'Kwaad bloed gezet...' STA 2995 ter meulen natuurlijk Tel. 132170 OPLAGE 287.425 Tel. 132489 Stakers Wilton Feijenoord: Groen licht voor OJC ter meulen natuurlijk F0RD0DGESC0RT? Provinciale Staten ter meulen natuurlijk 278. 78.- 7.50 Schuld bij ONS: eerst naar hulpverlener ter meulen natuurlijk Komfortabel veldbed... Dit opvouwbed heeft een pri ma opgehangen ligstuk en een verstelbaar hoofdeinde. In frisse kleuren^ Van 39,95 voor DE HAVENLOODS Directie: J.P. Eillebrecht Kantoor Westblaak 159 3012 KJ Rotterdam tel 010-135085 Postadres: uitsluitend postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam, Bijkantoren Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen tel. 010-352911 en Weteringsingel 2, 2921 BB Krimpen a/d IJssel, tel. 01807 16899. kleine advertenties personeelsadvertenties en ad ministratiekantoor Prins Hendrikkade 14, 3071 KB Rot terdam. Bezorging Interlanden Spreigroep Verschijnt tweemaal per week (woensdag en donderdag) huis- aan-huis in Rotterdam rechter Maasoever, Schiedam (op woensdag als Schiedams Nieuwsblad), Vlaardingen (op woensdag als Nieuwe Vlaar dingse Courant) Maassluis (op woensdag als Maassluis Nieuws blad), Hoek van Holland, Maas dijk, Maasland, Bleiswijk, Berg schenhoek, Berkel en Roden rijs, Capelle a/d IJssel, Nieu werkerk a/d IJssel, Krimpen a/d IJssel, Ouderkerk a/d IJssel Krimpen a/d Lek, Lekkerkerk, Berkenwoude, Bergambacht, Ammerstol, Stolwijk en Schoonhoven, Groot Ammers, Langerak, Vlist, Nieuwpoort. Mocht u een krant eens niet of niet op tijd ontvangen, dan kunt u zich wenden tot ons le zersservicenummer (van 8.30 tot 17.00 uur) DE®HAVENLOODS Bijkantoor Vlaardingen Hoogstraat 122,3131 BP, Postbus 306,3130 AH, Redactie M. Ames, tel. 352446 A. Beyer., tel. 352911 Medewerkster Schiedam M. de Zwart, tel. 736375 Medewerker editie Maassluis M. Doddema, privé 01899- 11858 Sportredactie G. Verver, privé 01899- 17787. BeioeKonzekamP^ en tummeu SCHIEDAM- De wilde stakin gen bij Wilton Feijenoord zijn zeker tot gisteren (woensdag) doorgegaan. Zo'n twaalhonderd werknemers legden vorige week maandag de scheepswerf stil om de werkgever er toe te bewe gen het ziektegeld tot honderd procent van het loon door te betalen. De rechter had de week daarvoor al besloten dat de Wil tonners niet mochten staken, zodat de vakbonden op straffe van een dwangsom van een mil joen gulden per stakingsdag de acties niet mochten ondersteu nen. De teleurstelling van de werknemers van Wilton over de uitspraak van de rechter was vorige week zo groot dat een spontane actie ontstond zonder steun van de bonden. Deze heeft het in ieder geval tot woensdag uitgehouden. Een woordvoerder van de stakers zette uiteen dat een korting op het ziekengeld van honderd procent naar tachtig procent voor de werknemers een aantasting van verworvenheden betekent. „Vooral in de zware indus trie, waar het risico erg groot is, moet niet lichtvaardig met de ziek te wet omgesprongen worden. De werknemers moeten vaak op grote hoogte werken, snuiven de las- dampen op, moeten zeer giftige verf soorten aanbrengen en werken met zeer gevaarlijke chemicaliën. Als die mensen dan bij het minste geringste twintig procent moeten inleveren, zet dat hnatuurlijk kwaad bloed". De ideeën achter de maatregel dat de werkgever (die in plaats van de eerste twee de eerste vijf dagen uit eigen zak zou moeten betalen) via zijn portemonnee gestimuleerd zou worden om het ziekteverzuim aan te pakken door de arbeidsomstandighe den te verbeteren, noemt de woord voerder van de stakers belachelijk. „Dat zouden ze gewoon wettelijk moeten verplichten", 'meent hij. 'Politiek ongeval' Zullen de werkgevers bij kort ver zuim meer moeten betalen, over de gehele linie levert de voorgestelde maatregel van Den Uyl hen een be sparing van 1.4 miljoen op. De sta kers zien het als volgt: „Er is in Der Haag een politiek ongeval gebeurd De mensen willen bezuinigen, inaai ze kennen de gecompliceerde ziekte wet kennelijk niet. De maatregel le vert de overheid geen stuiver op. De bezuinigingen komen direct bij de werkgevers terecht". De vakbonden voerden maandag overleg met de Federatie Metaal en Elektrotechnische Industrie (FMF), de organisatie van de werkgevers. Zij konden toen niet tot een akkoord komen en het overleg werd tot gis teren geschorst. Bij het ter perse gaan van deze krant was het resultaat nog niet bekend maar de verwachtingen waren gunstig. Toch dacht de woord voerder van Wilton Feijenoord dat de kans op hervatting van het werk vandaag (donderdag) nog kleiner kon uitpakken dan zij leek. „De verbetenheid en de verbittering onder de stakers zijn erg groot ge worden. Daarbij komt dat een werk willige werknemer dinsdagochtend een staker die bij het toegangshek postte, in het gezicht heeft geslagen. Het hek is daarop een minuut of vijf open geweest en twintig werkwilli gen -dat waren mensen die niet bij een vakbond zijn aangesloten-gingpn de werf op. Dat kan de acties doen escaleren. De kans bestaat dat naast de eis tot uitbetaling van honderd procent loon bij ziekte een eis tot opheffing van het stakingsverbod komt te liggen, zodat de bonden tot uitbetaling mogen overgaan". zamelt gelden in voor de De stakende Wiltonners voeren nu stakende scheepswerven Wilton actie van eigen centen, hoewel er Feijenoord en Havens Vlaardingen inmiddels een steunfonds is gevormd Oost. waar dinsdag al meer dan 35.000- voor Wilton Feijenoord en Havens- men binnen. De solidariteit is erg Oost in was gestort. „De giften stro- groot", vindt de woordvoerder. De medewerkers van het OJC vieren het raadsbesluit. Wethouder Post hoorn zou later zijn zo van harte door VVD'er Verhulsdonk aanbe volen borrel komen nuttigen. Supervoordeel! Breigaren in een groot assorti ment kleuren o.a. bordeaux, marine, groen, rood, écru. 100% polyacryl. Ook geschikt voor de breimachine. Per bol van 40 gram. Géén 2,25 maar SCHIEDAM- Het vier jaar geleden genomen principebesluit tot bouw van een open jongerencentrum in Schiedam Noord is maandag door de gemeenteraad geëffectueerd. Ondanks die lange vier jaar gingen er binnen de PvdA toch stemmen op om het voorstel nog één maand uit te stellen, opdat de bouw van het cen trum betrokken kon worden bij de afweging met het oog op de be zuinigingen. Een woordvoerder van de PvdA lichtte toe dat enkele partijen boven dien tot andere inzichten waren ge komen: men zou meer voelen voor kleinschalige projecten in de ver schillende stadswijken, omdat de samenstelling van de jeugd uit bij voorbeeld groepen werkenden, werk lozen, schoolgaanden en etnische minderheden dat zou vereisen. Men vreest dat de bouw van een groot schalig centrum als het OJC de re alisering van kleinere verhindert. „De bomen groeien niet tot aan de hemel", aldus de woordvoerder van de PvdA, „ook niet in welzijns- land". De CDA-fractie reageerde daar verwonderd op, blijkens het gemom pel van „Nooit gewetenHet CDA stak dan ook zijn lof over het voorstel niet onder stoelen of ban ken en zei een maand uitstel onover komelijk te vinden. De overige par tijen benadrukten dat eveneens. Zo wenste Gerard Verhulsdonk (VVD) wethouder Posthoorn toe: ,,U bent als wethouder nu vier jaar bezig ge weest om dit te realiseren. Gefeli citeerd, nog op de valreep van deze coalitie is het erdoor. Als je morgen een borrel gaat drinken in de Blauwe Brug, neem dat dan nog even mee..." JRIJDT UJ Fasttit heett van elk automerk de uitlaat voorraad. Monteert uitsluitend uitlaten En zo efficiënt, 30% voordeliger uit bent dan'bij Bovendien klaar terwijl u wacht - zonder afspraak schriftelijke ggrantie uitlaatcenters Hans Voets-bokaal VLAARDINGEN - In café Rotter dam wordt vrijdag, zaterdag en zon dag een driebandentoemooi gespeeld om de Hans Voetsbokaal. Deelne mers zijn Wagenaar, De Lange, Van Reeven, Brinkman, Struijk, Bos, Goos en Warmerdam. beek, Maarten Houtbraken en Henk Steenhoek hebben zich geplaatst voor de finale 3e klas bandstoten klein. De eindstrijd is op vrijdag 26, zaterdag 27 en zondag 28 maart in biljartcentrum De Griffioen. Daar worden op 2, 3 en 4 april ook de fi nale 2e klas bandstoten en op 4, 5 en 6 juni de finale 4e klas bandstoten gehouden. STADSK RONIEK- SCHIEDAM Volgende week betreden tienduizenden Schiedammers weer eens een schoolklas: het democratisch proces kan nu eenmaal niet zon der die nuttige vertrekken: daar worden de meeste stembureaus ondergebracht. Op woensdag 24 maart zijn er verkiezingen voor de Provinciale Staten. Het wordt natuurlijk een Haagse affaire: elke politieke'partij zal na de uitslag verklaren, hoezeer de kiezer het zittende kabinet heeft gesteund/veroordeeld. En dat terwijl men er niet in slaagde de voorjaarsnota op tijd klaar te krijgen. Nu is 't net als met de ver rassingspakketten die je vroeger in het snoepwinkeltje or de Fabri- straat krijgen kon: aan de bui tenkant stond een vraagteken: wat er in zat, was niet te zien: soms viel het mee, soms viel het tegen. Wie zich serieus met de provin ciale politiek bezig houdt, zal daar wel veel verdriet van hebben: het bestuur van Zuid Holland heeft belangrijke taken - bijvoorbeeld op het gebied van de milieupoli- tiek - en die komen vrijwel niet aan de orde. Zuid Holland is trou wens Nederlands meest onbeken de provincie. Ik zou de Schiedam mers niet graag de kost geven die nu voor het eerst lezen, dat de hoofdstad Den Haag was. En als ik niet iedere dag op weg naar mijn werk de enorme torenflat passeerde; waarin het provinciaal bestuur is gehuisvest, dan zou ik het daar verrichte werk net zo on derschatten als het meren van mijn stadgenoten. Van een verkiezingsstrijd valt niet veel te merken. Er zijn weinig raambiljetten. Nu en dan staan po litieke partijen met een kraapje in de Hoogstraat. Vanavond spreekt minister van Thijn; en daar blijft het wel zo'n beetje bij. Het konden wel eens de verkie zingen van de thuisblijvers wor den. Oók in Schiedam. Maar ik ga in ieder geval wel uit stemmen. Want juist in tijden van crisis hebben we een sterke demo cratie nodig. Bovendien wil ik niet van Agt, Wiegel, Den Uyl of Ter louw een poepie laten ruiken: ik wil er écht voor zorgen, dat het Schiedamse geluid iij de provincie hoofdstad doorklinkt. Dat kan na tuurlijk het beste door op een Schiedammer te stemmen. Ik heb voor U een lijstje gemaakt van kandiderende stadgenoten. PvdA Hans van der Vlist, Arie van Dijk, Hans Verlinde CDA Jan van Katwijk VVD Niemand D'66 Rob Hijmans SGP Niemand PSP/CPN/PPR Ulferd Bruseker, Herman Noorde- graaf Socialistiese Partij Niemand RPF/GPV Niemand Van deze kandidaten heeft alleen Hans van der Vlist een echt ver kiesbare plaats. De overigen staan behoorlijk onderaan hun respec tievelijke lijsten. Voor een forse stad met drieenzeventigduizend inwoners is dat toch een beetje weinig en je zou haast terug gaan verlangen naar de periode voor 1917, toen je nog een districten stelsel had. Schiedam vaardigde toen twee leden af naar de pro vinciale staten, die onverander lijk van christelijke sigantuur waren. De tijden zijn wél veranderd. Want zo Schiedam ooit zijn in de jaren vijftig pas verworven reputatie van rode stad kwijt raakt, dan blijft het in ieder ge val ongodsdienstig. Goed, wat maakt het ook uit. Ga volgende week woensdag even langst bfj zo'n stembureautje. HANVAN DER HORST. Grote maten panty- met een perfekte pasvorm en ruim tussenstuk. 20 dernier. in middengrijs, camel, misty of charmbeige. Maten 44 t/m 52. Van 3,95 voor KETTINGZAAG AEG KES 30 1350 watt 30 cm. zwaardlengte ngebouwd slijp mechanisme B00RSTANDAARD Wolfcraft 3400 SPIJKERSCHORT SCHIEDAM- De Schiedamse ge meenteraad heeft maandag een motie aangenomen, waarin gevraagd werd energiegebruikers die in de schuld staan bij de Openbare Nutsbedrij ven te verwijzen naar hulpverlenen de instanties. De afsluiting van gas en licht kan dan wellicht voorkomen worden, doordat een oplossing voor de schuld gezocht kan worden. De motie, die uit PvdA-hoek kwam, werd alleen niet door het CDA ge steund. De CDA-ers vonden de leveringsvoorwaarden nu al soepel genoeg en zagen liever dat de ge meente haar energie stak in andere beleidszaken. Toch was het college van burgemeester en wethouders unaniem vóór -inclusief CDA wet houder Taverne dus. Alvorens de inhoud van het voorstel van kracht wordt, zullen de raads commissies Economische Zaken en Volksgezondheid, alsmede de direc teur van de sociale dienst zich er nog over uit moeten spreken. De .verwachting is, dat de directeur van de Openbare Nutsbedrijven een in structie' krijgt voor behandeling van verbruikers die in het krijt staan. De PvdA-motie nam de wind uit de zeilen van een CPN-amendement op de energieleveringsvoorwaarden. De CPN wilde de schuldenaren eveneens doorsturen naar hulpverleners, maar de mogelijkheid van afsluiten moest dan vervallen. Een suggestie van CPN-lid Ulfert Bru seker om aan krakers en bewoners die geen woonvergunning bezitten wél energie te leveren werd niet overgenomen, maar wethouder Scheeres zegde toe het beleid ten aanzien van krakers te versoepelen ■NDEUK Niet mee doorvyden snel langs WCC krygt 'n leenauto Nieuwe Mathenesse straat 15. Schiedam 010 - 260199 Uni herenslips... Twee herenslips met een pri ma pasvorm nu enorm voor delig. In marine, bleu, beige of bruin. Maten S-M-L-EL Twee stuks van 13,- voor

De Havenloods | 1982 | | pagina 3