VENLOODS Aj8ê> Blijhof viert tiende verjaardag Samenwonenden ook voordelig zwemmen m SCHIEDAM Schorsing vergunning Tonkerclenning aangevraagd Dodenherdenking Lezing over meditatie D'66 wil vis in zwembad 'College handelt onelegant' Nieuw bestuur PvdA gekozen Walvisch laat 't afweten Ooievaarsbingo Jongen door glazen deur Brommers botsen Nutsbedrijven gesloten HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 159 ROTTERDAM editie p DONDERDAG 29 APRIL 1982 31e JAARGANG NO. 16 Kritiek Van Kleef gehonoreerd SCHIEDAM - Naar aanleiding van vragen van raadslid Hans van Kleef en het antwoord van burge meester en wethouders daarop heeft de Stichting Zwembaden be sloten de verkoopregels voor ge zinsabonnementen voor zwembad Groenoord te wijzigen. Was het vroeger zo, dat een trouwboekje overlegd moest worden, nu mogen ook samenwonenden een dergelijk abonnement aanschaffen. Zij hoe ven slechts aan te tonen dat zij op hetzelfde adres wonen. In verband met de veranderde re gels is de voorverkoop van gezins abonnementen verlengd tot en met vandaag, donderdag 29 april. Als u snel bent kunt u nog net voordat de kassa sluit van de voor verkoopkorting van f 20,50 ge bruik maken. Vanaf 1 mei, wan neer het zwembad open gaat, zijn de abonnementen ook nog te koop, maar dan voor f 138,25. *De duik in Groenoords nat wordt ook voor samenwonenden goedkoper. SCHIEDAM - De bewonersvereniging Schiedam-Zuid heeft een schorsings- verzoek voor de hinderwetvergunning voor Tankercleaning ingediend bij de Raad van State. Het verzoek zal op 6 mei behandeld worden. Volgens de bewonersvereniging moet Tanker cleaning gesloten worden, wanneer het verzoek wordt ingewilligd. De bewonersvereniging strijdt al jaren tegen Tankercleaning, omdat het be- SCHIEDAM - De gevallenen uit We reldoorlog II zullen in Schiedam op 4 mei herdacht worden tijdens een korte plechtigheid bij het Plantage monument. De herdenking begint om acht uur. Er zullen bloemen en kran sen worden gelegd en het Harmonie orkest Harpe Davids zal spelen. Iedereen die de plechtigheid wil bij wonen wordt verzocht uiterlijk om. tien voor acht aanwezig te zijn. SCHIEDAM - Drs. W. Burgmans zal dinsdagavond 4 mei om acht uur een lezing verzorgen over transcendente meditatie in het Dienstencentrum „De Vier Molens". Door de medita tietechniek, die in enkele avonden aangeleerd kan worden, zou de ge zondheid bevorderd worden. De rust bij meditatie zou zelfs dieper zijn dan bij slaap. De toegang tot de lezing is gratis. Wie meer informatie wil kan bellen naar de Maharishi Academie van de Natuurwet, Noordsingel 33b, Rotter dam, telefoon 010- 653730. SCHIEDAM - D'66 fractievoorzitter Anna Marijke Peterhans-Steen heeft het college van burgemeester en wet houders vragen gesteld over terug dringen van het exploitatietekort van Zwembad Groenoord. D'66 wil dat er forellen in het zwembad gekweekt gaan worden in 't winterseizoen en dat het zwemwater in het zomersei zoen afgedekt wordt met plastic fo lie. Bovendien wil D'66 dat het colle ge de mogelijkheden onderzoekt van ht opwekken van energie met behulp van windturbines voor Zwembad Groenoord en Zuid. Volgens de fractie kan Zwembad Groenoord f 90.000,- verdienen aan een forellenkweek van 30.000 stuks. In een zwembad in Bussum gebeurt dit al. De vissen worden geleverd aan een hotelketen of vishandelaren ter consumptie. Door het afdekken van het zwemwa ter zou, aldus D'66, vervolgens een besparing ontstaan van meer dan f25.000,-. De besparing die wind turbines kunnen opleveren moet on derzocht worden. MEDEDELING Op vrijdag 30 april zijn de kanto ren van De Havenloods gesloten. Op vrijdag 5 mei, Bevrijdingsdag, zijn onze kantoren normaal ge opend. DE DIRECTIE SCHIEDAM - Het "Gezinsvervangend Tehuis De Blijhof' aan de sum willen dit tweede lustrum aangrijpen om de band met de Butgemeester Honnerlage Gretelaan 365 gooit zaterdag 8 mei de buurt weer wat te versterken. deuren open voor buurtbewoners, vrienden en bekenden van de De buurtbewoners zijn er dan tijdens bewoners en andere belangstellenden. De Blijhof viert zaterdag na- het eerste lustrum al van overtuigd geraakt dat De Blijhof geen melijk zijn tiende verjaardag. De bewoners, "verstandelijk beperk- gekkenhuis is, maar het kan nooit kwaad om weer eens te laten ten", en de groepsleiders Tino Simons, Alan Sibbald en Hans Han- zien wie er in de Blijhof wonen en wat er gedaan wordt. Vandaar dat zaterdag van tien uur 's ochtends tot vier uur 's middags het gezinsvervangend tehuis iedereen welkom heet. Omdat dè Blijhofbewo- ners denken dat de toeloop erg groot wordt, is ruimte van het Dienstencen trum De Vier Molens (naast het te huis) beschikbaar gesteld, waar films, dia's en disco wordt gedraaid. Een drumband zal om tien uur de open dag officiéél inluiden. Bezoekers kun nen in het tehuis kijken hoe hun bu ren wonen en er zal een informatie stand ingericht worden waar folders verkrijgbaar zijn- 's Avonds vieren de bewoners zelf feest, waarbij een eigen discoteam voor de muziek zorgt. De Blijhof is sinds kort het tweede "Gezinsvervangende Tehuis" in Schiedam. Een halfjaar geleden werd "De Vleugel" bij het Jac. Urlusplein geopend. Die opening is ook een re den voor De Blijhof om buurtbewo ners een kijkje achter de schermen te gunnen. De tehuizen zijn namelijk het resultaat van anders behandelen van "geestelijk gehandicapten", een term die de groepsleiders van De Blij hof liever zien verdwijnen. wWeggestopt "Vroeger werden mensen die verstan delijk wat minder begaafd zijn wegge stopt in inrichtingen. Ze werden er verpleegd. Tegenwoordig willen de hulpverleners de mensen ook de mo gelijkheid geven zichzelf te ontwikke len. De wannte en de affectie van de verpleging moeten blijven, maar de rol van de groepsleider is veel meer begeleidend", legt Tino Simons, ad- juncthoofd van De Blijhof uit. "De bewoners van het tehuis wónen hier gewoon. Ze kunnen gaan en staan waar ze willen. En er zijn ook geen isoleercellen. De meeste Blijhofbewo- ners zijn wel enigszins zelfstandig, Enkele bewoners en groepsleiders van De Blijhof. maar degenen die dat willen en er aan toe zijn kunnen getraind worden met het doel op zichzelf te gaan wonen. Ze kunnen leren koken, omgaan met geld, wassen en dergelijke. Sommige bewoners doen eigenlijk al veel din gen zelf. De vleugel van De Blijhof die vroeger bestemd was voor intern personeel is namelijk omgebouwd en geschikt gemaakt voor de bewoners zelf. Degenen die een kamer in die vleugel bezitten hebben een eigen douche en toilet en een kookplaatje, zodat ze bijna alles op eigen houtje kunnen doen. De andere bewoners hebben bovenin het gebouw kleine kamertjes, waarin 't moeilijk visite ontvangen is en waarin niet gekookt kan worden. Dat gebeurt dan in de gemeenschappelijke ruimten. "Een soort hotelkamertjes, die ze wel zelf kunnen inrichten", vergelijkt groeps leider Alan Sibbald Ontwikkeling van de Blijhofbewoners is geen "must". Iedereen kan er z'n hele leven blijven wonen zonder ooit de lust te vertonen om zelfstandig te worden. Maar degenen die het tehuis "uitgroeien" kunnen bijvoorbeeld via het project "begeleide kamerbe woning" alleen gaan wonen. Dat ge beurt ook soms. De Blijhof, die eigenlijk vijfentwintig mensen kan herbergen, heeft één plaats over om dat er juist iemand weg is gegaan om samen te gaan wonen. Voor die ene open plaats is een wachtlijst van dui zenden mensen uit het land. bij het ministerie om "dependances", waarin vier of zes mensen tegelijk wonen, op te richten. Er worden dan gewoon eengezinswoningen gehuurd, wat de kosten van de bouw van een groot centrum uitspaart. Bovendien worden de "verstandelijk beperkten" dan nog minder buitengesloten van de samenleving. Dat is ook eigenlijk het ideaal van het personeel van De Blijhof. "uiteindelijk moeten gezins vervangende tehuizen overbodig zijn", vindt Tino Simons, "Maar dat zal nog wel honderd jaar duren. Dan^ moet ook de samenleving veranderen. Mensen die geestelijk minder begaafjj zjjn moeten dan overal geaccepteeid worden, zodat ze niet meer alleen ih sociale werkplaatsen hoeven te wer ken en naar aparte activiteiten hoe ven te gaan". Een eerste aanzet tot dat ideaal is er al. Niet iedere bewoner van De Blij hof werkt in een bedrijfsgemeenschap en er zijn ook bewoners die naar ge wone dansscholen of andere activi teiten gaan. Maar de samenleving moet er nog wel aan wennen dat mensen van "een ander kaliber" bu ren kunnen zijn. Grote partij luxe aanbouwkeukens van bekende topmerken. 270 cm. 1.495.- Massief eikeh lamellen keuken, 270 cm. 1.595- Zwaar massief eiken Bourgon dische keuken 270 cm, 1.895,- drijf schadelijk is voor de volksge zondheid en het milieu. Minister Gin jaar (van het vorige kabinet Van Agt, Volksgezondheid en Milieuhygiëne), beloofde de bewoners van Zuid in 1980 dat Tankercleaning binnen hooguit twee jaar verplaatst zou worden naar een omgeving ver buiten de bebouwde kom. Een stichting, waar volgens de bewonersvereniging twee van de drie deelnemende instan ties „alleen maar commerciëel be lang hebben bij het schoonmaken van tankschepen" (de directiesecretaris van Verolme en een stafmedewerker van Transol, het moederbedrijf van Tankercleaning), moest de verplaat singsmogelijkheden onderzoeken. Acht maanden geleden, liet de Stichting een rapport het licht zien waarop de bewonersvereniging scherpe kritiek uitte. De stichting zou niet als doel verplaatsing van Tankercleaning hebben, maar het creëren van een doelmatig tanker schoonmaakbedrijf. Een gesprek tussen de stichting en de bewoners vereniging heeft onlangs plaats gevon den, maar voor de bewonersvereniging is de kritiek niet ontkracht. De be wonersvereniging hoopt nu via het schorsingsverzoek bij de Raad van State een beslissing, die naar haar zin te lang uitblijft, te forceren. Lopen over auto's: f 3000.- schade SCHIEDAM - De 18-jarige P.C.P.G. uit Heemstede heeft zaterdagnacht om tien voor één voor f 3.000,- schade aangericht door over twee auto's in de Lindijerstraat te wande len. De Schiedammer A.J. van S. die de jongen zag en hem-bij de kraag vatte, werd door G. op het hoofd ge slagen. De politie kon G. later aan houden, tezamen met zijn vriend S.J.R. De laatste kon niets ten laste worden gelegd, maar G. bekende op het bureau. Inmiddels is een regeling getroffen om de schade te vergoeden aan de eigenaren van de auto's en zijn de twee mannen heengezonden. Bewonersvereniging Zuid: SCHIEDAM - De bewonersvereniging Schiedam-Zuid heeft in een open brief aan het college van burgemeester en wethouders haar onvrede geuit over „ingrijpen in de inspraakmogelijkheden bij herinrichting van straten". Volgens de vereniging zou het college plotseling hebben afgekondigd dat bewoners alleen nog maar bloembak ken krijgen als zij daar uitdrukkelijk om gevraagd hebben en bereid zijn die te willen onderhouden. Bovendien zou elke verkeersdrempel de goed keuring van B en W moeten krijgen alvorens hij aangelegd kan worden. De bewonersvereniging noemt dat een inperking van de inspraak èn de bevoegdheden van ambtenaren. Bovendien vindt zij het niet elegant om dergelijke beslissingen midden in een inspraakprocedure uit te vaardi- enorme sortering. Ook alle BEKA banken Industriegebouw, Goudseslngel 66, R'dam. Tel. 010-13.80 die zaak waar je echte GOUDEN SIERADEN koopt voor 50 proc. van de prijs is natuurlijk L'ARTISAN goud smeden sinds mensenheugenis. Pijnackerplein 22 (tussen Zwart Janstraat/Zaagmolenstraat), Rotterdam. Tel. 010- 652400. (Eigen reparatie-atelier - taxaties - alle maten briljanten) SCHIEDAM - Op de weekmarkt van vrijdag zijn de dames H.C.B. van 65 jaar en S.I. van 35 jaar beroofd van hun portemonnees. Bij mevrouw B. werd een handtasje, waarin een giro pas en vier betaalkaarten zaten, uit een boodschappenwagentje gestolen. Mevrouw I. moest een portemonnee met f. 175,-, een giro- en een bank pas missen. stuur gekozen. Ruud van der Veer werd voorzitter, Peter van der Stel werd secretaris. Ben Stuibenberg werd penningmeester en Carla Huis man, Arie Kuyvenhoven, Lies Ong, Jo Ouwens, Huub de Ruiter, Hans Verlinde en Jacob Wiersma zijn de overige bestuursleden geworden. Het oude bestuur trad af na de leden vergadering over de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen, waarbij de bestuursvoorstellen gron dig verworpen werden. Geen van de oude bestuursleden is teruggekomen, met uitzondering van Ben Stuivcn- berg. Stuivenberg zegde op de leden vergadering over de lijst zijn bestuurs lidmaatschap al op, omdat hij zich achteraf niet in de voorstellen kon vinden. De Walvisch zal tijden de Nationale Molendag, zaterdag 8 mei, niet draaien wegens een defect. SCHIEDAM - Tijdens de Natio nale Molendag, zaterdag 8 mei, zal het Schiedamse molenbestand te bezichtigen z(jn. Alle molens, op de Walvisch aan de Westvest na, zullen draaien. De Walvisch kan niet meedoen vanwege een man kement aan het bovenwiel. In de Noordmolen zal een film vertoond worden, in de Vrijheid worden rondleidingen gegeven en zullen de broodbakwedstrijden plaats vinden. pe Drie Koornbloe- men zal niet open zijn, evenals de Walvisch. De Nationale Molendag valt weer samen met de Landelij ke Fietsdag, die door de ANWB georganiseerd wordt. SCHIEDAM - De Invalidensportver- eniging „De Ooievaars" houdt woens dagavond 5 mei een bingo in de grote zaal van de Christelijke Sociale Be langen aan de Lange Haven 73. Het eerste nummer wordt om acht uur afgeroepen, maar de zaal is al vanaf zeven uur open. Iedereen is welkom. Winnaars kunnen een keuze maken uit prijzen als koffiezetapparaten, stoomstrijkijzers, klokradio's, tafel grills, carmen sets, scheerapparaten, dekbedden, lakensets en dergelijke. Hoofdprijswinnaars kunnen rekenen op fietsen, draagbare televisies, cen trifuges, workmates, stofzuigers en stereo cassette recorders. Rioolgemaal doelwit onbekenden SCHIEDAM - Het gemaal Nieuw- land aan de Loeffstraat is zaterdag in de middag- of avonduren bezocht door onbekenden. Zij verschaften zich de toegang door enkele ijzeren platen uit de muur te verwijderen. In de ruimte gingen zij tekeer met verf en spuitbussen verf. De muren, kle ding en laarzen werden voorzien van graffiti en de parketvloer van het gemaal werd ondergekliederd. Voorts gooiden zij voorwerpen in de kolk, waardoor de ruioolvuilvermaler mogelijk beschadigd is. De schade is nog niet bekend. SCHIEDAM-De 15-jarige Schiedam mer R.S. is zaterdag met zijn been door een ruit in de deur van Zwem bad Zuid gegaan. De toedracht van het ongeval is niet helemaal duidelijk, maar de jongen moest in ieder geval met diverse wonden per ambulance naar het Schielandziekenhuis ver voerd worden. Twee dertienjarige meisjes, die de deur vasthielden op het moment van het ongeval, kregen glasscherven in armen en rug. SCHIEDAM - De 62-jarige J.L. is vrijdagmorgen om kwart voor zeven met onbekend letsel ter observatie opgenomen in het Schieland Zieken huis. Even tevoren was hij op 't kruis punt Kerkweg/Harreweg met zijn brommer in botsing geraakt met de 18-jarige bromfietser P.B., die hem geen voorrang verleende. SCHIEDAM - De Openbare Nuts bedrijven zullen op vrijdag 30 april geen vuilnis ophalen. In plaats daar van wordt dinsdag 4 mei opgehaald. De Openbare Nutsbedrijven zijn voorts op vrijdag 30 april, zaterdag 1 mei en woensdag 5 mei gesloten. Alleen voor storingen in de levering van gas, water, elektriciteit en cai- signaal kan men op die dagen bellen naar nummer 622222. Het vuilover- laadstation aan de Parallelweg is za terdagochtend geopend van negen tot twaalf. De weekmarkt zal vrijdag niet door gaan. De havendienst zal op 1 mei 's ochtends en op 5 mei als gewoon lijk werken.

De Havenloods | 1982 | | pagina 1