„Acteren kan je nauwelijks werken noemen" „Je bent vogelvrij James Bond MENSEN+++MENSEN+++MENSEN+++ MENSEN DE Q HAVENLOODS Succes voor Rutger Hauer Rod Stewart woest op ex-manager Elaine Paige als „Evita" gemerkt ACTEUR KEN WAHL: Filmmakers in Ame rika zijn dodelijk onge rust. Steeds vaker wor den levensgevaarlijke karweitjes van ze geëist. „Natuurlijk mo gen wc werk. dat ge vaarlijk is voor ons of voor anderen, weigeren, maar je staat dan wel onmiddellijk op straat", zeggen ze. Onlangs stortte tijdens de opn,amen van de film „Twillight Zone" een he licopter neer. Een acteur, Vic Morrow, en twee kin deren die als figurant aan de rolprent mee werkten, vonden de dood. Eén van de kinde- ONRUST ONDER FILMMAKERS naar de opnamen komen kijken, omdat het zo leuk was dat haar kind een rolletje had gekregen in een echte speelfilm. De velschillende vak bonden staan in Amerika nu op hun achterste be nen. De kinderen die tij dens de helicoptercrash verongelukten, werkten wel mee aan de film, maar daar was helemaal geen toestemming voor. Eén van de ouders ver klaarde later: „Ach. wat weten wij nu van film. We vonden het helemaal niet vreemd dat we op de vraag wat we kwamen doen, moesten antwoor den dat we vrienden van de producent waren. Wisten wij dat die kinde ren eigenlijk niet mee mochten doen" GEVAARLIJK De stunts worden steeds gevaarlijker, want de films moeten steeds spectaculairder worden. „Dat eist het publiek", zeggen de producenten. Maar geld voor afdoende, veiligheidsmaatregelen is er over het algemeen niet. Het ongeluk tijdens de opnamen van „Twillight Zone" is het vierde in de afgelopen acht maanden dat tijdens een Ameri kaanse filmproduktie ge beurde. Drie leden van de vakbond voor camera mensen vonden d^ dood. f Brianne Murphy, een Amerikaans cameraman zegt: „Natuurlijk, we hebben allemaal onze contracten. We hoeven gevaarlijke opdrachten niet uit te voeren. Maar het gaat niet zö best in de filmbiz. Contractueel ben je gerechtigd Om „nee" te zeggen, maar dan sta je wel op de keien. Een ander neemt maar al te g?aag de klus over, want werk is geld. Dus wat heb je aan dat recht als je weet dat .in dien je er gebruik van maakt, je het verder wel kunt,vergeten" ONDERZOEK De Amerikaanse vak bonden, vaak sterk ge noeg om een stevige vuist te maken, hebben ge schokt gereageerd. „We zullen de zaak tot op de bodem uitzoeken. We willen weten wie verant woordelijk is voor dit on geluk, want zoiets mag nooit meer geberuen" John Landis, de man die onder andere „The Blues Brothers" regis seerde en ook verant woordelijk is voor de re gie van „Twillight Zone" heeft zich inmiddels ge haast te zeggen dat de re gisseur nimmer de man kan zijn die verantwoor delijk is voor zo n onge luk. „Ik moet bij zo'n ak- tie-scène het totaal over zicht controleren. Ik kan nooit gelijktijdig beoor delen of bij het tot ont ploffing brengen van ex plosieven alles ook veilig En zo sprak ook de producent. de stunt- coördinator etc. Bob Marta. camera man en als bondsman thans lid van een veilig heidscommissie vindt dat dit soort uitspraken on mogelijk moeten zijn. „Bij films, die gemaakt worden ter ontspanning en vermaak mogen na tuurlijk nimmer doden of gewonden vallen", zegt hij verontwaardigd. Ivriet, Susanne Seve- reid, een tot voor kort vrijwel onbe kend fotomodel in Amerika, is in écn klap bekend gewor den. Dat gebeurde dan wel over de fraai gevormde rug van Bo Derek heen. Susanne beweer de namelijk dat voor de poster van de film „Tarzan the apeman", waarin Bo een belangrijke rol speelt, haar lichaam was gébruikt. Al leen het gezicht van Bo zou in de foto van Susanne zijn geplakt. „Belache lijk". reageert Bo Derek op deze be wering. Mijn man John heeft zelf 4^ foto's gemaakt. Ik zou Susanne publie kelijk de kleding van het lijf willen rukken. Dat zou voldoende bewijzen. Het gaat uitstekend met Rutger Hauer. Na een korte vakantie in eigen land werd hij hals over kop naar Amerika geroepen voor opnamen van de film „The Osterman weekend" die Sam Peckinpah op het ogenblik maakt. toti#gueuv»UT>flav<(k' rol film«»JbaB«deren de tien varrMMtiP 'WröWiteh tv- miljoen dollar. Door Rut- journalist net- gers overhaaste vertrek werk van politieke cor- vielen verschillende ge- ruptie ontrafelt. Het ver- plande interviews rond haal is gebaseerd op het de première van de film boek van Rober^ Lud- „Bladé 'ISiïHner" in ons lum. De kosten van de land in het water. Boek voor Sophia Loren te pijnlijk Sophia Loren heeft geweigerd een boek te schrijven over de ze ventien dagen die ze doorbracht in een Ro meinse cel. Ze was daar onderge bracht omdat ze een straf moest uitzitten wegens belasting-ontduiking. Zelfs een honorarium van twee miljoen dollar haalde La Loren niet 'over de streep, ,,'t Is te pijnlijk", zegt ze. „Het grootste verschil tussen andere acteurs en mijzelf is dat die anderen hun vak veel serieuzer benaderen dan ik. Zij gaan door een hel tijdens hun werk en ze liggen wakker van kritieken enzo. Silly. Ik ben liever een vermeend slechte acteur en gelukkig dan een geroemd acteur en ongelukkig. Bette Midler heeft vele fans maar ze is erg ongelukkig. Dus wat betekent het nou helemaal?" Aan het woord is Ken Wahl, de 25-jarige Amerikaanse acteur die onlangs even in Amsterdam was ter promotie van „The Soldier". In deze actiefilm speelt hij de hoofdrol van een Amerikaanse spion die een nucleaire chantagepoging van Russische zijde weet te ver ijdelen. Mork stopt met drugs Robin Williams, in ons land beter bekend als Mork, heeft aangekon digd te stoppen met het gebruik van alle soorten drugs. De dood van zijn boe zemvriend John Belushi (een van de Blues Bro thers) heeft hem zodanig aangégrepen dat hij tot dat besluit is gekomen. Dat betekent dus geen heroïne, cocaïne, alcohol, roken, koffie en thee Richard Burton heeft wèer werk Richard Burton heeft weer werk. In een drie uur durend tv-spekta- kel zal Burton de rol vervullen van John Barrymore. Tussen de vrouwtjes". Jimmy Connors zingt nu ook Tennissen en zingen schijnt heel goed samen gaian. Zo wil John McEnroe al tijden een plaat n ken, maar niemand gelooft in zijn kwaliteiten. Onlangs kreeg McEnroe nog een uitbrander van David Bowie. McEnroe woont namelijk naast de fa meuze zanger en toen de Superbrat laat in de avond eén portie elektronische herrie maakte, werd het Bo wie teveel. Hij waarschuwde de politie die een eind maakte aan het feestje. Lionel Ritchie greep ook naar de telefoon, maar hij belde mét die andere tennisster. Jimmy Connors. Deze ging graag in op het verzoek om op de eerste soloplaat van de zanger van de Commodores de tweede stem te zingen. Lionel had Jimmy op een party ontdekt toen zij samen een duetje zongen. Insiders beweren dat Burton de hoofdrol in deze mini-serie kreeg, omdat zijn leven veel ge lijkenis vertoont met dat van Barrymore. De le gendarische acteur was namelijk vurig liefheb ber van jonge vrouwen en sterke drank. Laatste liefde bezorgde hem een vroegtijdige dood. Opvolger bekend van Al Corley Eerst werd Al Corley ontslagen als Steven Carrington, vervolgens dacht men het zonder Steven te doen, toen meende men een figuur als Steven niet te kun nen missen en wilde men Al Corley terug en uiteindelijk zal Parker Stevenson de rol van Corley overnemen. Deze ingewikkelde gang van zaken speelde zich de afgelopen weken af rond de produktie van de populairste serie in Amerika van dit ogenblik: „Dynasty". In Neder land zijn we (met Veroni-' ca) nog niet aan die inge wikkelde problemen toe. Men is hier ongeveer een half jaar achter op Ame rika. Stevenson Parker is in de VS geen onbekende van het buispubliek. Hij had een rol in „The Hard Boys", een film waar de TROS voor ons land een oogje op heeft laten val len. Ken Wahl: „Ik heb geen filosofieën over dingen nodig dat vindj ik tijd verspilling". Rod Stewart en zijn ex-manager Billy Gaff spreken elkaar nog slechts in de rechtszaal. Over en weer worden daar verwijten uitge sproken. Volgens Rod, die scha devergoeding eist in de orde van grootte van twintig miljoen dollar, heeft Gaff in de dertien jaar dat hij de zaken van hem behartigt, veel geld zoek gemaakt. Zo zou Stewart op advies van Gaff geld gestoken heb ben in een hotel. Minstens drie miloen is spoorloos. Verder zou Gaff een eigen muziek uitgeverij hebben gehad, die royalties en rechten inde van muziek van Rod Stewart. Hoe hoog hier het miljoenen verlies exact is kan Rod niet be rekenen. Billy Gaff ontkent uiteraard in alle toonaar den en, zegt dat Rod Ste wart contractbreuk heeft gepleegd. „Niet ik moet miljoenen betalen, Rod moet met geld over de brug komen", eist de fu rieuze manager. Rod Stewart, zoals hij zichin z'n element voelt: Enkele jaren geleden was Ken Wahl nog pompbediende te Chicago Drieëntwintig jaar oud vertrok hij naar Hollywood, met de bedoeling om binnen 18 maanden acteur te zijn. Ken Wahl: „Ik wilde mijn economi sche positie verbeteren. Werken bij een poihpstation is niet bepaald lu- cratief. Als het binnen 18 maanden niet gelukt was, dan zou ik terugge gaan zijn en tenminste het gevoel hebben gehad van het geprobeerd te hebben". Het lukte evenwel! Na een half jaar kreeg hij zonder enige ac- teerervaring een hoofdrol in „The Wanderers". Na „The Wanderers" speelde Wahl, behalve in „The Soldier" onder meer ook in „Fort Apache, the Bronx (naast Paul Newman) en „Jinxed" (naast Bet- te Midler). Wahl: „Ik zou nu al met pensioen kunnen gaan, want ik deed wat goede investeringen en ik leef eenvoudig. Ik kom uit de very lower middle class en ik gedraag me nog steeds als iemand uit die klasse. Ik heb nog dezelfde normen en waarden. Alleen heb ik meer geld. Ik leef ook nog steeds in Chicago. Want in Los Angeles stikt het van de acteurs, re- jj gisseurs, schrijvers en producenten en dj iedereen heeft er ëen 'project". Zijn U toon is ronduit smalend als Wahl het ,i laatste woord uitspreekt, jjj „Je derde film was met Paul New- Ïman. Dat moet een ervaring geweest zijn". Wahl: „Ja, ik had veel plezier met j hem. Hij is een aardige man, gedraagt zich niet als èen big shot „Leerde je nog wat van hem?" Wahl: „Leren? Over acteren bedoel je? Nee, niet echt. Eigenlijk hebben we nooit over acteren gesproken. We kwamen gewoon naar de set or» ons werk fe doen en joked around with each other between shots, you know" „In „The Soldier" gaat het om de actie. Het script geeft je geen moge- 1 lijkheden om je capaciteiten als ac teur te tonen". Wahl: „So what, I don't care „Geen rol dus om trots op te zijn" Wahl: „Vind je? Nou, ik ben er trots op, because I had fun with it. Kijk, ik beschouw mezelf niet als een kunste naar. Ik ben er enkel voor de amuse- J mentswaarde". K „Voel je je als acteur in „The Sol- Sdier" verantwoordelijk voor de in houd, de idee van de film?" Wahl: „Nee, volstrekt niet". II „Ik vind die idee namelijk nogal i, naïef, erg Amerikaans, anti-Sovjet, K Koude Oorlog. Ben je het daarmee *r Wahl: „Dat weet ik niet, want ik ben volstrekt a-politiek. Politiek inter- esseert me geen hout. Ik zat in de g film enkel voor de amusementswaar- ii de. Het gaat om stunts en actie en i daar ben ik een deel van. Men heeft me eerder gevraagd naar de politieke jcanten van de film. Ik geloof dat veel t ménsen er iets in zien wat er niet is" „Kom,,kom, de KGB Wahl: „Het gaat in de filip niet zo zeer om Rusland en Amerika, maar om het Spel van spionnen. En die spionnen zijn toevallig van Russische en Amerikaanse komaf. In de kern van het Spel zijn de Russen en de Amerikanen precies hetzelfde". „Kom, kom, intussen zijn de Russen natuurlijk de bad guys die bommen plaatsen op olievelden. En het slot beeld van de film toont ons de Statue of Liberty. Dat is wat ik Amerikaans Wahl: „Dat is het zeker. En ik ben er trots op ook". In de film „Jinxed" speelde je naast Bette Midler. Hoe was dat? Wahl: „No good, no good at all, .Onze benade ringswijzen staan haaks op elkaar. Zij is een ernstige kunstenares, terwijl ik acteren gewoon als mijn werk zie. Ik denk dat het haar stoorde dat dingen mij makkelijk afgaan en haar niet. Zij moést veel mentale pijn doorstaan om te bereiken wat ze wou. Dat maakte het werken met haar erg onplezierig. Ik weet overigens dat die ervaring wederzijds is". Je ziet acteren als je werk, maar niet als een ernstige baan. Wahl: „Not at all, er zijn heel wat belangrijkere dingen die een persoon kan doen op deze aarde dan acteren. Arts-zijn bij voorbeeld. Naar een film kijken en ik zie er niet zo veel, ik ben gëen film fan, ik zie veel liever baseball of hoc key betekent voor mij een paar uurtjes ontspanning. Je betaalt vijf dollar, koopt popcorn en je zit naast je vriendinnetje. Het is niet belangrijk en volstrekt niet ernstig. Bovendien is acteren nauwelijks werken te noe men. Ik bedoel, toen ik écht werkte verdiende ik 3 dollar per uur. En nu verdien ik een belachelijk hoog be drag voor just playing around en me laten registreren op celluloid. Het is dus erg moeilijk vftor mij om het se rieus te nemen. Dat neemt niet weg dat ik mijn werk zo goéd mogelijk probeer te doen en de regisseur pro beer te behagen. Het is per slot zijn film. Zolang hij happy is, ben ik hap- py Je ziet film niet als kunstvorm, en- kel als amusement? Wahl: „Ik denk dat het vermogen om te amuseren een kunst op zichzelf is". May ik bedoel natuurlijk wat je bijvoorbeeld 'van Bergman vindt. Wahl: „Die ken ik niet. Kijk, ik ga niet naar een film voor introspectie of analyse. Ik vind dat de mensen te veel analyseren. I am a very basic person. Ik heb geen filosofieën over dingen nodig. Dat vind ik tijdverspilling. En ik vind het heerlijk om gelukkig te zijn. En omdat ik gelukkig ben, vind ik het niet nodig om te analyseren waarom ik gelukkig ben. I just like it. It feels good. Ik geloof dat er veel mensen van hun ellende genieten. De Goddelijke Ellende. Met name ac teurs. Véél acteurs vinden dat ze moe ten lijden voor hun vak, moeten lijden om wat te bereiken. Ik-lijd echter iet graag. Ook voor een dramatische rol hoef je trouwens niet introspectief te zijn. Verbeeldingskracht is veel be langrijker. Kijk, je hoeft je vingers niet boven een aansteker te houden om te weten dat die heet is. Zo zit het ook met emoties. Simpel" „Ik lijd met graag onder hpt werk dat ik moet doen. Burt Reynolds niet in „Smokey III" Susanne Severeid in één klap beroemd Burt Reynolds heeft geen zin voor de derde maal zijn gezicht te le nen voor de film „Smo key and the bandit". In Amerika bestaan plan nen om volgens de suc cesrijke actieformule een derde deel te ma ken. Reynolds ziet dat niet zitten.1 „Na twee keer heb ik het wel gezien", ver klaart hij. Zelfs een extra verhoging van het hono rarium kreeg hem niet op de knieën. Jackie Glea- son heeft nu „ja" gezegd tegen de rol. Hij wil ech ter een fors bedrag cash betaald hebben in plaats van de aanvankelijk aan Reynolds geboden per centages winst. Boek over de Stones Ongetwijfeld is Elvis Presley een veel beschre ven idool. De Rolling Stones zullen echter op een eervolle tweede plaats prijken. Nu is in aantocht een boek van de hand van Nicholas Fitz gerald, een vriend van Brian Jones. Mick Jagger heeft te genover de top van de Stones-fanclub ver klaard dat het boek be smet is. Het zou aller hande leugenachtige ver halen bevatten. Nicholas heeft voor uitlopend op de publica tie van zijn werk bij de Britse justitie verzocht het onderzoek naar- de doodsoorzaak van Brian Jones te heropenen. Vol gens de schrijver is er geen sprake van een on geluk, maar zou hij zijn vermoord. Menigeen uit de directe omgeving van de Stones vermoedt dat Fitzgerald alles heeft op gezet als een laffe publi citeitsstunt. Liza Minelli gaat toch niet de hoofdrol vertolken in de film „Evita". Loyd Webber en Tim Ri ce konden het met de actrice niet eens worden over de hoogte van het honorarium. Vandaar dat Tim opnieuw zijn vriendin Elaine Paige benaderde. Elaine had in de beginperiode de rol van Evita vertolkt op de podia in Londen, maar had al ettelijke malen geweigerd. Nu zei de zangeres „ja" tegen het verzoek. De film zal niet eerder dan voorjaar '83 te zien zijn. Sean als Op twee plaatsen wordt op het ogenblik aan opnamen voor een James Bond-film. In Berlijn startte Roger Moore als geheimagent 007 in de officië le ..dertiende" versie uit de succesreeks en in Amerika is Sean Connery bezig met de remake van Thünder- hall", die nu „Never say never" gaan heten. In de offi ciële serie van producent Brocoli was Sean tweemaal te zien in de hoofdrol van alles-overwinnend geheima gent. De mooie meid tegenover Connery in „Never say never" is niemand minder dan Barbara Carrera, bij u misschien beter bekend uit de serie Centennial. Roger en

De Havenloods | 1982 | | pagina 15