Hondeviees 'Dierwaardigbestaan Konijnen en varkens op operatietafel §r~^\ jiSHVHöWW IFAW protesteert tegen gruweldaden termeulen natuurlijk A ter meulen natuurlijk Hondjes fokken voor dierproeven centrale verwarming termeulen natuurlijk 20 tot 50% korting ROTTERDAM - In de grote dagbladen van vorig jaar no vember stond een advertentie van het IFAW (International Fund for Animal Welfare) die veel stof deed opwaaien onder het lezerspubliek. Het was een oproep tot beëindiging van de handel in honden als consump tiewaar zoals die in Aziatische landen voorkomt. Ter verduide lijking was er een foto bij gpplaatst van een op de grond liggende hond, met de voor poten vastgebonden op de rug en gemuilkorfd met een conser- venblikje. Het IFAW, in Nederland nog vrij onbekend, stelt zich ten doel te waken over het welzijn van de dieren op aarde. Mevr. J.M. Tak is ver tegenwoordigster van de organisatie in Nederland. In haar kantoor/wo ning te Berkel en Rodenrijs praat zij over de manier waarop het IFAW ontstaan is en waarom er op deze manier actie gevoerd wordt. „Zeventien jaar geleden nodigde de Canadese regering leden van de Dierenbescherming uit om een kijkje te komen nemen bij de zeehonden- Herenondergoed... in groen of geel. Maten 4 t/m 7( Nu nóg voordeliger, van 5,95 voor^— Opkopen. Sloopobjecten. J Schadepartijen. Fabrieksinventarissen. i RvS soorten. V Non-ferro metalen. Voor schroot naar Krommenhoek. KROMMENHOEK" vitrage... irii een stijlvol fantasiedessin. Van 100% polyester kwaliteit. In hagelwit. 150 cm hoog. Per meter van 5,50 voor 215 cm hoog van 7,50 voor 5,75 mms jacht. De genodigden zouden zich er dan ter plekke van kunnen over tuigen dat de zeehondenbaby's op een „nette" manier werden afge maakt. Na het uitgestippelde tochtje langs de jachtvelden, was het geweten van de meeste deelnemers inderdaad gesust. Brian Davies echter, die zelf op onderzoek was uitgegaan, deed schokkende ontdekkingen. Vastbe sloten om echt iets te gaan doen aan de bestaande situaties stapte hij uit de Dierenbescherming en richtte met een handvol gelijkgestemden het IFAW op". Wat is de werkwijze van het Fund en hoe is het met de effecten van die manier van verwer ken gesteld? Zeehonden Mevrouw Tak: „In eerste instantie zijn we begonnen grote publiciteit te geven aan de gruweldaden van de zeehondenjacht. Doordat de media moegeschreven zijn over dit onder werp en er van die kant dus bijna geen aandacht meer aan werd be- steeds, hebben we onze manier van werken moeten veranderen. De laatste drie jaar kopen we krante ruimte met advertenties. Uit de reacties van het publiek blijkt dat er nog altijd een grote belangstelling is voor ons werk. In Canada, de VS, Australië en Europa hebben we nu ongeveer 400.000 leden. De Neder landse afdeling werd in 1970 op poten gezet door mevrouw A. Hoefer". Hoe komt het IFAW aan het geld voor acties? Mevrouw Tak: „Wij bedruipen onszelf volledig. Wij wor den bijvoorbeeld ook niet door het bedrijfsleven gesteund zoals het Wereld Natuurfonds. Allereerst krij gen we natuurlijk geld van donateurs (in Nederland 20.000) die tegen een minimumbijdrage van f 20.- nieuws brieven ontvangen. Een tweede ma nier waarop het IFAW aan geld komt, is de verkoop van posters, buttons en t-shirts. Alle medewerkers zijn vrijwilligers. Het geld dat bij het IFAW binnenkomt wordt uitge geven aan onderzoekingsreizen, acties die er voor moeten zorgen dat er anti-wreedheidswetten worden inge voerd en ten derde aan artsen die ingehuurd worden om zich het lot van de honden ter plaatse aan te trekken". Hondeviees Waarom komt het IFAW juist in actie nu het om honden gaat? Mevrouw Tak: „Niet juist omdat het om „onze beste vriend" gaat, de actie is be- Inderdaad wordt niet alleen aandacht gegeven aan (zee-)hondjes. Ook min der „aaibare" diersoorten kunnen rekenen op hulp van de organisatie De poten op de rug gebonden en met een ijzerdraad om de bek wacht de hond op een koper. doeld tegen mishandeling van welk Zo'n 1000 honden worden per week voor veel geld verkocht. Tegen dier dan ook. Men moet niet vergeten dat hondevlees een luxe lekkernij is waarvoor op de Filippijnen f 30.- tot f 40.- wordt betaald, het gemiddelde weekloon van een Filippijn. Boven dien is. de werkwijze van de honden handelaren werkelijk schandalig. van de omringende eilanden vervoerd naar Luzan. De dieren worden door de opkopers met geweld in nauwe kooien gedreven en daarna naar illegale slachthuizen vervoerd. Nadat ze met een mes zijn doodgestoken of onthoofd, worden ze geroosterd en dergelijke grove mishandelingen komt het IFAW in verzet. Het resultaat van onze akties is dat de ambassadeur van de Filippijnen in Washington, verklaard heeft dat zijn regering iets aan de handel in honden gaat doen". Eén van de projecten waarmee men onlangs succes heeft gehad is de operatie ijsbeer, waarbij een groep ijsberen die zich te dicht bij een dorp bevond per vliegtuig naar een andere streek werd vervoerd. Of de strijd tegen de honden- handel/slavernij op de Filippijnen ook daadwerkelijk verbetering zal brengen voor de viervoeters, moet de tijd leren. Wie geihteresseerd is in het werk van deze internationale organi satie kan zich op de hoogte houden via de nieuwsbrieven die men tegen het minimum donatie-bedrag regel matig krijgt toegezonden. ROTTERDAM - Het nieuwe Honden- en Kattenbesluit is, na jarenlange studie, eindelijk op 1 januari 1982 van kracht gewor den. In het Staatsblad van 29 december vorig jaar staat nauw keurig omschreven hoe men in Nederland voortaan dient om te gaan met onze twee miljoen honden en een nog groter aantal katten. Herhaaldelijk heeft de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Die ren er bij het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en bij het Ministerie voor Volksge zondheid op aangedrongen dat wette lijke stappen ondernomen moesten worden om het welzijn van onze trouwe viervoeter te verbeteren. Het reeds bestaande honden- en kat tenbesluit gaf wel wettelijke richtlij nen voor de handel, asiels en pen sions wat betrefthuisvesting, verzor ging, inenting en dergelijke aan, maar een aanpassing van de wet was bitter hard nodig omdat in de praktijk op grote schaal werd geknoeid met ent- bewijzen en bewijzen van herkomst. In de nieuwe wet is het verplicht ge steld honden en katten uitsluitend te verhandelen als de dieren zijn voorzien van een duidelijke tatouage. Asiels en pensions mogen alleen die ren opnemen en verzorgen als zij te vens in het bezit zijn van een aan de tatouage gekoppeld „dierenpas- poort" waarin de bewijzen van en ting tegen hondeziekte, katteziekte, hondsdolheid en andere vereiste cer tificaten zijn opgenomen. Op die ma nier kan men de hond tenminste in dividueel herkennen, want alle zwar te poedels bijvoorbeeld zijn op een foto gelijk! In de praktijk zal blijken of de uit gevaardigde maatregelen met het doel honden en katten een „dierwaardi- ger" bestaan te garanderen afdoend zijn om dierenleed uit te bannen. Algemeen bekend is dat handelaren in honden reeds lang voor de inwer kingtreding van de nieuwe wet, met steun van illigal'e hondenfokkers zijn uitgeweken naar o.a. België om daar hun ontoelaatbare handelspraktijken onbelemmerd voort te zetten. Wa gonladingen jonge hondjes worden over de grens gesmokkeld. De dieren komen meestal terecht op de ook bij ons zo populaire zondagsmarkt in Antwerpen. Voor een zacht prijsje gaan de hondjes terug naar Neder land. Helaas ie het aanbod op de dierenmarkt in Antwerpen vele malen groter dan de vraag naar huisdieren. De handelaren speculeren er dan ook op een grote voorraad dieren over te houden. Deze hondjes gaan immers voor veel hogere prijzen naar inkopers van laboratoria uit geheel Europa! De marktactiviteiten zijn nog maar net afgelopen of de jonge hondjes gaan met vrachten tegelijk op weg naar biotechnische, chemische-, of cosmetische laboratoria waar de dieren een angstige en pijnlijke toekomst te gemoet gaan. Het Nieuwe Honden- en Kattenbe sluit zal maar moeilijk een eind kun nen maken aan deze vorm van die renmishandeling. Maai het is tenmin ste een eerste stap om dierenleed uit te bannen. Een tweede stap op weg naar een beter dierenleven wordt ge zet als in 1983 de Wet op Dierproe ven van kracht wordt. Want al roepen wij ach en wee bij het zien van gru welijke advertenties in dag- en week bladen, waarin bloedige hondenslach tingen in andere delen van de wereld aan de kaak worden gesteld, ook in eigen land vinden tienduizenden die ren jaarlijks een beestachtige dood in laboratoria. De Erasmus Universiteit in Rotter dam, waar de medische faculteit per kwartaal een slordige 7.000 muizen en 5.000 ratten „verbruikt" in haar laboratoria, kreeg van de overheid in middels al een dierenarts toegewezen die belast is met het inspecteren van de dieren en het op de voet volgen van met name dierproeven op zoge naamde „hogere" dieren. De medische faculteit, één van de vijf faculteiten van de universiteit, be schikt over een eigen proefdierenbe- drijf. Dierenarts H. de Vries, hoofd van het centraal proefdierenbedrijf van de faculteit, levert per jaar tien duizenden muizen, ratten, konijnen, varkens, schapen, honden en apen aan de vele medische laboratoria in de toren naast het Academische Zie kenhuis Djjkzigt. Wetenschappelijke onderzoekingen o.a. ten behoeven van Dijkzigt vinden plaats op levende, dode en geslachte dieren. In het buitenverblijf van het proefdierenbedrijf in Prinsenbeek houdt dierenarts De Vries samen met inspecteur-dierenarts W. van Dijk tevens toezicht op het verzorgen en proef-klaar maken van o.a. honden die levertransplantaties ondergaan of op de schapen die zijn aangewezen voor proeven naar het verschijnsel van hoge bloeddruk bij zwangere vrouwen. De heer De Vries en zijn uit 25-per- sonen bestaande team fokken en verzorgen de dieren zelf en alle die ren die naar de laboratoria gaan, staan geregistreerd. Door deze admi nistratie en van iedere zending mui zen, ratten of konijnen weet het proefdieren bedrijf, waarvoor de die ren gebruikt worden. De beide dierenartsen zijn ervan overtuigd dat proefdieren ook in de toekomst no dig zijn, maar zij denken tevens dat het gebruik van dieren voor weten schappelijk onderzoek verder zal afnemen. Momenteel bedienen de onderzoekers zich steeds meer van delen van een proefdier. Een muis kan met deze werkwijze op verschil lende laboratoria worden gebruikt, waardoor het aantal proefdieren afneemt. Een ontwikkeling die pas de laatste jaren in opkomst is en met name in de medische faculteit van de Erasmus-universiteit op grote schaal wordt toegepast. Blijkt dat er ondanks de medewer king van de heren wetenschappers toch ontoelaatbare handelingen met dieren voorkomen dan heeft dieren arts Van Dijk de bevoegdheid de geconstateerde overtredingen te rapporteren bij de bevoegde instan ties. Op die manier wordt er lang zaam maar zeter gewerkt aan een betere regeling voor proefdieren. Om met eigen ogen waar te nemen hoe ftet bij een dierproef toegaat bezocht De Havenloods een laborato rium in de medische faculteit. ROTTERDAM - Door de be wegwijzering in de hoogbouw van de medische faculteit te vol gen komt men aan de hand van borden met medische termen via hallen, gangen, roltrappen en liften uiteindelijk op de ver diepingen waar de laboratoria zijn ondergebracht. Een plaats Kompleet gemonteerde installaties va-3250.- Bouwpakketten va2255? Energiezuinige C.V. ketels. HR-ketels en economisers (met 250r subsidie) IBij ketelvervanging 250.- terug voor uw ouae ketel I Ook voor onderhoud, storingen, 1 reparaties aan C.V Dag en Nacht B CEVERBO NEDER Anna Paulownastr.1; Zwijndrecht, Tel.C waar per jaar tienduizenden proefdieren worden gebruikt. Zeals in elk ziekenhuis of universi teitsgebouw zijn ook in deze weten schapstoren de gangen grijs, lang en schoon. Ontelbare deuren, voorzien van bordjes die de bezoeker de in druk geven zich te bevinden in een gebouw waar men zich uitsluitend met onbekende materie bezighoudt, zijn allemaal gesloten. Het luchtverversingssysteem zorgt' voor een reukloos, vochtig klimaat. Medewerkers die gehaast over de gan gen lopen zijn gekleed in groene dok tersuniformen. Het geheel maakt niet de indruk dat er een konijn vrolijk door de gangen hi ppelt of een var ken tevreden in zijn hok staat te knorren. Dokter Faithful komt joviaal in het groen uit zijn werkkamer er gaat de bezoeker voor naar het dierenverblijf op de afdeling. Verbaasd werRen wij een blik op de grote baal konijnen- voedsel. In keurige hekken zitten een aantal spierwitte konijnen wezenloos voor zich uit te staren. Het bezorgt de argeloze besoeker kippevel te zier dat al deze fraaie dieren een electro- nisch schedeltje hebben. Talloze draadjes, electroriscbe orderdeeltjes bengelen als het ware voor de ogen van de konijnen. Dokter Faithful legt uit dat deze konijnen zijn onderwor pen aan proeven, waarmee hij wil aantonen dat het mogelijk is patiën ten te vrijwaren van onhoudbare pijn. Samen met professor Eerdman on derzoekt de anathesist de technieken van het verdoven van bepaalde centra in de hersenen, waardoor pijnprikkels niet meer worden waargenomen. Pijnbestrijding is zeker bij kankerpa tiënten van het grootste belang en de ze toegetakelde konijnen helpen de wetenschappers de pijnbestrijding bij mensen onder de knie te krijgen. De konijnen worden zorgvuldig ver doofd en op de kleine operatietafel uitgestrekt. Beide artsen bereiden zich voor op het experiment. Via de tanden van het dier onderzoeken de specialisten en voorzien ze van mi croscopisch kleine meetinstrumen ten. Het experiment slaagt en het ko nijn zit na erige tijd vreedzaam in zijn hok achter een verse bak voer. Dood Nog dagenlang volgen de medewer kers van dit laboratorium de gedra gingen van de konijnen en worden de uieren onderworpen 'an talloze me tingen. Daarna wordt het konijn be vrijd van zijn electronica en zal het worden afgemaakt. De beide wetenschappers buigen zich over de opgestelde apparatuur en no teren alle gegevens. Inmiddels is er een hok op de etage gearriveerd waar in een varken is opgesloten. Het dier zal worden gebruikt voor een andere medische proef die eveneens is be doeld een bijdrage te leveren tot het kankeronderzoek. De beide experi menten worden mogelijk gemaakt dankzij de financiële steun van het Koningin Wilhelmina Fonds. Het varken wordt door de laborato rium-assistenten vakkundig verdoofd en net als bij een 'menselijke' opera tie voorbereid op de tafel. Zakelijk, efficiënt en doortastend wordt het dier onderzocht. Het experiment kan alleen dan slagen als het varken een optimale gezondheid geniet. De dok toren koppelen het varken aan inge wikkelde apparaten en via een snede in oksels en liezen brengen zij talloze buisjes en slangetjes aan'in het lichaam van het varken. Het gaat er om te me ten hoe hoog de lichaamstempera tuur van het proefdier kan worden opgevoerd met warmteisolatie. ties van het varken te meten. Zodra de lichaamstemperatuur van het dier ver boven normaal is gestegen. Het blijkt dat de eiwitten in het lichaam bü oververhitting onwerkbaar wor den waardoor de dood intreedt. Tot hoever men met termische beharide- ling kan gaan bij kankerpatiënten moet uitvoerig worden onderzocht en vergt jarenlange studie. Er zullen nog heel wat varkens nodig zijn om dokter Faithful in de gele genheid te stellen zjjn belangrijk me disch werk af te ronden. Waarom Als de bezoeker vraagt of het moge lijk is ook in de andere laboratoria een kijkje te nemen blijkt alleen deze afdeling op de hoogte te zijn van onze kemst. De andere laboratoria blijven voor ons gesloten. Eenmaal buiten via het doolhof van gangen en trappen stelt de bezoeker zich onbe wust de vraag: Waarom? Als alle dierproeven op een wijze plaats vinden als de twee die zijn bijge woond valt er niets te 'verbergen*. Men zou zich kunnen gaan afvragen of deze twee vakkundig uitgevoerde diervriendelijke en bovendien zeer nuttige experimenten representatief zjjn voor die andere tienduizenden. 100% katoen... Zeer fijne overhemden in mini ruitdessins. Perfekt gemaakt en prima pasvorm. In bleu, beige of groen. ES-S-M-Mi-L- XL. Maar liefst 17 gulden afge prijsd, van 26,95 voor Gaarne maken wij u attent op onze uitverkoop met sterk verlaagde prijzen. Uiteraard gelden deze kortingen niet op onze thans in ruime mate aanwe zige Voorjaars- en Zomerkollektie 1982. maison AA w mode westerveld de absolute top in damesmode MAURITSWEG 51 TEL. 010-13.83.51 ROTTERDAM

De Havenloods | 1982 | | pagina 5