ROTTERDAM 'Om te overleven was uitbreiding noodzakelijk' A START BOUW DELTATERMINAL ECT fes ter meulen natuurlijk LOODS BOOT Ir. Stenstra van BP: fc' ter meulen natuurlijk Riezenkamps laatste officiële daad rjzzmmmzmzznmzzmmmmL inmnnmnimnmmssmmmm mm ter meulen natuurlijk WERELDHAVEN Onder redactie van Willem Schothorst VERSCHIJNT PERIODIEK DE Q HAVENLOODS DONDERDAG 6 MEI 1982 1S-574 ROTTERDAM - Naarmate men het immense BP-complex aan installaties daar in het Europoortgebied nadert en men gaandeweg meer oog krijgt voor details, vraagt men zich als leek in deze spe ciale wereld met steeds meer klem en verbazing af of die overdaad aan grillige pijpconstructies, onafzienbare stalen leidingen, statige kolommen en verdere ingewikkeldheden nu eigenlijk allemaal wel strikt noodzakelijk is. Is één en ander wellicht aangevuld met crea tieve scheppingen van petrochemische kunstenaars? En eenmaal binnen bijna-handbereik van deze manifestatie van technisch ver nuft en kunnen, waant men zich figurant in een haast onwezenlijk science-fiction spektakelstuk van ongekende opzet. De ban breekt echter al snel als blijkt dat de mensen die men daar tegenkomt van hetzelfde slag zijn als de medebezoekers gisteravond in de schouwburg en het reizigerspubliek vanochtend in de metro. Allemaal realistisch en gewoon van vlees en bloed. De gehelmde employe's op de plants en binnen het administratiegebouw de portier in zijn lobby en de juffrouw aan de receptie. Geen spoor van wazige toekomstfantasieën, gewoon de werkelijkheid van van daag. Een man die in het bijzonder de wer kelijkheid van het ogenblik eigenlijk geen moment uit het oog verliest, is onze gastheer namens de British Petroleum Raffinaderij Nederland NV, ir. N.J. Stenstra. Directeur Over heidszaken wordt hij genoemd, een unieke funtie, naar welke men ver geefs bij andere ondernemingen zal zoeken. Gezien de zeer rigoreuze uitbreidingen van BP - zeer onlangs werd de katalytische kraakinstallatie door prins Gaus officieel geopend - kan men rustig aannemen dat zowel tijdens de voorbereidingsperiode als gedurende de circa drie jaar durende bouw, de heer Stinstra meer dan zijn handen vol heeft gehad. Zijn functie-omschrijving is als het ér op aankomt zeer ten dele. De brede maatschappelijke discussie is hem niet vreemd en menige protestgroep heeft ervaren dat hü goeddeels net iets beter is geihformeerd. Onder meer een vijftienjarige ervaring aan de oliebronnen in het oosten en nóg het één en ander zijn er voor verant woordelijk dat deze man weet wat er in elke druppel olie zit, watje er uit kan halen en hoe je dat effi ciënt en veilig kan doen. Stenstra: „Voor de uitbreiding waarmee een bedrag was gemoeid van 1 miljard gulden - bestond de BP in Europoort uit slechts een een voudige raffinaderij met weinig fa brieken voor de verdere verwerking van destillatie-producten. Uit ruwe olie werd benzine gewonnen, LPG, nafta, vliegtuigbrandstof, dieselolie en stookolie. Om die stookolie, daar gaat het bij de uitbreiding van BP eigenlijk om. Uit de totale hoeveel heid verwerkte ruwe olie werd onge veer 40 pet. stookolie gemaakt, het geen neerkomt op 9 miljoen ton. De nieuwe installaties nu kunnen hier van 3,8 miljoen ton per jaar omzet ten in 1,3 miljoen ton benzine (1700 miljoen liter!) en 0,6 miljoen ton gas- olie, terwijl de rest weer dient als stookolie". „Het hart", zo zegt Stenstra, „van de nieuwe installatieketen is de kata lytische kraker, in de wandeling kat- kraker genoemd. Zware gasolie uit de vacuumdestillatiefabriek wordt hierin omgezet in lichtere oliesoorten. Daar naast en omheen zijn nog een vijftal fabrieken van de grond gekomen. Een viscositeitbreker populaire naam visbreker die het overgeble ven stroperige gedeelte van de stook olie weer goed vloeibaar maakt. Een alkyleringsfabriek waar grondstoffen worden gemaakt met een hoog octaangehalte en weinig lood voor hoogwaardige benzine. Een zwavel- waterstofverwijderingsinstallatie, een fabriek waar uit die zwavelwaterstof vloeibare zwavel wordt gemaakt en tenslotte een meroxinstallatie waar diverse producten van hinderlijke stank worden ontdaan". „Over de gehele linie is gestreefd naar een optimale efficiency. Zo wordt electriciteit opgewekt met een brand- stof-efficiency van 70 pet, tegen die van de conventionele centrales van 38 pet! Een vierde gedeelte van de opgewekte 48 megawatt kan BP aan het Rotterdamse electriciteitsnet leveren". bedrijf op het oliecentrum in Rijn mondgebied is komen te liggen, mag zeker niet over het hoofd worden ge zien dat de werkgelegenheid perma nent met HO man is uitgebreid". Veiligheid Niet gevoelsmatig maar op grond van onderzoek, vergelijking en conclusie is ir. Stenstra er van overtuigd dat het tijdstip, de maat en de locatie van de BP-uitbreiding hier aan de d'Acryweg zonder meer goed is te noemen. „Om te overleven heeft dit bedrijf gedaan wat het had te doen. Wat de veilig heid zowel voor personeel als wijdere omgeving betreft is volgens de huidi ge bekendheden niets over het hoofd gezien. Een volledig dubbel stel con trole-eenheden waakt zonder onder breking. Een conventioneel systeem en een computergestuurde set obser veren - en mocht dat nodig zijn - corrigeren dag en nacht. Malheur risico's rond het klassieke keuken trapje zullen groter zijn dan kansen op onprettige incidenten binnen het bewaakte BP-proces. Het tegenwoor dige, zeer betrouwbare equipment laat in cijfers uitgedrukt slechts een risico-element van circa 0.1 pet toe". „Het ligt voor de hand dat ook de zorg voor het milieu men zich van uur tot uur terdege bewust is. Het opstarten van de nieuwe fabrieken heeft ten gevolge gehad dat de 60 tot 100 ton zwavel die nu per dag uit de producten wordt gehaald, niet meer zoals voorheen de lucht in gaat. Wegens onvolledige benutting van de capaciteit wordt de maximaal toege stane uitworp niet gehaald. Bij on gunstige weersomstandigheden wordt bovendien de uitstoot nog verder be perkt. Door het inbouwen van stof- vangers wordt slechts een zeer kraakinstallaties van BP in Europoort. Een investering van 1 miljard gulden (inzet: Ir. Stenstra Forellen „In de grote biologische afvalwater zuiveringsinstallatie wordt het afval water afkomstig uit het proces en van de tankers die in ballast voeren door microben gereinigd. Het geloosde water is schoner dan dat wat hier door het Calandkanaal voorbij stroomt". Op de vraag of het in theorie moge lijk zou zijn op een vriendelijk plaats je tussen de diverse installaties forel len te kweken, antwoordt Stenstra dat hij de voorschriften met betrek king tot een dergelijke kwekerij niet kent, maar dat het hem alweer in theorie niet onmogelijk voorkomt. Nog even doorgaand op de algehele milieuproblemen welke heden ten dage de gemoederen bezig houden, ziet hij het zogenaamde „broeikas effect" (stijging temperatuur op aarde/smelten van ijsmassieven) - als het mondiale milieuprobleem nummer één. „Ook de zuurregen (zwavelneerslag) dient angstvallig in het oog te worden gehouden. Door de zachte, absor berende bodem in onze gebieden is het hier niet zo sterk merkbaar. Anders ligt dat in gebieden met rots achtige bodemlagen zoals in Skandi- navië. Milieuzorg zal kostenverho gend op allerlei producten werken, krijg men er vermindering van vervui ling voor terug is dat vanzelfsprekend een acceptabele zaak. Dat bovendien een goede nabuurschap tussen bedrij ven en regeringen noodzaak is om tot gelijkgerichte aanpak te komen behoeft nauwelijks betoog". Moeilijkheden Men komt natuurlijk niet om de, tevens laatste, vraag heen of voor een - ruwe olie-dorstende gigant als de BP 5 in de toekomst voldoende aanvoer en afzet gegarandeerd zal zijn. Ir. i Stenstra citeert een uitspraak van de heer Peter Hall, een Britse Esso- prominent, die heeft gezegd dat als kolen en nucleair als energiewinning doorzetten, de olie-industrie in grote moeilijkheden zou kunnen geraken. Alles wat zich beweegt zal olie nodig blijven hebben. Maar electriri- teitscentrales bijv. kunnen uitwijken naar kolen (kilowattprijs 12 ct.) en nucleair (kilowattprijs 7 ct.), terwijl werken met olie op 14 ct. per kilo watt komt. Tegen het jaar 2000 zal door toepassing van een nog betere efficiency het energieverbruik nog aanzienlijk zijn verminderd Nucleair...., in Frankrijk beleeft het een stormachtige groei...." Hij Is er nog... De originele linnen boot schoen. Altijd praktisch zo'n paar erbij te hebben. Van kan- vas linnen met rubber profiel- zool. In marine maten 37 t/m 45. voor -Q95 Joop Stokkermans signeert 1 grammofoonplaat „HOMMAGE" op vrijp RIJKEN il, LANGE KORTE LIJNBAAN 28 3< TEL. 010-119400 Stoer grenen scheepsbed... Een massief grenen scheepsbed met veel bergruimte. Met 2 laden en rolbodem. Afm. 80 x 190 cm. van 215.- VOOr r <-r. 30mai.i AUééndltweekendi ROTTERDAM Door met vakkundige hand een met con tainers beladen multitrailer door een imposante feesttent te loodsen, startte havenwethou der Riezenkamp op symbolische wijze de bouw van de delta- terminal van ECT, Europe Con tainer Terminals, op de Maas vlakte. In zijn speech memoreerde de wet houder de stormachtige ontwikkeling van de containerisatie, waarvan de prognoses telkens aan de lage kant blijken te zijn. In het midden van de zeventiger jaren was men de mening toegedaan dat één grote container- terminal op de Maasvlakte wel vol doende zou zijn. In 1978 werd duide lijk dat de ramingen aan de lage kant waren, de terminal aan de Eemhaven kon blijven bestaan en op de Maas vlakte een overflow-terminal zou komen. De heer Riezenkamp besloot zijn toespraak met te stellen dat „de ETC handelt in de lijn van de Rotterdamse haven, de lijn die de haven heeft groot gemaakt; u bent klaar voor de toekomst", zo zei de wethouder die hiermee zijn laatste officiële daad verrichtte, want hij is sinds 3 mei op CRM werkzaam. De directeur van ECT, ir. G.J. Worm meester, had daarvoor in zijn speech medegedeeld dat de nieuwe terminal Deltaterminal gaat heten en over ruim twee jaar zal zijn gerealiseerd. De bouw in eerste fase zal een inves tering vergen van een 500 miljoen gulden. Naar behoefte kan dan te zijner tijd in een tweetal fasen de oppervlakte van 81 ha uitgebreid worden met nog eens bijna 300 ha. In eerste instantie zal de overslag capaciteit per jaar 500.000 contai ners gaan bedragen. Kwetsbaar Onder meer legde de ECT-directeur er de neadruk op dat een bedrijf als het zijne zo kwetsbaar voor stakin gen is. Het ECT-personeel schijnt dat te begrijpen. De ondervinding leert dat met overleg veel te berei ken is. Nog maar 32,5 uur per week in een 5-ploegendienst wordt er ge werkt. Daarvoor zijn 200 krachten extra in dienst genomen. Sommige rederijen, aldus de heer Wormmeester, hebben nog moeite met de extra 35 kilometer, die moet worden afgelegd tussen de home- terminal aan de Eemhavqn en de deltaterminal op de Maasvlakte. Ge zamenlijk zal naar oplossingen ge zocht moeten worden. De ECT ziet zeker groei in het aandeel van de binnenvaart in het achterlandverkeer. Wat het vervoer per rail aangaat is het de bedoeling tussen het in augustus 0m de plannen goed te kunnen uit- te Venlo te openen ECT-bednjfvoeren, zullen op de Deltaterminal de hometerminal Eemhaven en de i; deltaterminal Maasvlakte dagelijks op een m(>deme rail-en een gespeciah- vaste tijden bloktreinen heen en weer binnenvaartterminal aangelegd te laten rijden. worden. Wethouder Riezenkamp kreeg van ECT-directeur Wormmeester een stuur wiel aangeboden. Er gaat in dat Walhalla van vervoer- en haven capaciteit daar aan de Maas het nodige om. In verhouding tot datgene wat een haven als die van Rotterdam te verduren krijgt, moet haar constel latie, aard en karakter wel van een uitzonderlijk en oerdegelijk kaliber zijn. Elke momentopname, genomen met het kleinst denkbare diafragma zal slechts een gebrekkig fragmenta risch beeld geven van de gecompli ceerde en maar steeds voortdurende happening die daar plaats vindt. Hoe ten dele ook, zeer zeker in hoge mate boeiend en meer dan een grote in spanning waard! Óp hetzelfde ogenblik dat de avond ploeg van een stuwadoorsbedrijf de luiken van ruim drie van een Pana- mees openlegt, krijgt een staffunc tionaris van een gerenommeerde scheepswerf de opdracht vanavond nog het vliegtuig naar Shannon te Terwijl de bedrijfsbrandweer van een raffinaderij in de Botlek geallarmeerd wordt wegens rookontwikkeling in sectie Vila, rangschikt een vakbonds bestuurder zijn paperassen en neemt nog even de belangrijkste punten van een avondvergadering door. Tegelijkertijd dat de medewerker af deling statistiek van het Gemeentelijk Havenbedrijf een kleine onjuistheid corrigeert in het concept van een pas gereedgekomen overzicht, vraagt een opvarende binnenvaarttanker ter hoogte van de Van Brienenoordbrug sleepboothulp wegens machineschade. Als de hofmeester van een aan de Maasboulevard afgemeerd cruiseschip bericht krijgt dat zijn vrouw bevallen is van een welschapen zoon, bergt de bemanning van een vaartuig van de Rivierpolitie tussen pier 7 en 8 in de Waalhaven het levenloze lichaam van een verdronken Kaap Verdiaanse ma troos. Op één en hetzelfde ogenblik wordt er in de haven van Rotterdam ge jubeld en gerouwd. Er wordt gelachen en er wordt pijn geleden. Gedorst wordt er en rijkelijk een dronk ge nomen. Goede zaken worden gedaan en stroppen zijn er niet taboe. Er wordt gewonnen en verloren. Dag en nacht kijkt Rotterdam naar zijn eigen wereldhaven.... Jakob Staf hechte en kromme plastic buizen Rioleringsbuizen regenwaterbuizen polyester golfplaten - electrische buizen - p v c. golfplaten dakgoten uitsparingsbuizen - hulpstukken KROMMENHOEKbv IJZER- EN KUNSTSTOFFENHANDEL Linschotenstraat 43-21 Rotterdam Tel 010-370933i De afsluiting van de piatentiendaagse... Vele platen en kassettes voor spotprijsjes. Zoek maar uit: de groep DRUKWERK op LP en MC, de beste Hollandse hits 1981 2 LP's en dubbel MC en de Gouden Internationale I hits. Alleen als dubbelspeel- kassette. En nog veel meer. Uit de prijsklasse van 29,95 en 16,95 Nu slechts 200 jaar marinestad De nationale vlootdagen, die op 2, 3 en 4 juli in Den Helder warden gehou den, staan geheel in het teken van: „Den Helder 200 jaar Marinestad". De Stichting Den Helder Marinestad geeft ter gelegenheid van deze herden king een speciale envelop uit met twee zegels uit de Waddenserie. Door over making van f4,25 op girorekening 25.14.156 t.n.v. de bovengenoemde stichting onder vermelding van „200 jaar" kan men deze envelop bestellen. Afstempeling en verzending van de envelop vindt plaats van uit een spe ciaal veldpostkantoor vanaf 2 juli aj. Observator Charts Marine Supplies, een afdeling van Observatoi' B.V., is in een nieuw onderkomen terug aan het Vasteland 18-26. Als zogenaamde „kaartenkamer" geniet deze afdeling in scheepvaart- en watersportkringen een grote bekend heid. De Meerpaal verlaat Rotterdam Jarenlange huisvestingsproblemen zijn er de oorzaak van dat het Chr. Prot. Internaat voor Schippersjeugd „de Meerpaal" aan de Mathenesserlaan vol gend jaar gaat uitwijken naar Capelle aan den Ussel. Inmiddels is de eerste paal van de nieuwe vestiging de grond ingegaan. Augustus volgend jaar hoopt men het gebouw te kunnen betrekken alwaar 180 kinderen onder moderne omstandigheden kunnen worden ge huisvest. Stropdas De stropdas van de Stichting Schepen uit Verre Landen is, ondanks dat er veel belangstelling voor bestaat, nog steeds verkrijgbaar by de kantoren van De Havenloods in Krimpen aan de Weteringsingel 2, in Vlaardingen aan de Hoogstraat en in Rotterdam aan de Westblaak. E3 Maritiem op de Schie- damsedijk 78a en de VW op het Stad huisplein in de Maasstad verkopen ook deze prachtige donkerblauwe das met in gouddruk het vignet van de Stichting erop. De prijs is f 16,95 Vakbeurzen succes Tennatio Groep die de beurzen „Haven en Binnenvaart" en „Freight Show Europe '82" organiseerde heeft mede gedeeld dat deze manifestatie een groot succes zijn geworden. Meer dan 25.000 bezoekers bezochten de honderden stands. Over het algemeen werden goe de zaken gedaan.

De Havenloods | 1982 | | pagina 5