ROTTERDAM 'In Antwerpen harder werken tegen een betere beloning' ter meulen natuurlijk ter meulen natuurlijk LOODS BOOT®"*- ter meulen natuurlijk ter meulen natuurlijk Meyer Swantée (SVZ): 4,~2 FNV: '4600arbeidsplaatsen' Voorlichtingsdag WERELDHAVEN Onder redactie van Willem Schothorst VERSCHIJNT PERIODIEK DE Q HAVENLOODS DONDERDAG 26 NOVEMBER 1981 48-588 Om lekker te slapen... haai je natuurlij* nachtgoed bij ter meulen Prijsvoordeel op prijsvoordeel «rijg je daar Deze pyjama is weer zo n over tuigend voorbeeld In paars zwart of groen 36 t/m 48 Van 29,95 voor /M SJ m In een binnenkort te verschijnen rap port zal Boy Clean, een Rotterdams reinigingsbedrijf voor tankers en in dustrie, zijn plannen uiteenzetten voor de bouw van een zuiveringsin stallatie voor afvalwater en afvalstof fen Ook tankschepen zouden voor het reinigen van ruimen gebruik kunnen maken dit complex dat in het Botlek- gebied gebouwd dient te worden. Met het project wil Boy Clean bij dragen aan een oplossing voor de pro blemen die het behandelen afvalolie (slobs), afkomstig van tankterminals en schepen, met zich meebrengt. Vol gens het bedrijf betekent realisering van de installatie een niet onbelangrij ke uitbreiding van de werkgelegen heid in de Rotterdamse haven. Met de gemeente zijn thans onder handelingen gaande over de uitgifte van de benodigde grond gelegen naast de huidige vestigingsplaats van Boy Clean aan de Oude Maasweg. Met de bouw is een bedrag van circa f 35,— miljoen gemoeid. Snel halen... zulke leuke urn velours pullo vers voor jongens en-meisjes Van heerlijk zachte acryl/- polyester veloursstof In mari ne of bordeahx Maten 116 f t/m 176 Van 21,95 voor Door Willem Schothorst „De stukgoedsector heeft op dit moment te kampen met een uiterst ongezonde situatie. De stuwadoors hebben veel te veel men sen in dienst en ze beconcurreren elkaar bij het leven. Onderbieden is het gevolg en dat heeft weer zijn weerslag op de voortgang van de bedrijven. We kunnen de situatie veel dra vlijker maken door met de ondernemers te gaan praten over een herverdeling van het werk. Dat is natuurlijk zeer moeilijk, want een ieder vecht keihard voor zijn eigen bestaan. Toch zou deze haven gebaat zijn bij een af vloeiing van zo'n 600 a 700 man in eerdergenoemde sector. Dan is de druk van de ketel en kan een gezonde bedrijfsvoering zijn intre de doen. Ook de concurrenten zouden we daarmee een slag voor zijn. want die maken er misbruik zijn" Aan het woord de heer P.K.H. Meyer Swantée, de sinds 1 september jongst leden benoemde voorzitter van de Scheepvaart Vereeniging Zuid, het overkoepelend orgaan van de werkge vers in de Rotterdamse haven. De benoeming van Meyer Swantée heeft nogal wat stof doen opwaaien. De zinsnede afkomstig uit het bank wezen zorgde voor de nodige arg waan binnen de gelederen der haven- bonzen en hun werknemers. Toch praat hier een man die niet ge heel onbekend is met de materie. „Ook banken hebben rederijen en stuwadoors in hun klantenkring. Bo vendien ondernemen is ondernemen en als je het goed doet dan geeft het niet welk bedrijf je uitkiest", zegt hij „Bovendien is water mij niet vreemd, want ik ben een liefhebber van Het gebezigde vakjargon zal hem der halve niet helemaal vreemd in de oren klinken. Maar laf en we de per soonsbeschrijving'voor wat hij is en cortcehtferen ons op hetgeen waar voor we gekomen zijn: De huidige si tuatie in de stukgoedsector, mede in vergelijk met massagoed en contai- „De groei bij container en massagoed- Booreiland in dok Verolme Botlek heeft van Duyvi Offshore AS uit Oslo de opdracht verkregen voor het dokken van het zelfheffend booreiland Dyvi Beta. Ver olme gaat voor deze Noorse firma wij zigingen uitvoeren aan de voeten van de hefpoten van het eiland. In het dok heeft men speciale vooizie- ningen moeten treffen om het gevaarte droog te kunnen zetten. De drie 155 meter hoge poten, elk 4000 ton zwaar, zorgden daarbij voor problemen die met een speciaal ontworpen ondersteu ning werden opgelost. Het is voor de eerste maal dat een zelfheffend boor eiland voor reparatie in dok ligt. Ver olme heeft met zijn grote droogdok van 400 bij 90 meter (en door de gun stige ligging van het bedrijf) de order in de wacht kunnen slepen. Waarschijnlijk zullen nog meer offshore maatschap pijen van de uitstekende faciliteiten bij deze werf gebruik gaan maken. Verbetering in stukgoedsector In het derde kwartaal is de goederen overslag in de Rotterdamse haven gunstige geweest dan in het eerste halfjaar. De totale overslag was ech ter de eerste negen maanden van dit jaar geringer dan in de zelfde periode vorig jaar. Volgens het havenbedrijf is de belang rijkste reden de ook in de haven dui delijk voelbare economische terug gang. In de eerste drie kwartalen van 1981 werd er in Rotterdam 186,5 miljoen ton goederen overgeslagen. Dat is 12,2 pet. minder dan in de eerste ne-- gen maanden van 1980. De daling komt bijna geheel voor rekening van de massagoedsector waar een terug gang werd geconstateerd van 14,3 pet. De stukgoedsector gaf zelfs een posi tief beeld met een vooruitgang van 1;2 pet bedrijven zal helaas het aantal ar beidsplaatsen dat vrijkomt in de stuk goed niet op kunnen vangen. De reden is duidelijk. Het zijn uiterst moderne bedrijfstakken die automa tisering hoog in het vaandel hebben staan. Ik ben dan ook niet optimis tisch gestemd over eventuele overna me van overbodig personeel. Zie meer heil in een afvloeiingsregeling, dat doet het minste pijn. Op 5 7 1/2 jarige leeftijd uit de haven, is mijns inziens een goede gedachte. Dat opent ook deuren voor jongeren, die nu als ze van de havenvakscholen ko men amper werk vinden. Bij de scho len heerst een hopeloze situatie. De leerkrachten hebben hun leerlingen niets te bieden. En de animo om in de haven te gaan werken is derhalve uiterst gering. Dat houdt in dat we zeer vakkundig personeel dreigen te verliëzen. Overigens vind ik het wel een goede zaak dat men daar om scholingscursussen organiseert. De draad aangaande automatisering heeft opgepikt. Containerbedrijven doen daar weer hun voordeel mee. Meyer Swantée vindt de huidige situatie bij Müller-Thomsin een schrijnend voorbeeld voor de malaise in de stukgoedsector. „Het geheel is terug te brengen op de 24 pet-regeling van de UNCTAD. Nedlloyd vervoert een groot deel daarvan. Om die lading te verwerken bij Quik Dispeach (een volle dochter) en de werkgelegenheid te garanderen heeft men deze stap genomen. Ook Nedlloyd moet met uiterst scherpe prijzen werken en als de vracht gun stiger bij dóchter QD kan worden be handeld, heeft dat alleen maar voor delen. Welke ondernemer zou je dat kunnen verbieden?" Op de vraag waarom stukgoed steeds meer in Antwerpen wordt behandeld, krijgen we een treffend antwoord M m 44 -De heer Meyer Swanteeflinks) tijdens de presentatie van de beleidsnota voor de jaren tachtig van SVZ. Een nota die onlangs verscheen. Maast hem zijn collega, directeur Zeebregts van gelijknamige vereniging dien regelt de UNCTAD een goed aandeel in het transport. „Containers en vreemde schepen" betekenen gro te zorgen voor Nederlandse rederijen en stuwadoorsbedrijven. Een tendens ook die inhoudt dat stukgoed in de Rotterdamse haven in het jaar 2000 een zeer klein percentage van de aan geboden vracht uitmaakt. Daarom moeten we met werkgevers en werk nemers rond de tafel om te gaan pra ten hoe we het beste kunnen inspe len op de huidige situatie. Dat is ab solute noodzaak om ook in het de volgende eeuw nog de grootste haven ter wereld te kunnen dragen. Ik hoop eveneens van harte dat we geen loon maatregel krijgen. Want dan duiken weer allerlei derderangs bedrijfjes in de haven op. Wordt er weer zwart ge werkt en dat zal de toch al zo wanke le positie van veel havenbedrijven voorgoed de das omdoen. Laat ons dat bespaard blijven". „Ik geloof niet dat Antwerpen goed koper is. Maar de havenarbeider wordt daar beter beloond en wil dus ook bij nacht en ontij een boot los sen. Die betere beloning houdt in dat er daar harder voor gepeesd wordt en dat een weekend extra werken geen problemen oplevert. Een rederij heeft daar voordeel bij, want de factor tijd speelt een uiterst forname rol. Hoe eerder de boot weer van de kant is. hoe beter voor alle betrokken partij en. In de Rotterdamse haven moeten ze ook het systeem van „beloning naar werk" invoeren. Ik zegt niet de mensen hier lui zijn of niet sterk ge noeg. Absoluut niet. Maar geld ver goed veel, zo niet alles. Kom over de brug en je zult zien dat we ook hier ons mannetje staan". Maar niet allen in de stukgoed con stateert de SVZ-voorzitter zorgelijke ontwikkelingen. „In 1980 sloeg Hamburg 80.000 ton kolen om voor transport naar Oostenrijk. De peut- sche Budesbaan vervoerde die zwarte massa tegen een uiterst gunstig tarief Ir, 1981 is inmiddels al 370.000 ton kolen via Hamburg naar het achter land gegaan Geen ton kwam naar Rotterdam. Dit is pure concurrentie vervalsing. Ook onze Oosterburen zijn lid van de EEG, maar denkt u dat ze daar rekening mee houden als ze hun eigen havens en spoorweg maatschappij werk kunnen garande ren. Nee toch zeker, want dan doen ze zich zelf de das om. Het recht van voortbestaan telt daar keihard. Wij lopen netjes in de pas, maar eigenlijk zouden we dat „rucksichtlos" moe ten veranderen. In de praktijk werkt de EEG toch niet, dat is weer eens overduidelijk bewezen" Meyer Swantée kan niet in een kris tallen bal kijken als hij een toekomst beeld van de Rotterdamse haven wil schetsen. Verwacht dat in het jaar 2000 ook de derde en vierde wereld landen met goed geoutilleerde havens gecontainiriseerd zijn „En daar komen nu nog voor het overgrote deel de stukgoederen van daan. Iedere ontwikkelingsland wil een eigen vloot en een eigen lucht vaartmaatschappij. Terechte status symbolen die gemakkelijk zijn aan te schaffen. Personeel vind je over de hele wereld. Geen probleem. Boven- Leuke gezelschapsspelen.. voot kinderen. Nu sterk in prijs verlaagd dankzij de lichte transportschade aan de doos IJshockeysoel om uren mee zoet te zijn. 20 gulden voor deel Van 29,95 voor keversoei van 12.95 voor 6,95 (KOHLER) ROTTERDAM Ger Ros, voorzitter van de Bedrijfsgroep Havens van de Vervoersbond, reageerde fel op de uitspraken van SVZ-voorzitter Meyer Swantée: „Meyer Swantee zal zich wellicht niet realiseren dat hij vaak niet na mens alle leden van zijn vereniging spreekt. Dat staat overigens ook. te le zen in hun beleidsnota over de jaren '80, waarin zij eigenlijk zetten dat zij wel graag een beleid namens alle leden willen voeren, maar dat men er wel degelijk rekening mee houdt dat dat meestal niet te realiseren is. Dat denk ik, is het grote probleem. Voor ons is het dan ook erg moeilijk om afspraken te maken met de SVZ Wij willen dat graag, maar zij zeggen elke keer dat het allemaal individuele ondernemingen zijn. Het is misschien wel handig van Meyer Swantée dat er 600 mensen weg moeten en er dan met de bedrijven gesproken zou kunnen worden. Voor onze bond blijft er dan niets anders over voor de bond als soeiale-EHBO-behande ling. Nou dat is precies hetgene dat wij niet willen. De LN V wenst eveneens niet in te gaan op een afvloeiingsregeling voor 57 1/2-jari gen. omdat wij over de laatste periode cijfers hebben over fvanaj '78 tot 85) het aantal mensen dat hun arbeidsplaats dreigt te verlie zen Volgens ons kan het ge makke lijk opgevangen worden in de overige sectoren. Wij berekenen daarbij het natuurlijke verloop. Als je kijkt naar het aantal beschikbare vacatures in de stukgoed op grond van con tainiringsatie blijkt dat dit tot 1985 ongeveer 22 arbeidsplaatsen inhoudt. Gelet op het verlooppercen tage in de totale haven, reken ik op ongeveer 4600 vacatures Lr ko men dus drie keer zoveel plaatsen be schikbaar als er totaal opgevuld moe ten worden. Nou, wij zeggen het is helemaal niet noodzakelijk om een afvloeiingsregeling van 57 l/2-jarigen te bewerkstelligen. Die kosten komen toch voor rekening van de gemeen schap Lr vindt geen vergrijzing in ae Rotterdamse havtn plaats. Gelet op andere bedrijfstakken biedt dit zelfs een positief beeld. Omscho lingscursussen organiseren is dan een goede zaak en dat zijn we eens met de heer Meyer Swantée. Kijken we naar de individuele ondernemingen, die aan het reorganiseren zijn, bijvoorbeeld Quick Despatch en Muller Thompson, dan kunnen we alleen maar concluderen, dat daar een machtsspel aan de gang is. Dahr zijn de werknemers de dupe van. Het is niet zo, dat QD goedkoper kan werken. De prijs is gelijk. De enige redenen waarom die 350.000 ton naar QD gaat is omdat dit bedrijf een dochter is van de Nedlloyd en deze rederij zit in een consortium van vijf die allemaal op West-Afrika varen. Nedlloyd heeft moeten toezeggen dat alle ladingen van de vijf rederijen bij QD gelost worden. Ze bekommeren zich niet om het verlies van banen, maar wel om de prijs. Toch zou de heer Meyer Swantée beter naar dat eerste moeten kijken. Gelet op de ons omringende havens" Ger Ros met betrekking tot de beloning in de Antwerpse haven. ,Men betaalt in Antwerpen niet be ter. Daar kan wel volop 's nachts ge werkt worden. Maar dat geldt ook voor een aantal firma's in deze haven. Kort nog even de andere punten uit het verhaal van de heer Meyer Swantée voor wat betreft de kolenoverslag. er wordt niet voor piets een zeer grote kolenterminal gebouwd op de Maasvlakte. Ik voorspel dat Rotterdam wel degelijk de grootste in deze sector blijft. Len stukgoed zal nooit helemaal ver loren gaan. Lr wordt meer in pakket ten aangeleverd, dat wel. maar het zal toch 10 procent, tenminste dat schat ik. van de totale lading pakketten uit maken. Ik hoop ook van harte dat er geen loonmaatregel komt. Maar dat hangt af van de partijen waarmee wij rond de tafel gaan zitten. Handhaving van de koopkracht en werkgelegenheid zijn de belangrijkste ijzers die wij. tijdens een loongesprek. in het vuur zulten werpen" Badkamer, hal... keuken cf buiten Ja, eigenlijk overal in en rond het huis kan deze moderne kunststof wandverlichting 'bevestigd worden Is beslist druipwater dicht. In bruin met melkwitte glasglobe. Gloeilampen tot 60 Watt Doorsnede globe 15 cm hoogte 19 cm. Normaal 19,95 voor in jfv1 Fel protest Bell Lines i algemeen-directeur in Rozenburg geves- nsport maatschappij Bell Lines, George Hollwey, heeft fel geprotesteerd tegen het voorstel van de Britten om alle schepen vanaf 50 BRT (Bruto Register Tonnen) te verplichten een loods aan boord t^nemen als zij de haven van Londen binnenvaren. Eén en ander geschiedt in het kader van nieuwe regels voor koopvaardij schepen, waardoor de vrijstelling voor schepen heneden de 3500 BRT op de tocht is komen te staan. Bell Lines startte vijf jaar geleden een nieuwe, nu goedlopende, dienst op de hoofdstad van Engeland en de schepen van het bedrijf varen vaak tot Greenwich de Thames op. „Indien de plannen doorgaan", aldus Hollwey, „voorzie ik dat wij onze op drachtgevers circa f 4,50 per ton extra vrachtkosten moeten doorberekenen. En dat is nogal wat." D'e directeur is er alles aan gelegen om de Britse plannen te doorkruisen. Volgens de Londense havenauthoriteiten is het echter hitte noodzaak omdat 70 procent van schepen die de stad aandoen minder dan 3500 BRT meten. „Het betekent meer werk voor de Engelse zee- en rivierloodsen, maar of dat ook meer schepen inhoudt, betwijfel ik in hoge mate. Integendeel zelfs," is de verontwaardi ge reactie van een zeer verontruste George Hollwey. Platform nog actueler Het nieuwe onderwater-boorplatform dat de twee grote oliemaatschappijen Shell en Esso hebben ontwikkeld is sinds de storm die afgelopen dagen over de Noordzee raadse uiterst interes sant geworden. Het op drift raken van twee bovenwater staande platformen heeft daar natuurlijk alles mee te ma ken. Onder de zeespiegel kan nu een maal veel beter gewerkt worden als Aeolus met zijn woedeuitbarstingen het wateroppervlak teistert. Het systeem dat beide oliegiganten hebben ontworpen is uiterst modern en onderwerp geweest van vijf jaar stu die en proefnemingen. Het UMC (Un derwater Manifold Centre) is gebouwd bij HCG te Schiedam en zal in 1982 op een diepte van bijna 150 meter in het Cormorant-olieveld in het Britse gedeeite van de Noordzee, worden neergelaten. De totale investering voor het UMC, met bijgehorende pijp- en controleleidingen en boorwerkzaamhe- den, zal circa F1,6 miljard bedragen. In Hilton Rotterdam wordt op 9 december a.s. in samenwerking met de Nederlandse Olie en Gas Exploitatie en Productie Associatie (Nogepa) een voorlichtingsbijeenkomst gehouden over .offshore activiteiten op het Nederlandse plat en de mogelijkheden daarbij voor de Nederlandse industrie'. Voor meer informatie over deze belangrijke bijeenkomst kan men con- opnemen met Margaret Kempen Fusie zeemanscentra In het jaarverslag 1980 van de Stich ting Zeemanswelzijn Nederland wordt gewag gemaakt van de op handen zijn de fusie tussen de twee Rotterdamse zeemanshuizen Veerhaven en Stella Maris. Daartoe is de Stichting Zeemans huis Rotterdam opgericht, waarin over heden en diverse andere met het wel zijn van de zeeman begaande instellin gen zitting hebben. De fusie betekent het opheffen van het tehuis aan de Veerhaven en modernisering van Stella Maris. In de plannen was ook in ver band met gewenste uitbreidingen de aankoop van het naast Stella Maris gelegen pand Scandia opgenomen. Dit werd een verhaal zonder eind en men heeft er derhalve van af gezien. Men zal zich nu .beperken' tot een algehele verbouwing

De Havenloods | 1981 | | pagina 5