'MIJN SOCIALE BETROKKENHEID IS NIET UIT IDEALISME GEGROEID' DE (01 HAVENLOODS STA Ir. Bart Wilton nam afscheid Bart Wilton: 'Nu pas tijd voor Das Kapital' ter meulen natuurlijk 'hop DE totale mm MW ter meulen natuurlijk ter meulen natuurlijk BOTERLETTER DONDERDAG 3 DECEMBER 1981 49-586 Het huis voldoet niet aan de x verwachtingen. Geen grote, statige villa. De weliswaar indrukwek- x kende bungalow-achtige woning, heeft tevens een bescheiden oprij- laan. We staan voor het domicilie van Bart Wilton. Een naam en een x persoon die als begrippen in de Rijnmondse regio gekenschetst x kunnen worden. Aanvankelijk directeur van een scheepswerf, ij Later voorzitter van de Kamer van ij Koophandel en Fabrieken voor x Rotterdam en Beneden Maas. S Hij ontvangt ons joviaal. Niets S wijst op de gevolgen van de 'Rotterdam ademt een speciale sfeer' „Weet je, hier gaan wonen was een idee van mijn vrouw. Ze vond dat we niet meer dichtbij de haven of de werf moesten blijven. En ze heeft gelijk gehad, zoals vrouwen dat vaak door hun nuchtere kijk op dingen, hebben. Ik wandel graag door de bossen. Maar die bomen zijn iedere dag hetzelfde. Heel wat anders dan de haven, het water, de zee. Er zijn twee manieren om Rotterdam binnen te komen. Via de Coolsingel en buitenom. Iedere keer opnieuw, vraagt m'n chauffeur, die ik tegen woordig heb, „buitenom meneer Wilton?". Als ik dan die witte pluimpjes op de golven zie, dan gaat m'n hart open. Rotterdam ademt een speciale sfeer uit die je nergens anders aantreft. We worden nog steeds met de natuur geconfronteerd. Een storm kan bijvoorbeeld ervoor zorgen dat een stakingsactie wordt afgelast omdat het schip later binnenkomt. Zulk soort dingen gebeuren. Je legt ook gemakkelijker contacten. We hebben iets van die dorpssfeer gehouden, nooit de grote stad willen zijn. Waarschijnlijk ook omdat we dat niet konden. Toch is afstand nemen een goede zaak en tegelijkertijd gevaarlijk. Dankzij m'n baan bij de Kamer was ik overal nog zijdelings bij betrokken. Je moet alleen donders goed oppas sen dat je je niet teveel met dingen gaat bemoeien. Want je staat "na verloop van tijd steeds verder van de praktijk. Hoe meer dat het geval is en hoe minder verantwoordelijkheid, des te beter je het gaat weten. Dat merkte ik vroeger reeds als kleine jongen. Wanneer de ouderen meen den dat iets wit was terwijl het duidelijk de kleur zwart betrof, bleef het wit. Te lang doorgaan is daarom niet goed. Je houdt alles maar tegen. Die „challenge" iets op de werf te bereiken zou ik nu weer oppakken. In feite zou ik "er net zo weinig vanaf weten als toen ik begon. De problemen zijn anders dan vroeger. Technische moeilijkheden zijn over wonnen. Techniek zou in kookboek- vorm op de markt kunnen worden gebracht. Je hebt nu te maken met een complex van factoren. Een persoon kan iets niet meer oplossen. Een Edison is definitief uitgestorven. De samenleving is te gecompliceerd. Als ondernemer word je geconfron teerd met ondermeer overheden en actiegroepen. Die situaties kunnen slechts door een team worden opgelost. Een idee krijgen is niet moeilijk. De gedachte overdragen wel. Je stuit in toenemende mate op Voor een miniprijsje! Unieke aanbieding babymail lots van makkelijk wasbare 80/20% acryl/polyamide. In een keur aan kleuren zoals wit, marine, beige, rose of bleu. Maten 68-74- Per stuk van 5,95 voor hersenbloeding die hem enkele maanden geleden heeft getroffen, waardoor hij een deel van zijn gezichtsvermogen moet missen. Pas aan het einde van het gesprek roert hij zijn gezondheidstoestand aan. Wilton omschrijft de noodge dwongen aanpassingen als „een dreun". Niettemin zegt hij: „M'n hefe leven ben ik hiet ziek geweest, dus mopperen mag ik eigenlijk ook niet." Voor dit moment van bezinning passeert in het Driebergse groen een scala van Rijnmondproblemen de revue. De studeerkamer doet dienst als decor. Aan de muren hangen illustraties en voorwerpen, die net als alle andere kleinoden in het huis, stille getuigen zijn van talloze herinneringen. Momento's uit vervlogen dagen, toen Wilton, vanwege de sociale betrokkenheid met zijn personeel door collega-ondernemers smalend „Rooie Bart" werd genoemd. Ingewijden trokken eveneens een vergelijking met Ollie B. Bommel, vooral dat laatste blijkt een juiste typering. Zijn manier van benade ren en zijn eerlijkheid ontwapent iedereen. Een .heer van stand' die de Kamer in vier jaar een nieuw gezicht schonk. De grond vrucht baar maakte voor de oogst. Zelfs het wantrouwige Rotterdamse gemeentebestuur, André van der Louw voorop, ontdooide. De tijden van voor ganger Van Schaick, die met stemverheffing uitriep, „die socia listen hoeven hier niet over de drempel te komen", waren voor goed voorbij. Er werd weer ,off the record' gepraat. Genoeglijk met een hapje en een glaasje eikaars problemen en gedachten uitwisselen. Een taktiek die een weerstandei Een op het eerste gezicht goede beslissing kan voor een andere categorie bijzonder ongunstig voorbeeld: we hebben te kampen met een groot heroine- probleem, maar er zijn een hele reeks speciaal voor dit doel opgeleide deskundigen die niet willen dat de verslaafden beter worden. Zij worden dan namelijk werkloos. Het is dus niet onredelijk dat mensen zich aan bepaalde zekerheden vastklampen. Die opstelling is mede afhankelijk van het feit aan welke kant van de toonbank je bevindt. Werkgevers en werknemers staan tegenover elkaar. Dat geeft een spanningsveld. Het is de taak van de maatschappij alles op een»rijtje te zetten en de samen leving leefbaarder te maken. Het is één is veelal afhankelijk van het ander, zoals mijn sociale betrok kenheid met het personeel niet uit idealisme is gegroeid. Hoewel tijdens mijn studentenperiode in Delft professor Pekelhaar een overtuigd socialist, die bedrijfskunde doceerde, indruk op me maakte. Ik stond eigenlijk in de menie. En rood vond ik niet zo'n gekke kleur. Tevens had ik op de werf snel door dat wanneer mensen onder prettiger omstandig heden werkten, ze ook betere presta ties leverden. Door de aandacht kreeg je respect voor elkaar. Er groeide een stuk teamgeest. Het had tegelijkertijd nadelen. Bij conflicten traden ze eveneens als een team naar buiten. Ik heb overal de première van gehad. Stakingen en bedrijfsbezettingen meegemaakt. De bezetting breken heb ik nooit gedurfd. Collega's raden me die stap aan en riepen dan dat de politie dat moest doen. Ze vergaten echter dat een staking altijd voorbij gaat. Daarna moet iedereen weer met elkaar samenwerken. Ook de agent met de werknemers. Eventuele klap pen worden in zo'n geval nooit vergeven. 'Staken is een spel geworden' Stakingen gingen in die tijd voorna melijk om hogere lonen. In een later stadium kwamen de vakbonden erbij en werden de sociale verbeteringen aangeroerd. Die nam men dan in één moeite mee. Tegenwoordig wordt een staking van bovenaf gedirigeerd. Het overleg wordt gevoerd door werknemers- en werkgeversorganisa ties. Loopt het fout dan zegt de vakbond nu moet bedrijf X staken. Misschien is een dergelijke taktiek nodig om aan te tonen hoeveel invloed men nog kan uitpefenen. Desondanks vind ik het een ontwik keling die me zorgen baart. Het is een spel geworden en daar worden de bedrijven voor gebruikt. Ik begrijp dat je niet om een staking heen kunt. Spanningen moeten zich immers ontladen. Zulk soort situaties hebben me vaak tot wanhoop gedreven. Gelukkig had ik mijn gezin, waar ik de accu weer kon opladen. Onmisbaar, daarom heb ik het gezin nooit verwaarloosd. Natuurlijk brengen opgroeiende kinderen problemen met zich mee. Het is dan eenvoudig je daar wegens drukke werkzaamheden aan te ont trekken. Wanneer je dan later tegen ze moet zeggen: Sorry er is niets van jullie terecht gekomen, ik heb me teveel met m'n werk bemoeit, dan heb je dat werk niet goed ver richt. Mijn zoontje trouwens is er onlangs eveneens achter gekomen dat een regering van welke samenstelling dan ook weinig kan veranderen. De verhoging van de collegegelden, waarvoor hij aanvankelijk dacht gespaard te blijven moet hij toch betalen. Eens temeer een bewijs dat het niet veel uitmaakt wie er minister is. Politici praten en praten. Best hoor, kunnen ze tenminste ook geen kwaad doen. Het ambtenarenappa raat draait intussen rustig door. Daarom hoeven we niet zo geweldig somber te zijn. Op gemeenteniveau is de invloed van „Ik heb tijdens mijn leven talloze fouten gemaakt een topfunctionaris daarentegen groter. Wethouder Mentink bijvoor beeld heeft een eigen visie die weieens strookt met die van zijn ambtenaren. Hij is geen bindende kracht. Persoonlijk kon ik goed met hem praten. Je bereikte echter weinig bij 'm. Toen hij hoorde dat ik voor zitter van de Kamér zou worden, waarschuwde hij me tijdens een lunch dat de tijden van Van Walsum en Van der Manderle nimmer zouden terugkeren. Hij heeft ten dele onge lijk gekregen. Er wordt weer in de informele sfeer van gedachten gewis seld. Aan de andere kant zijn die tijden inderdaad niet teruggekomen, want als ik geld nodig had kon ik ernaar fluiten. Ach, het probleem Mentink is toch bijna opgelost? Hij gaat toch weg? Nou ja, in die geest heeft hij zich enkele malen uitgela ten. Hoewel een dergelijke belofte weinig inhou- Niettemin krijgt ook hij langerzamerhand door dat ie in eigen vlees snijdt. Rotterdam loopt leeg en zijn inkomen is gekoppeld aan het inwonertal. Daarom hoop ik da» hij bijdraait. Zo'n argument telt zwaarder dan welk ander. En zo gek is ie nou ook weer niet! Dat de sfeer tussen de Kamer en het gemeentebestuur is verbeterd gebeurde niet zonder slag of stoot. De aanzet was een nieuwjaarsrede die ik in 1978 hield. Daarin zei ik ondermeer dat het een schande was dat burgemeester en wethouders een delegatie van een Braziliaans oplei dingsschip weigerde te ontvangen, terwijl men tevens protesteerde tegen appeltjes uit Chili. Burgemeester Van der Louw is niet kwaad geworden. Maar wethouder Van der Ploeg heeft toen een bijzonder felle brief geschreven. Het heeft ons een maand gekost die te beantwoorden. Gevolg was dat ik bij de eerste ontmoeting met Van der Louw opmerkte: Laten we nu eens stoppen met ruzie maken en bekijken met welke landen we wel willen samenwerken. Want die haven moeten we samen verko pen. Al spoedig bleek bij het gesprek dat In de afgelopen periode hebben we Rotterdam goed verkocht. In Brazi lië bijvoorbeeld, was men bijzonder onder de indruk van de aandacht die de delegatieleden hadden voor alle problemen waarmee het land te kam pen heeft. Een van onze eisen was na melijk praten met vertegenwoordi gers van allerlei politieke stromingen in het land. Je kunt niet met mensen werken als je niet weet hoe moeilijk o o__rhet ze thuis hebben. Van der Louw is Zestienhoven steen des aanstoots talloze malen voor televisie, radio en' s. Ik vond het een gemakkelijk vliegveld. Je kon snel naar Londen. Veel meer wist ik er niet van. Van der Louw stak een veel beter verhaal if. Op dat moment zat ik in doods- krant geïnterviewd. Hij deed dat per fect. Bereidde zich samen tnet Ivo Blom tot diep in de nacht voor. En het sloeg aan. Een plaatselijke jour nalist die al dertig jaar het vak uit nood. Ze verwachten namelijk als oefende vertelde ons dat hij een der voorzitter dingen van je, die je niet hebt. Uiteraard wilde ik niet toege ven dat m'n kennis over deze materie beperkt was, dus antwoordde ik na het betoog van Van der Louw met: Burgemeester lucht dat nou op? Ja, was het oprechte antwoord. Nou gelijke belangstelling nog nooit had meegemaakt. Veelal hadden zulk soort delegatie slechts een doel voor ogen, geld verdienen. Gedurende die BABYSHOP.... 3 Etages babymeubelsshow Aparte showroom voor kinderwagens, U kunt vrijblijvend zonder enige verplichting onze showrooms be zichtigen 5CHIEDAMSEWEG 52 - ROTTERDAM-WEST. Tel. 010-76.28.68. Vrijdagavond koopavond. Rechte en kromme plastic buizen Rioleringsbuizen - regenwaterbuizen polyester golfplaten - electrische buizen p.v.c. golfplaten dakgoten uitsparingsbuizen - hulpstukken KROMMENHOEK*" IJZER- EN KUNSTSTOFFENHANDEL Linschotenstraat 43-21, Rotterdam Tel 010-370933i positieve werking had op de relatie tussen bedrijfsleven/Kamer en het gemeentebestuur. Een ontwikkeling wellicht door wet houder Mentink (verantwoordelijk voor grondbeleid, verkeer en Zestienhoven) als enige binnen het college met lede ogen aanschouwt. In een bijna drie uur durend gesprek met JAAP DEYBEL weet Bart Wilton op vertrouwde humoristische en charmante wijze belangrijke thema's uit te diepen en te ontwijken. Soms is de 68-jarige Rotterdammerfilosofisch Vaak put hij uit een lange reeks belevenissen. Anekdotes van vroeger, iets wat zijn vrouw, die bij conflictsituaties een belang rijke stem had, hem met klem heeft ontraden. Door het personeel destijds ter afscheid de poort uitgedragen. Dezelfde werknemers waarmee hij voor dezelfde poort, met het zweet in de handen, stakingen had „uitgevochten". Een bijzondere man, sterk in het sociaal contact. „Toch iemand met een beperkt denkraampje", geeft hij enkele malen in alle oprechtheid toe. dan hoef ik niets meer te zeggen, repliceerde ik. Vanaf die tijd waren we in staat over Zestienhoven ondanks de meningsverschillen te praten zonder het in de persoonlijke sfeer te trekken. We konden er grapjes over maken. Wel domme grapjes die je zelf begrijpt in de hoop dat de ander ze ook snapt. Immers een grote haven zonder vliegveld, is als van Gend zonder Loos. Je mist het uitstralingseffect, een stuk good will. Je vraagt ook niet aan Amsterdam zijn haven op te heffen en die bij Rotterdam te voegen. Maar de concurrentiestrijd met de hoofdstad moet blijven. Rotterdam is groot geworden omdat het steeds meer wilde bereiken evenals Amsterdam. Kijk naar de verbreding van het Noordzeekanaal. Daar kunnen ze nu met vier bakken varen. Wij zijn bezig over zes bakken. Misschien is dat door het verwijderen van enkele hobbels in de Rijn niet nodig. Binnenkort zal er ongetwijfeld door Amsterdam om geld worden gevraagd voor aanpassing van het kanaal. We moeten echter oppassen voor over dreven chauvinisme. Dat roept weer standen in de rest van het land op. Rotterdam is bekend in de gehele wereld. Delfzijl en Harlingen niet. Het is juist onze taak die mee te laten profiteren. Met één tent maakt je immers geen kermis. 'Bewondering voor Van der Louw' hele reis heb ik een enorme bewonde ring voor Van der Louw gekregen. Bovendien was het college een team. Van der Louw zag Mentink bijvoor beeld niet zitten. Naar buiten heeft hij dat echter nooit laten blijken. Weet je, ik heb tijdens m'n leven tal loze fouten gemaakt. Ook in mijn kamerperiode. Ja, het miljoen van Wilton onder andere. Dat ging fout omdat wij als Hollanders nooit meer willen uitgeven dan (nodig is. De ge bruikers van de haven hebben dat be drag door middel van de verhoogde havengelden, betaald. Leuk is dat na'- tuurlijk niet. Het was ook niet de be doeling. De herkomst van de gift moest anoniem blijven. Ik heb me toen verkeken op de weerstand in de gemeenteraad. Je bent weieens opti mistischer dan verantwoord is. Ook met het spreken namens de kamer. Verrekte moeilijk, hoor. 'Rijnmond is een extra hobbel' Temeer daar je geregeld met verdeel- heid hebt te maken. Of het hier dan een minderheid betreft is onbelang rijk. Dan zei je soms dingen die in te genspraak waren met uitlatingen van kamerleden in een later staduim. Der gelijke situaties heb ik onderschat toen ik destijds nogal impulsief in stemde met het voorzitterschap. Eigenlijk had ik beter bedenktijd kunnen vragen. Aanvankelijk dacht ik, dat wordt toch een ander. Maar die konden ze niet vinden dus moes ten ze noodgedwongen met mij ge noegen nemen. Van m'n taak had ik op dat moment geen flauwe notie. Natuurlijk was ik achttien jaar voorzitter van Beneden Maas geweest. Iedere vergelijking daarmee loopt eigenlijk mank. Het is net zo'n groot verschil als juffrouw van de Retirade zijn of Hilton onder je beheer hebben. Terug kon ik iiiet meer. Pas op het moment dat een journalist me vroeg of ik iets dacht te kunnen veranderen, ben ik over die taak gaan nadenken. Achteraf gezien was het vervullen van de functie niet gemakkelijk maar wel leuk. Moeilijke dingen zijn vaak span nender. Er is ook wat bereikt. De contacten met de gemeenten en Rijn mond zijn verbeterd. Men pleegt ten minste overleg. Hoewel Rijnmond ge regeld, volgens mij, met opzet rap porten te lartg vasthoudt. Zodat het voor ons bijzonder moeilijk wordt ge degen commentaar te geven. Net als de manier waarop het besluit Zestien hoven te sluiten plaatsvond triest is. Maar ja, Oele kan het ook niet alleen hé. Momenteel is Rijnmond niet meer dan een extra hobbel die je dient te nemen. Het zou bijzonder snel een provincie moeten worden. Het verwijt dat binnen de Kamer Rotterdam teveel aandacht krijgt vindt ik niet terecht. Alleen de ande ren zijn veelal moeilijk mee te krij gen. Het contact met Beneden Maas is mede dankzij mijn goede relatie met ondermeer de burgemeesters van Vlaardingen, Schiedam en Maassluis versoepeld. Toch blijven het in feite twee verschillende kamers. De rol die de Kamer in de toekomst moet gaan bekleden is bij de gemeen tebesturen, Rijnmond en Provinciale Staten de totale problematiek van het bedrijfsleven, dus van werkne mers en werkgevers aan te kaarten en oplossingen aan te dragen, los van de politiek. Geen strijdorganisaties, maar ook geen club waar werkgevers het voor het zeggen hebben. Een der gelijke situatie zou ideaal zijn. En als men dan vindt dat zoiets het beste bereikt kan worden met een verhou ding een derde werknemers en twee derde werkgevers heb ik daar geen bezwaar tegen. Open staan voor alles dat doet in toenemende mate het ge meentebestuur. Een goede ontwikke ling want situaties kunnen met de dag veranderen. In Amerika bijvoor beeld zijn de kleine bedrijven heront dekt. Ze blijken een belangrijke func tie te hebben. Natuurlijk zijn multi nationals, buiten de nadelen als de grote invloed waarover ze beschik ken, eveneens onmisbaar. Ze hebben een enorme technische know-how. Die techniek is nu ook binnen bereik van de kleine bedrijven gekomen.. Een computer bijvoorbeeld. Iets waar vroeger niet aan gedacht werd, want je gebruikt geen stoomhamer om een noot te kraken mits het gecombineerd gebeurd.,De vooruitzichten zijn goed. Er vinflen besprekingen plaats met bankinstel lingen. Ook de overheden hebben een open oor. Je moet wel met een goed onderbouwd verhaal komen. Zodat ze financieel geen buil kunnen val len. Het overheidsapparaat is zo slecht nog niet. Het is weieens te log. Dat komt omdat net zoals bij de werf er mensen bij betrokken zijn die niet dezelfde ideeën hebben, hetgeen tijd kost. Slechts Rijkswaterstaat kan' zich werkelijk van alles veroorloven, met alle gevolgen vandien. Niettemin ben ik over het algemeen optimis tisch gestemd. Men komt er langza merhand achter dat het ,to be or not to be' Nederland is. Rotterdam speelt daarbij een belangrijke rol. De actieve rol voor ir. Bart Wilton is uitgespeeld. Hij heeft het dringende advies gekregen het kalmer aan te doen. Tijd voor zichzelf die hij voor namelijk zal benutten met wandelen, luisteren naar muziek, en lezen. Een nieuwe ervaring voor hem. Wilton: „Das Kapital heb ik onlangs van een vriendje van de club ontvangen. Daar kun je nog iets van leren" was zijn commentaar. XXL panty- Met een per- fekte pasvorm en ruim tussen stuk. 20 der nier. Maat 44 t/m 52. In mid den grijs, ca mel, charmbei of misty. Van 3,95 voor grandiose sortering van tientallen ver schillende groepen vanaf 14,95 tot 4.300,-. Uitgevoerd in hardrubber, gips, houtvezel, kunsthars en hout- snijwerk. Bijpassende stallen, grotten- papier en mos zijn apart verkrijgbaar. Voor gezinnen met kleine kinderen: onbreekbare, 20 delige groepen in mooie kleuren uitgevoerd vanaf 44,50. Loco-burgemeester Van der Ploeg spelt ir. Bart Wilton de ver sierselen op behorende bij de Ko ninklijke onderscheiding Officier in de Orde van de Nederlandse Leeuw". ROTTERDAM - Een zichtbaar ontroerde ir. Bart Wilton heeft dinsdag jongstleden uit handen van loco-burgemeester Van der Ploeg een hoge Koninklijke onder scheiding ontvangen. Het behaag de de Koningin om de ridder tot officier in de Orde van de Neder landse Leeuw te benoemen. Een geste voor een man die zijn haven zal missen. De versierselen werden hem opge speld ter gelegenheid van zijn gé- dwongen afscheid - om gezond heidsredenen - als voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rotterdam en de Be neden Maas. Wilton heeft halver wege de zittingsperiode de hamer moeten overdragen, behalve de hoge Koninklijke on derscheiding kreeg de scheidende voorzitter uit handen van waar nemend voorzitter Biersma ook de zilveren ere-penning van de Ka mer. De inscriptie bevatte de woor den waarmee Bart Wilton treffend is weergegeven: „Bindende kracht". Ook de twee aftredende vice-voor- zitters van de Kamer van Koop handel ontvingen deze penning. A. Bosnak, groot kenner van export en haven, en A.J. Fibbe, die op zijn door mevrouw Fibbe in ont vangst genomen penning, de woor den „Rotterdam en de Kamer: in zijn hart besloten" kreeg gegrift. Leuke verrassing- Degelijke kassetterekorder voor opname en weergave. Speelt op lichthet of batterij en. LED opname-indikator, au tomatische bandstop, inge bouwde mikrofoon en Din aansluiting voor externe ap paratuur. Kompleet met licht- netsnoer en 1 jaar garantie. Adviesprijs 129, Bij ons Kunsthandel I. Jutte afd. religieuze kunst Pannekoekstraat 49/51 Rotterdam-C. - 010-139759. ZATERDAG 5 DECEMBER voor iedere Klant een "zolang de voorraad strekt. Kom dus tijdig!! Selfservicestations G.J. CHRISTIAANSE 's Gravendij'kwal 175 bij de Maastunnel V

De Havenloods | 1981 | | pagina 3