sfliimj r^2-w 'Sjop' kan drie panden betrekken O •ST^ DE Q HAVENLOODS Agenda Schiedam 4980 \JwviDeo*ecoppeR(\ ter meulen natuurlijk Wachten is op geld Tel. 132050 OPLAGE 287.425 Tel. 132489 steunzolen Onderkomen jeugd Zuid klaar Bel: 010-766644 ter meulen natuurlijk Nog twee weken film in Passage ter meulen natuurlijk Ooievaarsbingo ifyyj ij meo ,^J verhuur bv Nieuwe najaarskleuren. SPORT breigaren in diverse kleuren. Van 100% polyacryl. Geschikt voor naald V/iA. Bol a 40 gram. Géén 2,25 gQct SCHIEDAM - De stichting "Sjop", die jongeren aan het werk willen helpen door allerlei projecten op te zetten, heeft van de gemeente drie monumentale panden in de Lange Kerkstraat en de Boterstraat toegewezen gekregen. John Zwart, bestuurslid van Sjop, hoopt nog deze week geld binnen te krijgen van de gemeente, zodat de stichting kan beginnen met een renovatieproject. Wan neer dat op poten is gezet, kunnen de toegewezen panden opge knapt worden en zullen er diverse projecten in gaan plaats vinden. Vooralsnog is de bedoeling dat Bureau Alternatief Werk (BAH), het punkwinkeltje Bellenea en een expositeruimte onderdak vinden in de Lange Kerkstraat.Het pand in de Boterstraat zal te zijner tijd onder meer een werkplaats gaan huisvesten ten behoeve van meerdere projecten, waarondermisschien een hergebruikwinkel. John Zwart denkt dat de verhui zing van het BAH en de punkwinkel naar de Lange Kerkstraat binnen drie maanden kan plaatsvinden, voorop gesteld dat er op tijd geld vrij komt. Volgens afspraken tussen Sjop en de gemeente zal er deze week f.2000,- overgemaakt worden om de voor- bereidingskosten te dekken. Van dit bedrag wil John Zwart een reno vatieproject opzetten, dat zich een jaar lang kan bezighouden met het opknappen van de toegewezen pan den. Dan is er nog geld nodig voor het opknapwerk zelf. Hoewel John Zwart een grondige verbouwing van bijvoorbeeld het pand aan de Boter straat op twee ton begroot, zal zo'n bedrag niet direkt op tafel hoeven te komen. "Als de panden eerst maar wind- en waterdicht en bruik baar zijn, kunnen de klussen aan het interieur later nog wel gedaan worden," legt John Zwart uit. "Het is de bedoeling dat de projecten die gaan starten geld in het laatje gaan brengen, waarmee dan weer verbou wingen bekostigd kunnen worden. Goedkoper Dat Sjop goedkoper kan verbouwen dan de gemeente zelf staat voor John Zwart buiten kijf. Het arbeidsloon telt namelijk niet mee. Dat betekent echter niet dat niemand betaald wordt voor zijn arbeid: hoewel sommige mensen, die mee willen wer ken met het renovatieproject, kunnen wellicht via de werkverrui- mende maatregelen of de wet sociale werkvoorziening door het Rijk uit betaald worden. "Dat is zelfs heel belangrijk", vindt John Zwart, "Want er hoeven niet uitsluitend jongeren mee te doen. Werkloze vaklieden zouden heel goed mee kunnen doen aan zo'n project". John Zwart is ervan overtuigd dat hij bin nen de kortste keren genoeg gega digden bij elkaar heeft om het reno vatieproject op te kunnen starten. Het wachten is wat hem betreft Inmiddels Ls het aantal ideeën van Sjop ook uitgebreid. De stichting denkt erover in de toekomst een "jeugdhotel" op te zetten. Jonge ren die urgente huisvestingsproble men hebben, zouden daar een kamer kunnen huren voor bijvoorbeeld maximaal een jaar. "Maar die maxi male verblijfsduur staat nog niet vast. Die moet in verband staan tot de snelheid waarmee de gemeente haar burgers onderdak kan verschaf fen", aldus John Zwart. Voordeel van zo'n project is dat het rendabel te maken is, doordat de behoefte aan dergelijke huisvesting waarschijnlijk erg groot is, er dan direct nieuwe arbeidsplaatsen gecreëerd zijn. Het staat Sjop voor ogen dat een jeugd hotel een beherend team moet heb ben, een schoonmaak- en onder- DE HAVENLOODS Uitgave,: De Havenloods behorend tot WEGENER huis aan huis- bladen b.v., Westblaak 159 Rot terdam Directie: J.P. Eillebrecht Kantoor Westblaak 159, 3012 KJ Rotterdam, tel.: 010- 135085 Postadres: uitsluitend Postbus 1980. 3000 BZ Rotterdam. Bijkantoren: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, tel. 010-352911 en Weteringsingel 2, 2921 BB Krimpen a/d IJssel tel. 01807- 16899 Administratie en personeelsad vertenties kantoor Prins Hendrikkade 14,3071 KB Rotterdam, tel. 132170. kleine advertenties (duo's) Verschijnt tweemaal per week (woensdag en dbnderdag) huis aan-huis in Rotterdam rechter Maasoever, Schiedam (op woens dag als Schiedams" Nieuwsblad), Vlaardingen (op woensdag als Nieuwe Vlaardingse Courant). Maassluis (op woensdag als Maas sluis N.euwsblad), Hoek van Hol land, Maasdijk, Maasland, Bleis wijk, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs, Capelle a/d IJssel. Nieuwerkerk a/d IJssel. Krimpen a/d IJssel, Ouderkerk a/d IJssel. Krimpen a/d Lek. Lekkerkerk, Berkenwoude, Bergambacht, Am merstol. Stolwijk en Schoonhoven. Groot Ammers. Langerak, Vlist Nieuwpoort Mocht u een krant eens niet of niet op tijd ontvangen, dan kunt u zich wenden tot ons lezersservice (van 8.30 tot 17 00) BIJKANTOOR VLAARDINGEN Hoogstraat 122, 3131 BP; Postbus 306, 3130 AE; Vlaardingen. Tel. 010-352911. Redactie M. Ames, tel. 352446 A. Beyen, tel. 352911 Medewerker editie Maassluis M. Doddema, privé 01899- 11959 Niet voor ROMSOM, want dankzij specialisatie is er een verrassend komforta- bele kollektie schoenen. In deze modelten zullen Uw steunzolen moeiteloos passen. Van ekstra breed tot super smal in de maten 35 tot 44 en door elektroni sche voetmeting altijd de juiste lengte- en breedte- maat. Romsom... maakt voet- en schoenproblemen oplos baar. V0ETK0MF0RT SALON DE PEDICURE STEUNZOLEN (ZIEKENFONDSLEVERANCIER) l%MRIJDDJG ge: WCC MAAKT 'M WEER ALS NIEUW en u Krygt 'n gratis leenauto mee. Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- straat 15, Schiedam 010 - 260199 - LID" FOCWA Exposities STEDELIJK MUSEUM, Hoogstraat 112: „Schiedamse Ateliers" met werk van Cees Bouw, Ad van Otterloo en Willy Reppel. Vanaf zater dag 2 oktober: „Gallo-Romeins handwerk uit Vienne", archeologische voorwerpen uit Schiedams Zusterstad Vienne in Frankrijk. Toegang gratis. Openingstijden: dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur, op zondag van 12.30 tot 17.00 uur. SCHIELAND ZIEKENHUIS, Stadhouderslaan 98: grafisch werk van Wout van Heusden. Toegang gratis. Openingstijden: dagelijks van 9.00 tot 20.00 uur. Theater TEERSTÓOF, Nieuwstraat 12: vrijdag 1 en zaterdag 2 oktober om 21.00 uur Cabaret Nar met ,,Man Vermist". Toegang f.12,50, CJP/Pas 65 f.10.-. Zaterdag 2 oktober om 14.00 uur Poppentheater Oliebol met „Doornroosje". Toegang f.3,50. QUIBUS, Lange Haven 28: zondag 3 oktober om 14.00 uur Kinderthei ter Kobus Kuch met het Geheim van het IJzeren Paard. Toegang gratis. Om 21.30 uur Engelse muziek-theatergroep „Fuze". Toegang gratis. PASSAGE THEATER, Passage: dinsdag 5 oktober om 20.15 uur „Duet for one" met Josée Ruiter en Dolf de Vries, try out. Toegang f.12,50 Muziek Q.T., Nieuwstraat 12: zaterdag 2 oktober om 22.00 uur „Duck's Nightmare", new-waveband, beïnvloed door The Motels en The B 52's. Toegang leden gratis, lidmaatschap f.15,-, toegang niet leden f. 5,-. Film SCHIEDAM - De jongeren uit Zuid en hun jongerenwerker Kees 't Gus- sinklo hebben hun onderkomen aan de Westfrankelandsedijk geschikt ge maakt voor gebruik. Het werk heeft drie maanden in beslag genomen, maar zaterdag 2 oktober om twee uur kan het officieel geopend worden. Volgens de plannen van de jongeren zullen de wéthouders Posthoorn en Hafkamp met een paardetram van het stadskantoor naar het Jeugd honk" gereden worden. Hafkamp mag gedurende de rit een brandende fakkel dragen, die symbool staat voor de „eeuwige vlam". Het is namelijk de bedoeling dat het jongerenproject in Zuid na driejaar afgerond is, maar de jeugd en Kees 't Gussinklo zien liever dat het werk daarna voortgezet wordt. De openingshandeling zal op ludieke wijze geschieden, beloofde de jonge renwerker. Zeker is dat 't nogal wat tijd in beslag kan nemen. Wanneer het gebouwtje eindelijk betreden kan worden, is er een receptie gepland. Deze wordt verluchtigd door muziek van het Asosjale Orkest en demon straties krachtsporten, 's Avonds is er - alléén voor de jongeren uit Zuid - disco en cabaret. Voor uw tijdelijke auto. Wij verhuren personen- en bestelauto s maKkeli|k geregeld interRent Rolterdam west) Van Deventerstraat 15 Nertz-look jack... Imitatie bontjack in vlot kort model. Steekzakken verwerkt in de naden. Voering geheel doorgestikt. 100% acryl. In wolwit, blond of grijs. Maten 36 t/m 42. van 149,- V°or *Wat er precies in deze twee panden in de Boterstraat gaat gebeuren is nog niet bekend, maar waarschijnlijk komt er een werkplaats die voor verschillen de projecten bestemd kan worden. SCHIEDAM—Het Passage Theater zal nog twee weken een volledig filmpro gramma aanbieden. Woensdag 13 ok tober draaien de projectoren voor de laatste maal, om daarna nog alleen kinderfilms op de spoelen te krijgen. Van al het personeel dat voor de zo mer nog in het theater rond liep, zijn nog maar vijf werknemeA over. In ieder geval twee meer daii gepland: het arbeidsbureau keurde twee van de drie inhoudelijke protesten van met ontslag bedreigde werknemers goed, aldus wethouder Posthoorn van Culturele Zaken. De ontslagprocedure is een onderdeel van een totaal nieuw beleid voor het Passage Theater, dat nog niet tot in de finesses is opgesteld. Zo is het de Schiedamse Gemeenschap nog niet duidelijk, of het de bedoeling is om de Stichting Passage Theater onder deel van culturele instelling "de Schiedamse Gemeenschap" (SG) te maken. Het huidige bestuur van de Stichting Passage Theater bestaat uit gemeenteraadsleden en leden van de SG. Wethouder van Culturele Zaken Herman Posthoorn is voorzitter. De Schiedamse Gemeenschap voert al gerüime tijd besprekingen over de po sitie van haar leden binnen de Stich ting Passage Theater. Kernpunt van die besprekingen is het al dan niet te rugtrekken van de Sg-leden. Ruud Pillard, voorzitter van de SG, zegt dat er besloten is om de Sj>-leden voorlo pig te handhaven in het bestuur van de Stichting Passage Theater. Moch ten de beleidsplannen, die het college van burgemeester en wethouders straks opstelt, uitwijzen dat er geen integratie tussen SG en stichting plaatsvindt, dan trekt de SG alsnog l)aar bestuursleden terug. De gesprekken over dit onderwerp vinden in beslotenheid plaats. "De materie ligt nogal gevoelig", legt Pil lard uit. Wellicht is de bezuinigings operatie die bij de Stichting Passage Theater moest plaats vinden op last van wethouder en voorzitter Post hoorn daar debet aan. Pillard denkt namelijk dat de SG-leden die in het stichtingsbestuur zitten wel akkoord zijn met die operatie en de filmstop en ontslagen die daaruit voortvloei den, maar of de SG dat zelf allemaal zo prettig vindt, wil hij niet publieke lijk bekend maken. Nylon velours tapijt... Een extra voordelige aanbie ding velours tapijt op schuim rubberrug. Kies uit maar liefst 7 mooie kleuren zoals blauw, grijs, ivoor, beige, caramel, bruin. enz. Voor een prijs die u nergens tegenkomt. 400 cm breed Per meter voor SCHIEDAM - De Invalidensportver- eniging De Ooievaars houdt op woens dag 6 oktober een bingo-avond in Christelijk Sociale Belangen aan de Lange Haven 73. Het prijzenpakket bestaat uit een groot assortiment huis houdelijke artikelen, maar ook fiet sen en draagbare televisietoestellen. De zaal gaat om zeven uur open en het eerste nummer wordt om acht uur afgeroepen. Iedereen is welkom. De opbrengst van de avond is bestemd voor de Invalidensportvereniging. %F Ja, een splinternieuwe video-recorder .oök voor f 98,80" maand huren met inruilmogelijkheid, supersnelle service, geen reparatiekosten en minimaal contract van 6 maanden W V De huur wordt elk jaar t/m het 5e jaar goedkoper. jL JÊMeo Verhuur b.v verhuurt ook o.a wasautomaten, wasdrogers. diePvriezers en kleuren-t.v.'s. I gemiddelde huurprijs over 5 jaar van een SABA (VH S.) nFY V ^ide^vcorder^^ STADSKRONIEK- SCHIEDAM Christus Koning Sinds de Frankelandsekerk viel onder de slopershamer en Johan Maasbach aan de Lange Haven preekt, is de Moeder kerk eigenlijk uit Schiedam verdwenen. Daarmee bedoel ik niet het tolerante, troost brengende, rustige katholicisme dat de meeste pastores prediken. Daarmee bedoel ik de tri omf en de woede, de emorie van Deken Reijnen. Vroeger had je nog „Christus Koning" een militant feest, dat de kerk voor de oorlog invoerde als een soort antwoord op Hitler en Mussolini. De buitenwereld had dan de „Duce" en de „Führer", wij beschikten over Christus Koning. De viering was dan ook niet mis. De harmonie trok met vlie gende vaandel en slaande trom de Frankelandse Kerk bin nen, in het kielzog gevolgd door een zo gelijk mogelijk marcherende padvinderij. En deken Reijnen hield een preek, dat de muren er van dreunden. Een van mijn vroegste jeugdherin neringen hangt samen met zijn woeste welsprekendheid. We zaten ergens achter een pilaar, want mijn vader gaf nooit werkelijk veel geld uit aan een plaats, waarvan de prijzen stegen, naarmate je dichter bij het altaar kwam. Die oude kerk wist beter dat het theater was, dan de huidige. Maar goed: waar was ik. Wfj zaten dus achter de pilaar, maar vlak boven ons hing een luidsprekertje die het vol le geluid van de deken versterkte. Hy vertelde een huiveringwekkend verhaal over geloofsverkondiging en een persoon die de hostie uit de kerk wilde redden, terwijl on verlaten dat gebouw in brand sta ken. „De kerk moet branden, de kerk moet branden!" riep Reijnen steeds weer. Het zal wel tegen het goddeloos communisme gegaan zijn, want zulke thema's waren toen op de katholieke preekstoe len erg in de mode. Ik zag in mijn onschuld die brandstichters op hun paarden al de Oranjebrug overkomen. Ze galoppeerden om de rotonde en kwamen voof de in gang van de kerk tot stilstand. „De kerk moet branden" riep de ken Rejjnen en ik begon ontzet tend te huilen, zo ontzettend, dat mfjn ouders met mij wegvluchtten de buitenlucht in.... Christus Ko ning, wanneer was dat in hemels naam? Hef had iets met oktober te maken. Eén oktober of de éénendertigste. Ik heb het eens bij de familie na gevraagd, maar die zijn de datum van dat triomffeest' o t vergeten. Het is ver gekomen n t ons en de katholieke kerk. We fjn allemaal onze feesten vergete want Chris tus Koning wordt bij mijn weten in Schiedanyniet gevierd. Hoe\yelje weet nooit. Sinds een aantal jaren is de Nederlandse kerk weer op haar moderniserings- schreden teruggekeerd en dat wordt ook in Schiedam duidelijk, f astoor Vismans van de Singel kerk is een man van de oude stem pel die hard werkt aan het herstel van veel, wat in de vernieuwings- golf van de jaren zestig verloren is gegaan. Hij brengt de traditie, de glans, de roem, de muziek weer terug en dat trekt gelovigen. De conserva tief gerichte Lidwinavieringen worden elk jaar een groter succes en er zijn nog genoeg Schiedam mers die heimwee hebben naar de veilige, duidelijke en toch zo moe derlijke kerk van weleer. Op een bepaalde manier geloof ik dat die kerk van Christus Koning de échte kerk is, de kerk zoals hij hoort, zoals de oprichters hem ge wild hebben. De Frankelandse kerk was een hemelbestormend bouwwerk, dat door zijn hoge mu ren tegelijk het gezicht op de we reld en de werkelijkheid wegnam. Dat was pas een katholiek gebouw. Dat gaf blijk van werkelijk katho lieke geest. Let wel: ik hoor er niet meer zo bij. Ik bewandel het pad van de rede, hoop ik, en van de vooruitgang. Maar ik ben door de broeders van de Warande in de geest van Christus Koning opge voed en dat heeft me nooit kwaad gedaan. Ik kan het geloof van pastoor Vismans niet onderschrijven, maar ik kan het ook niet haten en be strijden. Het roepe heimwee op en vertedering en verwarring. Zij heb ben ook al tweeduizend jaar erva ring met hun teksten en hun thea ter en ik nog maar drie en dertig jaar. HAN VAN DER HORST P.S. Ze vertellen me: Christus Ko ning was op de laatste zondag van oktober.

De Havenloods | 1982 | | pagina 3