Twee generaties in een toneelstuk Wiedus richt zich op nieuwe doelgroep Si#? 4?5 4?s termeulen natuurlijk ter meulen natuurlijk Kinderopera in Schouwburg Ingeborg Elzevier en Sjoerd Pleysier: Project over sexualiteit voor oudere jeugd Wie helpt Gemeentearchief Ank van der Moer in jubileumrol ter meulen natuurlijk Te paard, te paard, we zijn verraden! termeulen natuurlijk l.miis Davids herdacht DONDERDAG 26 NOVEMBER 198r« 48-584 voor Cezellige slippers... Deze huisslippers met klein sleehakje zijn uitgevoerd in stijlvol corduroy Supervoor delig. Maten 36 t/m 41 Keuze uit twee vlotte modellen waarvan één in zwart, blauw of rood en één in beige, rood of blauw Snel naar ter meulen natuyrlijk' p» Van 9,95 en 12,50 «ru»v Mooie schorten... voor in de keuken In diverse frisse streepdessins In een maat die altijd past. van 8,95 voor Het RO-Theater speelt zaterdag 19 december a.s. „Pollicino", een ope ra voor en door kinderen van Hans Werner Henze Het libretto is van Guiseppe di Leva, die het verhaal van „Klein Duimpje" vermengde met „Hans en Grietje" en daarbij nog andere motieven verwerkte. Oorspronkelijk is „Pollicino" ge schreven voor een festival ih het kleine Italiaanse stadje Montepulcia- no. Maar het aan de kinderen van deze stad opgedragen stuk begon snel aan een internationale carrière. Het Royal Opera HoUse Covent Garden in Londen bracht de kin deropera vorig jaar in première Twintig kinderen zingen en spelen op het toneel en de orkestbak is eveneens bezet door kinderen en jon ge volwassenen. De muzikale leiding is in .handen van Roelof van Dries ten en Franz Marijnen voert de to neelregie. De decors en de costuums zijn ontworpen door de kinderen en Peter de Kimpe en Rien Bekkers begeleiden hun werk. De voorstelling in de Rotterdamse Schouwburg begint zaterdag 19 de cember a.s. om 14.00 uur. In Galerie Nieuw Rotterdam Peil is een expositie te zien van Hans Wal- genbach, Henk van de Jacht, Paul Wessels, Rob Roggeveen, Lex Schil- peroord en Willem Stoop. De openingstijden zijn op de werkda gen van 10-17 uur en op zaterdag van 12-16 uur. Voorstelling: „Ik voor jou, jij voor mij. (Le coeur sur la main), een come- die van Loleh Belton. Vertaling: Jose phine van Gasteren. Spelers: Steye van Brandenburg en Ingeborg Elzevier als Jacques en Geneviève Fourestier,Sjoerd Pleysier als hun studerende zoon Sté- phane, Mela Soesman als grootmoeder Marthe en Josephine van Gasteren als Marcelle, de hulp in de huishouding. Regie: Elise Hoomans. Eerste try-out (proefvoorstelling) donderdag 19 no vember jl. in de Stadsgehoorzaal, Schie- damseweg 51 te Vlaardingen. In een Vlaardingse pizzeria een gesprekje met twee van de spe lers uit het stuk: Ingeborg Elze vier en Sjoerd Pleysier. De eerste try-out is achter de rug, de twee gaat over drie uur be ginnen. Door J. Peeters. „Zo'n eerste voorstelling heeft iets naars en iets fantastisch. Een nacht merrie en een droom tegelijk", aldus Ingeborg, die overigens redelijk tevre den is over het verloop van de eerste try-out. Natuurlijk moet er nog een en ander bijgeschaafd worden. De opening was te statisch; dat liep alle maal wat stroef. Daarentegen waren er - in de ogen van de regisseuse - ook een aantal scè nes, die minder sentimenteel hadden gekund. Ingeborg over Geneviève: „Ze is vriendelijk, maar op een af stand. En ronduit egoistisch", kort om, karaktertrekjes waarmee je car rière kunt maken en die je typerend zou kunnen noemen voor mensen als de Fourestiers. De moeilijkheden van deze familie noemt zij eigentijds en zeer herkenbaar; terugkerend thema is het goed willen doen, maar niet kunnen. Ingeborg Elsevier en Sjoerd Pleysier: Een toneelmoeder met haar zoon. Net gezin Als het aan haar vader gelegen had, was Ingeborg na het Montessori-ly- ceum de wiskunde-kant opgegaan. In die dagen was het nog verre van ge bruikelijk dat een jonge dochter uit een net gezin naar de toneelschool ging. Ingeborg dacht daar echter an ders over en deed op eigen houtje examen voor de Amsterdamse toneel school. Ze slaagde en wist daarmee haar vader te overtuigen, die, vanaf dat moment achter zijn ondernemen de dochter stond. Overigens had zjj, als de toneelschool niet was doorge gaan, graag strafpleiter willen wor den. Oorspronkelijk maakt Ingeborg, be halve actrice moeder van een zoon van 17, deel uit van toneelgroep Cen trum. Voor deze gelegenheid is zij echter uitgeleend aan Jacques Senf, producent van „Ik voor jou, jij voor mij Voor de 27^'arige Sjoerd is de gang naar de toneelschool heel wat soepe ler verlopen. Niet alleen had hij, meer dan Ingeborg, zjjn tijd mee, ook zijn ouders hebben hem in zijn keuze ge stimuleerd. Op de Maastrichtse to neelschool, volgens beide acteurs dui delijk anders van sfeer dan de Amster damse, kreeg hij voornamelijk les van buitenlanders, waaronder een Roe meen, een Amerikaan, een Tsjech, een Israëliër en een Pool. Met name aan de Poolse docent bewaart hij goe de herinneringen vanwege diens vak kennis en veelzijdigheid. Na zijn op leiding aan de toneelschool maakte de geboren Vlaardinger zijn debuut in het stuk „Vader Zaliger", een pro ductie van Carl Gutmann. Debuut Men was toentertijd op zoek naar iemand die de jongere uitvoering kon spelen van Cor van Rijn, een van de acteurs. Bij de auditie viel de keus op Sjoerd. In die periode van zijn de buut heeft hij nauw samengewerkt met hoofdrolspeler Guus Hermus. Een unieke ervaring, onvergetelijk. „Die man daar klim je in", aldus Sjoerd. Een mening die gedeeld wordt door zijn instemmend knik kende toneelmoeder Ingeborg, die Hermus (en Anne-Wil Blankerts) bo venaan heeft staan op het lijstje colle ga's met wie ze zou willen samenwer ken Tegenover leeftijdgenoten moet Sjoerd tot vervelens toe uitleggen, hoe het mogelijk is dat hij zo uitste kend overweg kan met iemand als Hermus, die van een andere (oudere) generatie is. Een belachelijke zaak. vindt hij, verschil in leeftijd is iets on belangrijks. Zodra je goed contact hebt, valt het volkomen weg. Zo is hij het ook totaal niet eens met de officiële regel dat een regisseur op 65-jarige leeftijd zijn vak niet meer mag uitoefenen. In dit verband valt de naam van de regisseuse van het stuk (Elise Hoo mans), die op dat moment een ver dieping lager bij de Chinees aan een vegetarische maaltijd zit Binnenkort zal zij moeten ophouden met haar werk Een trieste zaak; juist van oudere mensen kun je een hoop leren Grote rol Leeftijdsverschil speelde vroeger een nog grotere rol in de toneelwereld, vertelt Ingeborg. Je had toen ook duidelijke rangordes Die manifes teerden zich bijvoorbeeld in het bus je waarmee de toneelgroep reisde; voorin zaten de acteurs en actrices mèt naam, achterin zat alles zónder naam, waarbij de kleedsters en souf fleur met de allerlaatste stoelen ge noegen moesten nemen. Of je een stoel vooruit ging, hing af van je leef tijd en prestaties. Sjoerd schat Inge- boigs vooruitgang op „zo'n stoel per twee jaar", waardoor hem een brede grijnslach van zijn toneelmoeder ten deel valt Tegen het eind van de maaltijd, onge veer een uur voor de twee try-out, beginnen zowel Ingeborg als Sjoerd tekenen van onrust te vertonen Sjoerd spreek in deze van een mar mot die rondkruipt in zijn maag. Zelfs voor de door de wol geverfde Ingeborg is iedere „eerste" stap op het toneel weer spannend. Met name tijdens de try-outs wanneer alles nog uitgeprobeerd moet wordende ver lichting, de acoustiek en de reacties van de mensen in de zaal. Refererend aan het voorval van de vorige dag merkt ze op, dat een dergelijk ver zoek uit het publiek, terwijl je mid den in je spel zit, toch onverwacht komt Maar het is natuurlijk fantas tisch dat zo'n vrouw dat doet. „En geeft ze breeduit lachend toe, „het werkt bijzonder relativerend" Sjoerd zal binnenkort op televisie te zien zijn in „De weg", een 12-delige serie van Willy van Hemert. Ingeborg kan over enige tijd bewonderd wor den in „The caretaker" van Pinter, een vrije productie van Jan Retel. Première van het stuk „Ik voor jou, jij voor mij3 december as. in het Hofpleintheater, Benthemstraat 13, Rotterdam. ROTTERDAM-Het Rotter damse Jeugdtheater Wiedus gaat in januari starten met twee nieuwe produkties. Voor kinde ren van 6 tot 12 jaar is dit „Twee patat met" dat handelt over een jongen die door een auto-ongeluk invalide wordt. Niet één persoon raakt dan in valide maar als het ware een heel gezin. Naast deze produk- tie gaat Wiedus beginnen met een projekt over sexualiteit dat „Liefde en van Dattum" heet en voor de nieuwe doelgroep van 12 t/m 16 jaar bestemd is. Het maakt duidelijk dat jonge men sen dikwijls hard moeten knokken om te beletten dat anderen hun ge negenheid, vriendschap, liefde en sexualiteit onmogelijk maken. In een gesprek met Louis Kockel- mann en Louis Lemaire, die uitdruk kelijk namens de spelersgroep wensen te spreken, lichten zij toe wat de doelstelling van Wiedus is. „We pro beren in allebei de voorstellingen ta- boe's die er zogenaamd niet meer zijn bespreekbaar te maken en te door breken"/ Het verhaal gaat over Lejo en Ingrid. Zij worden er door hun vader, die musicus is, op uitgestuurd patat te halen. Er is haast bij want hij speelt vanavond voor het eerst in een t.v.- show. Onderweg wordt Lejo aange reden en komt hierdoor in een rol stoel terecht. Hierdoor verandert het leven van het gehele gezin. Lejo gaat naar een speciale school en er moet verhuisd worden. „We hebben ge merkt dat ook onze houding veran dert, zodra we met de spelersgroep een revalidatiecentrum binnenstap pen". Joep, één van de spelers: "Ik merkte dat één van ons elk kind dat hij tegenkwam toelachte, hetgeen ik hem bij validen nooit heb zien doen". Remmingen tn Louis vervolgt:„Je probeert ge woon te doen, maar we weten niet hoe we ons ten opzichte van invali den moeten gedragen. Ze zitten op aparte scholen, sociëteiten en vereni gingen. We hebben geen ervaringen met ze en de eerste kennismaking zit vol remmingen. Daarover gaat dit toch nog vrolijke stuk. Toen ik afge lopen zaterdag op de anti-kernwapen demonstratie in Amsterdam was, werd er ineens geapplaudiseerd toen er een groep gehandicapeten langs kwam. Weliswaar een positieve vorm van discriminatie maar het blijft dis criminatie. Het anders zijn blijft een rol spelen". Met dit nieuwe stuk is Wiedus een Liefde en van Dattum"een nieuw projekt van Wiedus nieuwe richting ingeslagen. Er be- sexualiteit regelmatig op de t.v stond behoefte bij een aantal spelers brengt, stelde voor mee te werken om zaken als discriminatie, sexuali- aan een theaterproduktie die later teit en onderdrukking voor een wat op het scherm gebracht zou'worden ouder publiek te brengen. Een hin dernis was het gebrek aan ervaring Vraagtekens met de nieuwe publieksgroep. De Ikon die momenteel het onderwerp IJ)it plan kreeg uitvoering en door het contact met Ikon en diverse andere instanties, waaronder de Rutger- stichting, werden vele vraagtekens met betrekking tot de nieuwe doel groep opgehelderd. „Wat we beslist wilden was het stuk als theaterpro duktie opvoeren en niet eenmalig voor t.v. Onze voorstellingen zijn geen incidenten maar een aanzet voor of een aanvulling op hetgeen scholen, buurthuizen en jeugdsozen doen. Want je krijgt door theater een veel sterkere betrokkenheid. Wij willen niet, zoais vaak bij volwassenen to neel gebeurt, de kinderen alleen maar toeschouwers laten zijn. De bedoe ling is ze deel van het geheel te laten worden" Ter afsluitng van het jaar van de handicapten zendt de NOS in het programma schooltelevisie een voor beschouwing van „Twee patat met" uit De theatervoorstelling zelf begint in de week van 16 januari 1982 20 Januari in het Zuidplein theater en de 23-ste januari in Piccolo Twee in- troduktie voorstellingen van „Liefde en van Dattum" worden op 12 janua ri in het theatercafé van de Rotter damse Schouwburg gegeven Deze zijn voornamelijk bedoeld voor buurthuizen, sozen en andere organi saties die interesse voor het stuk heb ben. Verdere inlichtingen zijn te krij gen bij de nieuwe ruimte van Wiedus. Adres: Graaf Florisstraat 97a, tel. 010-776631 ROTTERDAM-Het Rotterdams Ge meentearchief is momenteel druk be- zig met de voorbereiding van een ten toonstelling over het leven van de po pulaire cabaretier Louis Davids. Op 19 december .a.s is het honderd jaar geleden dat Davids in de Rotter damse Zandstraat, vlak bij het. tegen woordige stadhuis werd geboren. Dit feit was voor gemeentearchivaris drs. R.A.D. Renting aanleiding om aan dacht te schenken aan de persoon Davids, zijn omgeving en zijn werk. Helaas beschikt het Gemeentearchief op dit ogenblik nog bij lange na niet over voldoende materiaal. De heer Renting doet dan ook een beroep op allen, die beschikken over documenten en voorwerpen die be trekking hebben op de hele levenspe riode van de grote artiest (1883-1939) of die iets weten van het bestaan daarvan bij anderen, hem daarvan in kennis te stellen. Elke suggestie of wenk in de goede richting kunnen be langstellenden doorgeven aan de ge meentearchivaris of aan het gemeen tearchief dat is gevestigd aan de Mat- henesserlaan 315 te Rotterdam. Ook telefonisch kan mencontact opne men met de samenstellers van de ex positie die vanaf 19 december a.s. voor het publiek te bezichtigen is. aan het Nederlands toneel is verbon den heeft Wim van Wieringen het to neelstuk ,Het Interview' aan haar op gedragen. Op zaterdag 28 en zondag 29 novem ber a.s. speelt Ank van der Moer met Cor van den Brink in de rol van inter viewer dit jubileumstuk in hej Hof pleintheater te Rotterdam. Ank van der Moer schittert in de rol van oude re actrice die gedurende haar lange, succesvolle carrière talloze interviews heeft gegeven maar altijd met grote tegenzin Omdat zij ontwjjkende cliché-verha- len opdist zwijgt zy over de schok kende gebeurtenissen in haar leven Deze keer krijgt de actrice een jonge man tegenover zich die niet rust voor hjj van belangrijke feiten de achtergronden aan het licht heeft ge bracht De ontrafeling van het verleden van de actrice leidt tot heftige botsingen. Tenslotte blijkt dat de criticus een heel bijzondere reden heefi om de ac trice tot voor haar pijnlijke onthullin gen te dwingen. De voorstellingen beginnen om 20.15 uur Gezellig sfeermakers... zijn deze nostalgische venster vallen in helder wit De prijs is extra laag. 60 cm hoog Per meter voor 45 cm hoog voor 3,95 „Te paard, te paard, we zijn verra den!" is de titel van een poëzie mani festatie die zaterdag 27 november a.s wordt gehouden in de Medische Fa culteit van de Erasmus Universiteit en in de Volksuniversiteit te Rotter dam Het gebeuren, onder leiding van Henk Blanken biedt eep scala van activiteiten. In „Hoboken", de foyer, van de Medische Faculteut aan het Dr Molenwaterplein 50, geven orn 16.00 uur Jules Deelder en Wim de Vries de aftrap voor het poëzie-pro- gramma Neeltje Maria Min, Rien Vroegindeweij, Wiel Kusters, Bob Brouwer, Ton Severijnen en Geert Woltjer lezen voor uit eigen werk De middag m „Hoboken wordt afgesloten met een optreden van de groep „Ajnazing Stroopwafels" en het Ruud Bergamin Ensemble Vuur- spuwers en filmvertoningen wisselen de poëten en de musici af de Volksuniversiteit aan de Westzeedijk 345 dragen vanaf 20.00 uur Jan Eijkelboom, Bart Chabot, Simon Vinkenoog, Hans Andewech en Cathrien Berghout eigen werk voor. Voor de muziek zorgen o.a. de Don Jules Pules Band en Erasmusica jazz/Rock. Sprookjes van Jan Oomen en mime van Hanka van der Vlier verlevendigen de poëzie-manifestatie ,Te paard te paard we zijn verra ij Flessenrek... van zachte stevige kunststof 'Voor alle soorten flessen ge schikt Goed stapelbaar Han dig om de drankvoorraad op te bergen In bruin Per ele ment voor 6 flessen Ongelooflijk geprijsd voor

De Havenloods | 1981 | | pagina 17