lVENLOODS College wil energie zuinige woningen li Geheimzinnige plakkers slaan weer toe CDA-kritiek schiet in verkeerde keelgat .RTOIjDr^TM TI1PI00S! 1 jTHi iTHUISBLIlVERTJE! SCHIEDAM GS Keukens: Geen Sores? Voor niets gaat de zon op Ramses Shaffy niet bij machte op te treden Minder inwoners 999.- vrijdag zaterdag voordeel - vrijdag zaterdag voordeel 10.- 47.50 VIDEORECORDERS? Natuurlijk bij uw videospecialist HOOFDKANTOOR. yVESTBLAAK 159 ROTTERDAM. I editie P DONDERDAG 8 OKTOBER 1981 30e JAARGANG NO. 38 IS TOCH NOG IETS VOORDELIGER AKAI, SONY, PHILIPS, ARISTONA, SABA, FISHER, B O, SHARP enz. c-ddybeer inbed vuilnisbak biaten gezet ach, ach, een nieuwe een nieuwe lente tehte wat maakt wat maakt het uit hetwl Half oktober nieuwe creatie De serie wonderbaarlijke affiches krijgt een vervolg SCHIEDAM - Ook de „geheim zinnige plakkers", die Schiedam tot tweemaal toe voorzagen van wonderlijke affiches, zijn weer te rug van vakantie. De serie posters met de teksten: „Ach, een nieuwe lente, wat maakt 't uit" en „Ted dybeer in bed, vuilniszaak buiten gezet", wordt in de nacht van IS op 16 oktober uitgebreid met een derde creatie. Deze zal waarschijn lijk de tekst: „Wat zie je er weer lekker uit, vandaag" vermelden. De plakkers, die zich Lode en On- ger noemen, hebben zich kenne lijk niet laten afschrikken door het politie-optreden, waar ze deze zomer mee geconfronteerd wer den. Lode werd tijdens het plak ken ingerekend, waarbij de hand boeien zo strak om zijn polsen zouden zijn gedaan, dat hij flinke verwondingen opliep. Ook zou hij in het gezicht geslagen zijn. Lode en Onger lieten het echter bij een boze brief aan het Schiedamse po litiekorps. Ze dienden geen klacht in. MdZ Uit voorraad te leveren. Nergens *o'n keus. Fabnekstooneaien Industriegebouw. Goudseslngel 66. R'dam. Tel. OIO-I 2.64.61 Dat klopt, GS staat ook voor Geen Sores, heeft geen omkijken naaride sloop van uw oude keuken, plaatsing van uw nieuwe keuken, metselwerk, tegelzetten etc. GS doet 'all-in-one'. Oriëntatiepunt voor keukenkopers in Rotterdam. GS Keukens Goudseslngel 61,51 en 53 Rotterdam Telefoon 010-127700 of 132291. SCHIEDAM Woningzoekenden, die hun registratie bij Bureau Huis vesting zouden moeten verlengen, hoeven dit voorlopig niet te doen. Hoewel de inschrijvingen normaal ge sproken maar twee jaar geldig is, is het niet zinvol nu nieuwe formulie ren in te vullen. Bureau Huisvesting zal namelijk het bestand woningzoe kenden gaan automatiseren. Tegen de tijd dat de computer geïn stalleerd wordt, moeten alle inschrij vingen verlengd worden. De 8.500 woningzoekenden krijgen dan een nieuw formulier toegestuurd. De gel digheid van inschrijvingen vervalt al leen in geval van verhuizingen en dergelijke redenen. Verboonstraat en Koemarktbrug dicht SCHIEDAM - Werkzaamheden aan de riolering en de aanleg van een persleiding zijn er komende week de' oorzaak van, dat de Koemarktbrug en de Gerrit Verboonstraat voor alle verkeer afgesloten zullen zijn. Vanaf maandag 12 oktober zullen alleen voetgangers die zich enige moeite ge troosten, van de route gebruik, kunnen maken. Vanaf de Westvest naar de Tuinlaan moeten riolering en persleiding op zo'n 4 1/2 meter diepte aangelegd worden. Omdat voor het werk zware kranen in touw zuLen zijn, die moe ten manoeuvreren, wordt de gehele Verboonstraat afgezet. De Koemarkt brug zal zelfs niet opgehaald worden voor schepen, zodat alleen vaartuigen die lager dan 2 1/2 meter zijn erdoor kunnen. Het bus- en autoverkeer word tijdens de afsluiting omgeleid via Schiedam- Zuid. Scheepvaartverkeer moet reke ning houden met lange wachttijden bij de Wilhelminabrug bij de Voorha ven. Wanneer het weer meezit zal het leed in anderhalve week geleden zijn. MEDAILLE- De heer K. Companje, die al veertig jaar werkzaam is bij de Openbare Nutsbedrijven van de gemeente Schiedam krijgt dinsdag 13 oktober een zilveren ere medaille, verbonden aan de Orde var Oranje Nassau, opgespeld. Burgemeester J te Loo zal hem de onderscheiding om drie uur 's middags in de kantine van hel bedrijf, aan de Van Heekstraat 15, uitrei ken. SCHIEDAM - Als de nota „De toepassing van zonne-energie in de gemeente Schiedam" dadelijk in de praktijk wordt gebracht, kan dat grote consequenties voor het beeld van de nieuwbouwwijken hebben. De „eiiergiezuinige wijk" zal een heel specifiek silhouet krijgen. De gebouwen zullen met hun hoge, van veel glas voorziene voorkanten naar de zon ogen, terwijl hun lage achterkanten raam loos naar het noorden wijzen. De hoogste gebouwen komen aan de noordelijke randen van de toekomst-woon wijken te staan. Zelfs de beplantingen krijgen hun eigen plekje: het 's winters kale loofhout mag aan de voorkant, terwijl het altijd-groene naaldhout aan de achterkanten komt. voelen, zal dat bezwaar van de tafel geveegd zijn. Want besparing, uit fi nanciële en uit milieu-overwegingen, is het doel van de energieplannen. Aangevoerd door de voorvechter van het gebruik van alternatieve energie bronnen, wethouder Zijdeveld, heeft het college van Burgemeester en Wet houders zich georiënteerd op de mo gelijkheden om een gemeentelijk be leid op te stellen, dat gericht is op 11 zonne-energie. Het college van Burgemeester en Wethouders van Schiedam heeft uit be zorgdheid over de afnemende voorraden fossiele brandstof een nota opgesteld over het gebruik van zonne-energie. Prijsstijgingen Chris Zijdveld, wethouder van Ruimtelijke Ordening, is voorvechter van het gebruik van zonne-energie. Het college overwoog hierbij de ge volgen van de uit de pan rijzende prij zen voor verwarming. In tien jaar tijd stegen de bouwkosten van nieuwe woningen al exorbitant: men moet nu tweeëneenhalf maal zoveel beta len als in 1970. Maar de brandstof kosten sloegen dit record nog. Inmid dels betaalt de gebruiker vier keer zo veel aan verwarmingskosten als tien jaar terug. Het gevolg daarvan is, dat de verwarmingskosten een steeds gro ter deel van de totale „woonlasten" (huur of hypotheekaflossingen plus stookkosten) gaan uitmaken. In 1973 was dat een tiende deel, nu al één vijfde. De stijging van de kosten voor verwar ming houden direct verband met het „opraken" van fossiele brandstoffen, zoals plieën, aardgas. Wanneer de brandstoffen precies op zijn, wordt door menigeen becijferd, met almaar verschillende resultaten. Het college van Burgemeester en Wethouders stelt daar tegenover, dat de precieze datum niet van belang is. „We kun nen zo niet doorgaan, want de voor raden zijn gewoon niet onuitputte lijk", stelt de nota. „Zonne-energie zal daarentegen nog enige miljarden jaren beschikbaar zijn". Omdat het college de vraag: „Kan zonne-energie in ons klimaat worden toegepast?" met een volmondig „Ze ker!- beantwoordt, zijn er in de nota zeven „richtlijnen" voor nieuw te bouwen woningen opgesteld. Voor alsnog kiest het college voor een pas sieve manier van gebruik van zonne- energie, omdat de bouwkosten dan niet onoverkomelijk hoger uit zullen vallen. Er wordt dus geen gebruik ge maakt van zonne-collectoren, maar de zonne-warmte wordt regelrecht gebruikt. Door de grote ramen aan de zuidzijde van de huizen kan de zon vrijelijk naar binnen schijnen. De warmte wordt „opgeslagen" in massa's, zoals Steen en beton. Deze worden overdag opgewarmd, maar zorgen ervoor dat het niet al te heet wordt en dat het huis 's avonds niet direct steenkoud wordt. De woning moet ruwweg de vorm hebben van een kwart cirkel. Eén platte kant is naar de zefti gericht, de andere vormt de vloer van het huis. Daardoor is het oppervlak aan de noordkant de koude zijde zo klein mogelijk. Ook de woninginde ling moet rekening houden met de warme en de koude kant, die de ge bouwen automatisch krijgen. Badka mer, keuken, garage en bergruimten zullen dus aan de zon- en raamloze zijde gesitueerd moeten worden. De huizen moeten natuurlijk „naar de zon gericht" worden. Om te voor komen dat het toekomstige Schie dam alleen nog maar uit lange rechte straten zal bestaan, die van Vlaardin- gen naar Rotterdam lopen is een af wijking van 20 procent toegestaan. De huizen kunnen dan in flauwe bo gen gegroepeerd worden. Ook de be plantingen spelen een rol in het zon- ne-energieplan. Aan de raamzjjde van de huizen kunnen loofbomen geplant worden, die in de zomer voor de schaduw zorgen en in de winter de zonneschijn ongehinderd door laten gaan. Naaldhout aan de achterkanten zorgt voor afscherming van wind en kou. Tot slot moeten de woningen „supergeïsoleerd" worden. De raam kant moet ook voorzien worden van isolatie, die 's nachts aangebracht kan worden. Men zou kunnen denken aan luiken. Volgens het college van Burgemeester en Wethouders leveren de plannen een geringe stijging van de bouwkos ten op tegenover een daling van 20 procent van de verwarmingskosten. Alleen het aanbrengen van de nacht isolatie voor de ruiten, die overigens wel van dubbel glas moeten zijn, zal een extra post bij de bouwkosten op leveren. Maar wellicht bespaart dat de gebruiker weer de aanschaf van gordijnen of zonwering. De nota wordt de eerstvolgende gemeente raadsvergadering besproken. Er zul len nog meerdere nota's gaan verschij nen, wanneer de mogelijkheden van het gebruik van zonne-energie verder worden uitgebouwd. SCHIEDAM - Ramses Shaffy zal komend weekend (9 en 10 okto ber) het podium van Zolderthea ter de Teerstoof niet betreden. Alle voorstellingen, die hij dit the aterseizoen had gepland, zijn afge zegd. Ramses' psychiater verklaarde de betrokken theaters schriftelijk: „Na zijn (Shaffy'sjred.) bezoek aan Poona, India, waar hij contact had met de meester Bhagwan Shree Rajneesh, is zijn psychische gesteldheid dusdanig veranderd dat zijn creatieve mogelijkheden zoals hij die voordien ter beschik king had. niet meer te mobilise ren zijn. Niet uit onwil maar door onmacht is hij niet in staat het programma te creëren zoals voor zijn vertrek naar India was afgesproken. Hoewel deze toestand niet als bekend psychiatrisch ziektebeeld is te benoemen, kan ik toch ver klaren dat de door mij waargeno men veranderingen in de patient zijn bewustzijn en beleven van de eigen identiteit het hem onmoge lijk maken zijn verplichtingen na te komen", schrijft de zenuwarts de heer J. Bendien. Shaffy is zodoende beschermd voor contractbreuk. Het Zolder theater, dat zich afvraagt of „Ramses Shaffy verblind is door het licht uit Poona", zag geen kans meer een vervangend pro gramma te boeken. Voor het tweede geplande optreden van Ramses in februari, kan wel een ander programma worden ver zorgd. Abonnementshouders die voor deze voorstelling gekozen hadden, krijgen nog persoonlijk bericht van het Theater. VOOR ELK MOMENT VAN DE DAG. I MARTINI VERMOUTH C45 9 Rood, Wit, Dry of Rosé fles NU WB i De drank die nooit verveeld! I APOSTEL Rosé KRUIKJE 5,45 NU 4,9S| J I BEUDEKER'S Romige Advokaat grote fles 625| 1 HENKES Jonge Jenever liter 15,75 7 lil Bel: 010-132728 Studio Swing mag geen zalen verhuren SCHIEDAM - Burgemeester en Wet houders van Schiedam hebben beslo- overeenstemming is met de verleende ten dat „Studio Swing" op de Dam bouwvergunning. Het gebouw mag geen zalen mag verhuren voor brui- alleen wordeA geëxploiteerd als loften en partijen, omdat dat niet in dansschool. SCHIEDAM - Het is de Schiedamse afdeling van de PvdA danig in het verkeerde keelgat geschoten, dat een CDA-raadslid de vrijheid heeft geno men in het openbaar een PvdA-wet- houder aan te vallen. Truus de Nijs, secretaris van de partij, verklaarde tijdens de ledenvergadering, op maandag 5 oktober, hierover zeer verbaasd te zijn. Aanleiding tot de kritiek van CDA- zijde is de sluiting van het Passage Theater, die in het concept-verkie zingsprogramma van de PvdA voor de gemeenteraad is opgenomen. Luud Snel (CDA) stelde in de Schiedamse Courant dat wethouder Posthoorn (PvdA) verantwoordelijk is voor het „slechte management", dat in het theater gevoerd zou worden. „Doek je het Passage Theater op, dan moet je ook de verantwoordelijke wethou der opdoeken", meent hij. Truus de Nijs herinnerde de PvdA- leden aan de gevoeligheid van het CDA, waar het kritiek op de eigen wethouder (mevrouw Taverne van Sociale Zaken) betreft. Waarschijn lijk met de verse affaire- Konings in het geheugen memoreerde zij: „Zelfs dermate gevoelig, dat er een coalitie breuk in overweging werd genomen". Truus de Nijs is dan ook zeer ver baasd. Wethouder Posthoorn is het overi gens helemaal niet eens met Luud Snel's stellingen. Hij zal er nog op te rug komen. Daarbij komt dat Post hoorn niet voor sluiting van hét the ater is, voordat er een nieuw onder komen voor het culturele leven ter beschikking is. Hij zal dan ook een amendement indienen op de ge wraakte passage uit het concept verkiezingsprogramma. In december van dit jaar zullen alle leden van de PvdA zich kunnen uitspreken over het programma. B WHISKY BLACK EN WHITE De schotse traktatie, waarvoor je thais zoo willen blijven. NU MW0U B Frans BJonge ^Hcatzk Ije thais zon willen blijven. NU Franse Cognac Blsqoit* 2&ï95 NU 24,95| Black Jonge Zachte F T. Jenever liter NUl4,45( White j Cat* krolden likeur fles LfrSS HU 12,95 /dranken service rotterdam SCHIEDAM - Het aantal inwoners van Schiedam is in de maand augus- gustus geboren, terwijl 63 inwoners tus afgenomen tot 73512. Eind juli overleden. Terwijl 285 inwoners woonden er nog 73585 mensen in de verhuisden naar andere gemeenten, stad. Er werden 61 kinderen in au- vestigden zich 187 nieuwelingen. vrijdag zaterdag Vendomaticwascombi 065 kompakt en handig model goed voor 4 kg. droog wasgoed 2800 toeren centrifugegang drievoudige wasmiddelen- toevoer met 2 kg. wasknop en energie spaarknop Kema Keur Van _L0»9r- voor Georgette sjaals Nylon met lurex streep. Lengte 70x70 of 30x140cm. Maak uw keus uit aparte kleuren. Nü 3 sjaals voor Herenpyama Katoen/viscose. In uni beige, blue, ma rine en bordo met kontrast. Ronde hals. Maten S, M.LenXL. Van 23- «Q voor lOr Originele Leidse scheerwollen dekens De échte met veloursband afwerking. Kleuren bruin, beige en blauw. Nü de allerlaagste prijzen! Lits-jumeaux 220x240 ICO. Van 4£9^ voor WTi Van 159^ voor Van _LM>r- voor Vendomatic radio- recorder AM/FM. Ingebouw de mikrofoon, auto matische opname- sterkteregeling en bandstop. Net en batterijen. Vanim- QQ voor yy.- Sneeuwpak Bianca Met capuchon en rits. In uni of kleur- kombinaties. Div. kleuren. Maten 80-86-92. Van voor Nieuw! Casio programmeer, bare calculator Casio FX-602P, het nieuwste model. Kapaciteit 512 stappen en 22 onafhankelijke geheugens. Alfa nummerieke display. Inkl. portefeuille en programma-, bibliotheek Ned. gebruiksaanwijzing Van 349^ voor 299.- VROOM DREESM ANN ook geldig op de plaatselijke koopavond '9M A-

De Havenloods | 1981 | | pagina 1