'DRINS GEVAAR VOOR MILIEU EN PERSONEEL' DE ijjjjpi HAVENLOODS 14?5 L MAZDALFAUDI UW REMMEN? A Los Bigotes ter meulen natuurlijk incasso's? Weinig vis bij selectiewedstrijden Zij wisten zich te plaatsen a P" ir" "i Zaterdagserie V.I.D.M. Kampioenschap van Schiedam ter meulen natuurlijk Actie voor f ribose kind Milieugroepen contra Shell: Romantiek van Mink DeVille in De Doelen rijdt uitlaatcenters Tf *fi1 ter meulen natuurlijk MHHH iTiWI iH 4 iVTeM 1 i'tl fe STADSKRONIEK- SCHIEDAM Van sport überhaupt heb ik mij altijd verre gehouden. Terwijl mijn klasgenootjes zich achter een heel klein balletje een ongeluk holden - een grote mocht niet vanwege de schoolruiten - speelde ik met enkele dessidenten tikkertje. Zij hebben het allen ver gebracht en nog steeds roept die voorkeur geen enkele spijt in mij op. De televisie in huize Van der Horst wordt altijd op die kanalen ingeschakeld, waar de WK niet loopt. Op maandag baan ik de trein opzien door het spoorbijvoeg- sel tussen duim en wijsvinger weg te leggen in het verste hoekje van de restauratie. van de Schiemdamse revolutie, PSP-voorzitter Erik Dijkhuizen, is lid, evenals Anne Marijke Peterhans D'66. Op de Jozefschool gebruiken ze meestal een gepensioneerde tennis bal om hun wedstrijden Hermes - SVV (dat bestond toen nog) over te spelen. Nadat broeder Valerius mjj een Getuigschrift van de lagere school had uitgereikt, heb ik nooit meer zo'n bal in actie gezien. Zeker niet op het tennisveld. Wat heb ik nou op het tennisveld te Zoeken? Maar het schijnt, dat ik een massa tennissers goed ken. Je realiseert het je niet meteen, want we zien er heel gewoon uit. Ze dragen bla zers en gouden brillen, baarden en jeans. De dames gaan zowel in plooirok als in om de dijbenen ge krompen jeans over straat. Het zijn wel tennissers, maar ze vallen niet als zodanig te herkennen. Zij allen zijn lid van de vereniging Los Bigotes, die al zo'n vijfendertig jaar bestaat. Ze heeft banen en clubhuis in het Sterrebos vlakbij de Prins Bernardlaan. Wie zich 's avonds naar de kantine begeeft - want net als in het voet bal zien ook veel tennissers in hun sport slechts een excuus om er achteraf een paar te vatten wie zich dus 's avonds naar de kantine begeeft, treft daar een doosnede aan van de Schiedamse bevolking. 'Maar die loopt wel door tot aan de top. We treffen daar bijvoor beeld aan Adriaan Stigter, invloed rijk man achter Theater de Teer- stoof en geïnteresseerd in het di recteurschap van Het Passagethea ter, zoals deze krant twee weken geleden meldde. Op de bar hebben geleund de ellebogen van de wet houders Herman Posthoorn en Reinier Scheeres. Ook de leider Heel links zit in Los Bigotes. Links maakt de dienst uit in Schiedam. Is er een connectie? Vroeger was de tennisvereniging Los Bigotes een katholieke club. Ze werd opgericht met de nadruk kelijke zegen van de plaatselijke clerus en aan elke zondag op het tennisveld ging voor elk lid de kerkgang vooraf, natuurlijk de Hoogmis, want van lauwe katho lieken hielden ze niet. Dat confessionele is er af. De voor zitter is geen katholiek, maar wie de ledenlijst raadpleegt ontdekt de namen van veel beroemde Roomse families: Willemse, Van Dorp, Els- hof, Etman, De Hartog, Huis in 't Veld, Kleinekoort, Van der Klink, Vredebregt, Westhuis, Zetteler en last but not least: Nolet, Zoetmul der. Echt katholieke families spannen altijd met elkaar samen om alles b(j het oude te houden. Ik weet dat. Want ik kom zelf uit zo'n nest. In die geest ook over Los Bigotes vaardig geworden? Maakt Rome via links in die club de dienst uit? Wie het gemeentelijk beleid volgt, zou zeggen van ja. Ondanks de linkse meerderheid, onderscheidt het beleid zich voor namelijk door bange voorzichtig heid. „Wat de boer niet kent, dat vreet hij niet", lijkt de lijfspreuk te zijn van haast elke Schiedamse bestuurder. Gematigdheid, voor zichtigheid, behoudzucht, dat al les tekent de mentaliteit. Zouden de katholieken dus echt Er is iets wat daar tegen pleit. Echt Roomsen onderscheiden zich niet alleen door conservatisme, maar ook door blijheid. Zij houden van een fikse partij, met veel bier en veel muziek, tot in het holst van de nacht. En daar heeft Los Bigotes last mee gekregen. Wie in Schiedam een speld laat vallen, krijgt - zoals be kend - meteen de politie over de vloer, want dat is geluidshinder. Zo worden allerlei aardige activi teiten in de kiem gesmoord. Verleden jaar verscheen reeds om half een de politie, omdat er ge luidsoverlast veroorzaakt zou zijn. En dat terwijl 't Clubhuis midden in het Sterrebos ligt. De feestgang ers deden dan ook nogal gemoede lijk over de politionele waarschu wing en het had weinig gescheeld, of de mobiele eenheid uit Rotter dam was besteld. In deze stad we ten ze hun burgers te beschermen. Ook dit jaar is er weer een feest. Extra groot, want de leden heb ben met eigen handen het clubhuis ongeveer verdubbeld en dat wordt op 10 juli gevierd. Het ziet er naar uit, dat de tennisclub tot tien uur levende muziek mag maken en geen seconde langer. Daarna moeten in Schiedam de muziekinstrumenten worden neergelegd. Dan moeten w we - zo decreteert de gemeente - eigenlijk gaan slapen Welnu, als Schiedam werkelijk nog in - zij het verkapte - Roomse han- 1en was, dan zou het aan die flau wekul niet doen. Dan kregen clubs als Los Bigotes permanente feest- vergunning. Dan zou het overal elke zaterdag bal zjjn. Alle belang stellenden zijn welkom. Want het vage gerucht van feest op de ach tergrond, dat hoort b(j het leven in een beschaafde stad. Wie dat niet bevalt, kan zich altijd vestigen in een veenkolonie of een hutje op de hei. Zo redeneren althans de echte lka- tholieken HAN VAN DER HORST Halve prijs! Twee-bandsmuiltje met 7 cm hoge kurken sleehak. Fijn voor de vakantie of camping. Ma ten 36 t/m 39 in marine en 36 t/m 38 in wit. Nu met 50% voordeel, van 29,95 voor intermediair incasso service Inlichtingen: Tel. 010-73.97.86 Postbus 587 3100 AN Schiedam. Rinus Visser en Wim van der Wal winnaars ALPHEN AAN DE RIJN - Het Aar- kanaal en de Gouwe waren zondag het wedstrijdwater van selectiewed strijden voor het Nederlands kam pioenschap witvissen. Voor de zesde maal organiseerde de wedstrijdcom missie van ,J)e Randstad" deze wed strijden, waarvan tien procent van het aantal deelnemers zich zouden plaatsen voor het Nederlands kam pioenschap. Er werd gevist om twee titels, kampioen ,,maatse vis" en kampioen „alle maten". De .maatse vis" werd gehouden in het Aar kanaal. Hier telde alleen ge vangen vis als deze voldoen aan de wettelijke minimum maten. Er werd in dit water slecht gevangen, er wa ren deelnemers die niet een maal hun dobber zageri ondergaan. Iets beter ging het by „alle maten" die in de Gouwe werd gehouden. In deze categorie, mocht gevist worden met verse de vase (muggelarve), werd er tweemaal 90 minuten gevist. In de tweede serie werd er redelijk tot goed gevangen. Zo wist Hans Slieker vier meter vis te vangen en kon hij zijn slechte resultaat van de eerste serie goed maken. Gerrit Boomsma en Huub van Zettén zaten vlak bij Slieker. Boomsma wist in nog geen drie minuten 56 centimeter op de maatlat te krijgen, waarna hij stil viel. Anders was dat voor van Zet ten die naarmate het einde in zicht kwam de vis er goed op kreeg. Ook Rinus Visser en Willem Multem (kampioen van vorig jaar) zaten naast elkaar. Samen- haalden zij heel wat mooie voorn op de kant. De prijs uitreiking werd gehouden in Alphen aan de Rijn in de kantine van de gelijknamige voetbalvereniging. Dick Boomsma leidt het klasse ment van ,,ahc Gerrit Boomsma, Huub van Zetten, Jaap Knijnenburg en Gijs de Jong. Zaterdag werd in de Vlaardingse Vaart de tweede wedstrijd uit een serie van acht georganiseerd door Vroeg in de Morgen gehouden. Deze wedstrijd werd gewonnen door M. Snoey met 4575 gram. Tweede werd W. van Tienen 3575 gram en derde Dick Boomsma met 3225 gram. Na twee wedstrijden gaat L. Klaassen met 7 punten aan de leiding. Tweede B.Bos 16 pt en op een gedeelde derde plaats H. v.d. Lugt en Meidert Onnink met 24 punten. Bij de Korpsen gaat na twee wedstrijden Weverskade aan de leiding met 3 punten, tweede de Graskarper 4 punten en derde Vroeg in de Morgen met 8 punten. Bij de „maatse vis" ging de titel naar Wim van der Wal met 353 cen timeter, tweede G. v.d. Laan 309 cm, derde W. van Hutten 280 cm. In het totaal gingen hier 27 vissers over plus drie korpsen. Onder die 27 be vonden zich Jaap Knijnenburg uit Vlaardingen en Gijs de Jong uit Maas sluis. Bij de korpsen zegevierde Leid- schendam, met op de tweede plaats Waddinxveen en derde de Ruisch- voorn. Bij „alle maten ging de titel naar Rinus Visser met 582 centime ter. Tweede Willem Multem 469 cm, derde Hans Slieker 463 cm, vierde Aart Multem 454 cm, vijfde Gerrit Boomsma 449 cm en zesde Huub van- Zetten met 421 cm. Deze zes plaat sten zich plus het winnende korps van de gebr. Bonte uit Krimpen aan de IJssel bestaande uit Bas Bonte, Arie Bonte, Klaas Bonte, Willem Mul tem en Albert van Dieren. Zij hadden 35 punten. Tweede de Aalscholver met 36 punten en derde Weverskade uit Maassluis met 38 punten. Na twee van de drie wedstrijden om derde Huub van Zetten 543 cm, het kampioenschap van Schiedam vierde F. Balster 535 cm en vijfde staat de Vlaardinger Dick Boomsma Huub Rombouts met 529 cm. De met 582 centimeter aan de leiding, laatste wedstrijd om dit kampioen- Tweede staat de winnaar van de schap wordt woensdag 7 juli aan- tweede serie R. Tintel met 575 cm, staande ghouden. 3 paar kousevoetjes... Voorkomen blaren, absorbe ren transpiratie en houden schoenen fris. 1 maat passend voor 35 t/m 42. In charmbei- ge Per 3 paar slechts ROTTERDAM - De Stichting Fribo- se Kind voert momenteel actie om kinderen die aan deze ziekte lijden in de gelegenheid te stellen met vakan tie te gaan. Dui/enden jongens en meisjes leven met fribose, een ziekte die de slïjm- klieren in mond en keel aantasten, waardoor het hen niet mogelijk is zonder moderne medische hulp te le ven. Om zowel ouders als kinderen in de gelegenheid te stellen een vakantie door te bren gen iri aangepaste vakantie-onderko mens in Nederland waar de fribose- patiënt voldoende medische facilitei ten Sgêboden kan worden, geeft de oudervereniging Stichting Fribose Kind vijftien sluitzegels uit die voor f 5,00 te bestellen zijn bij het secre tariaat van de Stichting, Palmentuin 55, 3,078 KJ Rotterdam. Telefoon 831035. ROTTERDAM - Milieugroepen in Nederland zetten vraagtekens bij de produktie van Shell-Che- mie van landbouwbestrijdings- middelenrde zogenaamde drins. Volgens hen stelt deze multi national het milieu en wellicht ook de eigen personeelsleden bloot aan de zware vergiften. Lozingen in de eerste Petroleum haven vinden, zo stellen zij, nog altijd plaats. Bovendien wordt het misdadig gevonden, dat de Shell de stoffen aan derde we reldlanden verkoopt, terwijl die in de westerse landen op een en kele uitzondering na, zijn verbo den. Shell-Chemie is één van de twee be drijven die de drins produceren. De concurrent is in de Verenigde Staten gevestigd. Bepaalde soorten drins zijn 14 maal giftiger dan het verboden DDT. „We krijgen het allemaal weer op ons bord", zegt een woordvoerder van de milieugroepen. De drins zitten in on ze- voedselketen. Stapelen zich op in het vetweefsel van het lichaam en tas ten bij het vrijkomen het zenuwstels- se! aan". „In de .geïndustrialiseerde wereld worden ze alleen nog gebruikt bij de fabricage van wollen tapijten en de teelt van aardbeien", vult Bert van Hattuni als chemicus verbonden aan de Stichting Reinwater aan. „Dat be tekent niet dat er zich drins op alle aardbeien bevinden, maar het kan voorkomen". De heer E. Steneker, hoofd van Shell's persdienst ontkent dat de productie medewerkers van het bedrijf aan drins worden blootgesteld. „We kij ken wel uit. Bovendien staan de per soneelsleden onder strenge medische controle." Hij vervolgt: „Lozingen in de Eerste Petroleumhaven vinden al lang niet meer plaats. Vroeger was de techni sche verfijning van de zuiveringsin stallatie nog niet zo ver als nu het geval is. Toen kwamen er wel eens resten in het water terecht. De pro ductie is overigens sterk terugge bracht. Er komen steeds meer ver vangingsmiddelen. Het proces ligt het grootste deel van het jaar stil. En de drins leveren ook bij het ge- door Jaap Deybel. bruik weinig gevaar op mits ze zorg vuldig worden toegepast. Ze zijn uiterst effectief. Voedsel is in derde wereldlanden een groot probleem. Dus de keuze is voor hen niet zo moeilijk." Bert van Hattum trekt de verklarin gen van de Shell-woordvoerder in twijfel. „Men levert aan derde wereld landen uit puur winstbejag. Van oor deelkundig gebruik in de derde we reld kan geen sprake zijn. De mensen die daarmee werken zijn veelal anal fabeet. De werking van de stof moet aan hen uitgelegd worden door mid del van strips en met behulp van tol ken. Er bestaat op dit terrein geen enkele wetgeving. Jaarlijks sterven 5000 mensen r.ls gevolg van de be strijdingsmiddelen. Over de lozingen zegt hij: „In vissen, zeehonden, vogels en schelpdieren die leven in de Wad denzee komen de drins nog steeds voor. Je kunt dan aannemen, dat er nog wo.dt geloosd. Het is wel terug gelopen. Drins breken echter bijzon der moeilijk af. Ze blijven tientallen jaren in de grond zitten. Een pro bleem is uiteraard het slib uit de Pe troleumhaven dat zwaar verontrei nigd is mpt deze vergiften. De enige oplossing is opslaan in ondoordring bare folie en verbranden onder zeer hoge temperatuur. Wij eisen niet het stopzetten van de lozingen, dat zou het verdwijnen van arbeidsplaatsen inhouden, maar een verandering van het productieproces op basis van recycling. Bayer-Leverkusen loosde vroeger afvalzuren in de Noordzee. Na aan houdende protesten heeft men het proces zo gewijzigd dat de lozingen niet meer nodig zijn." De milieugroepen Stichting Reinwa ter, de werkgroep Noordzee, de Ne derlandse Vereniging tot behoud van de Waddenzee, de verenigingen Mi lieudefensie en diverse andere belang- groepen waaronder WAO-ers zullen tijdens een informatiemarkt op hel Stadhuisplein zaterdag 3 juli a.s. in formatie geven over de effecten van gevaarlijke stoffen. Belangstellenden kunnen meevaren met de meetboot van de Stichting Reinwater, die ach ter de Buffel ligt afgemeerd. Het .schip gaat tochtjes maken door Rot terdamse havens in het bijzonder naar de plekken waar lozingen plaats vinden. De actiegroepen zullen die dag tevens zowel voor het stadhuis als voor het hoofdkantoor van de Shell aan het Hofplein slib storten en een grafkrans leggen. Aan het gemeen tebestuur zal een petitie worden overhandigd. „We zijn benieuwd naar de reacties, want protesteren tegen chemische bedrijven ligt emotioneel anders dan ageren tegen atoomcentrales. Er is immers ook een belangrijk stuk werk gelegenheid mee gemoeid. Daarom vind je bij de vakbonden momenteel weinig gehoor", aldus een lid van de vereniging milieudefensie. ROTTERDAM - De romanticus Wil liam Borsay beter bekend als leider zanger en componist van de groep Mink De Ville is zondag 11 juli te zien in De Doelen. De New Yorkse band Mink DeVille werd geformeerd in de punk-periode en door de hit Spanish Stroll ten onrechte als new wave- groep versleten. De leden van Mink DeVille en Borsay zelf in het bijzon der hebben een duidelijke voorkeur voor „love songs" en hun muziek- wortels gaan terug naar de rythm en blues van de beginjaren zestig. De huidige bezetting is Ricky Borgia (gi taar). Louis Cortelezzi (saxofoon), Kennv Margolis (toetsenborden) Joey Vasta (bas) en Tommy Price (slagwerk). Fastfit heeft van èlk automerk de uitlaat in voorraad. Monteert zo efficiënt, dat u tot 30% voordeliger uit bent dan bij de dealer. Bovendien: klaar terwijl u wacht, zonder afspraak en met 1 jaar volledige schriftelijke garantie. KUNT U REKENEN OP i Ter introduktie gratis controle door onze gediplomeerde remspecialisten. Reparaties na vaste prijsopgave, met volledige garantie. Door specialisatie werkt Fastfit veel voordeliger. U bent welkom, ^^^^A zonder Mauritsweg 26, tel. 13 3832 m m m m m Aelbrechtskade 125, tel. 77|8054 Schiekade 644, tel. 678494 zaterdags tot 1 uur geopend èn uitlaatcentfer: no. 127, tel. 767483 Al uw kleding... kunt u overzichtelijk opber gen in deze fraaie 2-deurskast, met voldoende leg- en hang- ruimte. In wit. Afm. 175 x 100 x 60 cm. Ongemonteerd. voor175*' 129?0 2-deurs schuifkast met vol doende leg- en hangruimte. Uitgevoerd in grenen folie. Afm. 175 x 100 x 60 cm. Ongemonteerdj/ogr 199. Bellen met ziekenomroep ROTTERDAM - De studio van de ziekenomroep RANO is met ingang van heden telefonisch bereikbaar on der het nummer: 010- 635.252. Voor het opgeven van verzoekplaten voor patiënten en door patiënten is de RANO dagelijks op dit telefoonnum mer te bereiken vanaf 19.45 uur. De RANO verzorgt dagelijks een recrea tief- en informatief radioprogramma in de Rotterdamse ziekenhuizen Dijkzigt, Clara, Havenziekenhuis, Hu- rrianitaskliniek. Oogziekenhuis, Tho raxcentrum en het Zuiderziekénhuis.

De Havenloods | 1982 | | pagina 5