BENDE OM VIER :|g#| ter meulen natuurlijk Tel. 132170 OPLAGE 287.425 Tel. 132489 Verwacht: "Ze moeten me niet meer, maar ik lig er niet wakker van" ter meulen natuurlijk "Een tik voor je kop, maar ik ga niet janken "Wieer ook wint, de partij verliest J 'Y-centrum^lommerrijk - cafe bowling "Deze lijst levert elf zetels op" i^J ter meulen natuurlijk Supervoordeel! Breigaren in een groot assorti ment kleuren o.a. bordeaux, marine, groen, rood, écru, 100% polyacryl. Ook geschikt voor de breimachine. Per bol van AO gram.' Géén 2,25 maar DE HAVENLOODS Directie: J.P. Eillebrecht Kantoor Westblaak 159 3012 KJ Rotterdam tel.:010-135085 Postadres: uitsluitend postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam, Bijkantoren: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, tel. 010-352911 an Weteringsingel 2, 2921 BB Krimpen a/d IJssel, tel. 01807 16899. kleine advertenties personeelsadvertenties en ad ministratie kantoor Prins Hendrikkade 14, 3071 KB Rot terdam. Bezorging Interlanden Spreigroep Verschijnt tweemaal per week (woensdag en donderdag) huis- aan-huis in: Rotterdam rechter Maasoever, Schiedam (op woensdag als Schiedams Nieuwsblad), Vlaardingen (op woensdag als Nieuwe Vlaar- dihgse Courant). Maassluis (op woensdag als Maassluis Nieuws blad), Hoek van Holland, Maas dijk, Maasland, Bleiswijk, Berg- schenhoek, Berkel en Roden rijs, Capelle a/d IJssel, Nieu- werkerk a/d IJssel, Krimpen a/d IJssel, Ouderkerk a/d IJssel Krimpen a/d Lek, Lekkerkerk, Berkenwoude, Bergambacht, Ammerstol, Stolwijk en Schoonhoven, Groot Ammers, Langerak, Vlist, Nieuwpoort. Mocht u een krant eens niet of niet op tijd ontvangen, dan leunt u zich wenden tot ons le zersservicenummer (van 8.30 tot 17.00 uur) DE HAVENLOODS Bijkantoor Vlaardingen Hoogstraat 122,3131 BP; Postbus 306, 3130 AH, Redactie M. Ames, tel. 352446 A. Beyen, tel. 352911 Medewerkster Schiedam: M. de Zwart, tel. 736375 Medewerker editie Maassluis: M. Doddema, privé 01899- 11858 Sportredactie G. Verver, privé 01899- 17787. SCHIEDAM - Vanavond is het zover. De leden van de Partij van de Arbeid mogen hun me ning geven over de bestuurs voorstellen omtrent de kandida tenlijst voor de gemeenteraads verkiezingen op 2 juni a.s. Het belooft een tumultueuze verga dering te worden: de bestuurs voorstellen zijn niet overal in goede aarde gevallen. Er gaan sterke geruchten dat het leden bestand gemobiliseerd is en massaal Zaal Irene zal bevolken. Aanleiding hiertoe is overduidelijk aanwezig: het bestuur wipte een wet houder, de fractie-voorzitter en twee raadsleden. Sommigen vermoeden Met een „wraakactie" achter. Hans Bakker, voorzitter van het bestuur, vindt een dergelijke benaming „uiting van groepjesgeest". ,,En daar gaat onze fractie aan ten onder. We moe ten nu eindelijk eens schoon schip maken. Wie dat niet wil, zal met een half vuil schip door moeten varen", meent hij. „De fractieleden die onverkiesbaar zijn geplaatst hebben daarvan schrif telijk bericht gekregen. Op dat mo ment was de Voorwaarts (het partij blad, red.) al gedrukt, omdat we de mogelijkheid tot terugtrekken van de bedoelde leden willen uitslui- iemand van de lijst afvoert, zul je met keiharde argumenten moeten komen. Het ligt in de lijn van de par tij om dat in openbaarheid te doen", motiveert Hans Bakker de gevolgde procedure. Hans Bakker verwacht vanavond een „hard werkende ver gadering, die de plicht heeft de lijst vast te stellen". De Havenloods sprak met vier fractie leden, die laag op de lijst zijn ge plaatst. Het gaat om Chris Zijdeveld (wethouder Ruimtelijke Ordening sinds 1974), Gé Brouwer (fractie voorzitter sinds 1980), Arie van Loe- nen (raadslid) en Hans van Kleef (raadslid). Het bestuur heeft hen ten. Dan zouden we tenslotte de achtereenvolgens voor de plaatsen ledenvergadering voor voldongen feiten plaatsen. We kozen voor een brief, omdat ons dat minder com- promitterend en plezieriger voor de wacht verlies van fractielden leek. Wat betreft de mo tivatie in de Voorwaarts: als je 29, 27, 31 en 17 gekandideerd. De PvdA heeft op dit moment zeventien zetels in de gemeenteraad. Men ver zetels. Milja de Zwart lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Gé Brouwer: Op nummer vijf van de PvdA-lijst, de plaats waar vier jaar geleden gebeurd. Ik kreeg een briefje. Op dat B<°77 p,iik'f' s,aa< Hans KonT He! ParUjbestuu' ~t'n^r S stelt de leden voor het tweetal stuivertje te laten wisselen. Het be- argumenten van het bestuur om stuur heeft Gé Brouwer (de huidige fractievoorzitter) op de onver- iemand weg te werken al zwart op kiesbare 27ste plaats van de lijst gezet. Voor Brouwer kwam dit wit in En dan de toonzetting, de ma- geheel onverwacht. Hij beschouwt de daad van het bestuur dan "pe^baar^ 6 ook als een wraakactie. Gé Brouwer zou volgens het bestuur teveel polariseren binnen de fractie. Maar Brouwer deelt die mening niet: hij is ervan overtuigd dat hij naar bes te kunnen de moeilijkheden binnen de fractie heeft bestreden. De proble men dateren van begin 1981. Aanlei ding vormden uitlatingen van Hans Konings aan het adres van wethouder Taverne (CDA). Het CDA reageerde geschokt en dreigde de coalitie op het spel te zetten. De PvdA-fractie besloot hierop Konings op non-actief te stellen. Dat nieuws lekte voortijdig uit naar de pers. Een vertrouwenscri sis was het gevolg. Het leed was nog maar net geleden of een volgende cri sis kondigde zich aan: een conflict tussen de wethouders Posthoorn en Scheeres, dat binnen de fractiekamer werd uitgevochten, haalde de krant. Gé Brouwer besloot toen dat de maat vol was en hij schorste voor korte tijd de fractievergaderingen. Door de ver- gaderwijze te veranderen en discus sies over het beleid voortaan niet meer tijdens fractievergaderingen te Voor Gé Brouwer een reden temeer om zich niet zonder slag of stoot bij ring over dat uitlekken. Maar ik heb de beslissing neer te leggen. ,,Als ik geprobeerd het functioneren van de dat doe, geef ik eigenlijk toe dat ik fractie te waarborgen en ik heb zeker een „domme man ben, die kwaad niet gepolariseerd. Dat je als fractie- bloed heeft gezet". Want dat staat er voorzitter betrokken raakt bij con- min of meer. Zoiets kan ik natuurlijk flicten is logisch, dat hoort bij de niet over m'n kant laten gaan. Het baan. Dat het bestuur daaraan ver- gaat om m'n goede naam, en die laat bindt dat ik „oorzaak en onderwerp ik niet zonder meer in de vuilnisbak van conflict" ben, is niet juist. Ik heb proppen". het idee dat ik van de lijst ben afge- Brouwer trekt zich om die reden voerd omdat ik niet onvoorwaarde- niet terug. Hij hoopt dat de leden lijk achter het bestuur sta. Omdat ik hem rehabiliteren. Brouwer is daar- een eigen mening heb. Dat mag ken- over optimistisch, vanwege de reac- nelijk niet: het wordt Chris Zijdeveld ties die hij van partijleden heeft ge- zelfs letterlijk verweten. had. „Als die er niet waren geweest, dan zou ik denken dat de leden 't Vooral de handelwijze van het be- goed vonden dat ik op de 27ste stuur zit Gé Brouwer dwars. „Door plaats sta. Maar door al die reacties mij op de 27ste plaats te zetten, kan ik niet wakker liggen van het be- maakt het bestuur duidelijk dat ik stuursvoorstel". niet meer gepruimd wordt". Kandi- Minder optimistisch is Brouwer over daten die zo laag geplaatst worden, de mogelijke schadelijke effecten van hebben namelijk ook geen kans meer de bestuursactie voor de partij. „Ik om bij een wisseling in de raad denk dat de partij donderdag duide- iemand op te volgen. Bovendien is Gé lijk moet kiezen tegen het bpstuurs- Brouwer allerminst gecharmeerd van voorstel. Anders is de schade, die de manier waarop het bestuur hem mijns inziens nu al is aangericht, nog xxl panty- met een perfekte pasvorm en ruim tussenstuk. 20 dernier. Maat 44 t/m 52 In middengrijs, camel, misty of charmbeige. Van 3,95 voor Gé Brouwer: „Het gaat om vuilnisbak proppen Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllll'lll Chris Zijdeveld: Ook voor Chris Zijdeveld kwa men de voorstellen van het PvdA-bestuur om hem op num mer 29 van de lijst te plaatsen, onverwacht. Zijdeveld heeft er twee raadsperiodes opzitten als wethouder Ruimtelijke Orde ning (R.O.). Het bestuur zette hem buitenspel omdat hij „een geïsoleerde houding ten opzich te van de bevolking en de par tij zou hebben, omdat hij te kort schoot in het fungeren als motor achter het R.O.-apparaat en omdat hij te weinig aan par- tijwerk zou doen". Dat de wet houder, die de isolatie welis waar (van woningen) zo heeft gepropageerd nu verweten Chris Zijdeveld: „Je kunt misschien wordt ze,f teveel geïsoleerd te zeggen dat ik slachtoffer ben van een z9n' 's opmerkelijk. opvatting die bij het bestuur heerst, zijdeveld zegt zich niet te kunnen maar daar moet de ledenvergadering verweren tegen dat verwijt. „Dat is maar een uitspraak over doen "v naar mijn overtuiging niet het geval", Chris Zijdeveld (37) werd in 1972 lid van de PvdA. Een paar maan den eerder was hij lid van DS'70 geworden, omdat hij in die tijd streed voor het verhogen van de collegegelden (toen f 200,- per jaar) voor studenten die op kos ten van hun ouders college volg den. DS'70 vertolkte dat stand punt. Chris Zijdeveld dacht een harmonisch samenwerkende club aan te treffen, maar na enkele maanden kwam hij erachter dat dat niet zo was. Zodoende stapte hij over naar de PvdA. In 1974 stond Zijdeveld op een verkiesbare plek. Hoewel hij eigen lijk geen wethouderschap wilde aanvaarden, bedacht hij zich toen het bestuur stelde dat verkiesbare leden ook daartoe bereid moesten zijn. Twee weken voor de wethou dersverkiezingen werd hem daad werkelijk gevraagd een portefeuil le te accepteren: de kandidaten Van der Linden, Bolmers en Scheeres konden het niet eens worden. Zijdeveld werd in 1978 nogmaals hoog op de lijst (num mer 4) geplaatst. Hij trok tijdens de verkiezingen 429 stemmen (vergelijk: top-stemmentrekker Posthoorn 463) en hij beschouwt zichzelf daarom als stemmentrek- ker. Ook in de periode '78-'82 was Zijdeveld wethouder voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Arie van Loenen voeren trachtte Brouwer vertrouwe- op de hoogte heeft gebracht van de groter. En vooral intern. Ik reken „Dat het bestuur me nu verwijt dat ik polariseer, vind ik onterecht", zegt Brouwer. „Ik heb natuurlijk wel m'n gal gespuid tijdens de ledenvergade- Gé Brouwer (38) werd in 1973 lid van de Partij van de Arbeid. Zijn scheikundestudie rondde hij in dat jaar af, zodat hij wat meer tijd kreeg om zich met het partijwerk te bemoeien. 'In 1974 kwam Brouwer dan ook op de lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen. Hij stond nummer 19. In augustus 1976 kwam Brouwer in de raad als opvolger. Hoewel het redelijk „warm" was in de fractiekamer in die jaren, raakte Brouwer nooit bij conflicten betrokken. In 1978 kwam Brouwer op de vijfde plaats van de lijst te staan. Twee jaar la ter werd hij fractievoorzitter. Dat baantje heeft hij tot nu toe kunnen behouden. Maar omdat hij volgens het bestuur het laatste jaar „onderwerp en oorzaak van con flict was", werd hij zeer laag op de nieuwe lijst voor de komende verkiezingen geplaatst. Die laat ik niet zomaar in de Arie van Loenen, raadslid voor de PvdA, is door het bestuur op de 31e plaats van de lijst gezet. Van Loenen is diep teleurgesteld over de manier waarop dat is gegaan. „Ik begrijp niet waarom het bestuur zoveel moeite doet om van mij af te komen. Ik had ook op de 17e of 18e plaats kunnen staan, dan was ik ook onverkiesbaar. Maar waarom helemaal naar 31?" vraagt hij zich af. Het 53-jarige raadslid heeft wel een idee. Hij denkt dat het bestuur nog een appeltje met hem te schillen heeft. „Ik was in 1975 eerste opvol ger. Toen er een raadslid vertrok, mocht ik erin. Ik had al getekend toen me ter ore kwam dat het be stuur 't anders had gewild. Het be stuur wilde me adviseren van het raadslidmaatschap af te zien om Ruurd van der Veer voor te laten gaan. Ik denk dat ik daarom zo laag ben gezet. Maar ik bevind me geluk kig in goed gezelschap: Chris Zijde veld en Gé Brouwer staan diclft bij me op de lijst," grapt Van Loenen eCIOeneï een"brief van het bestuur ^gewipte raadslid verwacht don- *Arie van Loenen: „Nieuw realisme is zeker iemand in het openbaar uitkleden". niet meer: de Voorwaarts was al ge drukt en daar sta ik in afgeschilderd als een onbenul, een lulletje rozewa- ter. Het bestuur heeft me publieke lijk te schande gemaakt, om me dui delijk te maken dat ze me pooit meer willen zien. Ik zou me niet ingezet hebben voor het raadswerk. Dat is niet waar: ik mag dan alleen lagere school hebben, en ik ben ook niet het béste raadslid, maar ik heb me naar kunnen ingezet. Ik dacht dat dat kon binnen de PvdA," zegt Arie van Loenen. Volgens Van Loenen is het bestuur schuldig aan escalatie van de moei lijkheden. „Wie er ook wint, de par tij verliest," luidt zijn mening. Maar kreeg, waarin de lage plaats werd aangekondigd, was ik nog" van plan om de eer aan mezelf te houden en me terug te trekken. Maar dat kon derdag een „opstand der neutra- Iên": een grote toeloop van leden die hun ongenoegen met de bestuurs voorstellen duidelijk zullen maken. f Restaurant De Kastanjehof biedt u een "first'dass" keuken, prettige en vriendelijke bediening, "credit-card" faciliteiten en uiteraard volop parkeerruimte. S Al lt 't PA «TV. -i M T «l :M i «Hl K - Af F RO/Ji TERDAM(HILLEGERSBERG)- 010-220011 ur (keuken tot 21.30 uur) Maandag gesloten ui Hans van Kleef: Hans van Kleef (31) is door het partij bestuur op de 17e plaats van de lijst gezet. Vier jaar geleden stond hij nummer 10. Het bestuur vindt dat Van Kleef zich te sterk wilde profile ren, waardoor hij meerderre malen in botsing is gekomen met andere partijleden. De 17e plaats is een opvolgersplaats: wanneer iemand de fractie verlaat bestaat de mogelijk heid dat Van Kleef invalt. „Na een periode van bezinning" zou de samenwerking misschien beter vlot ten, zo denkt het bestuur. Voor Hans van Kleef kwam dit schriftelijke bericht als donderslag bij heldere hemel. „Ik had dit totaal niet verwacht. De manier waarop ik, om andere redenen dan om de kwaliteit van m'n werk, op 17 gezet ben, vind ik niet in orde. Ik kreeg een koel, klam briefje thuis... Vooral omdat er altijd zo aangedrongen wordt op menselijkheid, had ik toch wel een iets vriendelijkere behandeling ver wacht." „Maar wat Arie van Loenen is over komen, vind ik dubbel zo erg. Dat had heet anders gespeeld moeten worden. Ik heb Arie dan ook direct opgebeld, zoals ook veel mensen - de meest onverwachte - mij hebben op gebeld. Dat was in ieder geval be moedigend. Maar ik heb geen idee wat er donderdag gaat gebeuren. We zullen wel zien," zegt Van Kleef af wachtend: bestuur tast Hans van Kleef in het duister, maar hij vermoedt wel dat er wat te verbergen valt. „Ik snap bij voorbeeld niet waarom wél beargu menteerd is dat die en die van de lijst afmoesten, maar niet waarom de nummers 2 tot en met 15 erop moes ten. Daarom moet ik bijna de indruk krijgen dat er een wraakactie aan de gang is. Maar wat ik in ieder geval verwach, is dat we met deze lijst niet meer dan elf zetels zullen oogsten. En zolang ik dan op 17 blijf staan, heb ik geen kans om de volgen de periode in de Fractie te komen. Als er een andere lijst had gelegen, denk ik dat we meer zetels zouden kunnen winnen. Nou ja, ik ga don- derdag met grote belangstelling naar Hans van Kleef: „Het pohtieke spel Over de mogelijke motieven van het de ledenvergadering..." is wisselvallig" meent hij. „Ik ben hier, in het stads kantoor, begonnen met notities te laten maken van elk telefoontje dat binnenkwam, om te voorkomen dat mensen tussen wal en schip raakten. ledereen_wordt teruggebeld. Verzoe ken van groepen om langs te komen heb ik altijd gehonoreerd. Uitnodi gingen om ergens te komen praten heb ik ook altijd geaccepteerd. Op ledenvergaderingen ben ik een van de trouwste bezoekers. M'n bek open doen op ledenvergaderingen? Doe ik ook. In vind 't verwijt absurd. Ten zij je zegt: hij is niet op de laatste boerenkoolmaaltijd geweest...". Volgens Zijdeveld berusten ook de verwijten over inzet voor partijwerk en het fungeren als motor achter de ruimtelijke ordening op nonsens. „Laat de feiten maar spreken", vindt hij. „De motivatie van het bestuur is meer een sfeerverhaal dan een fei- tenverhaal. Ik word niet beoordeeld naar het gevoerde beleid. Heerlijk jongens, zoek 't maar uit. Wat moet je ermee?" Zijdeveld wil niet mee doen aan speculaties over de motie ven van het bestuur. Aan een wraak actie wil hij dan ook niet denken. Maar, geconfronteerd met een eer dere uitlating van Hans Bakker: „Er zijn twee mensen binnen de fractie die moeilijkheden veroorzaken. Hans Konings en Chris Zijdeveld", wil de wethouder wel kwijt dat hij denkt dat er met twee maten gemeten wordt. „Als de voorzitter dat ge zegd heeft, dan is het uiterst merk waardig dat de een óp nummer 5 van de lijst wordt gezet en de ander op 29. Maar dat Hans Konings moeilijk heden veroorzaakt weten we alle maal. Ik ben het dus voor de helft eens met Bakker". Het nieuws over de lijstsamenstelling kwam de wethouder „rauwelings op de maag" te liggen. „Je krijgt een tik voor je kop, al ben je nog zo'n grote jongen die geleerd heeft te slik ken. De teleurstelling blijft toch wel een dag of wat hangen. Maar als dat voorbij is, denk je: 't is een voorstel van het bestuur en niets anders. Dat betekent dat op z'n hoogst negen mensen en op z'n minst vijf mensen achter dit voorstel staan, want het bestuur bestaat uit negen leden en voorstellen moeten met meerderheid van stemmen aangenomen worden." Dat besef en alle bemoedigende reac ties die ik heb gehad, maken dat je weer vertrouwen krijgt in je omge ving. Al die reacties vormen een reden tot optimisme over de leden vergadering. Maar er is een verschil tussen zeggen: „dik pik ik niet" en dat ook werkelijk zeggen tijdens de ledenvergadering. Over het verloop vanavond kan ik dus geen fluit zeg gen". Ook als Chris Zijdeveld op 29 blijft staan, zal hij zich niet terugtrekken uit de politiek of de partij. „Mis schien zou ik dan eens gaan werken aan betere programma's voor de le denvergaderingen. Ik denk dat die vaak niet interessant genoeg zijn en dat heeft effect op het functioneren worden. Ik heb al aanbiedingen ge noeg gehad van verschillende kan ten". Toch vindt Zijdeveld het jam mer, als hij zo laag op. de lijst blijft staan. „Bente (zijn vrouw, red.) en ik hebben ons al ingesteld op een moeilijke verkiezingstijd. We willen daarvoor beschikbaar zijn. De va kantie, die we meestal ik het voor seizoen plannen, hebben we juist daarom nog niet vastgelegd. Ik wil graag op de barricade meeknokken, maar dat kan moeilijk als je maar 29 staat...". Kies maar uit! Modieuze damessacha's in vier leuke modellen. In zwart, ivoor, beige of wit. Maten 36 t/m 40. van 19,95 voor

De Havenloods | 1982 | | pagina 3