'Op de scholen van nu wordt samenleving 2000 gebakken Altijd vraag naar Horeca- vakmensen 1 Den Dunnen en het multiculturele: Uniek experimenteel spreidingsbeleid I Steeds meer meisjes naar vakschool SCHOLENKRAMT fTI :sr 'Vliegende Brigade opgeheven' I *Een klas met Turkse leerlingen op de „Wilgenstam N Schiebroek is in februari '81 een experimenteel projekt van start gegaan, dat het spreidingsbeleid buitenlanders van de Gemeente Rotterdam betreft. De projektgroep bestaat uit de Vinger in pap drie woningbouwverenigingen: Voor het Huisgezin, de Combinatie en Patromonium Woningstichting, alle hoofden van de Schiebroekse basisscholen, de Schooladvies Dienst, een vertegenwoordiger van de Interkerkelijke werkgroep, de Stichting hulp buitenlandse werknemers, iemand van de Wijkraad en een Gemeentelijke onderwijsinspecteur. ,Er v Doel van deze samenwerking is: het evenredig verdelen van buitenlandse kinderen over alle basisscholen van Schiebroek. Betere spreiding van de huisvesting en het tot stand brengen van kontakten met andere wjjkbe- Anneke Simis, kontaktpersoon voor de basisscholen, heeft al een opmer kelijk resultaat kunnen boeken: na de kerstvakantie is een Turkse leer kracht aangesteld, die op één van de basisscholen de Turkse kinderen uit de Wijk een dag les geeft in eigen taal en cultuur. Stoornissen Deze Turkse leerkracht, de heer Su- sam, werkt zes schooltijden, waarvan drie het werkelijke lesgeven betreffen en drie schooltijden een hand- en spandiensten op de verschillende scholen besteed worden. Ook bjj communicatie stoornissen, ziekte of problemen in de gezinnen van de leer lingen, zal mijnheer Susam de coördi nerende persoon worden. Hiermee is de zogenaamde „Vliegende Brigade", leerkrachten die langs scholen trokken om buitenlandse kinderen les te ge ven, opgeheven. Van de Turkse leerkracht wordt niet alleen verwacht dat hij Turkse kinde ren de eigen taal en cultuur bijbrengt, maar ook dat hij meedoet wanneer er op een Schiebroekse school een pro jekt aan de gang is. Var. hun kant moeten de hoofden van de basisscho len deze leerkracht zoveel mogelijk bij hun plannen betrekken, zodat Su- Anneke Simis: veer 50 Turkse gezinnen in Schie broek, daarvan bezoeken 31 kinderen de basisschool. Van die 31 kinderen volgen er 20 de Turkse les". Met het aanstellen van de Turkse leerkracht is de taak van Anneke Simis als kon taktpersoon voor de basisscholen be ëindigd. „Eén onderdeel van het pro jekt is nu, tot ieders tevredenheid, afgerond. En net op tijd, want van al le kanten werd druk op me uitgeoe fend. Je begrijpt, dat iedere instantie een vinger in de pap wilde hebben by het aanstellen van die leerkracht. Daardoor is de procedure gelukkig versneld". Van dit unieke experimentele projekt is door een medewerkster een rappor- tage gemaakt, welke gebruikt zal wor den als leidraad voor andere wijken. Men is er namelijk nu wel van over tuigd, dat 80 pet. van de buitenlanders hier blijft, zodat er, in ieders belang, een goed spreidingsbeleid zal moeten komen. De Rapportage Experiment Buitenlanders in Schiebroek is voor f 5,00 te verkrijgen bjj de hulpsecre tarie Schiebroek/Hillegersberg, CNA Looslaan 1Rotterdam hebben de middelbare scholieren het tegenwoordig heel wat leuker. In mijn tijd waren er geen projektweken of werkweken en schoolreizen naar het buitenland. En een doemdenker ben ik nu eenmaal niet". Ik vind het bovendien verkeert, dat je zodra je niet naar een school voor lager beroepsonderwijs gaat, je niet meer manuaal (met de handen red.) bezig bent. Ik leerde pas met m'n handen werken, toen ik op mijn 19e stage ging lopen! Ja, ik ben voor de Middenschool, zelfs als dat ten koste gaat van één of twee jaar. Je doet er zoveel ervaringen mee op, waar je la ter plezier van hebt. Ik ben wel voor stander van verschillende vormen van Middenscholen. Voor kinderen, die met hun 12e jaar al weten, welke kant ze op willen, zou echter de mo gelijkheid moeten bestaan de Mid denschool over te slaan." Bent U van mening dat een diploma een „must" is? Den Dunnen: „Iedereen wil naar een doel toewerken. En de maatschappij vraagt om diploma's. Een „must" wil ik niet direct zeggen. Misschien was ik ook zonder m'n diploma's op deze plaats terecht gekomen. Eén van mijn voorgangers was machine-bankwer ker, h?t bleek een geel goede wethou der te zijn..." Van welk diploma hebt U het meeste plezier gehad of op welk was U het meest trots? Den Dunnen: „Op het moment, dat ik mijn diploma's haalde, was ik wel blij en trots, maar het meeste plezier Wat een vraag zeg! Ik ben erg blij geweest, dat ik heb mógen studeren. Ik kom uit een socialistisch gezin; de zoon moest worden, wat Pa niet had kunnen bereiken. Ik heb ook altijd naast m'n studie gewerkt, ik heb bij voorbeeld gevaren op de wilde vaart en als reisleider gewerkt. Zulke erva ringen èn de studietijd zelf zijn vaak belangrijker voor je latere leven dan diploma's. Nee, ik geloof niet dat die papiertjes me veel doen, ik neem mijn beslissingen vanuit het totaal van m'n levenservaringen." ons vanuit de klas toegeworpen, als we vrolijk lachen. Hier wordt gewerkt en niet gelachen! Via het lokaal voor hout- en me- taaibewerking en het tekenlokaal, waar Diana en Cees prettige herin- neringen aan hebben, komen we bij de grote keukens, die aan beide zijden van het restaurant liggen. Koortsachtig Daar heerst nu koortsachtige drukte, want er zitten al verschei- dene gasten in het restaurant aan de gedekte tafeltjes. Als volleerde pottekijkers loeren we over de randen van de enorme pannen en zien, dat alle ingrediënten, die ge- bruikt worden, zoveel mogelijk vers zijn. Het valt ons op, dat in deze 4e klas maar weinig meisjes vertegenwoordigd zijn in tegen- li- stelling tot de lagere klassen. „Er komen steeds meer meisjes op onze school", verduidelijkt Diana en later horen we van conrector J. Egberts hetzelfde geluid. „Hoewel het bedrijfsleven aan vrouwelijke koks en banketbakkers heeft moe- ten wennen, zijn alle meisjes, die met hun diploma op zak de maat- schappij instapten, erin geslaagd een baan te vinden". Dit geldt trouwens ook voor de jongens. In het bedrijfsleven is, zoals men bij de Bakkersvakschool heeft erva- ij- ren, nog altijd vraag naar koks, kelners, brood- en banketbakkers, ij- scheepskoks of instellingskoks. jij Ook doordat er instellingen ko- men met eigen keukens en kanti- :j:j nes, zoals bejaardentehuizen, ver- pleeghuizen, scholen en bedrijven. Brugklas De opleiding aan de Vakschool jjj voor Bakkerij- en Hotelpersoneel duurt vier jaar. Men start in de jjjj brugklas, waar tweederde van de tijd besteed wordt aan algemeen jij vormende vakken en éénderde aan creatieve vakken. Aan het eind jij van het tweede jaar moet een keu- ze gemaakt worden. Men kan ver der leren voor brood- en banket- bakker of voor kok-kelner. Tevens ijij wordt nu bekeken of de leerling jiji de studie zal voortzetten op B- :j:j niveau of op C-niveau. In de laat- ste twee jaar wordt de leerling ge- :j:j specialiseerd in de gekozen vak- richting. Voor leerlingen, die van j£ de Mavo komen, bestaat de moge- j:jj lijkheid om op de Bakkersvak- school verder te leren. Na het behalen van het diploma ijij kan de leerling verschillende kan- jiji ten op: men kan gaan werken en verder leren via het leerlingstelsel; j£ voor leerlingen, die afgestudeerd zijn op C-niveau bestaat de mo- gelijkheid door te stromen naar het Middelbaar Beroeps Onder- wijs. De Vakschool voor Bakkerij- jiji en Hotelpersoneel is een school, ijij waar men niet alleen een creatief jiji beroep kan leren, maar waar het belang van vakken zoals wiskunde, moderne talen, handelskennis en natuurkunde, zeker niet onder- schat wordt. Rotterdam is op weg naar een multiculturele samenleving. De bevolking is in beweging, de samenstelling verandert en de perspectieven voor de stad zijn ingrijpend anders dan tien jaar geleden." Zo begint de Discussienota Educatieve Ideeën, die door wethouder en medewerkers van Onderwijs, Jeugdzaken en Vorming werd opgesteld en in september uitgebracht. Over deze nota en enkele andere' zaken hadden wij eind december '81 een vraaggesprek met de Wethouder van O, J V drs. R. den Dunnen. Aan wie is de Discussienota voorge legd? Den Dunnen: „Aan iedereen! Aan alle scholen, oudercommissies, schoolbesturen, club- en buurthuizen en de organisaties van buitenlanders, natuurlijk. W(j zelf vonden de Discus sienota niet bepaald volmaakt, er rammelt nogal wat aan en er zitten hiaten in. Desondanks hebben we het ding voorgelegd, hopend dat er uit de praktijk belangrijke reacties en bij dragen zouden komen." Hoe is de nota ontvangen? Den Dunnen: „Momenteel hebben we 80 tot 90 reacties binnen. De aard van deze reacties is bloedserieus, sommige bestaan uit wel 14 vellen. We hebben al fier discussie-avonden gehad, er volgen nog avonden voor de buitenlanders. Eind januari willen we alles gesystematiseerd hebben. Dan kunnen we de reacties in hoofdpun ten gaan vertalen. Zo hopen we, via inspraakronden tot een nieuwe nota te komen, waarin de binnengekomen reacties in hoofdpunten gaan verta len. Zo hopen we, via inspraakronden tot een nieuwe nota te komen, waar- ligen werden bijvoorbeeld tot 1979 tijdelijk in dienst genomen. Rotter dam was er als eerste stad op attent, dat het verblijf van de buitenlanders geen tijdelijke zaak was. Vandaar ook deze Discussienota. Toen ik hier ruim drie jaar geleden Wethouder O, J V werd, lagen er drie uitdagingen voor mij: de scho lenbouw, het vandalisme en het meest interessante probleem: het onderwijs voor anderstaligen. Want nu wordt op de scholen de samenle ving van anno 2000 gebakken! De grootste golf buitenlandse kinderen gaat op dit moment naar het voort gezet onderwijs en zal over enige ja ren de maatschappij in stappen." Heeft scholenbouw nog zin, nu het kindertal terugloopt? Den Dunnen: „Het probleem is, dat er wijken zijn, waar scholen half leeg staan, en wijken, waar nieuwe scho len hard nodig zijn. In de afgelopen drie jaar zijn er 52 scholen gebouwd. De meeste in de nieuwbouwwijken, maar ook in oude wijken zijn nieuwe scholen gekomen. We bouwen liever nieuw, dan een oud gebouw oplap pen. Van een mooie nieuwe school kan zo'n stimulans uitgaan!" Voor het oude Westen hebben we een gigan tisch plan. Daar kan ik wel uren over doorpraten, maar het komt er hier op neer, dat een Katholieke, een protes tante en een openbare school afge broken worden om plaats te maken voor nieuwbouw. Bij twee van de drie scholen komt die nieuwe school op de plaats van de oude. Bovenop de scholen komen woningen, in twee van de drie een clubhuis en in één een taalwerkplaats. Dat is in Neder land nog niet vertoond. De drie scho len zijn door verschillende architec ten ontworpen en worden zeer origi neel. Als alles meezit kunnen ze in 1983 in gebruik genomen worden. Moet je nagaan! De afbraak èn de bouw moet in het Oude Westen ge beuren, terwijl het leven gewoon doorgaat. De cementmolens, de vrachtauto's, alles moet door die smalle straatjes!" Wat is het spreidingsbeleid inzake de buitenlanders van de Gemeente? Den Dunnen: „Van de migranten woont 90 pet in de oude wijken. Door stadsvernieuwing valt 30 pet automatisch af. In combinatie met de woningbouwverenigingen hanteren we ook een spreidingsbeleid. Uiter aard geschiedt dit alles op vrijwillige basis. Migranten wordt wel op de voordelen gewezen van het wonen in andere wijken, maar afdwingen kun je zoiets natuurlijk niet. Aan de ande re kant: hoe moeten we ontmoeten, wanneer alle migranten op een kluitje blijven wonen? Confrontatie in deze is belangrijk eri zou op de scholen al moeten beginnen." Bent U niet bang, dat men op scho len waar extra leerkrachten andersta ligen ingezet zijn, deze mensen voor andere doeleinden misbruikt? Den Dunnen: „Wat is misbruiken? Ie der schoolhoofd en zijn team zijn er allang achter, hoe men met die ex tra leerkrachten optimaal kan draai en. Wij bemoeien ons daar niet mee". Stelt u zich bij de gemeenteraadsver kiezingen dit jaar herkiesbaar? Den Dunnen: „IJs en weder dienende wil ik wel terugkomen, maar dat maakt mijn partij mede uit. Het is wel zeker, dat ik niet de nieuwe bur gemeester van Rotterdam zal wor den". Zoudt u nu, in 1982, leerling aan het voortgezet onderwijs willen zijn? Den Dunnen: „Ja, waarom niet? Wanneer ik het met vroeger vergelijk, hebben de middelbare scholieren het tegenwoordig heel wat leuker. In mijn tijd waren er geen projektweken of werkweken en schoolreizen naar het buitenland. En een doemdenker ben ik nu eenmaal niet". Zoudt U dan naar de Middenschool willen gaan? Den Dunnen: „Ja, waarom niet? Wanneer ik het met vroeger vergelijk, HEEFT het gesmaakt? JA «B borden weghaalt. Natuurlijk heeft het ons gesmaakt, soep met verse kruiden en groenten, wat wil je nog meer? Verlangend kijken we uit naar het volgende gerecht, dat volgens de menukaart coquilles de poisson zal zijn. S I I We zitten in het restaurant van de Vakschool voor Bakkerij- en Ho- telpersoneel aan de Benthemstraat in Rotterdam, waar we een heer- lijke lunch krijgen, die door leer- lingen bereid is en worden tevens door een leerling bediend. In dit restaurant en de keukens van de Bakkersvakschool kunnen de leer- lingen, die voor de opleiding kok- kelner gekozen hebben, hun lessen in praktijk brengen. Eerder op de ochtend hebben we, rondgeleid door Cees van Meerten en zijn klasgenote Diana van der Made, beiden zittend in de vierde klas van de opleiding kok-kelner, de hele Bakkersschool bezichtigd. In de lift, die ons naar de 6e etage voert, ruiken we al de etenslucht- jes. Dit is zéker geen gewone schoolCees en Diana staan al op ons te wachten, ze hebben hun kelnersdress aan, want deze week is het de beurt van klas 4 KI om in het restaurant van de school te bedienen. Pronkstukken Zij brengen ons regelrecht naar het siervakkenlokaal. Hier zijn le klassertjes druk in de weer om van modeline (zachtblijvende boet- seerklei) een peertje, appeltje en banaan te kneden. Mijnheer van Venrooy loopt oplettend rond, geeft nog wat aanwijzingen en tips, want de volgende week zul len ze hetzelfde van marsepein moeten maken. (Ons bezoek viel in de tijd vóór Sinterklaas). Dege nen, die hun vruchten al gemaakt hebben mogen hun krachten nog beproeven op het boetseren van een Sinterklaas of Pietje. Achterin het lokaal, veilig achter glas, staan de pronkstukken, prachtige crea ties van suikergoed. Taarten, die voor examenopdracht gediend hebben, bloemen van suiker, een suikeren kerkje, afbeeldingen van marsepein, chocolade en schuim. Staaltjes van vakmanschap. „Uiteraard zijn niet alle leerlingen zo creatief, maar ieder jaar zijn er altijd een paar, die duidelijk aan leg hebben voor dit werk", zegt vakleraar van Venrooy. In zijn klas hangt een prettige sfeer. De brugklassers werken, ondanks dat er een praatje met de buurman ge maakt mag worden, geanimeerd aan hun opdracht. Later bemer ken we, dat die sfeer kenmerkend is voor alle leer- en werklokalen, waarin we een kijkje mogen ne men. Zoals in de bakkerij, waar enkele jongens geduldig bij de ovens zit ten te wachten, tot hun brood gaar is. Op de broodblikken staat hun naam, want deze keer is het belangrijk, dat de broden niet verwisseld werden; er moet name lijk een cijfer voor gegeven wor den. Een soort proefwerk, ,,'t Is een leuk vakalleen een beetje warm", verzuchten de jonge bakkers-in- spé. De leerlingen mogen tegen kostprijs hun zelfgebakken brood en andere baksels mee naar huis nemen. Alles wat niet meegeno men wordt, gaat naar het winkel tje van de school, waar het ver kocht wordt. In het lokaal, waar maatschappijleer wordt gegeven zitten nog wat nablijvers, die door hun leraar op hun kenelijk niet zo sociale gedrag gewezen worden. Schichtig kijken ze naar ons, een beetje opgelaten lopen we door naar het volgende lokaal. Daar zit een hele klas gebogen ovpr een proefwerk handelskenis. Hun le raar, F. Orthega, komt een opge wekt praatje met ons maken op de gang. Verwijtende blikken worden kS *Roel den Dunnen: ,Jk geloof niet dat die papiertjes in de binnengekomen reacties ver werkt zijn. Voor de grote vakantie moet het karwei geklaard zijn, zodat men na de vakantie van het nieuwe beleid en de gewijzigde structuur in het onderwijs op de hoogte is." Is er voldoende geld tot realisatie? Den Dunnen: „Alle voorsteilen, ge noemd in de Discussienota, zullen samen 2 tot 9 miljoen gaan kosten. Momenteel zijn echter al 500 leer krachten werkzaam voor anderstali gen. Dat is een flink potentieel, waar je wat mee kan doen. Bovendien mag miljoen van het Rijk rekenen. 1 ben al naar Van Kemenade geweest om te praten en daar wat los te peu teren. We passen echter mooi in het straatje van het Onderwijs-voorrangs- beleid van Van Kemenade, zodat ik goede hoop heb, dat de minister ons zal steunen." Gelden de getroffen voorzieningen alleen voor het openbaar onderwijs? Den Dunnen: „Nee beslist niet. Dit is een totale opzet en geldt dus ook voor het Rooms Katholieke en Pro testantse onderwijs, het bijzondere onderwijs." In de Discussienota staat, dat men er tot 1979 vanuit ging, dat de mees te buitenlanders weer naar hun land terug zouden keren. Wat is er in 1979 gebeurd, waardoor men van mening veranderd is? Den Dunnen: „In 1979 heeft ook de regering officieel vastgesteld, dat veel buitenlanders zich hier blijvend ge vestigd hadden. Zoals je weet, malen de ambtelijke molens langzaam, want we hebben er al in 1970 bij de rege ring op aangedrongen iets aan de situ atie te doen. Leerkrachten andersta-

De Havenloods | 1982 | | pagina 17