«KRANT Alle 'zuilen' zijn vertegenwoordigd Twee jaren experimenteren met gezamenlijke presentatie Middenschool kent geen scheidingen Zuilengalerij ziet streven beloond Scholenmarkt Oude Westen M.E.A.O. OPEN DAGEN Werkgroep opgericht w^ifW UITGAVE VAN DE HAVENLOODSEN HETZUIDEN r"np, 54242s j 28 JANUARI 1982 DE Werkgroep extra opvang anderstaligen, onderdeel van het stimuleringsprojekt Lager onderwijs Oude Westen, heeft dit jaar een uitgebreid programma opgesteld om de doorstroming van leerlingen van de lagere school naar het voortgezet onderwijs en ook de doorstroming in dat voortgezet onderwijs zelf, zo voorspoedig mogelijk te laten verlopen. Op dc drie lagere scholen, die het ou de Westen telt, te weten: de openba re Dirk van der Waayschool, de rooms-katholieke Augustinusschool en de protestant-christelijke van Asch van Wykschool is maandag 11 januari jongstleden een projekt gestart voor de zesdeklassers, dat twee weken duurde en waarvan het centrale thema was: de school- en beroeps keuze. Bijgestaan door mensen van Musische Vorming heeft men het beroep on der de loupe genomen met vragen zoals: Wat is een beroep? Welke be roepen ken je en wat zou je zelf wil len worden? (het droomberoep, rol- doorbrekendeberoepen) en door het maken van tekeningen, opstellen, beweging, expressie, vraaggesprek ken thuis en in de omgeving over ambachten en beroepen. Zodoende heeft men getracht de leerlingen en hun ouders van een goede schoolkeu ze te overtuigen. Er is een diaserie voor de ouders ver toond, waarbij zij steeds per nationa liteit uitgenodigd werden, zodat voor iedere groep ouders door middel van een tolk, de diaserie over het Neder landse onderwijssysteem verduide lijkt werd. Oud-leerlingen hebben hun ervaringen, opgedaan op het voortgezet onderwijs verteld via be weging en drama. De afsluiting van het projekt op vrijdag 22 januari jongstleden vond plaats in de „Dub belde Palmboom", waar men met een expositie over beroepen en ambach ten in Nederland en in het thuisland, prima aansloot bij het thema van het projekt. Buitenlandse leerkrachten, verbonden aan de drie lagere scholen, deden daarbij dienst als tolk. Prima gelukt Annie van der Meer, werkzaam bij de Werkgroep extra opvang Anderstali gen als lo-vo medewerkster (doorstro ming Lager Onderwijs- Voortgezet Onderwijs) is naast dit scholenpro- jekt ook druk doende geweest met ''et organiseren van een scholen- arkt in het Oude Westen. „Geluk kig heb ik veel medewerking gekre gen van de betreffende scholen. Daar door is dat lo-vo overleg ook zo pri ma gelukt. Men ziet duidelijk het be lang van samenwerking in." en Vervoerschool, de Vakschool voor Bakkerij- en hotelpersoneel, de Gra fische school en enkele scholen voor lager beroepsonderwijs, zich ook op de markt zullen presenteren. Het hoeft geen betoog, dat in het Ou- Spelvorm de Westen een groot deel van de lage- reschoolverlaters bestaat uit bui tenlandse kinderen. Daarom zijn de meeste scholen voor voortgezet on derwijs in en rondom deze wijk voorzien van een Internationale schakelklas. Er hebben zich nu zoveel scholen van voortgezet onderwijs bij het lo-vo overleg aangemeld dat alle „zuilen" vertegenwoordigd zijn. De scholenmarkt belooft dus ex tra gevarieerd te worden. Mede omdat een hovenierschool, de Haven- De scholenmarkt zal gehouden wor den in gebouw Odeon op 1 februari aanstaande. Overdag zullen de 6c klassen van de drie lagere scholen van het Oude Westen en enige internatio nale schakelklassen de markt bezoe ken. De rondgang over de markt zal voor hen in spelvorm geschieden, 's Avonds zal de scholenmarkt be zocht kunnen worden door hun ou ders - ze mogen zelf uiteraard weer meekomen - en schoolverlaters en hun ouders uit omringende wijken. Buitenlandse medewerkers van de Werkgroep Anderstaligen zullen aanwezig zijn voor het geval zich taalmoeilijkheden voordoen. Annie van der Meer: „Het is niet de bedoeling dat reclame voor de ei gen school gemaakt wordt. Wij ver wachten van de zich presenterende scholen een eerlijke, objectieve voorlichting." Behalve via het reeds genoemde projekt beroepskeuze en de scho lenmarkt worden de lagereschool- verlaters ook door de club- en buurt huizen in het Oude Westen voorbe reid Op het voortgezet onderwijs. Er zal in de periode vóór de grote va kantie een quiz en - misschien - een musical met de 6e klassers ge speeld worden. Tevens zullen, in de maand mei, de kinderen in de taaldrukwerkplaats een eigen af fiche en herinneringsboekje druk ken. Op de affiche kunnen ze zelf hun emoties rond de verandering van school uitdrukken. In het herinne ringsboekje zullen ze een portret van hun klas en klasgenootjes afdruk ken. Door deze en andere aktiviteiten probeert men in het Oude Westen de grote problemen in het onderwijs voor anderstaligen te lijf te gaan. vrijdag 29 januari 19.00 - 21.30 uur zaterdag 30 januari 10.00-12.30 uur GEMEENTELIJKE SCHOOL VOOR M.E.A.0. "DE LIJNBAAN" Baanweg 15-17 (Overschie) Rotterdam. ONGEVEER een jaar geleden, om precies te zijn: 19 januari 1981, werd in het Oude Westen de Middenschoolvereniging Rotterdam opgericht. Doel is een dergelijke school te starten in het Oude Westen. Voorzitter van de werkgroep is Theo van Wieringen, werkzaam in de Onderwijswinkel. Groot nieuws is nog niet te melden over deze nieuwe vereniging, maar in maart zal een vergadering gehouden worden voor alle belangstellenden. Men wordt van de gang van zaken op de hoogte gehouden via de Onder wijswinkel. Van een andere Midden schoolvereniging - in Amsterdam - heeft men een manifest gekregen. Over dit manifest zijn al verschillende vergaderingen gehouden, want hele maal naar de zin van de Rotterdamse vereniging is het nog niet. Enkele punten uit dit manifest, met de eisen' waaraan een middenschool moet vol doen, zijn: Het dient een school te zijn voor alle kinderen die de basisschool verlaten. Een school zonder voorbarige selec tie en overbodige scheidingen, de leerlingen blijven de eerste drie jaar zoveel mogelijk bij elkaa.. Geen zit tenblijven, geen verschil tussen theo rie en praktijk, dezelfde vakken voor jongens en meisjes. Een school met nieuwe aanpak, waar de kinderen zonder tegenzin naar toe gaan. Een onderzoekschool, een werkschool, geen huiswerk, goede sportvoorzieningen, geen massa- schooL En een school die verankerd is in de buurt en rekening houdt met de woon- en leefproblemen van ouders en kinderen. Het Oude Westen, de Rotterdamse wijk waar de Middenschool een uit komst zou zijn, wacht af en let op de dingen die komen gaan. Inlichtingen over de Middenschoolvereniging Rot terdam bij de Onderwijswinkel, Gaf feldwarsstraat 14b, Rotterdam. Tele foon: 365864. Stond vorig jaar in onze Scholenkrant de leerling centraal, ditmaal hebben wij een groot aantal instellingen onder de loep genomen. Verslaggeefster Wil Baghuis, zelf studerend voor een middelbare onderwijsacte, zwierf dodr Rotterdam en omstreken om de onderwerpen voor deze krant te verza melen. Twee willen we niet overmeld laten: de integratie van bui tenlandse schoolkinderen en het onderwijs voor volwasse nen. „Fenomenen" waarmee het stelsel sinds korte tijd te maken heeft. Verder ook ruime aandacht voor het lager- en middelbaar beroepsonderwijs, dat gelukkig met het plaatsen van zijn leerlingen in deze maatschappij nog weinig proble men kent. I Inschrijving cursisten voor het officiële N.S.F.-diploma, Sportmassage c.q. verzorging aan de NEDERLANDSE I VAKSCHOOL VOOR SPORTMASSAGE Mathenesserlaan 401, Rotterdam Erkende opleiding van het Nederlands genootschap voor sportmassage N.S.F. Aangesloten bij de ver eniging van opleidings instituten voor sport- in Nederland. De Dirk van de Waag School aan de Schietbaanstraat, de Rotterdamse wijk het Oude Westen, Een voorbeeld van een \tiddenschool? 'J i 1 -L I; Voor het zevende achtereenvolgende jaar. brengt De Haven loods/Het Zuiden zijn scholenkrant uit. Foto's: D. Hogerwerf jr. Lay-out: Paul Lange Eindredactie: Willem Schothorst Deze uitgave staat mede in het teken van een experiment met een presentatie die van toepassing is op leerlingen die de basisschool gaan verlaten. Waarschijnlijk komt er één tijdschrift waaruit de ouders in formatie kunnen halen over de vorm van onderwijs die het meest geschikt is voor hun zoon of dochter. Dit Rotterdam se initiatief moet de komende twee jaar landelijk gestalte krijgen. Daarna wordt bekeken of voor immer op dergelijke wijze naar buiten getreden zal worden. wn Baghuis ANK Frummel, voorzitter van de Zuilengalerij, is blij. Dit schooljaar zal namelijk voor de laatste maal geadverteerd worden voor werving van leerlingen door scholen voor het Voortgezet onderwijs. Volgend jaar geen uit de hand lopende wervingsakties meer of dure advertentiekosten. Het touwtrekken om de leerling zal in de toekomst eleganter, geruislozer en, niet te vergeten, goedkoper verlopen. De Zuilengalerij, een werkcommissie van de Raad van Overleg voor het Onderwijs, is enkele jaren geleden ontstaan uit particulier initiatief. Doordat toen het aantal kleuter- en lagere schoolverlaters ging teruglo pen, ontbrandde de strijd om de leer ling. Lagere scholen en scholen voor Voortgezet onderwijs trachtten met steeds driestere wervingsakties leer lingen voor zich te winnen. Ouders werden overstroomd met een grote hoeveelheid informatie, schone be loften werden gedaan, die weinig meer met het onderwijs te maken hadden. Het eerste succes boekte de Zuilenga lerij twee jaar geleden, toen in geza menlijk overleg met kleuter- en lager- onderwijs van alle „zuilen", besloten werd, niet meer te adverteren, maar aan ouders van kleuters en zesjarigen een informatieboekje te zenden, waarin iedere school iets over de eigen identiteit kon vertellen. Na jaren van onderhandelen met de mensen van de Zuilengalerij, heeft men ook by het Voortgezet onder wijs ingezien, dat het naar buiten treden via gezamenlijke presentatie in de vorm van een „magazine" waar schijnlijk effectiever en zeker goed koper zal zijn, dan de huidige vorm van presenteren. Direct Ank Prummel: „Wy zyn van mening dat gelden, bestemd voor het onder wijs, zoveel mogelijk voor het onder wijs gebruikt moeten worden. Het geld dat nu aan advertenties uitgege ven wordt, zou beter besteed zijn aan zaken die direct het onderwijs ten goede komen, zoals onder andere, onderhoud van gebouwen, integratie kleuter/lager onderwijs, faciliteiten voor culturele minderheden". Dit jaar zullen twee weken voor de periode van aanmelding, die voor alle scholen op vrijdag 12 februari aan staande begint, in enkele Rotterdam se dag- en weekbladen nog wervings advertenties van het Voortgezet On derwijs verschijnen. Een andere manier om leerlingen en hun ouders tot de juiste schoolkeuze te brengen, zijn de scholenmarkten, „open dagen", voorlichtingsavonden, het blad „Kies" uitgegeven door het Ministerie van Onderwijs, „Pas op de helft" van de Gemeente Rotterdam en de schoolkeuzemappen. Scholenmarkten, die in enkele Rot terdamse wijken georganiseerd worden en waarvan er by het uitko men van deze Scholenkrant al drie gehouden zullen zijn, zodat nog één scholenmarkt bezocht kan worden en wel die in het Oude Westen op 1 fe bruari aanstaande in gebouw Odeon. (Meer over deze markt elders in de Scholenkrant). Voor „open dagen" ouderavonden en dergelijke zal niet meer geadverteerd worden. Volgend schooljaar zullen waarschijn lijk meer scholenmarkten georgani seerd worden. Alle „zuilen"; het openbare-, Rooms Katholieke-, Pro testant Christelijke- en Algemeen Bij zonder onderwijs, zullen hieraan hun medewerking verlenen. Wat betreft de gezamenlijke presentatie zijn alle richtingen overeengekomen om dit als experiment te proberen voor een periode van twee jaar. Ook het Voortgezet Buitengewoon onderwijs zal hierin opgenomen worden. Ongetwijfeld zal zeker in het eerste jaar sprake zijn van schoonheids foutjes. De mensen van de Zuilen galerij zijn echter van mening, dat dit het risico van het proberen waard is. Teksten: Wil Baghuis

De Havenloods | 1982 | | pagina 15