KlJKWAT'NMimTSUNUKQSTM EN WATT SCHEELT OP UW VAKANTIE, nogevenen dan. iet goede wanden veilig op wa Schade aan auto of caravan? Agenda Schiedam Fantasie Zuid: 'SSSW berekent huur verkeerd' HOFKA/SAMPERMAN Afgraven giftuinen kost gemeente f81.700.- Nieuwe vragen van CDA over 'glurende GSD-ambtenaren' Groen licht voor bouw crematorium Presentatiedag in Blauwe Brug Werkloosheid toegenomen Automobielbedrijven Hoogenboom b.v. Dealer voor Groot Rotterdam:\&Jf A| Kralingseweg 343, Rotterdam. Tel. 010-524561 STADSKRONIEK- SCHIEDAM Net als het grote Nederland kent ook Schiedam zijn „kabinetsfor matie. Nu de kiezers in hun stemhokje de politieke kaarten hebben geschud, is het spel aan de gemeenteraadsleden. Elk heeft zijn spel en probeert door het pokerface van de tegenstander heen te kijken. Hoe zal het nieuwe college van B W eruit zien? Ondanks die drie zetels verlies hebben de socialisten de beste kaarten: je kunt in Schiedam geen meerderheid vormen zonder hen. Net als Van Agt en de christendemocraten in Den Haag kunnen zij rustig af wachten, wie voor hun medewerking de beste prijs biedt. In theorie is alles mogelijk in Schiedam, als de PvdA maar de spil is. De fractie is weliswaard door de kiezers afgestraft, maar daar staat tegenover, dat de eendracht naar binnen is vergroot. In de afgelo pen raadsperuide bestond een groot deel van het gemeenteraads- nieuws uit de onderlinge conflic ten tussen de socialistische raads leden. Er waren twee vleugels, voor het gemak „links" en „rechts" genoemd, vooral door de wat behoudender scribenten in de plaatselijke pers, die aan „rood" een broertje dood hebben. Maar in werkelijkheid ging het om iets heel anders. De Partij van de Arbeid-fractie bestond uit twee groepen met verschillende wortels. De ene groep was om zo te zeggen met de sociaaldemocraten méé opgegroeid. Deze voelde zich thuis in de knusheid van de rode familie. Daar heerst bedachtzaamheid, daar wordt vooruitstrevendheid niet verward met omwentelings zucht. De andere - kleine - vleugel bestond uit voormalige actiegroep- leden. Zü sloegen fellere taal uit, bekreunden zich minder om de goede toon, verpakten hun bood schap in dezelfde oproerige taal die Nederland van PSP of CPN ge wend is. Ze beweerden ook, dat ze liever daarmee samenwerkten dan met het CDA. Maar op de een of andere manier is wethoudster Taverne in de praktijk nooit een strobreed in de weg gelegd. De actiegroep-jongens dreigden alleen. Toch kwam hun houding ze duur te staan. Allen werden door de ledenvergadering van de PvdA uit het gebied van de verkiesbare plaatsen gehouden. Alleen Jos van der Lugt, die altijd een soort tus senpositie had ingenomen mocht blijven. Er heerst nu dus weer eenheid in de rode gelederen. Aan de top staan men die het goed met elkaar kunnen vinden en voorlopig niet bereid zijn elkaar te laten val len. Het zijn over het algemeen dege lijke types. Ze gaan niet over een nacht ijs. Ze houden niet van avonturen, risico's of experimen ten. Ze hebben een hekel aan on gebaande wegen. Ze zullen de Schiedamse bevolking niet gauw het slachtoffer laten worden van enige onberaden actie. Dat kin niettemin een gevaarlijk mengsel opleveren: de fractie zal haar coalitiepartners ongetwijfeld zoeken ter rechterzijde. Daar zit ten VVD en vooral CDA op wet- houdersaanzien te vlassen. Zij staan allebei een nogal conserva tief beleid voor. Ze zün wars van vernieuwingen. Ze passen op de jaren tachtig nog steeds het recept toe, dat rond 1950 is ontwikkeld. Hun instrumentarium is dertig jaar oud. Dat laat zich goed koppelen aan de doordachte voorzichtigheid van een wéldenkende PvdA, die liever pas op de plaats maakt dan één voet te verzetten, want zo loop je het risico in een moeras te zakken. Maar wij staan op de drempel van een nieuwe tijd. De cirsis van de jaren tachtig is niet zomaar een van de vele golfbewegingen die de economie de laatste twee eeuwen kenmerken. Er is meer aan de hand. De balans in de wereld slaat door. De overmacht van Amerika en Europa is aan het tanen. De recessie is deels het gevolg van een herverdeling van macht en rijk dom over de hele wereld. Het is een trage voor de tijdgenoot haast onmerkbaar verlopende econo mische en sociale revolutie. Net of je midden in een eindeloze file zit op een snelweg, waarvan de ANWB-borden zijn afgedekt. Je kent de richting die je opgaat, je hebt het sterke vermoeden, dat het de verkeerde is, en je weet niet, waar je zult uitkomen. In zo'n situatie is creatief denken de enige oplossing. Doorrijden in de file geeft voorlopig de meeste zekerheid, maar je stelt er de oplossing van het probleem - hoe komen we heel weer thuis? - mee uit. Misschien is van rijbaan verwisselen een uitkomt, misschien moeten we bij de eerste afslag naar beneden de weg af. Misschien moeten we proberen te keren - zelfs door de middenberm. Die suggesties worden door de passagiers op de achterbank ge daan. De chauffeur zou ze nooit het stuurwiel toevertrouwen - al was het alleen maar om te voor komen, dat ze met die manoeuvre door de middenberm ieders leven in gevaar brengen. Maar toch is het nuttig om te luisteren: mis schien herkent een van hen delen van het traject, ziet op zij een be kende kerktoren, of ontdekt aan een dalend vliegtuig, in welke richting ongeveer Schiphol moet liggen - alweer een aanwijzing. Zo ontstaat de beste combinatie van voorzichtigheid en creatief den ken. De Schiedamse gemeenteraad kent zo'n achterbank. In de afgelopen jaren kwamen Herman Noorde- graaf (PPR) en Ulferd Bruseker (CPN) met menige ongebruikelijke gedachte naar voren. lJe Kiezer heeft ze daarvoor beloond: klein links steeg in Schiedam van twee naar vier zetels. Veteraan Eef Collé (CPN) en nieuwkomer Erik Dijkhuizen (PSP) komen de twee oudgedienden bijstaan. Ook van hen mag een creatief geluid wor den verwacht in de komende vier jaar. Het is de hopen, dat zij die het stuur vasthouden, bereid zijn te luisteren. Dat zij „klein links" de kans geven mee te bouwen aan het gemeentelijk beleid, dat zij de denkbeelden van de vier niet zon der meer als utopisch zullen ver werpen. „Klein links" kan voor de fantasie zorgen, die de degelijkheid van de PvdA kruidt. Zo dat het geen beleid wordt zonder kraak of smaak. Han van der Horst Naast koken is het bakken van di verse soorten koekjes ook erg leuk werk. Daarom nu eerst een basisrecept voor kwarkdeeg. Daarvoor heeft u nodig: 125 gr. bloem 1/4 eetlepel zout 100 gr. margarine 100 gram kwark Doe de bloem met het zout in een kom, voeg daar de zachte marga rine aan toe met tegelijkertijd de kwark. Werk dit door de bloem tot u een mooie massa heeft. Laat het deeg afgedekt met aluminium folie een aantal uren in de koel kast staan alvorens het te gebrui ken. Een van de mogelijkheden met dit deeg is het te vermengen met 75 gram geraspte kaas en 75 gram ham, dit fijngesneden door het deeg mengen. Daarna het deeg tot een dunne lap uitrollen. Deze lap in drieën vouwen en het nog enkele malen herhalen, nu het deeg nogmaals 15 minuten in de koelkast leggen. Daarna het deeg uitrollen tot een dikte van 1/2 centimeter, hiervan stengels snijden, ongeveer 8 cm. lang en 1 cm. breed, op een bakblik leggen, afspoelen met water, nogmaals 15 minuten laten rusten en daarna in de oven op ongeveer 200 graden in 10 minu ten lichtbruin bakken. SCHIEDAM - De bewonersvereni ging Schiedam-Zuid heeft de Stich ting Samenwerkende Schiedamse Woningcorporaties (SSSW) ver zocht de aanzeggingen voor de huurverhogingen van tien procent per 1 juli in te trekken. De bewo nersvereniging vraagt dit omdat haar is gebleken dat de huuraan- zeggingen „wemelen van de fou- Zo zouden bewoners in Zuid aan slagen hebben gekregen voor dub bele beglazing, wastafels en zol ders die er niet zgn. Centrale ver warming, die bü de plaatsing ver rekend werd in de bijkomende kosten, telt de SSSW nu mee om de huurverhoging te bepalen, al dus de bewonersvereniging. Bo vendien zouden panden, die door oudere mensen bewoond worden, extra punten krijgen voor de aan wezigheid van kleuterscholen en speelgelegenheden in de buurt. Dat soort voorzieningen mogen alleen in rekening gebracht wor den aan gezinnen met kinderen. Wl i LlLl TIE Bij Hofka/Sampermans (23 filialen door geheel Nederland) staan bandenspecialisten voor u klaar. Met raad en daad.,- W Met goede banden, veilige/ adviezen en prettige service, j Daarbij profiteert u van de ft extra-lage-omzet-prijzen. Kom vóór u vertrekt langs bij: HET ZIJN DE BANDEN WAAR 'T OMDRAAIT Hofka/Sampermans levert \AEDESTEIfGZD MICHEUN en andere goede merken.<c$~l ROTTERDAM, Giessenweg 52. 010 - 150177 ROTTERDAM. Boterdiep 1-3, 010 - 830311 KLAASWAAL. Kreupelenweg 3a, 01864 - 1306 SPIJKENISSE. Elementenweg 36, 01880 - 16838 SCHIEDAM De gifgrond, waarmee Wanneer het Rijk snel goedkeuring de tuinen in de Botenbuurt in Woud- verleent voor de sanering, zal de hoek-Noord zijn opgehoogd moet &ond eind 1982 en begin 1983 af- gesaneerd worden Zowel de gegraven kunnen worden. De Dienst Inspectie voor de Volksgezondheid Gemeentewerken heeft voorgesteld .1. h,r rwnh», i .eh*,m de afgegraven als ophoging voor de industriepolder 's Gravenland te gebrukken. rTotdat de gift door de gemeente Schiedam opge- van de Botenbuurt is verwijderd kun- bracht worden. Het resterende nen de bewoners geen eetbare bedrag wordt door het Rijk betaald, planten verbouwen. Bovendien is het De gemeenteraad zal ir. de juni-raad poten van vaste planten ontraden, Exposities STEDELIJK MUSEUM, Hoogstraat 112: zomertentoonstelling van ei gen collectie. Openingstijden: dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Op zondagen van 12.30 tot 17.00 uur. Toegang gratis. SCHIELANDZIEKENHUIS, Stadhouderslaan 98: schilderijen van Margreet Schmitt, foto's van Arno Bauman, keramiek van Mathieu van der Giessen en Dien Vergunst. Openingstijden: dagelijks van 9.00 tot 21.00 uur. Toegang gratis. SCHIEDAM - De CDA-raadsleden Aad van Lingen, Rein van Raalte en Els Hellwig-Kuipers zijn teleurgesteld over het antwoord van burgemeester en wethouders op hun vragen over de beschuldiging aan het adres ambtena ren van de Sociale Dienst. sociale dienst tot de taken van CDA- wethouder mevrouw Taverne be hoort. De drie CDA'ers vroegen het college van burgemeester en wethouders of - zij Van der Veer wilde verzoeken de bewijzen op tafel te brengen. Het col lege ging daar niet op in. Ruurd van der Veer, voorzitter van Nu willen de drie CDA'ers van het de PvdA, maakte publiekelijk bekend college weten of zij vindt dat de amb- dat hij de bewijzen in handen zou tenaren van de Sociale Dienst op nor- hebben van ontoelaatbare controle- male en toelaatbare wijze controleren, praktijken die de ambtenaren zouden Als dat niet het geval is willen de vra- hanteren. Dit schoot de CDA-fractie genstellers dat het college de richtlij- in het verkeerde keelgat, omdat de nen voor de contrble aanpast. Eerst nieuwe berekeningen maken SCHIEDAM - De Dienst Gemeente werken Schiedam is druk aan het re kenen geslagen om te kijken of de bouw en exploitatie van een crema torium in Schiedam financieel nog haalbaar zijn. De bouw, die iaren waarin aangekondigd werd dat het schorsingsbesluit afgelopen was en niet -zoals de voorgaande vier jaar- verlengd zou worden. Wethouder Zijdeveld van Ruimtelijke Ordening zegt dat de bouw nu formeel niet vertraagd is door ministeriële schor- meer gehinderd wordt, maar dat het singsbesluiten op goedkeuringen van wel zaak is de berekeningen, die in middels verouderd zijn, opnieuw te maken. Wanneer mocht blijken dat de bouw en exploitatie van een cre- Het college van burgemeester en wet- matorium financiëel ongunstig is houders heeft afgelopen maand een Voor de gemeente zal de Raad om brief van het ministerie ontvangen, advies gevraagd worden. SCHIEDAM - De Stichting Samenle- ken met de verschillende huurders vingsopbouw Schiedam-Noord ver- van het wijkcentrum De Blauwe Brug. zorgt op zaterdag 28 augustus een Tevens krijgen alle plaatselijke ver- openings-feest ter gelegenheid van enigingen en organisaties de mogelijk- het nieuwe seizoen '82-'83. Een en heid zich die dag aan het publiek te ander wordt georganiseerd in samen- presenteren. Zij kunnen daarvoor een werking met de winkeliersvereniging stand inrichten, demonstraties of van het Hof van Spaland. De activit- open lessen geven, teiten vinden plaats in De Blauwe Brug van 10.00 tot 16.30 uur. Meer informatie over deze presenta- Onder het motto „Welkom thuis" demogelijkheid via de stichting tel. kunnen de Schiedammers kennis ma- 702207/701043. SCHIEDAM - De uitslag van het eer ste concours om het kampioenschap van Schiedam voor de jeugd t/m 14 jaar is als volgt. Er waren 22 deelne- mertjes. De winnaar van deze eerste wedstrijd is: 1. Lofty de Jong 198 cm; 2. Edwin Muilwijk 93 cm; 3. Rene Bravenboer 64 cm; 4. Perrine Goppel 60 cm; 5. Marcel Visser 48 cm; 6. Robert in 't Veld 41 cm; 7. Stevan Bieze 30 cm; 8. Urbain Vroeg- op 16 cm; 9. J. Middel 14 cm; 10. Mieki Frehe 14 cm. Het tweede en laatste jeugdconcours om het kampioenschap van Schiedam is op zaterdag 3 juli van 9.00 tot 11.30 uur. WATERWEG NOORD De werk loosheid in het gebied Waterweg Noord is in de maand mei gestegen. werklozen geteld. Bijna 36 procent In totaal zijn er 295 vacatures ge- daarvan is jonger dan 23 jaar. registreerd bij het arbeidsbureau. Tot het gebied Waterweg Noord béhoren de gemeenten Schiedam, Vlaardingen In alle sectoren overtreft het aanbod Maassluis, Rozenburg, Hoek van Hol- van personeel de vraag vele malen; land en Maasland. Wij herstellen snel en vakkundig alle merken auto's en caravans. De meest geavanceerde apparatuur staat ons hiervoor ter beschikking. Bij aflevering ontvangt u het METRI-certifikaat als bewijs dat uw auto weer geheel voldoet aan de fabriekseisen. Dat betekent extra zekerheid. Vanzelfsprekend zijn we als specialisten op dit gebied ook aangesloten bij de FOCWA. Maar we doen meer: we beschikken over een eigen sleepdienst en kunnen tegen sterk gereduceerde prijs een leenauto bieden. Ook bij schade kunt u op ons rekenen. Reken maar! Grens Schiedam v. Deventerstraat 15 tel. 766644 Groot Rotterdam Let u nu even goed op! Want de basisprijzen van de Daihatsu Cuore. Charade, Charmant en Mini-Bestel zijn nu meteen de "rijklaar-prijzen". Mooier nog: het luxe afleveringspakket, kompleet Speciaal voor u de kans om in zo'n unieke kwaliteits- met MLbehandeling. de afleveringskosten, een volle tank auto van Daihatsu vakantie te gaan vieren en nog zori B DAIHATSU MER AUTO VOOR UW YBL liixe ïfleveringspakket Uixeaflev lu!y,Mkk>l gratis ter**» gratis ter waarde taaltak') Daihatsu Cuore, f1895,- Daihatsu Charade, f11895,- Daihatsu Mi Bestel, v*flO50Z-

De Havenloods | 1982 | | pagina 4