aa/iümjiWiü) André Wasiman kijkt niet ver vooruit Grote veranderingen door nieuwe wet vloer» 1 bedekking DE HAVENLOODS Na drie operaties pas een fruitmand van AZ IN T KORT Cricket-derby ;:r Tel. 132170 OPLAGE 287.425 Tel. 132489 □msnm-S Politiek forum in De Deel Vitamien in MAB-pand Vrees voor positie kleuter en lerarenkorps RM terug in vijfde divisie Lenteloop ƒ135,- lOQchtingen en staten- zaterdag 8 mei van 11 tot 1§ uur NOVOTEL Hargalaan 2, Schiedam Motortocht Flardinga ROTTERDAM - Wie André Wasiman dezer dagen vraagt hoe hij het maakt, krijgt meestal niet de volledige lijdensweg te horen. „Ik zeg altijd maar dat het wel gaat", aldus de geplaag de vleugelverdediger van Excel sior. „Ik vind het niet erg om telkens hetzelfde verhaal te ver tellen, maar je schiet er zo wei nig mee op. Ik word er alleen maar moedeloos van". Het afgelopen jaar moet een ware kwelling zijn geweest voor de nu 20- jarige Rotterdammer. Sinds hij in februari '81 tijdens een aanvalshan- deling op links in aanraking kwam met Ronald Spelbos van AZ'67 („hij kwam hoog in"), is André Wasiman niet meer de oude geweest. Hij was geblesseerd geraakt aan zijn linker knie, en moest zes weken in het gips. Later in het seizoen zakte hij tijdens de training al snel op nieuw door zijn knie. In juli 1981 volgde de eerste ooeratie. „Die eerste keer hebben ze stieren- pees in mijn knie gezet, maar toen begonnen mijn spieren te verkleven. Een tweede operatie was nodig, maar ook die hielp niet. Ik blééf maar suk kelen. Afgelopen maart ben ik voor de derde maal geopereerd". Maar ook de derde operatie had niet direct re sultaat. Een virusinfectie hield André een maand langer dan gepland in het Franciscus-ziekenhuis, dat (een geluk bij een ongeluk) op een steenworp af stand van zijn ouderlijk huis ligt. In middels is André Wasiman weer thuis, ditmaal zonder veel hoop op een spoedig herstel. Zó gebeurd "In het begin dacht ik: dat is zo ge beurd. Je leest wel eens over mensen die hun kniebanden gescheurd heb ben en een paar maanden later weer. in het veld staan. Maar na alles wat mij overkomen is, kijk ik niet verder dan een dag vooruit. Voetbal is wel belangrijk voor me, maar ik wil liever niet mijn hele leven invalide zijn". Door zijn hardnekkige blessure en de diverse operaties is André ook op school een heel jaar achter geraakt. Hij zit op de MTS (bouwkunde) en had eigenlijk stage moeten lopen. „Ik had al een afspraak met een aanne mer in Dordrecht, maar dat is niet doorgegaan. Als het met voetbal niets wordt, wil ik de MTS afmaken en daarna een teken- of opzichterscursus volgen. Momenteel wit ik nog thuis; veel platen draaien en een beetje le zen. Wél eentonig Over zijn voetbaltoekomst wil André liever niet speculeren. Berichten in de pers (januari 1981) ten spijt, zegt hij nooit een aanbod te hebben gehad van Feyenoord. Zijn contract met Excelsior loopt eind juni af, en er zijn (vanzelfsprekend) weinig clubs die belangstelling hebben voor een ta lentvolle, maar langdurig geblesseerde speler. Voorzichtig "Momenteel ben ik voorzichtig aan het trainen. Fietsen, bijvoorbeelden het bovenbeen spannen. Maar nog niet met gewichten werken, of zo. Ik hoop dat ze me bij Excelsior willen blijven helpen, want ik zou daar graag blijven". Met zijn clubgenoten heeft André nog regelmatig contact. Tonny Patinama komt me vaak ha len, dan gaan we samen de stad in. De anderen zie ik wel eens als ik Woudestein ga voor een behandeling door Toon IJzerdoorn, onze masseur. Doijee belt me een enkele keer op, maar het meeste hoort hij van Ijzer- doorn". Fruitmand Van Ronald Spelbos heeft André Wa siman na de zo fatale botsing weinig vernomen. „Wat er op het moment zélf gebeurde, weet ik niet meerpre- «WATERPOLO - Door een klinkende zo-U zege op „Rotterdam" werd het pupillen- in WIK kampioen. Vier schakers zonder puntenverlies VOETBAL - De voetbalvereniging Vlaar dingen heeft de inmiddels afgetreden zifter Wim van den Berg en Aad van Unnik SCHIEDAM - Door de promotie van Excelsior'20 naar de eerste klas zullen de cricketliefhebbers het ditmaal zonder de competitie-derby tussen de Thurlede-formatie en Hermes DVS moeten stellen. Vandaar dat het ste delijk prestige-duel in het oefenpro gramma van beide teams is opgeno- Zondag 9 mei treffen ze elkaar in sportpark Thurlede, waar om 11.00 uur wordt begonnen. P* cies. We kregen geloof ik een uitbal. zijn geweest voor Wasiman toen vori- Ik heb geprobeerd om nog verder te ge week, na zijn terugkeer uit het zie- spelen, maar ik draaide bijna om m'n kenhuis, een fruitmand werd be- as heen. Ik hoorde alles kraken. Ik zorgd, met de beste wensen van AZ. kan me niet herinneren dat Spelbos „Van zo'n professionele club had ik nog wat tegen me gezegd heeft". Het wel een snellere reactie verwacht", moet een vreemde gewaarwording zegt Hij zonder rancune". DE HAVENLOODS UitgaveDe Havenloods behorend tot WEGENER huis aan huis bladen b.v., Westblaaik 159 Rot terdam Directie: J.P. Eillebrecht Kantoor Westblaak 159, 3012 KJ Rotterdam, tel.:010-135085 Postadres uitsluitend Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Bijkantoren Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, tel. 010 352911 en Weteringsingel 2, 2921 BB Krimpen a/d IJssei, tel. 01807 16899 kleine advertenties personeelsadvertenties en admini stratie: kantoor Prins Hendrik kade 14. 3071 KB Rotterdam. Verschijnt tweemaal per week (woensdag en donderdag) huis- aan-huis in: Rotterdam rechter Maasoever, Schiedam (op woens dag als Schiedams Nieuwsblad), Vlaardingen (op woensdag als Nieuwe Vlaardingse Courant). Maassluis (op woensdag als Maas sluis Nieuwsblad), Hoek van Hol land, Maasdijk, Maasland, Bleis- wijk, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs, Capelle a/d IJssei, Nieuwerkerk a/d IJssei, Krimpen a/d IJssei, Ouderkerk a/d IJssei, Krimpen a/d Lek, Lekkerkerk, Berkenwoude, Bergambacht, Am- merstol, Stolwijk en Schoonhoven, Groot Ammers, Langerak, Vlist, Nieuwpoort Mocht u een krant eens niet of niet op tijd ontvangen, dan kunt u zich wenden tot ons lezersservice nummer: (van 8.30 tot 17.00) deQhavenloods Bijkantoor Vlaardingen Hoogstraat 122, 3131 BP; Postbus 306,3130 AH. Vlaardingen Tel.: 010-352911. Redactie M. Ames tel. 352446 A. Beynen tel. 352911 Medewerkster Schiedam M. de Zwart, tel. 736375 Medewerker editie Maassluis: M Doddema, p.ivé 01899 11858 ...dit is de Echte zomermode ROMSOM biedt U luchtig lopen, ook al draagt U losse steunzolen Zelfs C met open hiel is het ;J geen probleem En altijd de juiste pasvorm door elee- tronische voetme- V ting. MODIEUS VOETCOMFORT SCHIEWEG 97c - ROTTERDAM TEL. 010 -66.99.12 (Ook maandagmorgen geopend) VLAARDINGEN - Wijkvereniging Hoevenbuurt organiseert op woens dagavond 12 mei een politiek forum in zaal De Deel, Baarnhoeve 6 aan vang 20,00 uur. Alle op de verkiezingslijst voorko mende Vlaardingse politieke partijen krijgen dan de gelegenheid zich te presenteren. Bovendien zal hen wor den gevraagd zichuit te spreken over bezuinigingen in de gemeente-begro ting. Alle partijen - met uitzondering van de rechtse splinterpartijen - heb bent hun medewerking reeds toege- zged. Het politiek forum zal worden voor gezeten door de Haagse Post journa list Aad van Cortenberghe. VLAARDINGEN - De vrouwen van Vitamien hebben zich als deelgroep aangesloten bij het Bureau Alterna tieve Hulpverlening (BAH). Het BAH beschikt sinds kort ovei een onderkomen in de Hoogstraat 54 en Vitamien is daar nu dus ook geves tigd. Mensen met vragen over gezond heid, sexualiteit, anti-conceptie, men struatie enz. kunnen daar voortaan elke maandagavond van 20.00-21.30 uur terecht. Telefonisch is men I bereikbaar via nummer 355085. ROTTERDAM/DEN HAAG - Als een donkere wolk hangt bo ven de kleuterscholen in ons land de Wet op het Basisonder wijs. Een wet, die in juni 1981 door de Eerste Kamer werd aan genomen en die tot gevolg heeft dat over drie jaar kleuter- en la gere school worden samenge voegd tot één geheel; de basis school. Niet iedereen is even gelukkig met deze jongste ontwikkeling in het on derwijs: met name op de Vrije School vraagt men zich bezorgd af of het niet juist de kleuter is, die door invoering van deze wet het kind van de rekening wordt. Op zaterdag 8 mei a.s. organiseert de Vereniging voor Vrije Opvoedkunst een open congres in Den Haag, waar gesproken wordt over het thema: "Het kind in de gevarenzone. De Wet op het Basisonderwijs". Na het con gres zal een (tweede) petitie worden aangeboden aan de leden van de vaste kamercommissies van Onderwijs/We tenschappen en Volksgezondheid/Mi lieuhygiëne. Waarschijnlijjk zullen meerdere vol wassenen zich hun tijd op de kleu terschool herinneren als een zonnig speelkwartiertje, waar geen einde aan leek te komen. Een rustig voorkab belend leventje, met weinig of geen problemen. Ondersteboven hangend aan de klimrekken kon je de wereld nog eens van een andere kant bekij ken. En hoe je je van opdringerige concurrentie in de zandbank moest ontdoen, leerde je binnen de kortste keren vanzelf. Kleine ontdekkingen, nieuwe erva ringen en doorgaans ging je tevreden naar huis. De volwassene van de toe komst kijkt mogelijk met geheel an dere ogen (en gemengde gevoelens) terug op zijn kleutertijd. Hij herin nert zich misschien die ene keer dat hij tijdens een kringgesprek over we reldoriëntatie opeens hard moest hui len, omdat hij vergeten was wat Der de Wereld betekende, terwijl juffie er toch zo vaak over gesproken had. Of hij weet nog hoe hij altijd op woensdagmiddag met hoofdpijn thuis kwam na de lessen met de cassette recorder en de oefenboekjes. CITO-toetsen, eenvoudig rekenen en de eerste beginselen van lezen en schrijven komen na 1985 op de agen da van de kleuter te staan. Het spe lend leren als voorbereiding op het "echte" leren. Het uitgangspunt van de Wet op het Basisonderwijs vormt de theorie dat leerachterstanden be streden kunnen worden door kin deren zo vroeg mogelijk met de les stof in aanraking te brengen. Deze theorie wordt niet alleen in twijfel getrokken, maar ook aangevallen, on dermeer door de Vrije Scholen in ons land. Op de Vrije School - waar het onderwijs gebaseerd is op de antro posofische geesteswetenschap van Rudolf Steiner - gaat men er van uit dat intellectueel onderwijs in een te vroeg stadium schadelijk kan zijn voor de geestelijke en lichamelijke groei van de jonge mens. Tot een jaar of zes, zeven ontwikkelen kinderen zich door zelf te ontdekken, door imitatie en door spel. Daarbij vertonen vierjarigen (die over een onbegrensde fantasie beschikken) een ander gedragspatroon dan vijf- of zesjarigen (die vlak voor of midden in de tandenwisselingsperiode zitten). Eén van de kenmerken van het kleu teronderwijs op de Vrije School is dat men rekening houdt met deze verschillende ontwikkelingsfasen. De Wet op het Basisonderwijs biedt geen enkele garantie dat het eigen ka rakter van het kleuteronderwijs on- aahgetast blijft. De kleuterjuf met haar specifieke opleiding verdwijnt en moet plaats maken voor de all round groepsleraar, die op de nieuwe basisschool zowel aan vier- als aan twaalfjarigen mag lesgeven. In de petitie, die de vaste kamercom missies na het congres krijgen aange boden, wordt ook bezwaar gemaakt tegen de verlaging van de leerplich tige leeftijd. Verplicht schoolbezoek voor vijf-of zelfs vierjarigen betekent volgens de ondertekenaars van het verzoekschrift een ernstige beknot ting van de ouderlijke vrijheid om kinderen naar eigen goeddunken op te voeden in de huiselijke sfeer. Gezellig een dagje thuis blijven bij vader of moeder is.er dan niet meer bij. Aan de wensen van de buitens huis werkende moeder is overigens tegemoet gekomen in de nieuwe on derwijswet door het aantal lesuren van de kleuter gelijk te maken aan die van zijn ouderen broer of zus. Of de kleintjes zelf gelukkig zullen zijn met zo'n lange schooldag is nog de vraag. Vanuit de medische hoek zijn inmiddels protesten gerezen. De rigoreuze veranderingen die de Wet op het Basisonderwijs te weeg brengt laten ook het onderwijzend personeel niet ongemoeid. Kleuter leidsters en onderwijzers dienen, bij voorkeur, over dezelfde bevoegd heid te beschikken, aldus de wet. Het gebrek aan vakkennis zal door beide partijen met behulp van applicatie cursussen weggewerkt moeten wor den. Het laatste woord over deze nieuwe onderwijswet lijkt nog lang niet te zijn gezegd. Belangstellenden die hun steentje willen bijdragen aan de dis cussie kunnen daarvoor a.s. zaterdag terecht in het Hoogse Congresge bouw. Voor meer informatie kan men zich wenden tot de Vereniging voor Vrije Opvoedkunst: tel. 070 - 246307. VLAARDINGEN - Slechts Overschie heeft het bestaan om het tafeltennistrio van Radio Molenaar een nederlaag toe te brengen. De Vlaardingers wonnen hun overige wedstrijden en werden daardoor uiteraard kampioen van de eerste klas regionaal. Ze keren nu weer terug naar de landelijke vijfde divisie, waaruit ze in november degradeerden. Eric Klop pers was de meest stationaire speler van het Vlaardingse drietal. Hij scoor de een winstpercentage van 89 proc; Guy Noordink bereikte 85 en Jan Jaap van der Mark 60 procent. Ook de invallers uit het tweede team, dat ook kampioen werd, legden gedegen prestaties neer. Eduard van der Bout won alle partijen, Reinier van der Graaf moest één partij van de zes uit handen geven, terwijl André Bóo- gaard twee van de drie partijen won. Verondersteld wordt dat de RM- ploeg in zijn huidge samenstelling aan de najaarscompetitie kan gaan deelnemen. SCHIEDAM - De Woudhoekschool aan het Faassenplein is zaterdag 8 mei voor de achtste maal het begin punt voor de Lenteloop, een presta tieloop over 1, 3, 5 en 10 km. Dick van Rijn, de bekende radio-verslag gever, zal het startschot lossea De starttijden zijn achtereenvolgens 14 uur (1 km), 14.15 uur 3 km), 14.45 uur (5 km.) en 15.15 uur (10 km Vooraf zal de Jeugd-Rijnmond- band een ronde door Woudhoek ma ken. Ook is er op het schoolplein een disco. Bij de volgende voorverkoop-adressen (inschrijfgeld f 2,50 voor jongeren tot 15 jaar en f 3,50) kan men zich melden: T. Groeneveld, Heyermans- plein 240; T. van Munster, Royaards- plein 84; R. van der Pluijm, Van Rijkpad 10; E. Rebers, Arnoldipad 11; J. Tjassens, Royaardsplein 202; M. Veldhoven, Punter 17 en I. van Zessen, Heyermansplein 254. Tweemaal goud voor WIK-turners VLAARDINGEN - Max Kuyper en Marcel Cornelisse (leden van de turn vereniging RK WIK) behaalden op de persoonlijke turnkampioenschappen, gehouden in de Rotterdamse Alexan- der-sporthal, eerste prijzen. Ook andere leden van de Vlaardingse ver eniging veroverden ere-plaatsen: tweede werden Angelique van Haren, Joost Sandifort en Leon van Adrichem. Derde plaatsen waren er voor Ingrid van Mil, Joke Blacquiere, Michel en Arno van Adrichem. SCHIEDAM - Na twee ronden van het toernooi om het persoonlijk kam pioenschap schaken hebben Van den Dool, De Zwart, De Wit en Homs nog geen verlies geleden. Een half punt hebben titelverdediger Timmerman, Van Kleef, Ranft, Kan- delin en Ameling. In de eerste klas leiden Troost en Taszterik met ander half punt. Beket en Wissels maken de dienst uit in groep 2, waar zij met punten aan kop gaan. VZC wint vierkamp VLAARDINGEN - In de laatste wedstrijd uit de vierkamp met Kemp vis, Merwede en Wiekslag werkte VZC zich van een tweede naar een eerste plaats. De Vlaardingse ploeg verzamelde 357 punten en bleef ruim voor op Kempvis en Merwede, die beiden op 297 bleven steken. Opmerkelijk was de evenaring van het clubrecord op de 100 meter wis selslag persoonlijk voor meisjes onder 10 jaar. Astrid van Irsen plaatste zich met haar 1.25.2 op geljjke hoogte met Esther Brouwer. Het leverde te vens een eerste plaats op. Een derge lijke klassering was er ook voor Caro- la van der Burg. Twee plaatsen waren er voor de VZC-estafetteploegen, Ja- co Bauw, Marielle de Ligt en Sandy van Dusseldorp. Derde werden Anne- miek van Driel en Martijn Koopal. Verder werden negentien persoonlij ke records verbeterd ten teken, dat er straks bij de kringkampioenschap pen met de VZC-zwemmers rekening gehouden moet worden. 'Schiedam' steekt leden in nieuw tenue SCHIEDAM De voetbalvereniging "Schiedam" verandert van tenue. Het bekende witte shirt met de geel-zwar- te baan maakt plaats voor een geel shirt met zwarte mouwen en kraag. Via een omvangrijke operatie en een financiële ondersteuning uit de jubi- leumkas zullen voor het begin van de nieuwe competitie alle leden aan een nieuwe set kleding worden geholpen. Daarmee wordt op zaterdag 8 mei - het begin van het jubileumjaar, waar in "Schiedam" zijn 75-jarig bestaan viert - een begin gemaakt. Dan zul len tussen twaalf en twee uur de eer ste nieuwe kledingstukken worden uitgereikt. Vier renners van De Coureur voorin VLAARDINGEN - Peet Heijster, die zaterdag een incidentloze Bevrijdings ronde won, was één van de renners, die zondag in het kampioenschap van Zuid-Holland van meet af aan voor- minder dan de halve prijs! (Het tapijt is niet versneden.) I Jio, zwaar moquette filmsterrentapijt in 8 I prima urn-tinten, maar ook in bouclé, 400 cm breed, van/ 119,-, nu per strekkende meter 65,- Bergoss, zwaar projekten- berber- tapijt, o.a. in beige, bruin en linde gemêleerd400 cm breed op jute rug, van 189,-. nu per str. meter Intertest, zuiver scheerwol tapijt voor zwaar 400rSrlCh8 HUik' b;rber/beigegemêleerd. 400 cm breed, van 219.-. nu per str. mtr. Desso, zuiver scheerwollen bouclé tapijt op dubbele jute rug in de kleuren berber, camel- gemeleerd en bruin, 400 cm breed, van f 28Q nu per strekkende meter Desso, het bekende zwaar katoenen tapijt opdubbele jute rug in o.a wit, vanObsöin'Steenr00dencameU0®cmbreed- f -ae-e- van/259,-,nuperstrekkendemeter. 155,- I y ii u^crsir. mir. J Intertest, zuiver scheerwollen tapijt, 2 cm hoge berber"cam ïf' TCm br"d a de ^eufen J berber, camel, linde en wit, van 389- nu Der I I strekkende meter per f 1QO Levering franko huis.) I Tel. informatie: S.A.I. te Groenveld (02240) 13444 tst 25. Lourens, Den Boer, Heijster en Arie van der Lugt waren al in een vroeg stadium uit het peloton weggespron gen en konden, ondanks de vele aan vallen van de achtervolgers, wegblij ven. In de slotfase voegden zich acht renners, waaronder Coureur's Ferry Touw, zich nog bij hen en moest Van der Lugt door het hoge tempo in de kopgroep afhaken. Na winnaar Lou rens werd Den Boer derde, Heijster achtste, Rob Hoefsloot tiende en Van der Touw elfde. VLAARDINGEN - De Motorclub Flardinga heeft ook dit jaar een na tionale motortoertocht georgani seerd. Deze vindt plaats op zondag 9 mei a.s. De rit voert de deelnemers door de landelijke randstad en de Zeeuwse Delta. De kosten voor deelname be dragen f 11,50 en daarvoor ontvangt men een medaille plus jaarhanger en 2 consumptiebonnen. In Vlaardingen start men vanaf de kantine van de Volkstuinvereniging Broek polderweg 249a tussen 9.00 en 11.00 uur. GEZOCHT!!! Wij zoeken vrijwilligers die in het bezit van een geldig rijbewijs ons willen helpen met het besturen van een aangepaste bus voor het vervoer van rolstoelpatiën ten voor buiten Rotterdam. Schrijf voor inlichtingen naar: Alge mene Autohulpdienst Rotterdam, buitan vervoer Walenburgerweg 38a,

De Havenloods | 1982 | | pagina 15