wmm Aantrekkelijke voorzieningen voor nieuwe wijk Schollevaar COMPUTER REGELT TOEWIJZING 41 1 Jk MÊÊ* 1' i CAPELLE AAN DEN IJSSEL Eeri niets ontziende expansiedriti is kenmerkend voor de gemeente Capelle aan den IJssel. Het ene na het andere project wordt uit de grond gestampt. De snelheid waarmee dit alles wordt gerealiseerd legt een enorme belasting op de schouders van direct verantwoordelijken, want de belangstelling voor Capelles nieuwbouw is enorm. Recent voorbeeld: de grote in teresse van het publiek voor de stand van de gemeente op de beurs Binnenhuis '82, die vorige maand in Ahoy' werd gehouden. In de koopsector gingen aldaar de premie-A-woningen „als broodjes over de toonbank" en in de huursector konden zelfs enkele bezoekers direct aan een nieuw onderkomen worden geholpen. Die enorme expansiedrift in het voor de gemeentelijke dienst die zich tijdvak van 1976 tot 1984 is de bouw bezig houdt met het toewijzen van de van maar liefst 12.400 woningen ge- woningen. De nieuwe afdeling Woon- pland - heeft natuurlijk ook gevolgen ruimtezaken, belast met het centraal zich bij ons laat inschrijven een tor- ren. We kunnen ons namelijk geen muiier waarop kan worden afgelezen leegstand permitteren", hoeveel punten men heeft ontvangen. Tekst: PAUL LANGE - Foto's: DICK HOGERWERF regelen daarvan, kreeg spoedig te ma- Ken met allerlei politieke schermutse lingen en bezuinigingen. Niettemin werd van deze afdeling verwacht dat zij optimaal ging func tioneren, want leegstand in de huur sector zou een regelrechte ramp voor Capelle betekenen. Met kunst en vliegwerk en veel inzet van de be trokken ambtenaren lukt het nog steeds om het toewijzen van wonin gen „op gang te houden". 1 M-ïmwK- i i i Woonruimtezaken, weggedrukt naar een etage in een gebouw naast het ge meentehuis (gebouw D) is nog steeds bezig met het formeren van een idea le gemeentelijke dienst. De compu ter moet daarbij een nog belangrijker rol gaan spelen. „Het is nu zo dat alle persoonlijke ge gevens van woningzoekenden in de computer worden gestopt. Onze des kundige is bezig een programma te ontwikkelen waarin ook alle Capelse woningen worden opgeslagen", ver duidelijkt de heer G.W.A. van Aan holt, chef afdeling Woonruimteza ken. „Met een druk op de knop kunnen we dan naast het dossier de wensen van woningzoekenden verge lijken met het aanbod. Het op een dergelijke wijze toewijzen van wonin gen is een primeur voor Nederland". „Een ander nieuwtje is dat bejaarden uit het Rijnmond-gebied waarvan kennissen of familieleden ingezete nen zijn van Capelle sneller worden geholpen. Ik denk dat Capelle hier mede veel goodwill zal kweken", aldus Van Aanholt. Wachttijden B J .-V Voor de stand van Capelle op Binnenhuis bestond erg veel belangstelling Het stroomlijnen van de administra tie van Woonruimtezaken betekent nog niet dat de problemen rond de huisvesting van deze dienst in de na bije toekomst worden opgelost. De drie spreekkamers kunnen de wo ningzoekenden nauwelijks verwer ken. Hierdoor ontstaan urenlange wachttijden, waardoor men wel eens geirriteerd raakt. Van Aanholt: „Het is juist dat er wachttijden zijn van een paar uur Veel klachten daarover hebben we niet, want de mensen weten dat het wachten veelal wordt beloond met een nieuwe woning. Toch blyft het natuurlijk vervelend. Het gehele toe wijzingsapparaat is namelijk bere kend op de toenmalige situatie en niet op de situatie waarin Capelle verkeert als groeikerngemeente. Men moet niet uit het oog verliezen dat we iedere dag 16 tot 20 woningen moeten verdelen. Twee uur wachten op een persoonlijk gesprek is daarom normaal. Dit geldt uiteraard niet voor de eenvoudige balie bediening". Vorig jaar hebben niet minder dan 20.000 personen de afdeling Woon ruimtezaken bezocht. Per werkdag vond met zes woningzoekenden een uitvoerige .intake" of woningmaat- schappelijk gesprek plaats. Daarnaast werd dagelijks met 20 gegadigden een subsidie en al of niet acceptatie aan de orde kwamen. In de huursector werden voor 2475, en in de koopsector voor 569 huizen woonvergunningen verstrekt. Bovendien werden 4325 aanvragen om huursubsidie ontvangen en 10 verzoeken om een huurgewenning. Bovendien heeft woonruimtezaken de taak om bejaarden geldelijk te steunen bij verhuizing en geeft men financiële steun aan gehandicapten voor de verhuis- en herinrichtingskos ten. Presteren De gemeente Capelle doet alles om zich aan het publiek zo positief mo gelijk te presenteren. De mond-tot- mond-reclame is voor haar van essen tieel belang. Van Aanholt: „De burgers moeten over onze schouders mee kunnen kij ken wat er zoal met hun aanvrage ge beurt. Daarom krijgt een ieder die Omdat we met een unieke dagkoers werken, kan de cliënt zelf de woning toewijzing op de voet volgen". „We kennen in Capelle een open markt-politiek. Dit wil zeggen dat bij voorbeeld ook Rotterdammers, Schiedammers, Vlaardingers zich kunnen laten inschrijven. Het is ech ter beslist niet zo dat we Rotterdam mers naar onze gemeente proberen te lokken. Wel moeten we alert reageren wanneer de inschrijving zou stagne- Jk blijf echter van mening dat Ca pelle op generlei wijze hoeft te mani puleren om het aantal ingezetenen te brengen op 51.000. Volgens de bera mingen zitten we goed, maar we zijn natuurlijk geen profeten. Voorlopig is er belangstelling volop. Onze tele fonistes geven dagelijks aan 200 tot 330 personen informatie over het wonen in de groeikerngemeente Capelle aan den IJssel" De heer Van Aanholt, chef Woonruimtezaken: „Capelle hoeft niet te mani puleren om het aantal inwoners op 51.000 te brengen li - - F** Ook de bus rijdt er al. Een voorbeeld van huizenbouw in Schollevaar. mmm CAPELLE A/D IJSSEL - Groeikernbeleid. Het mode woord van de zeventiger ja ren. Vriendelijke, vaak rus tieke, schilderachtige plaat sen rond de grote steden worden aangewezen om de wegvluchtende stedeling op te vangen. De polder is nau welijks droog of in het kiel zog van de malers beginnen de huizenbouwers met het ene na het andere project uit de grond te stampen. De ex pansiedrift is haast ontem baar. Ook het karakter van Capelle ver anderde. Daarbij valt de verschei denheid op in woningen, zowel in grootte als qua bouwtype. Voor dat met de nieuwe wijk Scholle vaar is begonnen waren andere zo als Capelle-west, Schenkel, Mid delwatering en Oostgaarde reeds gerealiseerd. Het wonen in Capelle is bijzonder aantrekkelijk. De wijken hebben goede busverbindingen naar het centrum van Rotterdam, en via de nabij gelegen rijksweg A20 zijn an dere grote steden goed bereikbaar. Bovendien gaat bij de ontsluiting de nieuwe metrolijn en het NS-sta- tion een belangrijke rol spelen. In de koopsector speelt daarnaast het eigen stukje grond mee. Niet alleen die ontsluiting van met name Schollevaar ook de bouw van scholen en winkelcentra, als mede recreatieve voorzieningen zijn van essentieel belang. Het Stadsdeelpark Schollebos, groot 137 ha wordt Capelies groene hart. Op speelse wijze worden hierin verschillende recreatieve elementen verwerkt, zoals park, bos, waterpartijen, volkstuinen, speel- en ligweiden, sportvelden en fiets-, wandel- en ruiterpaden. In de naaste omgeving vindt men voor wat uitgebreider waterrecrea tie de Rottemeren en de nieuw aangelegde Zevenhuizerplas. „We krijgen het nog gemakkelijker met Schollevaar", stelt de heer Van Aanholt, chef afdeling Woon ruimtezaken van Capelle. „De ta rieven van Stadsverwarming zijn reeds gelijk aan die van aardgas en de verwachting is dat in januari 1983 de stadsverwarming zelfs goedkoper is". Donorgebied Op de beurs Binnenhuis probeerde Capelle in samenwerking met ma kelaars, beleggers en banken, het publiek te interesseren voor de nuur- en Koopwoningen in haar gemeente. Voor koopwoningen werd men verwezen naar make laars. Met behulp van de daar aan wezige computer kon voor belang stellenden een uitdraai gemaakt worden. Men vertelde de leeftijd, het inkomen en de koopsom van het huis. De computer berekende de maandelijkse lasten over een periode van 30 jaar. Boven ver wachting besloten veel bezoekers tot koop en anderen namen opties. In de sector huurwoningen heeft Rotterdam er bij Capelle op aan gedrongen de meest urgente geval len uit de Maasstad te helpen. „Ik ben van mening", aldus Van Aan holt, „dat de groeikerngemeente inderdaad de taak heeft om steden met de grootste woningnood tege moet te komen. Een misvatting is evenwel dat Capellenaren bij de toewijzing in de verdrukking zijn geraakt. Uit de cijfers is gebleken dat in 1981 juist de inwoners van Capelle enorm hebben geprofi teerd van de uitbreiding in Schol levaar. De helft van de bewoners komt uit de eigen gemeente". Velen zullen nog de stad ontvluch ten om in Capelle hun domicilie te kiezen. Capelle is-een zogenaamd donorgebied en is nog lang niet volgebouwd. In Schollevaar kun nen nog 4580 woningen gereali seerd worden en er staan projec ten als Schenkle-noord (2000 wo ningen) en 's-Gravenland (6000 woningen) op stapel. Voorbereidingen voor weer een woningbouwcomplex in volle gang. Een viaduct in aanbouw in de wijk Schollevaar. Speciale voorzieningen, zoals een woonerf, maken het wonen aangenaam. ':.s .r Dit fietspad is nog niet voltooid. bou wuctiviteiten. pnl stadium

De Havenloods | 1982 | | pagina 17