktoernooi in Irene Primus oorzaak van brand Filmclub draait thriller ter meuleri natuurlijk Bromfietser op rijksweg 'M.E. weg ermee!' PE Q HAVENLOODS DONDERDAG 1 OKTOBER 1981 •40-587 SCHIEDAM - Een werkgroep uit Schiedam-West wil meer inhoud geven aan de leuze: „Denk mee met de GSD" (Gemeentelijke So ciale Dienst). De groep wil alle wijkbewoners, die van een uitkering leven, om de tafel krijgen om te praten over een nieuwe organisa tievorm van de Sociale Dienst. De GSD bracht deze zomer een nota uit, waarin drie mogelijkheden geschetst worden. De taken van de dienst kunnen tot een minimum beperkt worden, of er wordt meer aandacht aan het bijstandsmaatschappelijk werk ge- schonkea De Sociale Dienst voelt zelf het meest voor uitbreiding van de werkzaamheden en wil het liefst in de toekomst meer gaan meepraten over welzijnswerk in de stad. Cliënten van de dienst konden hun voorkeur voor één van de drie voorstellen uitspreken. De reakties worden verwerkt en in december van dit jaar beslist de gemeenteraad over de plannen. De werkgroep uit West noemt de in spraakprocedure echter een „wassen neus". „De GSD is al vanaf 1977 be zig met de plannen. De cliënten kre gen in augustus van dit jaar een brief je, waarin stond dat ze mee konden denken. En de gemeenteraad moet al in december beslissen. Ik vind dat geen serieuze aanpak, het lijkt erop of de uitkeringstrekkers nu gebruikt worden om de „inspraakprocedure" nog even vorm te kunnen geven. Als je er al zolang over bezig bent, mag je verwachten dat de gebruikers van de dienst in de gelegenheid worden ge steld om echt mee te praten. Maar zo is het veel te kort dag", vindt Wim van Nieuwehuizen van de Stichting Maatschappelijk Werk. Hij begeleid de werkgroep, die verder uit Piet den Outer, Jan Tetteroo en Jan D. Breu- ker bestaat. Simplistisch De werkgroepleden zijn het erover eens dat ze niet kunnen overzien wat de gevolgen zijn van een keuze uit de drie organisatievormen die de GSD voorstelt. Om meer inzicht te krijgen in de bedoelingen van de dienst heb ben zij de uitgebreide versie van de nota aangevraagd. De speciaal voor de cliënten gemaakte „makkelijke" versie vonden zij namelijk simplis tisch. Om de bewoners van de Westwijk bij elkaar te krijgen trachtte de werk groep een uitnodiging via de Sociale Dienst naar alle uitkeringstrekkers te sturen. Het college van Burgemeester en Wethouders weigerde dit echter, omdat er technische moeilijkheden zouden rijzen. Het initiatief werd echter wél toegejuicht. Het antwoord van het college is de groep desondanks in het verkeerde keelgat geschoten. „Het lijkt wel of ze zeggen: „waar bemoeien jullie je mee?" Als ze die brieven niet willen versturen, kunnen ze toch ook een stapeltje in de hal neerleggen met een affiche erbij?" vindt Piet den Outer. „Ik zag het meteen niet meer zitten en ik wilde eigenlijk afhaken. Maar we hebben wat gepraat en nou wil ik er wel weer hard tegenaan. Al komt er verder niemand uit Schiedam-West DE HAVENLOODS Uitgave: Maatschappij tot uitgifte van periodieken De Havenloods B.V. Directie: J.P. Eillebrecht Chef-redactie: K.M. Frische Kantoor Westblaak 159 3012 KJ Rotterdam Postadres: uitsluitend postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam, tel. 010-135085 Bijkantoren Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, tel. 010-35.29.11 en Weteringsingel 2, 2921 BB Krimpen a/d IJssel, tel. 01807 -16899. Verschijnt tweemaal per week (woensdag en donderdag) huis- aan-huis in: Rotterdam rechter Maasoever, Schiedam (op woens dag als Schiedams Nieuwsblad), Vlaardingen (op woensdag als Nieuwe Vlaardingse Courant). Maassluis (op woensdag als Maas sluis Nieuwsblad). Hoek van Hol land. Maasdijk, Maasland, Bleis wijk, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs, Capelle a/d IJssel, Nieuwerkerk a/d IJssel, Krimpen a/d IJssel, Ouderkerk a/d IJssel, Krimpen a/d Lek, Lekkerkerk, Berkenwoude, Bergambacht, Ammerstol, Stolwijk en Schoon hoven, Groot Ammers, Langerak, Vlist, Lopik, Polsbroek, Nieuw- poort. Voor duo's, personeelsadvertenties en administratie kantoor Prins Hendrikkade 14, 3071 KB Rotter dam, tel. Mocht u een krant eens niet of niet op tijd ontvangen, dan kunt u zich wenden tot ons lezersservice nummer: (van 8.30 tot 17.00 uur) DE Q HAVENLOODS Bijkantoor Vlaardingen Hoogstraat 122, 3131 BP; Postbus 306,3130 AH, Redactie: M. Ames, tel. 352446 A. Beyen, tel. 352911 Medewerkster Schiedam: M. de Zwart, tel. 736375 Medewerker editie Maassluis: M. Doddema, privé 01899-11858 Sportredactie G. Verver, privé 01899 17787 door Herman Posthoorn Dit recept heeft voor sommige een wat enge klank. Balken brij, ge maakt van een varkenskop, trekt niet iedereen aan. Vandaar dat ik behalve het originele recept, ook een variant met wat vriendelijker ingrediënten geef. U heeft nodig: Een rookworst, 1/2 pond vers spek, 2 ons lever, 2 ons vlees- of worstrestjes, 1 pond boekweitmeel, 2 3 eetlepels rommelkruid en zout en peper naar smaak. Wilt u het originele recept maken, vervang de rookworst en de vlees restjes dan door een varkenskop zonder kinnebak. De rookworst en de vleeswaren met het kruid (of de varkenskop) in ruim water (ongeveer 2 liter) aan de kook brengen. Nu het ge heel een halfuur laten trekken. Het spek aan reepjes snijden en op het laatst toevoegen. Dan in een keer het boekweitmeel in de pan doen en roeren tot een massieve brij ontstaat. Het geheel driemaal doorkoken, dat wil zeggen drie keer aan de kook brengen. Nu een schaal nat maken, de brij erin storten en gladstrijken met een beetje water. Nadat het koud geworden is de balkenbrij in vingerdikke plakken snijden. Voor het opdienen moeten de plakken in hete boter gebakken worden. Presenteer ze met stroop. Toch hopen de vier werkgroepleden iedereen, maar vooral jongeren en buitenlandse werknemers te motive ren om mee te doen. Alle cliënten van de GSD moeten volgens hen in ieder geval in staat gesteld worden om een eigen oordeel te kunnen vor men. Het uitspitten van de nota's kost al zoveel tijd, dat er voor het fornu leren van eventuele kritiek wei nig tijd overblijft, aldus de werk groep. Alle bewoners van Schiedam- West, die met de Sociale Dienst te maken hebben, worden in ieder geval uitgenodigd voor een vergadering, die op maandagmiddag 5 oktober om twee uur in wijkcentrum de Bever, Van Beverenstraat 40, georganiseerd De leden van de werkgroep hopen alle uitkeringstrekkers uit Schiedam- West om de tafel te krijgen. Kom vrij'dagochtend naar de Familiebeurs en ding mee Vanaf vrijdag staat Ahoy' weer in 't teken van Femina Fami liebeurs. Om 10 uur, die ochtend, is de opening. U hebt alle reden om er metéén naar toe te gaan. Niet alleen is de beurs ruimer en verrassender dan ooit. Maar wie vrijdag vóór 12 uur komt, kan meedingen naar geweldige prij- zen. Zoals: 'n videorecorder, 'n audiorack, 'n cassettedeck en radio-cassetterecorders. Laat die kans niet lopen. Deelnameformu- lieren bij de kassa. Waar hebt u verder kijk op? Op een keur van Femina-attrac- ties. Zoals een luisterrijke HiFi/ Video-show, waarvan u in de en treehal al 'n voorproefje krijgt, 'n Modeplein met boetiekjes, terras- Prijzen Ie videorecorder 2e audiorack 3e cassettedeck daarnaast 3 radio cassetterecorders jes en modeshows, 'n Appetijtelij ke fruitshow. Een bakkerij en een slagerij in Anton Pieck-sfeer. En zovoort. Enzoverder. Echt, u komt niet uitgeke ken 1001 Snufjes krijgt u ge presenteerd op niet minder dan 300 stands. En ruime looppaden zorgen dat u fijn uit de voeten kunt. Kom. Als 't kan r de ope ningsochtend. Gezellig naar de Femina Familiebeurs. Geen omkijken naar de kin deren. Want kinderen van 3 tot 9 jaar vermaken zich best in de gra tis crèche. Toegangsprijzen net als vorig jaar: volw. f 7, -kinderen f 4, - 65 ers f5,-. Speciaal Femina gezinstarief: bij bezoek 2 ouders 2 kinderen slechts f 17,50 (voordeel f 4,50). Geopend: 10-17en 19-22.30 uur, zondags 10-17 uur. Voordelige trein-toegangsbiljetten op vele stations verkrijgbaar. 2t/m 11 oktober 1981 Ahoy' Rotterdam. SCHIEDAM - De schaakvereniging „Schiedam" houdt zaterdag 3 okto ber een schaaktoernooi in Zaal Irene aan de Nieuwe Haven 155. Ervaren schakers, huisschakers en jeugdige spelers kunnen meedoen aan de krachtmeting, want er wordt in „sterkte-klassen" gespeeld. Men kan zich opgeven door f 7,50 (senioren) of f 5,- Uunioren) over te maken op girorekening 3774382 van M. van Kleef, Straussplein 82, Schiedam, on der vermelding van de „speelsterkte". Voor inlichtingen kan men de Heer Van Kleef bellen, telefoonnummer 707093. Het toernooi wordt 's ochtends om kwart voor tien geopend door burge meester J. te Loo. De deelnemers moeten uiterlijk om half tien aanwe zig zijn. Alle partijen duren maximaal een uur. De winnaars kunnen reke nen op prijzen „in natura". Collecte-opbrengst kankerbestrijding SCHIEDAM - De collecte voor de kankerbestrijding heeft dit jaai f52.858,45 opgebracht. Het bedrag is iets lager dan in 1980, maar de ver eniging heeft dit jaar zo'n driedui zend gulden uitgespaard door minder collectezakjes per post te versturen. De leerlingen van het Stedelijk Gym nasium en Scholengemeenschap Schravenlant, die meehielpen met de collecte, haalden een bedrag van 3.362,28 op. SCHIEDAM - Een lekkend primus- stel veroorzaakte zaterdagmiddag 25 september een brandje in de schuur van de 59-jarige J.A.K. aan de Laan van Spaland. De eigenaar bluste het fikkie zelf, zodat de brandweer alleen nog maar hoefde na te blussen. De achterwand van de schuur ging in vlammen op. SCHIEDAM - De „Filmclub Schie dam" draait vrijdagavond 2 oktober de film „Who's killing the great chefs of Europe", een thriller die speelt in Londen tijdens de voorbereiding van een koninklijk banket. Jacqueline Bisset en Robert Molrey spelen mee. Leden kunnen voor f 3,50 naar bin nen, niet-leden moeten f 5,— betaleil, maar dan zijn ze ook direct lid. De Filmclub Schiedam beleeft dit jaar zijn eerste seizoen. Vorig jaar startte de club al aarzelend vanuit de Schiedamse Studentenvereniging, maar na de zomervakantie is de Film club geheel zelfstandig gaan draaien. Eens in de veertien dagen, op de eer ste en de derde vrijdag van de maand, wórden films gedraaid die het publiek uit een lijst van twintig stuks per twee maanden kan kiezen. De pro jectie begint om half tien, maar om half negen kan iedereen terecht in ge bouw de Teerstoof aan de Nieuw- straat 12, Wie voor negenen komt dan profiteren van een gratis kopje koffie of thee. Na de voorstelling is de club nog een tijdje open, zodat er wat gedronken of gegeten kan wor den, begeleid door (film) muziek. Tegen zéér lage prijzen... Luxe serie druk- en weefstof fen in diverse moderne kleu ren. 120 cm breed. Nu per meter géén 10 tot 12 gul den maar ^j,98 SCHIEDAM - De twintigjarige T.J.P. vluchtstrook reed. Een Rotterdamse van N. werd zondagavond om half politiepatrouille betrapte de bromfiet- twaalf van de rijksweg geplukt, om- ser. Hij bleek onder invloed van alco- dat hij met zijn bromfiets op de holte zijn. m Het „arbandensysteem", dat in het Schielandziekenhuis gehanteerd wordt ter bescherming van psychia trische patiënten, is de laatste weken nogal in de belangstelling. Patiënten die tijdelijk verward zijn krijgen in het Schielandziekenhuis een pols bandje om, waaraan een electro- nisch apparaatje hangt. Wanneer zij de deur van de afdeling naderen gaat een alarm in werking en valt de deur in het slot. De Patiënten Belangenvereniging Schiedam heeft onlangs een verkla ring opgesteld, waarin zij stelt het systeem in principe onaanvaardbaar te vinden. Het gebruik ervan vindt de vereniging pas acceptabel, wanneer er duidelijke criteria worden opgesteld en de naaste familieleden toestem ming geven. Naar aanleiding van de berichtgeving over het armbanden systeem in de Havenloods ontving de redactie een ingezonden brief. Patiënten Belangenvereniging? Naar aanleiding van een stuk in uw blad van donderdag 17 september j.l. betreffende het armbandensys teem in het Schielandziekenhuis, heb ik als zoon van een demente va der en moeder behoefte op genoemd stuk te reageren. Mijn demente moeder werd eind no vember j.l. met spoed opgenomen in het voormalige Gemeenteziekenhuis, omdat haar toestand plotseling zo verslechterde dat zij onmogelijk thuis kon blijven. Daar mijn vader, naar wij later hoorden, 's avonds in zijn over hemd mijn moeder ging zoeken, moest hij precies een week later, we gens longontsteking, in hetzelfde ziekenhuis worden opgenomen. Na zijn lichamelijk herstel bleek ook hij geestelijk niet meer in staat naar huis te gaan, waarna mijn ouders sa men op één kamer werden onderge bracht. Na ongeveer anderhalve maand werd ik op een zondagmiddag opgebeld dat mijn ouders, tijdens een sneeuwstorm en spaarzaam gekleed, uit het ziekenhuis waren gewandeld en voorde deur van hun huis stonden. Dit had niet kunnen gebeuren als het armbandensysteem toen had be staan. Ik voelde mij geroepen deze persoonlijke ervaring op papier te zetten, omdat ik een vraagteken zet bij de naam Patiënten „Belangenver eniging". Daar ik ervan overtuigd ben dat bezigheidstherapie meer in het belang van deze patiënten is, hetgeen wegens geld- c.q. personeelsgebrek niet gedaan kan worden. Overigens doet zich hetzelfde probleem voor in Delft, waar zij sinds mei verblijven. Dus mensen van deze vereniging, hier ligt voor u een prachtige taak en werk daadwerkelijk in het belang van genoemde patiënten. 'Dit werken op het veld is beter dan met de pen. Zoon van demente ouders (adres bij redactie bekend). Cursus politieke vorming SCHIEDAM - Het Schiedamse Vrou- wenoverleg start maandag 12 oktober een cursus „Politieke Vorming voor Vrouwen". Tijdens zes bijeenkom sten (van negen tot elf 's ochtends in Dienstencentrum de Vier Molens, Nieuwe Damlaan 766), wordt geleerd wat politiek in het dagelijks leven be tekent, wat de politieke problemen in de omgeving zijn en hoe vrouwen gestimuleerd kunnen worden om voor hun eigen belangen op te komen. Iedereen is welkom op de cursus, behalve dames die al genoeg van politiek afweten. De kosten voor zes lessen bedragen f. 15,-. Er is kin deropvang. Wie meer informatie wil hebben of zich aan wil melden kan bellen naar Riet de Kievith, Noord- molenstraat 4a, telefoon 262057. STADSKRONIEK- SCHIEDAM „Als hem opdoet, mag je hem hebben." zei Koos. Ik legde mijn vork neer. Dat was nu echt weer iets voor Koos. Om mij op mijn burger moed te testen, terwijl ik middenin café 't Vierkant een sappige bief stuk zat te eten. ,,'t Zou heel goed staan op die grijze colbert van jou" moedigde hij aan. Hij maakte de button van zijn revers los en legde hem naast mijn bord je. „Even passen." Ik deed de button op en begaf mij naar de WC om daar in de spiegel het resultaat te bewonderen. De witte button stak goed af tegen het grijs van mijn kostuum. Het lettertype straalde de zelfde beschaving af, die ik met mijn driedelige pakken tot uitdruk king tracht te brengen. De tekst was goed leesbaar. „ME, weg ermee." „En, hou je hem?" vroeg Koos, toen ik weer aan ons tafeltje had plaatsgenomen. Ik schudde van nee. „Er zijn ook een hoop redenen, waarom jij zo'n ding niet kunt dragen vond Koos, terwijl hij zijn button weer opspelde. Is dat zo? Had ik mijn denkbeelden over de ME op mijn revers moeten bevestigen? Denk ik er wel zo over? Wat vind ik eigenlijk van de politie bij de uitoefening van haar functie? Wat krijgen wij nu, dat ik daar aan een tafel van café „Het Vierkantje" partij moet kiezen? Koos heeft gelijk. Er zijn een hele hoop redenen, waarom ik zo'n ding niet kan dragen. En de meeste Schiedammers zijn het hartelijk oneens met de leus „M.E. weg ermee". Om de één of andere reden wekken knuppelende poli tieagenten de bewondering van het publiek op. Waarschijnlijk omdat de meeste mensen op hun rust gesteld zijn. Demonstraties en barricaden ziet men het liefst snel opgeruimd. Trouwens, als Joop Glimmerveen en de zijnen door Schiedam zou den marcheren, dan had ik maar wat graag een peloton M.E. daar tegen zien optreden, 't Hangt denk ik ook van je politieke keuze af. De demonstranten in Doodewaard hebben geprobeerd de kerncentra le door blokkade tot sluiting te dwingen. Ze hadden er al jaren be leefd om gevraagd en toen het niet lukte, toen waren ze natuurlijk wel gedwongen om andere maatre gelen te nemen, werd gezegd. Ik weet het nietamok maken, als je je zin niet krijgt past toch niet zo in de tamelijk democratische structuur die wij in Nederland kennen. Zo reageren verschilt he melsbreed van wat de krakers doen, als ze leegstaande gebouwen aan speculantenhand onttrekken. Zo'n speculant laat in een tijd van woningnood huizen leeg staan. Die maakt in zijn eentje misbruik van schaars goed. Hij gaat in tegen het democratisch tot stand ge brachte overheidsbeleid. Omdat de overheid de eigendomsrechten zeer nauwkeurig respecteert, kan zij echter niets doen. Eigenlijk heeft die speculant veel gemeen met mensen die de straat barrica deren, als hun verlangens niet worden vervuld. Maar de politie slaat de laatste tijd wel héél hard. Dat is een paar maanden geleden in Schiedam ook weer gebleken. De lange lat en de traangasgranaat zitten de heren bijzonder losjes in de hand. En daar is sinds verleden week dan ook nog het gebruik van kleine spuitbusjes traangas bijgekomen. Ik ken die dingen wel. Ze worden in Zuid-Afrika nogal veel verkocht aan angstige blanke vrouwen, die achter elke boom een guerillastrij- der van het bevrijdingsleger ver moeden. Het is een hardheid, een doortas ten, dat alleen maar tegenreacties op kan roepen. De politie krijgt het image van een soort knok ploeg die ongenuanceerd toeslaat, een zwaar bewapend gezelschap dat eigenlijk niet veel verschilt van de jeugdbendes die zij geacht wordt te bestrijden. Daardoor werkt zij escalatie in de hand. Ge beurtenissen als bij Doodewaard brengen heethoofden ertoe het dan maar met een stadsguerilla te proberen. Zeker, als de publieke opinie ook nog achter de M.E.-ers staat. Als iedereen toch mede plichtig is, dan kun je wel een bom in een warenhuis laten ont ploffen. Het is een spiraal van geweld en contrageweld dat dan door die traangasgranaten in beweging werd gebracht. U en ik, in de grond der zaak. rus tige mensen, wij dreigen vermalen te worden tussen die twee polen van geweld. Voor onze ogen vol strekt zich het uitbreken van oorlog, die uiteindelijk ons i maal mee zal slepen. Ik denk dat wij een derde partij moeten vormen: die van de rede lijkheid, van het overleg van het nadenken. De anti-traangas en- stenen partij. Wie moet het goede voorbeeld ge ven? De politie. Dat zijn geünifor meerde, betaalde, getrainde, ge disciplineerde mensen. Zelfbe heersing behoort hun belangrijkste eigenschap te zijn. Ja, ik heb toch nog meer argumenten dan „geen gedonder willen" om die button van Koos af te laten. Voor mij nog geen „M.E., weg ermee".

De Havenloods | 1981 | | pagina 3